<E WENNEKER Kamp en op Schouwen-Duiveland gereed voor de Hongaren ^^^-GRANT Itvin Wijfie Zeeuwse Almanak Kilo's slanker BonKorets PLANNEN VOOR VRIJZINNIGE KERK TE VLISSINGEN Chanel Parfumerie Van Biemen OUDE G E N EVE R Agenda DE HEER ADELAAR WORDT BURGEMEESTER MELISKERKE 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 23 NOVEMBER 1956 KOEKJES IN TROMMEL EN SIGARETTEN OP TAFEL Het wachten is op „Den Haag" Met ongeduld wacht men in Bruinis- se en in de Schouw.se Westhoek op de komst van de Hongaren. Los van alle chicanes in hogere regionen heb ben de bewoners van Rruinisse en Haamstede met man en macht de ver- blijfskampen in gereedheid gebracht; de woonkamers in Bruinlsse zyn ge meubileerd en in Burghsluis hebben als voltooiing van het werk de mels- ;es van de huishoudschool de koekjes n de trommel gedaan en er staan si garetten op tafel! Alles wacht nu nog op de beslissing van hogerhand, dat een gedeeite van het derde transport naar Schouwen-Duiveland komt. Af gezien van de financiën en het werk zou een andere handelswijze een te leurstelling betekenen, die door de be volking maar moeilyk geaccepteerd zal worden. Met de vertegenwoordiger in het provinciaal hulpcomité voor maat schappelijk werk, ds. Y. J. Tiemersma, hebben we beide kampen bezocht en behalve de mensen dan, kan ten volle gezegd worden dat er aan inrichting en accomodatie niets ontbreekt. In de Stoofpolder bij Bruinisse vertelde de gemeente-secretaris van Bruinisse, de heer C. H. van der Linde, dat, zodra er bekend werd dat er Hongaren zou den komen, de bevolking in beweging kwam. Het gehele kamp werd schoon gemaakt en provisorisch ingericht. Elf gezinnen kunnen hier een plaatsje vinden, in geheel van elkaar geschei den barak-gedeelten. Hoewel de vroege winterkou onbe hagelijk aandoet over het wijde Bruse land, valt elke beklemming weg bij het betreden van de woonkamers en er is weinig verbeelding voor nodig om te begrijpen hoe een Hongaars gezin, dat niets meer bezit, zich hier zal thuisvoelen. De houten vloer is wegr gewerkt onder een helder balatum, er ligt een vloerkleed en er staat in elke kamer een buffet, waarop de vrouwen van Bruinisse vaasjes met bloemen en kleedjes hebben gelegd. Vrolijke schemerlampjes geven met de speci- t Advertentie). Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen? BonKorets geven u ln enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. Na de maaltijd «en dragee met een slokje water - en u verliest ponden per week. BonKorets werken volgens het principe van dehydratie - eenvoudig en snel. Opgehoopt vet smelt weg. geën loomheid en verstop ping meer. Veroverende charme straalt van u af. U voelt u weer opgewekt en monter - een ander mens! Begin een nieuw leven - begin nog vandaag met BonKorets, 3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES aal voor dit doel gemaakte gordijnen en overgordijnen net geheel een aar dig cachet en vooral iets huiselijks. Hoewel de woongelegenheden in Brui nisse en Burghsluis de tweede fase vormen van de vluchtelingenhulp de derde is het hebben van werk en een eigen huis moeten de Hongaren zich ook in deze overgangstijd heha- gelfjk en thuis gevoelen. Naast de ka chel staat een kit kolen en het wach ten is alleen op het bericht, dat de ge zinnen komen. Dan zal één lucifer in de klaargemaakte kachel voldoende zijn om net „huis" warmte te geven. Lopers op de vloer. In de naastgelegen slaapkamer, waar twaalf personen kunnen worden ondergebracht een aantal, dat ge zien de gezinsgrootte niet bereikt zal worden liggen