Bameveld iaat zien wat men onze tijd met kippen doet in Drie dimensionale „blauwdrukken" van olieraffinaderijen bij B.P.M. NIJVERHEIDSONDERWIJS IS IN ANTILLEN GEHEEL ONBEKEND DONDERDAG 22 NOVEMBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 DE VELUWE: ÉÉN GROTE KIPPENSTAL Middelpunt van pluimveegebied Wanneer Jan van Schaffehiar in onze dagen zijn onvergetelijke sprong van de Barneveldse toren had gemaakt, zou hij ongetwijfeld terecht zijn gekomen op eieren. Dat zou zyn val hebben gebroken en vermoedelijk had hij daarna nog lang en gelukkig geleefd. Doch het stadje van die dagen was niet het Barneveld van thans, nu men er geen stap kan verzetten zonder over eieren te struikelen, by wijze van spreken althans. Een derde deel van de bevolking „leeft van de kippen" en aan het eind van de maand zal het nog meer in de belangstelling staan dan thans reeds het geval is. Op 22, 23 en 24 november wordt er namelyk een grote landelijke pluimveetentoonsteU ling gehouden, terwyl op de eerste twee genoemde dagen er tevens het derde nationale pluimveecongres plaats vindt. De organisatie van de tentoonstel ling is in handen gelegd van de pluimveevereniging Barneveld en Omstre ken. Z.K.H. Prins Bernhard heeft het voorzitterschap van het erecomlté op zich genomen. Niet ten onrechte wordt Barneveld 't middelpunt van de Veluwse pluim veehouderij genoemd Het stadje heeft een oppervlakte van bijna 18.000 hec tare tegen Apeldoorn 33.000. Doch waar Apeldoorn bijna 100.000 inwo ners telt, heeft Barneveld er slechts 22.000. Het stadje omvat de dorpen Garderen, Kootwijk, Voorthuizen en een veertiental buurtschappen. Dit uitgestrekte doch dunbevolkte gebied leent zich uitstekend voor de pluim veehouderij als nevenbedryf van het gemiddeld kleine boerenbedrijfOn geveer 2000 personen houden pluim vee, hetgeen meer is dan een derde van de bevolking. Teneinde de gege vens compleet te maken, kunnen we er nog aan toevoegen dat 1500 inwo ners samen 25.000 varkens houden. Feitelyk zou .nen dus kunnen zeg gen dat Barneveld één grote boerde rij is. Gezamenlijk houden de inwo ners er 1 miljoen kippen en daarvoor zijn tal van bedrijven noodzakelijk. Er zijn fokkerijen, broederijen. ver- meerderingsbedrijven en tal van ïe- venbedrijven en -instellingen. Boven dien houdt de pluimveehouderij niet op bij de grenzen van Bameveld. De stad is het middelpunt van een veel groter pluimveegebied dat begint bij Apeldoorn en aan de andere kant doorloopt tot Amersfoort. Miljoeneninvestering De gemeente investeert grote be dragen en dat is geen wonder. Wan neer meer dan een derde deel van de bevolking haar inkomen rechtstreeks uit de pluimveehouderij geniet, is het niet moeilijk te raden, dat feitelijk de hele bevolking er belang bij heeft. De gemeente is dan ook niet achtergeble ven bij de ontwikkeling, welke de pluimveehouderij doormaakt. Er zijn twee eierhallen. namelijk de oude en de nieuwe. Doch de nieuwe zal bin nenkort de tweede „oude" zyn, want men is bezig met de bouw van een derde hal. Bovendien legt men grote Earkeerterreinen aan en een uitge reid wegennet. De nieuwe eierhal zal 200.000 kosten. Doch er komt ook een nieuwe pluimveehal, waarvoor 'n uitgave van 450.000 gevoteerd is en alles bij elkaar genomen zal het nieu- we markteomplex belangrijk meei 1 dan 1 miljoen kosten. De export zal j dat wel weer goed maken. I De aanvoer Momenteel is de aanvoer op de ei ermarkt ruim 2.500.000 eieren per keer, aan de coöperatieve veiling 1.200.000 en aan de vrije veiling 700.000. Totaal werden er het vorig jaar bijna 100 miljoen eieren aange voerd. Geen wonder dat de Barneveld se eiermarkt ook ten aanzien van de prijsvorming van zeer grote beteke nis voor de gehele nationale handel is. Ook in pluimvee is er een levendige handel. Er is een gemiddelde omzet van 60.000 stuks per keer. De export brengt de nodige deviezen in de schat kist. Een exportgroep