ToekomstbeeldVolaut omatisch en geëlektrificeerd boerenbedrijf Tom Courtney na felle race over 800 meter Olympisch kampioen GEEN TWEEDE NIEUWE VEER BOOT VLISSINGEN-BRESKENS UTRECHT DOORGANGSCENTRUM VOOR VLUCHTELINGEN DINSDAG 27 NOVEMBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERRASSENDE RESULTATEN VAN ONDERZOEK Zeventig procent van het werk verricht men binnen boerderij (Van onze speciale verslaggever.) De vlucht van het platteland heeft in Duitsland ernstige gevolgen. Iedere dag verhuizen 300 mensen naar de stad. In de laatste 70 jaar is het percentage van de beroepsbevolking, dat werk in de landbouw vindt, teruggelopen van 42 op 23 procent. Intussen neemt de land bouw relatief aan belang nog toe. In 1935 kregen in Duitsland van 100 hectare bouw- en grasland 242 mensen hun voedsel. Nu moeten 356 mensen gevoed worden van dezelfde oppervlakte land. Dat heeft verscliillende particuliere ondernemingen er toe geleid na te gaan op welke wijze de produktie kan worden verhoogd met minder ar beidskrachten. Interessant is de manier, waarop Siemens-Schuckert A. G. zich voorstelt het vraagstuk op te lossen. Deze miljoenenfirma zoekt het uiteraard in een sterk uitgebreide toepassing van de elek triciteit. De redenerine daarbij is, dat de mechanisatie van de landarbeid een gevaarlijke kant heeft. Im mers onder mechanisatie verstaat men meestal het aankopen van machines voor de veldarbeid. Op het gemiddelde Duitse bedrijf echter wordt slechts 30 procent van de totale arbeid aangewend op het land en 70 procent op de boer derij. Volgens cijfers van 1955 waren echter de investeringen in appara ten en machines precies omge keerd: 83 procent van het bestede bedrag werd gebruikt voor aan koop van machines voor werk op het land en slechts 17 procent voor apparaten ten gebruike op de boerderij. Siemens heeft nu nagegaan in hoe verre met zijn eigen bestaande pro- duktieprogram hierin een verbetering icon worden bereikt en in hoeverre eventueel dat program moest worden uitgebreid. De resultaten zijn verras send. Op de 44ste Wanderausstellung van de DLG in Hannover was dat alle maal te zien in een model van een zogenaamd „elektrisch di-ukknopbe- drijf". Het bedrijf is geheel geëlektri ficeerd en er zijn zoveel mogelijk ma chines ingeschakeld. Niets wat machi naal gedaan kan worden gebeurt meer met handarbeid. Kern elektromotoren De kern van dit bedrijf wordt ge vormd door een aantal speciaal ont wikkelde elektromotoren van 1,1 tot 11,0 kw, waarop allerlei in de handel zijnde machines worden aangesloten. Deze motoren zijn deels verplaatsbaar en kunnen in alle werkruimten van het bedrijf worden aangesloten. Dat betekent, dat aan de,aanleg van de stroomleidingen grote zorg moet wor den besteed. Op de foto kan men een en ander De Amerikaan Tom Courtney is maandag na- een verschrikkelijke ra ce Olympisch kampioen op de 800 meter geworden. zien. Linies onderaan is de var kensstal. Het uitmesten geschiedt met een volautomatische installa tie, die eindigt in een transport band boven de mesthoop. Er staat daar ook een mestgrijper. De stal wordt ontlucht met een elektrische ventilator. Rechts naast de vakensstal be vindt zich over bijna de hele breed te van het bedrijf de voerinstalla- tie. Buiten staan twee grote groen- voersilo's. Binnen ziet men twee graansilo's, voorzien van een vol automatische drooginrichting. Het graan wordt regelmatig afgetapt en weer boven in de silo's gebracht alles met automatische schakel- klokken. De boer hoeft er niet naar om te kijken. Open loopstal Uit deze ruimte voert 'n transport band met een rechte hoek naar de pillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilll^ De landbouw in West-Duits- H land is voor onze begrippen M nooit van een dreigende pro- gressiviteit geweest. In de laat- H ste jaren komen er echter tel- H kens aan wijzigingen, die enige H vrees wel rechtvaardigen. De n recente tentoonstelling in Han- 1= nover heeft velen duidelijk ge- M maakt, dat de Duitsers op het H gebied "an de mechanisatie een neel eind verder zijn dan wij. stal, het grote gebouw achter de voe derruimten. Geheel rechts op de foto is de dorsvloer te zien, met daaraan vast een werkplaats en een garage. De boerderij is uitgerust met een klei ne dorsmachine. Het meteen gehak- selde stro wordt met een blazer naar de zolder getransporteerd. De stal is een open loopstal. Het uitmesten geschiedt met een mest grijper met zelf grijpende elektro-tan gen. Voor de eigenlijke stal (dus vlak tegen de wand van de voederruimte) is een melkstand. Daar staan ook de automatische drinkbakken, die elek trisch worden gevuld uit in de stal aanwezige tanks. Tegen de achter wand zijn hokken voor kippen en Het woonhuis staat rechts boven: ook al helemaal geëlektrificeerd. Elektrische keuken, elektrische was machine, warm en koud water (boi lers), elektrische koelkluls Geleidelijk De kosten van een dergelijke inrich ting zijn hoog. Men kan er echter ge leidelijk mee beginnen. Het is echter wel zo, dat een voldoende effect al leen bereikt wordt, indien de appara ten worden geplaatst nadat eerst de arbeidseffïciency van het bestaande bedrijf voldoende is onderzocht. Bovendien moet men rekenen op 'n vrij aanzienlijke stroomrekening. Daarom is in dit „drukknopbedrijf" de hele zaak zoveel mogelijk ingesteld op nachtstroom. Daartoe heeft men een hele serie schakelklokken aange bracht, zodat allerlei werkzaamheden, die op elk willekeurig tijdstip kunnen geschieden, automatisch en zonder enig toezicht gebeuren op ogenblik ken, waarop de stroom 't goedkoopst is. Het is geen wonder, dat- dit model- bedrijf van de toekomst op de ten toonstelling enorme belangstelling- trok. Wij spraken enkele grote Duit se boeren, die zich zeer geïnteres seerd toonden, vooral omdat in het kader van het „Groene Plan" van de overheid belangrijke subsidies be schikbaar komen voor het treffen van arbeidsbesparende verbeteringen op de bedrijven. Binnenkort zal naar het schynt iu de omgeving van Oldenburg 'n nieuw bedrijf In gebruik worden genomen, waar men al deze methoden heeft toegepast in combinatie met een zeer vergaande automatisering van de in terne transportwerkzaamheden op de boerderij en een bijna volledige me chanisatie van de landarbeid. Zo ver in de toekomst liggen deze -mogelijkheden dus niet meer. Blijde hereniging in Ravenstein Dank zij foto's die een Utrechtse fotograaf van de aan komst tier groepen vluchtelin gen heeft gemaakt en die hij in de hal van het vluchtelingen- centrum te Utrecht exposeert, is gistermiddag een Hongaars echtpaar verenigd. Een jonge Hongaar van onge veer 20 jaar, keek met belang stelling naar de foto's toen hij op een der foto's zijn vrouw herkende, van wie hij in de strijd gescheiden was. Direct vervoegde hij zich met een aan tal tolken bij de administratie van het Rode Kruis. Het bleek dat zijn vrouw met het tweede transport was meegekomen en in het vakantiecentrum „Her- perduin" te Ravenstein is on dergebracht. Daar volgde later op de dag de blijde hereniging. 