PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Oostenrijkers smeken om hulp: vluchtelingenprobleem knelt Spanning en stilte rond Drie-Eilandenplan LIBANEES K0MPL0T TEGEN WESTERSE INSTELLINGEN GEDEELTE VAN TROEPEN UIT EGYPTE TERUGGETROKKEN 199e jaargang - no. 278 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 23 nov. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnim. p. advertentie f 4.— tng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P Z C.. Middelburg. Bureau's: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorstsir. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 43. telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. 2« telef. 26. „TOESTAND IS BIJNA CHAOTISCH" Zestigduizend Hongaren bereikten (veelal zwemmend) de vrijheid De Oostenrijkse waarnemende minister van buitenlandse zaken Kreisky heeft donderdag „tot alle democratische landen ter wereld" het verzoek gericht om Oostenrijk te helpen bij de oplossing van het vluchtelingen probleem. „Wij kunnen de toestand niet langer alleen aan", zei hij. Er zijn nu zo'n 60.000 Hongaarse vluchtelingen de grens overgekomen en het ziet er niet naar uit, dat de stroom zal afnemen. Het ontbreekt Oos tenrijk niet alleen aan de materiële, maar ook aan de zuiver, technische middelen om zo'n enorme hoeveelheid mensen te verzorgen. De thans heersende koude maakt onze problemen nog groter. Alle be loften zijn waardeloos indien er bureaucratische belemmeringen zijn zoals medische criteria. Oostenrijk kan de vluchtelingen niet aan de grens uit zoeken. Er is slechts één mogelijkheid om een fatale opstopping te voor komen. leder land dat wil helpen moet treinen naar Oostenrijk zenden en de vluchtelingen direct uit de kampen aan de grens weghalen. Oostenrijk zal doen wat het kan, maar de democratische wereld moet ons helpen. De toestand in Oostenrijk, zo verklaarde hij, „is bijna chaotisch". Kreisky deelde mede, dat van de 60.000 aangekomen vluchtelingen tofnutoe slechts 8410 naar andere landen hebben kunnen doorreizen (o.a. 1279 naar Nederland, 2739 naar Zwitserland) Inmiddels heeft Israël aangeboden, alle Joodse vluchtelingen-kinderen liit Hongarije op te nemen, die zich thans in Oostenrijk bevinden. Het Westdüitse kabinet besloot, zo veel mogelijk vluchtelingen toe te laten en niet vast te houden aan het oor spronkelijk vastgestelde aantal 3000. Zweden heeft meegedeeld, dat het nog 2000 Hongaarse vluch telingen gastvrijheid zal verlenen! Het had reeds eerder aangeboden, 1000 Hongaren toe te laten. In Hongarije, waar een vierentwin- tiguurs-staking het leven opnieuw lam legde, deden gisteren geruchten de ronde, volgens welke het noofd van de Sowjet-Russische geheime politie, generaal Iwan Serow, vier dagen ge leden in Boedapest is aangekomen. Gemeld wordt, dat thans twee soorten geheime politie in Boedapest opere ren. De eerste is door de Russen geor ganiseerd; men meent dat zij zich vooral met deportaties bezig houdt. De tweede, onafhankelijk werkende groep, is georganiseerd door voorma lige officieren van de Hongaarse vei ligheidspolitie. Ondanks de activiteit van de geheime politiemannen gaat de verzetsactie voort. Het revolutionaire comité van de studenten in Boedapest heeft bil jetten aangeplakt waarop het de inwoners verzocht, bij wijze van stilzwijgende sympathiebetuiging met de woensdag afgekondigde 48-uurs-staking van 's middags twee tot vier uur niet de straat op te gaan. De Hongaarse radio heeft gisteren een verklaring van het personeel van het Hongaarse nieuwsbureau