lopers op de vloer, kleedjes tussen de bedden, die alleen nog moeten worden opgemaakt, iets dat ook alweer wacht op het beken de bericht uit Den Haag. Ruime toi letten en verwarmde wasgelegenhe den, tussen twee gezinsverblijven in, staan op ieder uur van de dag de be woners ter beschikking. In de keuken met een capaciteit voor 150 mensen wachten grote ketels van totaal 900 liter op de komst van de autobussen met mensen, een zie kenzaaltje voor drie personen met an nex een spreekkamertje voor de dok ters dragen er zorg voor, dat zowel gezonden als zieken regelmatig onder medische controle staan. Verder zyn er nog de douchegele genheid en de cantine. Op het toneel hiervan heeft de jeugd pit Bruinisse dozen vol speelgoed neergezet en voorts tientallen planten, door de bur gerij gegeven om de kamers wat op te vrolijken. Enkele biljarts, een sjoelbak, dam- en schaakspelen kunnen het na enke le dagen enigszins eentonige leven veraangenamen. Tweede kampement. Achter één van Nederlands mooiste duinstréken, in Burghsluis van de ge meente Haamstede, ligt een tweede kampement, dat voor de vluchtelingen in gereedheid gebracht is. In carré- vorm gebouwd geeft dit, verscholen achter de duinenrij een vredig beeld, hoewel het er het laatste jaar tijdens het verblijf van de Ambonezen wel eens gespannen heeft. Wanneer de plannen doorgaan het zelfde woord dat alles beheerst ln beide gemeenten komen hier ongehuwde mannen en jongens. De meisjes van de huishoud school hebben hier hun beste beentje voorgezet en met behulp van enkele dames is er geboend en geschrobd tot de vloeren weer hun oorspronkelijke kleur terugkregen. Hier is een capa citeit voor 200 personen, maar ook 150 vrijgezellen kunnen hier in de overgangsperiode van de Utrechtse Jaarbeurshallen naar de maatschap pij een plaatsje vinden. Enkele en dubbelwandige woonbarakken, de laat ste van het z.g. Zwitserse type, zijn door de meisjes voor de komst gereed gemaakt en op de tafels prijken ge vulde fruitschalen en koektrommel tjes. De sympathieke beheerders, zo wel van Burghsluis als Bruinisse, hebben over het geheel een scherpe blik doen gaan en ze vinden dat alles nu klaar is. Maar altijd weer draalt het om het ene punt „komen ze nu nog of hele maal niet". Mocht dit laatste het ge val zijn, dan zal de bevolking vap Schouwen-Duiveland een teleurstel ling moeilijk kunnen verkroppen. Maar uiteindelijk heeft men toch weer zoveel vertrouwen, dat de ministeries in Den Haag dit aanbod niet meer kunnen en willen afwijzen. Theologische visie en bouwkundig aspect bezien Op de gemeente-avond van de-Ver eniging van Vrijzinnig Hervormden en de Remonstrantse Kring in Vlis- singen werden de plannen ontvouwd voor een nieuw kerkgebouw. De vrij zinnigen en remonstranten houden hun diensten onder leiding van hnn voorganger ds. N. van de Wall in de Engelse kerk. Met de bouw van het nieuwe raadhuis zal deze in de toe komst moeten verdwijnen; derhalve zijn er plannen gemaakt door het be stuur voor een nieuwe behuizing. In een tweetal voordrachten werden de problemen van de kerkbouw be licht. Ds. P. M. Luca, rem. predikant YAN TOT GESPREK VAN DE DAG Automobilisten spreken in deze da gen nog maar over één onderwerp: het benzineverbruik en alles wat daarmee samenhangt! Daar is ook wel reden voor, want per slot van re kening is het al verboden om op zon dag nog uitstapjes te maken. En al is het na het uitvaardigen van deze be paling nog niet eens zondag geweest, toch merkt men ook in Zeeland al, dat er iets met het benzineverbruik aan de hand