PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Russen pompen Syrië vol wapens Irak vraagt V.S. vliegtuigen Geen tweede nieuwe veerboot op dienst Vlissingen - Breskens MILITAIRE AUTO IN KANAAL: VIER SOLDATEN GEDOOD Va ndaag... NOOD DWINGT HONGAREN AAN HET WERK TE GAAN 199e jaa.rgang - no. 281 Dagblad ut-.tgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie': F. j/an de Velde en F. B. den Boer. A.djunct: W. de Pagter. Hoofdrèd.acteur: W. Leertouwer. Adjunct-hooftlred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f 6.50 p. kw.; fr. p.p. 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 27 nov. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. tng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. BureaWs: Vlisrsingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 43, telof. 20: Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. 24. te;ef. 20. SPANNING VERPLAATST ZICH VAN SUEZ NAAR SYRIË Premier van Pakistan waarschuwt; aanval op Israël de bedoeling Van vele zijdon bijjven berichten binnenkomen, die erop wijzen, dat de Russen steeds meer oorlogstuig, waaronder tanks, straaljagers en bommenwerpers1. Syrië binnenpompen. Harold Guard, van United Press, meldt, dat in de wandelgangen van het Britse Lagerhuis open lijk wordt gesproken over een verplaatsing van de spanningen in het Nabije Oosten van het Suezkanaal naar Syrië. Irak heeft de Verenigde Staten dringend verzocht het land met spoed vliegtuigen te zenden voor de luchtmacht. Ook zou door de Iraakse ambassadeur in Washington aangedrongen zijn op verster king van de Iraakse landstrijdkrachten. Irak wordt als westers te genwicht tegen Syrië gezien. Syrië heeft Irak er dezer dagen van be schuldigd wapens in Syrië binnen te smokkelen om het bewind in dat land omver te werpen. De Syrische regering heeft besloten dat de buisleidingen vkn de Iraakse oliemaatschappij op haar gebied weer in bedrijf komen „voordat Egypte geheel is ontruimd". Russische technici zijn bezig het Syrische leger te oefenen. In Lon den vreest men, dat Syrië geheel in de macht van de Sow jet-Unie zal geraken. PremieT Soerawardy van Pakistan heeft na een bezoek aan het Midden- Oosten gewaarschuwd tegen „zekere belanghebbende mogendheden", die trachten „wanorde en verwarring te stichten en de veiligheid en stabili teit in ernstige mate te bedreigen". Hij doelde op een mogendheid, die „probeert voordeel te trekken uit de gevoelens van sympathie, die in het Midden-Oosten voot een Mohamme daans land zijui gewekt". De Pakistaanse premier zei lan ge tijd gepoogd te hebben dit on plezierige onderwerp te vermij den, maar het niet langer verant woord te achten omdat het ge- Minder verbruik? [V/I het vooruitzicht maand van feesten en presentjes zullen er velen in Nederland zijn, die een blik in hun spaarbankboekje werpen om na te gaan of via dat boekje een „extra-stootje" in december kan wor den opgevangen. Dat is dan één der gelukkigste effecten van de in Neder land toch wel sterk verbreide spaar- lust. Volgens de Nederlandse spaarban ken zelve zijn er in Nederland bijna 8 miljoen spaarrekeningen en al gaat het meestal om kleine bedragen, dat grote aantal zegt toch wel iets wat betreft de kleine „spaarders". Belangwekkender echter dan zo'n los getal van 8 miljoen zijn de cijfers van de werkelijke besparingen in Ne derland. In 1955 bespaarde het Neder landse volk totaal 4970 miljoen gul den (een vijfde deel van het natio nale inkomen). Dat gebeurde in al lerlei vorm, niaar voornamelijk in de vorm van premie voor levensverze kering of particuliere pensioenverze- kering en als niet uitgekeerde winst, die in n.v.'s werd vastgehouden. Slechts voor een kleiner deel ging het om bedragen op de spaarbankboek jes! Het bleek, dat de spaarlust se dert 1950 was verdubbeld, want in dat jaar bedroegen de besparingen van het Nederlandse volk niet meer dan 10 procent van zijm nationale