Verhoging met 10 pet uitkeringen sociale verzekeringswetten Golden Fiction SPORT EN WEDSTRIJDEN CETAFLEX "SS!" lijmt kond alle hont! Onder ons gezegd... 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT _>ONDERDAG 22 NOVEMBER 1958 HET TOEKOMSTIGE BELEID VAN MINISTER SUURHOFF. Ouderdomspensioen op 1 januari 846 en 1404 gulden Door de tot stand gekomen loonsverhogingen kan op zeer korte termijn de Indiening van zes wetsontwerpen worden tegemoetgezien, waarbij over eenkomstig het advies van de Stichting van den Arbeid wordt voorgesteld de uitkeringen ingevolge de onderscheiden sociale verzekeringswetten met 10 te verhogen. Aldus deelt minister Suurhoff mede ln zijn memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de begroting van zijn departement over 1957. Zou de noodwet ouderdomsvoorziening blijven bestaan, dan had het ln de rede gelegen de uitkeringen krachtens die wet te verhogen met hetzelfde percentage, waarmede ook de overige uitkeringen worden verhoogd. Nu de noodwet op 1 januari a.s. buiten werking zal treden, is er, uitsluitend om die reden, wel aanleiding de procentuele verhoging over de laatste maanden van het jaar 1956 in één bedrag te doen verstrekken, waardoor voorkomen wordt dat alle nooduitkeringen voor deze korte spanne tijds zouden moeten wor den herberekend. Hoewel de minister bereid Is om voor deze groep een enigs zins gunstige afronding voor te stellen, kan hij mede met het oog op de positie van 's rijks schatkist geen vrijheid vinden om aan noodwettrek kers een uitkering te verstrekken, die, zoals de Stichting van den Arbeid heeft voorgesteld, zeer aanzienlijk zou uitkomen boven de verhoging, welke over de maanden september tot en met december op de overige uitkeringen wordt verstrekt. Het is in dit opzicht te betreuren, dat het advies van de Stichting van den Arbeid aan de regering terzake openbaar geworden is omdat hierdoor verwachtingen zijn gewekt, die niet geheel in vervulling zullen gaan. De minister is ook doende maat regelen te treffen ter aanpassing van de kinderbijslagen voor zelfstandigen ouderdoms- en wezenrentetrekkers. Algem. ouderdomswet Vast staat, dat het ouderdomspen sioen op 1 januari 846 en 1404 gul den (ipv. resp. 804 en 1338) zal be dragen. De maximum-inkomensgrens, waar over premie moet worden betaald (in de wet is zoals bekend 6000 ge noemd) staat nog niet vast. Dat hangt af van het indexcijfer per 1 februari 1957. Wijziging van de mini- mum-inkomengrenzen (zoals bekend 1500 en 2100 p-ulden) terstond bij het inwerkingtreden der wet op 1 januari aa ligt niet in het voornemen. Een van de hoofdlijnen voor zijn toekomstig beleid dient naar de mening van minister Suurhoff te bestaan in de verdere uitbouw van de sociale zekerheid: een nieuwe kinderbijslagvolksverzekering met een aanvullende regeling voor hen, die tot dusver al van het eerste kind af kinderbijslag ontvingen, een wettelijke vexorziening voor weduwen en wezen, een wettelijke regeling van het, ziekenfondswe zen. een wettelijke regeling van het ziekenfondswezen en een her ziening van de invaliditeits- en van de ongevallenverzekering. Loonbeleid en loonpolitiek Zowel het streven naar uitbouw van de sociale zekerheid als de zorg voor de toekomstige werkgelegenheid no- IIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIMIIIIIH Koud winterweer nog voort Even boven het vriespunt M steeg de temperatuur gisteren nog im Zeeland, maar in het noorden van ons land bleef het kwik de gehele dag beneden het vriespunt. Hedenmorgen kan het ook in onze omgeving drie a vier graden en in het oosten van ons land acht gra den vriezen. In de komende 24 uur zal aan de aanvoer van koude lucht met oostelijke win den nog geen einde komen, zo dat het voor de tijd van het jaar nog bijzonder koud blijft. Na 1925 hebben wij niet meer een zo felle en langdurige kou gehad in deze maand. De laag ste temperatuur, die voor Vlis- singen in de maand november bekend is, bedraagt min acht graden Celsius in november 1915, waargenomen. Tegen het weekeinde kan iets minder kou de lucht in ons land doordrin gen en wordt ook de kans op wat lichte sneeuw iets groter. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIUIIIilllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllHI duurt pen tot een voorzichtig: loonbeleid. De loonpolitiek is kabinetspolitïek. Het nieuwe kabinet heeft nog geen gelegenheid gehad zich iin de proble matiek van de vrije loonvorming te verdipen. Minister Suurhoff is voor nemens zo spoedig mogelijk de nodige beslissingen uit te lokken. Daarna zal uitvoerig overleg met de S.E.R. en-of met de Stichting van den Arbeid no dig zijn. De minister herhaalt, dat hij het tot een der urgente taken van het nieu we kabinet rekent de mogelijkheden en de vorm van de overdracht van bevoegdheden op loongebied aan het bedrijfsleven onder het oog te zien. Of er aanleiding en mogelijkheid bestaat, speciaal ten aanzien van de landarbeidersionen iets te doen, kan onder de huidge omstandigheden slechts in nauw verband met het ga- rantie-prijsbeleid in de landbouw en met het vraagstuk van de consumen tensubsidies bezien worden. Op het moment, waarop deze memorie wordt samengesteld, heeft het nieuwe kabi net nog geen gelegenheid gehad, dit gecompliceerde vraagstuk tot een be slissing te brengen. De minister Acht het juist, het advies van de S.EJt. af te wachten alvorens zich in concreto uit te spreken over hetgeen in 1957 op loongebied zal moeten gebeuren, niet alleen in verband met de ouderdoms- premie en een huurverhoging, maar evenzeer met het oog op de loonont wikkeling, welke in 1956 is opgetre den. In Engeland: stormloop op benzinepompen Frankrijk: zwarte markt De aankondiging van de benzinerant soenering heeft in Engeland een alge mene stormloop doen ontstaan. Te Londen worden de pomphouders bele gerd door automobilisten, die vastbe sloten waren voor de fatale datum van 17 december zoveel mogelijk ben zine te verkrijgen. De pomphouders hebben getracht de paniek tegen te gaan en him voorraden te handhaven door niet meer dan 9 liter benzine per wagen af te leveren. Diverse garages zijn echter letterlijk drooggelegd en moesten na 8 uur des avonds de deu ren sluiten. De verkoop van blikken en jerrycans is buitengewoon leven dig. Honderden Engelse chauffeurs van vrachtauto's zijn gisteren plotseling in staking gegaan in een eerste open lijk verzet tegen het drastische rant- soenerings-besluit. Woensdag was de prijs van benzine op do zwarte markt te Parijs gestegen tot tweemaal de normale. Talrijke benzinestations waren gesloten en de strijd om het reeds schaarse aanbod hield aan. Bestuurders van motorvoer tuigen stonden wel twee uur in de ry om benzine te krijgen. Vluchtelingenprobleem in Oostenrijk verergert Een woordvoerder van het bureau van de Hoge Commissaris van de Ver. Naties voor de vluchtelingen heeft be kendgemaakt, dat tot dusver ruim 51.500 Hongaren naar Oostenrijk z(jn uitgeweken. Van dit aantal zijn inmid dels ongeveer 8400 naar andere lan den overgebracht. Voor ongeveer 11.000 vluchtelingen in Oostenrijk heeft men geen geschik- Olympische ploeg (atlelen) terug in Nederland Australische pers was uiterst hoffelijk in de kritieken Drie leden van de Nederlandse Olym pische ploeg, die op 28 oktober jl. naar Melbourne vertrok, zijn woens dagavond rillend in hun op een meer zomerse temperatuur berekende kle ding, in de vrieskou weer op Schiphol aangekomen, te weten dr. W. van Zijll directeur van het N.O.C., de hoog springster Dini Hobers en de vér- springer Henk Visser. Zoals