Minister Zijlstra houdt vast aan prijsstabilisatiebeleid ■P^tl Halfmiljoenste naoorlogse huis in Groningen gereedgekomen KLANKBORD ROTTERDAMS HAVENRADAR THANS VRIJWEL VOLTOOID VRIJDAG 28 NOVEMBER 1956 PROV1NCIALE ZEHT7W8B COURANT 3 EEN BOKKEWAGEN EN EEN GEBARSTEN GRAMOFOONPLAAT.... Onvriendelijkheden tussen bewindsman en mr. Van Leeuwen (Van onze parlementaire redacteur) De minister van economische zaken, prof. Zijlstra, liep niet over van vriendelijkheid, toen hij mr. Van Leeuwen donderdagmiddag in de Tweede Kamer bij de verdediging van zijn begroting voor 1957 toevoegde: „De geachte afgevaardigde maakt op mij de indruk van een defecte grammo foonplaat, die telkens hetzelfde verhaal herhaalt." Die krasse kwalificatie was het gevolg van het gebruik van een beeld door de liberale afgevaardig de, dat evenmin aangenaam klonk. In zijn kritiek op het beleid van minis ter Zijlstra, had de heer Van Leeuwen n.l. een bokkewagen ten tonele gevoerd, getrokken door twee bokken, die ieder een andere kant uit willen. Daarmee had hij de ministers van economische zaken en van financiën vergeleken, omdat zij naar zijn oordeel in hun beleid eveneens elk een andere kant uittrekken. De lonen zijn meer gestegen dan' de produktiviteit, zo constateerde de heer Van Leeuwen bij herhaling. Daardoor ontstaan spanningen, doch de minister ziet niet in, dat deze wanverhouding de oorzaak is van alle economische moeilijkheden. Prof. Zijl stra bleef het antwoord niet schul dig. Zijn beleid verdedigend vestigde hij er allereerst de aandacht op, dat de gebeurtenissen op internationaal terrein een ernstig accent geven aan de binnenlandse economische proble men. Hij veronderstelde, dat ieder het er wel over eens was, dat matiging in de totaliteit der bestedingen ge boden is. Over de verdeling er van kan evenwel in afwachting van het S.E.R.-rapport, dat vermoedelijk op 28 november ter beschikking van de regering komt, nog niets gezegd wor den. Vast stond voor hem, dat mo derne conjunctuurpolitiek gebruik moet maken van verschillende instru menten. Daarbij komt het dan boven dien aan op een juiste dosering en een juiste timing'. Met name van de bestedingspo.litiek, de loon- en prijs politiek en de kredietpolitiek. De heer Van Leeuwen leidde uit het verschiinsrl, dat de loonbewe- ging verder is gegaan, dan de stij ging van de produktiviteit af, dat de prijsstabilisatie niet gehand haafd kan worden. Het sommetje dat hij maakte, is fout, zo consta teerde de minister. Hij heeft daar in n.l. geen rekening gehouden met de winst en deze als onverander lijke grootheid aangenomen. De bewindsman betreurde het, dat mr. Van Leeuwen talrijke vragen die voor het kiezen van een juist be leid van ingrijpende hetekenis zijn, onbeantwoord had gelaten. „Wil de heer Van Leeuwen, dat ik zeg, dat het met de prijsstabilisatie is afgelopen", verzuchtte hij. Moeilijk beleid. De minister noemde het prijsstabi lisatiebeleid een moeilijk beleid. Hij was daarom dankbaar voor de steun, die hij van verschillende kanten had ontvangen. Als het in de toekomst' onafwendbaar is prijzen te verhogen, dan is het de taak van dit beleid de verhoging tot een minimum te be perken. Tegenover drs. Nederhorst ontkende de bewindsman, dat iemaind die zich ten aanzien van zijn bestedin gen politiek op de betalingsbalans ba seert, achter de feiten aanloopt. Reeds in februari 1955 had hij zijn stabilisa tiebeleid ingezet. Op grond daarvan zijn verschillende maatregelen getrof fen. Uiteraard kan pas achteraf be- West-Duitsland gaat een atoomlocomotief bouwen. De Westduitse spoorwegen zijn van plan een door atoomenergie aange dreven locomotief van 5.916 pk te bouwen. Hij zal 175 ton wegen en 35 meter lang zijn. Indien hij 200.000 