Opening van Engelands oesterseizoen De klompenindustrie in Zeeland kampt met grote moeilijkheden Een ontmoeting metwerkers voor veiligheid Blik achter de schermen in Zeeuwse bedrijven (I) MAANDAG 3 DECEMBER 1956 PROVINCIALE Z E E V W B E COURANT 7 Lang voordat de legioenen van Caesar de kronkelende wegen van Enge land begonnen te verbeteren, wisten de plaatselijke Inwoners dat zy met hun lekkere Inlandse oesters een voordelige handel konden drijven, zo schrijft Michael Sansome in het blad van de British Travel Association. De eerste, die de lelyk-uitziende schelp trotseerde, om de inhoud te nutti gen en tot de ontdekking te komen dat deze een verrukkelijke zachte smaak had, is noch bekend, noch geprezen, maar zijn daad heeft grote gevolgen gehad. Sinds die, reeds lang vervlogen, tijd is de oester gastronomisch steeds bekend gebleven. Tegenwoordig maken een handjevol aantrekkelijk uitziende oesterbars In Londen dit gerecht klaar als een lekkernij voor de welgestelden. Maar dit Is niet altijd zo geweest. bij deze naam toebehoren; zulks krachtens en overeenkomstig onder scheidene koninklijke handvesten, schenkingen, vrijheden en burgerrech ten, aan dezelfde gemeente verleend. Laat het verder Dekend zijn, dat de verscheidene oester visplaatsen van de rivier en haar zijtakken op dit ogenblik gesloten zijn, in overeen stemming met eeuwenoude gebruiken, en gesloten moeten blijven tot het mo ment waarop ze wederom worden her opend". „Laat het verder bekend zijn, dat de hierboven genoemde visplaatsen van heden af zijn geopend tot een later Volgens eeuwenoud gebruik Sam Weller heeft naar het schijnt reeds gezegd: „Het is vreemd, maar oesters en armoede gaan altijd men, „Er stond vroeger een oester- kraampje voor „elke zes huizen", vol gens mr. Pickwick. Misschien is dit een van de redenen, waarom de tijd van Dickens wel „de goede oude tijd' wordt genoemd. Webster's woordenboek beschrijft de oester als een „tweeslachtig weekdier", maar er wordt goedig aan toegevoegd „zeer gewaardeerd als de licatesse; een delicaat hapje". Het is niet mogelijk om oesters „betrekke lijk" lekker te vinden. Of men is er verzot op, of men is er afkerig van. Het is echter jammer, dat zovele mensen ze veroordelen zonder ze ooit te hebben geproefd, maar dit is hun zaak. Een half dozijn, geopende maar nog ln hun schelpen, opgediende oesters, feserveerd met een dun sneetje bruin rood met boter, is een koninklijk ge recht. Zij hebben een vaste plaats op het menu van de grote banketten, die in Londen plaats vinden, koninklijke of niet-koninklijke. Er is en er was sinds onheugelijke tijden een gesloten seizoen voor de Engelse inlandse oes tervangst en zelfs de koningin kan ze dan niet verkrijgen. Jaarlijks worden er proef „Pyefleet" oesters gezonden naar het „Fishmon- ëers Company", een oud gilde van de ity van Londen en wanneer die oesters voor honderd procent worden Soedgekeurd, kan het oesterseizoen in e rivier de Colne officieel als ge opend worden verklaard. Het visserijgenootschap van de ri vier de Colne bestaat uit een gelijk aantal wethouders van de stad Col chester en ereburgers van het district. Alleen ereburgers mogen hier oesters vangen, en het ereburgerschap is er felijk. Er zijn op het ogenblik 256 ere burgers in leven en van deze 256 wer ken er maar 13 op de oesterbedden. Elk jaar vertrekt er uit Brightling- boot met aan boord de burgemeester van Colchester, de gemeentesecreta ris, de gemeentebode. wethouders en leden van het visserijbestuür. Oude ceremonie Zij varen de rivier af naar de „Pey- fleet" kreek, waar de boot met het oestersleepnet, de „Native", gemeerd ligt. Aan boord van de „Native" vindt vervolgens een ceremonie plaats, die sinds