Sluitpost van grote actie „Boston helpt Brouwershaven" Stadsbus Goes: twee jaar extra-subsidie Jonge Hongaren liepen weg uit Biggekerke ZATERDAG 1 DECEMBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEDENKSTEEN ONTHULD (Advertentie). Overdracht bejaardenwoningen De plechtige overdracht van de bejaardenwoningen op het Bostonplein te Brouwershaven, vrijdagmiddag onder grote belangstelling door staatsraad mr. YV. F. Schokking verricht, betekende niet alleen een prachtig einde van de werkzaamheden van het comité „Boston helpt Brouwershaven", maar werd vooral een feestelijk gebeuren door de omstandigheid dat na de bouw van deze woningen de laatste noodwoonbarak op het dorp kon worden afge broken en de laatste evacué uit Klaaswaal naar haar geboortedorp Brou wershaven kon terugkeren. Na de bijeenkomst in de raadszaal was de dorps gemeenschap op het plein zelf getuige van een korte plechtigheid, waarbij een gedenksteen onthuld werd en mr Schokking de Nederlandse vlag hees, die bij elk feestelijk gebeuren naast de Amerikaanse wapperen zal. Als sluit post van de actie krijgt het plein nog een stenen sierbank. Om twee uur kwam een dertigtal genodigden in de raadszaal bijeen, •waar burgemeester J. L. van Leeu wen de gasten verwelkomde. Hierbij waren onder meer aanwezig mr. Schokking als vice-voorzitter van het comité „Boston helpt Brouwersha ven", prof. dr. C. H. E. Haspels, lid van het comité, alsmede de leden A. M. van Noppen, P. C. Besanger en W. Pronk en mevrouw C. M. San dersVan der Werff, echtgenote van de overleden voorzitter. Verder wa ren er de voltallige raad van Brou wershaven met gemeentesecretaris A. A. Gunst, de leden van de plaatse lijke adviescommissie met voorzitter C. Gast, oud-burgemeester van Brou wershaven, mevrouw A. van Leeu wenDe Nooyer, architect H. Wesse- lo en de vertegenwoordiger van het aannemersbedrijf Schutte en Ool- horst. Burgemeester Van Leeuwen greep in zijn openingswoord terug naar één der eerste rampdagen. In samenwer king met een plaatselijke adviescom missie werd in Brouwershaven be sloten het geld te besteden in het be lang van de ouden van dagen. Spr. wilde niet nalaten zijn dank te betuigen aan een oud-Brouwe- naar, die in Amerika woont, de heer Constandse, die Boston eigenlijk op de naam van zijn geboorteplaats op merkzaam maakte. Tragisch vond de heer Van Leeuwen het verscheiden van de heer Sanders, die het einde van de actie niet meer heeft mogen bijwonen. Staande herdacht de ver gadering de gedachtenis aan hem die de ziel van het comité is geweest. Tenslotte bood burgemeester Van Leeuwen verschillende medewer kers een speciaal foto-album met her inneringsfoto's aan. Zes zullen er naar Amerika gezonden worden. Mr. Schokking zei dat niemand ooit had kunnen denken dat Boston en Brouwershaven nog eens in één adem genoemd zouden worden. Juist in de rampdagen had spieker het belang gezien dat kleine plaatsen een eigen burgemeester hebben. Staatsraad Sohokkimg ging dieper op de veran dering in van de zorg voor bejaarden en prees hierbij de moderne visie van de Zeeuwen. Tenslotte bood hij bur gemeester Van Leeuwen een Neder landse vlag aan, die bij elke feeste- pillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll In Brouwershaven werd de M actie „Boston helpt Brouwers- M haven" beëindigd met de §1 plechtige overdracht van de bejaardenwoningen op het Bostonplein. Op de foto ziet s men hoe mevrouw Sanders Va», der Werff de gedenksteen onthulde, waarop geschreven staat dat ruime giften uit Bos- ton deze stichting mogelijk maakte. Li7iks naast mevrouw Sanders