Pisa's toren wordt nog steeds schever; voortdurend metingen shmc Hamburg: ook een rattenvanger „KRANT MAG ALLES WAT DE KROON RAAKT PUBLICEREN" VRIJDAG 23 NOVEMBER 1956 PROVINCIALE Z E E ÜW S'EC O V R A N T DENK JE DAT HET WERKELIJK VEILIG IS Architect Bonanno Pisano had geen verstand van funderingen Bij de veelkleurige toeristische invasie, welke in Italië thans noj voort duurt, richt de aandacht zich in de eerste plaats op de scheve toren van Pisa». Die is antiek en schoon, en het wonder van volmaaktheid en harmonie van lijn wordt onderstreept door een ander wonder: het lijkt alsof de toren de zwaartekracht uitdaagt. Sommige jonge vrouwen kunnen, terwijl zij zich bij het beklimmen van de wenteltrap stevig vastklampen aan de armen van haar echtgenoot, alleen nog maar fluisteren: „Maar denk je, dat het werke lijk veilig is, schat? Denk je niet, dat hij te veel overhelt?" Klaarblijkelijk is diezelfde kwestie ook wel eens opgeworpen in meer technische kringen en de pers heeft zich meteen daarvan de tolk gemaakt door te vragen, in hoeverre de oude toren veilig is, en of het waar is dat de toren steeds schever wordt. Toen hij onder vuur werd genomen, moest de hoofdingenieur van de Ge- nio Oivile (Openbare Werken) van Pisa toegeven, dat de bovenkant van de toren beweegt. Men heeft een zeer nauwkeurig theodoliet afgesteld op een vast punt juist 'beneden de kroon lijst en toen heeft men bevonden, dat de toren, zoals alle grote gebouwen, heen en weer beweegt bij krachtige wind en trilt bij zwaar verkeer, maar daarenboven is er een langzame, voortdurende beweging geconstateerd van 8 millimeter per jaar. De toren helt steeds meer over, naarmate de jaren verstrijken. Aldus lazen wij in de Christian Science Monitor, waar Alberto Mondini een artikel aan Pisa's scheve toren wijdde, waaraan hier nog het volgende wordt ontleend: Er is een hele reeks instrumenten in de to ren aangebracht om te letten op elke microscopisch kleine beweging. Twee sedsmografen tekenen elk zuchtje van de toren op, alle vierentwintig uren van het etmaal; een inolinatiemeet- inrichting, bijna even hoog als de toren, die er in is geplaatst meet de totale helling en de veranderingen ge durende een bepaalde tijd. Intussen is de hele aangelegenheid opnieuw na gegaan. Het is bekend, dat Bonanno Pisano, die de toren ontwierp en toe zicht hield op de bouw in 1174, goed op de hoogte was met de bouwkunst, maar niet met de bestudering van de grond voor de fundering. Een toren was, van de grond naar boven althans, een gelijksoortig statisch probleem in Pisa, Florence, of San Gimignano, waar men een „volledige" verzame ling torens van elk type bezit. Andere kwestie Maar de grond, dat is een andere kwestie. In Florence en San Gi mignano is die soiiae en hard, maar in Pisa is hij zanderig, aan geslibd door de rivier Arno. Nog niet zo lang geleden was daar de zee; toen Pisa een onafhankelijke republiek was, in de Middeleeuwen, was het ook een zeevarende mo- Jan Aalders startte actie voor Hongarije in Amerika. In de staat Louisiana in de Ver enigde Staten is een actie opgezet voor hulp aan de Hongaarse vluchte lingen. Een Apeldooms student, de 26-jarige J. Aalders, die in 1953 naar de V.S. vertrok om landbouwecono mie te gaan studeren aan de Louisia na States university te Batonrouge, is de initiatiefnemer van deze actie, die aan de universiteit zelf begonnen, zich- in korte tijd over de gehele staat Louisiana uitbreidde. Onder het motto „een dollar voor Hongarije" startte Jan Aalders met zijn actie, waarop de plaatselijke po litie van Batonrouge onmiddellijk een geluidswagen ter beschikking stelde, om hieraan in de gehele stad bekendheid te geven. Spoedig begon