\<r O In Amerika is weggooien vaak goedkoper dan schoonmaken j!i> ro 53 r ZATERDAG 24 NOVEMBER 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SS nze ~ötoun)enpaqina GOUDEN TIJD VOOR VERPAKKINGSINDUSTRIE Uit verkoopspsychologie kwam een hele „verpakkingswetenschap" voort.. Luisterend naar de verhalen van een zeevarende oom, die als zuinig Ne derlander een verontwaardigde verbazing voelde over het feit dat op de Amerikaanse schepen zoveel voedsel als afval over boord gegooid wordt, kwamen ons weer allerlei ervaringen met deze weggooi-rage, ook op an der gebied, in gedachten. Zo is er het diepvries-vlees, dat U in Amerika kunt kopen met de braadpan er bij een dun alluminium geval, dat de hitte van het vuur met kan verdragen en .weggegooid wordt na zijn dien sten gedaan te hebben; de koekvormen, die om het geprepareerde deeg heen zitten en, na de voorgeschreven tijd in de oven bij een bepaalde tem peratuur, een koek afleveren en dan afgedankt worden. Het zijn hoofdzakelijk etenswaren, die in dergelijke verpakkingen het Amerikaanse publiek bereiken, waarbij zeker ook meespeelt, dat er op deze manier minder af te wassen is en de kans op ziektekiemen kleiner wordt. Een vereiste voor deze produkten is dan ook, dat er op vermeld staat, hoe steriel de machines wel zijn waarmee ze gemaakt zijn, en dat er geen mensenhanden aan te pas gekomen zijn. Dit geldt trouwens ook voor aller lei produkten, die geen koken of bakken nodig hebben, maar zo in dé verpakking op tafel gezet kunnen worden. Smaakvolle verpakkingen, waarvoor kunstenaars van naam het ontwerp gemaakt hebben en die een sieraad voor ieders huis zijn, totdat zij ook bij het afval terechtkomen, Hele picnic-menu's worden geleverd in bakjes en houders, die geen mens na afloop zul I,-waren, bijbehorende dranken in goedkope flessen, die ook maar éénmaal dienst doen, omdat liet verzamelen en schoonmaken duurder zou zijn dan het maken van nieuwe. En dan natuurlijk de melk in de kartonnen houders, ook al voor één dag, zoals wij ze hier ook be ginnen te kennen, en waarvoor de Amerikaanse graag een dollarcent meer betaalt als zij maar weet, dat de steriliteit op deze manier de bes te kansen krijgt. Geen wonder dus, dat de verpak kingsindustrie in Amerika een gou den tijd beleeft, gestimuleerd als zij ook nóg wordt door de concurrentie der verschillende fabrikanten van levensmiddelen, die zich maar al te goed realiseren hoe sterk de invloed van de verpakking op de verkoop kan zijn. Als voorbeeld daarvan die- ne het geval van een veel gerookte sigaret, die na een aanvankelijk ja renlang succes steeds minder ver kocht werd. Van alles probeerde de fabrikant om deze daling van zijn omzet ongedaan te maken, tot een slimmerik op het idee kwam eens te onderzoeken of de duidelijke tegen zin misschien ook door de verpak king kwam. En jawel, na zorgvuldi ge onderzoekingen werd het duide lijk, dat de groene verpakking niet meer in overeenstemming was met de smaak van het publiek. Dit werd bevestigd door de met sprongen omhoog gaande verkoop toen men de verpakking in de thans gebrui kelijke wit met rode had gewijzigd. De levensmiddelenfabrikanten voeren een scherpe concurrentie met hun produkten in de zelfbe dieningswinkels, waar de klant dus volkomen op eigen initiatief en De „separates" twee- of meer delige kledingstukken beheersen het modebeeld van deze winter. In de collecties van de bekende Franse ontwerper Hubert de Givenchy treft men o.m. bovenstaande combinatie aan: een kameelharen rok, een jer sey blouse en een ceintuur van anti lope. gevoel artikelen uitzoekt, zonder dat een verkoper zijn invloed kan doen gelden. De verpakking is hierbij van groot belang en heeft zich een hele verpakkings wetenschap ontwikkeld, gebaseerd op de psychologie van