9 Een groep van 580 Hongaarse vluchte lingen is donderdagavond met een extra trein te Tongeren in België aangekomen. Dit is een plaatje van het „elektri sche drukknopbedrijf", dat Siemens op de 44ste Wanderausstellung van de DLG in Hannover toonde. Het bedrijf is volledig elektrisch uitgerust. Niets wordt met de hand gedaan, wat ook machinaal kan gebeuren. Bovendien zijn er zoveel schakelklokken aange bracht, daf tal van handelingen auto matisch worden verricht tijdens de nachtelijke u/ren. In het artikel hiernaast geven wij er een beschrijving van. Het model toont niet de berging van hooi en stro op de zolder. Het hooi wordt elektrisch omhoog gebracht en elektrisch ge droogd en geventileerd. De aanvoer naar de stallen geschiedt elektrisch. Dat geldt ook voor de strovoorzie- ndng. Deze mander van werken ver eist vrij aanzienlijke investeringen, doch het „Groene Plan" van de West- duitse regering kent allerlei subsidies voor rationalisatie en mechanisatie, die een en ander uitvoerbaar maken. Binnenkort komt een dergelijk bedrijf in werking. |IHIIIIIIIIIIIIIIIÉÏlÈllÉlW Zijn mooiste bezitJ Aan de poort van de Utrecht- se Jaarbeurs stond gisteravond een klein jochie. Hij stond er al een hele tijd en viel niet op tussen de aan- en afrijdende Rode Kruis wagens die goede- ren aanvoerden voor de Hon- ga arse vluchtelingen. i§ Zijn verkleumde handen om- klemden een grote doos, waar- j§ iii een elektrische trein, com- m pleet met transformator. „Het is het mooiste wat Ik H heb", zei hij, „maar een Hon- gaars jongetje mag het van me ee hebben". Hij heeft het gister- H avond zelf mogen geven aan 'n EE f§ Hongaars joch, dat er bijzon- !f der blij-. mee-Avas. VELE AMERIKAANSE SUCCESSEN IN MELBOURNE Noor Danielsen liet speer over een record-af stand door de lucht suizen Vele tienduizenden toeschouwers hebben maandag in het Olympisch stadion van Melbourne een verschrikkelijk en keihard gevecht gezien om de titel op de 800 meter. De Amerikaan Tom Courtney bleek ten slotte de vlijmscherpste eindsprint te hebben en finishte als eerste, maar zijn voorsprong bedroeg nauwelijks één pas op de Engelsman Derek Johnson, die dus het zilver kreeg. De derde plaats was voor de Noor Auden Boysen. Direct na het startschot de meeste atleten gingen uit gehurkte starthouding weg werd er heftig gevochten om de leiding. Courtney had de snelste en hardnekkigste beginsprint, want bij het ingaan van de eerste bocht had hij de leiding. Overigens klitte het groepje nog dicht op elkaar en de Amerikaan had dan ook bijkans geen voorsprong op zijn landgenoot Sowell, Boysen, Johnson, Farrell, Butscliat en Leva. Op het tweede rechte stuk voerde Sowell het tempo nog hoger op en ging zijn landgenoot voorbij. In de tweede ronde schoot Courtney echter langs Sowell in de bocht. Op het laatste stuk leek de positie van de beide Amerikanen nog hopeloos, want Johnson kwam met een fantastische sprint naar voren en wrong zich langs Sowell en Courtney naar de kop. Het „eindschot" van Courtney was echter zo onweerstaanbaar, dat de Engelsman toch nog naar de tweede positie verwezen werd. Boysen passeerde Sowell nog. Courtney liet de tijd van 1 min. 47,7 sec. voor zich aantekenen en verbeterde daarmee het door de Amerikaan Mal Whitfield in 1948 ge vestigde en in 1952 geëgaliseerde Olympische record met anderhalve seconde. -Tijdens de finale van de 800 meter stond er zo'n stijve bries, dat de Olympische vlag van de mast woei. De strijd tussen de favorieten was meedogenloos en Tom Courtney was na de race zo uitgeput door zijn slot- spurt, dat hij nauwelijks kracht vond om te stamelen „Wie heeft gewon nen?" Johnson, die zelf ook aan het eind van zijn krachten was gekomen, antwoordde „Jij bent de winnaar, Tom." Een half uur na afloop lag Courtney nog dodelijk vermoeid op de massage-tafel niet