staatsraad mr. IV. F. Schokking, vice-voorzitter van het comité. (FOTO P.Z.C.) 1 lijke gebeurtenis naast de Amerikaan se op het plein zal wapperen. De heer Van Noppen, die de con tactman tussen Boston en Brouwers haven geweest was, haalde enkele herinneringen op en bood de tekening aan voor een bank, die op kosten van het comité geplaatst kan worden op het plein. Burgemeester Van Leeu wen stelde voor dit geschenk de „G. J. Sanders-bank" te noemen. Tenslotte dankte mevrouw SandersVan der Werff voor de piëteitvolle woorden, gewijd aan haar overleden echtge noot. Wethouder O. van Nieuw en- huize dankte burgemeester Van Leeu wen namens de Brouwse bevolking voor zijn grote activiteit. Dank van bevolking Gezamenlijk werd daarop naar het bevlagde plein gewandeld, waar on der flinke belangstelling van de be volking niet het minst van de oud jes mevrouw Sanders de gedenk steen onthulde, waarop geschreven staat dat ruime giften uit Boston de ze stichting mogelijk maakten. Mr. Schokking hees daarop de Nederland se vlag en burgemeester Van Leeu wen de Amerikaanse. Voordat de gasten de heldere en schone woningen binnengingen, speel de zich op het plein nog een aardig tafereel af. De oude David van den Hoek, die de tachtig jaar al ver ach ter zich gelaten heeft, vroeg namens de buurtbewoners het woord en dankte zonder haperen de heren van het comité, die de Brouwse bejaarden vanuit krotten in paleizen gezet had den. In het jeugdgebouw waren 's mid dags de ouden van dagen van het ge hele dorp onthaald en de gasten maakten een gedeelte van het feest programma als slot van de overdracht Minderheidsvoorstel B. en W. door de raad aanvaard Het verzoek van de exploitant van de stadsbus om een extra-subsidie heeft de gemeenteraad van Goes vrijdagavond voldoende stof opgeleverd voor een vrij langdurige discussie, welke nog In een besloten zitting werd voortgezet. Uiteindelijk werd toch met algemene stemmen een minderheidsvoorstel van B. en YV. aanvaard om de exploitant 2 jaar lang een extra subsidie van 1500 per jaar te verstrekken. Op dit voorstel was de financiële commissie uit de raad met een tussen voorstel gekomen om deze extra sub sidie van 1500 voor één jaar te ver strekken. Na ampele besprekingen was het college van B. en w. echter tot het besluit gekomen om het min derheidsvoorstel te handhaven, zo deelde burgemeester Ten Kate mede. Inderdaad moest hij ook toegeven, dat er voor de raadsleden niet veel tijd was geweest om deze zaak te bestude ren, wat door de financiële commissie als een bezwaar werd gevoeld. Er moest echter op korte termijn voor een andere zaak worden vergaderd, waar van in verband met de mogelijke con sequenties geen uitstel mogelijk was. De heer J. S Visscher (p.v.d.a.) was van oordeel, dat men zich niet op het bedrijf zelf moest blind staren, doch hij wilde de zaak meer van de sociale kant bezien. Er is gebleken dat deze bus vooral voor de bejaarden en de gehandicapten in een behoefte voor ziet. Er is nu ook het rusthuis in Goes- Oost gekomen. Spr. wilde het daarom nog eens een jaar aanzien en was met het oog daarop voorstander van het tussenvoorstel van de financiële com missie. De heer E. N. C. van Riesen (v.v.d.) vestigde de aandacht op de vele ad- Advertentie r~ \n~\ 199 ARTIKELEN in grote hoeveelheid steeds voorradig AJ- in de Farmaceutische Speciaalzaak. A. C. VAN DER REST, Lange Kerkstraat 42 Goes. ge inwoners waren, opperde hij de idee dat ook de gemeente Kloetinge een gedeelte van de subsidie op zich zou kunnen nemen. De heer R. Zuidema (a.r) die om zakelijke redenen aan vankelijk