Minister Van Cauwelaert over de kwestie van de waterwegen Tempo van Koets was ook op 5000 meter Gordon Pirie te machtig KADAR WENST TERUGZENDING JEUGDIGE VLUCHTELINGEN AMERIKAANS-BRITS OVERLEG OVER SITUATIE IN SYRIË DONDERDAG 29 NOVEMBER 1956 PRO V 1 N O I A LB ZEEUWSE O OURANT VAN WIE IS WIELINGENBANK? „Tijd is rijp voor oprichting van Belgisch-Nederlandse Havenanie" Van Cauwelaart, de Belgische minister van staat en oud-Kamervoor zitter, heeft dinsdagavond voor het genootschap voor staathuishoudkunde te Brussel gesproken over „de problemen der Belgisch-Nederlandse water wegen". Hy sprak eerst over de stop van Ternaaien, en herinnerde er aan, dat de achtereenvolgende Belgische regeringen zich reeds voor de eerste oorlog met dit probleem bezig hielden, maar dat er vrywel geen vorderingen zyn gemaakt. De oplossing is nog steeds in het stadium van ontwerp. Wat het kanaal GentTerneuzen aangaat, ontleedde spreker de weder- De stad Gent verlangt te beschik ken over een toegang tot de zee die de doortocht van de boten welke de Westerschelde kunnen bevaren, mo gelijk maakt. De huidige sluis van Terneuzen beantwoordt volstrekt niet aan deze eis. Tevens moet het kanaal worden verbreed en uitgediept. Ne derland verlangt anderzijds een be perking van het zoutgehalte van het water stroomopwaarts en een vermin derde verontreiniging van het water stroomafwaarts. De haven van Gent, aldus Van Cauwelaert, is van belang voor de industrie en het achterland van deze stad. De oevers van het ka naal zijn van buitengewone waarde als zetel van grote bedrijven. Ondanks de talrijke besprekin gen is er voor dit probleem even min enig concreet plan tot stand gekomen. Zo de kwestie van de stop van Ternaaien en van het ka naal van Terneuzen nooit een poli tieke ondergrond hebben gehad, kan dit niet gezegd worden van de verbindingen AntwerpenRyn, zo ging spreker voort. Hij gaf hierna een historische uit eenzetting van het Scheldeprobleem vanaf 1621, toen voor de eerste maal plannen werden gemaakt voor- een nooit verwezenlijkte ScheldeRijn verbinding. Na de eerste wereldoor log heeft België, volgens spreker, een zeer mooie gelegenheid voorbij laten gaan. W ielingenbank Op dat ogenblik was Nederland zeer verzoeningsgezind en bereid niet alleen een verdrag betreffende het Moerdijkkanaal te ondertekenen, maar ook in ruime niate bij de finan ciering van dit plan tussenbeide te komen. Meningsverschillen over een zeer bijkomstige en vrij theoretische kwestie, met name die van het eigen dom van de Wielingenbank, ten noor den van Zeebrugge, hebben alles weer op losse schroeven gezet en dit voor lange jaren, daar men in de praktijk nog steeds op hetzelfde punt staat Van Cauwelaert sprak: hierna over de onderhandelingen die hij, in opdracht van de Belgische rege ring met de gewezen Nederlandse premier, dr. H. Colijn, heeft ge voerd en die normaal op paasza- De dood op de weg Woensdagmorgen is te Bunnik de 67-jarige B. tengevolge van een aan rijding door een bestelwagen, over leden. In Haarlem werd een 65-jarige wielrijder bij het oversteken van een weg aangereden door een achterop komende auto en gedood. De 36-jarige P. J. de G. uit Amster dam is bij een verkeersongeval bij Duisburg in Duitsland omgekomen. Op de autosnelweg schoot zyn auto door onbekende oorzaak over de mid denberm heen naar de andere rijbaan, waar hij met een tegenligger in bot sing kwam. De auto van G. viel van een 12 meter hoge stelling. De be stuurder van de andere auto werd zwaar gewond. Dat er ook nog vreugde on der de Olympische verliezers kan bestaan, bewijst dit plaat je. De Poolse atlete Elzbieta Krzesinska heeft bij het vér- springen zojuist een sprong van 6.35 meter gemaakt. Dat was dinsdag genoeg voor het goud èn voor een nieuw Olym pisch