nen ook kerkelijke instanties, middel bare scholen en enige andere univer siteiten mee te werken aan deze ac tie, die in de eerste plaats voor Hon gaarse studenten die zijn gevlucht, bedoeld is. Ook de radio, televisie en pers boden hun steun aan. Illllllll In Djakarta heeft een enorme menigte gedemonstreerd tegen i wat zij noemden de En- j gels-Frans-Israëlische agressie j in Egypte. De Britse ambas- I sade werd bestormd en met stenen bekogeld; het bureau van de Britse informatiedienst werd in brand gestoken. De massabijeenkomst werd gehou- den op het „Vrjheidsplein" in de Indonesische hoofdstad. fndheid met zjjn eigen haven, anneer nu de inwoners van Pisa willen zwemmen in de zee, moeten zij naar Marina di Pisa rijden, zeven mijl in westelijke richting. De Arno zorgt nog steeds voor aanslibbing en de hele streek is door de Arno „opgebouwd". De toren is vijfenvijftig meter hoog; als hij precies verticaal stond zou de druk aan de voet 5.13 kilogram per vierkante centimeter zijn, terwijl één kilogram per vierkante centimeter maximaal toelaatbaar is op dit soort grond. Daar het gewicht zo ver de grenzen te buiten ging, begaf de grond het en de toren zou ingestort zjjn voordat hij gereed was als er geen wonder was gebeurd. Toen Bonanno Pisano sag dat de toren gevaarlijk overhelde en dat de fundamenten het niet hielden, dat bovendien het hele gevaarte dreigde om te vallen, werd hij niet ontmoe digd: hij ging door met zijn magni fieke vormgeving, pogend om deze zo verticaal mogelijk te maken, met het gevolg dat de as van het bovenste deel niet dezelfde is als de as van de rest van de toren. En verder kon hij er al leen maar het beste van hopen. Het onverwachte gebeurde op tjjd: de 12.800 ton van de toren werd voor omvallen behoed door een hardere laag grond die zich toevallig er onder bevond. De grond aan de oppervlakte week, maar precies „op de rand van de afgrond" hield een diepere laag van de bouwplaats stand. In 1911 werd de toren bestudeerd met alle kennis van de statica die men in de technische eeuw had verwor ven. Hij kreeg injecties van beton en de omgeving van de toren werd ge draineerd zodat er zich geen regen water kan verzamelen in ae buurt van de fundamenten. OPINIE VAN BRITSE PERSRAAD Intieme bijzonderheden zullen worden geweerd De Britse persraad, een vrijwillige organisatie, die door de kranten zelf in het leven is geroepen om klachten over dagbladen te onderzoeken, heeft zijn derde jaarrapport uitgegeven, dat zich voor een groot deel bezig houdt met de betrekkingen tussen het Brit se koninklijke huis en de pers. In een commentaar op een tot de raad gerichte klacht over artikelen van een voormalig dienaar van de hertog van Edinburgh, de echtgenoot van de koningin, in een zondagsblad, verklaart het rapport, dat het reeds lang de gewoonte is dat leden van de staf van het koninklijk huis boeken schrijven over het leven-aan het hof. Er waren gewoonlijk geen bezwaren tegen dergelijke boeken gemaakt, mits zij geen intieme bijzonderheden bevatten en de leden van het konink lijk huis geen leed berokkende. Deze mening wordt bestreden door de secretaris voor perszaken van de koningin, aldus het rapport. De raad is echter van oordeel, dat het bedoel de standpunt juist is: „De Engelse li teratuur is verrijkt door de geschrif ten van koninklijke dienaren, die, doordat zij de groten persoonlijk heb ben meegemaakt, een bijdrage van onschatbare waarde tot de geschiede nis van dit land hebben geleverd." De perssecretaris had gezegd, dat de koningin moet kunnen ver wachten, dat- haar privé-leven evenzeer wordt ontzien als dat van anderen. De persraad vraagt zich echter af, of het koninklijk Telegram aan Russische