Pensioenwetten (na concessies) door Tweede Kamer goedgekeurd Nederlandse bergingsvloot naar Suezkanaal KLANKBOKD KAPITAALSVOORZIENING VAN GEMEENTEN BAART ZORG ZATERDAG 1 DECEMBER 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S HONGAARSE STUDENTEN BEZOCHTEN PARLEMENT Premie van na 1 januari in dienst tredenden niet omhoog (Van onze parlementaire redacteur). De wetten, die een aanpassing: bedoelen van het ambtelyk pensioen aan de algemene ouderdomsuitkering en verder betreffende de verhoging van de overheidspensioenen met een toeslag en de invoering van een gemak kelijk berekeningsstelsel de pensioenen van militairen en van spoor wegpersoneel zijn onder de voorgestelde maatregelen begrepen hebben vrijdagmiddag in de Tweede Kamer de goedkeuring verworven. Het eerste wetsontwerp, het zogenaamde aanpassingsontwerp, werd aangenomen met. 94 tegen 9 stemmen. Tegen stemden de C.P.N., de S.G.P. en de heer Weiter van de K.V.P., die in de aanpassing een ongeoorloofde aantasting van verkregen rechten zagen. De Kamer aanvaardde de overige ontwerpen zonder hoofdelijke stemming. Dat ging te gemakkelijker, doordat de minister van binnenlandse zaken, publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en bezitsvorming, minister Struycken, op het laatste ogenblik met een be langrijke concessie kwam. Bijna van alle kanten was bezwaar gemaakt te gen de voorgestelde bepaling, dat de na 1 januari 1957 in dienst tredende ambtenaren 7*/z premie van hun salai'is zouden moeten gaan betalen, zonder dat deze premie van de lagere salarissen enigermate beperkt is. De in dienst zijnde ambtenaren betalen twee procent van hun salaris als pre mie voor het eigen pensioen, voor 't weduwen- en wezenpensioen storten zij 5 Yz doch tot een salaris van 7000 toe betalen zij niet meer dan 165 per jaar. Van het bedrag boven de 7000 moeten zy volledig de 5% premie betalen. De minister liet zijn eisen val len en verklaarde bij nota van wij ziging de thans geldende regeling ook van toepassing op de na 1 ja nuari aan te stellen ambtenaren, doch hij zeide er bij, dat de rege ring vertrouwt, dat de Kamer na deze concessie zal willen afzien van haar streven om ook andere wensen ingewilligd te krijgen. „Met jaloerse bewondering heb ik donderdag geconstateerd hoe vaar dig verscheidene Kamerleden zich bewegen in de doolhof der pen sioenswetgeving", zo begon de be windsman zijn betoog. Hij stelde vast, dat de regering op verscheidene punten tegemoet geko men is aan de wensen van de organi saties en van de Kamer en dat zij moeilijk verder kan gaan. De voorstel len, zo vond hij, bevatten een redelij ke voorziening. Enkele detailkwes ties verwees hij naar de komende "al gehele herziening van de pensioen wetgeving. Tijdens de replieken dreig de een ogenblik stagnatie. De commu nistische heer Gortzak diende een mo tie in, waarin om een algemene ver betering in de salarissector gevraagd Medan en omgeving door overstroming getroffen Medan, de hoofdstad van Noord- Sumatra, en honderden omliggende dessa's zijn donderdag door een zware overstroming getroffen. Medan staat voor tweederde onder water en het leven in de stad is totaal ontwricht. Volgens berichten, die vrijdagoch tend in Djakarta zijn ontvangen, heb ben zeventien mensen het leven ver loren. Gevreesd wordt echter, dat 't aantal doden veel hoger zal zijn. De ramp is veroorzaakt doordat de Deli-rivier buiten haar oevers is ge treden als gevolg van de buitenge woon lievige regens van de laatste dagen. Het water zou weer zakkende zijn. Zondagsrijders voor rechter