PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Nagy naar onbekende bestemming na arrestatie door de Russen Spoedig memorie van antwoord over de Deltawet Vlissingen wacht op herstel van Zeeland-kade Vandaag... DE VERWACHT. I99e jaargang - no. 279 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Fagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week: f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 24 nov. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie f 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van f X,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z C.. Middelburg. Bureau's: Vlissingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 43. telef. 20; Temeujen, Brouwerijst:. -j; Zlerikzee. N. Bogeids'.r. 24 telef. 2': BELOFTEN VAN KADAR GOLDEN NIET Joego-Slavië vraagt Hongaarse regeerders om opheldering De Hongaarse ex-premier Imre Nagy is door de Russen gearresteerd en met onbekende bestemming weggevoerd. Nagy verliet donderdag de Joego-Slavische ambassade in Boedapest, waar hij enige weken asyl heeft genoten. Hij was in gezelschap van 42 anderen, onder wie vijftien vrouwen en zeventien kinderen. De Hongaarse autoriteiten hadden een autobus beschikbaar gesteld om hen naar hun woningen te brengen. Zij kwamen daar echter niet aan. Gistermiddag vroeg Joego-Slavië de Hongaarse regering, ophelde ring te verstrekken. Hongarije had namelijk aan de Joego-Slavische rege ring beloofd, dat de betrokkenen ongemoeid zouden worden gelaten. Gisteravond werd in de Joego- Slavische hoofdstad Belgrado aan United Press een officiële schildering ven de gebeurtenissen gegeven, waaruit bleek dat de Russische vei ligheidsdienst de buschauffeur had gedwongen, naar 't militaire hoofd kwartier te rijden, waar de passa giers werden gearresteerd, ondanks protesten van twee Joego-Slavische diplomaten, die in de bus waren meegereden. Vervolgens waren de Joego-Slavische diplomaten uit de autobus gegaan en was het voertuig omringd door ver scheidene lichte pantserauto's. Hij reed weg naar een onbekende plaats van bestemming. Volgens een bericht van Reuter uit Boedapest zijn Imre Nagy en zijn metgezellen vrijdagmid dag door Russische militairen gearre steerd en weggevoerd nadat Nagy met Kadar, de huidige communisti sche marionettenpremier, besprekin gen had gevoerd over de vorming van een coalitieregering. Bij die besprekingen zou reeds overeenstemming zijn bereikt. Ra dio-Moskou heeft vrijdagavond al leen maar bekend gemaakt, dat oud-premier Imre Nagy van Hon garije en anderen die asyl gezocht hadden in de Joego-Slavische am bassade in Boedapest, donderdag avond de ambassade hebben verla ten en met een bus naar een onbe kende bestemming waren gegaan. Het nieuws van Nagy's arrestatie door de Russen verspreidde zich snel in de Hongaarse hoofdstad en veroor zaakte grote opwinding onder de be volking. Met spanning wacht men af, hoe de massa van 't (stakende) Hon gaarse volk erop zal reageren, dat de man, die men weer in de regering wenste, is weggevoerd. De Hongaarse regering had meege deeld, dat Imre Nagy „overeenkoms tig zyn wens om in een ander volksde- mocratisch land te wonen" naar Roe menië was vertrokken. Niemand in Boedapest geloofde dat. Een woord voerder van de persafdeling van de regering in de Roemeense hoofdstad Boekarest antwoordde aan een mede- Weekeinde met winterweer (Van onze weerkundige medewerker) Het hogedrukgebied boven Scandinavië weet zich nog te handhaven waardoor ook ge- durende het weekeinde de zwakke tot matige oostelijke wind zal aanhouden. Daarmee blijft koude lucht toestromen, met het gevolg, dat het ge durende het weekeinde nog winters weer zal zijn. 