RANG is alleen RANG als er RANG op staat. Hongaarse vluchtelingen vonden in ons land goed onderkomen EVEREST KAPPIE in het land der oliebronnen f Qroen Even rust met 'n Everest... Waar zijn onze schepen? PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 23 NOVEMBER 4956 (Advertentie) Het merk RANG staat duidelijk op iedere Rangrol, atsook op het beschermend omhulsel van ieder Rangetje RANG, een product van de Kingfabrieken „WIJ ZIJN HIER IN EEN PARADIJS" Men probeert op allerei manieren Nederlands te leren Terwijl men In de Jaarbeurshallen te Utrecht alweer druk bezig Is met de voorbereidingen voor de ontvangst van het derde transport Hongaarse vluchtelingen, hebben de eerste twee groepen reeds een ook weer voorlopig nieuw onderkomen gevonden. In tal van vakantiecentra, in ternaten en conferentie-oorden ln ons land z\jn de groepen onderge- bracht. Men heeft er daarbjj voor gezorgd, dat de gezinnen in hun ver band bleven. Midden in de bossen te Eerbeek (Gld.) ligt het kampee reen tram „Col- denhove", een bungalow-park met tac htig stenen en zestien booten buis jes. Boven de ingangspoort van het centrum wapperen de Hongaarse en Nederlandse dundoeken. „Isten Hozott" staat op een groot bord voor de poort: „Weest Welkom." Ruim dertig complete en twaalf in complete gezinnen hebben hier een onderkomen gevonden in witte bunga lows. Zij hebben hun eigen huisje te midden .van ranke dennen, kunnen in kopen doen in de kampwinkel, maar mogen ook naar het dorp gaan om daar huishoudelijke artikelen, rookge rei en dergelijke te. kopen. Ze zijn vrij, precies als iedere Nederlander. Bn dat kunnen ze onmogelijk begrij pen. Jongens en meisjes kijken ang stig naar twee grote politiemannen die op het terrein lopen. De revolvers maken hen schuw en de beide politie mannen slagen er niet ln duidelijk te maken dat zQ hier slechts staan om nieuwsgierigen te weren. Er zijn nog weinigen naar het dorp geweest en wie zich buiten de poort waagt kijkt vreesachtig om zich heen. Overigens kan men nog geen grote sprongen Telefoneren, dicteren, snel decisies nemen; dat lijkt soms zo gemakkelijk, maar het vergt meer van je dan de meesten wel beseffen. Dan, even rust met 'n Everest. Even rustig praten en genieten van die sigaret. Everest is zeldzaam zacht en karaktervol. Everest, de lange Amerikaan uit het rode pakje met de witte berg. 85 a. evee-Jisi maken, want het geld is schaars en er is veel nodig. In een nabij gelegen papierfa briek is een kerkje ingericht voor de geestelijke verzorging van de Hongaren. Men verwacht, dat de gezinnen spoedig geheel zelfstan dig kunnen zijn. Voorlopig wordt er nog gezamenlijk gegeten in de kantine, totdat een uniforme ver goedingsregeling voor de vluchte lingen is vastgesteld. Men zal een zelfde uitkering krijgen als diege nen die een uitkering krijgen vol gens de sociale voorzieningen in ons land. Voorlopig hebben de echtparen een bedrag van 12,50, de alleenstaanden 8,50, de per sonen boven 18 jaar 5 en de kin deren beneden 18 jaar 2,50 als zakgeld ontvangen. Hiermee kan men dan de eerste kosten bestrijden. Het ligt in de bedoeling dat