in staat om on geduldige verslaggevers te woord te staan. Later zei nq, dat hg dacht de strijd verloren te hebben, toen John son hem ongeveer veertig meter voor de eindstreep toch nog voorbij ging. Hij wist zelf niet goed waar hij de re serves vandaan haalde om de Brit met een fractie van een seconde de baas te blijven. De uitslag was: 1. en Olympisch kampioen Tom Courtney (Amerika), 1.47.7; 2. Derek Johnson, (Engeland), 1.47.8; 3. Auden Boysen, (Noorwe gen), 1.48.1; 4. Sowell, Amerika, 1.48.3; 5. Farrell, Engeland, 1.49.2; 6. Spurrier, Amerika, 1.49.3. Betty was de snelste Niet Shirley Strickland en ook niet Mariene Matthews hebben er voor gezorgd, dat op de 100 meter dames de gouden medaille in Australië bleef, maar wel Betty Cuthbert. Ook in deze finale werd een spectaculaire strijd geleverd om de Olympische titel. De blonde Betty Cuthbert uit Syd ney had een snelle start, sneller nog dan de Duitse Christa Stubnick, die op de binnenbaan als een pijl uit de blokken schoot. Betty nam dan ook de leiding, maar ne zestig meter kwam bij verrassing de Amerikaan se Isabel Daniels vliegensvlug op zetten. En prompt daarna deden Chris ta Stubnick, gevreesd om haar uithoudingsvermogen, en Marie ne Matthews zich gelden. In een razende stormloop gingen zij Da niels voorbij, maar Betty Cuth bert was niet te achterhalen. Het was met het blote oog niet uit te maken, wie de tweede plaats voor zich had opgeëist: Stubnick of Matthews. Nadat de film van aankomst was bestudeerd, werd echter uitgemaakt, dat Christa tweede en Mariene derde was. De Australische Betty Cuthbert liét de tijd van 11,5 sec. voor zich noteren. Stubnick en Matthews kre gen beiden 11,7. Tijdens de race had den de loopsters de wind tegen, een bijzonderheid, die de waarde van de uitmuntende prestatie nog verhoogt. De winnares evenaarde het Olym pisch record, dat haar landgenote Marjorie Jackson in 1952 te Helsinki had gevestigd. Dominee sprong hoog Ook de „vliegende dominee" Bob Richards (Amerika) kwam op het erepodium te staan om de gouden medaille in ontvangst te nemen. Met 4.56 meter kwam hij bij het polstok hoogspringen hoger dan iedere ande re deelnemer. Deze sprong betekende ook een nieuw Olympisch record. Ook in 1952 was het polstokhoogspringen door Richards gewonnen. Tevens hield hij de traditie van zijn land hoog, dat sedert de moderne Olym- sche Spelen van Athene de Amerika nen altijd beslag legden op dit kam pioenschap. De 30-jarige Richards vertelde na afloop van de strijd, dat hij er over denkt zich uit de wed strijd terug te trekken. Hij was van mening, dat de jeug dige Griek Roubanis, die de derde (Slot van Dag. 11 ven niet meer wordt gehinderd door de frequent varende veerdienst, ter wijl bovendien door het buiten ge bruik raken van de aanlegplaats en het grote opstelplein voor de veer dienst een belangrijke expansiemoge lijkheid voor het commerciële gebruik van de haven beschikbaar zal komen. De minister acht het niet juist te stellen, dat de bedrgven. «Ue thans nog bjj de haven zijn gevestigd, verplicht zullen worden zich te verplaatsen, aangezien alleen de bedrijvigheid, die de veerdienst met zich meebrengt en de de daarmee verband houdende be langstelling voor garage- en horeca- bedLryven rond de naven, waarschijn lijk belangrijk zullen verminderen. En dit laatste behoeft nog niet In te hou den, dat alle toeristische belangstel ling voor de haven verdwijnen zal, al dus de minister. Indien overigens bepaalde bedrgven zich zouden willen verplaatsen, ligt het niet op de weg van de minister dat tegemoetkoming in de kosten daarvan wordt verleend. Bergen op Zoom