de tijden van de Normandiërs is blnven voortleven. De gemeentebode, gekleed in witte kousen, rijbroek, een Jas met koperen knopen, en een drie- loekige hoed, trekt onmiddellijk de aandacht met het luidkeels roepen van „Oyez, oyez, oyez!" De gemeente secretaris. met een pruik, leest: „Laat het alom bekend worden, dat de ver schillende visplaatsen in de rivier de Colne en haar zijtakken reeds sedert mensenheugenis aan de gemeente Col chester oekend onder en genoemd DIEN VOGEL „bakt" brillen hierbij officieel bepaald dat de voor noemde oester visplaatsen heden zijn geopend en geopend zullen blijven tot de dag waarop in overeenstemming met de aloude gebruiken het seizoen weer als gesloten zal worden ver klaard» De gemeentesecretaris vervolgt met het voorlezen van de woorden nlt de alonde proclamatie die in 1256 werd opgemaakt ln Colne Water en die de grenzen van de visplaatsen aangeeft en ledereen, behalve de burgers van Colchester en hun erfgenamen (nu ereburgers genoemd) verbiedt hier te vissen. „God save the Queen, the Mayor and this Corporation", roept de ge meentebode luid. „Drie hoera's voor Hare Majesteit de Koningin" roept de burgemeester. En drie luide hoera's schallen over het water. Sommige mensen drinken cham pagne b\j de oesters. Anderen drinken bier. Dit officiële gezelschap drinkt, zoals de traditie voorschrijft, altjjd je never en eet bruin brood, gemaakt volgens een oud en geheim recept. Waarom? „Vraag het de oesters", is het antwoord van de vissers. Wanneer dat deel van de plechtig heid voorbij is, klauteren de hoge per sonen over op een ander schip en va ren uit om de eerste vangst binnen te halen. Het sleepnet, een soort garna- lennet, wordt over de rivierbodem ge sleept, aldus de oesters opschrapende. Een net vol oesters wordt binnenge haald. Een eeltige hand van één van de vissers pakt de schelpen uit het net om ze éen voor één met een mes te openen; en al gauw glijden er vette Pyefleet oesters door de kelen van de officiële personen. Het oesterseizoen is nu werkelijk geopend. P> ki HET HOUT IS TE DUUR Alleen prijsverhoging met 25 zou enige verlichting betekenen Indien niet op korte termijn maatregelen worden genomen, dreigt het mis te gaan met de klompenindustrie in Zeeland. De klompen- prijzen zijn in verhouding met de houtprijzen te laag en dat is voor de over het algemeen kleine bedrijven niet vol te houden. Daarom ook heeft de Federatie van Klompenindustrieën in Nederland de leden geadviseerd de prijs van een paar klompen met 25% te verhogen. Over dit advies zullen de leden van de r.k. Klompenmakerspatroons- vereniging „St. Gummarus" in Clïnge zich 17 december op een verga dering in Hulst beraden. Overigens is er een heel complex van factoren, dat geleid heeft tot de crisis, die thans ontegenzeggelijk in deze tak van industrie heerst. De voorzitter van „St. Gummarus" te vens lid van het Federatiebestuur, d,e nog zeer vitale, 66-jarige heer C. J. Seghers in Clinge, weet er alles van. In zyn 41-jarige praktijk heeft hg heel het wel en wee van deze zo typisch Hollandse nijverheid meege maakt en vooral na de tweede we reldoorlog zag hg de bestaanskan- sen van de klompenmakers snel ver- -,TT minderen. Na de opheffing van de Een enkeling m de klompenindustrie houtdistributie in 1M7, toen dus werkt nog met de nana. weer een onbeperkte produktie mo- (Foto P.Z.C.) gelijk werd, verdwenen de bedrijven en bedrgfjes in Zeeland als de spreekwoordelijke sneeuw voor de zon. De vraag was te gering, het aanbod te groot en bovendien kon den deze kleine zelfstandigen de hoge sociale lasten niet meer aan. In enkele jaren tyd waren er van de 102 bedryven nog rond 30 over; de overigen verdwenen in industrie (Sluiskil) en landbouw. De overgeble ven bedrijven (waarvan drie een mansbedrijven) krompen bovendien vaak tot de helft in. Het grootste be- dryf, dat eertijds 60 man in dienst had, werkt nu nog met 12 man. Van de dertig nog bestaande klom penmakerijen vindt men de meeste In en rond Clinge en verder zijn er nog klompenmakers gevestigd in bijvoor beeld LJzendijke, Goes, Wolfaartsdijk, Hulst, Breskens, St. Jansteen en Nieuw- en St.