te Barneveld zette de vorige maand in een week tijds vijf miljoen eieren om en een export slachter ij had vorig jaar f 6.000.000.aan pluimvee omgezet- Internationaal Om een uur of elf begint 's avonds de kippenmarkt en die duurt tot 's morgens een uur of acht. negen. Uit alle delen van het land komen, even als brj de eierhandel het geval is. de handelaren naar Barneveld. Doch ook buitenlanders. Duitsers, Italianen, Zwitsers, om maar enkele nationali teiten te noemen, hebben de weg naar de Barneveldse markten reeds lang gevonden. Het is een levendige handel en de café's en restaurants varen er wel bij. Want daar wordt veelal afgerekend of er worden nieuwe transacties ge sloten. Of het nu dag is of nacht, daar trekt men zich in Barneveld niet veel van aan Er is handel en waar handel is wordt verdiend... of verloren. Want tenslotte is de gehele pluimvee- en ei erhandel een conjunctuur-gevoelig bedrijf en het spreekt vanzelf dat er ook wel eens gevoeljee verliezen wor den geleden Doch over hel aigpmeen is Bameveld ge'nkkig me* z"n kinnen en eieren, want daaraan dankt een groot deel van de bevolking haar wel vaart. De gasverwerkingsinstdllatie in werkelijkheid. Interventie verlangd in Hongarije. Oproep van oud-strijders „Met de naklank van het laatste wanhopige hulpgeroep der Hongaar se vrijheidsstrijders in de oren, om te helpen in de wanhopige strijd voor vrijheid en recht, durven wij de gehele westerse wereld van verraad aan deze vrijheidszaak te beschuldi gen, omdat aan de roep der vrijheid geen gehoor is gegevenal dus het schrijven van de Stichting Activering Geestelijke Weerbaar heid (A.G.W.) dat mede namens de samenwerkende organisaties o.a. Internationales Comité zur Vertei- digung der Christliche Kultur, Esto nian Information Centre, Lïtauisches Zentralkomitee en de Vereniging van Poolse Oud-strijders), gezonden werd aan de Veiligheidsraad en de regeringen van Amerika, Nederland, Engeland, Frankrijk en West-Duits- land. In dit schrijven wordt Sowjet-Rus- land aangeklaagd als moordenaar van de vrijheid der Oost-Europese volkeren, vernietiger vah dg rechten van de mens, vervolger van de gods-; dienst en bedreiger van de wereld vrede. Wij eisen aldus de resolutie van A.G.W. en de samenwerkende organisaties onmiddellijke inter ventie in de wrede strijd tegen de onderdrukte Oost-Europese volke ren; verwijdering van de Sowjet- Russische vertegenwoordigers uit de Verenigde Naties; verbreking van alle diplomatieke en handelsbetrek kingen met Sowjet-Rusland; verwij dering van alle pro-Sowjet-Russische elementen uit de westerse vrije we reld; onmiddellijk militaire en eco nomische bijstand aan de tegen de onderdrukking strijdende volkeren in Oost-Europa. Vier jaar dwangarbeid voor Nederlander in Zweden. De Nederlander Herman Kruithof, die beschuldigd werd van juwelen- diefstal in Zweden, is dinsdag door een districtsgerechtshof te Stock holm veroordeeld tot vier jaren dwangarbeid. Kruithof zéi, dat hij onschuldig was aan het ten laste ge legde en bekende alleen „op on rechtmatige wijze" in het bezit te zijn van de gestolen goederen. Hij zal in hoger beroep gaan. Het gerechtshof besloot eveneens, dat Kruithof, na zijn gevangenis straf te hebben uitgezeten, uit het land zal worden gewezen en van Zweeds grondgebied zal worden ver bannen. Spoorlijn'van 10 miljoen per mijl bij Johannesburg In Johannesburg is een aanvang gemaakt met een spoorlijn, die de stad verbindt met de niet-blanke woonwijken in het zuidwesten ervan. De spoorverbinding, die slechts en kele kilometers lang is, zal meer dan 10 miljoen gulden per mijl kosten. Er worden niet minder dan zeven bruggen voor gebouwd, terwijl op sommige plaatsen het tracé dertig meter verhoogd moet worden. De nieuwe lijn zal een einde maken aan de grieven van die niet-blanken in de buitenwijken van de stad, die thans veel tyd verloren zagen gaan, wan neer zij zich naar hun werk moesten begeven. Ook uit de P.E.N. Ook Josepha Mendels en W. A. Wagener hebben hun lidmaatschap van het P.E.N.