star Meliskerke bereidde burgemeester Adelaar waardige ontvangst Weggelopen Hongaren weigerden naar Biggekerke terug te keren ïmn Zeeuwse Almanak PHILIPS Amerikc \dmerican ZONDAGSSCHOOLLEIDERS KWAMEN IN GOES BIJEEN Nieuw filter geeft volle rookgenot! U próéft dat u rookt! Probeer vandaag nog deze King Size! Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 8 DECEMBER Ï9ÖÖ VERTROUWEN IN TOEKOMST „Wij hebben U voorheen leren kennen als een harde werker" DE INWONERS VAN MELISKERKE hebben hun nieuwbenoemde burge meester, de heer G. A. A. Adelaar, zaterdagmiddag een vreugdevolle ont vangst bereid. Het. begon al aan de grens van het dorp op het kruispunt MariekerksewegPoppendamseweg, waar een veertigtal boerenzoons, geze ten op stoere volbloeds, bij de aankomst van de nieuwe eerste burger voor een indrukwekkende erehaag gezorgd had. Commandant Jan Francke Jzn. van de ruitergroep viel de *eer de beurt om zijn nieuwe burgemeester als eerste te mogen verwelkomen. Nadat Corry Dekker de burgemeestersvrouw bloemen had aangeboden, vertrok de stoet in de richting van het dorp. Voor op de vaandeldrager met het wapen der gemeente, daarna een twintigtal ruiters, dan de auto met de burgemeester en tot slot weer een groep rui ters. Zo bereikte men het dorp, waar de torenklok de vele wachtenden reeds galmend de komst? van de stoet had aangekondigd. Ook voor het gemeentehuis was voor een treffend welkom gezorgd. Nadat de menigte het eerste couplet van het Wilhelmus gezongen had, zon gen alle schoolkinderen van Melisker ke hun burgemeester een welkomst lied toe. Ook hier waren er weer bloe men voor mevrouw Adelaar, aange boden door de 11-jarige Elleke David- se en de 9-jarige Nellie Krijger. Hierna sprak de heer J. Huijssoon de nieuwe burgemeester namens de bevolking toe. Spreker wees er op, dat de vreugde van deze blijde dag door het droevig ongeval van oud- burgemeester J. Huijsman enigszins getemperd werd. Hij heette het echt paar Adelaar van harte welkom en wenste de burgemeester van harte ge luk met zijn benoeming. „U krijgt een zware en moeilijke, maar tevens mooie taak", aldus de heer Huijssoon, „want U gaat thans een gezin met 700 leden leiden". De heer Huijssoon was er echter verzekerd van, dat de heer Adelaar met de kracht en de wijsheid van God het scheepje Meliskerke door de branding zou kunnen sturen. Spre ker besloot met de woorden uit psalm 134: „Dat 's Heeren zegen op U daal". In zijn dankwoord tot de school kinderen beloofde de burgemees ter hen dinsdag een verrassing op school te zullen bezorgen. Vervol gens wees hij er op, dat hij thans meer met de bevolking in contact zou komen, dan tijdens zijn secre taris-ontvangersschap. „Ik hoop met de zegen van God ieders belan gen te behartigen", aldus de heer Adelaar, die er van verzekerd was, dat het in de toekomst best zou gaan. Tot besluit brachten de aan wezigen een driewerf hoera op hun nieuwe burgervader uit. Installatiered e Nadat hij het koninklijk besluit voorgelezen had, sprak loco-burge meester J. Francke Mzn. tijdens de bijzondere raadsvergadering de in stallatierede uit. Spreker stipte aan, dat de heer Adelaar weliswaar geen geboren en getogen Meliskerkenaar was, maar toch het grootste gedeelte van zijn leven in Walcheren had door- I gebracht, waarvan 2Va jaar in de ge meente. „In die 2% jaar hebben wij U leren kennen als een harde werker voor de gemeente, die U lief gewor den ii. Uw werk en persoon kennende zijn wij verheugd, dat U dit ambt ten Advertentie deel gevallen is", aldus de heer Francke. De loco-burgemeester wees op, dat de nieuwe burgemeester naast vreugde ook leed