Hongaarse vluchtelingen, ruim 250 kwamen in Zeeland aan Brit Brasher kreeg pas na rijp beraad goud op 3000 m. steeple n arbefa WIJZIGINGEN VOORGESTELD IN DE ALGEMENE OUDERDOMSWET VRIJDAG 30 NOVEMBER 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZIJ WILLEN GRAAG AAN HET WERK Ondergebracht in Biggekerke, Stoofpolder en Burghsluis Meer dan tweehonderdvijftig jonge, maar vermoeide Hongaren zyn gisteren in Zeeland aangekomen. Mannen, vrouwen en kinderen stap ten vroeg in de middag in de kampen van Biggekerke, Stoofpolder en Burghsluis uit de autobussen, die hen regelrecht van de Jaarbeurs hallen in Utrecht naar het land hadden gebracht, waar zij voorlopig moeten blijven. Waar zjj moeten proberen werk te vinden, opdat zij in hun eigen onderhoud kunnen voorzien en een plaats in de maatschap pij kunnen innemen. En deze Hongaren willen niets liever dan weer aan het werk te gaan. Met enkele touringcars van de Gebr. Van Fraassen uit Vlissingen, die evenals Van Oeveren en Bruy'ns ln Bruinisse en Zierikzee. hun wagens daarvoor gratis beschikbaar hadden gesteld, kwamen 92 Hongaarse vrijge zellen, voor het merendeel jongens tussen 17 en 22 jaar, naar Biggekerke. 's Morgens om kwart voor vijf ver trokken de bussen uit Vlissingen, om kwart over acht draaiden zij het enor me terrein van de Julianahal op. Aan lange tafels zaten de Hon garen gepakt en gezakt, gereed om naar een hen volkomen onbekende bestemming te vertrekken. Gedul dig wachtten zij tot hun namen werden afgeroepen. Binnen enkele uren verrtokken er in totaal 21 bussen met bijna 700 per sonen naar alle delen van ons landt De organisatie was hier goed en de ene bus na de andere vertrok met zijn zwaaiende passagiers van het Jaar beursterrein. In iedere wagen zat een tolk en enkele Rode Kruis-soldaten, die de Magyaren onderweg van siga retten, chocolade en een lunchpakket voorzagen. De voor het kamp Biggekerke be stemde bussen vertrokken om half tien en vier uur lang hebben de 92 knapen in de bus gezeten. Met uitzon dering van een kort oponthoud in het Brabantse landschap, waar een wel willende boer hen op hun verzoek een emmer water aanbood om te drinken. Hun tolk was een gemoedelijke vrouw, een Hongaarse van geboorte, die met een Rotterdamse exporteur is getrouwd en die al dertig jaar in Ne derland woont. Deze mevrouw Van LeeuwenTekker vertelde de jon gens, wie de vermoeidheid en de doorstane emoties goed was aan te zién. onderweg telkens iets over de ve le bezienswaardigheden. Zonder onbe leefd te zijn vroegen de Hongaren echter steeds weer om muziek. Mis schien dachten zij, dat het gesproken woord toch maar propaganda was. Wel informeerden zrj met gretigheid naar de prijzen van de voorbijrazende personenauto's. Hun belangstelling werd echter voor honderd procent gewekt toen de twee autobussen Rotterdam binnenreden. Op de verlichte en volle winkels, de gloednieuwe gebouwen en de duizen den auto's in de straten keken zij hun ogen uit. De aanblik van de zeekaste len in de Maas deden ieder gesprek verstommen. Eenzelfde opwinding ging er door de bus, toen deze jonge Hongaren bij de Sloedam een stukje van de Ooster- schelde zagen. Geen van hen had ooit de zee gezien voor dinsdag. Toen brachten zij een bezoek aan Zandvóort en dat heeft diepe indruk op deze landrotten gemaakt. Om half twee arriveerde het gezel schap in Biggekerke. Vermoeid vier uur in een warme bus en sinds ze ven uur 's morgens niets warms ge dronken luisterden zij naar de toe spraak van burgemeester J. L. Dreg- mans, die ter verwelkoming aanwezig was. Hij sprak de hoop uit, dat de Hongaren zich in Biggekerke spoedig thuis mochten gevoelen en verklaarde, dat het gemeentebestuur altijd bereid was, voor zover mogelijk, hun wensen in te willigen. Zijn toespraak werd met een beleefd applaus beantwoord. Vervolgens werden de nieuwe inwo ners van Biggekerke naar hun kamers gebracht. Omstreeks drie uur