De kous herovert haar als modieus kledingstuk plaat: 14 P ROV 1 NO 1 A LB Z E B U W 8 E O OBANT ZATERDAG 1 DEUü/iVifiEK 1956 \Jtize 'n Schoonheidstip van Christiane "özctitvenpaqina DWARSSTREEPJES, BORDUURSELS EN KANT.... Nieuwe donkere kleuren, passend bij de moderne „bruinen en grijzen Dat er een zekere mode bestaat in de kousenkleuren, zelfs binnen het vrij kleine beige en taupe gebied waarin deze zich de laatste decennia bewegen, zal Iedere vrouw kunnen onderschrijven. In de afgelopen winter werd het wel duidelijk, dat het rommelde in de kousenwereld, toen een aantal onder nemende fabrikanten en importeurs de felgekleurde wollen kousen in de handel brachten, waarmee jonge meisjes op een aantrekkelijke manier de koude konden trotseren. Helrood, felgroen, zwart, maar ook voor de meer behoudende zielen het. neutrale beige, waren er in heerlijk warme wol, en thans ziet men ln enkele winkels eveneens felgekleurde maillots verschijnen die men de aansluitende slobbroek voor volwassenen zou kunnen noemen. Deze zijn dan gebreid uit Helanca, een speciaal geprepareerde nylondraad, die bijzónder elastisch is en prettig in het dragen. Als men over zo'n maillot een rok draagt, konten alleen de gekleurde kousenbenen er onderuit en is men goed beschermd tegen koude b.v. op bromfiets of scooter. Na deze felle kleuren is het in de kousenwereld een tijdlang rustig ge bleven, totdat Dior en De Givenchy deze zomer bij het tonen van hun win tercollecties nieuwe donkere mode kleuren lanceerden, die wonderwel pasten bij het gamma van bruinen en grijzen, waarin de modellen groten deels uitgevoerd waren. Het is moge lijk. dat in de veelheid der modever slagen deze ontwikkeling wat op de achtergrond geraakt is, maar dat zij wel degelijk aangeslagen heeft in de kringen oer koüsenfabrikanten, be wijst wél het feit, dat een Nederlandse fabrikant er nu toe overgegaan is zijn collectie uit te breiden met twee nieu we kleuren, aangepast aan de na jaarsmodekleuren van de kleding. Dit zijn de kleuren Hazal en Mink-taupe, dé eerste een vrij donkere, brume kleur, terwijl'de laatste meer naar de grijze kant toe gaat. Het is eigenlijk verwonderlijk, dat deze mopieuze kousenkleuren niet al veel eerdér bp het tapijt zijn versche nen. Wat ligt meer voor de hand, dan ook de kleur van de kousen harmo nieus op te nemen in het kledingge- heel, nu wel hoed, tas, handschoenen en schoenen met zorg in combineren de kleuren met de rest van het toilet uitgezocht worden? Dat er nog niet eerder iemand op het idee van modieuze kousenkleu ren gekomen zou zün, is trouwens ook maar een betrekkelijke waar heid. die ten nauwste verbonden is met ons modegevoel. Als wij na melijk de vele fraaie kleurenfilms op historisch gebied, die de laatste jaren met regelmaat uitkomen, aandachtig bekijken, zullen wij zien dat kleurige kousen een inte grerend onderdeel daarvan vor men. Kleurige kousen, gedurende Frisse ideeën vindt men tit de Frans-, se confectie, waaraan vele jeugdige en enthousiaste ontwerpers hun bes te krachten geven. Dit model t's er een voorbeeld van: een charmant tailleur van grijze flanel. De. wijde geplisseer- de rok én het korte jasje maken het model bijzonder geschikt voor jeug dige figuurtjes. frote perioden van de historie zo elangryk voor de vrouw (die er gewoonlijk alleen zelf plezier aan beleefde, want niemand anders zag ze) worden voor deze films met moderne perfectie gemaakt. De oorspronkelijke uitvoering zou im mers voor ons. verwende mensen van de tweede helft der