PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hongaars verzetsstrijder (ondanks vrijgeleide) door Russen gegrepen Staat van beleg nu voor geheel Irak Hongaren blijven in het kamp te Biggekerke BIL1 VIER HONGAARSE PAARTJES IN ZEIST GETROUWD 199e jaargang - no. 286 Dagblad uitgave van de ilrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: "W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 3 dec. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie f 4.—. Ing. mededelingen driemaal tartcl. Kleine advertenties (max. 8 regeUi 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ,3rlevcn of adrc* bureau V. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureau's: Vlissingen, Walstr. i tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2: Zierikzee. N. Bogcrdstr. 21. tclcf. :s IN BOEDAPEST WEER DEMONSTRATIES Joego-Slavische regering publiceert briefwisseling over ex-premier Nagy vertoefde. De briefwisseling leidde tot de Hongaarse belofte, dat Nagy en zijn aanhangers ongemoeid ge laten zouden worden als zij de am bassade verlieten. Die overeen komst is, zoals bekend, geschon den. Nagy en een veertigtal metge zellen werden door de Russen aan gehouden en weggevoerd. De Joe- f0-Slavische regering heeft tot pu- likatie van de brieven besloten omdat geen antwoord is ontvangen Jozsef Dudas, voorzitter van de Hongaarse revolutionaire arbeiders raad, is in het parlementsgebouw te Boedapest door de Russen gear resteerd. Dit vernam het Westduitse persbureau D.P.A. uit diplomatieke bron te Wenen. Dudas, die sedert de verdwijning van kolonel Pal Male- ter de belangrijkste man in het Hongaarse verzet was, had zijn schuil plaats in de heuvels bij Boedapest verlaten om met premier Kadar be sprekingen te voeren, nadat hij een vrijgeleide had ontvangen. De Russen grepen hem op het ogenblik, dat hij het parlementsgebouw betrad. Hij is naar een onbekende bestemming overgebracht, aldus dit bericht. In Boedapest kwam het naar Rus sell Jones van United Press bericht,, zondag weer tot openlijke demon straties en terzelfder tijd spraken be richten uit de provincie van guerilla- gevechten. Onmiddellijk dirigeerden de Russen pantserwagens en troe penauto's naar de betogingen in Boedapest. Zij gelastten het publiek onder veel gezwaai met machine pistolen, uiteen te gaan. Velen zoch ten inderdaad hun toevlucht in por tieken van omliggende huizen, maar een groot aantal Boedapesters hield stand en floot en jouwde naar de Russen, die tenslotte vertrokken zon der een schot te lossen. In de omge ving van Pees zou de plaatselijke Russische commandant zijn gesneu veld. Het radiostation in de Joego-Slavi sche hoofdstad Belgrado heeft zater dagavond bekendgemaakt, dat de Hongaarse ex-premier Nagy en zijn gezelschap in het wintercentrum Si- naia in de Roemeense Karpathen ver blijven op een afstand van 100 km van Boekarest. Nagy zou echter uitdruk kelijk hebben geweigerd, naar Roeme nië te gaan. Het officiële Joego-Slavische persbureau Tanjoeg heeft de brie ven gepubliceerd, die de Joego-Sla vische en de Hongaarse regering gewisseld hebben toen oud-premier Nagy van Hongarije op de Joego- Slavische ambassade in Boedapest op de Joego-Slavische protesten tegen de schending van de over eenkomst. In Hongarije werden gisteren strooi biljetten uitgedeeld die opriepen tot een staking van vijf tien dagen uit protest tegen de strenge maatregelen van de regering-Kadar. Een zegsman van de Arbeidersraad zei echter, dat men tegen gewapende opstand en te gen totale staking was aangezien het Belang van de natie daarmee niet ge diend was. Het Hongaarse produktie- proces is overigens nog maar tot on geveer tien procent van het normale