werden Verlangend kijken deze twee Hon gaarse vluchtelingen naar het werk. Zij willen in hun nieuwe omgeving (FOTO P£.C.) zy onthaald op een bord warme soep en enkele sneden brood. Onmiddellijk daarna ging een aantal van hen wan delen om kennis te maken met hun omgeving. Op Schouwen Zoekend naar de Nederlandse woorden, die zy zich nog herinner de van haar verblyf na de oorlog in ons land, stamelde op de boot van Anna Jacobapolder naar Zype een Hongaars vrouwtje namens de gehele bus enkele dankwoorden te- gen burgemeester Mlchaëlls uit rulnlsse, die met zyn secretaris de regen en kou op het veer had De 16-jarige Hongaarse vluchteling Janos Sohynosi is de jongste van de donderdag te Biggekerke gearriveerde mannen. Op 18 november is liij uit RcëSapest gevlucht e'h naar de Oostenrijkse grens ge lopen. Hij is nog vol goede moed en zeer dankbaar voor alles wat er na zijn grensover schrijding voor hem gedaan is. Hij werkte in Boedapest als bankwerker, en zou dolgraag op een werf gaan werken, waar grote zeeschepen ge bouwd worden (FOTO P.Z.C.) §f iiliiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiininu Soetomo wil van premier Sastroamidjojo af. Soetomo, voorzitter van de opposi tie partij, de Partai Rakjat Indonesia, heeft er bij president Soekarno op aangedrongen het huidige kabinet-Ali Sastroamidjojo te ontbinden en dit te vervangen door een nienw kabinet, dat geleid zon moeten worden door de aftredende vice-president, Mohammed Hatta. In een open brief aan het staatshoofd, verklaart. Soetomo, dat de twee gro te Islamietische partijen, de „Masjoe- mi" en de „Nahdatoe Oelama", die zitting hebben in het huidige coalitie kabinet, „onofficieel" het idee om Hatta te verzoeken een nieuwe rege ring te leiden, steunen. De huidige re gering mist volgens Soetomo leiding en heeft rniet het vertrouwen van het volk. getrotseerd, wachtend op de auto bussen uit Utrecht met 8 gezinnen die in het kamp Stoofpolder voor lopig weer een eigen dak boven het hoofd hebben. Vier andere bussen met 151 ionge mannen vertrokken in de richting Westhoek, waar alles in het kamp Burghsluis klaar stond om deze vluchtelingen, waarvan een groot deel actief in het verzet had gestaan te verwelkomen. Tegen één uur kwamen de vijf auto bussen bij het veer aan en door de goede zorgen van de R.T.M. was de eerste boot, die de overtocht maakte, gratis voor het transport. Terwijl 4 bussen doorreden naar de Westhoek, koerste de gezinswagen naar Bruinisse. De twee kleinsten, waarvan de jongste kort voor de vre selijke gebeurtenissen pas een jaar werd, trokken zich van de omgeving weinig aan. Een 16-jarige jongen, die met zijn moeder de vlucht onder ge weervuur over de grens maakte, had zich voorgenomen naar zee te gaan en de korte reis van de polder naar Zijpe maakte hem direct wakker. Burge meester Michaëlis dacht dat op één van de mosselscheepjes voor de kleine Jeno wel een plaatsje zou zijn. Achter in de bus zat een jong echtpaar dat niet zo spraakzaam was; beider ge dachten gingen naar het kleine meisje dat op de vlucht nog in het Hongaarse land verloren was. In de grote kantine van het kamp was inmiddels de staf van de heer Vo gel bij elkaar en ook de beide wethou ders gaven van hun belangstelling blijk. De tolk en de aardige verschijning van de sociaal werkster, mej. Koops, stelde de mensen al gauw op hun ge mak De heer Goudriaan, directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Zierikzee, was er om het eerste con tact te leggen voor werk. Het was maar een klein groepje, maar tn Burghsluis zijn nog vijf jongens van rond de vijftien jaar die. wees gewor den, naar Bruinisse komen. In Burghsluis In Burghsluis was de sfeer weer geheel anders. Honderdvyftlg jon gemannen vinden gauw hun weg; drie hadden elkaar ln de bus ge troffen en de gesprekken gingen over één bepaalde straat in Boe dapest, waar ze maar enkele hui zen van elkaar gewoond