twintigste eeuw, volkomen onaanvaardbaar zijn. Al waren de met de hand ge breide zijden kousen van Elizabeth van Engeland bijvoorbeeld nog zo fijn voor die tijd, en al wilde zij de uitvinder van de kousenbreimachi ne geen patent op zijn vinding ge ven omdat zij zijn produkten te grof vond, er is nu geen vrouw meer te vinden die ze zou willen dragen. En al zullen wij dan, althans voor lopig, nog teruggaan tot het einde van de vorige eeuw, toen dwars ge streepte en geborduurde kousen de f;rote mode waren, toch komen uit talie reeds berichten binnen over kanten kousen, die ook bij de bezoe kende Amerikanen een enorm succes blijken te hebben, en waarbij inder daad herinneringen worden opgeroe pen aan Die Lustige Witwe en de ro mantische kleding uit de jaren om 1900. Deze kanten kousen zijn speci aal aangepast aan bepaalde toiletten, evenals dat het geval is met de. in (Advertentie). onbeperkte garantie óp de vering. illlllllllllllll HAZETFABRlEKEN TE ZEVENBERGEN Wij bakken zelf, en eten eens wat anders Een goed en smaakvol uitgevoerd kookboek kan een welkom Sint-Nico- laasgeschenk zijn, vooral wanneer aan dit boek de naam van een des kundige op keukengebied verbonden is. Dat laatste is het geval met „Wij bakken zélf', geschreven door me vrouw R. Lotgering—Htllebrand. De zesde druk van dit boek is zojuist verschenen bij de uitgeverij Van Hol- kema en Warendorf N.V. te Amster dam, het ziét er modern en verzorgd uit én bevat vele aantrekkelijke foto's. Mevrouw Lotgering geeft de amateur-baksters praktische raad gevingen ten aanzien van de benodig de materialen, en voorts een kleine driehonderd recepten, variërend van het eenvoudige zandgebak tot indruk wekkende taart-creaties en een uitge breid thé-complet. Aangemoedigd dpor het succes van hun indertijd verschenen boekje „Lek ker eten'' hebben de dames C. M. van Lanschot en C. van Limburg Stirum Van der Willigen opnieuw een aan tal recepten verzameld, bestemd voor vrouwen die kunnen koken maar die graag van tijd tot tijd iets bij zonders ter tafel brengen. Deze twee de verzameling recepten verschijnen onder de aanmoedigende titel „Eet eens wat anders!" bij de uitgeverij H. P. Leopold te Den Haag. U vindt er een serie suggesties in om aard appelen en de meest gangbare groen ten eens juist iets anders klaar te maken, dan U het tot nu toe gewend was: er zijn weer ideeën voor lunch- schotels in dit boek verwerkt en na tuurlijk enkele visrecepten alsmede vele vleesrecepten. Aan een eteiitje- thuis, aan een uitgebreide thee en aan een kinderver jaarpartij is .even eens' gedacht. De recepten zijn over het algemeen niet eenvoudig, ze zijn ook niet uitgesproken goedkoop, maar het is dan ook geen „gewoon" kookboek. Liefhebsters van de kook kunst kunnen plezier beleven van de ze „handleiding voov gevorderden", gestoken in 'n stevig omslag met een handige plastic spiraal, waardoor het boek op iedere willekeurige bladzijde goed blijft openliggen. Amerika nagestreefde „one-colour look", waarbij 'men desnoods rode kousenv aantrekt als ook japon en schoenen róód zijn. of groen, als dit zo uitkomt.' En al doen wij het ln ons land dan wat kalmer aan in bruin en grijs, toch is de kous onmiskenbaar bezig haar plaats als modieus onder deel van de kleding te heroveren, ook bij ons. Jersey... in vele soorten De toepassing van wollen tricotage is onbegrensd; in elk seizoen en iede re .collectie wórdtdit materiaal ge bruikt voor dé talrijke-modellen, ont worpen voor uiteenlopende gelegen heden van de dag. Van de