de verkoop. Tien miljard dollar is de lieve som die de Amerikaanse industrie dit jaar naar schatting aan verpak king enz. zal uitgeven, dus aan onderzoek en fabricage van dozen, tubes, flessen en andere houders van alerlei soort en materiaal. Van geheel andere aard als deze verpakkingswetenschap is het onder zoek, dat gedaan wordt in de labora toria van de Kimberly-Clark Corp. te Neenah (Wisconsin). Daar is men namelijk bezig met het bestuderen van papier als materiaal voor kle ding, ook al met het oogmerk, dat deze kleding aan het einde van de werkdag weggegooid kan worden. Nu zijn vezels uit papier op zich zelf niet zo schokkend nieuw, en de meesten van ons hebben onaangena me herinneringen in deze geest aan De vijf meest representatieve huizen van de Weense haute couture maken in samenwerking met de Oostenrijkse auto riteiten een tournee door de voornaam ste Europese landen. Deze week heb ben zij in de feestzalen van hotel Kur- haus te Scheveningen een tachtigtal mo dellen uit de winter- en voorjaarscollec tie laten zien. De modellen werden ge toond door een aantal mannequins uit Wenen, onder wie de dochter van de Ne derlandse gezant in Oostenrijk, mr. E. Star Busman. De Weense haute couture werd door de vele belangstellenden op zeer hartelijke wijze ontvangen. Xn Amsterdam is deze week voor het eerst een Australische modeshow gehou den. Organisator van deze show was de uit Amsterdam afkomstige E. de Rood, die thans genaturaliseerd Australiër is. Eet eens Spaanse hutspot „Gewone" hutspot komt in elk Hol lands gezin af en toe ter tafel, maar at U wel eens Spaanse hutspot? Hier volgt het recept: 200 gram witte bonen, 1 kg. aard appelen, 250 gram wortelen, 1 groen kooltje, 2 uien, 4 dl. melk, 60 gram boter, zout. De geweekte witte bonen met wat zout en met zoveel water dat ze on der staan, gaarkoken en daarna uit 't water scheppen. In het kooknat de in stukjes gesneden aardappelen, ui en. wortelen en kool gaarkoken. De melk, de boter en de bonen er nu aan toevoegen, het geheel goed dooreen scheppen en het vocht met wat aard appelmeel binden. Vergeet niet om als nagerecht vers fruit te geven! kleding in tijden van schaarste. Maar de nieuwe papieren kleding, die voor lopig de naam „K-2000" heeft gekre gen, is niet als zodanig bedoeld, maar veel meer als goedkope werk kleding, die in prijs niet hoger moet liggen dan een flinke wasbeurt van een „gewoon" stuk zou kosten. De fabricage gaat volgens een eenvoudi ge methode: een los geweven net uit rayon of nylon vormt de basis en daarop worden aan beide kanten ver scheidene heel dunne laagjes voch tige cellulosewatten geplakt, die de buitenkant van het materiaal gaan vormen. Dit produkt heeft een rede lijk weerstandsvermogen en is soe pel, laat zich goed bedrukken in fel le of pasteltinten en kan geknipt en genaaid worden als elk textielweef- sel. Zoals gezegd is dit produkt in hoofdzaak gedacht voor werkkleding, al zijn er natuurlijk nog vele andere mogelijkheden. Waar men het in de eerste plaats mee in verband brengt, is de kleding van werkers in de atoomcentra, want als deze verschil lende lagen cellulosewatten een af doende bescherming zouden blijken te bieden, zou het dagelijkse, gevaar lijke en dure wassen van de „besmet te" kleding overbodig worden, omdat deze meteen verbrand zou kunnen worden. Ook andere industrieën, waar het vuil b.v. een grote handicap is, zouden bij dergelijke kleding ge baat zijn. Het wassen van sterk besmeurde werkpakken veroorzaakt een dusda nige slijtage, dat deze slechts enkele van deze wasbeurten kunnen weer staan. Hier zou het dus goedkoper kunnen zijn iedere dag een nieüw pa pieren pak aan te trekken en dit 's avonds bij het afval te doen. En nu hebben wij nog niet eens de moge lijkheid van steriele kleding in zie kenhuizen en vooral operatiekamers genoemd, waar voor deze papieren kleding ook een groot afzetgebied zou kunnen liggen. 