meege maakt had, waarbij hij speciaal dacht aan het overlijden van de heer Huijsman. Hij was er zeker van, dat burgemeester Adelaar al les zal doen om in Meliskerke als een goed burgervader de harmonie te bewaren en deze door samen werking te leiden tot vruchtbare resultaten voor de gehele gemeen te. Ook vertrouwt de raad in zijn ge heel op uw volle toewijding voor de vele vraagstukken in de gemeente, waarbij de oplossing van de woning nood wel de belangrijkste is, aldus lo co-burgemeester, Verder treden meer en meer op de voorgrond de restau ratie van de toren, de stichting van een zuiveringsinstallatie, de uitbrei ding van de riolering en de verbete ring van de bestrating. Voorts betoog de de heer Francke, dat de verant woordelijkheid van dit nieuwe ambt in de tijd van internationale spanning zich scherper aftekent dan normaal. Maar spreker wist zich de tolk van de gehele raad door te verklaren de heer Adelaar te kennen als een man, die het gezag van de wet Gods erkent. Na zich nog met een persoonlijk woord tot mevrouw Adelaar gericht te hebben, hing de loco-burgemeester de heer Adelaar de ambtsketen om en overhandigde hem de voorzittersha- In de eerste plaats ging de dank van de nieuwbenoemde burgemeester uit naar Hem, die de oorsprong van alle gezag is. Ook tot de koningin sprak hij zijn d3nk uit en tot alle an deren, die vertrouwen in hem stel den voor het uitoefenen van deze zware taak. Hij prees zich gelukkig voorzitter te zijn van een raad, die Gods dienaar is voor een ieder in de gemeente. Burgemeester Adelaar be loofde alle krachten te zullen aanwen den om de samenwerking met het Burgerlijk Armbestuur de besturen der kerken, het onderwijs, de politie de brandweer, de B. B. en de Nationa le Reserve, en de landbouwverenigin- gen met raad en daad te behartigen, daarbij gesteund met de betrekkingen van de burgemeesters en secretaris sen in de andere gemeenten, Als oudste raadslid verklaarde de heer W. de Buck, dat de raad, gelet op de ervaring van de heer Adelaar, de toekomst niet donker inziet. Spre ker had hét vertrouwen, dat de nieu we burgemeester zonder onderscheid des persoóns de'belangen van de be volking zou behartigen en daarbij te arbeiden in de voetstappen van burge meester Huijsman. „Het werk van burgemeester Huijsman was een tien- VAN TOT KENNIS MET LUCHTVAART De leerlingen van de B-afdeling van het Professor Zeemanlyceum in Zierlkzee hebben dezer dagen kennis gemaakt met de luchtvaart. Na 'n kort inleidend woord van de heer Ooms van de Rijksluchtvaartschool sprak de bekende luchtmiljonair Mol over de opleiding en het werk van een gezagvoerder. Tenslotte kreeg de jeugd, die binnen twee jaren zelf een beroep moet kiezen een Amerikaan se film te zien over het leven en het werk in 'n viermotorig vilegtuig. De rector dr. J. J. Westendorp Boerma sprak een dankwoord. RUSTIG... Dat was dan gisteren de tweede autoloze zondag en het is wederom een uiterst rustige zondag geworden. Een voor deze tijden eigen onwezen lijke zondag. Ook de Zeeuwse wegen hadden iets spookachtigszo met hier en daar een fietserdie wind en regen trotseerde en met zo eenè in de drie uur een auto. Nee, twee zondagen zijn nog niet voldoende geweest om de hedendaag. se mens aan dit merkwaardige straat beeld te doen wennen, 't Heeft nog teveel weg van de situatie, nu al weer jaren en jaren geleden, toen de automobiel nog een voor velen schrikaanjagend verschijnsel was en toen de bevolking ten plattelande te hoop liep, wanneer er eens zo'n voer tuig uit de steden in de provincie ver zeild was geraakt. Maar rustig is het wel. Bijzonder rustig en op gevaar