Is. Zo is er bjj de grens posten ïn Zeeuwsch-Vlaanderen tus sen Nederland en België een grote activiteit, want de grensambtenaren controleren vrijwel iedere wagen om te zien hoeveel benzine naar het bui tenland wordt gebracht. Neen, het au torijden is beslist geen onverdeeld genoegen meer KRAS De heer C. van Remoortere in Koe wacht is een kras oudje met zijn 75 jaren! Nog altijd is hij een actieve schutter en daik niet, dat hij voor de jongeren onder doet. Steeds neemt hij deel aan de wedstrijden, die vaak worden gehouden in de grensplaatsen van Zeeuwsch-Vlaanderen. En hoe! In Zuiddorpe liet hij weer eens een staaltje vaa zijn kunnen zien: met zeven schoten haalde hij zes vogels naar benedenEen prestatie, die waarachtig niet zo vaak voorkomt. AFKOMST De dominee in Groededie op een bqzaar zijn uiterste best deed om zo- véei-.'ïiiogelijk loten aan de man te brengen, slaagde voortreffelijk in die opzet. Zó goed ging het zelfs met z\jn „handel", dat één der bazaarbe zoekers, eén boer uit de omtrek, tot de predikant sprak: „U heeft er wel slag van, dominee, om de mensen 't gem uit de zak te kloppen!" Dominee ouderbrak z'n arbeid een ogenblik, lceek de man nadenkend aan en antwoordde toen: „Allicht, ik stam dan ook uit een boerenge slacht Tot eer van de man, die de domi nee had aangesproken, dient gezegd te worden, dat hij het snedige ant woord best. kon waarderen. Hij lach te er hartelijk om en bepaald niet op de manier van de befaamde boer met kiespijn. VERRE REIS De heer I. M. Geelhoed, gemeen tewerkman in Dreischor, gaat een verre reis maken. Helemaal naar Amerika gaat hij! Hij maakt deze reis op uitnodiging van zijn vriend Harry Morgan uit de Verenigde Staten, die hij tijdens de rampda gen ïn 1953 ontmoette. Harry Mor gan, die in het afgelopen voorjaar nog weer in Nederland was, is een goede bekende geworden bij de bevolking van Dreischor. Op 8 december stapt Geelhoed op Schiphol in een K.L.M.-toestel om zich naar New York te laten vliegen. Vandaar zal hij zijn tocht voortzet ten met een Amerikaanse luchtvaart onderneming. In drie verschillende plaatsen Dayton, Xenia en Middle- ton zal hij bij enkele families lo geren. Op 24 december keert de heer Geelhoed naar Nederland terug en dan zal hij ongetwijfeld veel kunnen verhalen WAARSCHUWING Wij krijgen een bijzonder strenge winter! Tot deze conclusie is men in Oostcrland gekomen, want in deze polder bij dit plaatsje zijn enkele wil de zwanen gesignaleerd. En dat voor spelt niet veel goeds. Men zij dus ge waarschuwd VAKANTIE. In Zeeuwsch-Vlaanderen denkt men ai weer aan «je vakanties vóór vol gend jaar, want in hotel „De Een hoorn" te Oostburg opent de Neder landse Rejsvereniging het wintersei zoen met een filmavond onder de ti tel „DuitslandVakantieland". De heer J. F-. van Lunteren zal het com mentaar bij deze rolprenten bezorgen. OUDSTE INWONER Uit Koewacht bereikte ons tenslotte het berieht, dat de oudste inwoner van dit plaatsje, de weduwe S. Baert-De Bock, die 96 jaar is ge wórden, is overleden. te Amsterdam, gaf de theologische visie op de kerkbouw in het, algemeen en de vrijzinnige richting iin het bij zonder. Hij verduidelijkte de plaats van de kerk in de huidige samenle ving en sprak over de gewijzigde be hoeften van de gemeenten van he den. Na zijn boeiend betoog was het woord aan de architect, ir. N. Luning Prak, die de bouwkundige aspecten belichtte en de gemaakte plannen toonde, In overleg met de Dienst van Ge meentewerken is een driehoekig ter rein gevonden in het saneringsplan in het midden van de