Matige tarief verhoging voor de radiodistributie De nieuwe veerhaven te Breskens Nieuw filter geeft volle rookgenot! U próéft dat u rookt! Probeer vandaag nog deze King Size! SLUISPLAN VOOR KATSEVEER WERD TE KLEIN GEMAAKT VenhoJk. (25 Schoonheid is het mooiste geschenk... Creme PUFF ƒ4,95 JO FIBBE VRIJDAG 23 NOVEMBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 BEGROTING P.T.T. IN TWEEDE KAMER Aan verhoging van posttarieven zal niet te ontkomen zijn (Van onze parlementaire redacteur) Er zal een matige tariefsverhoging voor de radiodistributie worden in gevoerd. Dit heeft de minister van verkeer en waterstaat, mr. Algera, don derdagavond bij de behandeling van de P.T.T.-begroting in de Tweede Ka mer medegedeeld. De draadomroep werkt met een aanzienlijk tekort. Dat was voor de heer Lucas van de K.V.P. aanleiding de bewindsman dreigend voor te houden: „Als de begroting volgend jaar weer een groot verlies aan wijst, dan zal de fractie van de K.V.P. overwegen tegen het beschikbaar stellen van gelden voor de draadom roep te stemmen". Milder oordeelde de heer Zegering Habbers (v.v.d.), die de radiodistri butie niet als P.T.T.-bedrijf wilde li quideren. Ooit de heer Verkerk (a.r.) hoopte, dat de zaak wel met een ma tige tariefverhoging gered zou kun nen worden. De heer De Ruijter (c.h.) wilde de draadomroep in geen geval verder uitbreiden en hem later afschaffen, doch de heer Wagenaar (c.p.n.) was zeer voor het behoud geporteerd. De radiodistributie vormde het hoofdthema van het P.T.T.-debat. Minister Algera meende, dat een slui tende begroting van de draadomroep niet mogelijk is, doch hij was over tuigd van de noodzakelijkheid de te korten in te krimpen. Daarom wenste hij vast te houden aan de beperking van de investeringen, speciaal voor de onrendabele gedeelten. „De ta- riefverhoging zal 2.7 miljoen opleve ren", onthulde hjj. Het huidige tarief van 2 per maand is nog altijd van 1924. Geen enkel overheids- of parti culier bedrijf heeft nog tarieven uit die tijd. Volgend jaar hoopte de bewinds man op een gunstiger uitkomst. Het aantal aansluitingen nam in 1954 toe met 17000 in '55 met 20.000 en in '56 wordt een toeneming venvacht vap 14.000. In geen geval was de minister van plan het bedrijf te liquideren. Het draaien van gramofoonplaten voor de draadomroep is voor een jaar als proef en als service van de P.T.T. geschied. Dat is algemeen gewaar deerd. De minister zou er geen be zwaar tegen hebben, als de gramo- foonplatenuïtzendingen wérden ver zorgd door de Nederlandse Radio Unie. Voor liet overige deelde de bewinds man mee, dat voorstellen van de di rectie van de P.T.T. over de post en andere tarieven naar de postraad om advies verstuurd zijn. Dit advies is dezer dagen ontvangen. Binnenkort kunnen er mededelingen over gedaan worden. Aan verhoging van tarieven zal wel niet te ontkomen zijn. In de Kamer bleek daar begrip voor te be staan, behalve bij de communist Wa genaar. De Kamer keurde de begroting van de P.T.T. zonder hoofdelijke stem ming goed. Kent men in Amerika geheime Britse code? Volgens George Wigg, een labour- afgevaardigde in het Lagerhuis, zijn de Verenigde Staten geheel op de hoogte van de geschiedenis, die zich achter het conflict in het Midden- Oosten heeft afgespeeld, doordat zij erin geslaagd waren, de geheime codes, die door Engeland, Frankrijk en Israël zijn gebruikt, te ontcijfe ren. Wigg is van mening, dat de Amerikanen kort voor de Israëlische aanval op Egypte met behulp van elektronische apparaten deze codes hebben ontdekt. Dinsdag a.s. zal Wigg in het La gerhuis de