Hü PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT SSe Arbeidersraad: Totale anarchie als Kadar niet wil toegeven Weldra ook een radarloodsdienst voor de Wester schelde? Tito's V.N.-soldaten trainen Egyptenaren Hoofdredacteur: W. Leertouwer. 1 W W m" m™ 1 Kleine advertentie» (max. S regelsi Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. cent p. regel met een minimum ^rïïSÏÏSÏfJ.'UrïS WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN f£"'" 1j0"' 15 Cto to!»M0 P.Z.C., M^lbur,:. Bureau's: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. B48 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorstatr. 63, telef. 247} (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerijen. 2; Zierikzre. N. Bogerdstr. 24, tclef. 2', Mijnenvelden en reisverbod wreed slot op IJzeren Gordijn De centrale arbeidersraad voor groof-Boedapest heeft, enkele ogen blikken voordat hij opnieuw met Janos Kadar in conferentie ging, een verklaring afgelegd, waarin ernstig gewaarschuwd wordt voor een „to tale anarchie" indien Kadar nog langer de eisen der arbeiders afwijst. De bespreking die gisteravond tussen de raad en Kadar begonnen is, noemde een woordvoerder van de raad „de meest beslissende". „Wij zijn het laatste wettige lichaam, dat de situatie in vrede kan op lossen", aldus de woordvoerder. „Indien wij niet slagen, zal er een spon tane staking door het gehele land uitbreken en wij zullen de arbeiders niet langer in de hand kunnen houden. Totale anarchie zal volgen". Er zyn drie eisen, die de raad voor alles aan Kadar (opnieuw) wil voorleggen: D; Ondernemingsraad Het is ongeveer acht jaren geleden dat de regering bij de Tweede Kamer de wet indiende, die het Instellen van ondernemingsraden mo gelijk maakte. De wet werd aanvaard nadat er vele goede en weinig kwade woorden over gesproken waren. Men was nogal optimistisch in die dagen en men verwachtte van de wet een grote en heilzame verbetering in onze maatschappij. Men meende ook, dat zowel werkgevers als werknemers de nieuwe vorm van samenwerking met beide handen zouden aangrijpen. Het tegendeel bleek echter waar te zijn. De nieuwe vorm van samen werking kwam slechts uiterst moei zaam op gang; want men keek de kat uit de boom. Zo had bij het begin van dit jaar nauwelijks een tiende deel van de on dernemingen, die daarvoor in aanmer king kwamen een ondernemingsraad. Als vrucht van bijna 8 jaren arbeid was dat bitter weinig! Het komt er eigenlijk op neer, dat men na het aannemen van de desbe treffende wettelijke voorschriften op eens geen haast meer had. In sommige branches geloofde men het wel en dat deden zowel de werk gevers als de werknemers. In ande re bedrijfstakken ontstonden me ningsverschillen over bevoegdheids kwesties en kon men bijvoorbeeld niet tot vorming van de „bedrijfscommis- eies" geraken, die toezicht moeten houden op- de ondernemingsraden. Het was ook niet zó, dat men uit de ondernemingen zelve levendig en hardnekkig aandrong op spoed ma ken met het instellen van onderne mingsraden. Veeleer vroeg men zich berustend af wat die raden wel zou den betekenen als ze er te eniger tijd zouden zijn. En omdat men het ant woord op die vraag niet duidelijk af getekend zag, liet men de zaak maar op haar beloop. at heeft zo geduurd tot medio 1956. Toen kon de Sociaal Eco nomische Raad na een onderzoek mededelen dat er meer bereidheid was gekomen bij werkgevers en werk nemers om aan de vorming van on dernemingsraden mee te werken. De Raad verwachtte dit jaar nog een verhoogde activiteit en die verwach ting is niet geheel beschaamd. Dat geldt voor geheel Nederland en ook