's-Nachts komt lichte vorst voor en in de middaguren komt het kwik even boven het vriespunt. Een zeer actieve stormdepressie trekt naar IJsland en zal een s poging doen het hogedrukge- H bied met de kou verder naar het oosten te verdrijven, maar M het is nog twijfelachtig of deze depressie hierin zal slagen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Dertien schepen kunnen Suezkanaal verlaten De Britse admiraliteit deelt mede. dat het dit weekeinde mogelijk moet zijn enkele van de 13 in het Suezka naal opgesloten schepen waaronder de Nederlandse Lemskerk via Port Said naar de Middellandse Zee te brengen. De kwestie is opgenomen met de vertegenwoordigers van de Verenigde Naties in Port Said. De Britse marine is vrijdag begon nen het eerste gezonken schip in het noordelijk deel van het kanaal te lich ten. Als alles goed gaat, zal men dit weekeinde ruimte genoeg hebben om 8000 tons Liberty-schepen en moge lijk grote tankboten te laten passeren. Het is moeilijk te schatten, zo wordt van Britse zijde gezegd, wanneer het noordelijke stuk van het Suezkanaal geheel vrij zal zijn. Het zal eerder een kwestie van maanden dan. van weken zijn, meent men.. werker van United Press, die hem op belde: „Wij weten niets over een reis van Imre Nagy of omtrent zijn aan komst In Boekarest of in Roemenië". De Joego-Slavische regering heeft in de nota over het verdwijnen van Imre Nagy en de zijnen aan de Hon gaarse regering meegedeeld, niet te geloven dat Hongarije de afspraken over Nagy en de zijnen zou schenden. Als dat wel het geval zou zijn, zou Joego-Slavië dit als een grove inbreuk op de vriendschappelijke betrekkingen, en op het internationale recht be-" schouwen. Men houdt In stakend Boedapest ernstig rekening met de mogelijkheid dat nieuwe onlusten zullen uitbarsten. Derde transport Hongaren zondag in Utrecht De derde trein met Hongaarse vluch telingen uit Oostenrijk wordt in de loop van a.s. zondag in Utrecht ver wacht. In deze trein komen ruim 600 vluchtelingen naar ons land. Met dit transport is het contingent van "2000 vluchtelingen, tot toelating waarvan de regering toestemming heeft gege ven, voltooid. De gedelegeerde van het Nederland- sche Rode Kruis te Wenen, de heer J. Geijsman, berichtte gisteravond dat tot en met 22 november zes Rode Kvuis-kolonnes onder verantwoorde lijkheid van het internationale comité van het Rode Kruis uit Wenen naar Boedapest zijn vertrokken. Zij hebben daar 400 ton goederen afgeleverd aan de ziekenhuizen. Behalve bloedplasma medicamenten en verbandstoffen wer den ook verzonden vet, vlees, chocola de en kolen. Oude man op „onbewaakte" gedood Vrijdagmorgen omstreeks kwart voor tien is nabij het viaduct tussen Wouw Roosendaal de 72-jarige A. van T., uit Wouw, op een onbewaakte spoorweg overgang door een uit Vlissingen ko mende diesel overreden toen hij de spoorlijn wilde oversteken. De man was vrijwel op slag dood. De trein ondervond geruime tijd vertraging. In verhand met het benzine- tekort in Frankrijk wachten de §f Franse automobilisten in lan- H ge ryen bij de tankstations om H een paar liter te krijgen. Overigens staan vele stations reeds „droog". IlllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllM Waarschijnlijk 30 doden hij vliegtuigongeluk Een DC-6 van de Lignea Aerea Ita- liana is vlak na het vertrek van het vliegveld Orly bij Parijs hedenmorgen vroeg neergestort. Er waren 24 pas sagiers en 8 bemanningsleden aan boord. Volgens de eerste berichten zijn er slechts twee overlevenden, maar de toestand is nog uiterst ver ward. Het toestel was op weg van Rome naar New York. MINISTER ALGERA KONDIGT AAN: Tegelijkertijd uitvoering