Wat de haven van Bergen op Zoom betreft merkt de minister op, dat het hier een gemeentelijke haven betreft. Rijk en provincie verleenden subsidie in de kosten van verbetering. De ge meente kwam onlangs met een geheel nieuw en omvangrijker plan voor ver betering, hetgeen tot een ernstige ver traging in de uitvoering leidde. De ontwikkeling van de scneepvaartbe- weging is moeilijk te voorspellen en mede afhankelijk van het gebruik dat zal worden gemaakt van de mogelijk heden, welke de verbeterde haven zal bieden. De zeevaart op deze haven is uiterst gering. Het valt niet te verwachten, aat deze zeevaart een nadelige invloed van de afsluiting van de Oosterschelde zal ondervinden, aangezien de te ver wachten kustvaarders, evenals zulks het geval ls met de binnenschepen, welke deze haven aandoen, gebruik kunnen blijven maken van het Kanaal door Zuid-Beveland. f,Zwakke plaatsen Het is niet mogelijk mededeling te doen van de „zwakke plaatsen", die in 1957 verbeterd zullen worden, aan- plaats veroverde met een sprong van 4,50 meter, uitstekende kwaliteiten heeft. De zilveren medaille was voor de Amerikaan Gutowski, die nog over de lat kwam. toen deze op 4.53 lag. W ereldrecord-worp Bij het speerwerpen (heren) kwam er niet alleen een nieuw Olympisch record uit de bus, maar zelfs een nieuw wereldre cord! De Noor Danielse liet de speer namelijk 85,71 meter door de lucht suizen. Het officiële re cord stond op naam van de Pool Sidlo en werd op 30 juni van dit jaar gemaakt. De Pool, die zelf ook meedeed, kon tegen deze enorme worp niet op, maar met 79,98 meter kreeg hij toch nog het zilver. De Rus Tsibulenko overbrugde een afstand van 79,50 meter en kon daardoor het brons in ontvangst gaan nemen. Overigens is bij deze wedstrijden het oude Olympische record, dat met 73,78 meter op naam stond van de Amerikaan Toung (1952), talrij ke malen verbeterd. Al vroeg in de morgen, toen er slechts enkele duizenden toeschou wers in het grote stadion aanwezig waren, werd bij de kwalificatiewed- Vervolg op pag. 8) NAAR ENGELAND 700 PER DAG Vinmiddag défilé voor paleis Soestdijk Het Nederlandse Rode Kruis heeft aangeboden de Jaarbeurshallen in Utrecht, waaruit spoedig aUe Hon gaarse vluchtelingen die in Nederland worden opgenomen, vertrokken zullen zijn, in te richten als doorgangscen trum voor vluchtelingen, die in Enge land veilig onderdak zullen vinden. Engeland heeft namelijk aangebo den dagelijks 700 vluchtelingen op te nemen, maar de reis van Oostenrijk naar Engeland achter elkaar is wel bijzonder vermoeiend, vandaar het aanbod van het Rode Kruis. De ruim zeshonderd Hongaren, die zondag zijn aangekomen zullen heden middag een bustocht naar Paleis Soestdijk maken, waar ze voor Konin gin Juliana zullen defileren. Vanuit de Jaarbeurshallen hebben de vluchtelingen aan Koningin Juliana en aan minister-president Drees te legrammen gezonden, waarin zjj dank brengen voor de gastvrijheid in Ne derland en waarin verklaard wordt, dat zij him beste krachten zullen ge ven om zich die gastvrijheid waardig te tonen. De Hongaarse studenten, die cen traal te Zeist zijn ondergebracht, zijn begonnen met dc uitgave van een Hongaars tijdschrift „Magyar Szo" (Het Hongaarse woord). Het orgaan wil een band leggen tussen de vluch telingen onderling en uil een beeld geven van de Nederlandse mentaliteit, aard en levenswijze. gezien hoewel overleg met de pro vinciale en rijkswaterstaat in een vroeg stadium nodig is ter beantwoor ding van de primaire vraag, of in een bepaald geval van een .zwakke plaats" moet worden gesproken het uitwerken en bestek klaar maken van de