Van vele kanten kritiek op het beleid van minister Zijlstra In Putten een bordje „Cipöt Litörölni" LUBIS WILDE INDONESISCHE REGERING OMVER WERPEN DONDERDAG 22 NOVEMBER 1956 PROVINCIALE EBBUW8B COURANT S DEBAT BLEEF IN DE LUCHT HANGEN Rust in de lonen is niet gekomen (Van onze parlementaire redacteur) Hoewel enkele belangrijke economische problemen, liggend op nationaal, zowel als op internationaal gebied, op het ogenblik dringend de aandacht vragen is 't debat over de begroting van economische zaken voor '57, dat woensdagmiddag in de Tweede Kamer ls begonnen, in de lucht blyven han gen. Er zijn namelijk teveel onzekerheden. De heer Hazebos, de economische deskundige van de anti-revolutionaire fractie, sprak het met zoveel woorden uit: over geen der sociaal-economische problemen van dit moment, kan op dit ogenblik een discussie worden gevoerd. Als de belangrijkste problemen somde hij op: ten eerste de repercussies op onze nationale volkshuishouding, voortvloeiende uit de gespannen Internationale toestand; ten tweede de kwestie van de energie-voorziening, niet alleen wat betreft de aanvoer van ruwe olie door het Suez-kanaal, maar ook nationaal; ten derde de kwestie van de sanering van de betalingsbalans en ten vierde de taak van de econo mische integratie van West-Europa. De heer Van Leeuwen (vvd) ver weet de bewindsman, dat hij enkele ontwikkelingen niet duidelijk heeft voorzien. In 1955 wierp hij zich op als kampioen voor de rust in lonen en prijzen, aldus deze afgevaardigde. De rust in de lonen is niet gekomen en nu is de minister de kampioen van de nust in de prijzen. Een jaar geleden stond de minister op het standpunt, dat het hoge peil der bestedingen voortkwamen uit de buitenlandse impulsen. Nu moet hij toegeven, dat het binnenlandse im pulsen zijn, die tot overbesteding lei den. De heer Van Leeuwen vroeg, hoe de prijsstabilisatie te riimen valt met de afschaffing van de consumenten subsidie en verhoging van de tarie ven van de overheidsbedrijven. Camouflage. In de memorie van antwoord heeft minister Zijlstra medegedeeld, dat het prjjsstabilisatie-beleid niet de preten tie heeft een ernstige conjuncturele overspanning te kunnen corrigeren. De heer Van Leeuwen ivas het daar mee eens, maar daarom temeer meende hij, dat; de regeringstactiek louter is te beschouwen als camou flage van dc v.v hoajke toestand. Onafwendbare tanefs- en prijsver hogingen worden verschoven naar een later tijdstip, zo klaagde hij. Dit betekent inmiddels dat overbesteding plaats heeft. Dit betekent, aldus drukte de liberale afgevaardigde zich straf uit, misleiding van de bevolking aan wie het onmogelijk als mogelijk wordt voorgehouden. Het wil zeggen aanpassing van de deviezenreserve en tekort op de betalingsbalans. De heer Van Leeuwen sprak verder van een beloningsinflatie. De A.R.P. steunt de stabilisatie- politiek van de regering, zo gaf drs. Hazenbos te kennen, en wel omdat stijging va.n het prijspeil noodzakelijk stijging van het loonpeil tot gevolg heeft. Onze export zou daardoor wor den ondermijnt en onze economische positie zou worden verzwakt. De sta bilisatie van de prijzen door o.a. de internationale ontwikkelingen niet aan 'actualiteit ingeboet, maar juist gewonnen, zo betoogde hij. Hij bond de minister op het hart niet te verslappen en sprak er zijn verontrusting over uit, dat aanpas- Giro 777 nadert 2 miljoen. Het bedrag op girorekening 777 van het hoofdbestuur van het Nederland se Rode Kr.uis, is gisteren opgelopen tot f 1.927/784.61, terwijl de Neder landse jeugd met zijn krantenactie 'n omzet heeft bereikt van 34000 exem plaren. De K.L.M. is begonnen met het over brengen van o ton koffie en thee naar het internationale Rode Kruis te Wenen en de spoorwegen vervoeren op het ogenblik 2000 ledikanten