IYJ4 MH;I LEXINGTON KAPP1E Grote mogendheden kunnen geen oorlog winnen: A-hom dreigt Klanken uit de ether in het land der oliebronnen 16 P KO V IN O I A LB ZBBW8B O ORANT VRIJDAG 30 NOVEMBER 1956 Terughoudendheid, nieuw element in de wereldgeschiedenis (Van een speciale verslaggever uit Parijs.) Er is één feit, dat wy nooit uit het oog moeten verliezen: er ont staat alleen dan een Derde Wereldoorlog als Rusland en de Verenigde Staten met elkaar gewapenderhand in botsing geraken. De moge lijkheid is natuurlijk niet uitgesloten, maar zij is toch geringer dan menigeen denkt. Geen van beide partyen zal er lichtvaardig toe over gaan de ander aan te vallen. En geen van beide ook zal er gemakke lijk toe geraken tussen beide te komen als zich een botsing tussen twee kleinere landen voordoet, omdat interventie van de een bijna onherroepelijk interventie van de ander uitlokt. Daar zit een zekere geruststelling in, nl. deze, dat een burgeroorlog in een klein land of een aanval van een klein land op een buurstaat niet zo maar zal uit groeien tot een wereldoorlog, maar die geruststelling heeft ook haar schaduwzijde: de strijdende partijen worden aan haar lot overgelaten door de grote mogendheden. De Verenigde Naties met haar nog veel te zwakke gezag moeten de boel maar zien te redderen. Die terughoudendheid vormt een geheel nieuw element in de wereld politiek. Vroeger waren grote mo gendheden er altijd vlot bij kleine landen bij te springen. Dat gebeur de doorgaans niet om redenen van sympathie, maar met het doel zo'n klein land aan zich te binden, on der controle te brengen; ter ver groting van de eigen macht der halve. Wij willen niet beweren, dat die drang volkomen vreemd is aan de staatslieden, die de grote mo gendheden van vandaag leiden, maar zy wordt onderdrukt door de vrees voor elkaar. De grote mo gendheden raken er hoe langer hoe meer van overtuigd, dat zij geen enkele oorlog kunnen winnen. Dit klinkt als een paradox, maar er steekt een diepe grond van waar heid in. Men kan zich om een theoretisch voorbeeld te stellen indenken, dat Columbia en Ecuador met elkaar in botsing geraken en dat tenslotte het ene land bij het andere wordt ingeljjfd. Bij een "botsing tus sen Rusland en de Verenigde Staten kan men zich dat niet meer voor stellen, omdat die twee grote mo gendheden, zodra zy met elkaar in oorlog zullen geraken, gebruik zullen maken van de atoom- en waterstof bom, die zulk een vernietigende uit werking heeft, dat wij er ons nauwe lijks een voorstelling van kunnen vor men. Elke bom vernietigt, zodra zn ontploft is, tot in wijde omtrek het leven van alle mensen, van alle die ren en van alle planten en maakt het vernietigingsgebied voor vele maan den ontoegankelijk en onvruchtbaar. Noch Rusland, noch dé Verenigde Staten zijn in staat de bommenwer pers van de tegenpartij buiten de eigen grenzen te houden; wèl voor een deel, wel voor een groot deel mis schien, maar niet voor 100 pet. Daar om weten beide dat vernietiging van de een gepaard gaat met een even grote tegenvernietiging. Hetgeen derhalve wil zeggen, dat een Russische aanval op de Verenig de Staten en het overige Navogebied gelijk staat met een Russische zelf moord. En omgekeerd. (Advertentie). Ze hebben ze zo hoog nodig... voof hun groei en weerstand noodzake lijke vitaminen A en D en onmisbare minera le opbouwstollen. Scott's Emulsion, de -smakelijkste levertraan, vult alle tekorten aan op de meest werkzame *C OTfy EMULSION De politici en de strategen maken in hun studies dan ook een scherp onderscheid tussen de bommenoorlog en wat zij noemen het locale conflict. Deze laatste term gebruiken z{\ voor elke oorlog, waarby geen atoom- of waterstofbommen te pas komen. (Er zyn slechts 3 mogendheden, die over, zulke bommen beschikken: de Rus sen, de Amerikanen en de Britten). Indien ergens een locaal conflict uit breekt is hun grootste zorg niet, er zo spoedig mogelijk een eind aan te maken; hun grootste zorg is te voor komen, dat het uitgroeit tot een atoombommenoorlog. Daarom werd Hongarije in de steek