De eerste overtreders van het zondagsrijverbod hebben zich gister ochtend voor de economische politie rechter te Rotterdam te verantwoor den gehad. De 40-jarige arts A. H. uit Rotter dam werd conform de eis veroordeeld tot 80 boete of twintig dagen hech tenis, omdat hij zijn schoonouders naar de trein gebracht had. Zijn ver weer was, dat zijn ouders invalide zijn, en dat hij geen taxi had kunnen krij gen. De 36-jarige vertegenwoordiger M. A. van L., die niet was verschenen, werd conform de eis veroordeeld tot 100 of twintig dagen, omdat hij van Breda naar Rotterdam gereden was met drank voor een nachtclub. werd. Terecht merkte de voorzitter, dr. Kortenhorst, op, dat de motie vreemd was aan het debat en hij stel de daarom voor, hem niet toelaatbaar te verklaren. Zijn voorstel werd aangenomen met 99 tegen 5 stemmen. Daarmede was de laatste hinderpaal, voor de aan vaarding van de pensioenwetten weg genomen. Reeds op donderdag 6 de cember behandelt de Eerste Kamer de ontwerpen in de afdelingen. Vrijdagmiddag bezocht driemaal achter elkaar een groep Hongaarse studenten, die in Nederland zijn op genomen de vergadering van de Twee de Kamer. Zij kregen een plaatsje op de gereserveerde tribune, waar er enkele toelichtingen gegeven werden. Horeca wil andere wijze van benzinebesparing Omzet schrikbarend gedaald De eerste zondag van het. rijver bod voor motorvoertuigen heeft in de steden geleid tot een vermindering van de omzet in het hotel-, café- en restaurantbedrijf met 56 In de buiten de grote centra gele gen hotels, cafés en restaurants liep de omzet zelfs met 86 procent terug. Aldus heei het in een concept-schrij ven aan de minister van economische zaken dat gistermorgen op een ver gadering van de bedrijfschap Horeca is besproken. In dit ontwerpschrijven heet het verder dat het zondagsrijverbod ern stige gevolgen zal hebben voor zowel werkgevers als werknemers. De liqui diteit slinkt weg, vooral bij die drie bedrijven welke op zondagsbezoek zijn ingesteld en een verloren dagomzet kan niet meer worden goedgemaakt. Van een compenserende invloed van de zaterdagavond is geen sprake ge weest, integendeel. Het bedrijfschap Horeca heeft thans besloten de regering te verzoe ken de noodzakelijke beperking van het benzineverbruik, in plaats van door een zondagsrijverbod, te verwe zenlijken door de bestuurders van ben- zmeverbraikende voertuigen te ont zeggen zich met deze voertuigen bui ten de provincie van registratie te begeven, behoudens noodzaak. BRIEF AAN REGERING „Stel geld uit reservefonds ter beschikking" De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft een schrijven gericht aan de regering, waarin opmerkingen wonden gemaakt over de kapitaal- voorziening van de gemeenten. Men merkt op, dat het onmogelijk is door temporisering van de investeringen op korte termijn de liquiditiet van de gemeenten te verbeteren. De vlottende schuld van de Neder landse gemeenten zal ultimo decem ber 1956 meer dan 600 miljoen belo pen. een bedrag dat de vereniging met zorg vervult. Men dringt dan ook aan op een aantal maatregelen om de positie te verbeteren. Het voornaam ste probleem van de gemeenten is, dat het sluiten van geldleningen op lange termijn bij de huidige structuur van „de kapitaalmarkt vrijwel uitge sloten is. Men acht hulp van de re gering noodzakelijk. Zo zouden de 200 miljoen reserve van 't gemeente fonds, die bij de regering berust als financieringsmiddel aan de gemeen ten ter beschikking kunnen worden gesteld. Daarnaast acht men het on juist, dat de premies die gestort wor