voor Zeeland. Wat de provincie Zeeland betreft ging kort geleden een groot bedrijf te Middelburg over tot vorming van een ondernemingsraad. Als tweede volgde gisteren het grootste industrië le bedrijf te Vlissingen dat onze provincie rijk is. Dat is toch wel een gebeurtenis waaraan men even bijzondere aandacht mag schenken. Niet in de eerste plaats om te jui chen over een grootse maatschappe lijke hei-vorming, welke tot stand ge komen zou zijn. En ook niet om de verwachting te wekken, dat onze sa menleving plotseling een meer para dijsachtig aanzien zou hebben gekre gen. Zover reikt deze gebeurtenis niet! Maar wèl mag geconstateerd worden, dat er een nieuwe weg tot samenwerking is geopend. Een goed functionerende ondernemingsraad be vordert de solidariteit in het bedrijf en versterkt het bedrijf wezenlijk. Het is hier de plaats niet om over de taak van de ondernemingsraad te schreven. Daarover is reeds voldoen de gepubliceerd al moet helaas wor den toegegeven dat velen die publi- katies nauwelijks of in het geheel niet hebben gelezen. Deze onwetenden echter zullen in de toekomst genoodzaakt worden om zich op de hoogte te stellen van het werk der ondernemingsraden, aange zien deze raden ook binnen hun le venskring invloed gaan uitoefenen. Nu er na het aarzelende begin meer enthousiasme is ontstaan voor het oprichten van deze Raden, zullen ze stellig in aantal toenemen. Vermoedelijk zelfs vrij snel, want als er enthousiasme is, volgt meestal een „lawine-effect". Geen bedrijf wil dan achterblijven bij de „vooruitstre vende" bedrijven. Dat zou dan een verblijdend effect zijn waarop men eigenlijk al te lang heeft gewacht. Het had er enkele jaren geleden al geweest moeten zijn! 1. Een ontmoeting met Imre Na- gy, opheldering over zijn verdwij ning. 2. In alle bedrijfstakken moeten arbeidersraden worden ingesteld. 3. Het recht der arbeiders een eigen dagblad uit te geven. De raad heeft overigens geenszins de acht eisen la-ten vallen, die op 15 november aan de regering zijn voor gelegd; de belangrijkste daarvan zijn: verdwijning der Russen en te rugkeer van Nagy, alsmede het hou den van vrije verkiezingen. De Hongaarse regering laat in tussen (opnieuw) mijnenvelden aanleggen langs de grens met Oostenrijk. Wat de Russische sol daten niet hebben kunnen berei ken, moet nu de angst voor de mijnen volbrengen: de vluchtelin genstroom stuiten. Ter zelfder tijd heeft de regerïng- Kadar besloten, geen paspoorten meer af te geven, noch ook uitreis visa. De belofte, een week geleden gedaan dat iedere Hongaar, die een buitenlands visum en een uitnodiging uit het buitenland had, op reis mocht, gaan, behoort dus óók tot de gebro ken beloften. Zo sluit zich dus opnieuw, met een harde slag, het IJzeren Gordijn en Hongarije is teruggekeerd naar waar het op de dag van Stalins dood was: in de grimmige afzondering, de kou de van het isolement. Volgens Hongaarse spoorwegfunc tionarissen zijn er in totaal 36.000 tot 38.000 Hongaren per trein naar de Sowjet-Unie gevoerd. Alleen via de lijn Miskolc-Uthely zouden al 24.000 personen, van wie negentig procent tussen twintig en vijftig jaar oud, zijn gedeporteerd. Naar verluidt geeft de Russische militaire bevelhebber te Cegled spe ciale passen uit om „betrouwbare communisten" tegen arrestatie door de Russen of de geheime politie en deportatie te vrijwaren. Ook de ar beiders te Boedapest, die het werk hebben hervat, krijgen dergelijke passen. Volgens uit Boedapest ontvangen berichten hebben de Russen op 24 november te Magymezoe Utca der- tig leerlingen van de plaatselijke muziekschool als „gijzelaars" aan