hersteld. Russel Jones van United Press, de enige Amerikaanse journalist die in Boedapest is gebleven na de machtsovername door de Russen, heeft zaterdag bevel gekregen. Hongarije binnen drie dagen te verlaten. Volgens twee Zweedse journalisten, die zaterdag een vraaggesprek met Kadar hadden, maakte de Hongaarse premier de indruk van een man, die onder druk leeft. Hij zag er niet uit als een krachtige persoonlijkheid. De algemene vergadering van de Verenigde Naties zal vandaag op ver zoek van de Verenigde Staten als eerste punt de Hongaarse kwestie be handelen. Syrië wekt bij Turken onrust Gasolie duurder. In een te Rotterdam gehouden spoedvergadering naar aanleiding van de stijging van de prijzen der olieprodukten hebben de verenigde olienandelaren van Nederland op grond van de omstandigheden het besluit genomen, hun prijzen voor de aflevering van gas-olie aan boord van schepen voor Rijn- en binnen vaart met ingang van 1 december vast te stellen op minimaal 16,50 en maximaal 17,15 per 100 liter. De officieel toegelaten prijs is vastgesteld op 17,55 per 100 liter. Drie arbeiders door lawine gedood. Bij Güntlischwand in Zwitserland zijn zaterdag drie arbeiders als eerste slachtoffers van de „witte dood" door een lawine om het leven gekomen. Loco-burgemeester J. Francke Msn. heeft de 'heer G. A. A. Adelaar sater, dagmiddag tot burgemeester van Me- liskerke 'geïnstalleerd. Dit gebeurde tijdens een bijzondere raadsvergade ring in de raadszaal van het gemeen tehuis. Geheel Imks mevrouw Adelaar (Foto P.Z.C.) In antwoord óp een Syrische bood schap heeft dc secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Ham- marskjöld, zaterdagavond verklaard dat waarnemers van de Verenigde Naties de grensstrook tussen Syrië en Israël hadden bezocht en er „geen ongewone militaire bedrijvigheid hadden opgemerkt" Syrië had ge vraagd, de kwestie van „Israëlisch- Brits-Franse troepenconcentraties" aan de assemblee voor te leggen, maar niet uitdrukkelijk om een de bat in de assemblee verzocht. Radio-Caïro heeft berichten omge roepen, volgens welke enige dagen f;eleden bij betogingen in Noord rak veel mensen om het leven zijn gekomen. 'In het gebied van Najaf vielen volgens radio-Caïro 140 do den. Voorts werd verklaard, dat in Bagdad en andere Iraakse steden een algemene staking is uitgeroepen, nadat zich onlusten hadden voorge daan en verzoekschriften aan koning Feisal gezonden waren, waarin het ontslag van de (als pro-westers te boek staande) premier Noeri es Said werd gevraagd. Welingelichte kringen in Londen verklaarden zondag, dat Turkije zich grote zorgen maakt over de commu nistische infiltratie in Syrië, waar ook de laatste dagen Sowjet-wapens werden ingevoerd. Turkije dringt erop aan, dat de Verenigde Staten deelnemen aan het Bagdadpact. Vo rige maand werden in Turkije's Europese buurland Bulgarije Russi sche troepenversterkingen aange voerd. In Bagdad heeft koning Feisal gis teren meegedeeld, dat Irak de staat van beleg over het hele land heeft afgekondigd. In zijn troonrede, bij de openingszitting van het parle ment, zei Feisal voorts dat Irak zijn steun aan Egypte blijft geven en zijn houding ten opzichte van Israël handhaaft. In Zeist is zaterdagochtend het huwelijk voltrokken tussen vier j|| paren naar Nederland uitge- ii weken Hongaarse studenten. De foto geeft een beeld van het p moment, waarop in het Zeister stadhuis achtvoudig het ja- p woord i» het Hongaars klonk. lllllllilllllllllllllllllllM Dulles: kansen op vrede vrij goed Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft zondag op een persconferentie in Augusta gezegd, dat bij en president Eisen hower van gevoelen zyn, dat de voor uitzichten