Ledenwerfactie ontwikkelt zich gunstig in Zeeland &boin Zeeuwse Almanak Z.L.M.-ACC0UNTANTSDIENST RAPPORTEERDE OVER 1955 Nieuw filter volle rookgenot! U próéft dat u rookt! Probeer vandaag nog deze King Size! MINISTER ALGERA OVER DE WATERSCHAPPEN VEILIG VERKEER-TOURNEE VERLOOPT GOED IN ZEELAND PROVINCIAL EZEEUWSB COURANT DINSPAG 27 NOVEMBER lfóg KRINGVERGADERING RODE KRUIS Inzameling 1956 bracht f 52.700 op Tjjdena de zaterdag in Goes gehouden vergadering van de kring Zeeland van het Nederlandse Rode Kruis, die onder leiding stond van de kringcom missaris, mr. J. A. Heyse uit Middelburg, werd meegedeeld, dat de jaarlijk se inzameling in 1956 een bedrag van 52.700 heeft opgebracht, zijnde ruim 78 pet van het streefbedrag, hetgeen een record betekent, Alhoewel hét lan delijk gemiddelde nog niet officieel bekepd is, bestaat er goede hoop, dat Zeeland voor de vierde maal beslag zal weten te leggen op het provinciaal campagnebord. Een vaststaand feit is echter, dat de afdeling Sint-Philips- land voor de derde maal in successie winnares is geworden van de landelijke zijden ere-wimpel, daar deze gemeente 2302,55 inzamelde ofwel bijna 434 pet van het streefbedrag (vorig jaar 391 Vz pet). Over de ledenwerfactie deelde de kringsecretaris, de heer A. D. Con- atandse, mee. dat deze zich ook in Zee land gunstig ontwikkelt dank z\j de medewerking van plaatselijke vrou wenorganisaties, die huis-aan-huis be zoeken afleggen, en de vele propagan- da-avonden, waarop de toneelgroep ,,De Róde Kruisspelers" uit Middel burg onder regie van de heer J, Wever met het stuk „Het witte legioen" van Maarten van Vucht, en het „Pirogo- cabaret" uit Goes optreden, alsmede van de traditionele filmvertoningen. De afdeling Zuid-Beveland-Oost ls in het kader van de ledenwer ving thans de grootste geworden, want zij telt momenteel ongeveer 2700 leden (vorig jaar 700), waar van Yerseke er onlangs 500 ver wierf, Kruintngen, incluis Hans- weert eveneens 500, Wemeldinge en Krabbendijke elk 300, Rilland- Bat h 250 en Waarde 150. Tijdens de deze maand gehouden propa- ganda-avonden werd elders in dit f;ewest een aantal van ruim 600 eden ingeschreven. Verreweg de meeste afdelingen speciaal de grotere zullen hun huis- aan-huis collecten eerst in het begin van het volgend jaar ontketenen, om dat de diverse collecten voor Honga rije eerst dienden te worden georgani seerd. De boottocht met chronisch invali de patiënten in de afgelopen zomer was ook in Zeeland een groot succes. Ongeveer 70 Zeeuwse patiënten maak ten via de binnenwateren van ons land een onvergetelijke reis terwijl de ont vangst in de meerplaatsen allerharte lijkst was. Ook het personeel van de „Kasteel Staverden", zowel de beman ning als - het verplegend personeel komt alle hulde toe. Reeds nu heeft het kringbestuur een tocht voor mei of juni van het volgend jaar bij de Raad voor de Invalidenzorg voor de Zeeuwse patiënten aangevraagd.. Vluchtelingenhulp Vanzelfsprekend kwam ook de hulp. aan de Hongaarse vluchtelingen tij dens deze vergadering ter sprake.'De waarnemend Kringcommissaris, mr. M. Tydeman uit Westkapelle, bracht uitvoerig verslag uit over zijn bezoek aan dé Jaarbeurshallen te Utrecht, waar de vluchtelingen opgevangen worden. Onder leiding van dr. vrij- landt, de gewestelijk commandant van het Rode Kruis in Utrecht, werden zo wel de Juliana- als de Margriethal door de helpsters en helpers in de kortst mogelijke tijd vóór de aan komst van de Hongaren omgetoverd in prachtige slaap-, eet- en recreatie zalen. Na een uitvoerige bespreking werd besloten, dat de op initiatief of onder auspiciën van het Rode Kruis gecollecteerde gelden zo spoedig mo gelijk zullen worden overgemaakt op gironummer 777, daar het hoofdbe stuur deze gelden thans dringend no dig heeft voor de hulpverlening in Hongarjje zelf. Aan het einde van deze vergadering werd besloten om een telegram te zen den aan dr. Vrijlandt, waarin de ver gadering haar bewondering uitspreekt voor de wijze, waarop hij en de zijnen ten behoeve van de Hongaarse vluch telingen de totstandkoming van dit fraaie opvangcentrum hebben weten te verwezenlijken. Bespreking in Breskens met E.T.I.