Deltaplan en Zuiderzeewerken Minister Algera hoopt de memorie van antwoord Inzake de Deltawet op korte termyn gereed te hebben. Hy deelt dit o.m. mee in zyn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inza he zyn begroting voor 1957. Voor de afsluiting van het Haringvliet zyn enkele werken van voorberei dende aard in uitvoering, terwyl het bestek voor de bouwput van de sluizen ls vastgesteld en aan het eind van het jaar zal worden aanbesteed. De minister meent dat er geen redenen van technische aard zyn, waarom het Deltaplan en de Zuiderzeewerken niet tegelykertyd zouden worden uit gevoerd. Het is nog niet mogelijk met zekerheid mede te delen welke plaatsen langs de Westerschelde ln 1957 voor verbetering In aanmerking komen. De verbe tering van enkele van de volgende waterkeringen is in uitvoering of zal dat hopenlijk binnenkort kunnen zijn: langs de noordelijke oever te Zoutelande, Vlissingen, Ellewoutsdijk, Hansweert. en Waarde, en langs de zuidelijke oe ver te Cadzand, Breskens, Temeuzen en Ossenisse. i heeft in verband met het Deltaplan er i tot dusverre de voorkeur aan gegeven zich niet uit te spreken over de voor stallen1 inzake een nieuwe Rijn-Schel- öeverbinding, doch van Nederlandse zijde is er op gewezen, dat de ontwik keling van westelijk Noord-Brabant technische voorzieningen op korte ter mijn vereist en dat het "iet het oog daarop noodzakelijk is dat de Belgi sche regeling een definitieve uit spraak doet cvdat de Nederlandse re gering haar standpunt kan bepalen. Indien België zich voor het ogenblik niet zou uitspieken over de voorstel len zou het later bezwaarlijk zijn, dat op deze voorstellen een beroep wordt gedaan, daar de feitelijke situatie in Noord-Brabant tegen die tijd waar schijnlijk zo ingrijpend gewijzigd zou zijn, dat de grondslag van die voor stellen zou zijn verdwenen, aldus de minister. De minister neemt stelling tegen de mening, dat door bedijking het be stemmen van een deel van de Bies- bosch als recreatiegebied met een slag onmogelijk zou worden gemaakt. Inzake het Moerdijkkanaal heeft het nieuwe kabinet direct contact op genomen met de Belgische regering. Het overleg^ zal binnenkort worden voortgezet. De Belgische regering Bericht over aanslag op Iraakse premier De Israëlische radio heeft vrijdag, op grond van berichten uit Irak, ge meld, dat een noging om Noeri el Said de eerste minister van Irak, te ver moorden, is verijdeld. De Iraakse re gering had gepoogd de moordaanslag geheim te houden. Commissie-Rutten acht het werkstudentschap ongewenst De adviescommissie voor het treffen van voorzieningen ten behoeve van studenten, de commissie-Rntten, heeft gisteren rapport uitgebracht aan de minister van O., K. en W. De commis sie acht het werkstudentschap over het algemeen ongewenst. Men beveelt aan betrekkelijk kleine werkgroepen te vormen voor eerste en eventueel ook tweedejaarsstudenten, waarin leiding gegeven wordt bij stu die. In elke faculteit wil men tussen het kandidaats- en het doctoraal exa men tijd gereserveerd zien voor wijs begeerte van het vak. Men wil de be noeming aan elke hogeschool van een universiteitsarts, die belast moet zijn met de verantwoordelijkheid voor de organisatie van de universitaire ge zondheidszorg. Aanbevolen wordt het aankopen, restaureren en bouwen van panden ten behoeve van de huisves ting der studenten. De oprichting van een psychologisch bureau voor studie adviezen wordt raadzaam geacht, zo ook een raad voor voorzieningen ten behoeve van studenten. Ook <3e schrijver Bert Voeten heeft zich dezer dagen a!s lid van het PEN- centrura laten schrappen. ...is het 40 jaar geleden, dat i» H Den Haag voor het eerst een aanvang