Tweetal woningen aangekocht voor gemeénte-opslagplaats KAPPIE WYBERT WALCHEREN ZEEUWSCH-VLAANDEREN TURKSra CHRISTELIJKE SCHOOL IN ZAAMSLAG BESTAAT 50 JAAR in het land der oliebronnen DONDERDAG 29 NOVEMBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 GEMEENTERAAD ZIERIKZEE Debat over subsidie voor Z.V.U. In korte tijd werkte de gemeenteraad van Zierikzee woensdagavond de vry lange agenda af en het merendeel van de voorstellen ging dan ook onder de hamer door. Toch ontspon zich nog een lange discussie bij de subsidieregeling voor de Zeeuwse Volksuniversiteit en de aankoop van een voormalige boerdery in de Korte Nobelstraat, in te richten als gemeente opslagplaats. Na de ingekomen stukken, waarbij de raad akkoord ging met de visie van burgemeesters en wethouders op het requestschrijven van de vereni ging „Stad en Lande", stelde de raad de nieuwe verordening van de Bea- trixschool voor buitengewoon lager onderwijs vast. Op een vraag van de heer J. W. van den Doel (a.r.) naar de stem rechten, zei voorzitter rar. F. T. Dy'ck- meester, dat dit geregeld wordt naar het aantan inwoners. De benoemingen blijven bij Zierikzee, terwijl ook per manent één lid van dagelijks bestuur in Zierikzee woont. Mr. K. A. Keuning (roer om) in formeerde naar het voorzitterschap. Mr. Dijckmeester zei dit niet te heb ben aangenomen, daar hij zich eerst volledig in Zierikzee wil inwerken al vorens nog meer voorzittersfuncties op zich te nemen. Bij het voorstel van B. en W. aan de Z.V.U. een bedrag te geven ineens van 25 inplaats van de gevraagde drie cent per inwoner, meer dan 200 dus, als bydrage in de vervoerskosten van kinderen uit de dorpen op Schouwen Duiveland naar Zierikzee ter gelegenheid van speciale kinderto neelvoorstellingen, uitte de heer M. de Moor (p.v.d.a.) bezwaren. Deze wees op het schoolverband, waarin deze voorstelling platshad en noem de het een nuttig onderwijs. De heer Van den Doel bestreed dit en wilde het hoogstens cultureel noe men. Dit raadslid greep terug op een debat uit de begrotingsraad, waarin al bleek, dat bet gehele eiland van de onderwijsinstellingen in Zierikzee profiteert, maar dat deze stad dan ook net' leeuwenaandeel betaalt. Mr. C. J. B. du Croo (v.v.d.) vond de voorstelling met 25 genoeg ge honoreerd en mf. Dijckmeester sloot zich aan bij de opvatting van de heer Van den Doel. Het voorstel van de heer De Moor toch drie cent per in woner te geven werd met acht tegen vyf stemmen verworpen. Voor stem den de heren J. Rameys, M. C. Ver- heyen en M. de Moor (allen p.v.d.a.), mr. Keuning (roer om) en S. van Gastel (roem om, dissident). Opslagplaats Een tweede debat ontspon zich bij het voorstel-van B. en W. de panden Korte Nobelstraat 24, 26 en 28 aan te kopen van de heer J. Bolijn. Het gemeentebestuur achtte deze panden zeer geschikt als gemeenteopslag plaats en bovendien nog voor een dienstwoning voor één der toeziende gemeentewerklieden. Marktberichten VEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" G.A. TERNEUZEN Sla 6.90—16.90. Bloemkool A 67, B 28— 52, C 10—26, D 10—12. Knolselderij 2—11. Peen. 10—11. Bintjes I 10.10—11. Andijvie 13—32. Veldsla 4113. Kroten 16—17. Ro dekool 9—18. Savoyelcool 1116. Witte- koöl 12—13. Breekpeen 8—16. Prei 10— 28. Knolselderij 20—16. Spruiten 42—66. Tomaten A II 25. Uien 11—14. Witlof I 86—39, II 56—59, afw. 60. Rapen 8—9. Boe renkool 1621. Waspeen 1530. Cox Orange Pippin huishoud u 22, keuken 56, fabr. 20—23. Golden Delicious huishoud II 1317, keuken 3036, fabr. 21—23. Goudremetten huishoud n 10, keu ken 2025, fabr. 1418. Jonathan huish. 70-75 46,10,. 