den voor het algemeen burgerlijk pensioenfonds uitsluitend de positie van de rijksoverheid financieel ver sterken. Naast enkele andere maatregelen dringt men tenslotte nog aan op con cessies ten aanzien van het rente gamma voor leningen, zodat de ge meenten op de kapitaalmarkt een meer concurrerende positie zonden kunnen innemen. De dood op de weg De 45-jarige G. H. is in de buurt schap Frankhuis, gemeente Zwoller- kerspel, om het leven gekomen, na dat hij tegen de zijkant van een juist passerende truck met oplegger was gevallen en onder een der achterwie len was geraakt. Hij was op slag dood. De 26-jarige J. J. uit Den Haag is vrijdagmiddag, toen hij met zijn mo tor van de Carnegielaan de Groot Hertoginnelaan wilde oprijden, tegen een stoeprand aangereden en geval len. Hij werd naar de Ursulakliniek in Wassenaar overgebracht waar hij kort na aankomst overleed. Het Wereldgebeuren Pleiter Prins Bemhard heeft vrijdagmid dag het radarsysteem van de Nieu we Waterweg geopend. Alvorens Z. K.H. aan boord van de „Erasmus" het radarnet in werking stelde, bracht hij een bezoek aan de radar- blokpost in Hoek van Holland, van waar hij telefoneerde met een bin nenkomend schip, zoals de foto laat zien. Arrestaties in Praag In diplomatieke klingen te Praag lopen op het ogenblik geruchten dat er in de Tsjechische hoofdstad op grote schaal en om onbekende rede nen arrestaties worden verricht. Volgens sommige berichten betref fen de aanhoudingen in hoofdzaak aanhangers van de voormalige Tsje chische sociaal-democratische partij, die in de communistische partij is opgegaan na de machtsoverneming in 1948. Reeds 200 personen zouden zijn gearresteerd. De politie, die klaarblijkelijk zoekt illegale papieren, zou huiszoekin- Scheiding van tweeling in West-Duitsland zusjes die met het schedeldak aan elkaar waren gegroeid, gescheiden, Lotti is gestorven kort na de moeilij ke operatie, die tien uur geduurd heeft en verricht werd door de beken- dejchirurg prof. Röettgen, maar Rose- mftDie zal naar de mening van de des kundigen normaal kunnen opgroeien. Prof. Röettgen had voor de ingreep films uit de Ver', Staten bestudeerd, waar in '50 een soortgelijke opreatie met negatief resultaat is uitge voerd. De tweeling, die in Hamburg het levenslicht zag, heeft verscheide ne jaren in de kliniek van prof. Röett gen in Bonn gewoond. De operatie is mogelijk gemaakt door bijdragen van de bevolking. De financiële middelen van de ouders, die nog twee kinderen hebben waren zo krap, dat de moeder een tijd lang de tweeling op jaarmarkten tentoonge steld heeft. Afscheid prof. Baschwitz Ter gelegenheid van zyn afscheid als hoogleraar in de perswetenschap pen aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, heeft een groep vrienden en collegae de 70-jarige prof. dr. K. Baschwitz een liber amicorum aangeboden. Het boek, waarin een aantal wetenschappelijke bijdragen is opgenomen, draaft de titel „pers, propaganda en publieke opinie." Tijdens een huldigingsbijeenkomst in het I. C. C. in de hoofdstad voer den verschillende sprekers het woord. Mr. A. de Roos, wethouder voor on derwas en kunstzaken van Amster dam, schetste de hoogleraar ais een krantenjongen op hoog niveau. Prof. dr. H. C. J. Duyker, collega van prof. Baschwitz aan de gemeen telijke universiteit, achtte het van bij zonder belang dat de scheidende hoogleraar altijd heeft gewezen op de grenzen van de propaganda, en daarmee blyk heeft gegeven van een onschatbaar geloof in de waardig heid van de mens. Namens buitenlandse hoogleraren in de perswetenschappen