Tweede Kamer bepleit verhoging van lonen der landarbeiders Indonesië negeert verplichtingen en faalt in handhaving van orde KLANKBORD ONMENSELIJKE BEHANDELING VAN JODEN IN EGYPTE DONDERDAG 29 NOVEMBER 1950 PROVINCIALE Z E EUW B B C OU R AN T 3 MINISTER SUURHOFF DOET GEEN TOEZEGGINGEN Extraatje van een halve maand voor trekkers van noodwet (Van onze parlementaire redacteur). Duidelijk is woensdagmiddag- in de Tweede Kamer gebleken, dat de vergroting van de achterstand, die de laatste tijd in de lonen van de land arbeiders is ontstaan, alle afgevaardigden na aan het hart ligt. Unaniem schaarden zij 'zich namelijk achter het door de heer Roemers (arb.) inge diende en mede namens de C.H., de K.V.P. en de A.R. ondertekende motie, waarin uitgesproken wordt, dat de regering voorstellen van het georga niseerde bedrijfsleven in de landbouw om deze achterstand op te heffen of te verminderen in welwillende overweging dient te nemen. De minister verklaarde tijdens de verdediging van de begroting van so ciale zaken en volksgezondheid, dat de regering als de Kamer tot een uit spraak zou komen, deze in haar overwegingen zou betrekken. Enige toe zegging kon hij echter niet doen en wel hierom niet, omdat de landbouw- lonen ten nauwste verband houden met de door de regering te voeren land bouwpolitiek, waaromtrent nog geen volledige zekerheid bestaat. Hij vestigde er verder de aandacht i op, dat als wat voor de land-bouwar beiders gedaan wordt, ook andere groepen werknemers aanspraak op verhoging van hun lonen zullen ma ken. Zoals bijvoorbeeld de bouwvakar beiders en de grafici, die onlangs geen zes procent doch slechts drie procent loonsverhoging hebben gekregen. De bewindsman besprak de kwestie van de lonen der landarbeiders in het geheel van zijn beschouwingen over de loonpolitiek van de regering. De vrijere loonvorming zo zette hg uiteen heeft drie criteria: 1. Meer invloed van het bedrgfs- leven en terugdringing van de overheidsinvloed. 2. Meer differentiatie in de toon hoogte en in de secondaire arbeids voorwaarden. 3. Bij de totstandkoming van loonwijzigingen meer spreiding in de tijd. Aan de hand van deze. criteria ana lyseerde de minister de situatie zoals die thans geworden is. Daarbij con cludeerde hij. dat de institutionele loondiffercnaatie uij het bedrijfsleven meer aarzeling heeft ondervonden dan verwacht werd. Aan het derde criterium is bij de loonsverhoging voldaan. Dat is een voordeel, omdat daardoor een schok in de prijzen is voorkomen. Er kleven echter ook nadelen aan deze spreiding in de tijd. Bepaalde groepen kmmen achteraan komen en de verhoging van allerlei sociale uitkeringen moet wachten tot het gemiddelde percenta ge van de loonsverbetering bekend is. Van het tweede punt is niet veel terecht gekomen. De lonen zijn on langs vrij algemeen met zes procent verhoogd. Voor zover dat niet het geval is, stellen de verschillende groepen van werknemers pogingen in het werk om hun lonen opgetrokken te krijgen de actie voor verhoging van de land- arbeiderslonen is er het benijs van als aan dat verlangen zou worden vol daan, zou het tweede criterium volle dig zijn verdwenen. Als dit het uiteindelijke resultaat van de differentiatie is, dan zullen we alvorens verder te gaan op de weg van de vrijere loonvorming moeten onderzoeken, aldus de bewindsman, of niet een andere weg dient te worden gevolgd. De tot dusverre gevolgde methode werkt niet, althans niet ten aanzien van één van de gewichtigste punten. Misschien, zo meende de minister, is wat te bereiken in de richting van de winstdelingsregeling, zoals de heer Van der Ploeg gesuggereerd had. Symbolische delegatie van Zuid-Afrika bij V.N. De Zuid-Afrikaanse minister van buitenlandse zaken, Louw, maakte te New-York bekend, dat Zuid-Afri ka voortaan slechts door een „sym bolische delegatie" bij de Ver. Naties vertegenwoordigd zal zijn. De Zuid- Afrikaanse regering heeft dit be sluit genomen uit protest tegen „voortdurende inmenging van de Ver. Naties in de binnenlandse aangele genheden van de Zuid-Afrikaanse Unie". Zuid-Af rika zal echter wel lid blijven van de volkerenorganisatie en zijn financiële bijdrage blijven