-directeur In de gisteravond gehouden verga dering van de raad der gemeente Breskens deelde de voorzitter, burge meester J. A. Eekhout, mede, dat a.s, donderdagmorgen om tien uur een bespreking zal worden gehouden in 't gemeentehuis tussen het cellege van B. en W-, een commissie van de raad, drs. Mi O. Verburg, directeur van het E.T.I. en het actie-comité van de plaatselijke VVV. Er zal van gedach ten gewisseld worden over de conse quenties welke de aanleg van de nieu we veerhaven met zich meebrengt. Alle voor deze Zeeuws-VTaamse ge meente belangrijke zaken, zoals de visserij en het vreemdelingenverkeer, zullen daarbjj onder de loep worden genomen. Drs. Verburg zal o.m. aan de hand van het besprokene een rapport over Breskens samenstellen. EXPORT PEREN Met ingang van 25 november is de export toegestaan van peren naar Zweden en met ingang van 26 novem ber van peren naar Frankrijk. COLLECTEN Behalve de algemene inzameling in de gemeente Borssele, welke 1370,61 ten bate van Hongarije opbracht, wer den ook in twee kerken collecten ge houden. Deze hadden een opbrengst van 881,64 als resultaat, zodat totaal J 2252,25 werd geofferd. De in de Ned. herv. leerk te 's-Heer Abtskerke gehouden na j aarszendingscol- lecte heeft 155.opgebracht. Regelmatige groei Het boekhoudbureau en accoun tantsdienst van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij maakt in zijn jaarverslag over 1955 melding van 'n regelmatige groei, terwijl de werk zaamheden goed verlopen. Getracht wordt zoveel mogelijk de belangen van de bij het bureau aangesloten land- en tuinbouwers te behartigen, meermalen ook ver buiten het zuiver fiscale terrein. Bij de werkzaamheden worden nog steeds de storende gevolgen van de watersnoodramp 1953 ondervonden. Nog zeer veel gevallen zijn fiscaal niet afgewikkeld en leiden tot diverse moeilijkheden. Vooral hierdoor heeft men meermalen grote moeite om alle aangiften tijdig op de betrokken be lastinginspecties ingeleverd te krij gen. Van achterstand van enige be tekenis is echter geen sprake. De ver houding met de fiscale autoriteiten is goed. De „strijd" met de fiscus ver loopt steeds in de zakelijke sfeer. In 1955 werden 474 bezwaarschriften te gen de diverse belastingen ingediend en afgehandeld. Hierop werd in to taal 364.180,93 aan belastinggelden VAN TOT e3.ijfe geen bezoek s.v.P. Eir ls, enkele dagen geleden, in het Zeeuws-Vlaamse dorpje Zandberg, Jemeente Graauw, een merkwaardige acht ontketend! Uit de nertsen- fokkerij tan de heer P. W. was één van die kostbare pelsdragertjes ont snapt en toen dat eenmaal ontdekt was, stelde men verwoede pogingen in liet werk om liet diertje te van gen. Maar de nerts gebruikte het ver- dedigingsmid'cl, dat moeder natuur hem zo rijkelijk had geschonken, prompt. Er hing dan ook zo'n kwalijk luchtje rond het beestje, dat niemand het waagde dicht in de buurt te ko men. Niettemin gelukte het tenslotte de nerts te locahseren, zodat hij niet meer ontsnappen kon. Ondanks het ruimschoots ronddelen van wasknij pers verklaarde geen mens zich ech- RECLAME... if Sinterklaas kapoentje stijgt in deze dagen al weer langs menige schoorsteen in ontroerend vertrou