65-70 40.60, 60-65 31.60, 65-60 14—20.20, II 6—14, keuken 25—26 fabr. 12— 14. Ingrid Marie keuken 36, fabr. 20. Gie- ser Wildeman huishoud 45-50 2324, fabr. 23. St. Remy huishoud 75-85 26—29.40, 65- 75 27, 60-65 23—25, keuken 24—26, fabrieks 18,50—24. VEILING WALCHEREN, MIDDELBURG. 27 november. Aardappelen: Bintje, bon ken 11.60—11.80, idem, gr., 9.00—10.60: koopm. blauwe, gr. 11.80—12.10, eerste lingen, gr.. 8.20. Fruit: Cox Orange Pippin H I 55-60 48, 55-65 53—56, 60-65 76, 65-75 82, H XX 45, K 3446, F 21; Goudreinetten stand. 75-85 30, 65-75 22—26, H 1 75-75 26, H II 17—20, K 21—28, F 10: Jonathan H I 65-70 39, 60- 65 26—31, H II 15, K 6—25, F 610; Sterap pels K 25, Glorie van Holland K 2241, H II 31, Zoete Ermgaard K 28, Groninger Kroon K 13; Comtesse de Paris H I 60-65 25, K 15—21; Doyenné du C. K 66: Klei- peer F 11; St.-R'emy H I 75 en op 27, 65-75 27, K 23, F 15—21; B. Alexandre Lucas K 34—35; Conference F 17; Zwijndr. Wijn peer K 23, F 12—14; mispels 27—28. Groenten: bloemkool A 57—65, idem B 3415, idem C 17—38, idem D 15, andijvie 27—61, prei 12—25, uien 15—28, witlof 2— 76, spruiten 55—79, rodekool 7—18, savoie- kool 1532. boerekool 514, bospëen 12— 35, breekpeen 6—13, waspeen 3340, bos- kroten 15—17. kroten, kg., 27—28, sla 5—22, veldsla 57—73. VISMIJN VEERE 23 november. 1072 kg. Exportgarnalen 2.86—3.82. 6 kg. Wulken 0.69. 16 kg. Onge sorteerde vis 59—72. VEILING BERGEN OP ZOOM 23 november. Andijvie 738. Bloemkool AA 76, A 44—64, B 18—14, C 25—26. Rode kool 415. Savoyekool 13—26. Wittekool 2—7. Kroten 4—16. Waspeen 3140. Prei 10—25. Spruiten 27—1.11. Boerenkool 8— 13. Witlof 4172. Schorseneren 1830. St. Remy 17—25. B. Alex Lucas 7—30. Comtesse de Paris 7—30. Zw. Wijnpeer 9—26. Kleipeer 12—27. All. Pippin 28. Cox Orange Pippin 17 73. Goudreinetten 1637. Jonathan 10— 50. Golden Delicious 17—75. Laxton Su perbe 6—21. EIERMIJN Door de A.V.M.-eiercommissie is de consumptieprijs voor de eieren vanaf vrijdag 30 november a.s. als volgt vast gesteld: prijsklasse I 0.20, prijsklasse rt 0.19, px-ijsklasse III 0.18, prijsklasse IV 0.17. De heer Verheyen motiveerde zjjn voornemen tegen te stemmen door zijn voorkeur uit te spreken voor de bouw van een nieuwe opslagplaats. Spreker was ook tegen dienstwonin gen, die bovendien nog onderhoud zullen vergen voor ze betrokken kun nen worden. De heer H. Uyl (chr. hist.) vond het voorstel van B. en W. een prachtige oplossing, de heer B. Leydekker (k.v.p.) was het hier ge heel mee eens. De heer S. J. by de Vaate (a.r.) zei geheel achter B. en W. te staan, daar het materiaal nu soms in de openlucht verblijft. Wet houder A. M. den Boer (a.r.) gaf een toelichting op oplossingen, die B. en W. voorheen gezocht hadden, ver haast door het beginnen van de twee de fase in de restauratie van het stadhuis, zodat daar ook geen ruimte meer blijft. Ook de Waag is ontruimd. Het voorstel van B. en W. werd daar na met de stem van de heer Verhey en tegen, aangenomen. Bij de rondvraag deed de heer Dijck meester aan de heer Verheyen de toezegging, dat zijn verzoek om een straafklok in de Driekoningenlaan, zal bekeken worden. De heer Leydek ker vroeg om een bespoedige bestra ting van de hoek Hoofdpoortstraat- Raamstraat. Ook dit zal worden on derzocht. Onder de hamer gingen door de wij ziging van de havenverordening, een wijziging in de bouwverordening in verband met te bouwen schuilplaat sen, vaststelling van vergoedingen voor het bijzonder onderwijs, het vak onderwijs, lichamelijke oefening en nuttige handwerken, aanvrage van de chr. ulo voor nieuwe leerboeken, was bakken voor de rooms-katholieke pa rochiale school, vaststelling van een bedrag per leerling voor het openbaar onderwijs in 1957 en de voorlopige vaststelling van de uitgave van laatstgenoemd onderwys in 1955. Bij