km per jaar rijdt zal hij zuiniger in het gebruik zijn dan een stoomlocomotief, maar iets duur der dan een elektrische. Eisenhower maakt gebruik van wet Taft en Hartley President Eisenhower heeft ver klaard de wet van Taft en Hartley te zullen toepassen om tijdelijk een einde te maken aam de staking van havenarbeiders. Op grond van deze wet kan de rechter bepalen, dat de staking 80 dagen wordt opgeschort. De president zei, dat een voortdu ren van de staking „de gezondheid en veiligheid van de natie" in, gevaar zou brengen. Hij heeft een commissie van drie benoemd, die voor morgen verslag over de staking zal moeten uitbrengen. Daarna kan de president via het departement van justitie een schorsing van de staking vragen aan de rechtbank. VRIJE VAL. In Santa Ana, Ver enigde Staten, waren tien gevange nen via het dak van de gevangenis gevlucht. Toen hij weer gepakt werd en de politie hem verantwoording van zijn daad vroeg, zei één van hen, James E. Barratt: „Ja, ik kon er ook niets aan doen, er zat een gat in de muur en daar viel ik net door heen." RECIDIVIST. In de Amerikaanse plaats Youngstown werd Earle Sto ne gearresteerd, omdat hij dronken achter het stuur van zijn auto zat. In afwachting van zijn berechting- werd hij tegen storting van een borgtocht van 500 dollar vrijgelaten. Hij besloot de bus naar huis te ne men, kocht een kaartje. Daar de bus wat lang wegbleef, ging hij even ccn bar in. Toen hij er een uurtje later weer uit te voorschijn kwam werd hij opgepakt door een politie agent wegens openbare dronken schap. oordeeld worden, of het beleid ge slaagd is. Dat zal eimd 1957 zijn. He laas, het oordeel wordt vertroebeld door de internationale gebeurtenis sen. Nota over kernenergie De minister deelde mede, dat in maart 1957 een nota over de kern energie gereed is en gaf duidelijk zijn misnoegen te kennen over het. betoog van de heer Cornelissen, waarin deze liberale afgevaardigde had medege deeld, dat de middenstand, als de mi nister van prijsbeschikkingen dreigt, daarvam niet onder de indruk zal ko men, omdat de middenstanders al vaker van 1940 af met dit bijltje heb ben gehakt. De middenstand zal zich zelf weten te helpen, zo had de heer Cornelissen gedreigd. Men kan niet voor iedere winkel een politie-agent zetten. Zo kan men geen beleid voe ren, riep de bewindsman uit. Hij hoopte, dat hij als het nodig zou zijin, de middenstandsorganisaties zou kun nen overtuigen. Lot van Brits kabinet zou op het spel staan Hardnekkige geruchten dat er in Engeland spoedig algemene verkiezin gen zullen worden gehouden, hebben donderdag op de Londense effecten beurs een onvaste stemming veroor zaakt. De politieke correspondent van het Londense conservatieve avondblad „Evening News" schreef: „Het lot van de regering zou dit weekeinde wel eens op het spel kunnen staan. Een voornaam deel van de conservatieve partij is op het ogenblik, hoewel het begrip heeft voor de gezondheidstoe stand van de premier, zeer verontrust dat hg het latid wil verlaten om enige tijd buiten de politieke gevolgen van de Suezcrisis te staan. Zij zouden lie ver gezien hebben dat hij in Londen was gebleven, althans bij de hand om leiding te geven aan zijn collega's die nu met een toestand moeten wor stelen waarvan de toekomst van de regering kan afhangen". Stormachtige vergadering Poolse vakbeweging In Warschau zijn donderdag de re- organisatieplannen voor de Poolse vakbeweging gepubliceerd. Zij zijn opgesteld op een stormachtige ver gadering van het bestuur van de cen trale raad van Aakverenigingen, waarop veel zelfkritiek werd geuit. De voorzitter van de raad werd met de meeste functionarissen, ontslagen wegens „anti-democratisch" optreden in het verleden. De reorganisatieplannen