'n Schoonheidstip van Franqoise Frangoise-Aténais de Montespan was jarenlang de uitgesproken favo rite van Lodowyk XIV. Zij sehonk hem acht kinderen, welke allen wer den gewettigd. Zij was een stralende schoonheid met lichtblond haar, azuurblauwe ogen en zeer fraaie wit te tanden. Bovendien moet zij betove rend en zeer zeker van haar optreden zijn geweest. Toen zij stierf op de leeftijd van 66 jaar was zij, naar ver teld wordt, „zo mooi als de dage raad". Zij had in haar dienst een oude we duwe, madame Scarron, aan wie zij niet alleen de opvoeding van haar kinderen toevertrouwde, maar ook de bereiding van haar schoonheidsmid delen. Deze madame Scarron maakte voor haar meesteres de volgende re- els voor tandverzorging: Wrijf de tanden dagelijks met een vers salieblad. Dat maakt ze wit en helder en houdt ze gezond. De aller- buitenste schil van een sinaasappel, volkomen gedroogd en daarna 'tot poeder vermalen is eveneens, volgens de oude dienares althans, een uitste- kend en gezond verzorgingsmiddel i voor het gebit. Twee eeuwen mayonaise Te Parijs is het tweede eeuwfeest van de mayonaise gevierd op een hotelhoudersbijeenkomst, waarop di verse bereidingswijzen werden gede monstreerd. De mayonaise is in 1756 uitgevonden door de opperkok van de hertog De Richelieu ach terneef van de kardinaal die toen het Franse leger voor Port Mahon (Minorca) aanvoerde. Vandaar de oorspronkelijke naam van de saus: „Mahonnaise". Deze sweaters zijn niet met grove breipennen en diklce sportwol ver vaardigd. Ze werden gemaakt uit het lichte en moderne materiaal orlon en de Amerikaanse teen-ager kan ze ko pen in de kleuren van haar school. Motten hebben geen vat op deze jas jes die uiterst gemakkelijk gewassen kunnen worden, daar ze in recordtijd droog zijn. Advertentie Uw haar wint het met I glans! ~öan ozcato I tintgevendc hasrwafóiog met klear-Khampoo POL Y COLOR (niet geverfd) maakt grijzend haar r mas eens m ve le tul en Hoe oud zouden onze sprook jes zijn Honderd jaar of duizend of tienduizend De wetenschap heeft nauwkeu rig al die korte, spannende en wonderlijke gebeurtenissen, die wij sprookjes plegen te noe men, onderzocht en heeft daar bij kunnen vaststellen, dat de bekendste sprookjes ongeveer teruggaan tot 5000 jaar voor onze jaartelling. Van andere sprookjes mag men aannemen dat ze tienduizend jaar en ou der zijn. Waar komen die sprookjes dan vandaan, wie heeft ze ver zonnen? Helaas is dat niet' meer na te gaan, maar het is wel zeker, dat er maar heel weinig uit Europa stammen. De 'meeste in Europa bekende sprookjes hebben ons bereikt uit de landen van de sprookjes vertellers, uit het. Oosten ze komen uit de streek van India, Perste, uit Carthago. Het be kende sprookje van de Bremer Stadsmuzikanten bestond lang vóór Bremen en werd in Birma, vertéld. Al lang voordat ze by ons bekend werd, sliep de prin ses op de erwt in India. Het is vreemd, dat in de Orient naast volkeren, die een onmetelijke sprookjes- schat bezaten ook andere leef den, die helemaal geen sprook jes kenden de Joden bijvoor beeld. Ook in Nederland zijn bepaalde streken, ivaar veel sprookjes hun oorsprong von den de Achterhoek en de Veluwe bijvoorbeeld, terwijl an dere provincies nauwelijks een bijdrage leverden. Interessant is het, dat welhaast alle in Eu ropa ontstane sprookjes als middelpunt de reddende goede fee kennen andere hier ver telde sprookjes komen in een ietwat veranderde vorm bij haast alle volkeren voor. Het vermoeden, dat de sprookjes uit het Oosten ons pas na de Kruistoch ten zouden hebben bereikt, is onjuist gebleken. In de Ger- maanse heldensagen zijn al sprookjesbesta nddelen bekend, die