af alle automo bilisten straks gewapend met Engel- se sleutels en ander moordtuig voor ons venster te vinden, moet het ons van het hart, dat die rust toch ook wel aantrekkelijke kanten heeft TERUG UIT FRANKRIJK De van oorsprong Zeeuwse fami lie Toxopeus, die in het dorp Ervau- ville in de Franse provincie Loiret lange tijd een bedrijf hebben gehad, hebben besloten de zaak te verko pen en zich rustig in Haamstede op Schouwen te vestigen. IDEEËNBUS Woensdag 19 december a.s. zal door het Nederlands Instituut voor Efficiëncy, afdeling Zeeland, in het Scheldekwartier te Vlissingen een bijeenkomst worden gehouden, wel ke gewijd zal zijn aan het onder werp „Organisatie en praktijk van de Ideeënbus". Een medewerker van de Vitrite-fabrieken te Middelburg zal het onderwerp inleiden. Aan de verschillende bedrijven zal worden verzocht de personeelsleden die zijn belast met de verzorging van de ideeënbus naar deze bijeenkomst af te vaardigen. jarenplan", aldus de heer De Buck. „Thans kunnen wij beginnen aan het tienjarenplan-Adelaar. Tot slot richtte ook de heer De Buck zich nog persoon lijk tot mevrouw Adelaar. Verdere sprekers Tijdens een receptie in liet ver gaderlokaal „Ons Huis" werden nog vele woorden van dank, ge lukwens, vertrouwen en raad tot de heer Adelaar gericht, waarbij tevens tot uitdrukking gebracht werd, welk een grote plaats bur gemeester Huijsman in Melisker ke ingenomen had. Hier werd het woord gevoerd door de heren M. de Groot, namens het ge- meentepersoneel, J. Minderhoud, na mens de Geref. Gemeente, G. Beu- kelman, namens Ger. Kerk, P. Sturm, namens de Herv. Kerk, A. de Korte, namens bestuur en hoofd der Boaz- school, A. Goedbloed, de waarnemend burgemeester van Serooskerke, waai de heer Adelaar voorheen werkzaam was, J. de Korte, namens het Burger lijk Armbestuur, S. van Keulen, de oud-gemeente-werkman, W. de Buck, voorzitter van de vereniging voor geref. schoolonderwijs, terwijl deze tevens sprak namens de georganiseer de landbouw, burgemeester J, L. Dreg- mams van Koudekerke, de voorzitter van de vereniging van B. en S. op Walcheren, die ook namens het Groe ne Kruis sprak, burgemeester D. Kodde van Zoutelande, burgemees ter J. Geuze van Aagtekerke, A. A. Leenhouts, inspecteur voor het l.o., adjudant C. Westveer uit Westkapelle, namens de rijkspolitie, J. D. P. de Smit, namens bouw- en woningtoe zicht op Walcheren, Mandemaker, als vriend, wachtmeester le klas J. Stroo der rijkspolitie, als postcommahdant van Mëliskerke en namens de afdeling Walcheren noord-west van het Rode Kruis, P. Davidse, namens S.W.G. en de chr. zangvereniging „Con Amore", J. Wisse, namens de brandweer en R. Krijger, namens de schietvereniging. Nadat burgemeester Adelaar allen met een persoonlijk woord bedankte foor hun raad en gelukwensen, waren het tot slot de ruiters, die hun nieu we burgemeester met een stevige handdruk kwamen feliciteren. De ge hele avond heerste in het dorp nog een feestelijke stemming. (Frits Flits:) Dat Sinterklaas beslist bestaat. Bewijs ik straks met plaat na plaat, Want pakjesavond zag al gauw De flitslichtcamera in touw; Ik heb het vriendelijk gezicht Met „Photoflux" perfect belicht... Dit flitslampje van Philips geeft Wat 't kamerkiekje nodig heeft. (Allemaal:) Wij nemen Philips „Photoflux"! Bij ieder .filmpje een paar stuks! Het feilloze flltslampie Algemene vergadering Z.L.M. in Middelburg Maandag 17 december a.s. des mid dags om twee uur wordt in de Con cert- en Gehoorzaal te Middelburg de algemene vergadering van de Z.L.M. gehouden. De voorzitter, ir. M. A. Geuze, zal zoals gewoonlijk een ope ningsrede houden. Voorts