deze regeling de eerste weken wordt ge handhaafd. Rond Eerbeek is werkgelegenheid te over. Voornamelijk papierfabrie ken, maar ook andere bedrijven kun nen werkkrachten gebruiken. Er wordt naar gestreefd de vluchtelin gen zoveel mogelijk in hun eigen be roep aan het werk te laten gaan. De Hongaren proberen op alle mo gelijke manieren zich de Nederlandse taal eigen te maken. In Eerbeek zal een Nederlandse onderwijzer twee van zijn Hongaarse collega's assiste ren bij het geven van Nederlandse les aan de kinderen, de ouderen kunnen een cursus in het Nederlands volgen. Deze week nog zal een boekje het licht zien dat gedrukt wordt bij de staatsdrukkerij en uitgeverij en dat een vocabulaire bevat van de meest voorkomende Nederlandse woorden benevens 'n vademecum waarin geld soorten, werkkringen en dergelijke worden beschreven. Onder de vluch telingen bevindt zich een typograaf, die inmiddels bij de staatsdrukkerij aan het werk is gegaan. De stemming onder de vluchte lingen in de verschillende centra is buitengewoon goed. Men is ont daan over de hartelijkheid, die overal ten toon wordt gespreid. Aan de Nederlandse keuken moet men nog even wennen. Zo voelt men weinig voor erwtensoep, ha vermout en yoghurt. Op bananen zijn vooral de kinderen zeer ge steld. Velen van hen kenden het bestaan van deze vrucht niet. „We zijn hier in een paradijs" is de kreet die men veel in dit kam- peercentrum kan horen. In het doopsgezind conferentieoord „Heerenwegen" te Zeist zjjn ruim tachtig studenten ondergebracht. Eerst stond men daar voor grote moeilijkheden toen bleek, dat inplaats van 50 meer dan tachtig studenten moesten worden ondergebracht. Met enige zorg wordt nu het derde trans port tegemoet gezien. Men verwacht n.l. dat zich onder de 630 vluchtelin gen die zaterdag in ons land arriveren eveneens studenten bevinden. Het ligt in de bedoeling de Hongaarse studen ten zo spoedig mogelijk op te nemen in de Nederlandse studentenmaat schappij. Een commissie van hoog leraren houdt zich thans bezig met selectie en voorlichting van deze stu denten. De komende week zullen de Hongaarse studenten Individueel door een hoogleraar worden getest. Men hoopt de volgende week zaterdag de studenten overal in het land geplaatst te hebben en het opvangcentrum te Zeist te kunnen opheffen. Er zijn zeer weinig Hongaarse stu denten onder deze vluchtelingen die een vreemde taal spreken. De moge lijkheid bestond in Hongarije alleen maar om Russisch en Latijn te stude ren. Het Russisch beheerst haast nie mand, omdat men de studie hiervan weigerde. De hoogleraren vulden toch steeds cijfers in op de studievorde- ringsrapporten en sabotteerden op die manier deze verplichte talenstudie. Bij de studenten bevinden zich ook enkele afgestudeerden. Een advocaat die alleen maar oost-Europees recht beheerst, is van plan in Nederland voor tandarts te gaan studeren. Ook zijn er enkele studenten getrouwd. Hun vrouwen hopen een passende werkkring te vinden, om daardoor het mede mogelijk te maken dat hun mannen hun studies kunnen voort zetten. Inmiddels is, zo heeft de federatie voor vluchtelingenhulp