wetenschapscentra De Nederlandse universiteiten en hogescholen hebben het volgende te legram aan de universiteiten te Mos kou en Leningrad en aan de acade mie van wetenschappen te Moskou gezonden: „De universiteiten en hogescholen van Nederland zijn diep geschokt door de tragische gebeurtenissen in Hongarije en de daarop volgende maatregelen, die ook het universitai re leven van Hongarije aantasten. Ter wille van de voor het welzijn der mensheid zo noodzakelijke sa menwerking der beoefenaars van de wentenschap', verzoeken zij de Rus sische leidinggevende geleerden al hun invloed aan te wenden tot zoda nig herstel van het culturele leven, dat de rechten van de mens volledig worden geëerbiedigd in de onder Rus sische invloed staande gebieden". gezin met andere gezinnen kan worden vergeleken: „Het particu liere leven van mannen en vrou wen die in het openbare leven staan, in het bijzonder koninklijke personen, is altijd het voorwerp van een natuurlijke nieuwsgierig heid geweest. Dit is een der ge volgen van roem, een hoge positie of een oprechte nationale liefde. Alles wat de kroon raakt is daar om van belang voor het publiek." Maar, aldus het rapport, er zijn grenzen, die niet mogen worden over schreden. Sommige bladen waren afge zakt tot het laagste peil van slechte smaak en slechte manieren, bijvoor beeld in hun verslagen over prinses Margaret en kolonel Townsend. De raad doet daarop enkele aanbe velingen ter verbetering van de nieuwsvoorziening en de betrekkin gen tussen pers en hof. Verzet in Centraal Ned. Nieuw-Guinea onderdrukt. Zoals indertijd gemeld, is te Oba- no, in het centrale bergland van Ned. Nieuw-Guinea verzet ontstaan tegen bepaalde maatregelen, die door het gouvernement genomen waren ter voorkoming van onderlinge mishan delingen en vechtpartijen. Naar de correspondent van het A. N,P. nader meldt, schijnt een deel der bevolking in deze streek in het algemeen tevens teleurgesteld te zijn door het niet in vervulling gaan van de materiële voordelen, die zij hadden verwacht als resultaat van haar contact met de Westerse wereld. Doordat het verzet, waarbij op 6 no vember een Ambonese onderwijzer met zijn gezin en een Papoea-politie agent werden vermoord en materiële schade is aangericht die op verschil lende plaatsen tegelijk ontstond, leek de toestand aanvankelijk verward. Inmiddels is het verzet onderdrukt door uit Enerotali gezonden patrouil les, bij welke acties verschillende do den zijn gevallen aan de zijde van de verzetspartijen. In de betrokken land streek is thans alles rustig, mede dank zij de medewerking, verleend door de daar wonende bevolking der Kapauku-stammen. Op vele plaatsen krijgen de patrouilles hulp en bij stand van de loyale groepen der be volking. j|y In 1 jaar wist ti* NOVEMBER 1955 NOVEMBER 1956 het hart van rooksters en rokers met „verfijnde smaak" V» -t' voor altijd te winnen Gladstone-the first Virginia King Size cigarette of finest quality nu 1 jaar de meest favoriete sigaret in Nederland. ZONDER FLIEREFLUITEN TOCH SUCCES Hij jaagt op de schadelijke (voor dames begerenswaardige) bisams Hamburg heeft tenslotte toch niet kunnen verdragen, dat Hameln al leen de geschiedenis door zou gaan met een rattenvanger. Drie jaar gele den heeft Hamburg zich een rattenverschalker-van-professie aangeschaft. Dat was overigens niet anders dan harde noodzaak. Deze rattenvanger heeft een heel wat zekerder positie dan zijn flierefluitende voorganger. Hij is namelijk toegevoegd aan het staatsinstituut voor toegepaste botanie, on derafdeling plantenbescherming. Het is niet een gewone jager op doodge wone ratten, maar een bisamrattenspecialist. Zijn beroepsaanduiding is: bisamjagend