gelaten en Israël gedwongen de woestijn van Sinaï aan Nasser terug te geven. Beide gebeurtenissen hebben ons gevoel van rechtvaardigheid aller minst bevredigd, maar dit-in-de-steek laten van kleine landen, die streden voor een goede zaak de Hongaren voor hun vrijheid, de Israëliërs ter voorkoming van een overrompeling door Russische „vrijwilligers" onder een Egyptische delcmantel heeft voorkomen, dat dit locale conflict is uitgegroeid tot een Derde Wereld oorlog, waaruit duizend maal meer ellende was voortgekomen dan er nu is ontstaan. Het heeft er een ogenblik naar uit gezien, dat er interventie zou worden gepleegd en in dat geval was inder daad ae Derde Wereldoorlog uitge broken met alle atoombomverschrik- ten, dat de Verenigdi Frankrijk en Engelai ten in Eg:-1* kingen, die daarvan niet los te ma ken zfln. Rusland bood de Egyptena- ren alsnog de „vrijwilligers" aan, die Israël hadden moeten bezetten met de in de Sinaï-woestijn opgeslagen wapenvoorraden en dreigde tegelij kertijd de aanval op Egypte te zul len vergelden met gelelde projectie len. Toen dat gebeurde stonden de Navo en Shape en het Pentagon on der hoogspanning. Het evenwicht in de wereld was een ogenblik zéér wankel. Geen aarzeling Hoe reageerde het bondgenoot schap der 15 landen op die ernsti ge bedreiging Het is goed te we- de Verenigde Staten, die land niet dek- 'gypte, geen aarzeling kenden toen het Navogebied dreigde te worden aangevallen; het Pentagon stuurde een groot aantal lange-afstandsbommen- werpers de lucht in met vernieti gingswapens aan boord en zij ble ven permanent vliegende, elkaar regelmatig aflossend, uur na uur, dag na dag, terwijl de Noordatlan- tische Raad beraadslaagde. Zou den er inderdaad raketten op Pa rijs en Londen zijn neergekomen dan zouden de commandanten van die bommenwerpers terstond op dracht hebben gekregen hun ver zegelde opdrachten te openen. Slechts een snel besluit van het Amerikaanse congres zou dan nog de uitvoering van die op drachten hebben kunnen voorko men. De Russische dreigementen ble ven onuitgevoerd toen bleek, dat het westen in de verdediging zijn eenheid niet was kwijt geraakt. Joego-Slavisch journalist vroeg asiel in Amerika. Jako Levi, correspondent te New- York van „Borba" het dagblad der Zuid-Slavische communistische par tij heeft zijn betrekking opgezegd en asiel in de Verenigde Staten ver zocht. Hij verklaarde dit gedaan te heb ben uit protest tegen het verleden week in Belgrado arresteren van Mi- lovan Djilas, de voormalige Zuid- Slavische vice-president. „Wie zal in Zuid-Slavië na de arrestatie van Djilas, nog zijn mening durven ui ten? Tenslotte heeft Djilas geen ac tie ondernomen en zei hij alleen wat hij dacht", aldus Levi. EXTRA ZACHTEN BELEGEN aan from America'Best Tobaccos KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepbaarstelling. De heer W. de Weerd, thans voorganger Evang. Unie te 's-Gravenzande, stelt zich beroepbaar. GEREF. KERKEN Beroepen te Oostkapelle en Krab- bendijke kand. T. S. de Groot te Minnertsga. Beroepen te Drijber H. A. Starrenburg, kand. te Amster dam. Beroepen te Nieuwerbrug A. J. Jelsma, kand. te Amsterdam Aange nomen naar Bruchterveld D. Engel, kand. te Woerden, die bedankte voor Tijnje en voor Zonnemaire. GEREF. KERKEN (onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Barendrecht-Pernis K. Bruning te Rijnsburg. Ds. H. Eenhoorn te Zwijndrecht-Groote- Lindt is dooi' de kerkeraad in zijn bediening geschorst. Ds. Eenhoorn werd in 1920 geboren en in maart 1949 predikant te Rozenburg welke femeente hij in februari 1952 met wijndrecht-Groote-Lindt verwissel de. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Delft M. Vlietstra te Eemdijk. Bedankt voor Opperdoes J. M. Visser te Dokkum. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Werkendam W. C. La- main te Grand-Rapids en H. van Gilst te Dirksland. Boete geëist wegens te hoge koopsom. Voor de meervoudige economische kamer van de Alkmaarse rechtbank heeft wegens overtreding van de wet op de vervreemding van landbouw gronden terecht gestaan d.Q 57-jarige pensionhouder F. S. S. uit Egmond aan Zee, tegen wie de officier van' justitie mr. dr. J. Vellinga een boete eiste van 5000. S. had vorig jaar een boerderij met twaalf hectare land in de Egmondermeer voor' 100.000 waarvan 59.000 voor het onroerend gedeelte en 41.000 voor de inventaris verkocht aan een veehouder. Voor het onroerend gedeelte was aanvan kelijk 65.000 gevraagd, doch de grondkamer kon dit niet goéd keuren. »it bedrag is toen met 6000 ver laagd, terwijl het oorspronkelijke be drag voor de inventaris met hetzelfde bedrag werd verhoogd. Verdachte's raadsman, mr. dr. C. E. Berkhouwer, concludeerde tot vrijspraak. Vroegere gouverneur van Curacao overleden. In de ouderdom van 74 jaar is in de nacht van woensdag op donderdag, overleden, de heer B. W. Th. van Slob be, oud-gouverneur van Curasao en óud-burgemeester van Breda, welke stad hij van 1936 tot 1947 bestuurde. Hij was gouverneur van Curagao van 1930 tot 1936. ZATERDAG 1 DECEMBER. HILVERSUM I. 402 m 718 kc/s. 7.00 —24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws.- en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? lil.OO Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12. Promenade-ork. (12.3012.33 Land- tuinbouwmeded.) 12.55 Zonnewijzer. 13. Nws. en kath. nws. 13.20 Amus. muz. 13.50 Jazz muz. 14.00 Dit is leven, cams. 14.15 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespr. 14.50 Harmonde-ork. 15.10 Kron. v. lette ren en kunsten. 15.35 Koorzang. 16.00 Gre goriaanse zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.10 Metropole ork. 17.35 Instr. trio en solist. 17.55 Lichte muz. 18.15 Journ. weekover. 13.25 Gram. 13.30 Pari. overz. 13.40 Ball- roomork. 19.00 Nws. 19.10 Omr. ork. en so liste. 20.1© - Lichtbaken, caus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Gevar. progr. 22.10 Cabaret. 22.30 Wereldkampioenschap dammen 1956. 22.35 Wij luiden de zondag in! Daarna: avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. gin Esperanto. 23.22—: Nieuwe gram. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De oaitbijtdub. 9.00 Voor 15. Een drietal Heden die er uit zagen alsof ze van wanten wisten waren op het handgeklap van Sidd Sïkkai komen toesnellen. Met een handgreep, dde op langdurige ervaring duid de grepen ze Kapple en cle Maat bij de armen en bo gen deze vakkundig naar achter. Woest grommend dreven ze hun gevangenen voort naar de uitgang. Op dat moment snelde een boodschapper de tent binnen en wierp zich voor de voeten van Sheik Oldmlr van Dasram. „Verheven Sheik", hijgde cle bode. „Moge uw roem schitteren als de sterren aam het uitspansel. De gro te Kenner der Bronnen uit het Westen verzoekt drin gend te worden toegelaten tot uw Verhevenheid voor een zeer belangrijk be richt!". Sheik Olimir, verdiept in zijn lectuur, keek bij het horen van deze boodschap op. „De vruchten onzer daden kiemen in de stilte van de nacht", sprak hij zacht. „Maar de Wijze leert ons dat de Nacht van het Oosten vaak de Dag van het Westen is...." .,'t Is wel laat, maar laat hem binnen!" vulde Sikkai aan. Op dat moment verleende een dienaar toegang aan een tweetal figuren. Kappie, die evenals de Maat haastig door de soldaten naar de kant was gevoerd, staarde sprakeloos naar de voorste van de twee, die nu gewichtig op de troon van de Sheik toes tapte. Deze belangrijke figuur, die nog zo laat bij Sheik Olimir durfde aankomen, was niemand min der dan Signor Rlvaïdl.... de vrouw. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitge schakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.30 Het huis is te klein, hoorspel. 11.00 Lichte muz. 11.30 Bultenl. weekoverz. 11.^5 Gram. 12.00 Ope- rettemuz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Accord, ork. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Koorzang, 14.55 Top- songs v. november. 15.20 Streekuitz. 15.45 Kamerork. en solist. 16.30 „Met de micro foon op bezoek bij een fakkeldragers- club", caus. 16.45 Swlngimuz. 17.10 Ra- dloweekjourn. 