in komen en in 1951 en 1952 bereikte men zelfs de 10 procent niet eens! We mogen zeggen, dat we in de laatste jaren een spaarzaam volk zijn geweest. Desondanks verschijnen er al eni ge maanden lang in dag- en weekbladen waarschuwende ar tikelen over het feit, dat de Neder landers boven hun stand leven en dat ze het soberder moeten aanleggen. Zelf skreeg de Sociaal Economische Raad van de regering opdracht de vraag te bestuderen hoe Nederland zijn uitgaven moet beperken. Hoe kan nu een volk, dat. een vijfde deel wan zijn inkomen bespaart, toch nog boven zijn stand leven? Het antwoord :s heel eenvoudig: Nederland staat weliswaar sterk op het punt van bin nenlandse besparingen, maar niet op dat van buitenlandse besparingen. Het koopt meer in het buitenland dan het betalen kan. Dit jaar zal het op zijn betalings balans naar het buitenland vermoe delijk een tekort hebben van 200 mil joen gulden, terwijl het in deze jaren van hoogconjunctuur toch minstens een overschot van 500 miljoen zou moeten hebben. Op deze wijze becij feren de economen dam dat Nederland ongeveer 700 miljoen gulden teveel i,n het buitenland besteedt en dat te veel dient te verdwijnen. Men zal het in 1957 met 700 miljoen minder moe ten doen. Het advies daarover van de So ciaal Economische Raad komt waarschijnlijk woensdag a.s. ge reed. Velen weten echter nu al hoe dat advies zal luiden. Men houdt bij de Sociaal Economi sche Raad niet van „ijzige geheim zinnigheid tot het laatste ogenblik". Men laat wel eens iets uitlekken. Het advies komt er oy neer advies komt er op neer, dat drie par tijen tezamen het bedrag van 700 mil joen moeten besparen. De ene partij bestaat uit de overheid (staat, pro- (Vervolg op pagina 3). vaar toeneemt. „Op overvloedige wijze wordt er geld verstrekt aan ondermijnende krachten", zei hij, „in grote hoeveelheden woTden aanvalswapens verstrekt aan lan den, die er niet mee kunnen om gaan". Hij hekelde het optreden van betaalde agenten die de jeugd opruien en personen, die onder de dekmantel van diplomatieke on schendbaarheid, bommen en wa pens verstrekken aan saboteurs en die mensen huren om te vernie len, te doden en te moorden. Men probeert de bestaande regering omver te werpen en te vervangen door marionetten, aldus Soerawar dy. DICHTER TOT WESTEN Zoals wij gisteren reeds meldden, wordt Syrië thans geregeerd door een „driemanschap", volkomen naar Sow jet-model: de secretaris van de communistische partij, het hoofd van de geheime dienst en de minister van buitenlandse zaken hebben het heft volledig in handen. Uit Londen wordt gemeld, dat de Britse regering de sleutel tot de si tuatie ziet in Irak. In dat land hoopt men de westerse oliebelangen veilig te kunnen stellen tegen de opdrin gende Sowjet-moloch. De Britten heb ben hun wapenleveranties aan Irak reeds versneld. Het verzoek van Irak aan de Verenigde Staten om wapens, wijst erop, dat Irak westers georiën teerd blijft. Irak is lid van het Pact van Bagdad, evenals Pakistan, Tur kije en Perzië. De laatstgenoemde landen hebben op eigen initiatief al activiteiten in het Midden-Oosten ont wikkeld, om de Russische invloed te gen te gaan, die tot gevolg hebben ge had dat de Libanon en vooral Saoedie Arabië weer dichter tot het westen zijin gekomen. In officiële kringen in Londen meent men te weten, dat Syrië, ge- inspireerd en terzijde gestaan door de Russen, bezig is een Brits-Frans- Egyptisch complot „uit te -vinden", dat Syrië als excuus zou moeten die nen voor een aanval op Israël. Enge land zou door deze wending gedwon gen zijn de militaire activiteiten in de Suezkanaal-zone te stoppen, vooral ook om de bondgenoten in het Pact van Bagdad niet opnieuw van zich af te stoten. DE DOOD OP DE WEG Wielrijder bij botsing om het leven gekomen p Niet. alleen de Egyptische p vrouwen, maar oolc in Egypte wonende Syrische -vrouwen i§ p worden door officieren van liet M Egyptische