record èn voor een eve naring van het wereldrecord. De Amerikaanse Willy White, die tweede werd, vloog haar concurrente spontaan om de hals. Trouwens, uitgelatenheid is Willy niet vreemd, want zij is bekend geworden om haar rock 'n roll-demonstraties in het Olympisch dorp. terdag 1932, tot de ondertekening van een ontwerpverdrag zou heb ben geleid, toen 'Nederland op de zelfde ochtend „om vrij onbeken de redenen" van mening verander de. Spreker herinnerde er in dit opzicht aan, dat wijlen de heer Van Beu- ningen, partij in het proces Van Mee geren, toenmaals een vinnige anti- Belgische campagne financierde, evenals de heer Gerretson. die tydens de eerste oorlog het Vlaamse activis me steunde. Offers Na de conclusies waartoe de co- missie SteenbergheVan Cauwelaert in 1954 leidde, te hebben ontleed, uit te spreker de mening dat de voor de kwesties van Ternaaien, Terneuzen en het Moerdijkkanaal beoogde oplossin gen ontegenzeggelijk de beste zijn, on danks de vrij zware financiële offers waarmede zij gepaard gaan. Tenslotte verklaarde de gewezen Kamervoorzit ter overtuigd te zijn dat, in het kader van Benelux, een wederzijds begrip mogelyk is. Onze landen hebben er geen enkel belang bij, zo zei hy, de stryd tussen hun respectieve havens voort te zet ten. Het ogenblik is gunstig voor de oprichting van een BelgischNeder landse havenunie, ten einde de havens van deze unie te verdedigen tegen de steeds toenemende concurrentie van andere Europese havens. Onder de aanwezigen bevonden zich Van Audenhove, minister van open bare werken de ministers van staat Theunis, De 'Schrijver en Heyman, Van Houtte, de gewezen premier, Harmei, oud-minister, Lefebure, ka binetchef des konings, Willems, di recteur-generaal by het ministerie van openbare werken en verscheidene parlementsleden. HONGAREN AAN „GALGEMAAL" Amnestieaanbod met een schouderophalen begroet Volgens radio-Boedapest heeft de Hongaarse regering aan Oostenrijk verzocht de vluchtelingen die nog geen 18 jaar zijn naar Hongarije te rug te sturen. Ze zouden door „con tra-revolutionairen zijn weggesleept". Ze zouden niet gestraft worden. „Pre mier" Kadar heeft gisteren aan alle vluchtelingen, thans ongeveer 95.000, een amnestieaanbod gedaan. Wie voor 1957 in Hongarije terug komt, wordt niet gestraft, beloofde hij. De vluchtelingen in Oostenrijk ont vingen dit aanbod met een schouder ophalen. In Boedapest eet men op het ogenblik dingen die men in jaren niet meer geproefd heeft: de re- Van Beinum-fonds voor jonge musici Ter gelegenheid van het vijfentwin tigjarig jubileum van Eduard van Beinum als dirigent van het Con certgebouworkest, zal hem een fonds worden aangeboden. Uit dit „Van Bei- numfonds", dat is gesticht uit parti culiere bydragen, zullen jonge musici financiële ondersteuning kunnen ont vangen voor het volgen van een jaar lijkse interpretatie-cursus. De huldiging van de jubilaris zal geschieden op een gala-concert op 7 december a.s. Van Beinum zelf zal voor de pauze het Concertgebouw orkest en het Amsterdams Toon kunstkoor leiden in de uitvoering van Diepenbrocks Te Deum. Als solist zullen aan dit concert medewerken Erna Spoorenberg, Nan Merriman, Ernst Haeflinger en Laurens Bogt- man. Na de pauze is het woord aan 11 sprekers, onder meer zal de dirigent een door Mari Andriessen vervaar digd borstbeeld worden aangeboden. Dit bronzen beeld zal een plaats krij gen in het Concertgebouw. Op maandag 10 december a.s. za in een speciale zitting van de senaat van de gemeentelijke universiteit van Amsterdam de erepromotie van Van Beinum geschieden. Indonesische jongeren steunen Hongaarse volk. De Islamietische en socialistische jeugdbewegingen in Djakarta heb ben, gesteund door 55 organisaties, een comité in het leven geroepen, ge richt