M.T.I. omgeroepen. Daarin wordt gezegd, dat men het werk alleen zal hervat ten, als men de waarheid mag zeggen. De Prawda, het orgaan van de Rus sische communistische partij, heeft gisteren verzekerd, dat de Russische troepen uit Hongarije zullen worden teruggetrokken, zodra in dat land de orde is hersteld Intussen doet het Russische leger vertwijfelde pogingen, de vluchtelin- fenstroom af te dammen door de ruggen in de vluchtwegen op te bla zen. Tot zelfs daar, waar een kanaal de grens van Oostenrijk met Hon garije vormt, hebben de Russen de bruggen vernield en daar is het, dat de massavlucht zijn grimmig ste vormen aanneemt. Onophoude lijk komen de vluchtelingen aan de oever aan, in kleine groepjes, som migen ook in eenzaamheid. En daar, staande voor het ijskoude water, nemen zij het hachelijke be sluit, en zwemmen de laatste twin tig meter naar de vrijheid. Soms gelukt deze vertwijfelde poging. Vrouwen en kinderen bereiken soms even heldhaftig de veilige oe ver als stoere mannen. Soms ech ter ook worden de ongelukkigen in het ijzige water door kramp over vallen en verdrinken voor de ogen van hun lotgenoten. Tito naar Polen Naar van doorgaans welingelich te zijde te Warschau wordt verno men zou „binnen enkele weken" 'n delegatie van de Joego-Slavische communistische partij onder lei ding van president Tito zich naar Polen begeven. Volgens Joego-Slavische kringen in de Poolse hoofdstad is er echter nog geen officiële uitnodiging ver zonden. In de naaste toekomst wordt een delegatie van de Chinese commu nistische partij onder leiding van partijsecretaris Lioe Sjao Sji in Warschau verwacht. Sneeuwstormen in Italië Noord- en midden-Italië zijn giste ren door sneeuwstormen getroffen. Op tal van plaatsen vroor het enkele graden en in Rome werd slechts 5,8 graden Celsius gemeten. OOK DE REGERING WAS DOELWIT diplomaat reed rond met dynamiet Functionarissen van de Libanese veiligheidsdienst hebben deze week in Beiroet een complot ontdekt om Britse en Franse gebouwen en instel lingen met tijdbommen te vernielen, aldus heeft men woensdag uit de om geving van de Libanese regering ver nomen. Het complot, waarbij ook de Egyptische adjunct-militaire attaché betrokken zou zijn, dateert van het begin der Brits-Franse actie in Egyp te en is nauw verbonden met een sa menzwering om de onlangs gevorm de (anti-Nasser) regering van Saml Solh omver te werpen, aldus deze zegslieden. Naar verluidt zrin tot nu toe onge veer 200 Arabieren gearresteerd en heeft men tijdens een massaal opge zet onderzode in de stad door solda ten en politie een bergplaats met wa pens en ontplofbare stoffen ontdekt. Een in het huis van een aanhang ster van Sami Solh geworpen bom was de aanleiding tot een reeks ver horen, waaruit sporen leidden naar het huis van de Egyptische adjunct- militaire attaché. Een auto, die ten tijde van de bom aanslag in de buurt van het huis was gezien, zou. de politie op het spoor van de Egyptische handelsattaché hebben gebracht, aan wie naar men zei de auto toebehoorcV.. Ondanks het protest van de Egyptische diplomaat heeft men de auto onderzocht en er staafjes dynamiet in gevonden. Voort gezet onderzoek onthulde, dat de au to overdag door een Libanees werd bestuurd en 's-naohts door een ver momde majoor van het Egyptische leger, die bij de adjunct-militaire at taché in dienst stond. Daarop onder zocht men diens woning en vond een kamer vol wapens en ontplofbare stoffen. Aldus Reuters zegslieden in Beiroet. De gehele inboedel van de kantoren van de Franse luchtvaartmaatschap