medegedeeld, een beleidscommissie ingesteld, die tot taak heeft gekregen de maat schappelijke zorg en de definitieve bestemming van de vluchtelingen. De commissie bestaat uit drie vertegen woordigers van de departementen van maatschappelijk werk, van socia le zaken en volksgezondheid en van onderwijs, kunsten en wetenschap pen en zes vertegenwoordigers van Aalsdijk 20 400 m. o. Madagascar. A dine 19 100 m. z.w. Ouessant. Alblreo 21 ChaLna. Aldabl 20 450 m. n. St.-Pauls Rocks. AlnaM 21 Buenos Aires. Alphard 21 Antwerpen. Alpherat 21 New York. Alamak 21 Vitorla n. Ilheos. Ameland 20 60 m. w.z.w. Pt. Elizabeth. Amsteldiep 20 125 m. o. Hampton Roads. Amstelkade 20 130 m. z.o. Madeira. Amstelslot lfl 140 m. z. Tehuantepec. Annenkerk 18 Genua n. St.-Vincent. Arendsdijk 21 Cristobal. Arkeldijk 21 Genua. Atje Ray S. 20 640 m. 0M.0, Bermuda. Ball 20 550 m, z. Dakar. Bamka 19 1®50 m. o.n.o. Mauritius. Blltar 20 600 m. ojn.o. St.-Pauls Rock. Blommersdijk 20 320 m. z. Cape Race. Oaltex „The Hague" 23 Philadelphia verw. Calamares 19 110 m. n. Bahamas. Delft 20 Pta Cardon n. Maracaïbo. Esso „Amsterdam" 20 250 m. w. Ouessant Esso „Den Haag" 20 Miami n. Corpus Christi. Frans van Seumeren 21 Southampton. Friesland 20 430 m. z. Kp. Palmas. Gaasterland 20 Les Palmas. Garoet 21 Reunion n. Rotterdam. Grootekerk 20 260 m. z.z.w. kp. Leeuwin. Gulneekust 20 Dakar n. Amsterdam. Harold 22 Gdynia n. Rotterdam. Heelsum 21 Antwerpen. Houtman 1» Dar es Salaam. Ivoorkust 21 Amsterdam n. Antwerpen. Jagersfontein 20 Antwerpen. Japara KRL 19 200 m. w. Pt. Elizabeth. de bij de federatie voor vluchtelingen hulp aangesloten organisaties. Van particuliere zfyde wordt veel werkgelegenheid voor de Hongaarse vluchtelingen aangeboden. A1 deze aanbiedingen horen thuis onder het directoraat voor de arbeidsvoorzie ning (Zeetraat 73) te Den Haag. Deze dienst zorgt voor de inschake ling van de vluchtelingen ln het ar beidsproces. gevuld mei Super CC inkt De beste combinatie voor voortdurend schrijfgenot f 9.90 en f 16.25 Gpthem bekijkeii bij Uw hahdelaar Joseph Frering 21 Rotterdam. J. v. Oldenbarnevelt 20 Kp. Agulhaa. Kabylla 20 60 m. n. Curasao. Kalinga 21 Durban n. Engeland. Kalydon 19,350 m. n. Buenos Aires. Kara 20 1680 m. o. B. Aires. Katelysia 21 Bajo Grands n. New York. Kenitra 20 Rouaan. Kenia 20 130 m. w. Lands End. Kermia 21 Rotterdam. Kinderdijk 21 New York. Korovina 20 450 m. o.n.o. Fayal. Kota Agoeng 20 450 m. o. St.-Helena. Kota Baroe 19 375 m. z.w. Kp. Palmas. Kryptos 19 Kielerkanaal. Langkoeas 19 1950 m. o. Pt. Ellzateth. Lee rs urn 22 Houston. Lekhaven 20 530 m. w.n.w. Flores ,Az.) Lekkerkerk 20 Antwerpen n. Mostagenem Leopoldskerk 19 Bahrein. Limburg 19 Belawan. LlS8ekerk 20 Koeweit. Louis Lantz 20 166 m. z.w. Ouessant. Lombok 20 650 m. w. Kp. Verdische eil. Maasdam 21 New York n. Halifax. Maaslloyd 21 Friok n. Semarang. Macoma 22 Adelaide. Marlekerk 21 Dankar n. Lour. Marques. Merwede 21 Las Palmas n. Huil. Mijdrecht 20 320 m. n.w. Mona eil. Molenkerk 20 Chains n. Cochin. Muren a 26 Bunja verw. Nlas 19 Manila. Nestor 21 Ouessant n. Amsterdam. Noordam 20 600 m. n. Azoren. Oostzee 20 340 m. z.o. Karachi, Oranje 20 200 m. z.o. Beira. Oranjefontein 20 Southampton n. Las Palmas. Orestes 19 San Pedro de Macorls n. Kingston Ja. Ouwerkerk 19 650 m. o. St.