sprak prof. dr. P. N. de Volder uit Gent. Voorts spraken o.m. dr. N. Rooy, dr. ir. I. Forbes, de heer j. J. van Mechelen en de heer H. G. Kersting. Onder de aanwezigen bevond zich de burge meester van Oudewater. Churchill 82 De Britse oud-premier sir Winston Churchill heeft vrijdag gelukwensen uit alle delen van de wereld, waaron der een van president Eisenhower, ter gelegenheid van zrjn 82ste verjaardag ontvangen. Kuiteprikkersrelletjes in Soerabaja reeds 10 doden Het aantal slachtoffers van opge zweepte menigten in Soerabaja. die voorbijgangers aanvallen op verden king een „kuiteprikker" te zijn, is vrijdag tot tien gestegen. De stad leeft sinds de vorige week. toen de eerste berichten bij de politie binnen kwamen over maniakken, die meisjes en vrouwen met spelden in arm of been prikken, in een angstpsychose. VERTREK OP VERZOEK VAN VERENIGDE NATIES Arbeiders vliegen naar Egypte Hoewel L. Smit en Co's Internatio nale sleepdienst te Rotterdam en „Svitsers Bjernings-Entreprlse" te Kopenhagen nog geen definitieve op dracht hebben gekregen om de wrak ken in het Suezkanaal op te ruimen, hebben deze twee bergingsmaatschap- pyen wel het verzoek van de organisa tie van de Verenigde Naties gekregen maatregelen te treffen tot opruiming van de wrakken. Als gevolg hiervan worden sleepbo ten en berguigsvaartuigen in gereed heid gebracht en naar het Snezkt gedirigeerd. Drie Nederlandse en drie Deense bergingsdeskundigen hebben reeds Egyptische vica gekregen, doch zij zullen niet eerder vertrekken dan na dat zij hiertoe bericht ontvangen van generaal Wheeler, de pas door Dag Hammerskjöld benoemde adviseur, in Egypte zal zijn aangekomen. Een af geronde indruk van de komende werk zaamheden heeft men niet en men weet dus niet hoelang het opruimen van de versperringen zal duren: eerst moeten daarover de rapporten van de deskundigen worden afgewacht. Smit zal samenwerken met zyn dochteronderenming W. A. van den Tak's bergingsbedrijf te Rotterdam en deze Smit/Van den Tak combinatie zal in eerste aanleg hoogstwaar schijnlijk een gedeelte van hen in de loop van de volgende week per vlieg- tuigd 150 man, onder wie minstens 16 duikers, naar Egypte sturen. Smit/Van den Tak zal in de ko mende dagen de volgende vaartui gen naar net Suezkanaal brengen De zeesleepboot „Gele Zee" ver trekt vandaag met de drijvende bok „Arend" (hefvermogen 200 ton)Het door Smit in time-char ter genomen vrachtschip „Bernard John" van de rederij B. van der Laan in Rotterdam wordt in Maas sluis in gereedheid gebracht om 6 december naar het Suezkanaal te vertrekken. Het zal geladen worden met het bergingsvaartuig „Walrus" (hef- installatic, zand- en waterpom pen, duikerinstallatie e.d.). De bergingssleepboot „Zeehond" (sleepgerei, pompen en duikerin stallatie, zes heftanks met een hef vermogen van ieder 100 ton en ver der met pompen, compressoren, lasaggregaten, snyapparaten en talloze andere uitrustingsstuk ken). De sleepboot „Tyne" zal dezer da gen met de bok „Havik" van Djibouti vertrekken naar Port Soedan. In de WAT ZE ZEGGEN. Selwyn Lloyd, Engels minister van buitenlandse zaken: „We hebben een situatie doen ontstaan, die grote mogelijkheden open laat." Lady Eden; „De laatste week had ik soms het-gevoel, dat het Suezkanaal midden door mijn woon kamer loopt." REVOLUTIE. Een 21-jarig jonge- man werd in Frankfort aan de Main gearresteerd nadat hij had bekend in j zeven weken de banden van vijftig auto's te hebben doorgeprikt. Hij ver- telde: „Ik kan eenvoudig niet zien, dat mensen in auto's rondrijden ter wijl ik zelf overal te voet heen moet." S.O.S. Een paar uur nadat 77 Ja panse poolreizigers, ieder voorzien van 700 stuks benodigdheden, per schip in de richting van de Zuidpool waren vertrokken, kreeg de maritie me veiligheidsraad radiotelefonisch een spoedbericht. Men liet de kust- wacht zee kiezen om gauw iets naar I het schip te brengen, dat men nog miste: kleerhangers. 