dit agendapunt Informeerde mr. Keu ning naar het verschil in verwar- mingsopgave. In 1955 werd namelyk 11.500 uitgegeven en voor 1957 is 9000 geraamd. De voorzitter kon dit niet beantwoorden, zodat deze zaak in de volgende raad zal worden toegelicht. VLISSINGEN Zomershow-comité vergaderde Het werkcomité van de „Vlissingse Zomershow" kwam onder voorzitter schap van de heer G. W. Oskamp in het Strandhotel bijeen om de plannen voor 1957 te bespreken. Het zomer show-comité zal weliswaar in nauw contact werken met het comité voor de De Ruyter-herdenking, maar daar naast een aantal zaken, zoals byvoor- beeld koopacties e.d., regelen. Hr. Ms. „Veere" komt een drietal dagen naar Veere. De nieuwe kustmynenveger Hr. Ms. „Veere" zal op vrydag 30 november a.s. een driedaags bezoek brengen aan de stad, waaraan haar naam is ontleend. Na een korte reis van Vlis- singen buiten Walcheren om naar Veere, welke reis door het college van B. en W. van Veere zal worden meegemaakt, zal het schip 's-middags om half twee in de haven meren. Daarna wordt de bemanning in de raadszaal ontvangen om vervolgens onder, leiding- van de burgemeester, jhr. I. F. den Beer Poortugael, het stadje te bezichtigen. Het gemeente bestuur zal 's-avonds officieren, on derofficieren en manschappen een ge zellige avond aanbieden in de Camp- veerse Toren. De volgende dag, za terdag, kan de bevolking van Veere het schip bezichtigen. De schooljeugd zal dat in klasseverband doen. In de late namiddag is er aan boord een receptie voor de leden van de ge meenteraad en hun echtgenoten. Zon dagmiddag vertrekt het schip weer. SINT-LAURENS Woningbouwvereniging „Huis en Hof" vergaderde De woningbouwvereniging „Huis en Hof" te Sint-Laurens vergaderde on der leiding van de voorzitter, de heer S. Simonse, die in zijn openingswoord de hoop uitsprak, dat personen be reid zouden zijn een bestuursfunctie te aanvaarden en zodoende een voor stel tot opheffing van de vereniging niet ter tafel behoefde te worden ge bracht. Hij schetste de betekenis van het bestaan der vereniging als een so ciaal belang in verband met de volks huisvesting. Daarna las hij een schrij ven voor van mevrouw B. Wat-tel, die mede namens an-dere bewoners van de huizen der vereniging te Brigdam- me haar dankbaarheid uitte voor al les wat de oprichters der vereniging hadden gedaan in de 36 jaar waarin zij met de andere huurders de huizen bewoonde. Zij zouden het betreuren, als de vereniging zou worden opge heven. Na ampele bespreking waren ver schillende personen bereid een be stuursfunctie te aanvaarden en werd het bestuur samengesteld uit de heren S. Simonse, voorzitter; J. Reinhoud, secretaris-penningmeester en M. Boo gaard, P. Polderman en J. Willeboord- se, bestuursleden. Tot commissaris werden be noemd de heren P. A. Abrahamse, P. de Bree, J. Koole Dzn., J. Riemens en J. W. Vogel. De voorzitter dankte de heer P. Wisse, die de gemeente gaat verlaten, voor zijn arbeid als secreta ris-penningmeester. Jaarvergadering Geref. Mannenvereniging Onder leiding van de heer J. Koole Mzn. hield de geref. rnanm en vereni ging „Onderzoekt de Schriften" te Sint-Laurens haar 22e jaarvergade ring in aanwezigheid van vele dames en verschillende afgevaardigden. Het ledental loopt niet op en is nu 21. Het bezoek der vergaderingen kon beter zijn, hetgeen echter niet van in vloed was op de besprekingen, want deze waren zeer geanimeerd. Er was een batig slot en de biblio theek werd met twee delen uitge breid. De heer P. Boon sr. sprak over „Lydia van T-hyatira" en verder werd de avond gevuld met samenzang, „mastklimmen" en zang door een koortje uit de leden van het chr. ge mengd zangkoor „De lofstem". Er waren