verschillende wollen stof fen is de jersey wellicht de meest ge bruikte. De japon, de tailleur en de blouse van jersey verschijnen inder daad zonder mankeren bij ieder nieuw seizoen in de haute couture collec ties zowel als in de etalages van be scheiden buurtzaakjes. Het is dan ook begrijpelijk, dat jersey alle vrouwen goed kleedt, aangezien zij geschikt is voor elk silhouet, wegens haar lichtheid en plasticiteit, welke het bo vendien mogelijk maakt om haar zon der onderscheid te gebruiken voor modellen met wijde en soepele rokken zowel als voor strakke rechte of ge drapeerde japonnen. Gladde jersey komt het meeste voor; het wordt vervaardigd ter breedte van 90 cm. Middelzwaar, soépél en warm is dit .de ideale stof voor de eenvoudige rechte japonnetjes, die ge dragen worden onder de dikke man tel of de bpntjas. Dezelfde kwaliteit jersey, maat dan veel lichter en dich ter wordt vervaardigd" ïii 130 cm breed en wordt gebruikt voor ruime robes chemislers. Een derde variant is de rondgeweven jersey 180 of 220 cm breed en Vervaardigd van een zeer fyne en sterke draad, die aan het zeer fiine weefsel een grote elasticiteit verleent. Deze jer sey is geschikt voor elegante gedra peerde modellen en avondtoiletten en wordt vaak nog verfraaid door inge weven gouden of zilveren draden. De wevenit is minder elastisch, com pacter en steviger- dan de jersey met glad oppervlak. Zij wordt gefabri ceerd in middengëwichtsoorten, wel ke zich zowel voor het vervaardigen van tailleurs en deux-pièces lenen als voor winterjaponnen, voor rokken en pantalons. Een variant hierop is de zeer dikke en zware wevenit, die.zich leent voor mantels en warme driékwartjassen. Recept voor ovenbezitsters Voor het klaarmaken van het vol gende gerecht hebt U een oven nodig. Bezit U zo'n apparaat, "maak dart eens: Prlnsesseaardappelen 1 kg rauwe aardappelen, 1 eetlepel kappertjes, 5 zoute haringen, 2 uien, 30 gr boter, 30 gr spek, melk, peper, zout, paneermeel'. De haringen in wai ter ontzouten góed schoonmaken, in reepjes verdelen en vermengen met de fijngehakte uien en kappertjes. In een vuurvaste schotel in de helft van de boter de in dobbelsteentjes gesne den spek uithakken, hierop een ge deelte van de in schijven gesneden aardappelen leggen en deze bestrooien met wat zout. Op de aardappelen zo veel melk gieten dat ze juist onder staan cn ze daarna bedekken met eeri gedeelte van het haringmengsel. Hier op dan weer een aardappellaag leg gen enz. tot alles opgebruikt is. De bo venste laag aardappelen bestrooier, met paneermeel, een paar klontjes boter cr op doen en de schotel plm 1 uur in de oven laten stoven. (Advertentie) RADIO TELEVISIE Frisse 5 december-drank. Het is niet moeilik om met weinig middelen toch een feestelijk tintje aan de Sinterklaasavond te geven. Eigen gemaakte bórstplaat vindt altjjd af trek en een frisse drank wordt toch vooral door kinderen op zo'n avond meer gewaardeerd dan tnee of choco lademelk. Orangeade is niet alleen wat sinaasappelen en citroenen in verfrissend maar doordat er- nog al verwerkt zijn, bovendien nog bijzon der gezond. Dit is het recept: 150 gram suiker, 150 gram suiker klontjes, 8 sinaasappelen, 2 citroenen, 1,5 liter water of spuitwater, een gaar schijfjes sinaasappel, •e gewassen sinaasappelen schrap pen met de suikerklontjes. De sinaas appelen en citroenen uitpersen en daarna de helften heel dun afschil len en de schilletjes een half uur in water laten trekken. De suiker en de klontjes in het water oplossen, het geheel door