omvatten de volgende punten: De vakverenigingen moeten geheel onafhankelijk zijn van de staatsorga nen; de ontwikkeling van de vakver enigingen moet gebaseerd zijn op de beste tradities van voor de tweede wereldoorlog en de eerste na-oorlogse jaren en op volledig democratische beginselen. „GROOTSTE TER WERELD" Allen aan boord kunnen informaties beluisteren Wanneer prins Bernhard op 30 no vember a.s. in Hoek van Holland het havenradarprojeet voor de Nieuwe Waterweg in werking zal hebben ge steld, zal een voor de Rotterdamse haven zeer belangrijk werk zijn vol tooid, nl. naar men ons verzekerde een radarsysteem, dat wat de grootte betreft zijn weerga in de wereld niet vindt. Het: is door de gemeente Rot terdam bekostigd 4.700.000). Zeven radarposten zijn langs de Waterweg opgericht. De post te Ilock van Holland kan, in tegenstelling tot de andere als een dubbele post wor den beschouwd. Hier zijn nl. vier beeldschermen opgesteld, twee voor het aanlopen van de haven'en twee voor het riviergedeelte. Het Nederlands radarproefstation heeft een „raplotsysteem" uitge dacht, waardoor het mogelijk is ook de zg. liehtenlijnen in de vaar geul op het radarscherm, vast te leggen. Om de gegevens van het vvalstation naar de schepen over te brengen was een „walkie-talkie'' nodig, die kon beschikken over twaalf frequentieka- nalen. Een dergelijk toestel was niet te koop! Het is in opdracht van de radarcommissie voor de Nieuwe Wa terweg door de N.V. Van der Heem vervaardigd. Op deze moderne portofonen draagbare zenderontvangers welke voor het eerst voor dit doel in Neder land zullen worden gebruikt, is als nieuwe vinding- een luidspreker inge bouwd. Daardoor kunnen allen, die aan boord bij de navigatie betrokken zijn, kennis nemen van de verstrekte informaties. Wanneer de installaties in gebruik zijn genomen zullen de gezagsvoerders bij liet bevaren van de Nieuwe Wa terweg bij minder gunstig zicht een loods aan boord kunnen krijgen, die voortdurend op de hoogte wordt ge houden van de positie van het schip ten opzichte van wal en lichtenlijn en ook alle verdere inlichtingen ont vangt over tegenliggers, veerboten enz. Met nadruk heeft men er ons op gewezen, dat een schip niet, zoals in de vliegwereld, wordt „binnenge- praat". Op geen enkele wijze wordt namelijk ingegrepen in de leiding van de kapitein. Deze zal zelf dienen te beslissen of hij al dan niet met ge bruikmaking van het walraclar- De heer H. Godeschalk, die aan de Hogeweg te Vlissingen woontheeft als hobby het bouwen van scheeps modellen. Kort geleden voltooide hij het modél van een Frans passagiers schip. (Foto P.Z.C.) systeem zal binnenvaren en de radar- loodsdienst zal zich uitsluitend beper ken tot het geven van de genoemde inlichtingen. Men mag ook niet verwachten, dat schepen bij potdichte, zg. Londense, mist de Waterweg met behulp van walradar kunnen opstomen. Gelukkig konit een dergelijke dichte mist daar echter zeer zelden voor. Wanneer men er rekening- mee houdt dat in het afgelopen jaar gedurende 350 uren er een zicht was van minder dan 1500 meter, dan acht men het duidelijk, dat de havenradar van gro te betekenis zal zijn voor de scheep vaart. Met het geven van inlichtingen aan de schepen tijdens mist zal gelei delijk aan worden begonnen. Eerst nadat voldoende ervaring is opgedaan zal de radarloodsdienst die resultaten kunnen opleveren, welke er A an wor den A'erwacht. Het Wereldgebeuren De Olympische Spélen in Melbourne mijn begonnen. Een beeld van de ope ningsceremonie en het moment, waarop de grote fakkel, die zo lang de spélen duren zal branden, ont stoken wordt. (Teleföto A.N.P.J Benoeming raadsheer in de Hoge Raad Mr. dr. Tekenbroek nummer één op voordracht De Tweede Kamer