tegen de „Russische koloniale interventie" en met het doel steun te verlenen aan het Hongaarse volk, dat strijdt voor vrijheid en democratie. Het comité zal goederen naar Honga rije zenden, aldus is gisteren bekend gemaakt. geringsopslagplaatsen zijn ge opend en alles wat voor de export bestemd was, wordt nu geconsu meerd. Men ervaart het echter als een soort galgemaal, want men blijft zich steeds afvragen: wat moet er gegeten worden wanneer de pakhuizen leeg zijn? De gevoelens van afkeer vfcor het regime-Kadar nemen in Hongarije nog met de dag toe. Toch was 50 tot 80 procent van de arbeiders gis teren in de fabrieken. Er kon echter nog altijd bijna niets gedaan worden en dus ging men de straat maar weer op. Een merkwaardige mededeling van radio-Boedapest houdt op het ogen blik de gemoederen in de stad bezig. Er werd namelijk gezegd, dat de be sprekingen die gisteren begonnen zijn tussen premier Tsjoe en Lai van Communistisch China en premier Nehroe van India „belangrijke uit werking op Hongarije zouden kun nen hebben". Poolse bladen schreven- gisteren op-' nieuw in sympathieke zin over de Hongaarse opstand. De Oostduitse communist Schirdewan heeft in een rapport gezegd, dat de gebeurtenis sen in Hongarije ernstige spanningen tussen de Oostduitse communisten hebben teweeg gebracht. Meters hoog liggen ook op de Nieuwe Haven in Zierïkzee de suikerbieten, die op transport naar de Brabantse fabrieken wachten. Met man en macht wordt in Zierikzee aan het transport gewerkt, maar dat kan niet verhinderen, dat er soms grote mas sa's op de „kaai" liggen te wachten. Hoger personeel P.T.T. in „Zuid" vergaderde. De afdeling „Zuid" van de vereni ging van directeuren en ander lei ding gevend personeel bii de P.T.T. Willemstad broodloos In Willemstad op Curagao is onder het bakkerijpersoneel een staking uit gebroken. De werknemers eisen loons verhoging en verbetering van de so ciale voorzieningen. De regering heeft een bemiddelaar aangewezen om te trachten de par tijen tot elkaar te bréngen. In de stad is geen brood verkrijgbaar. te vergadering te Eindhoven bijeen. Tijdens deze bijeenkomst werd ge sproken over de jongste salarisver hogingen van zes pet., en de bijzon dere verhogingen van acht en veer tien pet. van de hogere rijksambte naren. De vergadering was unaniem van mening, dat de extra verhoging van het hoger personeel absoluut noodzakelijk was, maar meende voorts, dat de noodzakelijkheid van een verhoging voor het middelbaar personeel op dezelfde gronden kon worden aangetoond. Aan de hand van de gegevens kan worden aangetoond, dat de achter stand ten opzichte van het lager en hoger rijkspersoneel in vergelijking met de cijfers van 1928 wel zeer groot is. De aanwezigen konden piet begrijpen, dat de regering geen oog heeft voor de noden van de middel bare groepen en spraken hierover hun teleurstelling uit. Kuitenprikkers-relletjes in Soerabaja: negen doden In de afgelopen dagen zijn in Soe rabaja negen personen gedood. Zij werden door woedende menigten er van verdacht maniakken te zijn, die meisjes met naalden in armen en be nen prikken. Zeven personen, die ook hiervan werden verdacht, zijn in zie kenhuizen opgenomen met verwon dingen, opgelopen tydens botsingen in de stad, waar een ware paniek heerst. De politie heeft niet kunnen mede delen of er onder de zestien slachtof fers inderdaad schuldigen zijn. Enkele leiders van de wrekende menigten zyn aangehouden voor ver der onderzoek. De politie patrouil leert intensief door de stad. HOE CONFLICT TE VOORKOMEN Groot-Brittannië en de Verenigde Staten hebben op hoog niveau overleg gepleegd over de wijze waarop het uitbreken van een conflict tussen Irak en Syrië kan worden voorkomen, aldus is woensdag te Washington verno men. In westelyke