verbeteringsplannen veeal door de betrokken beheerders geschiedt. In beginsel komen alle lichamen, die met beheer van hoogwaterkeringen zijn belast, voor uitkering uit de hier bedoelde post in aanmerking, doch de vraag In hoeverre in een bepaald ge val een bijdrage kan worden verleend, dient beantwoord te worden aan de hand van gegevens omtrent de verho ging van de lasten, die het werk zou meebrengen en de financiële mogelijk heden van de beheerder. Wel kan worden gezegd, dat bij het bepalen van de z.g. draagkracht dei- waterschappen rekening zal worden gehouden met de uitgaven voor be neer en onderhoud, die deze lichamen zich regelmatig moeten getroosten. De binnenkort te verzwaren hoog waterkeringen langs de Westerschel- de zijn inderdaad „zwakke plaatsen". Waar de dijken deze zeearm, zoals te recht is opgemerkt, overeenkomstig de eisen van de nog slechts ontwerp zijnde Deltawet zullen moeten wor den verzwaard is het noodzakelijk, evenals trouwens in soortgelijke ge vallen elders, om redenen van econo mie de „zwakke plaatsen" terstond volgens evengenoemde eisen te verbe teren. Het is de bedoeling van de onderge tekende dat de financiële regeling van de versterking van de Scheldedijken uiteindelijk zal geschieden overeen-, komstig de daartoe uit de Deltawet voortvloeiende bepalingen. Voor zo veel nodig worden voordien in uitvoe ring komende werken met behulp van voorschotten gefinancierd. Rebellen op Java actief Rebellen op West-Java hebben in één week tijd 25 mensen vermoord en 1500 huizen verbrand. In de periode van 15 november tot 23 november werden twee ï-ebellen vermoord en drie gevangen genomen door het politieleger. In de Preanger ten oosten van Bandoeng werd alleen al een schade naar schatting van 1.770.000 roepia's aangericht. Proces in EasHbourne-zaak Voor de rechtbank te Eastbourne is maandag de 57-jarige uit Ierland af komstige arts John Bodkin Adams verschenen, die van onregelmatighe den ten aanzien van de testamenten en crematies van een aantal rijke be jaarden te Eastbourne wordt beschul digd. Hij werd onder borgstelling van 2.000 pond (ruim 20.000 gulden) voor lopig in vrijheid gesteld. Op twintig* december wordt het prpces voortge zet. V. d. Viesprijs voor Hoornik. Het bestuur van de vereniging van letterkundigen was zaterdag in Am sterdam in jaarvergadering bijeen. Aan het eind van de vergadering werd de H. G. van der Viesnrgs uit gereikt aan Ed Hoornik voor zijn stuk „Het Water". Fototentoonstelling drie vorstenhuizen De voorzitter van de Tweede Ka mer, dr. L. G. Kortenhorst. heeft gis teravond een tentoonstelling geopend van foto's van de leden van de vor stenhuizen der Beneluxlanden. „Drie families." De ortening dezer tentoonstelling in het Benelux-huis werd door een lantn' bijgewoond. Moederde' alleen in kano op Atlantische Oceaan Toen zaterdagmiddag het m.s. „Bli- tar" van de Kon Rotterdamse Llovd zich tussen Kaaostad en Halifax midden op de Atlantische oceaan be vond. kreeg men aan boord een ui terst klein vaartuigje in het vizier, dat Iatèr bleek een zeilkano te zijn, waarin moederziel alleen maar vol komen monter een man zat. Het was een Duitser, Hans Lindemann. „Ik heb geen hulo nodig", schreeuwde hij, „zeg alleen maar'aan mijn landgeno ten. dat het mÜ goed gaat". Hij was op weg van Las Palmas naar Sankt Thomas in West Indië. Buit van inbrekers bedroeg 20 mille Tijdens afwezigheid van de bewo ners hebben inbrekers vrijdagavond een bezoek gebracht aan de woning van de familie S. in de Pieter Post- laan te Rotterdam. Er wordt een aktentas met f20.000 vermist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7