leger onderwezen in het gebruik van vuurwape- iien. Russen weigerden Engelse trein te laten passeren Voor het eerst sinds het einde der blokkade van Berlyn (1949) is weer wrijving ontstaan tussen de Russi sche militairen en de westelijke geal lieerden over de treinverbinding tus sen Berlijn en het westen. Een Engelse militaire trein cp weg van Berlijn naar West-Duitsland werd aan de grens tussen Oost- en west-Duitsland door de Russen opge houden en naar Berlijn teruggestuurd, omdat er zogenaamd iets niet in orde was met de documenten, die de trein begeleidden. Een Amerikaanse militaire trein in omgekeerde richting werd, eveneens aan de grens tussen Oost- en West- Duitsland, twee uur door de Russen opgehouden, doch tenslotte doorgela ten. 0 De voorzitter van het centraal stem bureau heeft in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer J. Ha ken te Amsterdam, de heer B. Brand- sen (cpn) te Amsterdam benoemd ver klaard tot lid van de Tweede Kamer. Illlillllllllllllllllllllllllllllll Vier militairen van de „Lua" zyn gistermorgen op de vliegbasis Leeu warden door 'n auto-ongeluk om het leven gekomen. Twee personen wer den ernstig gewond. Een aantal man schappen van de parate afdeling van de Lua uit de Prins Frederik kazerne te Leeuwarden hield oefeningen op de basis. De truck, waarin zij gezeten waren, geraakte bij het uitwijken in een berm, kantelde en kwant in een kanaal terecht. Bij de reddingspogingen bleek, dat een wachtmeester, een kornet en een soldaat reeds waren overleden. Een vierde slachtoffer overleed' kort na aankomst in het Sint Bonifa- cius-hospitaal aan zijn verwondingen. De vier om het leven gekomen mi litairen zyn: de 23-jarige kornet R. L. uit Aerdenhout, de 20-jarige wachtmeester H. J. B. uit Hoogeveen, de 20-jarige soldaat A. E. uit Utrecht en de 21-jarige soldaat R. H. uit AJt- krum. De twee gewonden verkeren niet in levensgevaar. De chauffeur van de truck kreeg een shock en kon nog niet worden gehoord, zodat de nauwkeurige toedracht nog niet be kend is. Vast staat, dat de truck moest uitwijken voor een met zand geladen auto en daarbij is beland in de berm langs een afwateringskanaal tje. Omstreeks zes uur gisteravond is Ike met vakantie President Eisenhower is maandag uit Washington naar Augusta in Ge orgia vertrokken. De president zal een week rust houden, voor het eerst na zijn herverkiezing als president. op de rijkeweg TilburgBreda bij Gïlze-Rijen de 65-jarige wielrijder B. W., wonende te Gilze-Rijen, by het oversteken van de rijksweg door een personenauto aangereden èn op slag gedood. Op rijksweg nummer 29 onder Terschuur is gistermiddag een ver keersongeval gebeurd, waarbij drie personen ernstig en vier licht werden gewond. Toen een Duitse per sonenauto, bestuurd door de heer H. D. uit Kiel, een voor hem rijdende auto wilde passeren, kwam hij in bot sing met een tegenligger een per sonenauto waarin een echtpaar uit Deventer en een echtpaar uit Rhoon zaten. De Duitse bestuurder en de beide heren uit de Nederlandse auto, werden ernstig gewond. De twee an- een advocaat uit Ierland en een heer dere inzittenden van de Duitse auto, uit Buenos Aires, en ook de dames uit de Nederlandse auto liepen lichte verwondingen op. Bij Belgische spoorwegen 45-urenweek De heer De Vos, directeur-generaal van de nationale maatschappij der Belgische spoorwegen, heeft maandag ter kennis van het personeel gebracht, dat met ingang van 1 december a.s. voor alle leaen van het personeel, ook voor hen, die in dagloon werken, de 45-urenweek zal worden ingevoerd. Vrouw in brand geraakt en overleden In haar woning aan de Gerdesia- weg te Rotterdam is de 74-jarige we duwe H. de G.E. met brandwonden in de derde graad dood op haar bed aangetroffen. Een buurman had de politie gewaarschuwd. Vermoed wordt, dat de bejaarde vrouw in de voorkamer op een stoel naast een brandend elektrisch kacheltje in slaap is