hadden. In gebroken Duits vertellen ze van wat ook zjj nog maar ln enkele woorden kunnen uitdrukken: ter reur, mensenjacht, moord en hon- Hongaarse vluchtelingen in Zee land. Ontvangst in Biggekerke: brood en soep rForo p.z.c.) gersnood. Burgemeester jhr. R. J. H. Q. Roëll, later bygestaan door wethouder Den Boer, zorgden hier niet kampleider Schiip dat alles op rolletjes liep. De soep waarin scheppen met zout gegooid werden nam de vermoeiende reisindruk ken weg en al spoedig klommen de eersten op de dijk om voor 't eerst het wyde Zeeuwse land met de zee te zien, typerend voor dit deel van hun nieuwe vaderland. Drie tolken hadden handen vol werk om alle vragen te beantwoor den: de één wilde een bad nemen, de ander vroeg naar een bioscoop, weer een derde toonde zich hoogst verwon derd dat ze zo maar het kamp uit mochten buiten de etenstijden. Ook hier was de heer Goudriaan aanwezig. In de kantine troffen we een jonge man die met z'n woordengids trachtte de onderschriften te lezen in een Ne derlands geïllustreerd blad. Langzamerhand vertrokken de bus sen weer naar hun bestemming, de of ficiële mensen gingen naar huis en al leen het Rode Kruis-personeel bleef. De eerste avond in de woonplaats voor de komende maanden was begonnen voor tevreden mensen, zoals het Hol lands sprekende vrouwtje het zei: „We hebben hier alles wat nodig is, maar we hadden tanks nodig mynheer, tanks en bommenInmiddels kreeg ds. Y. J. Tiemersma de beschik king via het bijbelgenootschap over een doos in het Hongaars gedrukte bijbels, een boek dat ook spreekt van verdrevenen op zoek naar een nieuw vaderland. Zoals de algemene ouderdomswet nu geredigeerd is, kan het voorkomen, dat een vrouw, alhoewel nog geen 65 jaar zijnde, niet verzekerd is. Een ver zekerde gehuwde man, wiens vrouw- niet verzekerd is en evenmin de 65-ju-- rige leeftyd heeft bereikt, zou dan over het gemeenschappelijk inkomen van hem zelf en dat van zyn echtgeno te premie moeten betalen, terwyl hy slechts één ongehuwdenpensioen op bouwt. Aan de Tweede Kamer is daarom een wetsontwerp voorgelegd om dit te voorkomen. De voorgestelde voorziening is onder meer van belang ten aanzien van die in Nederland woonachtige gezinnen, waarvan de man in Nederland werk zaam en ingevolge de algemene ou derdomswet verzekerd is, doch waar van de vrouw als grensarbeidster in het buitenland werkt en in verband daarmede buiten de algemene ouder- domsverzekering komt te vallen, om dat op haar reeds een wettelijke ou- derdomsregeling van toepassing is van het land, waar zij haar werk zaamheden verricht. Het is voorts gebleken, dat de be paling, dat bij aanpassing in acht dient te worden genomen, dat niet meer dan 1 pet van het bodempen sioen in mindering mag worden ge bracht op een ouderdomspensioen voor ieder vóór de datum van in werkingtreding van artikel 7 der VERRASSING IN OLYMPISCH VOETBAL Amerikaan Jenkins werd onverwacht Olympisch kampioen op 400 meter De 28-jarige Brit, Chris Brasher, die na een hardnekkig gevecht op de 3000 meter steeple chase zegevierend door de finish ging, is er lange tijd niet zeker van geweest, dat hij de gouden medaille wel zou krijgen. Hij werd namelijk gediskwalificeerd we gens hinderen van de Noor Larsen in de laatste ronde. De Britse offi cials dienden echter onmiddellijk een protest in. Een jury van de interna tionale atletiekfederatie hoorde Bras her, Rosznyoi, die tweede was gewor den, en Larsen, die als derde door de finish ging. Tenslotte was deze jury van oordeel, dat Larsen en Brasher wel met elkaar in botsing waren geweest, maar dat dit niet op zettelijk was geschied en dat het beide atleten betoogden dit him race niet beïnvloed heeft. Larsen vertelde later nog, dat Brasher hem weliswaar met zyn ellebogen geraakt had, maar dat dit hoegenaamd geen pijn had gedaan. „Het zou dwaas zijn Brasher het goud niet te geven", al dus Larsen. En dus kreeg niet de