werd gemaakt met het s Montessorionderwijs en wel in H een huis aan de Ten Hovestraat M ...is het 600 jaar geleden, dat s Basel door een aardbeving werd geteisterd. MORGEN ...is het 500 jaar geléden, dat de befaamde Franse avonturier, bankier, reder, groot-industri- eel en hofdignitaris Jacques M Coeur tijdens een expeditie te- H gen de Turken op het eiland pp Chios overleed. Hij begon zijn loopbaan als muntvervalser. Zyn vermogen groeide in korte tijd aan tot de fabelachtige som H van 27.000.000 goudfrancs. m M --viert de Deense dirigent en PP componist Peder Gram zijn 75e M verjaardag. llllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Het is reeds bekend, dat de Fratel- li GrimaldiS.I.O.S.A.-lijn uit Genua ook het volgend jaar weer gebruik zal maken van de ha ven van Vlissingen voor het passa giersvervoer naar Midden-Amerika. In de Vlissïngse raad is in de laatste tijdi. veelvuldig van gedachten gewis seld over de toekomstmogelijkheden van de havens. Daarbij werden het Delta-plan en de ontwikkeling van de stad Vlissingen in de beschouwingen betrokken, waarbij men zich toch al gemeen optimistisch betoonde wat be treft de groeimogelijkheden. Het praten over de toekomst is niet voldoende; er zullen in dit ver band ook daden gesteld moeten wor den. Het is bekend, dat de directie van de N.V. Haven van Vlissingen geen mogelijkheid onbeproefd laat om nieuwe lijnen aan te trekken: er zij slechts gewezen op de plannen van de Amerikaanse multi-mdljonair H. C. Cantor, voorts op de uitbrei ding met andere scheepvaartlijnen in dezelfde zin als thans met de Italiaan se scheepvaartlijn het geval is, het veetransport voor de Britse troepen in Duitsland enz. En denkt men aan de toekomst voor wat de tankschepen betreft, dan moet toch gerekend worden op een capaci teit voor tankers van tenminste 20.000 ton. Wil men een begin kunnen maken met de verwezenlijking van deze en andere plannen, dan dient eerst aan de Vlissïngse buitenhaven de Zee landkade te worden hersteld of in ie der geval de bestaande kadelengte te worden uitgebreid met tenminste 150 meter kaderuimte. Met een groots project, dat miljoe nen zal vergen, de aanleg van een verbeterde veerhaven iin Vlissingen voor de nieuwe veerboten naar Bres kens waarover wij reeds uitvoerig schreven is reeds begonnen. Maar wanneer straks de nieuwe veerboten zullen aanleggen in de fui ken, die berekend zijn op boten van 100 meter lengte, wanneer het sta tionsplein. geheel zal zijn veranderd, zodat men er over een grote parkeer ruimte beschikt, terwijl het verkeer van en naar de boot op aparte wijze zal zijn geregeld, dient toch ook de voormalige Zeelandkade te zijn her steld of vervangen door andere kade- aanleg. Bij informatie konden de officiële instanties i.e. de Rijkswaterstaat ons nog niets zeggen over de plan nen tot herstel van deze kade. Deze fotobewij-, hoe ïn de loop van de jaren nog niets werd gedaan om de oorlogsschade te herstellen cn hier de nodige voorzieningen te tref fen, welke toch evenzeer een levens belang van de stad Vlissingen raken. Mutaties ten hove Het particulier secretariaat van H. M. de Koningin deelt mede: H.M. de Koningin heeft aan W. J. baron Van Heeckeren van Molecaten op zijn herhaald verzoek met ingang van 1 januari 1957 op de meest eervolle wij ze met dank voor de bewezen diens ten, voor uitzonderlijke trouw en voor opofferingsgezindheid ontslag verleend als haar particulier secre taris. H.M. de Koningin heeft baron Van Heeckeren benoemd tot com mandeur in de Huisorde van Oranje. H.M. de Koningin heeft mr .dr. 1. G. van Maasdijk op zijn verzoek met ingang van 1 januai-i 1957 op de meest eervolle wijze met dank