heeft in haar ver gadering van donderdagmiddag mr. dr. E. Tekenbroek, advocaat bij de Hoge Raad, als nummer een ge plaatst op de voordracht voor be noeming van een raadsheer in de Ho ge Raad. Er was een vacature ont staan door het aan de raadsheer mr. F. J. A. Hij ink verleende eervol ont slag. Als nummer twee van de voor dracht plaatste de Kamer prof. mr. H. J'. Hellema, advocaat en procureur in Amsterdam en buitengewoon hoog leraar in het fiscaal recht aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. En als nummer drie mlr. H. KSngma Boltjes, raadsheer in 'het gerechtshof te Leeuwarden. De Kroon benoemt de raadsheer. Het zondagsrijverbod Het Ministerie van Verkeer en Waterstaat deelt mede, dat ten be hoeve van Nederlanders, die op zon dagen, met een motorrijtuig komen de uit het buitenland, de grens over schrijden en die niet in het bezit zijn van een ontheffing van het zon dagsrijverbod, een voorlopige rege ling is getroffen, waardoor zij in de gelegenheid worden gesteld hun be stemmingsplaats te bereiken. „Geen Franse piloten bij Israëlische actie" Een woordvoerder van het Franse ministerie van defensie heeft ontkend dat personeel van de Franse lucht macht zou hebben deelgenomen aan de Israëlische campagne (in Simaï. De Israëliërs hadden daar zeker geen behoefte aan, zei hij, daaraan toe voegend, dat publikaties over zulk een medewerking ongetwijfeld ont staan uit het feit, dat Frankrijk jacht vliegtuigen aan Israël heeft geleverd en dat er Frans onderhoudspersoneel in Israël is om de nieuwe vliegtuigen bedrijfsklaar te maken. 1 IS Zr&m Twee miljoen gepasseerd op girorekening 777. Van de 2.032.645,38, die de giro rekening 777 van het Nederlandse Rode Kruis donderdag aanwees, gaat vandaag o.a. weer voor een waarde van ongeveer 90.000 naar Wenen. Het vluchtelingenkamp te Sankt Polten kan de dagelijks was sende stroom Hongaren niet behoor lijk meer onderbrengen, daarom stuurt het Nederlandse Rode Kruis nu 700 complete bedden met matras sen, dekens en linnengoed. Deze goe deren worden vervoerd in een vrachtauto met aanhanger, die bo vendien nog vijf ton rijst bevat. Spanje brengt thans Gibraltar ter sprake Artajo, de Spaanse minister van buitenlandse zaken, heeft gisteravond in de algemene vergadering der Ver enigde Naties voorgesteld dat Enge land en Spanje aan de conferentie- tafel plaatsnemen ter regeling A'an de kwestie Gibraltar. Volgens de mi nister is het alternatief van dit di recte Brits-Spaanse overleg een be roep op de Verenigde Naties. „AANZIENLIJKE PRESTATIE VAN HET BOUWBEDRIJF" Minister WitteProduktie tot 75.000 per jaar opvoeren Ter gelegenheid van liet gereedkomen van de halfmiljoenste, na de oorlog gebouwde woning, heeft de minister van tvederopbouw en volks huisvesting, ir. H. B. J. Witte, gistermiddag in Groningen een rede uit gesproken, waarin hij zei te vertrouwen dat de woningproduktie tot 75.000 Avoningen per jaar kan Avorden opgevoerd. Dit zou te danken zijn ,aan een A-erhoogde produktiecapaciteit in het bouwbedrijf, ver meerdering van het aantal bouwvakarbeiders, ruimere toepassing van arbeidsbesparende constructies en toenemende mechanisatie en in dustrialisatie. Zich afvragend boe de na-oorlogse prestatie moet worden gewaar deerd, stelde de minister, dat men enkele zaken voor het beantwoor den van deze vraag wel goed dient te scheiden. Hij stelde naast elkaar: 1. de taak die ten aanzien van de woningvoorzïening verricht moest worden; 2. de mogelijkheden die ten dienste stonden en 3. de mate waarin en de wijze waarop hiervan gebruik is gemaakt. De feitelgke oorzaak van de langza- woningbehoefte in de achter ons lig- me vermindering van het woningte- gende jaren in veel sterker mate is kort is, volgens