op vrede in het Midden- Oosten „redelijk goed" zijn. Dalles, die dit zei na een onderhoud met Eisenhower, voegde eraan toe, dat de noodzaak om de eenheid en kracht van het Noord-Atlantisch bondge nootschap weer op te bouwen door het optreden van de Sowjet-Unie in Oost-Europa in het bijzonder in Hon garije, „op tragische w|jze" was aan getoond. Dulles achtte het zeer pessimistisch te denken, dat het oorlogsgevaar in het Midden-Oosten thans even groot is als een maand geleden. Hij zei verder, dat de president en hij ook van gevoelen zjjn, dat de Ver enigde Naties in toenemende mate aandacht moeten schenken aan het vraagstuk van de landen in Azië en Europa, die gedwongen verdeeld blij ven en de vele volken die aan een meedogenloos van buitenaf opgelegd bewind zijn onderworpen. De Amerikaanse minister was van mening dat de aanstaande conferentie van de N.A.V.O.-raad een gelegenheid zou verschaffen om de eenheid en kracht van de N.A.V.O. te versterken. (13 de cember begint in Parijs een bij eenkomst van de ministerraad van de N.A.V.O.). ACHT MAAL KLONK HET Cassette als cadeau van gemeentebestuur Achtmaal klonk zaterdag het vast beraden „iegen" het „ja, ik wil" tij dens een plechtigheid in de trouwzaal van het gemeentehuis te Zeist, waar vier Hongaarse studentenpaartjeg in het huwelijk traden. Het was een ongewone gebeurtenis dit collectieve huwelijk. Velen ver drongen zich voor het gemeentehuis, waarvan het Hongaarse dundoek wapperde. De bruidspaartjes behoren tot de studentenvluchtelingen, die een voorlopig onderkomen hebben gevon den in het doopsgezinde conferentie centrum „Heerenwegen" te Zeist. Vier verloofde paartjes wilden elke moge lijkheid om van elkaar gescheiden te worden uitsluiten en hadden besloten te trouwen. Nederlands schip na aanvaring gezonken over vijandige opvatttingen. Zaterdagavond om kwart over elf is volgens het Duitse radiostation Norddeich Radio in de Noordzee op de route naar Borkum het 199 ton metende Nederlandse schip „Cobri" (eigenaars C. van der Brink en Zo nen, Hilversum) in een dichte mist in aanvaring gekomen met het Pa namese schip „Maria Dolores" (7176 ton). De „Cobri" zou op een nog niet juist bepaalde plaats gezonken zijn, maar zijn voltallige bemanning ls door de Panamees aan boord geno men. Weggelopen vluchtelingen moeten naar woonoord terugkeren Dc twintig Jonge Hongaren, die vr|jdag uit het kamp in Biggekerke zyn weggelopen, kunnen vandaag nog in dit woonoord terugkeren, mits zij zich dan aan het daar bestaande gezag onderwerpen. Zij, die dit weigeren kunnen vrijwillig een verklaring tekenen, dat z|j naar Oostenrijk teruggezonden wensen te worden. Dit was het voorlopige resultaat van langdurige besprekingen, die zater dag in Middelburg werden gehouden en waaraan werd deelgenomen door de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de directeur-generaal van de arbeidsvoorziening, dr. ir. D. R. Mansholt, de heer G. Krol, hoofd van de afdeling hulsvesting van het ministerie van Sociale Zaken, mr. A. J. Fonteyn, hoofdambtenaar van het ministerie van Justitie, alsook door leden van het Zeeuws comité voor hulp aan Hongarije. Het doel van deze besprekingen wa9 de mogelijkheid te onderzoeken om de Hongaarse bewoners van het kamp Biggekerke elders b|j voorbeeld by particulieren onder te brengen. Van Zeeuwse zyde werd daarbij vooral met grote nadruk gepleit voor een soepele behandeling van de Hongaren, die moeilijkheden hadden met de aan passing In dit kamp. Men wilde in elk geval deze vluchtelingen niet dwingen in het kamp terug te keren. De ambtenaren van het ministerie van Sociale Zaken bleven echter op hun reeds eerder ingenomen stand punt staan. Zq waren van