voor het vluchtelingen kamp Spratzer bij Wenen. Rotterdamse tram en bus krijgen duurdere ritten B. en W. van Rotterdam hebben be sloten de tram- en bustarieven te her zien. Met als uitgangspunt de enkele- rit-piïjs van 15 cent op 20 cent is nu een nieuw tarief uitgewerkt: kinderen 10 cent en het overstapje 25 cent. Ook de vijfrittenkaarten zullen duur der worden evenals naar verhouding de weekkaarten, schoolkaarten en abonnementen duurder zullen worden. Het ligt in de bedoeling het nieuwe tarief per 1 januari a.s. te doen in gaan. SJOUWERMAN. Het rapport van de Amsterdamse politie van gisteren vermeldde de volgende vraag: „Wie is iemand tegengekomen met 3000 rode dakpannen? Die zijn namelijk in de nacht van 19 op 20 november ont vreemd aan de Kometensingel in Am sterdam-Noord". NIET STIJLVOL. De jonge Franse schrijfster Francoise Sagan (van Bon jour Tristessej houdt er enkele auto's op na, waarin ze allerlei toeren uit haalt, die de Franse pers „excentrici teiten op de weg" pleegt te noemen. De populaire schryfster benadeelt hiermee de Franse Veilig Verkeers- actie. Toen Roger Genebrier, een pre fect van politie, haar dezer dagen ont moette, merkte hij heel beleefd op, dat „hij haar stijl van schrijven wel mocht, maar niet die van rijden". Er klonk zelfs iets dreigend in zijn stem. SLAAN. Een jongetje, dat met zijn vader voor het eerst meemag naar een concert: „Pa, mag die man die vrouw met. dat stokkie zo maar slaan?" „Neen jongen, die man slaat niet die vrouw, alleen maar de maat". „Maar pappie, waarom gilt die vrouw dan zo?" sin§- van de bestedingen een bres dreigt te schieten in de prijsstabilisa tie, want zijn de bestedingen tot dus verre niet alle prijsverhogingen ge weest Eerder moeten ingrijpen Ons land loopt achter de feiten aan 'klaagde drs. Nederhorst van de P.v.d. A. De minister heeft de betalingsba lans gebruikt als maatstaf voor de beperking van de bestedingen, docli betwijfeld moet worden of dit een juiste maatstaf is. Men had eerder moeten ingrijpen aldus de heer Ne derhorst. Evenals drs. Hazenbos, duchtte ook de socialistische afgevaardigde dat het prijzenbeleid van de minister zal worden doorkruist. Voorts beval deze afgevaardigde de bewindsman aan hij liet daarmee een nieuw geluid horen veel meer gebruik te maken van het middel der publiciteit om voorlichting te geven onder andere aan de ondernemers omtrent de juistheid van investerin gen en aan de consumenten over wat zij ontvangen en wat zij betalen moe ten. Hij kritiseerde het vestigingsbeleid van de bewindsman en gaf als voor beeld, dat zich in Almelo en Vriezen- veen bedrijven vestigen, die hoofd zaak gebruik maken van meisjes als werkkrachten, hoewel er in die streek een groot tekort is aan vrouwelijk personeel. Avondvergadering. De avondvergadering was groten deels gewijd aan een bespreking van de middenstandskwesties. Diep Icon men er niet °P ingaan, ómdat, zoals de heer Pesohar van de P.v.dA. zei- de, vele problemen samenhangen met de kwestie van de bestedingen en hieromtrent nog allerlei beslissingen genomen moeten worden. Aan het debat namen deel de heren Van Eysden (a.r.), Coraelissen (v.v. d.), Van de Heuvel (lc.v.p.) en Pe- schar (p.v.d.a.). De minister en de staatssecretaris zullen vandaag de sprekers beant woorden. Tevoren had de Kamer haar goed keuring gehecht aan het wetsontwerp tot instelling van een industrieel ga rantiefonds. Aan het begin van de vergadering heeft de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, het overle den communistische lid J. Haken her dacht. INDONESISCHE LEGER MAAKT BEKEND Leger heeft toestand thans onder controle Het hoofdkwartier van het Indone sische leger heeft gisteren bekend ge maakt, dat er inderdaad een saraen- 7Avering is geweest om de regering omver te