diplomatieke kringen noemde men dit overleg een be moedigend bewys, dat de moeilykhedèn in de betrekkingen tussen Enge land en de Ver. Staten steeds meer worden beperkt tot de Egyptische kwestie. ervan beschuldigd kan worden geen politiek te voeren, Engeland een roe keloze en verkeerde politiek nastreeft. Premier Menzies van Australië heeft gisteren gezegd, dat de Ameri kaanse eis aan Engelsen en Fransen om de zone van het Stiezkanaal te verlaten eeu ernstige bedreiging van de betrekkingen tussen Australië en de V. S. vormt. Verhouding Engeland-V.S. nog niet in het reine De Engelse minister van buiten landse zaken Lloyd kwam overigens gisteren uit New York in Londen aan met een somber rapport over de Brits- Amerikaanse betrekkingen. Hij zei, dat alleen de communisten voordeel hebben bij het huidige verschil van mening. Hy zei te hopen, dat het „niet anders dan een incident" zou zijn en dat de politiek van de beide landen t.o.v. het Midden Oosten weer in één lyn zou kunnen worden gebracht. De Britten verdenken de Ameri kanen van een „pootje haken" van 't Atlantisch bondgenootschap. De „Daily Sketch" kwam gisteren met berichten, dat Amerikaanse di plomaten tegenover Britse parle mentsleden verklaard hebben, dat de regering-Eden „binnen een week moet aftreden". Het rechts georiënteerde blad voegde hieraan toe, dat conser vatieve lagerhuisleden geprotesteerd hebben tegen deze „onverdraaglijke inmenging in de Britse binnenlandse aangelegenheden." De „Times" waarschuwde gisteren v.oor een „Engeland verenigd m anti- Amerikanisme." De Manchester Gu ardian" schreef, dat waar Amerika De Franse oud-premier Robert Schu- man is te Parijs benoemd tot voorzitter van de Europese Beweging en het inter nationale uitvoerende bureau van deze beweging. Ambassadeur André Francois- Poncet is benoemd tot voorzitter van het comité van actie. OLYMPISCH GOUD VOOR RUSSEN Drie Amerikanen raasden over 110 meter horden naar goud, zilver en brons Na de Amerikaan Bobby Morrow, die de beide sprintnummers won, heeft ook de blonde Rus Vladimir Koets een Olympische „doublé" op zyn naam geschreven. Hij ging woensdag op de 5000 meter als eerste door de finish en zegevierde even overtuigd ais hij enkele dagen gele den op de tien kilometer had gedaan. De 29-jarige Rus nam reeds na een halve ronde resoluut de leiding met de Britten Pirie en Ibbotsen vlak achter zich. Daarvoor had de Hongaar Laszlo Tabori zich even aan de kop gewaagd, maar de „galopperende zeeman" stond niet toe dat iemand anders hem voor de voeten liep. De Britten hielden nog het langst de Rus bij. De eerste, die zich gewonnen moest geven was Chataway, die onder normale omstandigheden wellicht de grootste rivaal van Koets zon zijn geweest, maar die nn door maagkrampen werd belet zich volledig te geven. Nu werd hij elfde Evenals op de tien kilometer was het grootste wapen van Koets ook nu weer zijn moordende tussen- sprints en zijn afmattende tempo wisselingen. Pirie, Ibbotsen, de Hon garen Tabori en Szabo en de Austra liër Thomas moesten dan ook lang zaam maar zeker de aansluiting los laten. Toen er nog twee ronden ge lopen moesten worden had Koets een voorsprong van 15 meter. Maar juist in die laatste ron den liep hy ver uit en bij het lui den van de bel voor de laatste ronde lag hij al vijftig meter voor op Ibbotsen, die inmiddels Pirie was voorbijgegaan. De twee Brit ten konden hun tempo niet verder opvoeren in tegenstelling tot Koets, die naar een nog hogere versnelling inschakelde en de fi nish doorging met zo'n tachtig meter voorsprong. In een vertwij feld duel ontnam Pirie toch nog het zilver aan de moedig lopende Ibbotsen. Op de tribune moest Zatopek on dertussen onmachtig toezien, hoe Koets hem het Olympische record (14.6,6) ontnam, want de blonde