PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NEDERLAND MOET BEZUINIGEN Egypte dreigt wapens weer op te nemen Hulpgebouw M.T.S. in Vlissingen officieel geopend BILT Advies van Sociaal-Economische Raad We leven 700 miljoen boven onze stand Vandaag.. ER KOMEN NOG 3000 HONGAREN DE VERWACHT.. 199e jaargang - no. 283 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 29 nov. '56 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie f 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van f 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Glro no. 353300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vlissingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304): Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorstatr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 43, telef. 20; Terneuzeri, Brouwerljstr. 2: 7-lerik/.ee. N. Bogerdstr. 24. teief. Nederland moet bezuinigen De bestedin gen, de investeringen moeten omlaag. De met ingang van 1 januari 1957 te heffen premie voor de algemene ouderdomsvoor ziening zal niet geheel gecompenseerd mo gen worden, want wij leven 700 miljoen gulden bóven onze stand. Dit staat te lezen in het advies, dat de sociaal-economische raad gisteren aan de regering, in het bij zonder aan de ministers Zijlstra en Suur- hoff die er kort geleden om gevraagd had den, heeft gezonden. De S.E.R. beveelt een reeks maatregelen, veelal van fiscale aard, 1Een onderzoek van de ontwikkeling van middelen en bestedingen die in 1957 zou kunnen worden verwacht heeft de raad tot de overtui ging gebracht, dat een beperking van de bestedingen nodig is. 2. Een evenwichtige verhouding tussen middelen en bestedingen kan naar het oordeel van de raad worden verkregen, indien de bestedingen met f 700 miljoen minder toenemen, dan het geval zou zijn, indien geen maatregelen tot beperking zouden worden genomen. 3. Een evenwichtige verdeling van de vereiste bestedingsbeperking over de verschillende bevolkingsgroepen en tussen de overheid en de particuliere sector wordt naar het oordeel van de raad verkregen bij on derstaande beperking van de investeringen en van de consumptieve be stedingen: (in miljoenen guldens) Investeringen Consumptie Totaal Overheid (ind. overh. bedr.) 125 75 200 Particulieren 225 275 500 Totaal 350 350 700 Bestedingen omlaag; slechts deel A.O.V.-premie wordt gecompenseerd rijk, de provincie en de gemeenten niet ten volle door de raad kunnen worden overzien, meent hij, dat een beperking van de voor 1957 geraamde consump tieve materiële uitgaven met f 75. miljoen en van de voor 1957 in uit zicht genomen investeringen met f 125 miljoen in deze sector te verwezenlij ken is. 7. De Investeringen, die ln 1957 zon der beperkende maatregelen ln het bedrijfsleven te verwachten zouden zijn, kunnen met f 225 miljoen wor den verminderd door de volgende maatregelen a. Afschaffing van de investerings aftrek, met dien verstande, dat wordt onderzocht of het administratief-tech nisch mogelijk is de Investeringsaf trek te doen voortbestaan voor be- Saaide categorieën van investeringen, ie voor ons nationaal economisch be stel van essentiële betekenis zijn. Een investeringsvermindering van 50 miljoen wordt hiervan ver wacht. b. Wijziging in het beleid bij het verlenen van rijksgoedkeuringen voor investeringen in bedrijfsgebouwen in deze zin, dat het algemene beleid te dezen aanzien wordt verscherpt en dat 4. Het prijsstabilisatiebeleid acht de raad van essentiële betekenis. Op grond hiervan is hij ervan uitgegaan, dat de aan te wenden middelen ter beperking van de bestedingen de voortzetting van dit beleid niet mo gen belemmeren. 