de minister, dat de toegenomen, dan door wie dan ook kon worden voorzien, enerzijds door verhoogde levenskansen, anderzijds door een veel groter huwelijksfre quentie. Het gevolg daarvan is ge weest, dat een aanzien lijk kleiner aan tal woningen beschikbaar kwam voor de vermindering- van het woningte kort dan aanvankelijk op grond van een eens verantwoord geachte raming van de behoefte verwacht mocht wor den. Het gemiddelde aantal gereed ge komen woningen in de laatste drie jaren bedraagt bijna 63.000 per jaar. Het jaargemiddelde van de daaraan voorafgaande drie jaren was rond 53.500. Dit gunstige ver schil van negen én een half dui zend woningen per jaar bewijst, al dus spreker, dat de woningproduk tie aanzienlijk werd vergroot zodra de beperkingen, die haar omvang- bepaalden, verminderden. Aan het einde van het thans lo pende jaar zal het getal 65.000 ruimschoots Avorden voorbijge streefd-, al zal dan het cijfer 70.000 waarschijnlijk nog niet worden be reikt, zei minister Witte. „Ik ben dan ook v-an mening", zei hij, „clat gezien al hetgeen in ons land naast de woningbouw moest worden gebouwd en gezien de vele en zware materiële belemmeringen, die bij het opvoeren A'an de woningproduktie moesten worden opgeruimd, het pro- duktiecijfer, dat. vandaag bereikt is, als een aanzienlijke prestatie van het bouwbedrijf in al zijn geledingen mag Avorden gezien. Een half miljoen wo ningen, tot stand gekomen in jaren, waarin ons volk zich onder de moei lijkste omstandigheden op allerlei ge bied de grootste inspanningen heeft moeten getroost-en om zich een nieuw bestaan op te bouwen, is een resul taat, dat met recht in het licht mag worden gesteld". Sprekend over het beleid in de af gelopen jaren zei de minister, dat de reguleringspolitiek waarmee in 1954 werd begonnen tot resultaat heeft ge had, dat een zeer aanzienlijke hoeveel heid werk A'an de markt werd gehou den. Op 1 oktober jj. lagen er bq het departement 755 aangehouden werken met een gezamenlijke bouwsom van rond 427 miljoen gulden. Nu is het, zei de minister, de bedoe ling, dat de capaciteit, die tengevolge ,va.n de afremming van bepaalde bouwwerken vrij komt, ten goede komt aan de woningbouw. Te velo niet te voorziene factoren, zei minister Witte, bepalen de A'oor- Avaarden voor de Avoningboinv recht streeks om een eenmaal getrokken beleidslijn steeds te kunnen blijven volgen. De soepelheid in het beleid, betoogde hij, die wij thans nastreven, maakt dit beleid soms wat minder doorzichtig, omdat het de vaste con touren van een bepaalde formule mist, maar deze soepelheid stelt ons in staaf directer op de Avisselende om standigheden te reageren en het be leid daarbij aan te passen. Wip Het lijkt erop. dat de heren Molo- tow (Moskou) en Tito (Joego slavië) figuurlijk op een wip zit ten: wannéér het aanzien van de één in het Kremlin daalt, dan stijgt dat van de ander. Molotow, die bekend staat als een nauwkeurig man. die als minister van buitenlandse zaken stipt de opdrachten uitvoerde welke hem indertijd door Stalin werden ver strekt., had in 1948 een werkzaam aandeel in de ..verbanning" van Tito's Joego-Slavië uit de Kominform. Tito was te zelfstandig van aard en moest dat ontgelden. Maar in 1955 vond de collectieve leiding van het Kremlin, dat het toch wel erg vervelend was, zo'n communistisch land in Oost-Eu ropa. dat als ketters te boek stond en nu dan ook helemaal zijn eigen weg ging, waarbij onder meer westelijke economische hulp werd aanvaard Kroesjtsjew en Boelganin, de secreta ris van de Russische communistische partg, en de Russische premier, reis den in eigen persoon naar Belgrado om persoonlijk hun excuses aan te bie den. Toen Tito in de afgelopen zomer met veel luister op