sterk afwijzend tegen het verzoek had gestaan, meende met het pog op de bejaarden het nog eens een jaar te moeten aanzien. Daar hij het een bezwaar vond. dat er 's avonds geen ritten werden gemaakt, gaf hij in overweging aan de subsidie de voorwaarde te verbinden, dat er ook in de avonduren enkele diensten wor den gereden. De heer W. J. J. M. Vroome (k.v.p.) was van mening dat bij aanneming van het meerderheidsvoorstel om geen extra subsidie te verlenen, de Kans zou bestaan dat de bus verdwijnt. Er zal dan niet spoedig meer een stads dienst terugkomen. Daarom vond hij, in verband met het toenemende aan tal passagiers en de uitbreiding van de stad. dat men de tussenoplossing van de financiële commissie diende te aanvaarden. De heer F. P. J. Polderman (ch.) wilde de bus niet zonder meer in de steek laten, nu de behoefte hieraan is gebleken. Hij vroeg zelfs om haar bij het station een meer in het oog lopen de plaats te geven. De heer A. G. Heij- boer (c.h.), die met het tussenvoorstel wilde meegaan, informeerde naar de controlemogelijkheden voor de ge meenten, zonder dat hij overigens de door de exploitant verstrekte cijfers over het passagiersaanbod in twijfel wilde trekken. Wethouder H. B. Bouwman (a.p.) verdedigde het minderheidsvoorstel. Daar het de bedoeling is om de subsi die maandelijks en achteraf uit te be talen, achtte hij controle overbodig. Hij baseerde zijn standpunt ook op so ciale overwegingen Er kwamen non derden adhesiebetuigingen binnen. Wanneer de exploitant eenmaal in Goes woont, is hij bereid om 's avonds te gaan rijden, zo kreeg de heer Zui dema ten antwoord. Een betere stand plaats aan het station kan er eerst ko men. wanneer het stationsplein zal zijn gewijzigd. MENING 3IEERDERHEID. YVethouder J. H. Roose (k.v.p.) vertolkte de mening van de meer derheid in het college. Deze ïs na melijk van oordeel, dat het voorge stelde bedrag ook niet voldoende zou zjjn om het voortbestaan van de busdienst te verzekeren. Met het door de financiële commissie voorgestelde komt men nog min der aan het verlangen van de ex ploitant tegemoet. Uit het oogpunt van het beheer der gemeentelijke ploitant tegemoet. hulpmiddelen en de mogelijkheden van het voortbestaan van de bus ls het volgens hem misschien beter deze dienst te missen op een ment, dat hij onmisbaar geworden ls. De heer Visscher bleef het echter als een stukje zorg voor de gehandi capten en bejaarden zien. De vraag dient gesteld, waar hier de grens ge trokken moet worden. Volgens hem moet deze grens echter nu nog niet worden getrokken. Op verlangen van wethouder Roose, die over deze zaak nog meer wilde opmerken, ging de raad daarop in geheime zitting over. Bij de aanvang van de vergadering werd het nieuwe a.r .-raadslid, de heer J. Laport beëdigd, die zoals hij in ant woord op de verwelkoming van de burgemeester verklaarde reeds eerder in de raad zitting had en zestien jaar geleden was uitgetreden. Hij hoopte op een goede samenwerking. Schip aan de grond Het Duitse vrachtschip „Havelstem" is vrijdagmorgen omstreeks vier uur bij. Westkapelle aan de grond gelo pen. Omstreeks half elf, bij hoog wa ter, kwam het schip op eigen kracht weer vlot. KimbriaDe Spechten ingelast In de amateur le klas C van de K. N.V.B. is nog ingelast de wedstrijd KimbriaDe Spechten. Het voorstel om de boekwinkels toe stemming te verlenen om woensdag middag vijf december geopend te zijn. werd zonder meer aanvaard. Besloten werd nog de presentiegel den van deze vergadering te schenken voor de hulp aan Hongarije, terwijl voorts de gemeente het bedrag, dat de