wen het vrije zwerk in, om aldaar te verdwijnen in het absolute niets. Dat laatste is overigens van geen bete kenis, zo lang hét geloof by de jeugd maar rein en onbezoedeld bewaard blijft. En daar nu ontbreekt wel eens wat aan. In vele etalages immers kunt ge thans het blozend gelaat van de man uit Mira, het oude hoofd gedekt door de onvermijdelijke mijter, weer aan schouwen. Meestal is zulk een portret uitgevoerd in profaan karton en zo lang de kwaliteit van het produkt re- delyk is voldoet die afbeelding wel. Maar het komt ook voor, zoals wij in een der Zeeuwse steden zagen, dat men een conterfeitsel gebruikt uit de dagen van Hildebrand een avondje koekverguldenen dat toen ken nelijk al als reclame-object had ge diend. Kijk, dat lijkt mis noch psycho logisch, nóch pedagogisch verant woord, Ge moet de goedheiligman tenslotte in zijn waarde laten en wie hem als een gerafelde kartonnen plaat voor de ramen hangt, werkt daar beslist niet aan mee Want dan kan het gebeuren, dat een knaapje, in wie het geloof aan vijf december nog niet helemaal is gestorven, plotseling de naakte waar heid in een flits ontdekt, En dat is dan zo triest voor de ouders, die het schone verhaal zo lang mogelijk gaaf hebben gehouden ter bereid het diertje op te pakken en naar zijn hok terug te brengen. Lang werd beraadslaagd en tenslotte bleek de vrouw van ae fokker de moedigste. Zij greep de nerts stevig beet en bracht het pelsdragertje naar zijn verblijf. Het gerucht gaat nu, dat deze onverschrokken vrouw voorlopig geen bezoek zal ontvangen MISVERSTAND Er klopte zaterdagavond iets niet in de seingeving in het kanaal nabij Hansweert. Dit misverstand had tot gevolg, dat het sleepschïp Fluviale 13 en het motorschip Confiance stevig tegen elkaar op voeren. Zo stevig zelfs, dat het beide schepen niet gelukte weer los te komen. Het laat zich zelfs aanzien, dat de schepen losge- rband moeten worden. Beide sche pen'liepen flinke lekkage op en waarschijnlijk zullen de ladingen (kolen en pyriet) overgeslagen moeten worden. UIT 'T SPOOR Een vijf-tons (beladen) vrachtwagen is in de nabijheid van het Zeeuws- Vlaamse Walsoorden van de wal in de sloot terechtgekomen. De chauf feur, de heer J. M. utt, Kloosterzande. nam de bocht te kort, zodat de wa gen uit het goede spoor vloog. Eerst nadat een zware kraanwagen te hulp was geroepen, kon de vrachtwagen op de kant worden gebracht. De chauffeur liep geen verwondingen op. (Advertentie/ Koop liever gegarandéêrde kwaliteiten wyers afd, tapijten Leveling vu Uy woningioiiduer terug ontvangen, waarvan onder an dere 295.000 aan inkomstenbelas ting en 55.000 aan vermogensaan- wasbelasting. Per 31 december 1955 bedroeg het aantal deelnemers aan het boekhoud- burêau 1826, accountantsdienst 125 en bedrijfseconomische afdeling 9. De districten Zuid-Beveland en Walche ren waren hierbij het sterkst verte genwoordigd, namelijk met respectie velijk 507 en 533. In totaal zijn er 1358 bedrijven aangesloten, waarvan ongeveer de helft (653) tussen de 11 en 40 ha. ligt. De aangesloten bedrij ven beslaan een totale oppervlakte van 32917 ha. (gemiddelde bedrijfs- grootte 24.3 ha.), Sint-Philipsland staat aan de spiits met een gemiddel de bedrijfsgrootte van 43.2 ha. en Wal cheren komt mét 14 ha. op de laatste plaats. '-jf De bedrijfseconomische afdeling vèr- toóhöè over 1955 een niet onbeteke nende teruggang. De zeer uitvoerige boekhouding, welke op deze afdeling wordt bijgehouden, brengt zeer hoge kosten mee. Voor enkele bedrijven bleken deze een bezwaar. Het ligt in de bedoeling deze afdeling te reorga niseren en een minder uitvoerige be werking voor een veel groter aantal bedrijven door