-Helena. Peperkust 21 Amsterdam n. Hamburg. Prins Maurit3 20 650 m. o.n.o. Cape Race. Purfbia „Nederland" 20 300 m. o.n.o, Madeira. Rijndam 20 750 m. w. Lands End. Roepat 19 Basrah. Rotula 19 looo m. z.w. Azoren. Schelpwljk 27 Las Palmas verw. Scherpendrecht 20 270 m. z. Flores. Senegalkust 19 Freetown. Slbajak 21 Kaapstad. Sliedrecht 20 Providence kanaal n. Las Palmas. Start 20 Vlisslngen n. Londen. Straat Cook 19 leoo m. w. Fremantle. Straat Malakka 20 Brisbane. Tara 20 290 m. z.w. Fayal. Tatolnta 20 240 m. z.w. Bermuda. Tegelberg 22 Mauritius verw. Theobaldlus 20 320 m. o. St.-Helena. Tjlpanas 20 320 m. w.z.w Mauritius. Tjitjalengka 19 Mauritius n. Lour. Marques. Triton 21 Rotterdam. Tyro 21 Rublln. Utrecht 19 750 m. o. Mauritius. Uranus 21 Gent. Urmajo 20 Stockholm. Van Heutz 20 Rangoon. Vasum 19 500 m. n.w. Kaapstad. Waterman 24 Las Palmas verw. Willem Barendsz 19 Azoren. Willem Ruys 20 Pt. Elizabeth. Willemstad 20 Chrlstobal n. Cartagena. Wonorato 20 anker rede Kokinaada. IJssel 19 Tunis, Zuiderkruis 20 I860 m. z.w. Galapagos eil. Zeeland 20 Singapore, 9. „Wat is dit voor een sak kerse Installatie?" vroeg Kappie geprikkeld. „U wilt me toch niet zeggen, dat mijn Kraak hier uit het water is gehaald en op rails gezet!" „Voor een zeeman bent U zeer snel van begrip," oor deelde de brigadier. „Een weck of wat geleden is Shelk Olimir van Dasram een nieuw werk begonnen, vlak bii de andere kanaal- mond. Zijn werkkamp staat in het grensgebied waar zijn rijk en dat van Sheik Ben Soluf elkaar raken. Nu blokkeert Ben Soluf het kanaal, zodat Olimlr's sche pen geen materialen meer konden aanvoeren. Daarop heeft Olimir dit transport over land bedacht." „Alles goed en wel!" sprak Kappie. „Maar om dat die landhaaien ruzie onder elkaar hebben kun nen ze toch mijn Kraak maar niet zo meenemen? Ik wens die Sheik aan te klagen!" „U klaagt maar!" antwoordde de politieman on verstoorbaar. „Maar niet bij mij, zeeman! Als U zich over Sheik Olimir wilt beklagen doet U dat maar bij hem!" „Met plezier!" voer Kappie uit. „Hoe kom ik bij hem? Is er hier een trein of zoiets?" De brigadier glimlachte medelijdend. „Portbanks heeft vele uitstekende kameel-ver huurbedrijven", zei hij minzaam. „Van de stad uit rijdt gij 15 mijlen zuidoostwaarts. Vandaar volgt gij de grote karavaanweg tot aan de oase Abd-el- Dasram. Daar kan men U ongetwijfeld verder in lichten.. „Hij gaf Kappie een geringschattende blik. „Als gij de rails volgt, komt ge er natuurlijk ook", besloot hij toen. De politieman zette Kappie af voor een bedrijf, boven welks ingang met krullerige letters geschre. ven stond: „KAMELEN ZONDER CHAUFFEUR". De zaak was nu snel beklonken. Weinige minuten later trok Kappie, hoog gezeteld op de rug van een kameel, de dorre woestijn ln.... FEUILLETON DOOR IOUIS ARTHUR CUNNINGHAM 32 „Dit is maar één van mijn onder nemingen" zei hij. „Ik heb een ren baan in Pelkington, een brouwerij en nog een paar