gevallen en in brand is geraakt. Uit sporen die de politie vond kan afge leid worden, dat het slachtoffer zich nog brandende kledingstukken van het lichaam heeft getrokken en in de tussenkamer op bed is gaan liggen. p ....is het 40 jaar geleden, dat p H de bekende Belgische dichter en toneelschrijver Emile Ver- haeren op het station te Rouaan i§ op een rijdende trein sprong en H verongelukte; M p ....is het 25 jaar geleden, dat H p de Engelse natuurkundige sir David Bruce, bekend door zijn onderzoekingen op het gebied p der slaapziekte en zijn ontdek- king van de tsetse-vlieg als p overbrenger deze ziekte, over- leed. lllllllllllllllllllllllllllll^^ Reeds 82.000 vluchtelingen Uitputting en ellende hebben 't verzet, voor zover het zich manifesteerde In 'ii algemene staking In Hongarije, goeddeels gebroken. De arbeidersraad van Boedapest heeft de arbeiders gisteren medegedeeld, dat het beter is maar weer aan het werk te gaan, daar men vreest, dat uitputting, de chaotische toestand waarin het land verkeert en de honger de onderlinge solidariteit zullen aantasten. De arbeidsraad stelde een viertal eisen op, dat ten grond slag zou moeten liggen aan onderhandelingen met de marionetten-pre mier Janos Kadar. In de eerste plaats willen de arbei ders met Nagy, hun ontvoerde oud premier, zelf spreken. Indien blijkt dat hij eigener beweging naar het bui tenland is gegaan, dan zal men zich daarbij neerleggen. Het Joego-Slavi- sche officiële blad Borba berichtte overigens gisteren, dat een aantal bloedverwanten van Nagy, overtuigd dat deze onder dwang reisde, een be roep heeft gedaan op buitenlandse ambassades in Boedapest om voor Na gy in de bres te springen. De verdere eisen van de arbeidersraad van Boe dapest waren: een premier die het ver trouwen van het volk heeft, een eigen militia voor de arbeiders, een zodani ge verdeling van de Rode Kruis-goe- deren, dat aeze de arbeiders ten goe de komen en een eigen pers voor de arbeiders. Een communistisch diplomatiek ambtenaar in Londen heeft giste ren verklaard, dat Nagy spoedig terug zal keren, als lid van een nieuwe Hongaarse regering. De stroom vluchtelingen naar Hongarije gaat gestaag door. Gis teren werd het aantal 82.000 be reikt. Volgens het Engelse blad „The Ob server" wordt het Roemeense leger door de Russen in allerijl ontwapend, omdat de Sow jets niet meer op de Roemeense soldaten kunnen rekenen. De Roemeense minister van onderwijs is gisteren ontslagen. Een delegatie van Roemeense regeringsleiders kwam gisteren in Moskou aan. De En gelse, Franse, Amerikaanse en andere Navo-ambassadeurs begroetten de Roemenen niet. Voor de vierde maal deze maand boycotten zij een officiële gebeurtenis ANTWOORD VAN MINISTER ALGERA 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII llllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllll Een Hongaarse familie, die ee» zeer verre voettocht moest maken om de vrijheid te berei- §f ken, trekt bij Andau de grens over. Geen tunnel door de Schelde voor Zw.-Vlaanderen en Noord-Brabant Minister Algera deelt in de memorie van antwoord op het voorlopig ver slag van de Tweede Kamer inzake de begroting 1957 van het departement verkeer en waterstaat, mede dat voorshands van de bouw van een tweede nieuwe grotere veerboot op de dienst VlissingenBreskens om conjunctu rele reden moet worden afgezien. De minister wil een oost-west verbinding door Zeeuwseh-VIaanderen in verband met de inpoldering van de Braakman niet in het rijkswegen plan opnemen. Hij meent, dat de uitvoering van die gedachte aan de provin cie kan orden overgelaten, die reeds grote gedeelten van deze verbinding tot stand bracht. De Rijkswaterstaat heeft de mo gelijkheid van een tunnel door de Schelde tussen Zeeuwsch-Vlaande ren en Noord-Brabant overwogen. ten varen, daar het van een derge lijke kostbaarheid zou worden, dat het economisch niet te verdedigen zou zijn. Zelfs staat