te voeren. In het verslag wordt verder onder meer nog melding gemaakt van het overlijden van de heer P. Scheele sr. te Biezelinge, die één der oprichters van de coöperatie was en sedert 1942 het voorzitterschap bekleedde. Het personeel bestaat uit 37 personen. Kredietverhoging van zes ton voor woningen 't Zand Voorstel van B. en W. B. en W. van Middelburg verzoeken de raad voor de bouw van de 336 wo ningen op 't Zand een kredietverho- ging van 593.700 toe te staan. Tij dens de vergadering van 17 juli jl. verleende de raad een krediet van 4.596.300 voor de bouw van deze wo ningen. Dit plan was gebaseerd op een voorlopig ontwerp voor een nieuwe uitbreidingsplan, maar een nadere uit werking van dit plan heeft aange toond dat het aantal typen der te bou wen woningen moest worden vergroot, terwijl daarnaast gebleken is, dat de grondkostcn te laag, waren geschat. De stichtingskosten van de woningen moet derhalve worden geschat op rond 5.190.000. Voorts wordt voorgesteld om mede werking te verleneri voor de uitbrei ding van de nieuwe school voor u.l.o. aan de Olmenlaan met twee lesloka len. Het aantal lokalen, gebaseerd op het aantal leerlingen van 1 januari '55 bedroeg tien. De uitbreiding van het aantal lokalen is een gevolg van de stijging van het aantal leerlingen. Be droeg dit op 1 september 1955 208, op 1 september 1956 waren er 273 scho lieren, Bovendien verwacht het schoei bestuur op 1 september 1957 wger een uitbreiding van het leerlingenaantal, waardoor "het nieuwe gebouw reeds te klein zou zijn. Het schoolbestuur zou dan verplicht zijn om een of meer klassen in andere lokaliteiten onder te brengen. Omdat reeds aan de bouw van de lokalen begonnen kan worden, voor dat de 10-klassige school klaar is, zul len de kosten zo laag mogelijk gehou den kunnen worden. De totale kosten zullen naar raming 55.000 bedragen inclusief bijkomende werken. Excursie naar suikerfabriek. Zaterdagmiddag maakte-een aantal leden van het technische personeel der Centrale Zeeland der P.Z.Ë.M. een excursie naar de Coöperatieve Beet wortelensuikerfabriek te Sas van Gent. In de cantine werd door een chemicus van de fabriek aan de hand van diverse foto's een uiteenzetting gegeven van het fabricageproces van beetwortel tot kriqtilsuiker, waarna onder zijn leiding een rondgang dooi de fabriek werd gemaakt. Volgende week zaterdag zal door een andere groep eenzelfde excursie worden ge maakt. Advertentie Nu kunt u een filter-sigaret roken en toch genieten, echt genieten als van een gewone sigaret. Steek op zo'n nieuwe Long Run met het acetaat filter' Dank zij dit filter proeft u de rijpe geurige tabakken, volledigWat een intens genoegen deze filter-sigaret! King Size Filter 85 ct Zeeuwse fruitteeltdag 1957 Op 11 januari a.s. De jaarlijkse Zeeuwse fruitteeltdag, georganiseerd door de provinciale af deling van de N.F.O., zal op 11 janua ri aanstaande te Goes worden gehou den. Als spreker zijn uitgenodigd de heren P. A. Spoor, van de onderzoek- afdeling van het L.E.I., dr. J. G, ten Houten, directeur van het Instituut voor Plantcnziektenkundig Onderzoek te Wageningen en F. J. C, B. Jansen, directeur van de N.V. Hero Conser ven te Breda, Onderscheiden De heer A. M. Kalle, chef van de afdeling goederen en expeditie van N-V. Stijfsel-, en glucqsefabriek „Sas van Gent" te Sas vam Gent werd bij K.B. onderscheiden met de zilveren eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. ANTWOORD AAN TWEEDE KAMER Andere bestuursvorm noodzakelijk Minister Algera heeft in zijn memo rie van antwoord aan de Tweede Ka mer over de positie der waterschap- Ïen verklaard, dat uit liet verzet van e linie van waterschapsbonden