gehouden. Gevreesd wordt, dat de leerlingen zijn gedeporteerd. Radio-Boedapest heeft bekend gemaakt, dat de regering onder handelingen over de terugtrekking van de Russische troepen zaj be ginnen, „wanneer de politiemacht sterk genoeg is om elké poging tot een tegenrevolutie te verijde- - len". Dag Hammarskjöld. de secretaris generaal der Verenigde Naties, heeft woensdag geëist, dat de Hongaarse regering heden, donderdag, zal ant woorden op het verzoek van de al gemene vergadering om waarnemers naar Hongarije te mogen zenden. In een persgesprek met de Prawda, 't blad van de Sow jet-Russische com munistische partij, heeft Janos Ka dar, de Hongaarse premier, gezegd, dat Hongarije het verzoek om waar nemers van de Verenigde Naties toe te laten „op juridische gronden" heeft afgewezen. Het betrof hier namelijk een „binnenlandse aangelegenheid". De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjöld, en de waarnemende hoge commissaris voor de vluchtelingen, James Read, hebben aan de regeringen van de 79 leden van de volkerenorganisatie, als mede aan West-Duitsland, Japan, Zuid-Korea, Monaco, San Marino, Zwitserland, Vaticaanstad en Zuid- Vietnam dringend om hulp verzocht voor de Ilongaarse vluchtelingen. In het verzoek wordt herinnerd aan de desbetreffende resolutie van de alge mene vergadering. Hammarskjöld zou 40.000.000 bij-, een willen brengen. Het Amerikaanse Rode Kruis is gisteren een actie begonnen om 20.000.000 voor Hongarije in te za melen. Steeds meer vluchtelingen uit Hongarije delen na hun aankomst^ in Hongarije mede, dat het Hongaarse communistische regime hulpvoorra- den van 't internationale Rode Kruis op de zwarte markt brengt. Donderdag hebben de leden s van de Leidse studentenver- M eniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel ,Rro Pa- tria" een défilé gehouden in 1 hun nieuwe uniformen, dat I werd afgenomen door prins f Bernhard voor het stadhuis te Leiden. iiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Westduits parlement keurt Saar-overeenkomst goed. Het West-Duitse parlement heeft gis teren met algemene stemmen net Frans-Duitse Saar-verdrag, waarbij dit gebied, dat rijk is aan steenkool en staal op 1 januari 1957 politiek weer by Duitsland komt, goedge- kéuyd. H. Th. Balfoort overleden. De secretaris van de Algemene Ne derlandse Molenaarsband, de heer H. Th. Balfoort, uit Wenum is te Apel doorn in de leeftijd van 55 jaar over leden. GOED WERK IN NOORDWIJK Ontwerp thans gereed In juli 1948 gaf de Belgische regering opdracht aan het Nederlandse ra darproefstation ln Noordwyk de mogelijkheden te onderzoeken van een ra darloodsdienst voor de Westerschelde en de toegangen tot deze rivier. Vandaag wordt in Rotterdam de radarloodsdienst. op de Nieuwe Water weg in gebruik gesteld; deze officiële opening geschiedt door Prins Bern hard. Wjj vernamen intussen dat het Nederlandse radarproefstation Inmiddels het radarproject voor de Westerschelde gereed heeft om by de Belgische regering bi te dienen. Dit project wordt tevens door tussenkomst van de staatsradarcommissle hier te lande aan onze regering Ingediend, waarby deze commissie terzake van advies dienen zal. Zoals men weet ondervindt de Pro vinciale Zeeuwse Elektriciteits Mij. veel moeilijkheden doordat de schepen ankeren in de Westerschelde zonder de in het vaarwater liggende kabels te ontzien. Uiteraard heeft de directie van de P.Z.E.M. gezocht naar een mo- gelgkheid om de daardoor ontstane schade te voorkomen. Het advies van Het baanbrekend werk op dit gebied verricht in Noordwijk, werd in het buitenland mede erkend door de West- duitse