bewijzen, dat bij het ont staan daarvan de Oosterse sprookjes al tot in Europa wa ren doorgedrongen mis schien bij de Grote Volksver huizing. De ethische basis van alle sprookjes is steeds dezelf de altijd de meest eenvoudi ge opvatting van het. leven; het 'goede wordt beloond, het, kwa de gestraft. Tegen voortdurend wisselende achtergronden speelt zich een verhaal af, waarin bovennatuurlijke krach- ten een rol spelen, waarin die ren en planten kunnen spreken waarin reuzen en dwergen en feeën en tovenaars voorkomen, waarin men zich niet bekom mert om natuurwetten en ge loofwaardigheid, waarin de meest onwaarschijnlijke ge beurtenissen in een handom draai niet alleen waarschijnlijk worden, maar wüdr Het oudste en bij alle volke ren voorkomende sprook jes is dat van de mensen eter, die snuivend in zijn hol rondkruipt omdat hij mensen vlees ruikt. Dat hol verandert overigens hier en daar in In dia is het een strohut. bij de negers verschuilt hij zich in lief. oerwoud, bij de Eskimo's woont hij in een ijshut maar steeds is het deselfde boze man, die dan uiteindelijk toch door liet. lot wordt gestraft. Autocoat voor uw dochter Op verzoek van een lezeres die haar dochter met een moderne auto- coat wil verrassen, vindt II hier de beschryving van een dergelijke sport- jas. Ons model, ruim van boven en naar onder smal toelopend, is gete kend in 7,8 lengte (tot de knie), zo als deze jasjes meestal gedragen worden. Wilt U echter normale man tellengte, trek de zijlijnen van liet pa troon dan zo ver door als nodig is en teken de zijnaden van onder 5 cm naar buiten. U kunt verder nog kie zen tussen een grote ronde kraag en een kap, die héérlijk om het gezicht sluit, In d>e voorbanen stikt U de figuur naden. De zakken en kleppen 1% a 2 cm breed doorstikken en opnaaien. Desgewenst kunt U ingezette zakken nemen, die U met een klep of patje van dubbele stof en voorzien van een tussenlaagje afwerkt. Zij- en sehou- dernaden sluiten. Tegen de voorkan ten naait U over een tussenlaag het met stippellijn aangegeven beleg. De bovenkraag knipt recht, de onder- kraag en de vulling schuin. De delen met elkaar en de halsrand verbinden. Bij het sluiten van de mouwnaden stikt U het knopenpat mee. De mou wen naad op naad en over de kop even ingehouden inzetten. Voor de sluittvessen maakt U een 25 cm lan ge en 3.i cm brede holle bies, die U in een lus legt en in het midden aan elkaar naait. Aan één kant ruimte laten voor de knoop. De tressen op de mantel bevestigen en op het dichte eind een knoop ais garnering zetten. U kunt deze tressen ook kant en klaar kopen. De kraag en de onder kant van de jas worden 3 a 4 maal met tussenruimten van 1 cm doorge stikt. De voering volgens hetzelfde patroon met aftrek van het beleg de mantel naaien. Bij een teddyvoe ring vervalt het beleg, want dar reikt de voering tot aan de voorkant Neemt U eenkap, dan stikt U ir de 2 zijdeeltjes het figuurnaadje er verbindt ze met het middendeel. D< voering maakt U volgens hetzelfd' patroon. Langs de vouw stikt U een schuifzoom met aan weerskanten eei nestelgaatje aan de buitenkant va* de kap, waardoor U een 1 m lang koord haalt. In de omslag worden op dezelfde plaats eveneens nestel gaatjes gemaakt. Heeft U aan de mantel liever een sluiting met knopen en knoopsga ten, maakt de overslag dan 1 cm smaller en brengt middenvoor op de rechtervoorbaan de knoopsgaten aan. B.W. 86 IS JAAR. •cf V lo j ia; i- lz:« JL_Ll_ .56. n 29 36 0. 9 M ■2/ 6 52. v. MO uw Q Z /Z 10. 