-centrum Nederland opgezegd. GEESTELIJKE VERPAUPERING Nietsdoende jongens van 14 tot 19 jaar zwerven op straat (Van onzè correspondent in de Antillen) Er is vooral de laatste weken over het onderwijs op deze eilanden nogal een woordje gesproken door en kele deskundigen. Men kan op de Ne derlandse Antillen zijn kinderen na de lagere school nog de mulo-boven bouw of middelbaar onderwijs laten volgen, maar daarmede is het dan ook gezegd. Er bestaat nagenoeg geen nijverheidsonderwijs en nijverheids scholen zijn er in het geheel niet; een gemis dat zich met de dag sterker doet gevoelen. Er zijn geen huishoudscholen voor de meisjes en geen ambachtsscholen voor de jongens. Dit betekent dus, dat de meisjes, die van de lagere school af komen en geen middelbaar onder wijs volgen, zonder enige nadere voor bereiding het gezin of winkel in moe ten en dat de jongens onder dezelfde omstandigheid zonder enige beroeps leiding een baan moeten gaan zoeken. Het gevolg hiervan is dat maar liefst 62 procent van de mannelijke jeugd in de leeftijdsgroep tussen de 14 en de 19 jaar eenvoudig niets doet, maar dan ook volkomen niets. Met de vrouwelijke groep in de g'enoemde leeftijden is het iets anders gesteld, hoewel de toestand niet bepaald „wat je noemt" is. De „nietsdoende" jongens kan men op straat vinden van de vroege morgen tot de late avond, gisteren, vandaag. morgen en volgend jaar. Het is duide lijk, dat de ledigheid, waarmede deze jongelieden zich „bezig houden" wei nig geestverheffend kan zijn en zelfs niet geestbehoudend. Rapporten en studies Het is zonder meer duidelijk dat hieraan iets moet worden gedaan en de bevolking van Curagao ziet met verlangen uit naar het moment, waar op de resultaten van studies en rap porten hierover zichtbaar en tastbaar zullen zijn. Want een verpauperend volksdeel het is elders in de wereld bewezen heeft de ongelukkige gewoonte zich snel uit te breiden, daarmee de mogelijkheid scheppend het gehele bevolkingsbestaan langzaam maar zeker te ondermijnen en naar de rand van de afgTond te voeren. De Nederlandse Antillen hebben nog slechts sedert korte tyd him au tonomie en daarom mag in dit- ver band gesproken worden van een jong volk dat zijn Weg naar het zelfbewust zijn nog moet vinden. Hopelijk zal men deze weg zeer spoedig vinden, want zo niet de kwade gevolgen zijn moeilijk te overzien. Niet iedereen is in staat om een mid delbare schoolopleiding te volgen. Er moet daarom ook voor de vele ande ren het nodige worden gedaan, niet alleen in het belang van die mensen zelf, maar in het belang van het gehe le volk. Want geen volk kan bestaan uit intellectueel ontwikkelden alleen. Er moeten ook handwerkslieden zijn, veel handwerkslieden, veel meer dan werkers-met-het-witte-boord. Advertentie BELANGRIJKE „AFDELING HUISVLIJT" zullen krygen. Sinds de B.P.M. of de Shell voor de bouw van hun installa ties de hulp hebben gekregen van de modelbouwers, is het werk vele malen vereenvoudigd. Het modelbouwen bleek ook tien maal zo snel te kunnen gaan als het tekenen. Bovendien werd er mee voorkomen, dat nog tijdens de bouw allerlei veranderingen moes ten worden aangebracht. Het mo del van de tweede kraakinstallatie voor „Pemis" werd in drie gedeel ten vervaardigd. Elk werd apart op een tafel gemonteerd, en wel zodanig, dat ze in verschillende po sities aan elkaar geschoven kon den worden. Zover strekte zelfs de betekenis van het model, dat er in Pernis nog een dankbaar gebruik van kon worden gemaakt bij het ophijsen van de grote stukken. Eerst bij de dwerginstallaties had men immers bestudeerd, wat de ge schiktste plaats was voor de opstel ling van de hijsmasten. Als de katalytische kraakinstalla tie en de bijbehorende onderdelen ge reed zijn, zal het model nog uitste kende diensten bewijzen bij de oplei ding van nieuw personeel. Dank zij deze op schaal 1 50 gebouwde imi taties van de werkelijkheid ïn plas tiek, hout en koperdraad, kan een goede indruk worden gegeven van de gigantische werkelijke installaties en kan de werking daarvan veel eenvou diger worden verklaard. Behalve voor Pernis wordt thans in het B.P.M.