-Joostland. Vijftig procent minder In dezelfde jaren na de opheffing van de houtdistributie, toen er dus min of meer een .overproduktie ont stond, liep het klompenverbruik met ongeveer 50% terug. Vóór 1950 was de top van het verbruik 6 4 7 mil joen paar klompen per jaar: zes jaar later, in 1956, was het verbruik ge daald tot naar ruwe schatting 3 a 4 miljoen paar klompen per jaar. In heel Nederland daalde het aantal klompenbedrijven van rond 1800 tot 400... Voor deze resterende bedrijven, waarin voornamelijk de ouderen nog werken (een klompenmaker beneden de 50 jaar is een uitzondering) bleef nog juist genoeg werk aan ae win kel. Een bepaalde, vaste afnemers kern bleef immers bestaan: landbou wers, die voornamelijk op drassige gronden werken, ijzerfabrieken, waar de klomp min of meer als bescher ming voor de voet wordt gedragen en ook de tuinbouw. Maar toen kwamen andere factoren in het geding. De houtpryzen liepen op en die stijging hield geen gelijke tred met de prijs van de klompen, die in ronde cijfers sinds 1950 per jaar gemiddeld slechts veertig cent duurder werden. Zeeland telt nog rond S0 klompen- bedrijven, waar de klompen veelal machinaal worden vervaardigd. Er wordt nog ijverig gewerktmaar de situatie in de klompenindustrie is allesbehalve rooskleurig. Foto PJS.C.) Strijd om hout Er ontbrandde een strijd om hout. De klompenmakers verwerken voor namelijk wilgen- en populierenhout, dat in Nederland nog maar moeilgk verkrijgbaar is. De klompenindus- triën ra Zeeland betrekken hun hout dan ook voor 70% uit België en dat levert bepaalde moeilijkheden op. Om te beginnen moet men 1,9% in voerrechten betalen, verder weigert de Belgische bomenteler, die zijn -•rodukt gemakkelijker in België zélf ;an verkopen, meestal de bomen te exporteren, zodat de afnemer hier zelf voor moet zorgen. Dat levert dan weer een extra probleem op, want... een Nederlander mag niet uit België uitvoeren. De Nederlandse klompenmaker, die toch al niet op rozen zit, is dus genoodzaakt in Bel gië een „stroman" in te schakelen, een Belg, die het hout voor hem uit voert. En die dat niet als liefdewerk verricht. Allemaal extra kosten der halve. Men vraagt zich dan ook af of het niet mogelyk zou zijn, dat de rege ring, gezien de speciale moeilijkheden waarin de klomjienindustrie thans verkeert, ontheffing zou verlenen van de 1.9% invoerrechten op de bo men. Andere afnemers In de strijd om het hout wordt ook meegestreden door andere afnemers, die veelal hogere prijzen kunnen bie den dan de klompenmakers. Want ook luciferfabrikanten, emballage- bedrijven en triplexfabrikanten ver bruiken dezelfde houtsoorten en het spreekt vanzelf, dat op die manier waar dus de vraag het aanbod over treft de prijzen hoog worden. Té hoog voor de klompenmakers in ieder geval, die de pryzen (nog) niet kunnen doorberekenen. Maar daar zal men dan in Hulst eens ernstig over praten en eveneens over nog andere bedrijfsproble- oals de hoge sociale lasten, Jan Gabriclse haalt een veiligheid-s- helm in staat van wordingzojuist uit een plaat fiber geperst, uit één der persen te voorschijn. Dat is grappigzei Dien Vogel, „wanneer je iemand, langs ziet komen met een brilwaar je zelf aan bezig geweest bent. Maar het is niks bijzonders, want wij ma ken leuke dingen, die