andere dingen. O. ik verdien genoeg, maar het leidt allemaal tot niets. Ik heb een be trouwbaar, degelijk persoon nodig, iemand met wie ik in zee zou kun nen gaan. Begrijpt U wat ik be doel?" voegde hij eraan toe, haar dringend aanziende. „Ik ben bang, datbégon Hil- dreth, die wilde opstaan. Hij hield haar met de hand terug. „Wacht tot de jongen zijn ijs op heeft. En begrijp me niet verkeerd. Dit is strikt zakelijk. Ik ben nooit getrouwd, omdat ik nimmer de rechte vond. Ik heb geld genoeg verdiend en betaal mijns inziens te veel aan vadertje Staat in de vorm van inkomstenbelasting. Mijn plan is. grote uitverkoop te houden en dan naar het zuiden te trekken om misschien daar deelgenoot in een renbaan of een goede speelzaal om en nabij Miami te worden. Denkt U er eens over; U is een verstandige vrouw, geloof ik". Hildreth wist niet, of ze zich gevleid of beledigd moest voelen. De man scheen volkomen oprecht. Het plotse linge en wonderlijke van zijn huwe lijksaanzoek want dat was het had haar min of meer doen schrik ken. In andere omstandigheden zou ze het misschien amusant hebben gevon den, maar Levesque was geen man, die zich liet uitlachen. „Onverwacht, hè?" glimlachte hg, zijn dunne lippen samentrekkend. „Zo ben ik nu eenmaal. Vroeger, toen Pete en ik rum over de grens smok kelden, noemden ze me Sudden-death (plotselinge dood). Och", ging hij zuchtend voort, „in die dagen hadden we een massa plezier. Bijna elke nacht vuurgevechten met de douane of de „Mounties" (bereden politie). Dèt was nog eens een leven. Nu is al les wat saai geworden." Paul had het verhaal aandachtig gevolgd. „Heb je ooit iemand dood geschoten, Barney?" vroeg hij opge wonden. „Daar praat ik niet over", lachte Barney. „Niet zonder mijn advocaat erbij". „Ik zou graag een vuurgevecht zien", riep Paul. „Ik zou bandiet wil len zijn." „Ga liever bij de Mounties" ried Bamey ernstig aan. „Dan krijg je een eigen geweer en misschien een eigen paard. Bandiet zijn levert niet veel op." Paul dacht er blijkbaar over na terwijl hij zijn portie roomijs opat. Hildreth was blij, toen hij de laatste restjes van het schoteltje had ge schrapt. Ze begreep nu, dat het on verstandig was geweest, bij de Troca- dero te stoppen. Er waren enige be zoekers in ae buurt en het ontbrak niet aan nieuwsgierige blikken. De meeste mensen in en rond Van Alstyn kenden „die jongen van Granger." Ze veronderstelden, dat dit zijn moeder moest zijn die vrouw met haar prachtige ogen, haar zachte huid en dik bruin krulhaar. Ook wisten ze, dat er een bloedvete bestond tussen de Levesques en de Grote John Gran der en waren er soms geen praat jes rondgestrooid over Stevie's Gran ger's weduwe, vroeger bevriend met die nu in de gevangenis belande En gelsman O, ze hielden wel van zulke praatjes en enkele gefluisterde woor den drongen zelfs tot Hildreth door. „Kom Paul, we moesten nu maar gaan." Betaling werd afgewezen. „Van u", zei Barnev, „zal ik nooit betaling ver langen.'