voor de be wezen diensten en voor de betoonde trouw ontheven van zijn functie ais kamerheer in buitengewone dienst. H.M. de Koningin heeft de tijdelijke waarneming van haar secretariaat op gedragen aan jhr. mr. E. W. Röell, kamerheer in buitengewone dienst. Mejuffrouw mr. Martine de Jong heeft, gezien de omstandigheden, aan H.M. de Koningin verzocht haar tij delijke aanstelling als particulier se cretaresse te mogen beëindigen en niet voor een vaste benoeming in aanmerking te komen. H.M. de Ko ningin heeft dit verzoek ingewilligd en mejuffrouw De Jong op de meest eervolle wijze per 1 januari 1957 van haar functie ontheven. Prof. Beel benoemd tot minister van staat. Oud-ministers ondescheiden Bij koninklijk besluit van 21 no vember is de vice-minister-president van het vorige kabinet, prof. dr. L. J. M. Beel, benoemd tot minister van staat. Bij besluiten van gelijke datum is de oud-minister mr. F. J. F. M. van Thiel benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en zijn. aangezien zij reeds een koninklijke onderscheiding hadden, bij bevorde ring benoemd de oud-ministers mr. J- W. Beyen en A. C. de Bruyn tot groot-officier in de orde van Oranje- Nassau en de oud-ministers J. van de Kieft en prof. mr. J. C. van Oven tot commandeur in de orde van Oran- je-Nassau. De staatssecretaris van financiën van het vorige kabinet, dr. W. H. van den Berge, die eveneens reeds 'n koninklijke onderscheiding bezat, werd bij bevordering benoemd tot commandeur in de orde van Oranje- Nassau. KORTE PREDIKATIE EEN STAD ZONDER KERK. En een tempel zag ik in haar niet." Openbaring 21 22. Johannes geeft op het eind van zijn boek Openbaring een beschrij ving van de nieuwe wereld. Hij ziet de heilige stad Jeruzalem neerdalen uit de hemel. Woorden schieten te kort om de heerlijkheid van dit alles uit te beelden. Maar waar is nu de tempel? De apostel antwoordt: die is daar niet te vinden.' Vreemd is dat: een stad zonder tempel, een stad zonder kerk. Hier aan zijn wij niet gewend. Laat de- onkerkelijkheid toenemen, toch wor den in de nieuv:e wijken van een stad en in de nieuwe dorpen nog steeds kerkgebouwen neergezet. De kerk is de plaats, waar God de mens wil ontmoeten, waar Hij ons wil aanspreken met Zijn boodschap van vergeving. Daarom zullen -wij ook dankbaar zijn voor het feitdat de kerk er is. Dat wil immers zeg gen, dat wij niet alleen hoeven te staan in de wereld: ons leven mag overstraald, worden door het licht uit de hemel. In 't nieuwe Jeruzalem zal echter geen tempel zijn, zegt Johannes. Dat is een stad zonder kerk. Wij kunnen vragen: is dat dan niet een gemis? Betekent dat dan niet een leegteNeenbeslist niet. Want de tempel, de kerk is maar een noodmaatregel. Feitelijk zou de kerk overbodig moeten zijn. Het bestaan ervan bewyst, dat er iets niet met ons in orde is. Wij hebben het nodig, dat u~ij worden aangesproken door God, door Jezus Christus hetgeen gebeurt in de kerk. Zonder God zijn wij verloren, missen wij de zin van het leven. Muur eenmaal breakt de nieuwe wereld aan, waarin de zonde geen plaats meer heeft. En dun heeft de kerk afgedaan: ..En een tempel zag ik iu haar niet". Nü evenwel mogen wij de kerk niet voorbijlopen. Zij is een door God gegeven hulpmiddel. Wij hebben dan ook te luisteren naar het heil, dat zij verkondigt! Grijpskerke. I. J. Wisse. AFNEMENDE OOSTENWIND Overdrijvende wolkenvelden maai droog weer. Aanvankelijk matige oostelijke wind, later zwakke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 25 november Zon op Maan op 26 november Zon op Maan op 8.19 0.04 8.20 1.22 onder 16.39 onder 13.16 onder 16.38 onder 13.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1