veel mensen gebruiken". Dien stond daar zo gezellig glimlachend bij haar oven te vertéllen, zoals ze straks mis schien tegen haar buurvrouw in een eigen keu kentje zal doen. Dien „bakt brillenop een zolderkamertje aan de Latijnse Schoolstraat in Middelburg. Ze werkt er samen met Koos Korthals; Koos „hakt neuzen". Het werk van Dien is het geven van een gebogen vorm aan de plastic voorpla ten, die later in veiligheidsbrillen worden ge monteerd. Voordat het echter zover is, komen de plastic platen bij Koos, die ze nu niet in een oven opnieuw op een zodanige tempe ratuur brengt, dat ze vervormd kunnen wor den. Met een staafje slaat zij vervolgens de uitstulping, ivaar de neus van de toekomstige bezitter in zal passen. Een trouwe partner bij liet werk van de tiuee jongedames op het zol derkamertje is de radio. Toen wij vroegen hoe ze er aan kwamen, was het antwoord: Tuur- lijk van meneer Mazure gekregen". De heren Mazure zijn de directeuren van Focus-Veilig N.V. te Middelburg. „Focus-Feilig", zegt men gauw gemakke lijk, maar dit is beslist niet juist. Focus mag niet feilen. Focus is er juist om, waar de gebruikte arbeidsmethoden, of -omstan digheden feilen op bet punt van de veilig heid voor de arbeider, die hulpmiddelen te leveren, die de werkers afdoende tegen de dreigende gevaren beschermen. Wij brachten dezer dagen een bezoek aan het bedrijf, waarvan de Middelburgers nauwe lijks weten, dat ze het tussen hun muren heb ben. „Tja", zei de heer C. Mazure, „er is veel veranderd" en daarmee wilde hij aanduiden, dat niet name de afstand tussen de leiding en de uitvoerders in het bedrijf een gron dige wijziging heeft ondergaan. Rondwan delend door de werkplaatsen en pratend met de mensen, kregen wij ook de indruk, dat men elkaar weet te waarderen als werkers ieder op zijn e'er- - samen met 'n zelfde doel. „Toch", aldus de neei Mazure, „is hei vaak moeilijk de blijvende en daadwerkelijke belangstelling te wekken". Zo is het hou- Dagelijks peddelen en kuieren dui zenden Zeeuwse arbeiders naar „hun" fabrieken en werkplaatsen. Ook naar vele kleinere, minder op vallende bedrijven. Ze werken, de dag door, achter grauwe muren. Hun arbeid blijft daarachter verbor gen. Wat te voorschijn komt blijft beperkt tot enkele roufinewoorden, of het vertellen van een simpele ge beurtenis 's avonds in een luie stoel bij de kachel. Op die kleinere bedrijven in Zeeland en de mensen die erin werken wil len wij in een reeks artikelen de aan dacht vestigen. Hierbij vindt men het eerste artikel van deze serie. den van een avond waarop het „waarom" van het bedrijf uit de doeken zou worden gedaan nog niet mogelijk gebleken, hoewel ook de vormgeving van 'n dergelijke avond een probleem vormt. Gevolgen daarvan zyn ook, dat de personeelsavond het vorige jaar geen doorgang kon vinden en dat het or gaan „Focus-geest" de geest gaf. Overigens werden reeds enkele malen met het „kader" besprekingen gehouden alvorens een nieuw project werd aangepakt, die zeer geslaagd mochten heten: wat babbelen over de nieuwe aanpak dat gebeurt dan in de zaak, waar de mensen zich meer op hun ge mak voelen en daarna ergens wat drinken, of een stukje eten. De technisch leider van de werkplaats in de Burggang, de heer YV. Lefèvre, vertelde ons, dat het besprokene op deze byeen- komsten ook weer aan de orde komt in klei nere groepen, die onder het personeel gevormd zijn en onder leiding van één man meermalen overleg plegen. By een dergelyke uitwisseling van meningen worden byvoorbeeld ook de ei sen die de arbeidsinspectie aan het produkt stelt, onder de loep genomen. We kwamen liet domein van de lieer Lefèvre binnen op een spannend ogenblik: de experi menten met een nieuwe