. Hij vergezelde hen naar de auto. Toen Hildreth achter het stuur zat, keek hij haar nieuwsgierig aan. „Denk er nog eens over, alstublieft." „Het dient tot niets helemaal niets." „Waarom niet? Is er iemand an ders „Ja." „O, zeker Wren. Als ik U was, zou ik geen gedachte aan hem verspillen. Hij zal nog lang wegblijven en ze ver anderen daar en hoe! Ze raken de gevangenislucht nooit meer kwijt, zelfs al verbranden ze hun kleren en nemen een bad van eau de cologne. Hij is niets voor U." „Ik heb niet gezegd „O, ik zie het in uw ogen. Vrou wen zijn zo vreselijk vasthoudend. U kunt onmogelijk medelijden met hem hebben. Wat hij kreeg „Ik moet weg", viel Hildreth hem in de rede, terwijl ze op het gaspe daal drukte. „Goedendag." Hij keek haar na toen ze wegreed, door haar plotselinge start het grint opjagend. Ze huiverde even bij de ge dachte aan die ijskoude, keiharde ogen, glinsterend als bij een slang. Wat dacht hij eigenlijk? De idee, dat zo'n man verliefd op haar zou raken was S.1 te bespottelijk en ze lachte erom. Welnu, wat voerde hij dan in zijn schild? TIENDE HOOFDSTUK. De volgende dag reden zrj en Paul naar hun vriend, de houtsnijder, die beloofd had, een leeuw voor de jongen te maken. Pgul werd niet teleurge steld. want het dier, dat er zeer woest en natuurgetrouw uitzag, was gereed. De man, Simon Plourde. een der beste in zfln vak, had blijkbaar iets op het hart. Hij had, in dit deel van „Nieuw Frankrijk", al verscheidene beelden en andere kunstwerken voor de tallo ze r.-k. kerken vervaardigd, en nu een belangrijke opdracht voor de nieuwe kerk te Hartpool ontvangen. „Tja", zei hij een beetje aarzelend, terwijl hij glimlachte tegen Paul, die gromde als een leeuw, „het moet 'n meesterstuk zijn en .daarom heb ik 'n beleefd verzoek aan U." Hildreth keek hem stomverbaasd aan. „Wat bedoelt U?" vroeg ze haastig. „Ik begrijp U niet." „De bedoel, dat uw gezicht, uw schoonheid, de blik in uw ogen als U naar uw zoontje kijkt." „Welnu?"" „U zou een geschikt model voor mij zijn, een ideaal model zelfs, het type van zuivere vrouwelijkheid". „O, neen!" weerde Hildreth af. „Ik zou nietx durven. Ik kan onmoge lijk „Maar alstublieft, madame Gran ger Hij bepleitte zijn zaak zó vurig, dat Hildreth er tenslotte in toestemde, dat hij enige schetsen van haar zou maken. Ze voelde zich heel behaag lijk in de zonnige kleine werkplaats, als het ware bezaaid met stukjes af geschaafd en afgesneden hout van allerlei soort, die een scherpe, door dringende geur verspreidden. Simon Plourde, in wijde omtrek bekend om zijn vaardigheid, maakte ook plechti ge hengels voor de zalmvisserij en zelfs meubelen. Hildreth reed in vrolijke, opgewon den stemming huiswaarts. De uren, in Simons atelier doorgebracht, had den op haar een onvergetelijke indruk gemaakt. Onwillekeurig was het prachtige Largo van Hkndel haar in gedachten gekomen en had ze geno ten van de toewijding, waarmee de kunstenaar want zo mocht hjj on getwijfeld heten zijn werk verricht- (Wordt vervolgd) (Advertentie) Laat nu de kou maar komen kunnen er de hele wln-j ter tegen. Scott s Emul-I don de smakelijkste levertraan bevat de belangrijke vitaminen A opbouwstoffen in de Ook v, rstand *cor/j, EMULSION

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 22