Tweede Kamer unaniem voor motie optrekking lonen landarbeiders Minister Cals: luisterbijdrage moet omhoog KLANKBORD REDDEND BLOED VAN IERSE BOER VOOR UTRECHTSE BABY VRIJDAG» 80 NOVEMBER 1066 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LONEN GEHEEL OF GEDEELTELIJK BIJSPIJKEREN Beraad over moeilijke materie van pensioenen overheidsdienaren Zonder uitzondering hebben de Tweede Kamerleden zich In hun donder dagmiddag gehouden vergadering verenigd met een door de heer Roemera (P.v.d.A.) Ingediende en mede namens de K.V.P., de A.R.P. en de C.H.U. ondertekende motie over de lonen der landarbeiders. In deze motie stelt de Kamer vast, dat na de loonmaatregelen van 19 maart J.L een vergrote ach terstand is ontstaan van de beloning van de landarbeiders ten opzichte van die van andere werknemers. Gezien de bijzondere positie van de landbouw ln ons sociaal-economisch bestel spreekt de Kamer er verder als haar oordeel In nit, dat voorstellen van het georganiseerde bedrijfsleven in de land bouw om deze achterstand op te heffen of te verminderen, door de regering in welwillende overweging dienden te worden genomen. De Tweede KameT heeft zich don derdagmiddag met de moed der wan hoop gestort in een uitermate moei lijke en subtiele pensioenmaterie. De pensioenwetten, die aan de orde waren, moeten voor 1 januari a.s. in het staatsblad verschenen zijn, na dat ook de Eerste Kamer er nog haar oordeel over gegeven heeft. Ze han gen namelijk nauw samen met de uit voering van de algemene ouderdoms- rerzekering op 1 januari a.s. Achter de regeringstafel zat de mi nister van binnenlandse zaken, mr. Stru ijken. De invoering van een algemeen ou derdomspensioen maakte het noodza kelijk, ten aanzien van de pensioe nen der overheidsdienaren met daar onder begrepen de militaire pensioe nen en de pensioenen van de spoor wegambtenaren maatregelen te tref fen om te voorkomen, dat het totale pensioeninkomen, d.w.z. het ambte lijk pensioen vermeerderd met het algemeen ouderdomspensioen, het laatst genoten salaris te boven zal gaan. Teneinde dit naar het oordeel van de regering onaanvaardbare gevolg te voorkomen, is voorge- steld de betaalbaarheid van het ambtelijk pensioen bij gelijktijdige aanspraak op het zogenaamd bo dempensioen te beperken. Aangezien een zodanige beper king slechts dan gerechtvaardigd is, als de ambtelijke pensioenen geacht kunnen worden op zichzelf een redelijke voorziening op te leveren, was het nodig de reeds ingegane pensioenen zo te verbe teren, dat zij op het huidige pen- sioemniiveau worden gebracht. Het aanpassingswetsontwerp gaat er van uit, dat de beperking van het ambtelijk pensioen afhankelijk be hoort te worden gesteld van de diensttijd, waarnaar dit pensioen is berekend. Het ambtelijk pensioen wordt ma 40 dienstjaren bekort met 80 procent van het algemeen ouder domspensioen. Het aanpassingswetsontwerp gaat er van uit, dat de beperking van het Prof. Zijlstra: Wij moeien op krediet kunnen leveren Gisteren heeft de minister van eco nomische zaken, prof. dr. J. Zijlstra, op de buitengewone vergadering, die in „De Witte Brug" te Den Haag gehouden is ter gelegenheid van het tien-jarig bestaan van het Centraal Orgaan voor de Economische Be trekkingen met het buitenland, een rede uitgesproken, waarin hij voor namelijk aandacht besteedde aan de stand van de betalingsbalans en de Nederlandse export. Hij noemde de betalingsbalans een van de belangijkste criteria bij het bepalen van de economische politiek en bij het meten van het effect van deze politiek. In dit verband achtte hij het noodzakelijk dat overheid en bedrijfsleven zich op het vraag stuk van de bewerking van nieuwe afzetmarkten bezinnen. Hij dacht daarbij onder meer aan een doeltreffende voorlichtingsacti viteit en het vraagstuk van de kre dietverlening. Wij zullen erop be dacht moeten blijven, aldus de minis ter, dat in de toekomst de concurren tie op bepaalde buitenlandse mark ten zich voor zekere sectoren in toe nemende mate zal kunnen toespit sen op de mogelijkheid om op kre diet te leveren. Het zal dan noodza kelijk