ambtenaar. Doel van zijn onvermoeide jagerij is de bescher ming van dijken, oeverbeveiligingen en landbouwgewassen, zo lazen wjj in Die Zeit. Na de tweede wereldoorlog is de uit Noord Amerika stammende bi- samrat, langs de benedenloop van de Elbe en zonder in het minst acht te slaan op de rood-wit gelakte grens- paaltjes, ook in het gebied van de stad Hamburg doorgedrongen. Ze hadden het erg naar hun zin daar in Hamburg en onnadenkend genoeg bouwden zij hun burchten bij voorkeur in de dijken en andere oeverbescher mingen. De tunnels die toegang ge ven tot him grotten gaven de groot ste ergernis. De dieren ondergroeven daarmee de dijken en tegelijk hun vreedzaam bestaan, want de Duitsers, die toch al niet zoveel voor ratten voelen waarin ze niet alleenstaan konden niet toestaan, dat dijk breuken ontstonden en het gevaar voor overstromingen ernstig werd. Van de boeren was het ook te be grijpen, dat ze ratten in hun bieten en aardappelvoorraden niet officieel welkom heetten. Om deze redenen riep men de rat tenvanger te hiilp. Het zwaarte punt van diens aanval is uiteraard gericht op de Elbe. Ook zonder to verfluit bleven de successen niet uit. Vooral het gebied Neuenfelde was een vruchtbaar jachtterrein; 264 bisams moesten het hier tegen hun bestrijder afleggen. In het gebied Ohldorf ging het minder voorspoedig. Daar werd maar één rat gegrepen en dat was dan ook nog een-oude'grijsaard. Rijp en groen meegeteld heeft de grote vanger vorig jaar 788 bisams verschalkt. Zevenhonderdachtentach- tig. De jager „liep" dus ruim 2 op 1: per dag ving hg meer dan twee rat ten. Laten we zeggen twee en een staartje. Nu gaan vrouwen die 788 natuurlijk gauw door 90 delen. Want terwijl de mannen over de ratten spreken als „schadelijk", „opruimen" en „aanvallen", staat de dames een aantrekkelijk beeld vóór ogen bjj het denken aan een bisam en ze spreken van „heei'lijk", „warm" en „begerens- waard". ïn haar gedachten vormt zich het schadelijke dier reeds tot bontmantel. Een bisammantel uit buikvelletjes kost een duizend gul den een donkerder, meer uitdruk kingsvolle al gauw 1400 gulden. Voor een mantel worden 180 halve velletjes buikjes en ruggetjes, gebruikt. Dat zou een week of zes werken zijn voor de Hamburgse vanger. Maar de ambtenaren bewaren het zwijgen over wat met de bnit van de jager gebeurt. Aanvankelijk echter heeft men aan „gewone mensen" ver boden om jacht te maken op de die ren Thansechter, nu blijkt, dat de Zes jaar geëist wegens poging tot moord Zes jaar met aftrek van het voor arrest (sedert juli j.l.) heeft de offi cier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank geëist tegen de 33-jarige bankwerker ML C. V. uit Amsterdam en wel wegens poging tot moord op de 36-jarige hulpmonteur P. W. De verdachte erkende ter zitting, dat hij op zaterdagmiddag 7 juli j.l. op een vrg stille beboste plek tussen Bussum en Hilversum zjjn slachtoffer met een zware massief Ijzeren staaf een reeks van slagen op diens hoofd en linkerarm had toegebracht. Dank zij een blijkbaar bijzonder dikke schedel bracht de monteur er het leven af, al moest hg elf dagen in het ziekenhuis verblijven, waar zes diepe wonden op zgn hoofd geconsta teerd werden. Zijn linkerarm, waar mee hg de slagen had pogen af te we ren, was volkomen verbrijzeld. Aanleiding tot het gebeurde was 'n liefdesaffaire. De rechtbank zal op 5 december a.s. uitspraak doen. bestrijding nog niet heftig genoeg geschiedt is men van plan ook privévangers toe te laten. Het wordt echter geen vrij jagen. Nee, de gega digden krijgen een theoretische en praktische scholing en dan mogen ze hun gang gaan, maar onder ambteLyk toezicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 9