regering vragen, welke maatregelen er worden genomen om er voor te zorgen, dat de door het „Foreign Office" en de strijdkrach ten gebruikte codes ook werkelijk geheim zijn. Nu kunt u een filter-sigaret roken en toch genieten, echt genieten als van een gewone sigaret. Steek op zo'n nieuwe Long Run met het acetaat filter. Dank zij dit filter proeft u de rijpe geurige tabakken, volledigWat een intens genoegen deze filter-sigaret! King Size Filter 85 ct SPANNING ROND DRIE-EILANDENPLAN (Slot van pagina 1). baar! Men zou dit experiment kunnen vergelijken met de aanleg destijds van de proefpolder bij Andijk vóórdat met de Zuiderzeewerken werd begon nen. Die polder kostte veel geld, maar dit bedrag" kwam er ruimschoots uit omdat men er zoveel waardevolle er varingen opdeed. Overleg. Rijkswaterstaat heeft voor zover ons bekend bij het opstellen van de plannen voor de dam in het Veer- se Gat nog geen rekening gehouden met een inlaatwerk. Deze kwestie is wél besproken in het overleg tussen het provinciaal bestuur en rijkswa terstaat en ook de Raad voor de Wa terstaat is in oktober jl. over dit Zeeuwse verlangen ingelicht. En het is juist deze Raad, die thans een belangrijke rol speelt of kan spe len bij het totstandkomen van de ministeriële beslissing. Welke functie heeft namelijk deze instelling De Raad voor de Waterstaat is een adviescollege voor de minister, inge steld bij de wet van 9 november '50. Het college kan op verzoek van de bewindsman van raad dienen over al lerlei moeilijke waterstaatszaken. Thans is dit college bezig met het sa menstellen van een uitvoerig rapport voor minister Algera over allerlei za ken rond het Drie-Eilandenplan. Van daar ook, dat de Raad begin oktober een „hearing" heeft gehouden in Mid delburg, waarbij van Zeeuwse zijde allerlei verlangens naar voren wer den gebracht. Rijkswaterstaat was daarbij ook aanwezig en heeft bo vendien nog eens schriftelijk over be paalde onderwerpen van dupliek ge diend. Het advies is nog niet gereed, zo is ons gebleken, maar gezien de urgentie van deze gehele kwestie woi'dt door het secretariaat thans alles op alles gezet om zo spoedig mogelijk in elk geval nog dit jaar met het rapport bij minis ter Algera te komen. Noch voor de Raad, noch voor de mi nister zal het overigens een gemakke lijke zaak zijn een standpunt te be palen. Want het gaat niet alleen om het zo belangrijke inlaatwerk, maar om vele andere Zeeuwse aangelegen heden. Bijvoorbeeld om de vraag of wellicht het inlaatwerk gecombineerd kan worden met een schutsluis ten dienste van de Veerse vissers, dan wel of het mogelijk is deze wei-ken te combineren met een buitenhaven bij de dam. Daarvan zou niet alleen de visserij, maar wellicht ook de marine, doch zeker het reddingswezen (de „M.C. Blankenheymen de zeilvaart profiteren. Wij hebben echter de indruk, dat er bij rijkswaterstaat voor alsnog wei nig geestdrift bestaat over deze door Zeeland voorgestane projecten. Bü een vorige gelegenheid hebben wij daarop al eens gewezen. Toen schre ven wij: „Voor rijkswaterstaat lijkt het ons vele malen aantrekkelijker een Zuiderzee in te polderen dan de Zeeuwse zeegaten af te sluiten. Die Zuiderzee-polders krijgen im mers hun bewoners pas na het totstandkomen van de dijken, zo- dat hier de technicus rust en on gestoord kan doorwerken. Maar over de komende afsluitingswer- ken begint de streek nu al mee te praten, terwijl de bewuste wet nog maar in voorbehandeling bij de Tweede Kamer is Hier heeft men van dat meepraten dat overigens zéér noodzakelijk is een prachtig voorbeeld, vooral omdat rijkswaterstaat