gelukwensen o.a. van de' kringvoorzitter, de heer A. de Klerk uit Vlissingen. (Advertentie). ftokershoest wordt voorkomen en bestreden met s ZUID-BEVELAND Najaarsconferentïe N.Z.V. Op de regionale najaarsconferentie van de (herv.) Nederlandse Zondags school Vereniging, die op zaterdag december a.s. in het kerkgebouw van de Vrije Evangelische gemeente Goes zal worden gehouden, zal rab bijn J. Soetendorp uit Amsterdam voor de zondagsschoollèiders (-leid sters) spreken over „Profeten in hun eigen omgeving". De heer Soetendorp houdt zich reeds jaren bezig met het vertellen van de bijbelse geschièdenis, gaf hier in les in Israël en studeert thans theologie. Hulp aan Hongarije Bij het Terneuzens comité voor. hulp aan Hongarije is alsnog binnengeko men een bedrag van f 202, zodat het totaalbedrag is gestegen tot fl0.910,09. dat werd overgemaakt aan het nationaal comité Hulp aan Hon garije te Amsterdam. In Cadzand ls een comité.gevormd, dat zich ten doel stelt door middel van een huls-aan-hulscollecte bij te dragen tot leniging van de nood van de Hongaarse vluchtelingen. In dit comité hebben zit ting: burgemeester J. A. Leenhouts, voor zitter; ds. A. C. W. ten Cate, secretaris- penningmeester en als leden: mevr. J. HageBeun; mevr. J. AdriaansenDe Neef; mevr. M. Cappon—Barendse; mevr. A. Fremouw—Den Hamer; mevr. A. Min- derhoud—Kallewaard; ds. Q. van de Vrie; de heer A. Bril; de heer J. Kools—I7u- teljn; de heer W. J. de Smidt; de heer J. Rietema. De in de gemeente NIeuwvliet gehou den lijstcollecte ten bate van de Hon gaarse vluchtelingen heeft 895.75 opge bracht. Voor de hulp aan de Hongaren werd in Rerkwerve f 800,32 ingeza meld. De totaalopbrengst van de lijstin- zameling en de collecten in de ker ken was te Oud-Vossemeer f 3763,77. Berekend naar het inwonertal op 1 januari 1956 van 2177, komt dit neer op f 1.73 per inwoner. IJZENDIJKE Intocht Sint Nicolaas Op uitnodiging van de winkeliers vereniging en de plaatselijke V.V.V. zal Sint-Nicolaas ook dit jaar weer een bezoek aan IJzendyke brengen. Zaterdag 1 december zal hi}, vergezeld van twee knechten, 's middags, om half drie bij dé boterfabriek zijn in tocht beginnen. Op zijn schimmel zal hij een tocht door de straten maken om daarna in het jeugdgebouw de kinderen te trakteren. Rode Kruis goed bedacht door raad Oostburg Axel kreeg subsidie voor helikopterdienst De raad van de gemeente Oostburg, die woensdagavond in openbare ver gadering bijeenkwam onder voorzit terschap van burgemeester mr. It. Hoekzema, besloot aan de gemeente Axel een subsidie te verlenen van twee cent per inwoner in de kosten van een helikopterdienst op Rotterdam v.v. Op het verzoek van de afdeling West-Zeeuwsch-Vlaanderen van het Nederlandse Rode Kruis om subsidie van vyf cent per inwoner per jaar in verband met de exploitatie van een ziekenauto werd door burgemeester en wethouders voorgesteld afwijzend te beschikken. B. en W. zijn namelijk van mening, dat het vervoer van zieken in vredes tijd niet tot de taak van het Rode Kruis moet worden gerekend, maar meer op het gebied ligt van zieken huizen of particulieren, zoals dit bij voorbeeld geschiedt in Terneuzen, Sluiskil, Vlissingen en Goes. Nadat hidrover diverse sprekers het woord hadden gevoerd, werd het voor stel van B. en W. om afwijzend te be schikken op verzoek van de heer J. J. Leenhouts (p.v.d.a.) in stemming ge bracht, nadat de heer J. Barendregt (gem. bel.) had voorgesteld geen sub sidie te verlenen in de exploitatie van de ziekenauto, maar een subsidie van vijf cent per inwoner aan het Rode Kruis in het algemeen voor het vele goede werk, dat deze instelling ver richt. Het voorstel van B. en W. werd met zes stemmen tegen en vier