werpen. Dit is een bévesti- ging van de berichten, die in Djakar ta de ronde doen' sinds het garnizhen naar de kazernes was teruggeroepen om voorbereid te zijn op alle eventua liteiten. Een woordvoerder van het le ger onthulde, dat de „voormalige plaatsvervangende chef-staf, kolonel Luhis, een samenzwering op touw had gezet om de regering door gewapend geweld omver te werpen." Waarnemers zijn van mening, dat de leiding van hét leger de toestand onder controle heeft, temeer daar eer gisteren de militaire commandant van Djakarta het bevel ophief, dat 't garnizoen in de kazernes moest blij ven. De toestand was toen niet lan ger kritiek. Het hoofdkwartier van het leger, aldus de verklaring, is in het bezit van documenten en andere bewijzen betreffende de activiteiten van kolonel Lubis. chef-staf van het leger, generaal-ma- joor Nasution. Lubis ter verantwoor ding geroepen. Hij gaf echter geen gehoor aan dit bevel, verliet zijn resi dentie en is tot heden verdwenen. Lu bis wordt thans beschuldigd van de sertie. De moeilijkheden in het leger zou den te wijten zijn aan twee met elk aar in strijd zijnde feiten. Het leger wil namelijk trachten de binnenland se toestand te verbeteren en tevens als militaire organisatie de discipline, handhaven. Beide belangen zouden met elkaar in botsing zijn gekomen. Inmiddels heeft het parlementslid Mohammad Daljono (Masjumi) ver klaard, dat er „In beginsel geen ver schil van mening was tussen Nasuti on en Lubis ten aanzien van hun ide alen voor het vaderland. Hij ver trouwde er daarom op, dat op demo cratische wijze een oplossing zou worden gevonden voor de crisis in het leger. In andere woorden, een com promis," zo zei hij. Een ander parlementslid van de Masjumi heeft er voor gewaarschuwd dat een kabinetscrisis ten gevolge van de onenigheid in het leger, niet als onmogelijk moest worden be schouwd. Inkomstenbelasting bij overdracht van bedrijf De Hooge Raad der Nederlanden heeft bjj zjjn arresten van 17 oktober j.l. beslist, dat de wettelijke bepalin gen niet toelaten winsten, behaald bjj gehele of gedeeltelijke overdracht of liquidatie van een bedrijf (of van een beroepsuitoefening), van Inkomsten belasting vrjj te stellen, op grond van de omstandigheid, dat deze winsten worden genoten in de vorm van een toegekend recht op een lijfrente. Uit het antwoord van de minister van financiën on vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer Smal- lenbroek, Is reeds gebleken, dat de be windsman de beslissing van de Hooge Raad wenst te volgen. De belastingadministratie is thans bij aanschrijving van 14 november j.l. van het standpunt van de minister op de hoogte gesteld. In deze aanschrij ving is tevens medegedeeld, dat alle in het verleden op dit terrein uitgevaar digde resoluties zijn ingetrokken. Met betrelcking tot de overgangsregeling, die de minister van financiën om bil lijkheidsredenen wenselijk acht en reeds in zijn antwoord aan de heer Smallenbroelc in uitzicht heeft gesteld, bevat de jongste aanschrijving de vol gende richtlijnen. De aanschrijvingen en missives uit het verleden mogen nog worden toege past in al die gevallen, waarin de fei telijke overdracht van een bedrijf of een beroepsuitoefening vóór 1 januari 1957 is voltooid, onderscheidenlijk de vervreemding van de aandelen als be doeld in artikel 19, tweede lid van het besluit op de inkomstenbelasting 1941, vóór 1 januari 1957 onvoorwaardelijk en zonder tijdsbepaling is geschied. Bij inbreng van een bedrijf in een naam loze vennootschap wordt de over dracht als voltooid beschouwd, wan neer de akte van oprichting van de naamloze vennootschap is verleden, de verklaring van geen bezwaar is af gegeven en de inbreng in feite heeft plaats gehad. Dit is ,yDido", Engelands eer. M ste grote zwaarwater