5. De raad acht het een uitvloeisel van het prijsstabilisatiebeleid. dat de door de werknemers te betaler, premie voor de algemene ouderdomsvoorzie ning ten bedrage van 6,75 van het nieuwe loon slechts in zoverre door een loonsverhoging dient te worden gecompenseerd, dat daaruit geen stij ging van het prijspeil voortvloeit. Doordat de vereveningsheffing bij het invoeren van de algemene ouderdoms voorziening vervalt, leidt een daarmee overeenstemmende loonsverhoging niet tot een kostenstijging. Stijging van het prijspeil kan naar het oordeel van de raad worden voorkomen, in dien het overblijvende deel van de A. O.V.-premie, dat 2,6 van het pre mieplichtige loon bedraagt, door werknemers en werkgevers gezamen lijk wordt gedragen. Voor de werknemers betekent dit, dat 1,3 van de te betalen A.O.V.- premie ongecompenseerd blijft. Voor de werkgevers betekent dit, dat de kostenstijging ten bedrage van 1,8 van de premieplichtige loon som niet in de prijzen mag wordeii doorberekend. Het is de raad gebleken, dat by met volledige looncompensatie voor de A. O.V.-premie tezamen met prijsstabili- satie de reële consumptie (de hoeveel heid goederen, waarop door de con sumptieve bestedingen beslag wordt gelegd) ongeveer even groot is als bij volledige looncompensatie tezamen met doorberekening van de gestegen loonkosten in de prijzen. De beperkte looncompensatie tezamen met de prijsstabilisatie levert dus geen bijdra ge tot de bestedingsbeperking; zij leidt in hoofdzaak slechts tot een ver schuiving van consumptie van de ac tieve beroepsbevolking naar de be jaarden. 6. Hoewel de mogelijkheden tot be perking van de bestedingen door het het terrein, waarop het soepeler be leid ten aanzien van industriële bouw werken wordt toegepast, een beper king ondergaat. Van deze wijzigingen ln het goedkeuringsbeleid wordt een investeringsvermindering van 125 miljoen verwacht. c. Verhoging van de directe belas tingen met 50 miljoen. 8. De consumptieve bestedingen (buiten de overheidssector) die in '57 zonder beperkende maatregelen zijn te verwachten, kunnen met 275 miljoen worden verminderd door: a. Geleidelijke afschaffing van de consumentensubsidies op melk en suiker, geleidelijke verhoging m ...is het 100 jaar geleden, dat f§ de Duitse staatsman Th. von Bethmann-Hollweg, van 1909 1917 Duits rijkskanselier en s Pruisisch minister-president, m die het tractaat over de Belgi- H sche neutraliteit „een vodje pa is pier" noemde, te Hohenfinow H werd geboren. ...is het 75 jaar geleden, dat H Henri Morton Stanley, die door koning Leopold II van België naar Midden-Afrika was gezon- den als wegbereider van het studiecomité van de Opper- H Kongo, bij een heuvel aan- kwam, die hij Leopoldsberg H doopte. IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM De honderdduizend is eruit In de staatsloterij is gisteren d« honderdduizend gevallen op numnae. 2654. Ditmaal zijn het vrijwel uit sluitend inwoners van Amsterdam die een gelukkige dag hebben, want merkwaardigerwijs zijn vier van de vijf series in de hoofdstad verkocht. De overige serie ging in Harderwijk van de hand. Ook de vijftigduizend is vandaag uitgeloot en wel op num mer 8550. Er is één gelukkige in Amsterdam, die er een heel lot aan had gewaagd en die nu dan ook de volle prijs thuis krijgt. Deze honderdduizend gulden komen terecht in een winkel tje in de Jordaan. De andere loten waren in tientjes en twintigjes verkocht. tot een bedrijfseconomisch verant woord peil van de tarieven van de openbare nutsbedrijven en andere overheidsbedrijven en gedeeltelijke afwenteling van de voor de land bouw te treffen maatregelen op de consumentenprijzen. b. Een verhoging van de indirec te belastingen met 60 miljoen. c. De verlaging, die de consump tie ondergaat als gevolg van de doorwerking daarop van de ver mindering van de investeringen en van de overheidsbestedingen, ge noemd onder 6. en 7. 