bekend gaat Puck van Duyne- Brouwer eerst nog een reisje naar Amerika maken en is Eef Kamerbeek In Melbourne achtergebleven. De gro te verrassing op Schiphol was, dat Coach J. Grootewal zich niet in het gezelschap bevond. Dr. van ZJjll vertelde, dat de coach in Sydney is achtergebleven en waar- scliijniyk over een paar dagen naar Nederland komt. Ofschoon de reizigers zeer vermoeid waren, vertelde dr. Van Zyll nog iets van de belevenissen. „Wij hadden de Olympische sfeer geproefd toen de boodschap uit Nederland kwam, dat wij terug moesten. Er stonden nu twee dingen tegen over elkaar: wij waren vele dui zenden mijlen van Europa en wisten niet £oed wat er hier gebeurde. Anderzijds legde Nederland ons de plicht op. dit besluit te gehoorzamen en te begrijpen". Dr. Van Zijll was zeer te spreken over de Australische pers. „Zelfs de sensatiebladen hebben uiterst hoffe lijk geschreven. Men had begrip voor het Nederlandse standpunt, maar was het er niet mee eens". Ook Zwitserland versloeg „weltaeister" Duitsland Lusteloze aanval kon Zwitserse grendel niet openen (13) Ook de nationale ploeg van het kleine Zwitserland is het thans ge lokt, het elftal van West-Duitsland te verslaan (13). Ten aan^chouwe van 80.000 toeschouwers werden de „we reld-kampioenen" in het stadion te Frankfort uitgeschakeld. Kansloos notabene! Het Duitse team speelde een van zijn slechtste wedstrijden van de laatste jaren. Vooral de voor hoede viel tegen, zij scheen volkomen lusteloos en geen van de voorwaart- sen ook Fritz Walter niet vond een middel om de Zwitserse grendel minder solide te maken. Het was alles kort, peuterig spel, wat de klok sloeg bij de Duitsers. Ge schoten werd er weinig en een lange pass in de vrije ruimte zag men nau welijks. Een en ander gaf de Zwit sers, die zich aanvankelijk uit een oogpunt van voorzichtigheid op de verdediging hadden toegelegd, vol doende gelegenheid, zelf acties te on dernemen. Het werd een succes, nog groter dan het gelijke spel (11) te gen Italië. Linksbuiten Riva opende de score in de twintigste minuut. Hij ving een door doelman Kubsch slecht uitge schoten bal op en omspeelde vervol gens rechtsachter Schmidt en de Duit- f Advertentie j .toch maar liever Een gulden genieting voor 80 cent te onderkomens kunnen vinden. Scho len en andere grote gebouwen zijn wegens gebrek aan sanitair onge schikt voor het onderbrengen van uit gewekenen. De toestand is nog verer gerd door de felle koude, waarbij het kwik tot 29 graden celsius onder nul is gedaald. Er worden pogingen gedaan om de Hongaren in Oostenrijkse hotels on der te brengen, maar de hulporganisa ties beschikken over vrijwel geen geld meer. Schaakkampioenschap van Zeeuwse middelbare scholen. Volgende week wordt weer begon nen met de schaakcompetitie voor de Zeeuwse middelbare scholen. Er wordt aan deelgenomen door zeven scholen met in totaal negen zestal len. De indeling luidt als volgt: groep A: r.h.b.s. Vlissingen, technische school Terneuzen, r.h.b.s. H Middel burg en Koningin Wilhelmina Ly ceum Oost burg; groep B: gymnasium I en n Middelburg, chr. h.b.s. Mid delburg, gemeentelijke ulo Dwarskaai Middelburg en r.h.b.s. I Middelburg. De competitie is enkelrondig, waarna de nummers één en twee van beide groepen een enkelrondige com petitie spelen om het schoolschaak- kampioenschap van Zeeland, waarin' echter de zestallen, afkomstig uit 'n zelfde groep, niet meer tegen elkaar spelen. De door deze zestallen tegen elkaar behaalde resultaten in de voorronde vormen meteen de uitsla gen voor de eindronde. se keeper (01). En nog voor de Duitsers zich van deze schok hadden hersteld, knalde linksbinnen Hiigi in de 24ste minuut de bal voor de twee de maal achter Kubsch. In de 34ste minuut slaagden de Duit sers er iin, hun