reactor, m H welke gebouwd is voor het tes- ten van materialen en het ma- I ken van krachtige radio-actie- Ive isotopen. Dezer dagen zal |f - deze reactor te Harwell offi- f§ cieelgebruik worden gesteld f| llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Heffing Landbouwschap in verband met waterschade Het bestuur van het Landbouwschap heeft gisteren op een openbare ver gadering in Den Haag met 17 tegen 4 stemmen zijn goedkeuring verleend aan een ontwerpverordening, waarbij aan de deelnemers een heffing wordt opgelegd ten behoeve van de be- drijfsgenoten, die ernstige schade ge leden hebben ten gevolge van de over stromingen in de afgelopen zomer. Volgens dit ontwerp zal deze heffing worden berekend n3ar de oppervlak te van de cultuurgrond en 50 cent per ha bedragen. De totale opbrengst wordt geraamd op ruim 1.1 miljoen gulden. Een viertal leden van het bestuur verklaarde er de voorkeur aan te ge ven af te wachten, wat de overheid voor de getroffen bedrijven zal doen. Ook werd gewezen op de moeilijkhe den, die het Landbouwschap zal on dervinden bij de verdeling van de fondsen, waarvoor het vaststellen van normen vrijwel onmogelijk ge noemd werd. Ook bij de voorstem mers waren er bezwaren, doch voor deze bestuursleden bleek de demon stratie van solidariteit, die uit de hef fing spreekt, en de wens onmiddellijk hulp te verlenen zwaarder te wegen dan de bezwaren. De hoop werd uit gesproken, dat deze maatregel van het landbouwschap een stimulans voor de overheid zal zijn eveneens steun aan de getroffenbedrijven te ver lenen. BIJ DE VLUCHTELINGEN IN EEN VAKANTIE-OORD (Van een speciale verslaggever) Op de deur van het C.N.V.-va- kantie-oord te Putten hangt sedert een paar dagen een bordje „Cipöt Litörölni", het Hongaars voor voe ten vegenDergelijke bordjes, alle mogelijke aankondigingen in die taal, die ons geen enkel hou vast geeft, zijn ineens op vele plaat sen in ons land opgehangen. Overal waar overheid en particulier initia tief hebben aangepakt om het de Hongaren een beetje prettig te ma ken. Zo zijn er in het C.N.V.-va- Hongaren moeten leren omgaan met ons geld kantie-oord 87 mannen van zo tus sen de 20 en 30 jaar onderge bracht, die daar in de kortst mo gelijke tijd moeten leren iets van ons land te begrijpen. Hun latere huisvesting zal geen problemen ge ven. Ze zijn alleen en Nederland kan werkkrachten gebruiken. Een goed kosthuis is ook wel te vin den. Maar ze moeten weten wat ons geld waard is, zodat het niet meer kan gebeuren, dat de een of an dere perfide Nederlander zo'n Hon gaarse vluchteling f 6 laat betalen voor een glaasje bier. Ze moeten een paar woorden van onze taal kennen. Ze moeten iets gaan begrijpen van de betekenis van het woord „vrijheid" in ons land. Als het aan hen zelf lag zouden ze mor gen aan de slag gaan. Intussen pro beren zij de staf alle mogelijke werk uit handen te nemen. „Laat ons niet rusten'', zeggen ze en in afwachting van „echt" werk heeft zich al een groepje gevormd, dat de paden van het park in het vakantie-oord is gaan fatsoeneren, terwijl een andere groep onder aanvoering van een houtvester is begonnen de bomen en heesters deskuindig te snoeien. En daar tussen door hebben ze corveediensten en le ren ze een beetje Hollands. Iedere dag tijdens de middagmaal tijd krijgen ze vijf woorden op en op een groot schoolbord in de conversa tiezaal staat naast een getekend brood: een brood (Kenyér), 800 gram f 0.45 (45 cent) of naast' een getekend glaasje waar men het schuim bij moet denken: bier (sör) f 0.35 (35 cent). In het Huis ten Bosch in Den Haag heeft koningin Juliana woensdag ochtend respectievelyk ontvangen de gezanten van de LibanonEthiopië en Ierland, die aan de landsvrouwe hun geloofsbrieven overhandigden. Deze foto-combinatie toont v.l.n.r.: ie