de uitvoer baarheid in dit riviergedeelte niet vast. Minister Algera wijst erop, dat in de genoemde verbinding, zij het met een omweg, reeds redelijk zal worden voorzien door de voltooiing van de vroeger in aanleg geweest zijnde weg VraseneAntwerpen, waartoe de Bel gische regering besloten heeft. Minis ter Algera spreekt in dit verband zijn erkentelijkheid uit voor deze de Bene- lux-gedachte naar voren brengende daad van België. De minister deelt mede, dat plannen tot verbetering van de haven van Ter- neuzen thans niet worden overwogen. Wel is, naar bekend, tussen het rrjk, de lokaliteit en overige betrokken in stanties, overleg gaande om tot een betere beheers- en exploitatievorm voor deze haven te geraken. Dit over leg is eerst onlangs aangevangen, zo dat in dit stadium nog bezwaarlijk mededelingen kunnen worden ver strekt. Breskens Voorts wijst minister Algera er op, dat de bestaande handelshaven van Breskens, welke na de oorlog ten kos te van grote bedragen is verbeterd en waar zich een verheugende bedrijvig heid heeft ontwikkeld, geheel intact blijft. Men ondervindt van de verplaat sing van het veer naar een nieuwe ha ven ten westen van Breskens het voor deel, dat de handelsvaart en de vis serij bij het in- en uitvaren van de ha- Vervolg op pag. 7) uit protest tegen de jongste gebeurte nissen in Hongarije en het Midden- Oosten. Volgens berichten zijn ook in de Oekraïne-Karpathen de laatste da gen vele Russische sterren neerge haald. In Bulgarije zouden de Stalinis ten sterk in het offensief zijn. Tal van hun tegenstanders worden gearres teerd. Poolse journalisten hebben de regering verzocht Imre Nagy in Polen politiek asiel te verlenen. President Tito van Joego-Slavië heeft aangebo den te bemiddelen tussen Turkije en Griekenland in hun geschil inzake Cy prus. V.S. zouden IJslandse basis mogen blijven gebruiken De regering van IJsland heeft erin toegestemd dat de Amerikanen de be schikking houden over de strategisch belangrijke luchtmachtbasis Keflavik op IJsland, zij het met voorbijzien van de Navo, aldus een bericht in de „New York Times". Uit Reykjavik meldt een correspon dent van het blad dat de voorwaarden de westelijke diplomaten op IJsland hebben geschokt. De verrassendst^ voorwaarde zou die zijn, waarin de Navo ter zijde wordt gesteld als de instantie waaraan de IJslandse rege ring verantwoordelijk zou zijn als verklaard lid van deze westelijke al liantie. Volgens het Amerikaanse blad is men in sommige westelijke diplo matieke kringen van mening dat in dien deze bepaling officiële steun in Washington vindt, het wel eens het eind van de Navo als instrument voor collectieve veiligheid zou kunnen be tekenen. Noordwesterstorm met koudere lucht (Van onze weerkundige -- p medewerker) H Boven de oceaan treffen wij p een brede en zeer krachtige westelijke luchtstroom aan, p waarin op ongeveer vijf kilo- f§ p meter hoogte windsnelheden van meer dan 200 km per uur p voorkomen. Met deze stroming p is een stormdepressïe langs p noord-Schotland in de richting van zuid-Zweden getrokken. p Maandagavond nam de wind p p reeds tot stormachtig toe en p ruimde na de koufrontpassa- p ge naar noord-westelijke rich- H p ting. Vooral langs de Wadden- p kust werd in de afgelopen nacht een flinke storm waarge- ee p nomen. Het is waarschijnlijk li H dat vandaag ook 'langs de Zeeuwse kust stormweer voor- komt, waarbjj het Noordzeewa- ter meer dan 1.50 meter boven p p N.A.P. wordt opgejaagd. Er H stroomt koudere lucht naar ons land, waarin aanvankelijk flink p p wat buien voorkomen. p lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllll DE VERWACHT... STORM. Over liet algemeen veel bewolking met plaatselijk enige buien. Krach tige tot stormachtige westelijke wind. Lagere middagtempera turen. ZON EN MAAN 28 november Zon op 8.23 onder 16.37 Maan op 3.55 onder 14.26

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1