Bondsregering, die aan het ra darproefstation opdracht gaf plannen te ontwerpen voor een radarloods dienst voor de vaart op de Elbe en de haven van Bremen. De plannen wach ten thans op uitvoering. de staatsradarcommissle luidde: Er ls maar een oplossing voor dit probleem, n.l. het voorkomen door de instelling van een radarloodsdienst. Dan kan via het walradarsysteem het advies aan de kapitein en de loods op de betrokken schepen worden ge geven: „Anker hier niet, want ge Be vindt U thans boven de kabels". Het is bekend, dat de Schelde als vaarwater méér mogelijkheden biedt dan de Nieuwe Waterweg. Waar het hier in de eerste plaats een belang betreft voor de haven Antwerpen (de haven Terneuzen kan in dit verband mede worden beschouwd als een voor haven van Gent), is het logisch dat de Belgische regering de opdracht aan Noordwijk gaf. Staatsradarcommissle Deze byzonderheden vernamen wy tijdens een interview, dat ons werd toegestaan door de heer A. J. W. van Anrooy, voorzitter van de staatsradarcommlssie of zoals de officiële titel luidt: „Staatscom missie onderzoek radiotechnlsche hulpmiddelen voor de navigatie". De heer Van Anrooy ontving ons ln zijn woning aan de Bezuidenhoutse weg in Den Haag. Deze 73-jarige Ne derlander heeft een lange loopbaan achter dc rug in verschillende func ties, waaronder tal van belangrijke overheidsambten, o.a. in het Neder- lands-Indië van vóór de oorlog, In 1948 werd de heer Van Anrooy voorzitter van de staatsradarcom- missie. Aan het einde van dit jaar zal hij deze functie neerleggen na een periode van negen jaar dus, waarin veel werd bereikt. De heer Van Anrooy heeft er als voorzitter altijd veel waarde aan gehecht, dat de commissie geregeld bijeen kwam en de gedachtenwisselingen op de niet minder dan 85 vergade- Deze foto laat zien hoe Tsjoe en Lai, de premier van Communistisch China, van een kleine Indiase jon gen een groot boeket bloemen kreeg toen hij voor een twaalfdaags staat- siebezoek aan India in de hoofdstad New Delhi arriveerde. Rechts naast de Chinese premier staat zijn Indiase ambtgenoot Néhroe. Heden weer ruggespraak in Londen Het Brits-Franse opperbevel op Cyprus heeft bekendgemaakt, dat V.N.- soldaten uit Joego-Slavië achter de Unies ln Egypte de Egyptenaren instru eren in het gebruik var. wapens. Een onderzoek van de V.N. in deze kwestie ls reeds toegezegd. In betrouwbare kring ln Washington Ls vernomen, dat Engeland de Verenigde Staten om volledige sleun heeft gevraagd voor de kwesties Suez en Israël. Men neemt aan, dat de troepen binnen drie weken zonden worden teruggetrokken, als de Verenigde Staten voUedlge steun toe zou zeggen in de Verenigde Naties bij *t nemen van verdere maatregelen. De Amerikaanse ambassadeur in Parijs Dillen is gisteren naar Was hington gevlogen voor overleg op 't hoogste niveau over het rijzende an ti-Amerikanisme in Frankrijk eri En geland. Dulles komt over veertien da gen naar Parijs voornamelijk voor dezelfde aangelegenheid. Pineau, de Franse minister van buitenlandse zaken, vliegt van daag naar Londen voor overleg met de Britse regering. De Britse minister Selwyn Lloyd heeft in het Lagerhuis verklaard, dat En geland geen verdere stappen zal doen in het Midden-Oosten dan na overleg met de Franse regeerders. Waarnemers hebben de indruk, dat Pineau naar Londen reist om de Britten ertoe te bewegen hun troepen in Egypte te houden, tot dat men werkelijke garanties in de kwestie van het Suezkanaal heeft gekregen, in plaats van sim pele beloften. Van Egyptische zijde is er gisteren bij de V.N. op aangedrongen, dat er aan Britten en Fransen een tijdsli miet