Rus had slechts 13 min. 39,6 sec nodig om de vijf kilometer af te leggen. Ook de beide Britten maakten een betere tijd dan destijds de beroemde Tsjech, die nu alleen op de marathon zal uitkomen. Zoals bekend is Gordon Pirie op deze afstand wereldrecord houder met een tijd van 13 min 36,8 sec, maar zowel Pirie als Koets was na afloop van de race van mening, dat dit wereldrecord ook vermorzeld zou zijn als de baan in een wat betere conditie was geweest. Geen schema „Ik had voor deze race geen sehe- nta voor mezelf opgesteld", ver klaarde Koets na afloop. „Myn enige opzet was, dat ik van het begin tot het einde de leiding wilde hebben. Ik wist niet eens wie mij op de hielen zaten in het begin, want ut keek niet eenmaal om. Maar na vier kilometer merkte ik, dat ik een kleine voor sprong had. Dat gaf mjj vertrouwen om het tempo nog wat te verhogen. Helaas was de baan wat week", zo besloot Koets. De uitslag luidt: 1. Vladimir Koets, Rusland, 13.39,6; 2. Gordon Pirie, Engeland, 13.50,6; 3. Derek Ibbotson, Engeland, 13.54,4; 4. Milos Szabo, Hongarije, 14.3,4; 5. Albert Thomas, Australië, 14.4,8; 6. Laszlo Tabori, Hongarye, 14.9,8; 7. Maiyoro Nyandika, Kenya, 14,19,0; 8. Thyge- Thoegersen, Denemarken, 14.2.1,0; 9. Petr Bolotnikov, Rusland, 14.22,4; 10. Ivan Tcherniavskii, Rus land, 14.22,8; 11. Christopher Chata way, Engeland, 14.28,8; 12. Herbert Scïiade, Duitsland, 14.31,8. Drievoudig succes Het stond bij voorbaat al vast, dat het Amerikaanse succes op de 110 meter horden weer groot zou zijn. En het succes werd inderdaad bijzon der groot, want goud, zilver en brons waren voor de Amerikanen. Niettemin bracht de finale nog een verrassing, omdat niet de wereldre cordhouder Jack Davis het goud won, maar Lee Calhoun, een 23-jarige student in de lichamelijke opvoeding uit Mississippi, die ol na de tweede De Braziliaanse atleet Da Silva heeft dinsdag met een hink-stap- sprong van 16,35 meter niet alleen zijn Olympische titel behouden, maar ook een nieuw Olympisch record ge vestigd. Op deze manier hinkte, stapte en sprong Da Silva naar het goud. horde de leiding nam. Ondanks de verbeten pogingen van de overige Amerikanen bleef hij voor! Wel moest de film er aan te pas komen om uit te maken, wie er nu precies als eerste door de finish was ge gaan. Calhoun was tenslotte de ge lukkige, maar voor hem en Davis werd dezelfde tijd genoteerd; 13,5 seconde. Davis moest zich dus evenals in 1952 toen hij tweede werd achter Dillard tevreden stellen met de zil veren medaille. Zowel Davis als Dil lard had in Helsinki voor de nieuwe Olympische recordtijd van 13,7 se conde gezorgd, maar dit record werd dus nu ook verbrijzeld. Het wereld record is met 13.4 seconde in han den van Davis, Voor de Amerikaan Shankle wérd de tijd van 14,1 seconde genoteerd en dat was meer dan voldoende voor de derde plaats, want de Duitser Martin Lauer, die vierde werd, kwam' niet verder dan 14,7, nadat hij Lor- ger (Joego-Slavië) in een meedogen loos gevecht naar de vijfde plaats had verwezen. Ook voor Lorger werd echter 14,7 genoteerd. De Rus Sto- ligrov moest met de zesde plaats ge noegen nemen (14,7). De halve finales van dit nummer waren gewonnen door Davis voor Lauer en door Calhoun voor Shan kle. In perfecte stijl Voor de Australische toeschouwers in het Olympisch Stadion was het woensdag niet de dag van de Rus Koets, ondanks zijn „doublé", maar wel van de Australische Shirley Strickland de Ia Hunty om voor deze bijzondere gelegenheid eens haar volle naam te gebruiken die een spectaculaire zege behaalde in de finale van de 80 meter horden. De 31-jarige Australische, moeder van een Jongetje van drie jaar, liep deze race in een perfecte styl en stond (Vervolg op pag. 10)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5