stad. De aan 't gebouw gestelde eisen waren zeer zwaar. Behalve als kerk, moest het gebouw ook dienst kunnen doen voor gemeente-avonden en lezingen: daar toe moest van de kerkruimte 'n deel af te scheiden zijin. Verder moest er gelegenheid zijn tot viering van het Avondmaal in de kerk, en het hou den van eventuele lekespelen (als „zichtbare prediking") bij het litur gisch centrum. Tenslotte moest het gebouw zo beknopt mogelijk worden ontworpen. Al deze eisen werden door dg ar chitect in een modern ontwerp ver enigd. Deze kerk heeft geen deuren direct aan de straat; over een met planten afgezette binnenhof komt men bij de ingaing. Vanuit de „ont- moetingshal" kan men zowel de kerk ruimte als de kleinere gemeentezaal betreden. De gémeentezaal is lager gehouden en ziet op de binnenhof uit; zij is door een schuifwand met de eigenlijke kerkruimte tot één ge heel te maken. Beide richten zich op het liturgisch centrum, elat'wat ver- Op elk doosje een mooi scheepsplaafje Berging van „Fendel 134" is reeds begonnen De berging van het "vorige week in de Westerschelde, ter hoogte van Walsoorden, gezonken Duitse sleep- schip „Fendel 134", is opgedragen aan dé N.V. Van der Tak's Bergingsbe drijf. De bergers zijn reeds begomnen met het treffen van de voorbereidin gen. Duikers hebben een onderzoek ingesteld naar het schip. Eerst zal eén gedeelte van de lading, bestaande uit erts, worden geborgen. Wanneer het schip hierdoor voldoende lichter geworden zal zijn, komen de drijven de bokken om het boven water te brengen. Het hangt volkomen van het weer af, wanneer dit het geval zal kunnen zijn. de 'parfum, die iedere vrouw graag wel eens één keertje krijgt. De volledige serie steeds in voorraad. Klokstraat If Goes hoogd is (op deze verhoging kunnen Avondmaal en lekespelen worden ge houden).- De architect zette uiteen hoe naar zijn mening, bij alle* be scheidenheid, in een kerkgebouw toch een zeker „te veel" aanwezig moet zijn. Het mag voor een gemeente als deze niet alleen een gehoorzaal wor den, de ,kerk moet er staan als een „teken van het geloof". Vandaar dat de eigenlijke kerkruimte ook wat ho ger is ontworpen. Een groot spant dat aan vliegende vogels doet denken, on dersteunt het dak. Bij de morgen dienst valt het zonlicht door een hoog raam op de achterwand en de avond maalstafel. Een kleine consistoriekamer, een keukentje en een kosterswoning vol tooien tenslotte het ontwerp, waar van men mag hopen, dat het spoedig in Vlissingen zal verrijzen. De architect ir. N. Luning Prak ont wierp een nieuw kerkgebouw voor de vrijz. hervormden en remonstranten te Vlissingen. Het gebouw is gepro jecteerd op de punt van hei hier af gebeelde driehoekige terrein. (Advertentie) EXTRA ZACHT EN BELEGEN VANDAAG. Middelburg Schouwburg: „Het verlo ren contenent", (Cinemascope), (a.l.), 20 uur; Electro: „De mooiste vrouw ter wereld", (14 jr.), 19 en 21.15 uur; Provinciale Bibliotheek Tentoon stelling Belgische boeken, 10—12.30 en 13.3018 uur. Vlissingen Alhambra: „Rock around the clock", (14 Jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Heb je 'm door", (a.l.), 20 uur; kunsthandel Bikker: tentoonstel ling werken A. PiM, 912.30 en 1418 uur. Goes Grand: „De purperen vlakte", (Lt Jr.), 20 uur. Nieuwe bijzondere lagere school te Wolphaartsdijk De gemeenteraad van Wolphaarts dijk, die donderdagmiddag onder voorzitterschap van burgemeester Ter Haar Romeny vergaderde, be sloot in principe medewerking te ver lenen aan de bpuw van een nieuwe bijzondere lagere school. Dit besluit werd genomen na een