mening, dat de Hongaren in het woonoord Bigge kerke daar moesten blijven en dat de vrijdag uit dit kamp weggelopen vluchtelingen terug moesten keren. Men gaf echter toe, dat er geen spra ke van kan zijn hen tegen hun zin naar het kamp terug te brengen, aan gezien het verblijf in alle woonoorden op basis van vrijwilligheid is geregeld. Zondagmiddag verklaarde ons de commissaris der koningin, dat het Zeeuwse comité thans gedwongen is af te wachten. „Maar de besprekingen worden voortgezet, want ik zou net verschrikkelijk vinden als deze men sen naar Oostenrijk teruggestuurd zouden worden. Dat kunnen we hen niet aandoen. Bovendien zou dat een blamage voor Nederland betekenen. Het is jammer, dat het allemaal zo ge lopen is, want het was voor ons moge lijk geweest, deze mensen, die toch al zo veel hebben geleden, zó onder te brengen, bijvoorbeeld in de goed ge outilleerde jeugdherberg te Axel dat het kamp niet voor huisvesting nodig was geweest". EISEN. Aanvankelijk stelde zaterdag zo vernamen wij uit goede bron de heer Mansholt zelfs de eis, dat de Hongaren, die uit het kamp waren weggelopen naar Biggeker ke moesten terugkeren, want an ders zouden zij naar Oostenrijk worden teruggezonden. Tegen deze eis evenwel tekende men van Zeeuwse zijde fel protest aan, zo dat uiteindelijk het element van dwang uit deze bepaling werd ge schrapt. De Zeeuwse vertegenwoordi gers bleven zich niettemin verzetten, ook tegen een zogenaamde vrijwillige terugkeer. De departementsambtenaren be toogden, dat huns inziens het kamp aan redelijke eisen voldoet. Voorts deelden zij mede, dat de Federatie voor Hulp aan Vluchtelingen met deze zienswijze akkoord gaat. Een ander argument, dat vóór het handhaven van Biggekerke als cen trale plaats van huisvesting werd ge bruikt, was van mr. Fonteyn. die uit eenzette, dat de Hongaren op hun po litieke gezindheid moeten worden on derzocht. Dit kan sneller en beter ge beuren, als z|j allen ln één kanip bijeen zijn. Het onderzoek zal dan ongeveer twee weken in beslag nemen. In liet kamp stond zaterdagavond laat de perschef van het ministerie van Sociale Zaken, de heer J. C. Vis ser, een aantal journalisten te woord, waarbij hij verklaarde, dat de bespre kingen in Middelburg tot overeen stemming. tussen het Zeeuwse comité en de Haagse vertegenwoordigers hadden geleid. Van Zeeuwse zijde evenwel deelde men ons mede, dat de handelswijze van de instanties, die zich tot dusver met deze aangelegen heid hadden beziggehouden, niet de algemene instemming kon verkrijgen. Een van de klachten, die de nieuwe inwoners van Biggekerke vrijdagmid dag reeds naar voren hadden ge bracht, was dat men hen in een afge legen provincie had „opgeborgen" zonder dat zij daarvan tevoren op de hoogte waren gebracht. De heer Vis ser verklaarde op een vraag hierover, dat hier inderdaad een fout was ge maakt. De eerste vluchtelingen, die vanuit Utrecht naar verschillende de len van ons land werden overge plaatst, hadden een gestencild schrij ven ontvangen, waarop enkele gege vens voorkwamen over hun toekom stige woonplaats met omgeving. Maar de vluchtelingen, die naar Biggekerke werden gebracht, hadden een derge lijk stencil niet ontvangen. De heer Visser erkende, dat hier een psycholo gische fout was gemaakt. Een fout, die vervelende gevolgen heeft gehad! Door deze hele gang van zaken is wel duidelijk geworden, dat het over brengen van deze Hongaren naar een maatschappij, waar geheel andere normen gelden dan in hun vaderland, niet zonder moeilijkheden verloopt. Het zou echter onjuist zyn om de vluchtelingen daarom met minder sympathie tegemoet te treden. Inte gendeel, er zal hier juist veel begrip en tact noodzakelijk