17.40 Lichte muz. 18.00 Nws. en* comm. 18.20 Amus. muz. 10.45 Rege- ringsultz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistie ke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Het Nieuwe Tastament: Een levend boek, caus. 19.55 Deze week. caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Socialistisch comm. 22.15 Latijnse muz. 22.40 Samen uit, samen thuis, hoorspel. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. KAARSEN FEUILLETON „puisje in i Qroeu DOOR LOUIS ARTHUR CUNNINGHAM „Ik voor mij geloof, dat je al aar dig Canadees wordt", plaagde Garth. „Uitgezonderd dan je mooie accent. Dat moet je nooit kwijtraken hoor. Volgens mij begint Paul Bunyan het ook over te nemen. Nu, des te be ter". „Kom, kom, op onze manier van spreken valt ook niets te zeggen" beweerde Denise terwijl ze haar broer verwijtend aankeek. „Niet? Nu, ze klinkt anders wat eentonig", grinnikte Garth. „Als dat niet het geval was zouden we de mooie klank van een anders stem niet opmerken. Ik hoop, Iris, dat je van Shakespeare zult genieten. Wat een kerel, hè! Ik heb op school „Ham let" gelezen en ook „Macbeth" en „De koopman van Venetië". „Genade wordt verleend, niet af gedwongen: Zij drupt als zachte re gen uit de hemel Op d'aarde neer...." „Hoor je dat, Denise?" ,Jk hoor het en verbaas me, dat je je nog iets herinnert uit die ver knoeide jaren. Nu, we moeten je piet ophouden. Iris. Heb maar veel ple zier. Leer alles en nog wat over Sha kespeare Paul, dan ben je op een gegeven ogenblik net zo knap als je oom Garth". „Pff!" riep Garth zich bukkend, „Tot ziens madame tot ziens Paul". Hij nam de jongen even in zijn ar men en kuste hem. Toen stapte hij weer in de auto, om die naar de ga rage te brengen. Denise liep de trap pen op. DERTIENDE HOOFDSTUK „Indien muziek der liefde voedsel is. Speelt voort dan- Speelt en geeft mij overdaad..." De grote blauw en witte bus, die tegen een sneeuwstorm had moeten optornen, was uren te laat aangeko men. Hildreth en Paul hadden nog juist tijd genoeg om hun hotel op te zoeken, daar haastig wat te gebrui ken en de schouwburg enkele ogen blikken voor 't scherm omhoog ging te betreden. Paul's ogen gingen te gast aan de weelderige costuums, de schitterend geklede mannen en vrouwen. Hij was als betoverd en nu in een wereld waarvan hij totnutoe slechts had kunnen dromen. Hij zat voor op zijn stoel en vergat zelfs de doos met snoep, die Hildreth voor hem had gekocht. Ze sloeg hem verheugd ga de en genoot nog meer van zTjn in nige belangstelling dan van de prachtig gezegde dialoog, het uitste kende spel van Malvolio, de bijna on berispelijke prestatie van 't Strawn- ensemble. Geen spoor nog van Alice. Het programma door Hildreth haastig ingekeken noemde haar assisten te van de directie. Dat feit stelde Hil dreth een beetje teleur, want ze had eigenlijk liever gewild, dat Paul zijn moeder eerst op de planken zou heb ben gezien voor hij haar in het wer kelijke leven ontmoette. O, Alice was ook buiten het toneel een onopvallen de figuur, maar het zou wel prettig zijn geweest als ze uit haar mond de lieflijke woorden. Viola in de mond gelegd, hadden mogen horen. Plotseling kwam iemand stilletjes naast Paul zitten. De schouwburg was niet overvol, zodat er op ver schillende rijen nog lege zitplaatsen waren. Hildreth, ook al door het spel geboeid, had niet opgezien, maar eensklaps streelde een zwak, exotisch parfum haar reukorgaan, drong tot haar onderbewustzijn en voerde haar terug naar de slordige j kamer in het kleine hotel aan de Mer- I sev, waar een vrouw, liggend op haar bed en de ene sigaret na de andere j rokend, haar zulk een fantastisch plan had ontvouwd, dat zij het alleen in haar wanhoop had kunnen aan- I vaarden. Ze keek langzaam in het rond tot haar blik over Paul's blonde krullen heen. die van Alice ontmoette. Hun blikken hielden elkaar vast en zelfs in het schemerdonker van de zaal zag ze een vreemde glans in die mooie blauwe ogen. Was het berouw, spijt afgunst soms? Het leek of Paul onwillekeurig het stille spel rondom hem gewaar werd Hij zag tenminste eensklaps op, eerst naar Hildreth, dan