1 loop van de volgende week vertrekt de sleepboot „Poolzee" met de ber gingskraan „Condor" hefvermogen 200 ton). De sleepboot „Zwarte Zee" is onder weg naar Maassluis en zal. na daar personeel en bergingsmaterieel aan boord te hebben genomen, eveneens de volgende week. naar Boulogne ver trekken om het gecharterde Belgische bergingsvaartuig „Titan V" op sleep touw te nemen naar het Suezkanaal. Een tweede vrachtschip, het 1599 b.r.t. metende Duitse schip „Kaspir Robert Müller" van R. Muller te Ham burg, beladen met het bergingsvaar tuig „Bruinvis" en waarschijnlijk de havensleepboot „Alblasserdam", hef tanks en ander bergingsmaterieel, wordt in gereedheid gebracht om eveneens op korte termijn te vertrek ken. Overwogen wordt om de kustsleep- boten „Blankenburg"' en „Argus" eveneens naar Port Said te dirigeren. Ook de Denen zrjn bezig een macht van materieel „in stelling" te brengen. De mogelijkheid bestaat, dat nog meer bergingsmateriaal zal worden aangetrokken door de Nederlanders, doen op het ogenblik weet men nog niet welk materiaal nog vrijgemaakt zal kunnen worden. Zeker is, dat kustbeveiliging rond onze eigen kusten gegarandeerd zal blijven, want de bergingsvloot, die nu wordt uitgestuurd, omvat nog niet de helft van de gezamenlijke Smit/Van den Tak-vloot. Men heeft goede hoop. dat wanneer eenmaal een definitief contract met de V.N. zal zyn gesloten men ook de Duitse bergingsvaartulgen „Energie" en „Ausdauer" van Bugsier te Ham burg onder dit contract aan de ber gingswerkzaamheden zal kunnen la ten deelnemen. In Vlissingen is de grote buiten luis voor grote schepen tijdelijk bui en gebruik door een defect aan één Ier ebdeuren. Eén der zware ijzeren tphangogen sprong donderdag stuk, oaardoor de deur scheef kwam te 'iggen, zoals men op de foto kan tien. De oorzaak is nog niet be kend; wel weet men dat het geen aanvaring was. Er kon nog niet worden medegedeeldwanneer het euvel verholpen zal zijn. FOTO P.Z.C.) Premier Robert Gordon Menzies van Australië is iemand, naar wie geluisterd wordt als hij in znn parlement of daarbuiten een pleidooi houdt. Het maken van plei dooien is van oudsher zyn werk ge weest: voordat hjj in de politiek te recht kwam, was deze zoon van een groentenhandelaar uit heL Mallve- gebied immers een bjjzonder be kwaam advocaat. Zelfs op interrup ties weet hij pakkend te reageren; alleen door de fluit van een locomo tief heeft hij zich, tijdens een verkie- zingsredc in de openlucht, eens uit het veld laten slaan. Dit wil niet zeg gen dat nu ook naar zijn woorden gehandeld wordt. Hij is namelijk niet de enige pleiter en denker over be paalde onderwerpen. Er zijn ook an dere opvattingen naast de zijne mo gelijk en diè worden vaak in prak tijk gebracht. Bovendien zijn er men sen, die welwillend luisteren naar zijn betoog, maar zich niets eraan gele gen laten liggen en helemaal niets doen. Eén daarvan is Egypte's dicta tor. Gamal Abdel Nasser, aan wie Menzies als hoofd van een commis sie van drie in september j.I. ging uitleggen, wat nu precies met het plan-Dulles van de Londense Suez- conferentie werd bedoeld. Dit door achttien landen ondersteunde plan om het Suez-kanaal onder internatio