achterstand tot 12 te beperken. Het werd een doelpunt (zijn eerste als international) van middenvoor Neuschaffer, na voorbe reidend werk van linksbinnen Pfaff. Middenvoor Bailsman trof in de tiende minuut van de tweede helft het Duitse doel met een kogel van 25 meter afstand (13) en daarmee bleek de verrassende Zwitserse zege ver zekerd. Het Landbouwschap en de Int Vlasfederatie Verdere medewerking een punt van discussie De Internationale Vlasfederatie hield zioh in het verleden uitsluitend bezig met technische problemen. Het Landbouwschap was er lid van en zond een afgevaardigde naar het con gres van de federatie in Madrid, in de herfst van dit jaar. Daar bleek echter, dat vooral onder invloed van Franse belangen, het streven duidelijk naar voren kwam om op het gebied van het vlas internationale handelsafspraken te maken; om met andere woorden te komen tot een geïntegreerde markt voor vlas alleen. Tegenover die stroming stonden gisteren in het bestuur van het Land bouwschap twee meningen: de hoofd afdeling Akkerbouwpródukten meen de bij monde van haar voorzitter H. J. Muntinga, dat het Landbouwschap zich intensiever met de organisatie moet bemoeien, om daardoor te berei ken, dat aan de belangen van de zeer bedreigde Nederlandse vlasteelt in in ternationaal verband nog iets kon worden gedaan. Het dagelijks bestuur echter stond op het standpunt, dat het Landbouwschap een andersoortige in tegratie voorstelt en dus moet bedan ken voor het lidmaatschap van deze vlasorganisatie, die zich bemoeit met dingen, die haar eigenlyk niet aan gaan. Men vond, op voorstel van ir. Knottnerus (K.N.L.C.) het com promis, dat men de organisatie een brief zal schrijven, waarin de vraag wordt gesteld, of zij zich voortaan zal beperken tot de be handeling van technische kwesties. Van het antwoord op die brief zal afhangen, of het Landbouwschap in de toekomst nog aan de federa tie zal kunnen blijven meewerken. Dat zal dus over enkele maanden wel nader door het Landbouw schap worden beslist. Tien kilometer ten zuiden van Oesoem- boera is een gedenkzuil aangebracht op de plaats waar Stanley en Livingstone op de oever van de Oesoemboera hun kamp opsloegen. Het is een monoliet van 15 ton waarop staat: „Livingstone—Stanley". (Advertentie Oostduitse fabrieksarbei ders durfden te klagen Het communistische weekblad „Neuer Weg" schrijft, dat er „ernstige symp tomen van ongezonde ideologische toestanden" bestaan in de party-orga nisatie van de elektromotorenfabriek te Wernigerode, een van de grootste in Oostduitsland. Het fabrieksorgaan had „in feite geschreven dat er geen democratie bij ons is en dat de partij functionarissen alleen maar fouten hebben gemaakt". KERKNIEUWS Teraardebestelling stoffelijk overschot ds. A. M. Spiering Onder grote belangstelling is woens dagmiddag te Groningen 't stoffelijk- overschot van ds. A. M. Spiering, zie kenhuis-predikant van de gerefor meerde kerk van Groningen ter aarde besteld. Ds. Spiering is in de nacht van vrij dag op zaterdag plotseling overleden. Groot was de belangstelling in de Oosterkerk en op het kerkhof. Ds. J. J. Marseille leidde de rouwdienst in de Oosterkerk en koos als uitgangs- Sunt voor zijn toespraak psalm 17:15. 'adien werd gesproken door ds. S. Greving uit Wildervank namens de classicale deputaten voor de geestelij ke verzorging van ziekenhuispatiën ten en personeel, door ds. J. R. Hom mes, namens de kerk van Groningen en de classis, door dr. C. Stam uit Goes, deputaat van de generale syno de voor de geestelijke verzorging van ziekenhuispatiënten en personeel en door de heer Y. J. Groenhout, admini strateur van het academisch zieken huis te Groningen. Op het kerkhof sprak ds. A. Wijn gaarden, de wijkpredikant van de fa milie Spiering, een kort woord. NED. HERV. KERK. Beroepen te Hoofddorp (toez.) D. C. van Wijngaarden te LJmuiden. Aangenomen naar Benningbroek c.a. J. Verdonk, voorganger van de afde ling Gouda van de vereniging van Vryz. Hervormden, die bedankte voor Barsingerhorn. Bedankt voor IJlst G. W. IJzerman te Blokzijl. Benoemd tot hulpprediker te 't Har de (Doornspijk) J. Verboom te Kol- lum. GEREF. KERKEN. Tweetal te Oldehove D. van Keu len en H. A. Starrenburg, beide kand. te Amsterdam, van wie eerstgenoem de is beroepen. Beroepen te Bruch- terveld D. Engel, kand. te Woerden. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Groningen (vac. W. Heerma) A. C. Noort te Meppel. Be dankt voor Bussum N. de Jong te Katwijk aan Zee. FEUILLETON „puisjem farcen DOOR LOUIS ARTHUR CUNNINGHAM 31 „Wat ben je er eigenlijk voor een?" vroeg hij, haar in de langzaam val lende schemering brutaal aankijkend. „Je bent anders dan wat ik uit de ver halen van de jongens opmaakte ik bedoel van je dierbare overleden echt genoot en Jon Wren. In elk geval dacht ik met, dat je van deze kwali teit was." „U vleit me, meneer Levesque." „Barney voor mijn vrienden. Die kerels Stevie niet zo vaak spra ken over je, alsof jeNu ja. het doet er niet toe." „En U gelooft, dat ik niethet doet er niet toe „Neen. ik geloof het niet. Misschien ben ik niet zo uitgeslapen omdat ik nooit in Engeland ben geweest. Ik heb mijn eigen luitjes in de contreien van de Stille Oceaan gediend. Heb nooit Engelse schoonheden ontmoet. Hoe vind je het hier, zo alleen in je mooie tuin?" „Het bevalt me uitstekend." „Hm". Hij knipoogde even. Heel rustig, nogal saai, nietwaar Zelfs na het verduisterde Londen." Hildreth antwoordde niet. „Natuurlijk heb je je kind. Je kleine baas, die ik wel met Stevie heb ge zien. Nu", zei hij opstaande, „ik zal je niet langer ophouden. Ik wilde je alleen maar eens komen opzoeken en zien wat voor dame je waart." „En weet U het nu?" „Daar ben ik niet zo zeker van. Ik heb me nooit verbeeld, dat ik het raadsel vrouw kon doorgronden en geef toe, dat jij niet zo gemakkelijk valt thuis te brengen. Je maakt in elk geval niet de indruk van het type, zoals die twee jongens probeerden je voor te stellen. Misschien heb je hen voor de gek gehouden, maar het is ook mogelijk, dat je het nu mij doet." „Ik denk er niet E~n. U of een an der voor de gek te willen houden, me neer Levesque. Ik ben precies zoals ik me voordoe, precies zoals U me ziet." „Nu, ik zal het Wren vertellen als ik er nog eens heenga, maar ik weet niet, of ik er ooit weer kom, zelfs om die aap van een broer van me te zien, laat staan Wren. He krijg kippevel in dat oord, zou het er nooit kunnen uit houden en kan me voorstellen, hoe het die twee daar gaat, Tot ziens dan. Als ie ooit mijn kant uitkomt ik woon in Van Alstyn, Maine, de stad. tegen over Hartpoo' zoek me dan eens op. Ik ben eigenaar van de Trocadero Grill, aan de weg naar Houlton. Ieder een kan het je wijzen." „Heel vriendelijk", zei Hildreth, op staande. Ze keek hem na tot hij in zijn auto stapte en wegreed. Van één ding dacht ze heel zeker te zijn: de Trocadero Grill zou ze nooit met een bezoek vereren Midden september begon het te vriezen. Hildreth schrok van de plotse linge omslag in de temperatuur, van de geweldige snelheid, waarmee het tot nu toe zo warmblauwe, lieflijke uitspansel veranderde in ijzige kilte. En och. haar mooie tuin Die morgen al vroeg-op, stemde de aanblik haar weemoedig. Het gazon was stijf en wit bevroren en de bloe men hingen van hun schoonheid be roofd. zwart en verlept omlaag. De zomer was dood en voor het eerst in haar jonge leven voelde ze diep de onuitwisbare droefheid van het af sterven. de vluchtigheid van het le ven. de onverbiddelijke wet van ver andering en verval. Intussen, zelfs het verval had zin schoonheid. De