wordt er een forum gehouden. Een discussie groep onder leiding van de vice-voor- zitter .van de Z.L.M., de heer P. J. J. Dekker, en waarvan onder meer deel zal uitmaken de heer H. D. Louwes, voorzitter van het Landbouwschap, zal spreken over „De huidige land bouwpolitiek". REGIONALE NAJAARSCONFERENTIE Betekenis van kerstfeest. terwijl we teveel theologie bedrijven". Tot deze conclusie kwam de heer A. Kroese, directeur van de Ned. Zon dagsschool Vereniging, na de discus sie over zjjn inleiding „Hoe vieren wij Kerstfeest", tijdens de zaterdag- in de Vrij Evangelische Kerk te Goes gehouden regionale najaarsconferen tie. Met het oog op de komende kerstdagen en de viering van dit feest met de aan hun hoede toever trouwde kinderen, was een groot aantal leidsters en leiders van de Zeeuwse Hervormde Zondagsscholen hier bijeen. Naast tal van godsdienstig-opvoed- kundige vraagstukken, welke aan de orde werden gesteld, heeft men ïn de avonduren geboeid geluisterd naar rabbijn J. Soetendorp uit Amsterdam die zyn gehoor bepaalde bij het on derwerp „Profeten in hun eigen om geving'1. Met begeleiding van blokfluiten, triangels en tamboerijnen werd de conferentie des middags geopend met het zingen van enkele verzen van psalm 136. Na een welkomstwoord van de leider, ds. J. W. van Kooten, was daarop het woord aan de eerste spreker, de heer A Kroese, die de organisatorische kant buiten be schouwing gelaten een verant woorde verkondiging van het evan gelie, het belangrijkste onderdeel van het kerstfeest op de zondagsscholen noemde. „We moeten het kerstfeest niet als een uitvoering zien, om de kinderen op een podium voor de ou ders te laten paraderen, maar met concrete beelden vorm en inhoud aan het ryke evangelie geven, opdat de 3 betekenis van dit feest het kind Opening Arnemuidens zuiveringsinstallatie Woensdag 12 december a.s. zal de burgemeester van Arnemuiden, de heer W. H. van der Heide, officieel de nieuwe zuiveringsinstallatie van zijn gemeente in gebruik stellen. Deze opening wordt voorafgegaan door een bijeenkomst van de gemeenteraad en de genodigden in het gemeentehuis, die om half twee begint. Hierna zal het gezelschap zich naar de installa tie begeven. VLUCHTELINGEN LEREN NEDERLANDS Tijdens weekeinde was stemming in Zeeuwse kampen uitstekend Slot van Dag. 1 Door middel van tolken heeft men zondag gesprekken gevoerd met de twintig Hongaren, die nu in een pension te Vlissingen verblijven, over even tuele terugkeer naar het kamp. Zeventien van hen weigerden toen terug te gaan. Aan de terugkeer van de weggelopen Hongaren, is nog een grote moeil'jkheid verbonden. Het is namelijk zeer de vraag of de ïn Biggekerke overgebleven groep, die het nu zo bleek ons tijdens een bezoek gisteren naar de zin heeft, deze wat heetgebakerde mannen nog wel zal accepte ren. De achterblijvers hebben het weglopen veroordeeld en vrezen nieuwe onrust in het kamp, als de twintig mannen zouden terugkeren. Het is bo vendien niet zeker of de weglopers, indien zij beloven zich aan het gezag in het kamp te onderwerpen, hun woord wel zullen houden. De jonge Hongaar, Pokay, die in Kampen theologie studeert, heeft zondagochtend voor de nederlands hervormden onder de vluchtelingen een kerkdienst gehouden. Daar voor had kapelaan Kroon een mis gelezen, die door ongeveer vijftig jongens werd bijgewoond. Tijdens de besprekingen van zater dag is de toezegging gedaan, dat het onderzoek naar de politieke gezind heid van de vluchtelingen ten spoedig ste zal beginnen en dat cok met de ar beidsbemiddeling de uiterste spoed zal worden betracht. Voorts zal het Zeeuws Comité de ont