le veren. Mevrouw Puskas naar Oostenrijk gevlucht. Mevrouw Perenc Puskas, de echt genote van de beroemde Hongaarse voetballer Ferenc Puskas, is dinsdag naar Oostenrijk gevlucht. Zij is van plan haar echtgenoot op te zoeken, die op toemee is met Honved, zijn voetbalclub, door Europa. De Oostenrijkse politie maakte be kend, dat zij nabij Nickeldorf de Oos- stenrijk-Hongaarse grens overkwam. TELEURGESTELD. Toen hij werd geai'resteerd, nadat hij stukken pa pier en een globe naar voorbijgangers had gegooid, uit een kantoorgebouw, dat hij vervolgens in brand had ge stoken (schade een ton) gaf John Martin in Toronto deze verklaring: „Er is niemand die van me houdt." VRACHTGOED. De Amerikaanse „Slick Airways" heeft vergunning van de regering ontvangen de onge veer twee meter lange en meer dan 470 kilogram wegende Robert Hughes uit Illinois naar New York waar hg voor de televisie zal optreden met een vrachtvliegtuig te vervoeren, omdat geen deur van een passagiers vliegtuig wijd genoeg is om Hughes, wiens omvang in het middel drie meter bedraagt, door te laten. Hij deelde voorts mee, dat het de bedoeling is aan hen, die een uitkering ontvangen krachtens de noodwet-ou derdomsvoorziening een halve maand extra uitkering te verstrekken. Wat de binnenlandse migratie be treft, zeide de heer Suurhoff, dat in dustrialisatie in de overschotgebie- den primair blijft. En dat hij pas za.1 stoppen met het overbrengen van ar beiders uit deze gebieden naar stre ken met tekort aan arbeidskrachten als blijkt dat de industrialisatie in de overschotgebieden wordt belemmerd. Tenslotte deelde de bewindsman mee, dat hij aan de emigratie raad zal vragen te onderzoeken of de particu liere emigratie-organisaties de grens tussen propaganda en voorlichting wel goed in het oog houden. De staatssecretaris, dr. Van Rhijn, een aantal afzonderlijke kwesties be handelende, zei onder andere, dat de verkorting van de arbeidstijd in de landbouw op de duur bij algemene maatregel van bestuur zou moeten worden opgelegd als het landbouw schap daartoe niet zelf besluit. De gelijke beloning voor mannen en vrou wen heeft de regering getracht te be vorderen. Het bedrijfsleven heeft daar niet op gereageerd. Dr. Van Rhijn vond dat het niet op de weg van de overheid ligt om nu in een tijd van vrije loonvorming het bedrijfsleven verplichtingen op te leggen. Israël heeft Nederland gevraagd te helpen De Israëlische minister van buiten landse zaken, mevrouw Meir, heeft de voorzitter van de algemene vergade ring van de Verenigde Naties ge vraagd zijn Invloed aan te wenden, op dat de „onmenselijke behandeling" Adres van Gezinsraad over Hongarije. Naar aanleiding van de gebeurte nissen in Hongarije heeft de „Gezins raad" in Den Haag, ingesteld krach tens de statuten van de „Stichting nationale contactcommissie voor ge- zinsbelangen", een adres gezonden aan de raad van ministers. In dit adres wordt o.m. gezegd, dat de gezinsraad in het bijzonder door de drastische onderdrukkings- maatregelen, waardoor de Hongaar se gezinnen als zodanig vernietigd dreigen te worden, in zijn overtui ging is versterkt, dat het de theore tische funderingen van het commu nisme met de daaraan verbonden ide ologie zijn, die de grondslagen vor men van een beschouwing over de mens, het gezin en de maatschappij, welke totaal onverenigbaar zijn met de rechten van de mens, meer in het bijzonder met de rechten van de ge huwden, de ouders en het kind, zo als die in het gezin zijn verenigd. Derhalve dringt de gezinsraad er op aan, dat door de Nederlandse ver tegenwoordigers in organen van de Verenigde Naties de belangen van het gezin worden verdedigd, in alle gevallen, waarin gevaren voor de rechten van het gezin blijken. De ge zinsraad hoopt, dat Nederland zich openlijk stellen zal achter ieder ver antwoord te achten initiatief, waar mee beëindiging van de deportaties en hereniging van de Hongaarse ge zinnen wordt beoogd. jlllllillllllllllllillilllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll H De instrumenten in het H e= nieuwe hulpgebouw van de Vlissingse m.t.s. trokken direct na de opening de nodige be- n langstelling. V.l.n.r. de heer