pij „Air France" in het Jordaanse ge deelte van Jeruzalem is woensdag avond verbrand. Er was brand uitge broken na de ontploffing van een bom. De politie arresteerde later een achttienjarige man, die bekende de ontploffing te hebben veroorzaakt omdat „Frankrijk met Engeland en Israël Egypte had aangevallen en da gelijks AJgerynse broeders ver moordt". Hoewel een gedachte aan de elfstedentocht nog wat voor- H harig is, hebben de paar dagen lichte vorst het alweer zo ver s geklaard, dat een ondergespo- |jj ten tennisbaan in Den Haag al veranderd is in een perfecte s \jsbaan, waarvan de sportieve residentiebewoners gaarne tot na liet vallen van de duisternis - gebruik maken. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïii Geen prijsverhogingen op 1 januari a.s. Mededeling van minister Zijlstra De regering zal alles in het werk stellen om in de naaste toekomst prijsverhogingen te voorkomen. Zij acht het aankondigen van prijsverho gingen met ingang van 1 januari a.s. in strijd met baar beleid en men zal dus goed doen niet met dergelijke aankondigingen te komen. Prijsverho gingen zijn niet alleen in strijd met het loon- en prijsbeleid van de rege ring, zo heeft de minister van econo mische zaken, professor Zijlstra, don derdagmiddag in de Tweede Kamet. medegedeeld, maar ook naar zich laat aanzien met het rapport, dat de S.E.R. over de bestedingen zal uitbrengen. Scherpe controle op zondagsrijverbod Er zal zondag a.s., de eerste dag van het zondagsrijverbod, zeer scherp worden gecontroleerd. Minister Zijl stra deelde dit donderdagmiddag in de Tweede Kamer mee, waar hij zijn begroting voor 1957 verdedigde. Prof. Zijlstra zeide, dat door de maatrege len tot beperking van het gebruik van aardolieprodukten niet op de voor raad behoeft te worden ingelopen. Hij hoopte, dat in het kader van de O.E.E.S. een gezamenlijke stap zou kunnen worden ondernomen in de kwestie van de olieleveranties door Amerika. Van de kant van de Ver. Staten is reeds bereidheid getoond om met de O.E.E.S. te onderhandelen. Wij moeten allen zo zuinig moge lijk zijn, aldus de minister. Er kan daarom geen sprake zijn van onthef fingen vam het zondagsrijverbod voor anderen, dan de daarvoor speciaal aangewezen groepen. BRITTEN, FRANSEN EN ISRAËLI'S Pineau: Moeten ook kleine landen atoombommen maken De medewerker van United Press te Port Said meldt, dat door de gehele stad de stemming zeer gespannen en vijandig is. Somber staren de inwo ners naar de vreemdelingen en overal staan de radiotoestellen op volle sterkte aan en bulderen anti-Engelse nieuwsuitzendingen de straten in. Na mens de geallieerde militaire autori- Hortgaarse vluchtelingen in Ommen getrouwd Het. eerste "huwelijk ïn Neder- land tussen twee Hongaarse H vluchtelingen is gistermorgen gesloten in het stadhuis van Ommen. De 20-jarige bruid en de 23-jarige bruidegom werden verrast met een fraai bruids- boeket, geschonken door de commissaris der koningin in de provincie Overijsel, ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren en zijn echtgenote. De huwelijksvoltrekking ge- schiedde volgens de Nederland- se wet in de statige trouwzaal voor de ambtenaar van dé bur- gerlijke stand, gemeentesec re- taris Stoeten, terwijl als getui- gen fungeerden de burgemees- H ter van Ommen, mr. C. P. van Reeuwijk en een commies van het secretarie. Tolken vertaalden de ambtelij- ke volzinnen en de felicitatie- toespraak van de heer Stoeten, onmiddellijk daarna werden 1 pp hun een paar zilveren lepeltjes |p met het gemeentewapen van |p Ommen aangeboden namens 't gemeentepersoneel en verder 'n groot textielpakket van het Ne- p derlandse Rode Kruis, afdeling Ommen. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Dezer dagen zal bij de Staatsdrukke. rij een boekje verschijnen, waaruit Nederlanders niet alleen Hongaars kunnen leren, maar Hongaren ook Nederlands. Het boekje, wordt in al lerijl gedrukt bij de Staatsdrukkerij, die hiervoor personeel heeft vrijgemaakt. ROND HET DRIE-EILANDENPLAN heerst sinds enige tijd stilte! Althans naar buiten. Want binnenskamers wordt juist nu hard gewerkt om straks minister Algera in staat te stellen enkele belangrijke beslissingen te ne men met betrekking tot dit voor Zeeland zo gewichtige project. En in gro te spanning wachten nu velen in Zeeland af totdat de minister heeft ge sproken. Die spanning is begrijpelijk! Want er zijn met die ministeriele beslissing grote belangen gemoeid: het gaat bijvoorbeeld onder meer over het voortbestaan van het zo be faamde Zeeuwse oesterbedrijf, namelijk over het al of niet doorgaan van de „oester-proef" in de Zandkreek! Als immers de Oosterscheide te zijner tijd zou worden afgesloten door een niet geperforeerde dam, dan moet door middel van deze proef worden nagegaan of het oesterbedrijf kan worden verplaatst. De Deltacommissie heeft destijds als toekomstig oord voor de Zeeuwse oester de Grevelingen gesuggereerd. Maar verhuizen- zonder-meer is uitgesloten. Eerst zal een proef genomen moeten worden! Minister heeft toekomst van oesterteelt in handen Over die proef hebben wij reeds eerder mededelingen gedaan. Het be treft hier een plan op grond van bovenstaande suggestie ontwikkeld door de bioloog dr. P. Korringa in sa menwerking met de provinciale wa terstaat van Zeeland. Dit plan be helst het aanbrengen van een inlaat- werk in de afsluitdam door het Veer- se Gat, zodat via dit kunstwerk stro mend zout water kan worden ingela ten. Achter de afsluitdijk zou dan een bezinkingsbassin, alsook een kweek- kanaal voor oesters aangelegd kun nen worden, waardoor het dr. Korrin ga en zijn staf mogelijk wordt na te gaan of de oesterteelt kan worden verplaatst naar de Grevelingen. Te vens zou van deze gelegenheid ge bruik gemaakt kunnen worden ook proeven te nemen met het kunstma tig verwateren van mossels. Dit oester-experiment is daarom zo belangrijk omdat een eventuele ver plaatsing van deze schelpdieren-teelt naar de Grevelingen aldaar zéér dure kunstwerken zou nodig maken. En het wordt alleen dan verantwoord ge acht daaraan vele miljoenen te beste den, wanneer aannemelijk is, dat de oesterteelt ter plaatse inderdaad kan worden uitgeoefend. Het voor-onderzoek, nodig voor dit Grevelingen-project, kan uitsluitend in het Veerse Gat gebeuren, indien althans in de afsluitdam bij de aan leg reeds een inlaatsluis wordt ge bouwd. Dit dient daarom bij de aan leg al te geschieden, omdat de factor- tijd hier een grote rol speelt en biolo gische proeven jaren vergen. Over het al of niet aanbrengen van het iniaatwerk moet nu de minister een beslissing nemen. Men mag dus zonder overdrijving stellen, dat van dit besluit het door het Deltaplan toch al zo wankel geworden voortbestaan van Zeelands unieke oesterteelt afhangt. Indien het iniaatwerk er niet komt, dan is het Grevelingen- plan al by voorbaat van de baan! Een rijkswaterstaatsambtenaar, met wie wij deze zaak bespraken, meende dat aldus deze aangelegenheid te somber werd afgeschilderd. Maar in kringen van oester- en mosseldeskun digen verzekerde men ons met de grootst mogelijke