spanning en al wat daarbij behoort zelf mogen verzorgen, in samenwer king met Ret gemeentebestuur, terwijl de commissaris der koningin de be voegdheid heeft zich doorlopend op de hoogte te stellen van de gang van za ken in het kamp. Overigens was de stemming in de Zeeuwse woonoorden tijdens het week einde uitstekend en men heeft al het mogelijke gedaan om de Hongaren aangenaam bezig te houden. In de kantine te Biggekerke werd zaterdag een gezellige avond gehou den, die georganiseerd was door ds. A. D. H. Rorcam Abbing, kapelaan Kroon uit Vlissingen en ds. P. van Til uit Middelburg. Deze geestelijken deelden een grote hoeveelheid sigaret ten en sigaren uit en er werd een gees tige film vertoond. 's Middags maakten de Hongaren met twee autobussen een excursie naar Vlissingen. Een wandeling over de boulevard, voor hen een belevenis van de eerste orde, werd besloten met een ontvangst in 't kath. militair tehuis in de Hellebardierstraat. Er werden daar uit volle .borst allerlei Hongaarse liederen gezongen en er was voor ver schillende tractaties gezorgd. Terug in Biggekerke werd de avond doorge bracht met een oud Hollands spel, nl. kienen. Ook op Schouwen Ook de Hongaren op Schouwen-Dui- veland zijn er in geslaagd met het ver- zorgingspersoneel de eerste zondag zo gezellig mogelijk te maken. Uiteraard lag het in Bruinisse anders dan in Burghsluis, maar reden tot ontevre denheid was er nergens. Zaterdagavond waren alle bewo ners van het kamp in Bruinisse de gasten van de gemeentesecretaris; de kennismaking met een Nederlands ge zin werd erg op prijs gesteld. Trou wens, men laat in dit kamp niets na om zich aan het nieuwe land aan te passen. Zondags waren er groepjes gevormd, die gezamenlijk les namen in het Nederlands. Na de gezamenlij ke koffie in de kantine volgde een maaltijd van echt Hollandse kost. Om 5 uur werd een mis opgedragen en de avond bracht men ïn de kantine door. Kampleider Vogel is bést tevreden en zo te horen zijn de mensen zelf het ook! In Haamstede is het het afgelopen week-end ook vrij rustig geweest. Natuurlijk geeft een mannenge meenschap van 151 wel eens moei lijkheden, maar die konden tot al- Ier tevredenheid worden opgelost. De meesten hadden zich zaterdag al op z'n best gekleed en wandelden in het dorp. Veel Westhoekse gezinnen hadden zaterdagavond een plaatsje aan tafel voor een Hongaarse gast in geruimd en ondanks de taal moeilijk heden werd deze gastvrijheid erg ge waardeerd. Zondagmorgen werd eerst een katholieke dienst gehouden en daarna verzorgde de maatschappelij ke werker, de heer Windig, een prote stantse godsdienstoefening. Voor bei de bijeenkomsten bestona grote be langstelling. De heer Van den Berge uit Haamstede vulde de zondagavond met een vertoning van enkele films in de kantine. Over het eten werd niet geklaagd en doorlopend was de kanti ne bezej; voor de gezelschapsspelen, waarbij de sjoelbak wel de grootste attractie was. Als goede Oosteuropea nen werd er menig pittig spel schaak gegeven en ook het dam- en kaartspel vond aftrek. De liefhebbers van het voetbalspel hadden zondagmiddag gratis toegang tot de wedstrijden. De kampleider, de heer Schilp, had sa menvattend maar één woord: „Door lopend gezellig". Z.L.M. bezorgd over prijzen van tarwe en suiker. Het dagelijks bestuur van de Z.L.M. heeft in z\jn jongste vergadering zijn bezorgdheid uitgesproken over de ri sico's, welke de regering heeft dur ven nemen door de garantieprijzen van twee belangrijke voedingsmidde len als tarwe en suiker op een mini mum-prijspeil vast te stellen. In het algemeen is het bestuur van mening, dat er nu zeker wat