A. Schoutlid van Gedep. Staten, s ir. C. Kapsenberg, voorzitter van de vereniging „De Ruyter- H school", ir. A. G. van den Hoe- ven, inspecteur voai het nijver- heidsonderwijs en naast hem op de voorgrond ir. C. J. A. H Bax, directeur van de m.t.s. s (voor verslag zie pag. 1 en t) (FOTO P.Z.G.) 1 van de Joden in Egypte een eind zal nemen. De Egyptenaren zouden wreedhe den tegenover zieke Joden bedrijven, Joden het land uitzetten terwijl ze hun persoonlijk bezit moeten achterlaten en de Joodse krijgsgevangenen niet overeenkomstig de conventie van Ge- nève behandelen. Het Israëlische ka binet is gisteren in speciale zitting bij eengekomen om de ernstige wreedhe den van de Egyptenaren tegen de 30.000 Joden in Egypte te bespreken. Premier Ben Goerion vergeleek de be handeling der Joden in Egypte met die onder de Hitler-dwingelandij. Hij zei Nederland te hebben gevraagd erop toe te zien. dat de krijgsgevangenen behoorlijk behandeld worden. Het In ternationale Rode Kruis heeft bemid deling aangeboden voor de Joden ir Egypte. Van Nederlandse zijde wordt mee gedeeld, dat form.eel geen enkel ant woord van Egyptische zijde is ontvan gen op het Nederlandse verzoek aan Egypte de Israëlische gevangenen overeenkomstig de conventie van Ge- nève te behandelen. Het Wereldgebeuren Dit ietwat ongewone effect bereikte onze fotograaf, toen hij een plaatje maakte van de stelling, die op het ogenblik is aangebracht, aan de „dikke toren" in Zierikzee. Het is een M „opwaartse foto" geworden, over een hoogte van lp meter, en in feite zou, men de krant M op de rug liggend moeten be- kijken om de bedoeling te s doorgronden Het heeft veel weg van een ontijdige aprilgrap, maar dat §e is het toch beslist niet. De stel- lingen zijn aangebracht om 'n n j= onderzoek in te stellen naar de §g restauratie-mogelijkheden (FOTO P.Z.C.) 1 Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii(iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii)iiiiiiiiln Hatta contra Soekarno In een rede, gehouden te Djokja karta, heeft vice-president Hatta 'n verklaring van president Soekamo tegengesproken, dat „de nationale re volutie van Indonesië nog niet is voltooid, zolang West-Irian nog niet bij Indonesië as teruggekeerd". „De bewering, dat onze revolutie nog niet is geëindigd, is verkeerd", zeide Hat ta. „Een grondige sociale analyse zou aanton en, dat alle revoluties, alle po litieke anarchie en avonturen, die tot een chaos leiden, de gevolgen zijn van een nationale revolutie, die niet op tijd is geëindigd". Hatta zeide te vertrouwen, dat op den duur het Indonesische volk zich zou realiseren, dat er geen onafhan kelijkheid zonder verantwoordelijk heid kan zijn. Mr. Delprat treedt af Mr; D. A. Delprat, oudste directeur van de N.V. Stoomvaartmaatschappij Nederland, die op 10 januari j.l. de leeftijd van 66 jaar bereikte, zal in de buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders van 20 de cember a.s. als directeur aftreden. Nederland moet bezuinigen (Slot van pagina 1). maatregelen een samenhangend com plex vormen, dat in zijn geheel tot een evenwichtige verdeling van de verels- te bestedingsbeperking leidt, zodat de voor het welslagen van deze maat regelen vereiste medewerking van de organisaties van ondernemers en van werknemers mag worden verwacht. Hjj voegt daaraan toe, dat deze mede werking zonder twijfel in gevaar zou worden gebracht, indien het even wicht in de maatregelen verloren zou gaan, hetgeen tot ongewenste prys- en loonstygingen aanleiding zou kunnen geven. Het advies werd door de S.E.R. unaniem, zonder hoofdelijke stemming aanvaard, een resultaat waarover men zeer verheugd was en waaraan veel waarde werd gehecht. De voorzitter van de S.E.R., prof. mr. dr. De Vries, noemde als achtergrond van het rap port de moeilijke positie waarin ons land momenteel verkeert, niet alleen door de internationale toestand, maar mede door de min of meer overspan nen hoogconjunctuur waarin wij ons bevinden. De ongunstige toestand wordt weerspiegeld in de achteruit gang van onze deviezenpositie en de ongunstige ontwikkeling van onze be talingsbalans. De maatregelen die de S.E.R. aanbeveelt worden door nie mand gewenst maar zijn onvermijde lijk: een inflatoire ontwikkeling moet vermeden worden. De C.N.V.