matrijs waren in volle gang. In de werkplaats hing een walt geladen sfeer en allen die er wat mee te maken had den, waren om de honderdtons pers gegroept om de resultaten te zien van het werk, dat ie ders belangstelling ten volle had. Matrijzen zijn de gehard stalen vormen, waarin de onderdelen voor bijvoorbeeld lassers helmen afzonderlijk worden geperst. Bakeliet in poedervorm wordt in de matrijs gedaan, de machtige pers wordt in werking gesteld en vijf minuten later komt het onderdeel te voor schijn. Voordat de zaak echter zo vlotjes ver loopt, komt er heel wat kijken. Op de matrijs komt het aan. Het is een stukje vakwerk van de eerste soort, dat tot op een fractie van een millimeter moet luisteren en dat uitgebalan ceerd moet zijn tot het uiterste in verband met de enorme spanningen, die er op komen. Het is geen wonder, dat de matrijzen, die door spe ciale matrijzenbouwers vervaardigd worden, vele duizenden guldens kosten. Cor de Korte, die nauw bij het „proef- persen" betrokken was, konden wij dan ook slechts met moeite een paar minu ten te spreken krijgen. Hij noemde zichzelf bescheidenlijk „manusje van alles". Hij zei, dat hij in zyn baan wel het meest het team- work-van-hoog-tot-laag, kon waarderen. „Direct na de oorlog is bij ons de vaste staf gegroeid, die vrijwel steeds blijft. Dat is niet alleen omdat wij gespecialiseerde vakmensen worden, maar ook, omdat we kunnen werken in een prettige sfeer", zei Cor de Korte. „Natuurlijk studeer ik nog door in mijn vrije tijd", zo ging hij verder, „ik ben op het ogen blik bezig voor mijn vakdiploma optiek, maar dat is niet om nog 'ns een eigen zaak op poten te zetten, maar veel meer om mijn werk zo goed mogelijk te kunnen doen". In de nabije toekomst zal het bedrijf uitbrei ding ondergaan. Dan zullen namelijk de beide panden Nieuwe Burg 17 en 19 bij de werk plaats worden getrokken, waardoor het be drijf heel wat vrijer zal kunnen ademen en de mogelijkheid van uitbreiding wordt gescha pen. die voor de werkers extra perspectief biedt. (Vervolg op pag. 8) men, zoals de hoge de groter geworden bedrijfsrisi co's en over de noodzaak om een grotere eenheid te vormen. Het Federatie-advies, om de prij zen met 25% per paar klompen te verhogen, zal immers alleen uitgevoerd kunnen worden wan neer men het onderling eens is! Overigens Is er ten aanzien van de hout-inkoop nog een klein licht puntje, dat echter nog maar heel zwakjes flakkert. In Antwerpen zijn onlangs namelijk drie schepen met hout uit de Belgische Congo gearri veerd hout, dat iets duurder is. maar beter van kwaliteit. „Als nu de grote industriën zouden besluiten om dat hout af te nemen, dan zou dat voor de klompenmakers misschien een verlichting betekenen", aldus de heer Seghers. Maar dat is maar een zeer bescheiden lichtpuntje in een situa tie, die voor het overige gerust als nypend kan worden omschreven. Von Brentano: vriendschap met Oost-Europa De Duitse bondsrepubliek wenst vriendschappelijke betrekkingen met de Oosteuropese landen en is desge wenst bereid Polen een veiligheids waarborg te geven, aldus heeft de Westduitse minister van buitenlandse zaken, von Brentano, vrijdag ver klaard. De Duitse bondsregering wil noch direct noch indirect ingrypen in de ontwikkeling in Oost-Europa. Zij wenst echter wel, dat de Oosteuropese landen een minimum aan burgerlijke vrijheid invoeren en een staatsorde aannemen, die niet van buitenaf be paald wordt. Cor de Korte, die zichzelf bescheiden manusje van alles noemt, bezig onder de machtige ..olifantsvoet" van de J00-tons-pcrs Op de voorgrond de matrys, dat ingenieuze stuk vak werk, waarin verscheidene onderdelen worden geperst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7