stemmen voor, die van de neren J. H. van Kam pen (gem. bel.), J. Barendregt (gem. bel.), wethouder D. Geuze (prot. chr. froep) en wethouder A. P. Modde k.v.p.), verworpen. Direct hierna werd het voorstel van de heer Baren dregt in stemming gebracht, dat met negen stemmen voor en de stem J. H. van Kampen tegen werd aangenomen. Op de behandeling van de begroting van inkomsten en uitgaven voor 1957 alsmede van enkele andere punten van de agenda komen wij nader terug. smakelijk verpakt.smakelijk gegeten Friese beschuit FABRIEKEN TE LEEUWARDEN HALVE EEUW C.V.O. Inleiding van landelijk voorzitter H, W. Tilanus De school voor Christelijk Volksonderwijs te Zaamslag bestaat vrijdag 50 jaar. Dit jubileum zal niet ongemerkt aan de bewoners voorbijgaan, want niet minder dan vier feestdagen en -avonden staan op liet programma. Vrydag a.s. en volgende week vrijdag en zaterdag z(jn er feestbyeenkomsten voor resp. de leerlingen en de oud-leerlingen. De elgeniyke herdenkingssa menkomst is bepaald op volgende week maandagavond in de Ned. herv. kerk, waar de landelijk voorzitter C. V. O. en tevens Tweede Kamerlid, de heer H. W. Tilanus, een inleiding zal houden over het onderwerp: „De ontwikkeling van het onderwys op Nederlandse bodem." De feestelykheden worden morgen geopend met een feestmiddag voor de ongeveer 140 leerlingen in het vereni gingsgebouw. Onder leiding van het hoofd der school, de heer P. de Leeuw, voeren enige scholieren diverse schetsjes op en voorts zal een goo chelaar de kinderen aangenaam bezig houden. Behalve een blijvend aanden ken voor iedere leerling, zullen de kinderen getrakteerd worden. Enige oud-leerlingen van de school hebben onder leiding van de heer J. W. Scheele een comité gevormd, dat zich ten doe! stelt gelden onder alle oud-leerlingen in te zamelen voor een passend ge schenk voor de jubilerende school. Dit cadeau, dat voor praktisch ge bruik op school is bestemd, zal in de bijeenkomst van volgende week vrijdag of zaterdag aan het be stuur worden aangeboden. De avonden worden verder ge vuld met zang en muziek en ook zullen verscheidene oud-leerlingen herinneringen ophalen. Halve eeuw In het steeds groeiende, agrarisch georiënteerde Zaamslag, bestond on- feveer 50 jaar geleden onder de Ne- erlands hervormden een grote be hoefte aan een eigen school en zo gebeurde het, dat op 10 maart 1906 de eerste vergadering werd gehouden onder leiding van ds. G. van Dis. Er werd een voorlopig comité opgericht en spoedig kon met de bouw van een twee-lokalige school worden begon nen. Reeds hetzelfde jaar, 30 novem ber 1906, werd het gebouw officieel geopend. Het aantal leerlingen dat de school bezocht bedroeg 60. De school groeide en bloeide voor spoedig, want in 1909 bezochten 82 leerlingen de school, één jaar voor de eerste wereldoorlog werd een derde Provinciaal subsidie voor Natuurbeschermingswachten. Ged. Staten van Zeeland stellen de Provinciale Staten voor om aan de Bond van Natuurbeschermingswach ten, gevestigd te Den Haag, jaarlijks een subsidie te verlenen van f 100. Het college zou echter gaarne zien, dat de bond ln Zeeland wat meer activiteit ontplooide, zodat de subsi die dan eerst verleend zal worden, zodra een natuurbeschermingswaeht in Zeeland zal zijn opgericht. Ook moeten eerst aan Ged. Staten de jaarstukken over het jaar, waarover het subsidie zal worden aangevraagd, overgelegd worden, alsmede de Be groting van het volgende jaar. Lezing over Roemenië Voor het departement Sluis—Aar denburg van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen hield dr. S. Pragano, docent aan de gemeente- lyke universiteit in Amsterdam, een lezing over land en volk van Roeme nie. Dr. Pragano, zelf Roemeen van geboorte vertelde iets over de ge schiedenis van zyn land en de ge beurtenissen die geleid hebben tot de tegenwoordige situatie. Na de pauze toonde hij een aantal fraaie licht beelden die het gesproken woord na der toelichtten. Ds. L. Blom dankte de heer Pragano voor zijn lezing.. TERNEUZEN Bont programma voor instuif In het r.