zijn, dat wij door voldoende mogelijkheden tot kredietverlening hetgeen gepaard dient te gaan met een goed georganiseerde kredietver zekering, resp. kredietgarantie en een doeltreffende kredietfinancie ring. ons spel mee kunnen spelen. Het ligt dan ook in mijn voorne men, zeide de minister, om met het Centraal Orgaan over het vraagstuk van de exportkredietfinanciering op korte termijn van gedachten te wis selen. KOUKLEUM. Een twee meter lan ge boa constrictor die in augustus op het station van Nice wist te ontsnap pen uit een kist waarin zij vervoerd werd is eergisteren teruggevonden in de kelder van het station, voor de ketel van de centrale verwarming. VERBETEN. Mevrouw Majorie Lee McClurken zei tijdens haar echtschei dingsproces in San Diego, dat zij ge noodzaakt was geweest, een leerboek je te kopen om haar eigen kunstgebit te maken. Haar man had namelijk ge weigerd een vakkundig vervaardigd gebit te betalen. VERGEEFS. Nadat 24 leden, hon derd politiemannen en 250 junioren leden een maand vergeefs hadden ge zocht, besloot de Sertoma Autoclub in Pasadena (V.S.) om dit jaar de prijs voor de hoffelijkste chauffeur van de stad niet uit te reiken. ambtelijk pensioen afhankelijk be hoort te worden gesteld van de dienst tijd waarnaar dit pensioen i» bere kend of geacht kan worden te zijn berekend. Bij 40 dienstjaren ontvangt men dus het bedrag van zijn pensioen, ver meerderd met 20 procent van het ou derdomspensioen. De heren Blom (arb.), Van der Sande (k.v.p.), Welteir (idem), Smal- lenbroek <a.r.), Reuter (comm.), Rit meester (lib.) en Zandt (st. geref.) voerden er het woord over. Enkelen hunner hadden duidelijk het gevóel in een dwangpositie te verkeren. Zij achtten namelijk de aanpassing van de ambtelijke pensioenen aan het al gemene ouderdomspensioen een aan passing van verkregen rechten. Men toonde zich over het algemeen Ingenomen met de wetsontwerpen, doch niet kritiekloos. Er werd be zwaar tegen gemaakt, dat de na 1 ja nuari a.s. in te stellen ambtenaren er wat het pensioenverhaal betreft op achteruit gaan. De Kamer wenste de bepaling ge handhaafd te zien, voor de aanstaan de ambtenaren in plaats van de nieuw voorgestelde regeling, die voorschrijft, dat de toekomstige ambtenaren V.& procent premie van hun salaris moe ten betalen zonder de grens van 165. In het algemeen pleitte men trou wens voor de basissalariëring. Van sommige kanten was gesuggereerd *t maximale pensioen te bepalen op 80 procent van de pensioengrondslag in plaats van 70 procent, doch hierover bleek verschil van mening te be staan. De minister antwoordt vrij dag. NAAR NEDERLAND OVERGEVLOGEN II deld wordt, werd vastgesteld, dat zij ilOOgSt zeldzame Yanant tot deze uitzonderingsgroep behoor- I de, was het een kwestie van contact van bloedgroep gevonden «j, «s, van bloed te bewegen. Dit laatste was, bij de gelukkige vader van drie kiinderen, niet moeilijk. (United Press) Per vliegtuig is donderdag bloed van een Ierse donor naar Nederland gebracht om het leven te redden van een Nederlands meisje van 12 maan den. Het bloed Is gegeven door Patrick Ryan, een Ierse boer in Oolagh, Li merick. Ryan is 41 jaar oud, gehuwd en vader van drie kinderen. Het bijzondere hieraan ds, dat het bloed van Ryan en van het Neder landse meisje behoort tot een op zichzelf zeer normale bloedgroep, O. Doch in die bloedgroep komt bij ho ge uitzondering een variant voot, naar schatting slechts in 1 van de 10 a 50.000.000 gevallen. Er zijn enkele van die gevallen be schreven in de medische literatuur, enige bezitters van deze bloedforma- tie wonen in Bombay, en in Europa was één enkel geval bekend in de li teratuur: Patrick Ryan. Toen bij analyse van het bloed van het Nederlandse meisje, dat in het kinderziekenhuis im Utrecht behan- Haagse dievegge na lange speurtocht aangehouden. Na een urenlange speurtocht door Den Haag waarbij verscheidene eafé's en adressen werden bezocht, is het twee Rotterdamse rechercheurs ten slotte gelukt de 37-jarige werkster B. H. de F. uit Den Haag aan te houden, die een Hilversumse veekoopman van 600 heeft beroofd. Via