9. Ten aanzien van de huurverho ging is de raad van mening, dat deze per 1 juli 1957 moet worden doorge voerd en dat zij met een overeenkoms tige looncompensatie gepaard dient te gaan, die niet in de prijzen wordt door berekend. 10. De raad merkt in zijn slotbe schouwing op, dat de aanbevolen (Vervolg op pagina 3» Amerikaanse order voor tweeduizend Britse auto's. Er is een order ter waarde van 8,6 miljoen dollar in Engeland geplaatst voor de levering van 2000 Jaguar automobielen aan Noord-Amerika in het eerste kwartaal van het volgen de jaar, zo werd te New York dins dag bekendgemaakt. Deze order berust op vaststaande bestellingen van autodistribuanten in de Verenigde Staten en Canada, zo werd nog medegedeeld. Een aantal schepen in het H Suezkanaal tussen Ismailia en Kantara wachtend op het sein he tot vertrek. Rechts de Neder- f| landse „Lemsterkerk". m De stand op 777 en 999 De stand van giro 777 van het Ne derlandse Rode Kruis te Den Haag is gisteren geworden 2.617.137,97. De stand van giro 999 van het Natio nale Comité Hulpverlening Hongaar se Volk te Amsterdam is gisteren ge worden 2.165.899,94. die later doorgezonden worden naar elders (Van onze parlementaire redacteur) In tegenstelling tot wat eerst van regeringszijde over het toelaten van nog 3000 Hongaarse vluchtelingen in ons land gezegd is, namelijk, dat dit alleen zou gebeuren als andere lan den op korte termijn asiel aan deze vluchtelingen willen verlenen, heeft minister Suurhoff woensdagmiddag in de Tweede Kamer verklaard, dat Nederland niet zal wachten tot wa terdichte garanties voor de doorzen ding naar andere landen zijn verkre gen. Er zal spoedig een begin met de opneming gemaakt worden. Het blijft wel de bedoeling, dat zij na enige tijd naar andere landen zullen door reizen. Kroongetuige Manoch te Djakarta overleden. Manoch, een van de kroongetuigen in de processen tegen Jungschlager en Schmidt, is dinsdag in Djakarta overleden. Hij is veertien dagen ziek geweest. Zijn dood werd woensdag bekend gemaakt. Manoch heeft als getuige a charge voor de rechter verklaard, dat wylen Jungschlager en Schmidt leiders zijn geweest van ondergrondse organisa ties, die tot doel hadden de Indonesi sche regering omver te werpen. Zijn verklaringen hebben in be langrijke mate bijgedragen tot het vonnis tegen de heer Schmidt en de eis van doodstraf tegen wijlen Jungschlager. Bevan zal Lloyd schaduwen Aneurin Bevan, leider van de 'inker- vleugel van de Britse Labourparty, zal volgens politieke kringen te Lon den „minister van buitenlandse za ken" in het socialistische „schaduw kabinet" worden. Schuitevoerder verdronken Woensdag is een 54-jarige schuite voerder op de Amstel bij de Omval te Amsterdam over boord geslagen en verdronken. De man is vermoedelijk getroffen door een luik dat tengevolge van de sterke wind omsloeg. Ir. A. O*, van den Hoeven, inspec teur vai/ het 'i([)verheidsonderw{is, tijdens zijn toespraak bij de opening van het hulpgebouw voor de m.t.s. in Vlissingen. fFOTO P.Z.C Als andere landen ten aanzien van de Hongaarse vluchtelingen hetzelfde zouden doen als ons land met al zijn moeilijkheden, dan zal zeker een op lossing van het probleem mogelijk zijn, vond de heer Suurhoff. Yemen wil de Engelsen kwijt Kadio-Caïro heeft woensdag een verklaring uitgezonden, waarin de Egyp tische regering de publieke opinie in de wereld waarschuwt voor het gevaar van hervatting van de vijandelijkheden in Egypte na de weigering van Groot-Brlttaimië, Frankrijk en Israël het Egyptische grondgebied te ontrui men. Egypte zal zyn onafhankelijkheid niet opofferen ona de wereldvrede te bewaren, aldus deze verklaring. De Russische minister van buitenlandse zaken Shepilow heeft in Kopen hagen voor journalisten verklaard, dat hjj in het bezit van onweerlegbare bewijzen is, dat Engeland, Frankrijk en Israël voornemens zijn, een aanval i Libanon en andere landen van het Midden-Oos- te doen op Egypte, Syrië, tl ten. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren Rusland er van beschuldigd, de spanning in het Mid den-Oosten te vergroten door wapens te zenden. De regering van Syrië heeft in nota's aan alle buitenlandse diplo matieke vertegenwoordigers in Da mascus een uiteenzeting gegeven van de „onafhankelijke politiek van Sy rië". De directie van de Syrische or ganisatie voor de burgerluchtvaart heeft bepaald dat vliegtuigen, die van Syrische luchthavens gebruik maken, geen bemanningsleden of passagiers aan boord mogen heb ben van landen, die Syrië als vij andelijk beschouwt, of waarmede het de diplomatieke betrekkingen heeft verbroken. Syrië beschouwt Israël als een vij andelijk land en het heeft de diploma tieke betrekkingen inet Groot-Brit- tannië en Frankrijk verbroken. Het iiieuws-ageutschap van het Midden-Oosten, dat de verhalen van vluchtelingen weergeeft, deelde giste ren mede, dat er bij „massa-betogin gen ln de hoofdstad van Irak, Bagdad, 22 personen waren gedood en 60 ge wond. In Amerikaanse regeringskringen werd vernomen, dat de Sowjet-Unie een aantal Europese landen ook niet-communistiscne olie aangebo den heeft om ten dele te voorzien in het nijpendfe olietekort. De Israëlische minister van bin nenlandse zaken, Baryehdu, heeft volgens de Israëlische ochtendbla den van gisteren in een toespraak NU GESCHEIDEN VAN ZEEVAARTSCHOOL Goedkeuring aangevraagd voor uitbreiding met twee afdelingen Namens de staatssecretaris van onderwijs heeft ir. A. G. van den Hoek, inspecteur van het nijverheidsonderwijs, woensdagmiddag in Vlissingen het nieuwe hulpgebouw van de M.T.S. in tegenwoordigheid van zeer vele geno digden officieel in gebruik gesteld. In de gehouden toespraken werd telkens opnieuw de nadruk gelegd op het grote belang van technisch onderwijs, vooral ook in verband met de toene mende Industrialisatie, die in Zeeland bovendien in de toekomst tengevolge van het Deltaplan een bijzonder grote rol zal spelen. Voorts betuigden vele sprekers him erkentelijkheid voor het feit, dat M.T.S. en zeevaartschool van de vereniging „De Ruyterschool" nu gescheiden zyn, hetgeen voor beide tak ken van o",derwys een aanzienlijke verbetering betekent. In de met vele bloemen feestelijk getooide houtbewerkingszaal van het gebouw aan de Verlengde Hobein- straat' sprak de voorzatter van Se ver eniging „De Ruyterschool", ir. C. Kapsenberg, een openingswoord. Spr. noemde dit gebeuren uniek in de ge schiedenis van de vereniging die in 1903 werd opgericht met als doel het bevorderen van het zeevaartkundig onderwijs. In 1947 kwam daar het middelbaar technisch onderwijs bjj, dat in enkele jaren tyds metterdaad in een behoefte bleek te voorzien. In september 1947 werd begonnen met 24 leerlingen; thans telt de M.T.S. er 165! Een splitsing tussen zeevaartschool en M.T.S. werd dringend noodzakelijk en thans hebben beide scholen dan een eigen gebouw en een eigen directeur. Ir. Kapsenberg releveerde in zijn toespraak nog even de gang van za ken Dij de stichting van ae M.T.S., waarin hij met name ir. Van der Hoek en het gemeentebestuur van Vlissin gen dank bracht voor de krachtige medewerking, die zij verleenden bij de verwezenlijking van de plannen. De Vli8singse M.T.S. omvat thans een afdeling werktuigbouwkunde en een afdeling weg- en waterbouwkun de. Ir. Kapsenberg deelde mede, dat goedkeuring is aangevraagd voor uit breiding (per 1 september 1957) met een afdeling bouwkunde en een afde ling elektro-techniek. „Het onderwijs aan deze school zal naar behoefte uit gebouwd