een paardeharen zeef ze ven en het sap van de sinaasappelen en citroenen er bij doen. Limonade glazen gedeeltelijk met dit sap vullen en er daarna water of spuitwater op schenken. In elk glas een schjjfjé sinaasappel of citroen leggen. (Advertentie) Christiane Vulpius, wier .gelaatstrek ken en figuur de schoönheid hadden van een antiek Grieks beeld, was pas twintig jaar oud, then zij Goethe leer de kennen. Heel Weimar stond op zijn achterste benen, toen zij een zoon van hem ter wereld bracht. In het jaar 1806, tijdens de Franse bezetting, red de zij de dichter het leven, door haar tegenwoordigheid van geest. Kort daarop werd zij zijn vrouw. Het brui lofsbal opende Zij met haar 16-jarige zoon aan de arm. Nu echter begon voor haar een tijd van zware beproevingen: na. 18 jaar trouw en onbewolkt „.geluk, .moest Christiane aanzien, dat Goethe ver liefd werd op een andere vrouw, na melijk Bettina Brenthano. Deze werd echter nooit méér dan' een van Goe- thes vele geliefden, terwijl Christiane de enige bleef met wie hij huwde. De mooie Christiane was zich haar Griekse uiterlijk zeer goed bewust en zij zorgde er wel voor, dit zo goed mo gelijk te doen uitkomen. Vooral be steedde zij veel zorg aan haar haren, welke zij op Griekse wijze opstak, met veel krullen, welke door een band bij een werden gehouden. Om de krullen langer te laten houden, bevochtigde zij deze met een door haar zelf gevonden recept: een uit een eetlepel lijnzaad en een kwart liter water samengestel de vloeistof; welke zij vijf minuten kookte en dan door een zeef goot. Dit middel kan ook vandaag nog met succes worden toegepast. Meh legt slechts het'met deze vloeistof door trokken haar in krullen en rolt de punten op. Als het haar droogt, is het eerst zeer stijf, maar het wordt direct weer soepel, wanneer men het bor stelt. Het is ongetwijfeld interessant om de excentrische creaties der grote mode ontwerpsters te bekijken, maar dit neemt niet wég, dat het erg préttig is, ook eens „normale" kleding uit die grote mode-paleizen te zien. Zoals dit heel eenvoudige kostuumpje van Maggy Rouff, gemaakt uit flesgroen cheviot, elegant en uiterst vrouwelijk door de natuurlijke ronde schouder lijn. Het geknoopte ceintuurtje suggereert, bijna onmerkbaar, een iets ver hoogde taïllelvjn. Een nieuwè winterhoed: dat betekent dit seizoen dikwijls een bonthoedje. Het klinkt kostbaar, maar het hoeft niet altijd, kostbaar te .zijn; het boven ste hoofddeksel'bijvoorbeeld is gemaakt uit witte nylon, ziet er. uit als bont en is toch niet duur in aanschaf. Dat kan niet gezegd wórden van Jacques Faths kozakkenmuts (midden), want voor dit hoofddeksel werd, ■hermelijn gebruikt. Hpt onderste hoedje is van persianer, is dus een begerenswaardig exemplaar voor de vrouw die een persianer jas bezit, maar kan ook verbluffend elegant staan boven een zwarte stoffen mantel. (\\ederli\wtlers e\ew (fe) weinig tjevoqehe De produktie van slacht gevogelte is met sprongen vooruitgegaan. Vot rig jaar werd 42 miljoen kilo gepro duceerd, terwjjl men tien jaar gele den nog op 1.3 miljoen kilo stond. Het feit, dat ongeveer 80 procent van het geslachte pluimvee in het buiten land wordt afgezet, maakt producent en handel sterk van de exportmarkt afhankelijk. Hoe komt het, dat de Nederlandse huisvrouw zo weinig bij de poelier komt? Dat doet toch wel een beetje vreemd aan, als men weet, dat Ne derland de grootste producent van geslacht, gevogelte is in Europa. De Nederlandse pluimveehouderij mag gerust van betekenis worden