tegenbezoek kwam in Moskou, had men ervoor gezorgd, dat Molotow niet de man zou zijn, waarmee hij voornamelijk moest on derhandelen. Even tevoren was Molo tow namelijk als minister van buiten landse zakejn een functie die hij ja renlang had bekleed vervangen, door Sjepilow, toentertijd hoofdredac teur van het communistische dagblad Prawda. Tito's ster steeg, naarmate de na gedachtenis van zjjn vijand Sta lin ontluisterd werd: van Molo tow, die vice-premier was geworden, hoorde men niet veel meer. Tot er in de afgelopen maanden berichten de ronde deden, dat men het in het Krem lin niet helemaal met elkaar eens zou zijn. Dat daar stalinisten en anti-stali nisten tegenover elkaar zouden staan. En dat de stalinisten zouden worden geleid door mannen als Soeslow en Molotow. Tijdens een rede in Pula heeft Tito (die het van de onlangs in de Krim gehouden besprekingen kan weten) dezer dagen bekendgemaakt dat er in derdaad twee vleugels in de Russische communistische partij zijn. Tito kriti seerde de eerste inmenging van de Russen in de Hongaarse opstand, en merkte op dat men in Rusland teveel de nadruk legde op het verkeerde van de persoonsverheerlijking zonder dat men probeerde het systeem te veran deren dat tot die persoonsverheerlij king had geleid. Hij stelde verder vast, dat de ervaringen in Joego-Slavië een positieve en nuttige invloed hadden gehad buiten de grenzen van zijn va derland. De Russsiche regeerders hebben zelf nog niet officieel op die rede gereageerd, maar de Prawda is uit zijn slof geschoten om Tito te ka pittelen hij zou zich gemengd hebben in de binnenlandse aangelegenheden van andere landen. Zijn pogingen, de communistische partijen in te delen in stalinistische en niet-stalinistische. zouden de communistische beweging hebben geschaad in een tijd, dat de sa menbinding van de communistische partijen nodiger is dan ooit. En zo meer. Nu is het zo, dat de Prawda nooit iets schrijft, dat het Kremlin on welkom zou kunnen zijn. Indirect heeft Tito dus wel degelijk van zijn collega's ervan langs gekregen. Als er nog een Kominform was, zou hij weer het gevaar lopen, eruit te worden ge zet. Er is nu in elk geval weer verwij dering. Nu Tito's kant. van de wip naar be neden is gegaan, is die A'an Mo lotow weer boven. Men vond het wat naar, om Sjepilow. de „veelbelo vende" met zijn grote aandacht voor het Midden-Oosten, voor het hoofd te stoten door Molotow opnieuw tot mi nister van buitenlandse zaken te be noemen. Men vond voor hem een an dere positie: minister van staatstoe zicht. Dat brenet ook intern zo zijn eigenaardige gevolgen met zich mee: de stalinist Molotow moet in zijn nieu we functie erop toezien, dat de andere ministeries de decreten en instructies van de regering uitvoeren. Hij krijgt dus een paar touwtjes meer in handen dan tot nu toe het geval was. En het zijn niet de onbelangrijkste koorden. Tegelijk is hij vice-premier gebleven; men neemt dan ook aan, dat hij in de rangorde A'an Kremlin-grootheden nu de tweede plaats A'an bóven inneemt. Alleen Boelganin zou (nog?) boven hem staan. Het wisselende Moskouse tafereel blijft de moeite van het bekijken waard. In het middelpunt A'an dat to neel zit nu Molotow weer, op zijn Avip. Tito is niet zichtbaar, maar hij be vindt zich aan de andere kant A'an dat speeltuig, ergens beneden. Het is ech ter de vraag, of deze verhouding in 'het communistische krachtveld blij vend zal zijn Prinses Wilhelmina stelt villa open voor Hongaren Prinses Wilhelmina heeft aan de Nederlandse federatie voor vluchte lingenhulp een villa aangeboden in de omgeving van paleis Het Loo te Apeldoorn, ten behoeA'e van de huis vesting der Hongaarse vluchtelin gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3