nadruk, dat deze Veerse Gat-proef plus het daarbij be horende inlaat-werk beslist noodza kelijk zijn. Het argument, dat hier en daar wel wordt gehoord als zou men de experimenten even goed in een la boratorium kunnen nemen, mist elke wetenschappelijke grond. Het labora torium is slechts een hulpmiddel, be langrijk voor analyses enz. Voor de proef zelf is het Veerse Gat onmis- Vervolg op pag. 11) i teiten in Port Said is verklaard, dat er een „subversieve organisatie" aan het werk is, die zich op het ogenblik echter rustig houdt. Met ingang van gisteren hebben de geallieerde autori teiten vergaderingen van meer dan twaalf Egyptenaren verboden tenein de demonstraties tegen te gaan. Uit New York wordt bericht, dat de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Hammarskjöld, van Frank rijk, Engeland en Israël de medede ling heeft ontvangen, dat een deel van hun troepen in Egypte is of zal worden teruggetrokken in overeen stemming met de resoluties van de Verenigde Naties. Engeland deelde mee, dat een bataljon infanterie on middellijk uit Port Said zal worden teruggetrokken. Frankrijk zei, dat ongeveer een derde deel van de Fran se strijdkrachten in Egypte dit land heeft verlaten. Israël heeft gemeld, dat langs het gehele front de troepen zich achterwaarts hadden begeven, hier waf meer, daar wat minder. Een verdere terugtrekking, zo hebben de drie landen medegedeeld, zal afhan gen van de opbouw van het politiele- ter. Dit moet sterk genoeg zijn om e taak over te nemen. De plaatsver vanger van premier Eden van Enge land, Butler, heeft gisteren in het La gerhuis verklaard, dat uitstekende vorderingen waren gemaakt met het vrijmaken van het stuk van het Suezkanaal. dat door de Britse en Franse troepen wordt beheerst. Voor bergingsploegen was de weg om het kanaal verder bevaarbaar te maken thans geëffend, zo ver zekerde Butler. De Russische mi nister van buitenlandse zaken Sje- pilow heeft gisteren in de algeme ne vergadering van de Verenigde Naties gezegd, dat „zolang de troepen van de aanvallers nog op Egyptische bodem zijn, er geen garantie is dat de oorlog niet op nieuw zal uitbreken". Hij betoogde dat de assemblee met de meeste nadruk moet eisen, dat de Britse Franse en Israëlische troepen on middellijk en in hun geheel uit Egypte worden teruggetrokken. JDe Franse minister van buitenlandse zaken Pineau vergeleek de kwesties van het Midden-Oosten en van Hon garije. „Het lijkt wel'', zo sprak hij, „of de Verenigde Naties zied niet kunnen veroorloven, dezelfde houding aan te nemen tegenover landen die de atoombom bezitten en dreigen, hem te gebruiken, als tegen landen die dit wapen niet hebben. „Als dat zo blijft, zal zelfs het kleinste land zich ver plicht voelen, atoombommen te ma ken om er zeker van te zijn, dat zijn rechten bij internationale crises wor den geëerbiedigd". Nagy verlaat Zuid-Slavische Ambassade Volgens het Zuid-Slavische persbu reau Tanjoeg heeft Imre Nagy de Zuid-Slavische ambassade te Boeda pest, waar hij zijn toevlucht had ge zocht toen een nieuwe regering onder Janos Kadar de hulp van de Russen inriep om het verzet te onderdrukken, donderdagavond verlaten. Hij is naar zijn woning teruggekeerd. DE VERWACHT... BEWOLKING Vrij veel bewolking, aanvankeiyk alleen in het noordoosten, later ook in het zuidwesten. Droog weer. De zelfde of iets hogere middagtempera- turen. Vrij krachtige tot matige oostelijke wind. ZON EN MAAN 24 november Zon op 8.17 onder 16.40 Maan op onder 12.52

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1