te gen het betrekken van de waterscliap- pen in de wet gemeenschappelijke regelingen, niet mag worden afge leid dat tie waterschappen met ande re publiekrechtelijke lichamen weige ren sanien te werken. De bezwaren betreffen dan ook niet de samenwer king in het algemeen maar de samen werking volgens de genoemde wet. De vraag waarom het hier gaat is of het gewenst is voor de be hartiging van waters tqatsbelan- gen, welke aan de waterschappen is opgedragen, een andere vorm te kiezen dan die van het waterschap zelf. - In gevallen, waar het gemeentelijk belang moet worden erkend als een belang.dat in de.afweging moet wor den betrokken, dient daarvoor ook geen nieuwe vorm te worden gekozen, maar kunnen Provinciale Staten een watei-schap zo inrichten dat de af weging van dit belang verzekerd is. Zou een andere vórm wordeH gekozen, dan zou het overnemen van de rege len met betrekking tot de water staatswetgeving niet alleen Menselijk blijken, maar voor het overgrote deel ook noodzakelijk zijn, teneinde het toezicht en het oppertoezicht, dit laatste onder verantwoordelijkheid van de minister van verkeer en wa- Zangeres Irma Kolassi concerteert in Middelburg De Griekse zangeres Irma Kolassi, mezzo, en de pianiste Jacqueline Bon- neau, die voor de begeleiding zorg draagt, geven donderdagavond om acht uur een concert voor de Z.V.U.- leden in de Concert- en Gehoorzaal te aiiddelburg. Irma Kolassi genoot haar muziekop leiding te Athene en te Rome. Nadat zij reeds als 16-jarige de eerste prijs voor piano te Athene behaalde, begon zij haar zangstudie onder leiding van Maggie Karadja en behaalde op 19- jarige leeftijd ook hiermee een eerste prjjs op het conservatorium te Athene. Zij zette in Rome haar piano studies voort onder leiding van Alfre do Casella en werd spoedig als eerste voor zang toegelaten aan de vermaar de Academia Santa Cecilia waar zij in 1939 haar diploma behaalde Na de Griekse burgeroorlog breidde zü haar carrière uit over andere landen: zij maakte in 1949 haar dèbuut in Parijs, 1950 in Zwitserland, 1951 in Londen, 1952 in Nederland en in 1953 in Duitsland. In het seizoen 1950—1951 trad zij voor het eerst in Nederland op als so liste op 6 april 1951 bij de uitvoering van „Le miroir de Jésus". Het grote succes van deze uitvoering lèidde tot herhalingen in het voorjaar van 1952 in de drie grote steden èn toen zij in het daaropvolgende seizoen bij con certen van het Concertgebouworkest en van het Residentieorkest de plaats innam van Suzanne Danco en enkele dagen later de plotseljpg ziek gewor den Elisabeth Schwarzkopf verving op een liederenavond van de „Concert- gebouwkamermuziek" te Amsterdam, was haar reputatie ook in Nederland definitief gevestigd. Industrie-vestiging in Vogelwaarde Het gemeentebestuur van Vogel waarde onderhandelt thans met de directie van een confectiebedrijf uit Gelderland over de vestiging van een nevenbedrijf in deze gémeepte. Ook het E.T.Ï. is ingeschakeld bij deze on derhandelingen, die tot dusver nagr wens vérlopen. Er zal om te begin nen werkgelegenheid worden gebo den voor circa 20 meisjes. Expositie werken A. Pihl een week verlengd De tentoonstelling van werken van de Vlissingse kunstschilder A. Pihl, in de kunstzaal van de boekhandel Bikker te Vlissingen, is verlengd tot en met zaterdag 1 december a.s. Donderdag en vrijdag is Goes aan de beurt Donderdag en vrijdag a.s. zal Goes in het teken van het veilig verkeer staan. De tournee van het Verbond voor Veilig Verkeer, welke thans sinds 8 oktober door Zeeland trekt, zal dan op min of meer spectaculaire wijze de strijd voor de verkeersvei ligheid in deze gemeente opnemen. Tegelijk zal dan het