ambtenaren voor dit doel afstaan, met eenzelfde som zal verhogen. (Slot van Dag. 1) Al bij aankomst De ontevredenheid begon al op de dag van aankomst. In Utrecht had men verteld, dat zij naar een vakan tiekamp in Zeeland zouden gaan, en daardoor viel de eerste kennismaking met het ex-DUW-kamp in Biggeker ke tegen. Bovendien hadden zij in de autobus al de indruk gekregen, dat zij ver van de bewoonde wereld wer den „opgeborgen." Ver van de grote stad en van ieder vertier. (De mees ten komen uit de centra van de vrij heidsstrijd, de steden Györ en Boe dapest). Verder had men hun gezegd, dat zij in Zeeland kleding en schoeisel zouden krijgen. Alleen de bruta&lsten en zij die er het slechtst aan toe wa ren hebben in de Jaarbeurshallen en kele kledingstukken gehad. Toen men in Biggekerke dus niet onmiddellijk klaar stond om zware winterjassen uit te delen en nieuwe schoenen te verschaffen, was de stem ming er helemaal uit. Donderdagavond kregen zij een broodmaaltijd voorgezet, maar er werd bijverteld, dat de uitgedeelde rantsoenen voor twee maaltijden be stemd waren. Of de jongens hebben niet begrepen of zij hebben het niet gehoord, maar de volgende ochtend hadden zij niets te eten. Dat was echter binnen een uurtje verholpen. Toen er bovendien nog geen schoe nen en kledingstukken verschenen, was de maat vol. Een groot deel van de jonge vrijheidsstrijders pakte zijn be zittingen en stond gereed om te vertrekken. Het was slechts aan het optreden van de vrouwelijke tolken te danken, dat er uiteinde lijk slechts negen weggingen. De anderen lieten zich overhalen te wachten met de belofte, dat spoe dig aan hun wensen gehoor zou worden gegeven. Het eten was later naar aller te vredenheid geregeld en ook "s avonds was de broodmaaltijd goed verzorgd en bijtijds verstrekt. V akantiekamp De moeilijkheden bereikten vrijdag middag een nieuw hoogtepunt. Om de gemoederen wat te bedaren had men de heer M. Huygens, chef staf Zee land van het Rode Kruis, uitgenodigd om de Hongaren toe te spreken. Zij hebben ontzag voor het Rode Kruis en aangezien de spreker een arts is, dacht men, dat zijn woorden geloofd zouden worden. Het is echter anders uitgevallen. De heer Huygens ver klaarde dat de bedden goed waren, dat slapen in de kou gezond was. (De Hongaren hadden beweerd, dat zij thuis gewénd waren in verwarmde slaapkamers de nacht door te bren gen) en dat het klimaat in Zeeland weliswaar vochtig, maar toch gezond is. De jonge Magyaren bleven, een an dere mening toegedaan. „Dit is een vakantiekamp" aldus de YValcherse arts „en Amerikaanse studenten, ook meisjes, hebben het hier goed naar hun zin gehad. Jullie moeten even de kiezen op elkaar zetten, het is maar voor tijdelijk." Toen de tolk, zeer te gen haar zin, deze woorden vertaald had, stonden enkele Hongaren op om hun bezittingen te pakken. Enkele mi nuten later liepen zij de poort uit, vijf man sterk. De overigen uitten, nog steeds in de kantine bijeen, hun klachten tegen de heer Huygens. Zij wilden werken, zij voelden zich achteraf gezet. Een van hun grieven was, dat de studenten en anderen, die niet gevochten hadden, nu in Zeist en andere delen van Nederland een herenleventje leiden, terwijl zij, de ware vrijheidsstrijders in een kamp in de provincie gestopt waren. Een moment leek het erop, of het kamp een chaos was geworden. De tolken, oververmoeid door het dagen lang hard werken en tot het uiterste gespannen door de gruwelverhalen die zij van deze jonge jongens hoor den, bartsstten herhaaldelijk in tranen uit. De Hongaren zelf voerden hevig discussies onder