een taxichauffeur, die de vrouw naar het Haagje had gereden, begon het onderzoek met als uitgangspunt de plaats, waar zij in de residentie was uitgestapt. Het gelukte de recher cheurs de vrouw te arresteren. Zij be kende. Vermomd als een oude vrouio, klets nat van de regen en bedekt met mod der, zo is mevrouw Puskas, de echt genote van de beroemde Hongaarse 'voetballer F er ene Puskas, met haar vierjarig dochtertje Anika bij Nic- kelsdorf uit Hongarije Oostenrijk binnengekomen. De foto toont me vrouw Puskas met haar dochtertje, kort na de aankomst in Wenen. Nederlandse Rode Kruis Op verzoek van het internationale Rode Kruis te Wenen zal het Neder landse Rode Krnis het patronaat op zich nemen van het vluchtelingen kamp Jndenau, dat op enige afstand van de Oostenrijkse hoofdstad gele gen is. Onder patronaat verstaat men in dit geval, de verzorging van de vluch telingen door een speciaal team. Voor voeding en dekking van de kampbe woners zal, evenals tot nu toe, het internationale Rode Kruis zorgen, dat van de aangevoerde levensmiddelen bepaalde partijen voor de vluchte lingenkampen ter beschikking stelt en het ontbrekende aankoopt uit de middelen die door diïverse nationale Rode Kruisverenigingen voor dat doel zijn geschonken. Het Nederlandse team zal zo spoe dig mogelijk vertrekken. Erepromotie mr. dr. B. J. M. van Spaendonck te Tilburg Bij de viering van de 29ste dies natalis van de Katholieke Economi sche Hogeschool te Tilburg is gister middag mr. dr. B. J. M. van Spaen donck, eerste secretaris van de Alge mene Katholieke Werkgeversvereni ging, gepromoveerd tot doctor ho noris causa in de economische we tenschappen. Prof. dr. F. J. H. M. van der Ven trad als promotor op. In een uitvoerig betoog behandelde spreker de gronden waarop de se naat zijn besluit tot het verlenen van dit ere-doctoraat heeft gebaseerd. Voor alles was het, zeide hg, de unieke persoonlijkheid van mr. Van Spaendonk, die aan de activiteiten van het bedrijfsleven en zijn organi saties door zijn kennis en inzicht op buitengewone wijze richting heeft ge geven. Ten aanzien van de verschei dene publikaties, die van de hand van de nieuwe ere-doctor in de loop van de jaren zijn verschenen, legde prof. Van der Ven de nadruk op het werk zaam aandeel van mr. Van Spaen donck bij de invoering en verrui ming van tal van sociale voorzienin gen voor de werknemer en zijn voort durend streven tot het verstevigen van de band tussen ondernemer en werknemer. Ook noemde prof. Van der Ven de grote belangstelling van mr. Van Spaendonck voor de verwe zenlijking van het vrij handelsver keer en de internationale samenwer king. NIET MEER ZENDUREN VOOR TELEVISIE Veel aandacht voor onderwijs lil de memorie van antwoord op het voorlopig verslag over de be groting van onderwijs, kunsten en wetenschappen schrijft minister Cals, dat van hem een wetsvoor stel te verwachten is over de ver hoging der luisterbijdrage. De re gering kan n.l. in de huidige bud- getaire situatie geen vrijheid vin den de begroting te belasten met een bedrag van ruim f 5 miljoen (wereldomroep) zonder daartegen over hetzij een gelijk bedrag aan besparingen elders, hetzij een ge lijk bedrag aan middelen te stellen. De voorkeur gevende aan bet laatste heeft de regering besloten tot verhoging van de luisterbij drage. De minister is met de vele leden, die in ernstige mate betreurden, dat bet aantal zenduren-televisie in 1957 niet boven 12 uur per week wordt opge voerd, van oordeel, dat er in dit op zicht een ongelijkheid zal bestaan ten opzichte van de ons omringende lan den. Of deze ongelijkheid inderdaad nadelig is, meent hij te moeten betwij felen. Het is immers zeer de vraag of Nederland in staat zou zijn thans reeds een aanzienlgke uitbreiding van de zendtijd op verantwoorde wijze op te vangen. De mening in de kringen van des kundigen, dat met een bescheiden uit breiding van het aantal zenduren het televisiebestel binnen een gering aan tal jaren financieel geheel self-sup porting zou kunnen worden, moet z.i. worden weersproken. Het is voldoende bekend, dat het te kort