zal worden gesteld voor de te rugtrekking van hun landingslegers. In Cairo werd medegedeeld, dat twee vijandelijke vliegtuigen aanval len hebben gedaan op stellingen van de Egyptenaren bij Ismailia en militaire transporten. Noorwegen heeft besloten diploma tieke stappen te ondernemen tegen Egypte wegens het vasthouden van twee Noorse schepen in het Suezka naal. Van Britse zijde heeft men reeds door laten schemeren achter de No ren te staan. In Londen zijn gisteren hoge Turkse diplomaten aangekomen om overleg te plegen over de com munistische invloed in Syrië. Het Sowjet-regeringsblad Izwestia schreef gisteren, dat „de leidende kringen in Israël het land op de weg 'naar de zelfmoord voortduwen. De haat van de Oosterse volken te gen Israël is nu zo groot, dat zij niet meer gestild kan worden". De Jordaanse regering heeft in het parlement vrijwel unaniem steun ge kregen voor het voornemen de ban den met Engeland door te hakken. In de Canadese senaat werd gisteren 'n voorstel gelanceerd de diplomatieke betrekkingen met Rusland te verbre ken. ringen dezer commissie hebben vruchtdragend gewerkt. Hier immers was een neutraal ter rein, waarop de deskundigen elkaar konden ontmoeten en de adviezen van de commissie bleken voor de regering steeds van veel waarde. Men zal zich herinneren, dat ln mei 1946 een conferentie in Londen werd belegd door Amerika en Engeland, waar de geallieerde landen werden in gelicht over de ontwikkeling op dit gebied. Naar aanleiding hiervan heb- sn de toenmalige ministers van ma rine en van verkeer en waterstaat de staatsradarcommissie in 1947 inge steld, welke de regering op haar ver zoek of eigener initiatief adviseert. In totaal telt de commissie 25 leden, w.o. vertegenwoordigers van het mi nisterie van verkeer en waterstaat (waaronder uiteraard Luchtvaart, de Rijkswaterstaat en P.T.T.), het Kon. Metereologisch instituut, de Konink lijke Marine, het Nederlandse Loods wezen, het directoraat-generaal voor de scheepvaart, de dienst Rijkskust- verlichting, de dienst Hydrografie en de Nederlandsche Reedersvereniging. Een adviserende taak hebben het Ne derlandse radarproefstation. Philips en Radio Holland. Havenradar De achterstand als gevolg van de oorlog op het gebied van de scheepsradar viel voor onze Indus trie niet meer in te halen maar het was de verdienste van het Neder landse radarproefstation ln Noord - ivyk. dat beschikt over een uitste kende staf van jonge Ingenieurs en physfei. dat dit Instituut zich inten sief bezig ls gaan houden met de f Vervolg op oag. 81 Russen gereed om Bulgaars verzet in bloed te smoren Rusland heeft, aldus volgt uit be richten, die uit Sofia werden ontvan gen, een groot leger naar Bulgarije gezonden, om door middel van ka nonnen en tanks elke mogelyke op stand tegen het Stalinistische bewind van Todor Sjiskof in de kiem te smo ren. Maai- de groeiende oppositie tegen de pro-Moskouse leiders van het land reageerde onmiddellijk en begon met uitzendingen van het eerste klan- destiene radiostation van de Bul gaarse verzetsbeweging. Volgens gezaghebben berichten, die pas gisteren Bonn bereikten, begon nen de Russische toepenbewegingen naar zijn Balkan-satelliet aan het einde van oktober en duurden zij tot midden november voort. VERWACHT... MINDER BUIIG Wisselend bewolkt met voorname lijk in de kustprovincies nog enkele buien. Overwegend matige wind krimpend naar west. Ongeveer de- zelff middagtemperaturen als giste- ZON EN MAAN I december. Zon op 8.25 onder 16.32 Maan op 7.27 onder 16.01 BESLISSENDE BESPREKINGEN IN BOEDAPEST

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1