Hongaar Rosznyoi, maar de Engels man het goud! Brasher liep een zeer taktische en intelligente race, waarbij hij zyn krachten perfect verdeeld had. Hij liet eerst de Noor Larsen als gang maker fungeren en volgde later zon der inspanning een leidend kopgroep- je, waarin Rosznyoi, de Rus Rjïchine en Larsen,. Bij het luiden van de bel voor de laatste ronde ging Brasher naar voren en nam onmiddellijk een voorsprong. De Hongaar hield hem nog het langst bij, maar moest ten slotte ook distanciëren. Brasher fi nishte in een nieuwe Olympische re cordtijd: 8 min. 41,2 sec. Het oude record, gevestigd in Helsinki, stond op naam van de Amerikaan Ashen- felter met 8 min. 45.4 sec. Ook Rosznyoi, die het zilver behaalde (8.43,6), en Larsen, die derde werd (8,44) bleven binnen de oude record tijd. Zelfs de no's vier, vijf en zes bleven binnen 't oude record: 4. Laufer (Duitsland) 8.44,4. 5. Rjchine (Rus land) 8.44,6. 6. Disley (Engeland)) 8.44,6. Verrassing van Jenkins Charlie Jenkins, een 22-jarige stu dent van de Villanova universiteit in Cambridge. Massachusetts, heeft de gouden medaille voor de 400 me ter gewonnen. Hy kwam in de finale uit tegen de Rus Ignatiev, de Zuid afrikaan Malcolm Spence, de Ameri kaan Lou Jones die met 45,2 sec. houder is van het wereldrecord, de Fin Hellsten en de Duitser Karl Friedrich Haas. Jones startte alsof hy uit een ka tapult was geschoten en had na 200 meter ongeveer negen meter voor sprong. Toen raakte hij uit zijn ritme en keek even later drie van zijn concurrenten in de rug. bij wie rijn ploegmaat Jenkins. Tot een meter of tien voor de finish was de uitslag twyfelachtig, maar Jenkins wierp zich furieus naar voren en won de race met een kieine doch duidelijke voorsprong in 46,7 sec, een prachtige tijd, in aanmerking genomen de ster ke tegenwind. De andere vyf eindig den zo vlak bij elkaar dat de camera de beslissing moest brengen. Haas werd tweede geplaatst, en Ignatiev deelde de derde plaats met Hellsten, Jones werd vyfde en Malcolm Spen ce zesde. Jenkins heeft op zyn staat van dienst o.m. de snelste tijd staan voor de 500 yards op overdekte banen. Na zijn overwinning op de 400 meter zeide Jenkins, een fors ge bouwde atleet 1 m 85 lang, ge wicht 80 kg dat hij zichzelf niet als winnaar zou hebben getipt. Voor hem was veeleer Jones favoriet, „maar Jones, 'n buitengewoon snelle 400 meter loper, heeft een inzinking gehad waarvoor ik geen verklaring weet", aldus Jenkins. De 22-jarige student vond het een zware wedstrijd wegens de wind en de lage temperatuur. „Op het rechte stuk zag ik een rode trui die op mij inliep, en zonder te weten wie het was heb ik me tot het alleruiterste ingespannen om die trui voor te blij ven. Later hoorde ik dat Ignatiev de drager ervan was. Ik heb mezelf eens verrast, door in één race zowel Igna tiev als Jones te kloppen". De einduitslag van de 400 meter luidde: 1 en Olympisch kampioen Charles Jenkins (VS) 46.7 sec; 2. Haas (Did) 46,8 sec; 3 en 4 Ignatiev (Rusl.) en Hellsten (Finl.) beiden 47 sec; 5. Jones (VS) 48,1 sec. 6. Mal colm Spence (Z. Afr.) 48,3 sec. Australische hegemonie Na de series zwemwedstrijden van de 100 nieter vrije slag voor dames is de Australische hegemonie al dui delijk gebleken. Alle drie Australi sche zwemsters, die voor de 100 me ter waren ingeschreven zijn met uitstekende tijden uit de series te voorschijn gekomen en verbeterden zelfs het Olympische record van de Hongaarse Judit Ternes (1.05,5). Dawn Fraser evenaarde met de bes. te tijd van alie zwemsters, 1 niin. 2,4 sec. zelfs het wereldrecord van Lorraine Crapp, op 25 oktober j.l. gemaakt welke tijd echter nee- c: - door de F.I.N.A. is erkend. Officieel staat het wereldrecord nog op naam van onze landgenote Cockie Gaste laars met 1 min. 4 sec. De 18-jarige Lorraine Crapp, een zwemster van topklasse zowel op de korte als op midden afstand, noteer de in de eerste serie precies 1 