bomen in het woud toonden duizenderlei verschillende tinten van goud en bloedrood, geel en bruin. Op de hellingen gloeiden de es doorns met vrolijk-scharlaken plek ken, fel afstekend tegen het geel van de berken en 't eeuwig groen der coni feren. De bossen leken wel een kleu rig harlekijnspak. Het was alsof de bomen, gedoemd tot hun jaarlijkse slaap, nog eens hun mooiste kostuums aantrokken en op hun manier lustig carnaval vierden. „Ja, het is mooi", zei Paul, „ik vind het best; ik houd van rode bomen." Waarop hij naar buiten ging, overal de prachtige esdoornbladeren verza melend. die hij later tussen de bladen van zijn boeken stopte. Hildreth en hij werkten in de tuin, verwijderden de schamele resten van dahlia's en sal via's, plukten de laatste latyrus- maakten de bloembedden schoon en plantten haastig de bollen van crocus- sen, tulpen, narcissen en hyacinten, die zorgvuldig werden toegedekt te gen de vorst. In haar gedachten zag ze reeds de heerlijkheid van de lente. Gil. de knecht, bracht Hildreth man den appelen en pruimen, terwijl Yvet- te haar leerde hoe ze een smakelijke schotel kon maken van de overal in overvloed groeiende groene tomaten, komkommers, bos-frambozen enz. Op warme middagen gingen Paul en zrj uit rijden, namen een kijkje bij de houtbewerkers en zagen ae aard appelrooiers op de velden aan het werk. Soms staken ze ook naar de \merikaanse oever van de rivier over "n eens bezochtten ze zelfs de stad Van Alstyn. waar ze notabene toch n de Trocadero Grill van Barney Le vesque belandden. Het was een lang gerekt. laag houten gebouw, waaruit het schorre geluid van een muziek automaat klonk. Natuurlijk wilde Paul juist daar graag op roomijs worden getrac- teerd. Hildreth had er liever niet ge stopt maar mijlenver hadden ze geen andere gelegenheid ontdekt en per slot van rekening zei ze bij zichzelf, dat er geen reden was, waarom ze desgewenst er niet zou stilhouden. Voor het café waren nog een stuk of twaalf auto's geparkeerd, terwijl Barney zelf, ln felgekleurd sport jasje en bruine „slacks", aan de deur stond. „Wel, wel", begroette hij haar deftig. „Dit is me een waar genoe gen, mevrouw Granger. En hoe staat het met de jongen? Hoe gaat het Paul Bunyan, hè?" „Heel best, dank U wel", ant woordde Paul. „We komen roomijs eten". „Ja", grinnikte Levesque, „dat is nummer één op de lijst van ons oude Troc Paul: Roomijs!" Hij bracht hen naar een soort box nabij de deur en liet door een dien stertje ijs brengen, dat wil zeggen een fantastisch brouwsel in drie verschillende kleuren, overladen met tot pulp gestampte vruchten, slag room en hazelnoten. Hildreth schrok ervan, maar toen ze Paul's verheug de gezicht zag en de manier waar op hij de ijsberg te lijf ging, stelde ze zich gerust; zijn spijsvertering zou er wel niet onder lijden! Ze had altijd de grootste bewondering voor de schijnbaar grenzeloze capaciteit van die jonge maag om zich te la ten volproppen met warme worst jes. gemberbier, ijs en suikergoed. „Flinke jongen!" zei Barney. „Als we ons allemaal bij dat goedje hiel den zou de wereld er allicht beter uitzien, nietwaar, mevrouw Gran ger?" Het dienstertje had inmiddels een fles sherry gebracht en hij schonk Hildreth, ofschoon ze bedankt had, er een glas van in. Omdat ze nogal dorst had, dronk ze het uit. De drank was koud en „droog", maar smaakte haar goed. „Gezondheid", zei Barney, zijn glas opheffend. „A la santé de ma dame... en op onze afwezige vrien den". De Trocadero was gebouwd van knoestig dennehout en gemeubeld met een hele reeks lichtrode leren banken en bankjes, omlijst door glimmend chroom. Barney zag. dat ze rondkeek en dacht dat ze het in terieur bewonderde. (Wordt vervolgd) (Advert entiej

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 8