hier allerlei confplica- ties verwacht. Wanneer men op de Zeeuwse suggesties zou ingaan, dan zou dit wel eens kunnen betekenen, dat. de afsluitdam gedeeltelijk meer buitengaats zou moeten komen. Het geen wijziging van de plannen zou betekenenBovendien verwacht rijkswaterstaat, zoals uit diverse me dedelingen is gebleken, dat vóór de dam snelle verzandingen zullen op treden, zodat een eventuele vaargeul spoedig dicht zou zitten en slechts door middel van kostbaar bagger- werk open zou kunnen blijven. De vraag is echter: heeft rijkswa terstaat gelijk? Misschien. Niette min lijkt het toch aanbevelenswaar dig, dat naar vraagstukken als ver zanding enz. eens een grondig onder zoek wordt ingesteld, zo nodig met laboratoriumproeven, ook al ter ge ruststelling van de streek. Want er staan hier voor Zeeland zulke grote belangen op het spel, dat men in elk geval een beslissing mag verwachten, die voor de volle honderd procent ge fundeerd is. Wijs beleid. Zou het derhalve niet van een wijs beleid getuigen, wanneer te zijner tijd rijkswaterstaat tegenover de belang hebbenden ook door middel van het eigen technische apparaat, dat Zee land heeft, met concrete gegevens zou kunnen aantonen, dat de dan ge nomen beslissing inderdaad de juiste was? Dan zou Zeeland de indruk krijgen, dat hier werkelijk gedaan was. wat gedaan móest worden. Dat hier déze zaken met zoveel na druk naar voren worden gebracht, is omdat wij menen, dat er in Zeeland ongerustheid valt te registreren, een ongerustheid, die overigens een goede grond heeft. Want met alle respect voor hen, die belast zijn met dit gi gantische afsluitingswerk, mag toch de vraag worden gesteld, of wel in alle sectoren van het voorbereidende werk de voor de streek zo noodzake lijke zorgvuldigheid in acht wordt ge nomen. Het volgende merkwaardige en waarschuwende voorbeeld, juist uit de praktijk van het Drie-Eilan denplan kan dit illustreren. De schutsluis, die bij Katseveer zal komen, zal 18 meter breed worden met een drempeldiepte van 5.00 me ter N.A.P. Wanneer men nu weet, dat de huidige sluis bij Veere 20 me ter breed is en een drempel heeft op 6.40 meter XAJ'., de sluis dus waarvoor die in Katseveer feitelijk in de plaats komt, dan begrijpt nien dat hier een aanzienlijke vermindering van do sluiscapaciteit optreedt. Een vermindering, die voor belanghebben de bij de scheepvaart als de Konink lijke Maatschappij „De Schelde" van een niet gering belang is! Geen won der, dat van die zijde bij de betrok ken instanties reeds is geprotesteerd. En het gaat hier niet alleen om Vlissingse belangen, maar op lange termijn ook om die bijvoorbeeld \an Bergen op Zoom. Want na afsluiting van de Oosterschelde zal de scheep vaartweg Vlissingen-V eere-Katseveer voor deze stad aan belang kunnen winnen. Ook voor de ontwikkeling van het Westerscheldebekken is deze sluis in de toekomst van de grootste importantie. Doch bij voorbaat is dan al een soort „bottle-neck" een Zeeuw se stop van Ternayen gecreëerd, zon der enige reden overigens! Is het daarom een wonder, dat er juist m deze weken in Zeeland onge rustheid en spanning heerst En dat men hoopt, dat de minister alsnog opdracht zal geven bepaalde facetten, vooral met betrekking tot inlaatwerk, schutsluis of buitenhaven alsnog eens grondig te onderzoeken Want nogmaals er staan grote be langen op het spel! En hier dient een haast overdreven zorgvuldigheid in acht te worden genomen, want de be slissingen van vandaag gelden niet alleen voor morgen of overmorgen... Zeeland wacht dus af. In spanning. Maar toch ook met het