elkaar, terwijl enke len van hen op onhandige manier de vrouwen trachtten te troosten. Een negental maakte van de gelegenheid gebruik om in de snel vallende duis ternis te verdwijnen, na beleefd af scheid te hebben genomen! Bij het avondmaal vrijdagavond was de rust enigszins teruggekeerd. Het grootste deel van de Hongaren zag wel in, dat er in het begin enkele wrijvingen konden zijn en dat alles wel in orde zou komen, als zij maar een paar dagen geduld zoifden hebben. Later op de avond werd het weer on rustig. Negen De eerste negen Hongaren die 's morgens uit 't kamp vertrokken, ge lukte het even buiten het dorp een lift te krijgen van een vrachtauto- chauffeur-, die hen naar Middelburg meenam. De negen man werden afge zet by het politiebureau, waar zij met behulp van een vrouwelijke tolk hun bezwaren uiteenzetten. „Wij wensen niet meer terug te gaan", aldus hun woordvoerder, een goede veertiger, terwijl de anderen zo ongeveer va rieerden in leeftjjd van 20 tot 25. Zrj zagen er vrij vermoeid uit, sommigen hadden de gehele nacht niet geslapen. Hun voornaamste bezwaar kwam feitelijk hierop neer. dat zij teleurge steld waren in de verzorging. Mede doordat zij gedacht hadden hier dade lijk werk te kunnen krijgen, waren zij dermate teleurgesteld, dat besloten werd het kamp te verlaten. Toen wij het politiebureau te Middelburg binnenkwamen, maak te de woordvoerder ons onmiddel lijk duidelijk, dat hij „niets aan de pers wilde vertellen." Hij veron derstelde, dat de Zeeuwse bevol king en speciaal de mensen die in het kamp voor hen gezorgd had den, zouden denken, dat hun hulp niet werd gewaardeerd. Intussen was op het bureau mr. J. A. Du- mon Tak gearriveerd, die de Hon garen aanbood zolang in zijn wo ning aan het Molenwater te ver blijven, hetgeen uiteraard dank baar geaccepteerd werd. Ten huize van mr. Dumon Tak werd eerst de „inwendige mens" versterkt, waarna twee mannen, die de gehele nacht niet geslapen hadden, gelegen heid kregen om hun verloren rust »n te halen. De anderen hielden zich be zig met spelletjes, de gramofoon enz. Het werd de Hongaren hier bepaald wel gemakkelijk gemaakt wat de taal betreft, want de huishoudster van de familie Dumon Tak, mej. Boriska Lu- kacs, is eveneens uit Hongarije af komstig. Zij was het ook, die haar mannelijke landgenoten 'n feestmaal tijd bereidde in de vorm van goulasch. Inmiddels was een vertegenwoordi- fer van het ministerie van sociale za- en uit Den Haag gearriveerd, waar mee overeengekomen werd, dat de „ontvluchtten" niet door de politie naar het kamp teruggebracht zouden worden. De heer Dumon Tak was be reid om de negen Hongaren ook ge durende de nacht onderdak te verle nen. Van de mannen, die 's middags uit het kamp in Biggekerke vertrokken waren, zjjn er vier op het politiebu reau terechtgekomen. Zes hebben Bergen op Zoom weten te bereiken, maar daar werden zij uit de trein ge zet, omdat zij geen kaartje hadden. Op het politiebureau verklaarden zij. evenals hun lotgenoten in Middel burg, dat zij onder geen beding naar het kamp terugwilden. De zwervers zijn echter per trein teruggebracht naar de Zeeuwse hoofdstad waar de tien jongelui in hotels werden onder gebracht. Zrj waren op weg naar ütro it ..waar het goed was". \ran- daag zullen alle Hongaren uit 't kamp Biggekerke in particuliere pensions worden ondergebracht. En werk is er ook in overvloed, want bij de directie voor de arbeidsvoorziening zijn tot nu toe 808 aanvragen van werkgevers ontvangen met circa 4250 arbeids plaatsen voor de vluchtelingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 11