-voorzit- ter Ruppert heeft gisteravond voor de N.C.R.V.-microfoon zijn blijdschap uitgesproken over het feit, dat onder nemers en arbeiders in deze kwestie samen de hand aan de ploeg hebben geslagen. Daaruit blgkt, dat als er zorgen in Nederland komen, het volk zijn eenheid weet te vinden. FELLE REDE VAN LUNS VOOR DE VERENIGDE NATIES Nederlanders worden gemarteld en vervolgd in schijnprocessen De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, J. M. A. H. Luns, heeft woensdag tijdens het algemene debat in de algemene ver gadering der Verenigde Naties In donesië gebrek aan vertrouwen verweten in de betrekkingen met Nederland. Hij zei dat Indonesië buitenland se steun wenste, maar bet princi pe van onderlinge afhankelijkheid tussen landen niet aanvaardde, zijn verplichtingen niet respecteerde, noch de binnenlandse orde kon handhaven. „Indonesië heeft met geweld van wapenen de mogelijkheid van de bewoners van de Zuid-Mol ukken om hnn recht tot zelfbeschikking uit te oefenen onderdrukt of ge- Iracht te onderdrukken", aldus de Nederlandse minister. „In de loop van dit jaar heeft het eenzijdig alle overeenkorhsten met mijn land, gesloten op de Ronde Ta fel-conferentie in Den Haag in 1949, onder auspiciën van de Ver enigde Naties en gesanctioneerd door de U.N.C.I. (United Nations Commit tee forrtndonesia) verscheurd. Het heeft voorts zijn schulden aan Neder land, waarvan het bedrag in over leg met de Verenigde Naties was vastgesteld en die vrijelijk zijn aan gegaan, opgezegd. Tenslotte heeft het een aantal Nederlandse burgers ver volgd in schijnprocessen en hen on derworpen aan mishandeling en mar teling door de politie", zei minister Luns. Luns merkte voorts op, dat het woord „kolonialisme" met lucht hartigheid in de Verenigde Naties is gebruikt. „In Nederland is er geen enkele politieke partij, noch een volks groep, die tracht het verleden te herstellen of haar politieke doel stellingen te baseren op een nos talgisch en reactionair verlangen de 19e eeuw te doen herleven". „Natuurlijk heeft iedere dele gatie hier !t volste recht met mijn delegatie van mening te verschil len en zich tegen die meninj kanten. Maar dit recht kan slechts met bil lijkheid en goed vertrouwen worden uitgeoefend", vervolgde minister Luns, eraan toevoegend dat Neder land zich er van bewust is te hande len in overeenstemming met de letter en de geest van het handvest der Ver enigde Naties bij het beheer van het gebied en de inwoners van Nieuw- Guimea. Luns verklaarde voorts, dat zijn de legatie het moeilijk vindt menselijke rechten te bespreken tezamen met 'n land (kennelijk Rusland) dat zulk „een schrikbarende geringschatting" van deze rechten heeft getoond in Hongarije. „De Nederlandse vertegenwoordigers zijn van mening, dat zij hun tijd voor een beter en nuttiger doel kunnen gebruiken, bijvoorbeeld voor het or ganiseren van hulpverlening aan de tienduizenden Hongaren, die gedwon gen zijn hun land te ontvluchten", zo verklaarde hij. De minister zei voorts, dat hij er niet optimistisch over kon zijn, dat de Verenigde Naties de veiligheid in de wereld hebben versterkt met hun recente acties ten aanzien van Hongarije en het Midden-Oosten. Indien de grondproblemen van het Midden-Oosten onopgelost blijven, al dus de minister, dan bestaat het ge vaar dat „men in de toekomst ons zal veroordelen omdat wij een gouden gelegenheid hebben gemist en ver- ln een val John Bagot Glubb had de mentali teit en huldigde politieke opvattin gen uit het Victoriaanse tijdperk. Dit zei negen maanden geleden de 21-jarige koning Hoessein van Jor danië, toen George Bitar van United Press hem interviewde. Generaal John Bagot Glubb. die zesentwintig jaar in net Arabische legioen had gediend, (sinds 1939 als comman dant) had juist zijn congé gekregen, en de koning luchtte in dit inter view zijn gemoed. Hoessein nam klaarblijkelijk afstand van zijn eigen Engelse schoolopleiding en hg Tiet zien meenemen op de golven van het Midden-Oosterse nationalisme. De Engelsen hadden dan ook een diplo matieke fout gemaakt, daar