moeten worden", zo merkte hy op. IHIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilHj Vingerwijzing H Het nieuwe hulpgebouw van =j de m.t.s. Ln Vlissingen is qua inrichting en uitvoering onte- genzeggelijk een bijzonder mooi gebouw. Uiterst doelma- tig ingericht, met o.m. ruime theorie- en praktijklokalen, met laboratoria en met een in aantrekkelijke moderne stijl ingerichte lerarenkamer. Maar het exterieur maakt, H met zijn sombere, bruingeteer- de planken wanden, een wat sombere indruk en de burge- meester van Vlissingen, rnr. B. H Kolff, wees er in zijn toespraak dan ook op, dat een in de na si bijheid aangebrachte „gemeen- telijke schutting", geschilderd M in een frisse, groene kleur, er wel heel erg bij afsteekt. Een burgemeesterlijke vin- gerwijzing iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Noodzaak De inspecteur van het nijverheids onderwijs, ir. Van den Hoek, wees in zijn toespraak op de noodzaak van goed technisch onderwijs, in verband met de toenemende industrialisatie. „Nederland moet industrialiseren om de toenemende bevolking een behoor lijk bestaan te bieden", zo zei hn o.m., waarna de heer Van den Hoek ver klaarde het van groot belang te ach ten om allen, die aanleg en capacitei ten hebben, in de gelegenheid te stel len een technische opleiding te volgen. Ambonezenleiders vrij De vier Ambonezen, die aan hel begin van de vorige maand zijn ge ïnterneerd naar aanleiding van hun houding tegen de nieuwe uitkerings regelingen, zijn gisteren in vrijheid gesteld. Op 5 oktober werd hen het interneringskamp aan de Van Alke- madelaan in Den Haag aangewezen als verblijfplaats. De minister van justitie heeft besloten hen Ln vrijheid te doen stellen, omdat zij hebben doen blijken hun gedrag, dat aanleiding gaf tot hun internering, te zullen wij zigen. Het zijn vier leiders van de Partei Nasional Maloekoe Selatan, Siwalei- te, Amanoepoenjo, Toetoebasa en Hityahoebessy. gezegd, dat Gaza deel van Israël uitmaakt. De Israëlische troepen zouden dit gebied niet verlaten. De minister van buitenlandse zaken van Soedan, Machboeg, heeft er bij de Verenigde Naties op aangedrongen Egypte volledig schadeloos te doen stellen door Groot-Brittannië en Frankrijk voor het verlies aan men senlevens, vernieling van vliegvelden en verwoesting van steden. De prins van Yemen, Sayfoel Islam al Hassan, heeft gisteren ln de Alge mene Vergadering van de Ver. Nanes gezegd, dat Yemen hoopt, dat Enge land de oorzaken, die spanning in de zone van Aden veroorzaken, zal weg nemen door een einde te maken aan de bezetting. Het legertje van de Verenigde Na- ies in Egyp* 6000 man ties in Egypte zal* compleet, ongeveer 6000 man gaan tellen. Voor dekking der eerste kosten is een bedrag van 10.000.000 dollar gevraagd. By om slag wordt het Nederlands aandeel hierin 115.000 dollar. Dr. J. Schouten staatsraad Bij k.b. is met ingang van 1 decem ber 1956 benoemd tot lid van de Raad van State dr. J. Schouten te Rotterdam, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. In 1918 deed hij zijn intrede in de Tweede Kamer. Daarna werd hij voorzitter van de fractie der A\-R. Partij. Door de Duitse bezetters werd hij in Scheveningen. Haren, Sachsen- hausen en Mauthausen gevangen ge houden. Na de bevrijding leidde de heer Schouten in de Tweede Kamer weer de a.-r. fractie. In 1950 heeft de Vrije Universi teit te Amsterdam hem het ere-doc- toraat in de rechten verleend.. Bij de verkiezingen van 1956 stel de hij zich niet herkiesbaar. WIND EN BUIEN. Veranderlijke bewolking met nu en dan regen-, hagel- of natte sneeuw buien. Krachtige, en aan de kust tij delijke harde tot stormachtige noord westelijke wind. Vry koud. onder 16.35 onder 15.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1