aan docenten en schoolruimte de minister met grote zorg vervult. Ten aanzien van de behoefte aan onder wijzers bij het lager onderwijs kan de minister mededelen, dat een herziene prognose nagenoeg gereed is. In het bijzonder is daarin aandacht besteed aan het u.l.o.. De maatregelen, wel ke hij tot verlichting en naar hij hoopt op de duur tot opheffing van het te kort aan bevdegde docenten voor alle takken van onderwijs heeft getroffen, zijn eveneens voldoende. Hij wil slechts opmerken, dat de bezetting der kweekscholen alleszins redenen tot voldoening geeft en dat het aantal studerenden voor middel bare akten blijkens hem ten dienste staande gegevens van de voornaam ste opleidingsinstituten sinds 1952 zeker met 100% is gestegen. Ten aanzien van het bezit van bij akten bij het G-nderwijzendpersonee! der uloscholen is een zorgelijke toestand ontstaan," zodat het noodza kelijk is de studie voor deze bijakten zoveel mogelijk te stimuleren. In dit verband moge worden herinnerd aan de „regeling bevordering studiezin onderwijzers"' en aan de ingestelde bo nus-regeling. De minister is van oordeel, dat van een onvoldoende beloning der do centen in het algemeen niet kan worden gesproken. Erkennende, dat de salarissen van enkele groe pen van docenten voor verbetering in aanmerking komen, meent hij er op te moeten wijzen, dat deze ver betering wil de verhouding tus- sén de honorering van de in het bezoldigingsbesluit burgerlijke rijksambtenaren voorkomende functies niet in ernstige mate wor den verstoord slechts van be perkte omvang zal kunnen zijn. Thans is een regelingsvoorstel tot herziening van de onderwrjzerssalaris- sen opgesteld. Dit voorstel zal zeer binnenkort in de bijzondere commissie voor georganiseerd overleg voor het lager onderwijs aanhangig worden gemaakt. Hierbij wordt ook aandacht aan de positie van schoolhoofden ge wijd. De initiatiefnemers tot de oprich ting van de nationale raad voor het onderwijs zijn uitgegaan van de ge dachte, dat het voor ons gehele volk een steeds dringender noodzaak is geworden, zich te beraden op de rich ting, waarin het onderwijs zich dient te ontwikkelen tegen de achtergrond van de nationale en internationale si tuatie. Gezocht wordt naar een nieu we vorm van samenwerking tussen de verschillendé onderwijsrichtingen en -groeperingen, met medewerking van deskundigen. Teneinde het, de initiatiefnemers mogelijk te maken de voorbesprekin gen tot een einde te brengen en hun plannen te concretiseren, heeft de mi nister hun een bedrag van 1200 ter beschikking gesteld voor de noodza kelijke uitgaven die met vergaderin gen gepaard gaan. Met de universiteiten en hogescho len is de minister in overleg getreden over de vraag, op welke wijze deze de te verwachten grote aantallen studen ten denken op te vangen. Behalve bouw- en andere materiële voorzienin gen zullen hiertoe ook personele voor zieningen dienen te worden getroffen. j|||||||l!IIIIIIUIIII!illll!!llllillllllllllllll« Sinterklaasdie donderdag- avond spontaan in Vlissinge ontvangen werd. bood bur ge- meestejr Kolff drie banketiet- §1 ters aan. Behalve de V van f§ Vlissingen. ook de S van Sou- burg en de K van Koudeker- ke. „Want die plaatsjes komen M vandaag of morgen toch bij Vlissingenzei de Sint. (FOTO P.Z.C.) „E" I Het Wereldgebeuren Ander chapiter Enver Hodxa is iemand, die in het wereldgebeuren tot nu toe niet zo'n belangrijke rol heeft ge speeld. Hij is de communistische lei der van zijn land. maar dat land. de Sowjetsatelliet Albanië, heeft niet veel om het lijf. Het telt zo ongeveer 1.1 miljoen inwoners en die doen maar zelden van zich spreken. Op het ogenblik evenwel is zowel Albanië als leider Enver Hodxa „in het nieuws". In zijn befaamde rede te Pula heeft maarschalk Tito van Joego-Slavië niet alleen de Sowjet-Unie gekapit teld. maar ook zo terloops de heer Hodxa over de hekel gehaald. Zoals bekend, leverde het Joego-Slavisehe staatshoofd vooral kritiek op stali nistische strevingen in liet Sowjet- blok; de persoonsverheerlijking was niet alleen het gevolg van wijlen Sta- lins persoonlijke