te laten weten, dat generaal sir Gerald Temp- ler in Amman onderhandelingen voerde om Jordanië lid te maken van het Bagdadpact. Daarop was, mede onder invloed van Egyptische en communistische Onruststokers, een storm van protestdemonstraties op gestoken in Jordanië. Inplaats van de banden met Brittannïë nauwer aan te halen, door lid te worden van het Bagdadpact, verwijderden de Jordaniërs de Britse generaal uit hun leger. Hij was „te Victoriaans" Nu de Jordaniërs zelf dat leger willen organiseren, boet net steeds aan kracht in. In de Pa lestijnse oorlog van 1948 waren het alleen de Jordaniërs, die aan de Ara bische kant militaire successen boekten. Maar nu Glubb weer in Lon den zit, hebben ook de anti-Westerse Arabieren buiten Jordanië's grenzen geen vertrouwen meer in hetTegioen. Vandaar de berichten over het bin nentrekken van Syrische en Iraakse troepen in Jordanië ten tijde van de militaire acties rond het Süez-kanaal. Het-lijkt erop, dat Jordanië meer en meer een speelpop wordt van grotere buurlanden. En bij dit grimmige spel raakt het telkens verder weg van Engeland, dat tot nu toe nog per jaar voor honderd mil joen gulden financiële steun zorgde. Dinsdag heeft de Jordaanse premier, Soeleinian al Nabloesi, in het parle ment meegedeeld, dat Jordanië het verdrag van 1948 met Engeland zal verbreken. De afgevaardigden juichten; in een resolutie was namelijk om verbre king van het verdrag gevraagd. De Brits-Franse aanval op Egypte was daartoe de onmiddellijke aanleiding geweest, al was het klimaat in het land dan al eerder door Egyptische en communistische propaganda rijp gemaakt voor een dergelgke stap. Uiteraard is het na Soëleiman al Nabloesi's aankondiging nog niet zo ver, dat het verdrag feitelijk verbro ken is. Maar de Engelsen zullen er op moeten rekenen, dat zij binnen afzienbare tijd hun vliegbases in Jor danië moeten ontruimen en dat zij dab. die honderd miljoen economische steunguldens aan een ander project kunnen besteden. Tordanië's regeerders vatten die fi- I nanciële kwestie nogal gemakke- lijk op. Zonder een bijdrage van honderd miljoen uit het buitenland zou hun economie ineenstorten, dat weten zij. Maar Nabloesi vertelde, dat die steun za! worden vervangen door geld uit Syrië, Egypte en Sa- oedi-Arabië. De mogelijkheid wordt bestudeerd, om diplomatieke betrek kingen met Rusland en „andere mo gendheden" aan te knopen. Glubb, die nu in Engeland woont, is door dit alles uit zijn tent gelokt. Met het opzeggen van het Engels- Jordaanse verdrag, zo zei hij, is dat land „in een val gelopen, die het zijn bestaan zou kunnen kosten". Hij zei, dat Egypte en de andere Arabische landen "niet in staat zouden zijn om Jordanië jaarlijks net zo'n bedrag te geven als Engeland tot nu toe ver strekte. „Als het geld inderdaad aan Jordanië zou worden gegeven, dan zou het alleen maar uit Rusland kunnen komen". De generaal, die aan het legioen indertijd zo'n bijzondere repu tatie van discipline gaf, baseert zijn oordeel op een lange Midden- Oosterse ervaring en het heeft er alle schgn van, dat hij in de roos schiet. De Russen hebben er belang bij, dat Jordanië wordt geketend aan een staat als Syrië, die steeds meer het aanzien van* een communistische satellietstaat krijgt en dat er verwij dering komt tussen Jordanië en het land waar Hoesseins neef Feisal ko ning is: Irak, lid van het anti-com munistische Bagdadpact. Hoessein moet langzamerhand oppassen, dat hij niet, 'zoals eerst Glubb, uit het land wordt gedreven. Misschien denkt hij nog wel eens: „Was die Vic toriaanse Glubb nog maar in mijn buurt". KONING HOESSEIN denkt h\j aan Gubb antwoordeljjk zijn geweest voor een belangrijke mislukking van de Ver enigde Naties in de zaak van de vre de". De minister verklaarde vervolgens dat het verhogen van de levensstand aard in de gehele wereld „de beslis sende taak van onze generatie" is en dat de vooruitgang niet op een zij spoor dient te worden gebracht door „gebeurtenissen zoals bijvoorbeeld de inbeslagname door Egypte van 't Suezkanaal of de schending van zijn internationale verplichtingen door In donesië".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3