-k. parachiehuis te Terneu zen brachten Jan de Nijs en Lou ten Bosch voor de „instuif" en verdere belangstellenden met veel succes een bont programma, bestaande uit zang met luitbegeleiding, pantomimespel, l"*nnose, sneltekenen, enz. 'evoren waren beide kunstenaars ook voor de kleineren opgetreden, waarbij ondermeer het marionetten spel „Hoe Valentijn prins werd" werd opgevoerd. Een bezoek van Sint-Ni- colaas droeg er toe bij om ook dit optreden, waarvoor zeer grote be langstelling bestond, in alle opzich ten te doen slagen. AXEL Benoeming De heer C. de Putter te Axel, ls be noemd tot technisch ambtenaar bh' de P.Z.EH. te Terneuzen. lokaal gebouwd cn In 1916 bedroeg t aantal leerlingen al 120. Na een kor te terugslag bereikte men in de jaren 19371938 het hoogste aantal leerlin gen, n.l. 164. Kort daarvoor was de school uitgebreid met een vierde lo kaal. Momenteel bezoeken byna 140 kinderen de school. Er zyn vier on derwijzers, van wie de heer De Leeuw het hoofd is sinds 1946. Het schoolbestuur heeft in de loop van 50 jaar drie voorzitters gekend, n.l. ds. Van Dis van 1906 tot 1936, de heer K. L. de Kraker van 1937 tot 1944 en de huidige voorzitter, de heer J. van Hoeve. Van de oprichters zijn momen teel nog in leven het oud-bestuurs lid de heer F. C. Wisse, die de ver eniging de eerste 22 jaar van haar bestaan heeft „gediend" en de eer ste hoofdonderwijzer, de heer S. Brouwer. Het huidige bestuur van de school is samengesteld uit de heren J. van Hoeve, voorzitter; C. H. Heyboer, tweede voorzitter; J. W. Kusee, eer ste secretaris; A. Kayser, tweede se cretaris; A. Dekker, eerste penning meester; I. Nouse, tweede penning meester en J. F. Lensen, C. M. de Jon ge en J. M. de Zeeuw, leden. 14. Sidi Sikkai. de lijfarts, legde voorzichtig de hand van zijn meester op zijn plaats en trad op Kappie en de Maat toe. „De Sheik heeft vele zor gen en een zwak gestel. Uw zaken moeten wel erg dringend zijn, dat ge hem op dit uur durft lastig val len. Wat is er? Snel!" Dit nu werd Kappie wel een weinig bar. „Wel, alle sakkerse wóestijnhaaien", barstte hij los. „Man, ik sta hier al een eeuwigheid te probe ren je baas uit te leggen, dat hij mijn schip heeft ingpikt!" „Welk schip?" Informeer de Sidi Sikkai. „De Kraak, sleepboot uit Lutjewier!" antwoordde Kappie. „Ik wens onmid dellijk...." „Natuurlijk!" viel de raadsheer hem in de rede. „Die sleepboot die per ver gissing met een lading pij pen Is meegekomen. De boot zal voorlopig hier moeten blijven!" „Hier blijven?!" brieste Kappie. „Niets daarvan, mijnheer! Ik eis onmiddellijk mijn schip op. Krijg ik het niet direct, dan zal ik.... „Dan zult gij niets!" vulde Slkkal rustig aan. „De enkele spoorlijn, die van Portbanks naar'hier loopt is de eerstkomende weken nodig voor binnen komend verkeer. Er kan geen schip terug". Toer; Kappie op het horen van dit nieuws in woe de uitbarstte, klapte de lijfarts tweemaal in de han den. Onmiddellijk traden enkele krijgers van ach ter een gordijn te voorschijn. „Grijpt deze vreemdelingen!" beval Sikkal kort. „Sluit hen op! Een weinig eenzaamheid zal hen wel tot bedaren brengen." Opening hulpgebouw M.T.S. in Vlissingen (Slot van Dag. 1) Hy betoogde, dat het percentage van de bevolking, dat voor deze opleiding geschikt is, niet bijzonder groot is en dat juist daarom de beschikbare Krachten dan ook zonder