dient te gebeuren met de prijzen van de tar we, suiker en voedergranen. Een ver dere vlucht van de akkerbouw-boer uit deze gegarandeerde produkten naar produkten, waarvan de prijzen vrij zijn, wordt noch in het belang van ons land, noch in het belang van de akkerbouwer geacht. De ingediende voorstellen van het Landbouwschap verdienen daarom de volle ondersteu ning. Bij de suikerbietenoogst zit alles dit jaar tegen. Ook de suikerindustrie verwacht, wanneer er geen ander prijsbeleid komt, een teruggang van het areaal. De berekening van de sui kerprijs op basis van een suikergehal te van boven de 16 procent is lang zamerhand volkomen in strijd met de gehaltes uit de praktijk van een reeks van jaren. Zelfs de polyploïde rassen hebben, dit niet kunnen veranderen. Aangedrongen zal moeten worden op een berekening van de suikerprijs op basis van een gehalte van 16 procent. De vergadering was bovendien van mening, dat gezien de voortdurende krappe arbeidsmarkt, de grootste aandacht zal dienen te worden be steed aan het mechanisch rooien. Universitair examen. Aan de Vrije Universiteit te Amster dam slaagde, voor het doctoraal examen scheikunde de heer J. Dleleman uit Oost burg. De heer W. Goedbloed uit St.. Laurens slaagde voor het kandidaats examen wis- en natuurkunde. er voorstander van om de hoofdge dachten „Een kind is ons geboren, de heerschappij ligt op Zijn schou ders", reeds in de Advent-tijd samen met de kinderen te bezien. Bij de discussie was men het er over eens, dat het zondagsschoolkind bijvoorbeeld nog onvoldoende besef heeft van „de schuld", die op hem rust. Toch zijn er wel situaties denk baar, die een geschikt aanknopings punt kunnen zi,m om dit aan het kind duidelijk te maken. Met enige waardevolle aanwijzin gen besloot de heer Kroiese zijn inlei ding en als praktisch voorbeeld volg de onder leiding van mej. T. de Vries trainster van de N.Z.V., de bespre- lijsting van de hoofdgedachte is de ze nl. bijzonder geschikt. Hierbij ver leende een koor uit Goes zijn mede werking. Na de gezamenlijke broodmaaltijd werd ter instructie de filmstrip „De zanger van Berlikon" vertoond, die een vrij kerstverhaal uitbeeldt. Om de moeilijkste bijlbelgedeelten, de profetiën, aan de leidsters en leiders duidelijk te maken, had men rabbijn J. Soetendorp uit Amsterdam uitge nodigd. In z\jn vurige toespraak over „Profeten in hun eigen omgeving", liet deze spreker treffend uitkomen, dat er een groot verschil, maar ook een grote overeenkomst tussen de tijd van Israëls profeten en de onze bestaat. „De profeten waren strij ders voor recht; zij hebben het opge nomen voor de enkeling tegen de massa". Met talrijke voorbeelden lichtte rabbijn Soetendorp toe, dat de profeten midden in de wereld, ston den en deze zagen zoals zij was. Daarom achtte spreker de verkon diging van de profetieën op de zon dagsscholen ook van bijzonder be lang. Na Be discussie hierover, werd de conferentie met het zingen van gezang 233 gesloten. (Advertentie) Nu kunt u een filter-sigaret roken en toch genieten, echt genieten als van een gewone sigaret. Steek op zo'n nieuwe Long Run met het' acetaat filter. Dank zij dit filter proeft u de rijpe geurige tabakken, volledigWat een intens genoegen deze filter-sigaret! King She Filter 85 ct VANDAAG. Middelburg Electro: „Rock around the doek", (14 Jr.), 19 cn 21.15 uur; Schouwburg: „Jacht op het groene vuur", (14 Jr.), 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Doctor at sea", (a.l,), 19 en 21 uur; Luxor: „Coman che Todd", (14 Jr.), 20 uur. Goes Grand: Gas-oil", <18 jr.), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2