ge noemd voor de nationale economie. Daarom is het te betreuren, dat de ze bedrijfstak de laatste tijd een beetje ln het nauw is gekomen, wat voornamelijk wordt veroorzaakt door de te geringe afzet in ons eigen land. Dit euvel treedt des te meer op de voorgrond nu in het buitenland aller lei veterinaire voorschriften de ex port steeds moeilijker maken. In 1951, toen er in ons land nogal wat pseudo-vogelpest voorkwam, sloot Zwitserland zyn grenzen voor ons gevogelte. Door het instellen van een veterinaire regeling, die heel wat kosten en moeite voor onze expor teurs meebracht, was de export eni ge weken daarna weer mogelijk, maar de beperkende bepalingen zyn nu nog steeds van kracht. Kort na de moeilijkheden met Zwitserland wilde Engeland geen ge vogelte meer van ons afnemen en dat is tot op de huidige dag zo ge bleven. Eén afnemer is de Nederlandse pluimveehouderij dus al kwijt en Zweden begint "ook al neigingen te vertonen om de grens voor ons ge vogelte te sluiten. Recente berichten wijzen erop, dat dit land zodanige voorwaarden gaat stellen, dat export vrijwel onmogelijk wordt gemaakt. Ook in Duitsland en Italië heeft men allerlei eisen gesteld, die de uitvoer bemoeilijken. Bovendien blijkt, dat de Verenigde de. Staten éen begerig oog hebben la ten vallen op West-Duifsland, dat tot nog toe één van onze grootste af nemers van slachtgevogelte was. Meer dan tachtig procent van het ge slachte pluimvee, dat wordt geëxpor teerd, komt in dat land terecht. Dit voorjaar heeft Amerika een overeenkomst met West-Duitsland gesloten voor de levering van ge slacht gevogelte tot een waarde van 1.2 miljoen dollar. Daar komt bij dat deze Amerikaanse export wordt gesubsidieerd door (le regering vas de V.S., zodat de Nederlandse pluim veehouderij daartegen vrijwel niet kan concurreren. Deze dreiging heeft in de kringen der pluimveehouders uiteraard grote ongerustheid gewekt. Daaromzoekt men naarstig naar een oplossing, die verkregen zou kunnen worden door verlaging der produktiekosten er ~Öan ozena) C tot ozcutv Nu het heerlijk avondje weer in aantocht is, kan het misschien geen kwaad een brief als ant woord op „Nodig en overbodig" eens voorrang te verlenen. U herinnert zich misschien het on derwerp nog? Naar aanleiding van een foldertje over verantwoorde voe- ding, gecombineerd met een school- artsenrapport, meende ik te mogen op merken dat. als wy iets minder rook ten, iets minder alcohol dronken en iets minder snoepten, er niet zo ont stellend veel bleke, slappe, nerveuze kinders zouden rondlopen. Hierop vat te een lezeres de pen en schreer mij „Wy stemmen er volledig mee in, maar vragen ons wel af of het gevolg niet is een verminderd sociaal contact. Als je tegenwoordig bij een visite niet „meedoet" in de vorm van een arse naal alcoholhoudende dranken, zout jes, borrelhapjes, schalen vol zoetig heid en massa's rookartikelen te ver schaffen. voelt de visite zich tekort gedaan en komt niet meer terug. Snoep; drank en rookgerei schijnen op het ogenblik voorwaarden voor elk /{Ltecn een beetje mcêè n sociaal contact te zijn, en vergezeld van de pronkzucht de enige manier waarop een mens zijn waarde kan be wijzen! Of gold dit vroeger ook, maar dan voor een veel kleinere groep, zodat het nu, door grotere welvaart, meer ln het oog loopt? Het is zaak zich te hoeden voor generaliseren, maar een feit is- dat: 1. alcohol, tabak en snoep scha delijke genotmiddelen zijn. 2. net ge bruik steeds toeneemt: 3. deze onge zonde tabak, alcohol en snoeperij ge kocht