uitzondering moeten worden opgeleid. Het aantiS scholen, achtte spr.voldoende en ge noegzaam verspreid over het land. „Er moeten er nu niet meer bij ko men zo zeide hy; waarna ir. Van der Hoek zyn visie gaf op methoden, d.e by het onderwys naar zyn mening ge volgd dienen te worden. Sprekend over de Vlissingse M.T.S. zei hy tenslotte: „Dit ls een begin Er is een permanent, goed geoutilleerd gebouw nodig". Ir. Van der Hoek wenste het gemeentebestuur en direc teur en learen van de school geluk, waarna hy het gebow officieel als ln gebruik genomen verklaarde. Niet bekend De directeur van de M.T.S., ir. C. J. ®.ax'3Prah eveneens over de indus trialisatie en zei ln dit verband o.m. met name voor het technisch onder wys in Zeeland een taak te zien, mede tengevolge van het Deltaplan. Voorts wees hU er op. dat het be staan van een M.T.S. In Vlissingen tot dusver niet voldoende bekend ls geweest. „Men kende de „Zee vaartschool", aldus spr. „en daar hield het vaak mee op". Hij was verheugd, dat de M.T.S. zich nu na de splitsing verder zal kun nen ontwikkelen en sprak de hoop uit, dat de voorgenomen uitbouw termyn zal gebeuren. Het hulpgebouw, gebouwd onder ar chitectuur van het architectenbureau i^j^,uRothuizen en p- J- 't Hooft te Middelburg, met als aannemer de heer W. F. t Hooft t1? Middelburg,eop,.ff Christiaansen te Vlissingen, noemde hy volkomen 'acceptabel. Een uit spraak, die de genodigden tijdens de bezichtiging aan de praktijk konden toetsen. Overigens merkte ir. Bax nog op, dat ook thans nog wel gebruik ge maakt moet worden van de „De Ruy- terschool". Ontvangst Vervolgens begaf men zich naar het restaurant „Britannia", waar het be- stuur van de vereniging „De Ruyter- school de genodigden ontving. Als eerste voerde hier het woord de heer A. Schout, lid van Gedep. Staten, die namens het provinciaal bestuur ge lukwensen aanbood Ook de heer Schout wees op de structuurwijziging, die het technisch onderwijs een zo be- langryke rol doet spelen. De burge meester van Vlissingen, mr. B. Koiff, die vervolgens het woord voerde, ver klaarde dat de ontwikkeling van het middelbaar technisch onderwys in Vlissingen alle verwachtingen heeft overtroffen. Hij zei voorts, dat het ge meentebestuur zich ongeveer een jaar geleden voor de vraag zag gesteld, waar de „financieringsgrens" getrok ken moest worden. Men kwam toen overeen, dat zaken van direct econo misch nut voorrang moesten hebben, maar daarnaast werd een uitzonde ring gemaakt voor het lager technisch onderwijs. „En die uitzondering geldt ook voor het middelbaar technisch onderwijs", aldus mr. Kolff, die. als het ware ter Illustratie, kon mededelen, dat reeds overleg wordt gepleegd over het ter- rem voor het definitieve M.T.S.-ge- bouw. „De eerste stappen zyn al ge daan", zo zei de burgemeester. Schakel Vervolgens spraken nog de directeur van het Econ. Technologisch Instituut voor Zeeland, drs. M. C. Verburg en de heer L. J. van 't Westende, wethou der van Middelburg, die beiden hun felukwensen aanboden, de heer W. oppe, wethouder van Vlissingen die op vlotte wijze aantoonde, dat cïeze gemeente als schakel tussen L.T.S. en M.T.S. een U.T.S. niet kan ont beren en de directeur van de zeevaart school, de heer G. K. Brouwer, die als zijn overtuiging uitsprak, dat de raak punten tussen de belde scholen nim mer tot wrijfpunten zullen worden. Namens de leerlingen bood de voor zitter van het M.T.S.-korps, de heer J. J. Damme, tenslotte een bureaulamp aan als geschenk voor de directeur Tal van autoriteiten en vertegen woordigers van openbare lichamen en uit het Dedryfsleven in Zeeland woon den deze plechtigheid by.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 15