aanvraag van het bestuur der School met den Bij bel. Bij de bespreking van de ge meentebegroting voor 1957 werd be sloten met ingang van 1 januari a.s. een straatbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen in te voeren. De kosten, die verbonden zijn aan de bouw van een dorpshuis, zullen ge deeltelijk kunnen worden gedekt door gelden uit de commissarissenpot. In principe besloot de raad het exploita tietekort voor rekening van de ge meente te laten komen. De bouwver ordening werd in zoverre gewijzigd, dat bewoners van percelen,' die nog niet op het waterleidingnet van de waterleidingmaatschappij .Zuid-Be- velarid" zijn aangesloten dit binnen afzienbare tijd zullen moeten doen. Aan de heer M. Kloosterman werd eervol ontslag verleend als voorzitter van de instelling maatschappelijke zorg. KUNST De dwaze dochter Schouwburg, Middelburg Toneelgroep i'uck. De Spaanse letterkunde komt maar heel weinig aan bod op de Neder landse middelbare scholen. Dat is maar gelukkig ook, want de kinder tjes op die siinoien hebben al te veel in de hoofdjes te proppen en de lera ren hebben het druk genoeg. Wij mogen het daarom aan vele jonge èn oudere Nederlanders niet ten kwade duiden, dat ze nooit gehoord hebben van Lope de Vega Carpio, die in de zestienaè eeuw de gouden eeuw van Spanje be roemd was als schrijver van toneel stukken. Hij leefde in een Spanje, dat op een hoogtepunt van cultuur stond en dat hem levendig waardeerde. Dit laatste sluit niet in, dat de Neder landse" bevolking van heden hem eveneens zou moeten waarderen en die bevolking doet dat dan ook stel lig niet. Blijkbaar heeft de toneelgroep Puck tegen die veronachtzaming stelling willen nemen door een stuk van Lope de Vega op te voeren in een frisse, gedurfde en werkelijk wel twintigste eeuwse vertaling van Paul Rodenko. Donderdag werd „La Dama Boba" (De dwaze dochter) gebracht in Mid delburg en vanavond gaat dat stuk in Goes. Er zullen mensen zijn, die dat oude Spaanse blijspel curieus vinden en die er nog begrip voor kunnen op brengen. Bijzonder talrijk zuilen die mensen echter niet zijn. De zestiende eeïiwse humor ontgaat ons twin tigste eeuwers - teveel en als een me dewerkster van de „Groene Amster dammer" in eén recensie spreekt van een dartele, gevoelige en frisse verto ning, dan overdrijft ze stellig. De toneelgroep Puck beschikt niet over een voldoend aantal goede krachten om een stuk als „De dwaze dochter" te kunnen brengen op een aannemelijke wijze. Met vier of vijf figuren, die vol doende vaart in hun spel hebben en die niet aarzelen met het hanteren van charge en boertigheid, komt men er niét als er veertien mensen óver het toneel wandelen. Het spel van de twee zusters Fi- nea en Nise, die om een verloofde vechten, vormde een verblijdend licht punt. Vooral Tine de Vries als Finea was goed. De aanbidder van Nise (Wim va» den Heuvel) bracht ook een pittige creatieEn daarmee zouden we deze bespreking kunnen afsluiten, na nog even Jan Grefe ge noemd te hebben, die de vader uit beeldde van de twee levenslustige jon gedames Niet dat de overigen zover beneden de maat bleven, maai* het was net niet vlot genoeg. Het was ook weer niet zo erg, dat de toeschouwers zich verveelden. Het was alleen maar cu rieus en dat is niet genoeg. Wel volkomen bevredigend waren de bijzonder verzorgde kostuums van de tonelisten. Ze konden met die toiletten zo van oude Spaanse schil derijen weggelopen zijn. Het was een genoegen naar deze aankleding te kijken. W. L. MET INGANG VAN 1 DECEMBER A.S. Diende in Indonesië