vierjarig bestaan van deze tournee worden „gevierd", want bet was op 29 november 1952 dat de propagandist, de heer Zieke- meljer, In Delfzijl zijn „triomftocht" door ons land aanving. De propagandist, die uitstekend de kunst verstaat om zijn werk met en thousiasme te brengen, heeft zijn stug volhouden rijkelijk beloond gezien. Begonnen met een geluidswagen en een „gammel" 16 mm. filmtoestel, heeft de actie zich zo uitgebreid, dat er nu al een dubbele ploeg, met de modernste filmapparaten uitgerust, van gemeente naar gemeente trekt. Zelfs geen enkel kerkdorp wordt overgeslagen, En de praktische resul taten? Men is zeer tevreden. Vrijwel overal waar de tournee kwam, is op de lagere scholen, van de eerste klas af, begonnen met het geven van ver- keerspnderwijs, gevolgd door 'n exa men. Ook werden er contacten ge legd voor het Verbond van Veilig Verkeer. Over de ervaringen in Zeeland was men zeer tevreden. Zeeuwsch-Vlaan- deren, Walcheren en bijna geheel N.- Beveland, zijn thans afgewerkt. Zuid- Beveland komt nu aan de beurt, waarbij in Goes gestart wordt. Er komt hier een tweedaagse actie. In „De Prins van Oranje" zal beide dagen overdag een serie filmvoorstel lingen voor de schopljeugd worden gegeven, terwijl 's avonds gratis bij eenkomsten voor de oudéren worden georganiseerd. Op beide avonden za' 'n muzikale rondwandeling door de stad maken-. Donderdag zal „Bosanna dit doen; „Epphonia" heeft yoor vrijL dagavond deze taak op zich genomen. Na 'n openingswoord van de voorzit ter van de veren. Veilig Verkeer „De Bevelanden", de heer H. B. Pilaar, zal de burgemeester van Goès, mr, W. C, ten Kate, op de eerste avond een opwekkend woord spreken. Verder zal op deze bijeenkomst een drietal verkeersfilms, w.o. de .nieuwste rol prent „Klaar Over", alsmede de. kleu renfilm „Land beneden de zeespie1- gel" worden vertoond Overdag zal een auto rnet- een ver- keerspedagoog. door de stad rijden en per microfoon de weggebruikers at tent maken op yerkeersfputen, ter wijl dertig jeugdbrijgadiers propagan damateriaal zullen verspreiden. Na Goes worden de andere Zuid- Bevelandse gemeenten bezocht Rilland-Bath ig de laatste op 18 .de cember waarna Tholep en Schou- wen-Duiveland nog volgen. Qp 12 ja nuari a.s. zal de tournee door Zeeland in Zierikzee worden 'beëindigd. lerslaat, te veiwezeuijpvcu.yoK het imiöiiagaLeioei van uc i» ave» «cnappen. 4uu Vcnuouueiyiv ucutn vuvji uiucLen geiden en ue uaarvuw gtiusnuo wei- ceiijKe legeis van luepaoamg zyn. xxeu ui act leven te i.jo^ca zua m xeite een Wcxteiaciiap zyn, Witaiicp net voor Wtuci suuu^on ge- aciueven leent in oeftuisei vwi toe passing zou moeien zy «i, eenter ue status van watert», nap w utiiuen. uo minister Zt»u net uoti ue- paaui onjuist acmen niiueu ue muge- iptviieiu iuu wui'ueu g.v«jputiu urn uuor ue toepassing vau t»e \>ct genicen- suiuip^fciijtve regeini^eu een iconis- peisooiii.j.uieiu oenLiellu lienaaitri, eveiiiueei met veroiueneuue uévoegu- neiu, te creeieu uat een waierseiiaps- uuui oi een ueel ua*:r\au zou uiiOcie- neii. isen andere vraag; zou zgn of en in hoeven e een samen weiauig te over wegen Ware, waan/ij ue iiiogeiijKneid van net in net ieven roepen van een recmspeisoonnjKuieia ueziitepd Henaam aié Uovenoeuoeid Worat uit gesloten. jJe munster neeit zien ten aamsuen van au puni geen derühtief ooraeei gevormü. ij een wilde plannen Op de waai scnu wuig-; van ae. Ka- meiienen tegen aiienei wuqe pianhen tót reorganisatie van het wa,ter- scnapswezen, zegt ae minister, dat zouamge piannen nem met heooen be reist. izy acnt ue vi-ees voor zodanige piannen iqet gerechtvaardigd, al is iiet uiteraard mogenjK, oat ue minis ter meent ^en