4* tot OZOMV ja. kijk eens mevrouw Dinges: dal I vind ik nu toch niet aardig van U. Ik noem U maar Dinges, omdat ik U niet bij name ken. begrijpt U? en eerlijk gezegd ben ik naar uw „van", ook helemaal niet nieuwsgierig. U hebt er, trouwens, als ik het goed heb, verscheidene en ik zou mij dus lelijk in de vingers kunnen snij den met er hier maar één te noemen. Door de bank, mevrouw Dinges, ben ik werkelijk geen veeleisend mens. Gaat U maar na: vindt U één pakje thee in de week nu zó onbe scheiden? Het kon toch erger, dacht me en sinds de bevrijding sla ik er altijd twéé tegelijk in. eens in de veertien dagen. En laat ik nu ver schenen zaterdag tot mijn verbazing, die twee bescheiden onsjes niet eens kunnen krijgen voor mijn goeie geld. Ik wou er niet aan; néé, dat was toch te gek. Zo'n kruidenier moet toch voorraad hebben. Wie hem daar dan afgeholpen had? U, mevrouw Dinges, hij zei liet zelf en de man is een solide huisvader, die ik al jaren ken, dus waarom zou ik hem niet geloven Maar ik wou toch wel graag van hem weten wat die mevrouw Dinges in vredesnaam bezielde om zo uit bundig aan het theedrinken te slaan „In vredesnaam? In oorlogsnaam bedoelt U. Zij is bang dat er óórlog komt. in verband met Hongarije, en nu slaat zij in wat ze krijgen kan. Stapelgek is ze ja, de man moet wel erg moe ge- I weest zijn en héél prikkelbaar, f want wie zegt nu zoiets van 'n klant, nietwaar? Het was maar goed dat U het niet hoorde maar een tikje gelijk had hij wel. Nee, kijk, U moet mij goed begrijpen: U bent niet gek omdat U thee inslaat, dat wil ik niet gezegd hebben. Maar U bent eh niet helemaal snik omdat U veel te wéinig inslaat. J- "V Thtiefae bij de boodschappen Daar kijkt U van op, hè? Ik sla zelf niets in, dat tussen haakjes, maar dat moet ik natuurlijk hele maal zelf weten. Ik blijf gewoon met al mijn natjes en droogjes één pakje of potje voor, en als het óp is? Wel, dan is het delen gedaan, heb ik van mijn grootmoeder geleerd, want ik redeneer zó (maar ik geef mijn mening direct voor een betere) er komt géén oorlog, of er komt er wel een. Komt er géén oorlog, dan zit ik maar met mijn dure voorraad die ik toch niet vakkundig be waren kan, en die dus alle kans heeft te gaan schimmelen of muf worden voor Ik er doorheen gegeten of ge dronken ben. Komt er wél oorlog nu mevrouw, ik kan het mis hebben, maar dan zal ik al blij zijn dat ik er niet mjjn gezin het naakte leven af breng. Daarnaast heb ik ook nog wel een stuk of wat morele bezwaren tegen die puilende boodschappentas, maar daar zal ik U maar niet mee lastig vallen. Mooi: U graait dus wat U graaien kunt, meneer Dinges betaalt wel, want die is óf uit hetzelfde hout ge sneden óf hij heeft het tegenprutte len allang opgegeven. Maar heeft U nu heus wel aan alles gedacht Want die thee en koffie is nog maar een begin. Zodra U nu weer iets over die kolonel Nasser leest en het lijkt ook maar een beetje op dwarsdrijverij: direct de olieman aanhouden. Alle oliemannen desnoods, en maar blik ken vol inslaan. Laat meneer Dinges eventueel maar een flinke tank be zorgen, hij warmt zich er tenslotte ook bij, o zo. Van olie gesproken: hebt U wel bijtijds aan slaolie gedacht, want die maken ze van pinda's en die groeien hier óók niet naast de deurJuist: en dan wol, die mag U ook wel in gedachten houden, met al die vraag naar uniformen. Al 'n stuk of tien dekens ingeslagen en een paar balen breiwol? En léér dat is waar ook, dat kan ook wel eens schaars worden: tien paar iecht En weet U nog hoe krap wij in de vorige oorlog zaten met hufshoud- gerei. en glas- en aardewerk, en tex tiel en specerijen, en peulvruchten, en papier, en wasmiddelen, en brand stof. en O mevrouw Dinges, als ik was liet ik er een huis bij bouwen, want dat hebt U bést nodig, geloof En mocht U bijgeval ergens een plekje vloer over hebben, leg daar dan een HJ Hongaarse moeder neer, met haar baby desnoods op uw oudste beddegoed natuurlijk dan slaat U twee vliegen in een klap, en U zult haar zien kijken! SASKIA.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 11