vertrouwen, dat minister Algera de billijkheid van de Zeeuwse verlangens zal inzien! (Advertentie j Roemeense ambassadeur uit Argentinië gewezen Nasleep Coman-incident De Argentijnse regering heeft gis teren de Roemeense ambassadeur, Anton Moisescu „persona non gra ta" verklaard. Hij zal het land bin nen 24 uur moeten verlaten. De Argentijnse regering besloot tot de uitwijzing van de Roemeense ambassadeur naar aanleiding van het Coman-incident van vrijdag j.l. Coman, eeq chauffeur van de Roe meense ambassade, was door de am bassadeur politiek onbetrouwbaar bevonden. Toen Coman met zijn vrouw en hun twee kinderen onder geleide van ambassadepersoneel naar de boot wandelde die hen naar Roemenië zou terugbrengen, ging hij er plotseling vandoor. Coman sprak een agent aan en vroeg politiek asiel. De Roemeense ambassade knechten sleepten mevrouw Coman en een van haar kinderen terug in de Roemeense ambassade, een wreed schouwspel dat een geweldige op loop voor de ambassade ontketende. Later verscheen mevrouw Coman op een balkon van de ambassade, van waar zij poogde naar beneden te klimmen onder de aanmoedigingen van de honderden toeschouwers. Zij werd met een ladderwagen van de brandweer naar de vrijheid gehesen. Spaak zou Ismay's opvolger worden In kringen van de conferentie van parlementsleden der N.A.V.O., die thans te Parijs wordt gehouden, doet het gerucht de ronde dat de Belgische minister van buitenlandse zaken. Paul Henri Spaak, lord Ismay in mei a.s. zal opvolgen als secretaris-generaal van de N.A.V.O. De Canadese minis ter van buitenlandse zaken, Pearson, die eerst als kandidaat werd genoemd, zou zich hebben teruggetrokken. De definitieve beslissing met betrekking tot een opvolger van lord Ismay zal in december a .s. door de raad van mi nisters der N.A.V.O.-landen worden genomen. De Belgische socialisten Dehousse en Larock worden genoemd als opvolgers van minister Spaak. Posterijen op nieuwjaar Dinsdag 1 januari 1957 zal de dienstuitvoering bij P.T.T., voor zo ver het de postdienst betreft, zijn als op zondagen. Er zal die dag dus geen postbestelling worden uitgevoerd, terwijl er in de nacht van dinsdag op woensdag geen nachtposttreinen rij den. De kantoren en stations van de telegraaf- en de telefoondienst zullen van 89 uur en van 1213 uur voor het publiek zijn opengesteld. Advertentie) iW CREME PUFF maakt verder zoeken naar het ideale geschenk overbodig. Deze meesterlijke creatie van Max Factor staat op het verlanglijstje van elke vrouw. max Factor's crème make-up baBis (^"01116 Hlll en poeder in een! Creme Putt ihandelsmerk) betekent Max Factor Hollywood creamy powder make-up. MAX FACTOR HOLLYWOOD - IMP. MARFAC N.V., HÜDDESTRAAT S, A'DAM Boven.- de nieuwe veerhaven te Bres. lcens met de west- en oostdam en de nieuwe toegangsweg vanuit België. Onder: de situatie van de nieuwe veerhaven ten opzichte van de oude veerhaven met voorts de dorpskern van Breskens. De nieuwe route van de veerboot is eveneens aangegeven. Honved verlies! eerste duel om Europabeker De voetbalwedstrijd uit de tweede ronde om de Europabeker tussen Bil bao en Honved is door de Spanjaar den met 3-2 gewonnen. Bij de rust was dc stand 2-0 in het voordeel van Bilbao. De doelpunten werden ge scoord door Arteche en Marcaida. De Hongaar Buda doelpuntte tegen. (2-1). Aan het einde van de wedstrijd in de 83e minuut maakte Merodio voor Bilbao het derde doelpunt en de Hongaar Kocsis drie minuten latei- het tweede voor Honved. koopt U reeds voor bij de MAX FACTOR- specialisc Missingen Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7