statenoesiuit met ter ivoniiiKiyKe goeuKeunng te moet.en vooruragën. net non aanbeveling verdienen ge meenten op een of andere wyze dn het waierschapsbestei ie betrekken, steeds net karaaier van het water- scnap ais doelcorporatie kan daartoe leiden. ne oplegging van lasten is in be ginsel oen aangelegenheid van Pro vinciale ouaien, neergelegd in 't w;a- tersuuapoiegibiuont. De uitvoering vau utze ïcgieiuenisbepalingen be rust Weliswaar veeial Dij het water- scnapsueotuur, üocu deze staat dan onuer toezieut van noger gezag.. De munster onaerscnrijit uat de watersenappen niet slechts oog. die nen te heooen voor hun eigen Delan- gen, maar evenzeer voor uie van be woners der bebouwde kommen en de daar gevestigde industrieën. Bij gevaar De verhouding tussen net water schapsbestuur gemeenteiijK be stuur ingeval van uringenü óf drei gend gevaar, aisrnede bij overstromin gen, heeft ae nauwgezette aandacht van d.b minister. Door de wet bescherming burger bevolking wordt in het algemeen de verhouding tussen waterstaats- en ander bmnenlands bestuur aan de or de gesteld; Overleg tlissen de depar tementen heeft pas zin indien da ge dachten zich voldoende hebben, ge vormd over de vraag; welke bevoegd heden aan dé waterstaatsbesturen, met name aan het njkswaterstaatsbe- stuur, in dergelijke omstandigheden moet worden toegekend. De kwestie van de binnendyken acht de minister van het grootste be lang. Deze materie is niet behandeld in het ontwerp-Deltawet doch wel in het desbetreffende voorlopig ver slag aan de orde gesteld. In de me morie van antwoord oyer hetzelfde ontwerp zal daaraan ook aandaoht worden geschonken. Omtrent de arbeid van de commis sie Financieel Bestel Waterschaps wezen kan de minister mededelen, dat deze commissie een interim-rapport heeft uitgebracht over een stelsel van uitkeringen voor de kosten van zee- en rivierwaterkeringen, vergezeld van een ontwerp van wet met memorie van toelichting. De minister heeft ont werp met toelichting aan de colleges van Gedeputeerde Staten en aan de Unie van Waterscliapsbonden toege zonden met verzoek hem van raad te dienen. Horeca-cursus in Zeeuwsch-Vlaantleren Het gewestelijke arbeidsbureau te Terneuzeu stelt thans ia samenwer king met het bedrijfsleven pogingen in het werk om te komen tot een Ho reca-cursus in Zeeuwsch-Vlaandereh. Deze heeft ten doel'de vakbekwaam heid te vergróten van diegaien, die reeds in het vak werkzaam zijn én de eerste beginselen bij te brengen bij hen, die zich in het hotel-, restaurant- en café-bedrijf een goede toekonrst willen scheppen. Indien de cursus, waarvan de kosten gering zijn, dooiv gang' vindt, zal deze waarschijnlijk worden gehouden in de landbouwhuis- houdschool te IJzendijke. Als docent zullen daarbij optreden de heren J. P._ Seijdel te Domburg en F. H. L. van 't Westende te Zoutelande, welke heren reeds eerder met een dergelijke cursus zijn gestart. Inlichtingen over de cursus worden zowel door het ge westelijk arbeidsbureau als door de 'ricenten verstrekt. VANDAAG, Middelburg - Electro: „Het brandende circus", (1-4 jr.), 19 en 21.15 uur; Con certzaal: ZVU—NRV: „De ontwikke ling van de Jonge staat Israël", cause rie met lichtbeelden, 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Rock aroyrid the clock", (14 jr.), 19 en 21 uuri Luxor: „Simba", (18 jr.), 90 uur. Goes Grand: „Heb je 'm door", (a.l,), 20 uur, 20 uur; „De Prins van Oranje": pro vinciale dag V.V.H,, 10 uur; „De Prins van Oranje": Jaarvergadering gewest. Vrouwencommissie P. v. A.( 10 uur; „De Prins van Oranje" propaganda-avond Christelijk Natio naal Vakverbond, 19.30 uur,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2