sec. meer dan Dawn Fraser. Reeds na de eerste 50 meter lag Lorraine al een goede meter voor op de Amerikaanse Joan Rosazza en de Canadese Helen Stewart. Na het keerpunt verhoogde Lorraine haar tempo en tikte met twee meter voorsprong op nummer twee aan. De derde Australische zwemster, die als derde ook de beste tijd van de 16 geklasseerde meisjes maakten, was de 15-jarige Faith Leech. De chronometers wezen, voor dit meisje, dat niet minder dan 1,75 meter lang is 1.04,9 aan. Bepaald teleurstellend was de race van de Olympische kampioene en Hongaarse favoriete Katalin Szoke, in de tweede serie. Met haar 1 min. 8 sec. schakelde de charmante, hoog blonde oxnroepster van de Hongaarse televisie, die bekend staat om haar soepele slag, zich uit voor de halve eindstrijden. Met een verdrietig ge zicht zocht zij haar kleedhokje op. Evenals bij de dames lag het ac cent op de 100 meter vrije slag heren op Australië. Ook in dit nummer be wees het ploegje van het vyfde we- Vervolg op nag 10) wet verstreken dienst- of deelne mersjaar, waarover de pensioenge rechtigde tevens een ander ouder domspensioen heeft verworven, bezwaren oplevert. Er bestaan namelijk fondsen, welke beogen matige uitkeringen uit een be drijfspensioenfonds aan te vullen tot een volwaardig pensioen. Zo vindt men bijvoorbeeld pensioenregelingen, welke bepalen, dat wettelijke uitke ringen en uitkeringen uit een be drijfspensioenfonds worden aange vuld tot een bedrag van 70 pet van het laatste salaris. Artikel 60, onder 4, zou ook van toe passing zijn voor zover (aanvullend) onderneramgspensioen en bedrijfs- pensioen op dezelfde jaren betrekking hebben. Dit heeft dan ten gevolge, dat bij een deelnemingsduur van 40 jaren het bodempensioen voor ten hoogste 40 pet in aanmerking komt voor kor ting op jfet ondernemingspensioen. Dit heeft nimmer in de bedoeling ge legen en zou ook ongewenste gevol gen hebben. Immers, het onderne mingspensioenfonds zou verplicht zijn bodempensioen en bedryfspensioen aan te vullen tot een bedrag van 70 pet van het laatste salaris, vermeer derd met 60 pet van het bodempen sioen. Ten aanzien van gehuwde bete kent dat in het bedoelde geval dus, dat het pensioenpeil zou komen te lig gen op ca. 840 boven het redelijk te achten niveau van 70 pet van het ar beidsinkomen. Deze bezwaren wil de regering onder vangen door de werking van artikel 60, onder 4, te beperken lot 't geval, waarin iemand gelijktijdig meer dan één pensioen heeft verworven op grond van verschillende dienstbetrek kingen. Voor vluchtelingen: plaats op Ned. emigratieschepen Nederland heeft aangeboden plaats te zoeken aan boord van Nederlandse emigratieschepen voor Hongaarse vluchtelingen die zich in Nienw-Zee- land of andere lauden willen vesti gen. De Nieuwzeëlandse minister voor immigratie verklaarde donderdag dit te hebben vernomen van de Neder landse gezant in Nieuw-Zeeland. De Nederlandse regering heeft „dit edel moedige aanbod" gedaan aan de in tergouvernementele commissie voor Europese migratie, aldus de Nïeuw- zeelandse minister, die voorts zei. dat de Nederlandse regering zich ook bereid heeft verklaard Hongaarse vluchtelingen, die wachten op ver voer naar overzeese landen, tijdelijk in Nederland op te nemen. Vjjf miljoen op 777 en 999. De stand van giro 999 van het Na tionale Comité Hulpverlening Hon gaarse volk te Amsterdam is gisteren gestegen tot 2.303.113,31. De stand van giro 777 van het Ne derlandse Rode Kruis te Den Haag is gisteren opgelopen tot 2.738.054,72. Op dit plaatje zijn drie Olympische rivalen broederlijk verenigd! In het midden staat de Rus Vladimir Koeis. die iia de 10.000 meter woensdag ook de 5000 meter won. Tweede op deze afstand werd de Brit Gordon Pirie, die men hier links op de foto ziet. De rechtse atleet is de Engelsman Derek Ibbotson, die derde werd. Het drietal laat de medailles zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7