blijken te worden ten koste van noodzakelijke opbouwende voedings middelen als fruit, melk, eieren, kaas en vlees. Per jaar per hoofd van de bevolking (van zuigeling tot grijsaard) wordt aan snoep 60.aan tabak 75. en aan alcohol zeker evenveel uitge geven! Gelukkig kunnen we zelf weigeren de verkeerde gewoonten aan te nemen en die eventueel door goede vervan gen. Verder maar rustig onszelf zijn en op deze wijze een taaie strijd voe ren tegen de bierkaai, het rookgordijn en het suikermoeras......" Mevrouw, het gaat hier niet om een kruistocht tegen overmati ge luxe: dat is slechts een uiter lijk symptoom. De oorzaak, de verborr gen wortel, die ook in talrijke andere loten uitschiet, is niet minder dan een ziekte van de tyd, een geestelijke zwaktetoestand die veel heillozer ge volgen achter zich sleept dan een slechte llchaamsconditie of een ver stoord budget. - Gebrek aan persoonlijkheid, met als onvermijdelijk gevolg: vatbaarheid voor elke massa-suggestie ls de aan stichter niet alleen van ai de door U opgesomde narigheden, maar richt in het geestelijk leven van. de westelijke wereld de fataalste verwoestingen aan. Als mijn briefschrijfster in de aan hef vertelt, dat soberheid van levenswijze tegenwoordig leidt tot sociaal isolement, dan illustreert zij daarmee perfect de macht en de omvang van dit kwaad. En geeft met een het alternatief aan voor ieder die in deze situatie verzeild raakt: mee doen of de uitbijter zijn, die gemeden wordt. Nu is ,dat laatste vooral voor vele vrouwen zo'n ijselijk schrikbeeld, dat zij in stilte zullen verzuchten: Dan maar meedoen, want als de visite je huis gaat mijden, omdat je zo schriel bent en niet weet hoe het hóórt Saskia is hier geneigd om te zeggen: En wat clan nóg? Financiert uw snoeplustig bezoek de traktatie Helpt men U daarna ook omwassen en opruimen En is U aan zulk be- zóek zoveel gelegen, dat U voor hen handen met geld uitgeeft, en uzelf bo vendien, vóór en na dit „sociaal con tact" nog een flinke portie werk op de hals haalt U moet het zelf weten, hoor maar dan prefereer ik toch altijd nog een levendig en pittig gesprek bij een kop thee met een beschuitje of een biscuitje. U hebt er alleen maar een beetje moed voor nodig. SASKIA. (Advertentie) N.V. Handelsver. A. J, Docsschate Zwolle verhoging van de afzet in het binnen land. En zo zijn we dus weer terechtge komen bij cLe Nederlandse huisvrouw, die een hekel aan de poelier schijnt te hebben. Het verbruik van slacht gevogelte is in ons land per jaar en per hoofd van de bevolking lager dan in enig ander land van West-Europa. Zou het gebruik van slachtgevo gelte in ons land vervijfvoudigd kun nen worden dan zouden we nog aan zienlijk minder consumeren dan in de meeste andere landen, maar dan zou de gehele Nederlandse produktie in eigen land worden opgenomen. Als één van de redenen, waarom er bij een Nederlandse maaltijd zo zelden een smakelijk stukje gebraad op tafel komt, wordt vaak de hoge prijzen van het gevogelte genoemd. Dat. zou inderdaad een reden kun nen zijn, hoewel in één adem hiermee moet worden opgemerkt, dat de ver houding in prijs tussen gevogelte en andere-vleessoorten de laatste tyd gunstiger wordt. Het is in elk geval te hopen, dat er spoedig een oplossing wordt gevonden voor een vergroting van de afzet van gevogelte, omdat de bestaansmogelijkheden van de ruim 200.000 Nederlandse pluimveehouders, van wie er velen op de Veluwe wonen, een stabieler karakter zullen krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 14