als oorlogsvrijwilliger Bij K.B. van 21 november 1956 is tot burgemeester-secretaris van Me- liskerke benoemd de heer G. A. A. Adelaar, tot dusver secretaris-ont vanger van deze gemeente. De heer Adelaar, die wijlen de heer A. J. Huijsman opvolgt, zal zijn functie aanvaarden met ingang van 1 decem ber a.s. Vanzelfsprekend is de heer Adelaar verheugd over zijn benoe ming die ten eerste inhoudt, dat zijn sollicitatie de toets der kritiek kon doorstaan, terwijl hij in de tweede piaats vrij goed op de hoogte is met de verhoudingen in zijn gemeente. De nieuw-benoemde burgervader van Meliskerke betreurt het alleen, dat hij de heer Huijsman niet is opgevolgd tijdens diens leven. De heer Adelaar werd geboren ln het Friese Pcperga (gemeente West- stellingerwerf. Op driejarige leeftijd vertrok hij in 1928 met zijn moeder en zuster naar Zeeland,waar hij in Middelburg de lagere school en de u.l.o.-sehool aan de Singelstraat be zocht. Na het behalen van het u.l.o.- diploma B werkte de heer Adelaar tot eind augustus 1943 bij de „Eiland Walcheren". Eind februari moest het gezin Adelaar naar Friesland eva cueren, waar het voor de heer Ade laar in september 1944 onderduiken geblazen was. Na de bevrijding van het noorden sloot de nieuwe burgemeester van Meliskerke zich aan bij de Binnen landse .Strijdkrachten, waarna liy als vrijwilliger van het L.I.B. (een licht infanterie-bataljon) via En- eland en enkele maanden Malak- a in maart 1946 voet aan wal zette op Java. Tot juli 1948 dien de hij als O.V.W.-er in Indonesië, Paf» hierna begon de heer Adelaar aan een meer geregeld leven, met als huidige bekroning het burge meesterschap van Meliskerke. Geregeld leven. Van 1948 tot 1951 was hij ambtenaar op het kantoor van de gemeente-ont vanger te Middelburg, van 1951 tot 1 juni '54 lo ambten aar-ontvanger ten gemeentehuize van Serooskerke en van 1 juni 1954 tot heden secretaris ontvanger van zijn huidige woon plaats Meliskerke, een gemeente van rond de 700 inwoners. De heer Adelaar heeft zich de uit voering ten doel gesteld van een aan tal plannen, die reeds onder het bur gemeesterschap van wijlen dhr Huijs man ter tafel kwamen. Als belang rijkste maar eveneens moeilijkste staat de bevordering van de woning bouw op het lijstje, want ook in Me liskerke is gebrek aan woningen. G. A. A. ADELAAR woningbouw bevorderen Voorts zijn er dan nog de uitbreiding van de riolering, de stichting van een zuiveringsinstallatie en de restaura tie van de kerktoren. En dan nog een plan, waarover ook. al tijdens de ambtsperiode van burgemeester Huijsman gesproken is: De verbete ring van de weg door de dorpskom, die de verbinding vormt van Aagte- kerke naar Meliskerke en van Melis kerke naar Biggekerke. De heer Adelaar is thans 31 jaar oud, lid van de geref. gemeente en aangesloten bij de S.G.P. Tot slot zij vermeid, dat de nieuwe burgemeester van Meliskerke gehuwd is en een dochtertje heeft. „Elke lente brengt een belofte" In de gisteren in deze rubriek ge publiceerde recensie van de door de toneelgroep „Puck" gegeven opvoe ring van het blijspel „Elke lente brengt een belofte" kwamen enkele storende correctiefouten voor. Zo werd er gespi'oken over „in zijn lief de bloeiende schepselen", in plaats van over „in liefde bloeiende schepse len"; voorts over een „bloeiende ge schiedenis", in plaats van over een boeiende geschiedenis en tenslotte over „enige charme in de kluchtige effecten", hetgeen moest zijn „waar nodig enige charge in de kluchtige effecten". Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2