naar zijn moeder. Juist op dat ogenblik viel het scherm en werden de lichten ontstoken. „Zoon, aanschouw uw moeder!" Die woorden schoten Hildreth te binnen, toen ze zag, hoe hij met jongensach tige vrijmoedigheid, hoegenaamd niet verlegen, in dat knappe over hem heen buigende gelaat staarde. Zou Alice zich ooit, dacht Hildreth, zo over zijn wieg hebben gebogen? Was hij uit zijn droom ontwaakt om haar terug te vinden? En zou hij zich iets herinneren Toen wendde Paul zich opnieuw tot haar en las ze enkel iets vragends in zijn ogen. Dat verdreef haar onge rustheid en stemde haar vrolijk. „Zo, kindlief", zei Alice, „ik heb je al van opzij gezien toen je met je jongen binnenkwam. En ik ben zo gauw als ik kon naai* je toegegaan. Wat heerlijk, dat ik je nu allebei ont moet!" „Dit is nu Paul", zei Hildreth. „En dit is nu de dame van die brieven, Paul. mevrouw Strawn". „Hoe maakt U het?" zei Paul heel correct. De blauwe ogen waren recht op zijn gezichtje gevestigd en hij beant woordde op zyn jongensachtige ma nier haar blik, haar openlijk bestude rend met die soms wat ontstellende onbewustheid van de jeugd. Het duur de maar enkele ogenblikken; toen kroop zijn hand zacht in die van Hil dreth en vlochten zijn kleine vingers zich om de hare. De vrouw die hem ter wereld had gebracht scheen dat lieve, vertrouwe lijke gebaar le hebben opgemerkt; te •hebben gezien hoe hij haar als het wa re van zich afstotend, bescherming zocht bij haar, die hem als een moe der verzorgde. Onwillekeurig trok Alice's blik zich samen, kwam er een droeve trek om haar mond. Hildreth begreep, dat ze verdrietig was en pro beerde het te verbergen. Ze lachte met die diepe, ietwat kelige lach, die nu evenwel holler klonk dan ooit te voren. Rad sprekend vroeg ze; „Én bevalt ons stuk je? Ben je verliefd geraakt op Malvolio? Hij is mijn bescherme ling Peter Darcy en speelt heel goed. O. hij zal nog"wel verder komen. Feitelijk leid ik de vertoning. Stel je voor: Runny bracht het kapitaal bij elkaar, maar hij was niet naar Ame rika te krijgen. Canada bevalt me wel, voor zover ik er van gezien heb." Zo ratelde ze voort, aldoor maar oratend en zorgvuldig de vragen, die bij haar moesten rijzen, vermijdend. „We logeren in het hotel naast de schouwburg het Admiral Beatty- batei". deelde z« mee- „Daar zijn wy ook", vertelde Hil dreth. „Dan zien we elkaar wél na de voor stelling; we moeten eens uitvoerig samen praten. Ja", ging ze met een glimlach aan Paul's adres voort, „je moeder en ik zijn oude vriendinnen. We hebben zoveel te bespreken." „Dat weet ik. En ook, dat U geen kleine jongen hebt." Even een pijnlijk stilzwijgen. Toen: „Neen, die heb ik niet. Maar kijk eens..." Op dat ogenblik werd het weer duister in de zaal. „Kom. Ik moet voortmaken. Ik vind jullie wel in het hotel. Er zijn drie kinderen bij het gezelschap, die graag met Paul kennis zullen maken." Ze stond op,.wuifde hun toe en be gaf zich door de zijgang en een loge naar de deur achter het toneel. Het scherm ging weer omhoog en Paul keerde niet schitterende ogen terug naar de wereld der verbeelding. Hil dreth wist, dat hij geen woord over Alice zou zeggen en ze zou hem ook niet vragen wat hij dacht, maar op dit ogenblik hield ze nog meer van hem dan ooit tevoren. Hij had haar hand losgelaten en toch voelde ze nog de zachte druk er van: een druk. die haar steeds zou bijblijven. Hildreths hart was boordevol: ze werd bestormd door gevoelens, die feitelijk bij Alice Strawn thuis be hoorden, maar daar geen ruimte had den gevonden om zich te ontwikkelen. (Wordt vervolgd) HET ONWEER TROK VOORBIJ (slot) Advertentie Schriftelijk gedeelte van verkeersexamens 1957. Het bestuur van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft zich verenigd met net voorstel van de „Commissie eenheid in de verkeersexamens", om het schriftelijk gedeelte van de school- verkeersexamens voor het gehele land te doen houden op dinsdag 12 Maart 1957. In 1956 hebben ruim 180.000 scholieren aan het verkeersexamen deelgenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 12