doen en laten maar was in diepste wezen te wijten aan het systeem. n dan de arme sire, die Hodxa heetzo zei Tito onder meer, ,,en die van het marxis me alleen de naam maai- kent Hij legde uit dat Hodxa. door Joego- Slavië en het Polen van ..titoist" Go- moelka aan te vallen, zich had uitge sproken tegen iets. dat dc Sowjet- leiders in feite al erkend hadden: dat alle landen niet langs dezelfde route naar het „socialisme" behoeven te gaan. „Zulke stalinistische elemen ten denken dat zij in Rusland men sen van stalinistische hardheid zullen vinden, hen zullen ondersteunen met de belofte, dat zij zich op de rug van hun volken mogen handhaven Hiermee kon Hodxa het doen. Hij antwoordde op echt stalinistische manier. Het duurde namelijk niet lang, of in Tirana werden drie „spionnen" terechtgesteld: de Alba nese communiste Liri Gega, de oude Albanese communist Dali Nereu en Petro Buli, die de Joego-Slavische na tionaliteit bezat. Zij golden als kandi daten voor hoge functies in het geval, dat Hodxa's stalinistische kliek 't veld zou moeten ruimen. Ongetwijfeld gaf Hodxa zijn rauwe „antwoord" in de eerst door Tito bekritiseerde over tuiging „dat er in Rusland mensen van stalinistische hardheid zouden zijn om hem te ondersteunen". Van de eensgezindheid uit de on dergrondse strijd tijdens de Tweede Wereldoorlog is niet veel overgebleven. De oud-onderwij zer Hodxa heeft in die tijd net zo fel tegen de Duitsers gevochten als de beroepscommunist Tito die in Joego- Slavië een partisanenleger leidde en de nu terechtgestelde Joego-Slaviër Petro Buli, die de ondergrondse strijd in Albanië had georganiseerd maar in 1948 niet terug mocht naa.r zijn land. Hodxa is trouwens na de „ver banning" van Tito uit de Kominform (1948) nooit een vriend van de Joe go-Slavische regering geweest, zelfs niet nadat de leiders van het Krem lin weer toenadering tot hun colle ga's in de Joego-Slavische hoofdstad Belgrado hadden gezocht. Zo'n ergerlijke houding als Alba nië nu inneemt, behoort echter tot een nieuw chapiter. Een hoofdstuk, waarin niet alleen over de terechtstellingen in Tirana geschre ven wordt, maar ook de verraderlijke ontvoering van de Hongaarse oud premier Imre Nagy door de Russen, nadat hrj de Joego-Slavische ambas sade in Boedapest, waar hij asiel had genoten, verlaten had. De Hongaarse communistische pionnenpremier Ka- dar had de Joego-Slaven* plechtig be loofd, dat men Nagy en de zijnen ongemoeid zou laten. De Russen hebben echter ervoor gezorgd, dat Kadar die belofte niet kon houden. Men krijgt dan ook de indruk, dat zij met dit nieuwe wrede hoofdstuk de bedoeling hebben, aan te sturen op een totale breuk tussen hun satellieten en Tito, wiens theo rieën ongetwijfeld een zekere aan trekkingskracht uitoefenen op ande re communisten in Oost-Europa. Wat Hodxa. betreft: die is direct bereid om in dit hoofdstuk zyn stalinisti sche rol mee te spelen. PRESIDENT TITO Hodxa gehekeld Inderdaad dreigt ook bij het hoger on derwijs de personeelsvoorziening een van de moeilijkste vraagstukken te worden. De minister acht een voortva rend beleid ten aanzien van het vraag stuk van de huisvesting der studenten van urgente aard. De toenemende be hoefte aan woonruimte voor studen ten treedt niet alleen in Delft en Lei den aan de dag, maar ook in andere plaatsen, waar instellingen van hoger onderwijs zijn gevestigd. In hoeverre de inpoldering van liet IJselmeer en het Deltaplan kans op een grotere belangstelling uit die stre ken voor de zeevisserij zal geven is de minister niet bekend, evenmin of deze verhoogde belangstelling blijvend zal zijn en het verbinden van een inter naat aan de gemeentelijke visserij- school te IJmiiiden rechtvaardigt. De minister acht de samenstelling van de Raad voor de Kunst niet in alle op zichten bevredigend. Hij meent dat een samenstelling die allé Nederland se bevolkingsgroepen bevrediging schenkt, uitgesloten moet worden ge acht. Dit neemt natuurlijk niet weg. dat hij gestreefd heeft "aar een zo goed mns'elnkf» samenstelling van de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5