zijn. (Vervolg op pag 2) Derde der vluchtelingen heeft Oostenrijk verlaten Een derde deel van de Hongaarse vluchtelingen, die in Oostenrijk wa ren aangekomen, is thans naar an dere landen geëvacueerd. Van de 106.665 werden er tot en met zondag 35.000 verder getransporteerd. Engeland heeft hierbij, met het in dienst stellen van een 16-tal vlieg tuigen, een werkzaam aandeel gehad. Het heeft nu reeds 6600 vluchtelin gen opgenomen. Onmiddellijk daarop volgt Zwitserland met 6500. De Ver enigde Staten hebben het nog niet verder gebracht dan 1146. doch zij overwegen het gebruik van meer vliegtuigen, om de overbrenging van de 21.500 vluchtelingen die president Eisenhower beloofd heeft te zullen op nemen enigszins te bespoedigen. De burgemeester van Zeist, mr. A. P. Korthals Altes, voltrok het huwe lijk. Als getuigen traden op ds. A. G. van Gilse, directeur-predikant van het conferentieoord „Heerenwegen" en de burgemeester van Warffum, mr. W. J. Geertsema, die tijdelijk belast is met de leiding van dit Hongaarse stu dentencentrum. De trouwformule werd door de bur gemeester van Zeist in het Hongaars uitgesproken en hij richtte zich daar na in een persoonlijk woord tot de jonggehuwden. Hq wees erop. dat het ver krijgen der papieren, voor Nederland se bruidspaartjes zo gemakkelijk, voor deze Hongaarse studentenvluch telingen een onoverkomelijke moei lijkheid was. Hij nam elk van de trouwlustigen de eed af, waarin zij verklaarden niet in staat te zijn, ge boorteakten over te leggen. Burgemeester Korthals Altes noem de het een begrijpelijke wens dat deze jonge Hongaren, nu zij zo weer op el kaar in den vreemde zijn aangewezen in het huwelijk wensten te treden. „Wij beschouwen het als een eer", zo zei hij, „u hier te mogen begroeten". Namens het gemeentebestuur bood hij elk der bruidspaartjes een cas sette aan. De commissaris der ko ningin in de provincie Utrecht had de bruidsparen verrast met een bruidsboeket. De ruim 80 Hon gaarse studenten die thans in Zeist verblijven, luisterden de plechtig heid op. Zij waren alle getooid met een corsage van cyclamen. In de r.-k. parochiekerk te Zeist werd hierna een huwelijksmis opgedragen voor drie der jonggehuwde paren dooi de Hongaarse pater Rochus Radanyi S. J. Later op de morgen zegende de Hongaarse predikant J. Tuski het hu welijk in van een Doopsgezind Hon gaars paartje. Boycot van Sowjetschepen als onpraktisch afgewezen Het „internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen" (I.V.V.V.), dat 55 miljoen arbeiders vertegen woordigt, heeft een voorstel om Rus sische schepen in westelijke havens te boycotten, afgewezen, zo heeft een woordvoeder zaterdag te Brussel bekendgemaakt. De boycot zou be doeld zijn als protest tegen de sow- jet-interventie in Hongarije. De woordvoerder verklaarde, dat een speciale commissie tot de slot som is gekomen, dat een dergelijke maatregel „onpraktisch" zou zijn. Geen extra-uitkering voor Rijkspersoneel. Naar aanleiding van een bericht in een ochtendblad verzoekt men ons van bevoegde zijde mede te delen, dat bij de regering niet bet voorne men bestaat het rijkspersoneel nog een uitkering ineens van 1 procent van de bruto-jaarwedde uit te keren. Gironummers 999 en 777 bijna 5% miljoen. De stand van giro 999 van het Na tionale Comité Hulpverlening Hon gaarse Volk te Amsterdam is geste gen tot 2.558.818,32. die V3n giro 777 van het Nederlandse Rode Kruis te Den Haag tot 2.881.611.25. DE VERV/ACHT. ZACHT. Over het algemeen veel bewolking maar overwegend droog weer. Mati- fe tot krachtige westelijke wind. acht. ZON EN MAAN 4 december Zon op 8.29 onder 16-31 Maan op 10.04 onder 18.38

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1