naal beheer te stellen, heeft Nasser rustig naast zich neergelegd. Inmiddels is er veel gebeurd, Nas ser liet het bij zijn nationalisatie van het Suez-kanaal en op -zeker ogenblik vielen niet alleen de Is raëliërs, beducht voor Arabische aan vallen, de Egyptische Sinaï-woestrjn binnen, maar landden bovendien En- felse en Franse soldaten bij Port- aid. Die Brits-Franse actie gebeur de zonder voorgaand overleg met de Verenigde Staten, de Engelse en de Franse regeringen vreesden kenne lijk, dat de Amerikanen hun plannen zouden afremmen. Al gauw bleek dat het militaire optreden inderdaad een doorn in Amerikaanse ogen was. Te meer waren de Amerikanen boos, omdat zij overal buiten gelaten wa ren. In de Verenigde Naties behoor de de Amerikaanse afgevaardigde Cabet Lodge dan ook tot degenen, die terugtrekking van de Brits-Franse troepenmacht uit Port Said eisten. De opzet van de Engelsen en de Fransen, om de Egyptische dictator Nasser met één klap ten val te bren gen, is mislukt. Maar bovendien ont stond een breuk tussen de belang rijkste Atlantische bondgenoten Amerika enerzijds en Engeland en Frankrijk aan de andere kant. Maar de wereld staat niet stil en de Egyptische moeilijkhe den worden op het ogenblik al min of meer overschaduwd door de problemen in Syrië, dat een kruitvat geworden is. De Russen persen dat land vol met wapens; op een of an dere manier hebben zij het al zover gebracht, dat de macht er in com munistische handen is. De Jordaanse premier heeft aangekondigd, dat zijn land nu toch werkelijk het verdrag met Engeland opzegt; in één adem werd gezegd, dat wellicht diploma tieke betrekkingen met Rusland zui len worden aangeknoopt. Men mag aannemen, dat anti-Westerse gevoe lens in deze landen 'n nieuwe voedings. bodem hebben gekregen" door de Brits-Franse militaire actie in het Suezkanaal. Maar evenzeer staat vast. dat de Russen uit alle macht in dit troebele water aan het vissen zijn. Turkije, Irak, Perzië en Pakistan, die (met Engeland) in het Bagdad- pact zijn verenigd, vooral om zich te weren tegen liet imperialisme van hun noordelijke buur Rusland, heb ben dezer dagen op een vergadering in Bagdad hun ongerustheid uitge sproken over de „ondermijning"" in de Arabische wereld. Met schrik zien zij de ontwikkeling in hun buur landen Syrië en Jordanië aan: zou daar inderdaad het communisme win nen, dan zouden zij zowel in het noorden als in het zuiden bedreigd worden. De Turkse minister van bui tenlandse zaken, Ethem Menderes. familielid van de Turkse premier, is gisteren in Londen gearriveerd om de situatie te bespreken. Het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft inmiddels plechtig ver klaard, dat een bedreiging van de territoriale integriteit en de politieke onafhankelijkheid van elk lid van het Bagdadpact in Washington „met de grootste ernst onder ogen zal worden gezien". Het is in deze situatie vol problemen, dat premier Menzies van Australië opnieuw een klemmend pleidooi heeft gehouden: hij riep het Westen op om de eenheid té bewaren en openlijk van die eenheid te getui gen. Anders zou voor Rusland de verleiding weieens groot kunnen zijn „haar agressieve politiek krachtiger dan tot nu toe te voeren." Het is toe hopen, dat dit betoog niet tot dove mansoren is gericht. ROBERT GORDON MENZIES eenheid noodzakelijk Bomaanslagen in Algerije Eenentwintig personen zijn gedood en vijftien gewond door het ontploffen van bommen ln twee gebouwen te Nedromah in Algerije, aldus is vrij dagavond te Ouan vernomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5