-ge- bouw gewerkt aan duplicaatmodellen voor soortgelijke installaties, die te Cardio en Curasao zullen worden ge bouwd. Jongste beroep van Caryl Chesmann verworpen Een hof van beroep te -San Fran cisco heeft woensdag het jongste be roep van Caryl Chessman, die acht jaar geleden ter dood veroordeeld werd wegens aanranding en die zijn terechtstelling steeds weer uitge steld wist te krijgen, verworpen. Hij had in zijn jongste beroep verklaard, dat de officiële verslagen van zijn proces, na het overlijden van de of ficiële stenografe, door een niet-be- voegde stenografe uitgewerkt wa ren. Hij heeft nu drie maanden de tijd om van deze laatste uitspraak bij het hoogste gerechtshof in Wash ington in beroep te gaan. Taalboekje voor Hongaren In samenwerking met het Rode Kruis zal de stichting Hulpactie -voor Hongarije te Amsterdam een Hon gaarse Nederlandse spraakkunst en een Hongaars-Nederlandse woorden lijst uitgeven. Dit boekje, in 1922 samen gesteld door de toenmalige Hongaar se aalmoezenier in Nederland, mgr. dr. Knebel Miklós, zal aan iedere in Nederland ondergebrachte vluchte ling worden aangeboden. f 3.05 f 5.35 f 7.70 Model als waardevol hulpmiddel tijdens en voor de bouw Bezoekers van het grote en hypermoderne B.P.M.-gebouw aan de Carel van Bylandtlaan in Den Haag kan het gebeuren, dat ze op een der hoge etages plotseling stuiten op wat lijkt een afdeling huisvlijt. Aan gezr'Iige rommelige werktafels zitten een paar jonge mannen in hemdsmouwen wat te knutselen met draadjes en stangetjes en om de haverklap grijpen ze naar een gloeiende soldeerbout om verschillende onderdelen samen te voegen. Men zou dit alles hier niet verwacht hebben. Het lijkt een te huiselyk werk voor dit straklynige gebouw, dat een en al zakelykheid illustreert. Toch past hun werk volkomen in de sfeer van dit olie-bedryf. Ze ver vaardigen een tot in de kleinste onderdelen nauwkeurig schaalmodel van de tweede katalytische kraakinstallatie met de bijbehorende voedings- en gas verwerkingsinstallatie voor de Shell-raffinaderyen in Pernis, Het model is bedoeld als drie-di mensionaal hulpmiddel brj de bouw. Enkele jaren geleden heeft een Cana dese knutselaar de waarde van zo'n model kunnen bewijzen. Zijn initiatief heeft geleid tot de oprichting van In dustrial Models N.V. te Voorburg. De moderne oliemaatschappijen zouden nu niet graag meer tot de bouw van kostbare nieuwe installaties besluiten, wanneer ze zo'n drie-dimensionale „blauwdruk" niet ter beschikking hadden. Reeds voor de eigenlijke bouw van de installaties beleeft men er plezier aan, omdat het zo'n prachtig beeld geeft van de opstelling van de ver schillende onderdelen ten opzichte van elkaar. Tal van verbeteringsmogelijk heden, die uit de tekeningen nimmer bleken, konden er uit worden afgele zen. Geen wonder. De buitenstaander Het modél van de gasverwer kingsinstallatie schaal 1:50. die een raffinaderij betreedt moge zich al in een dwaaltuin voelen van pijpen en buizen de slagaderen en aderen van de grote installaties maar hoe moeten de mensen zich dan wel voelen, die dat gecompliceerde samenstel slechts naar hun verbeel ding hebben te copiëren. Laten we uit hun eigen mond mo gen verklappen, dat het inderdaad geen sinecure is. Het kost niet wei nig hoofdbrekens om de grote hoe veelheid leidingen voor de nieuwe' installaties in Pernis veertig kilo meter zo efficiënt mogelijk te pro jecteren, vooral ook omdat er ook nog rekening moet worden gehouden, dat de pijpen niet alle dezelfde diameter

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5