gezant van Ethiopië, de heer Em manuel. Abraham, de gezant van Ier land, de heer Brian Gallagher en de gezant van de Libanon, de heer Ibra- him-el-Ahdab, bij hun aankomst bij het Huis ten Bosch. Z-o worden ze vertrouwd ge maakt met allerlei dingen en be grippen. Op het ogenbHk kennen ze nog niet het gebruik van onze broodbelegging. Als je ze hun gang laat g'aain, smeren ze eerst op hun brood een dikke laag marga rine (ze weigeren te geloven, dat het geen boter is), daarop een flinke laag jam en daarop strooien ze nog eens hagelslag of snijden er een plak kaas op. Nu kan dat nog, maar op de duur toch niet meer. Moeilijk is het ook ze aan een vaste regel te wennen maaltijden en corvee. Enorme hoe veelheden werk wordt verzet door de drie iolken. Dr. Kooper, de leider van dit centrum, prijst de samenw king van deze tolken, de stafleden en het overige personeel. Dezer dagen verdochten de vluch telingen een vergadering te mogen houden. Helemaal onder elkaar. Maar een tolk mocht er bij zijn. Die vertelde later, dat ze in deze vergadering een paar makkers op hun nummer hadden gezet, d'ie eens een keer te veel hadden ge dronken of verder zich niet aan de regels hadden gehouden, „De moeilijkheid is natuurlijk" zegt dr, Kooper, „dat ze in feite allemaal communistisch zijn groot gebracht. Ze kennen niets anders, al weten ze wel, dat er iets anders moet bestaan." Zo voelen ze, dat wat er nu met hen gebeurt goed is, maar ze begrij pen het niet helemaal. Een van dii jongens vertelt: „Nog nooit in mijn leven had ik gehuild, ook niet toen Boedapest in brand stond. Maar toen we eenmaal in Utrecht waren, heb ik voor het eerste gehuilt." Ze raken niet uitgepraat over wat ze hier on dervinden aan .goedheid. Putten is nrnar een voorbeeld. Over al in ons land, in particuliere te huizen en in D.Li.W.-kampen werkt men op het ogenblik met man en macht om deze vluchtelingen zo snel mogelijk in te passen in het normale leven van ons land. En dat is ook wat deze mensen zelf het liefste willen. Het Wereldgebeuren Gegaan Eden must go!" hebben in de laat ste weken vooraanstaande Brit se bladen zoals The Manches ter Guurdian en The Observer geroe- en. „Eden moet heengaan!" Maar de ritse premier, die erom bekend staat dat hij in het Lagerhuis weieens vuur rood van verontwaardiging wordt en zich dan met een spontane uitval ver dedigt, wekte de Indruk dat hij tijdens de crisis om het Suezkanaal sterker in zijn schoenen stond dan ooit tevo ren. Hij bracht midden in de stormen van kritiek uiterlijk een zo grote rust en zelfbeheersing op, dat hij niet zo zeer door zijn argumenten als wel door zijn stilzwijgen een zekere overtui gingskracht kreeg. Het vermoeden wercl op die manier gewekt, dat Eden, die zien in de dertiger jaren niet had kunnen verzoenen met de zachte poli tiek van de Britse premier Chamber lain ten opzichte van Hitier, een snelle methode had uitgedacht om een ande re dictator, de Egyptische kolonel Nasser, ten val te brengen voordat die al te gevaarlijk kon worden. Nasser had eind juli het Suezkanaal genationaliseerd, waarmee de zeggen schap over de doorvaart in het ka naal practïsch alleen bij deze onbe trouwbare mijnheer kwam te liggen. Aan de gevaarlijke toestand wilde Eden in sumenwerking met de Fran sen op een geschikt ogenblik een einde maken. Er stak ondanks Edens overtuigen de stilzwijgen een storm van profesten op in zijn eigen land. toen Fransen en Engelsen op eigen houtje geweld gebruikten. Eden ver dedigde zich met het betoog, dat de Engelsen en de Fransen de vechten de Egyptenaren en Israëli's van elk aar hadden moeten scheiden, omdat de Verenigde Naties nooit snel genoeg tot actie komen. Maar de Verenigde Naties veroordeelden het Brits-Fran se optreden met een grote meerder heid van stemmen. De opzet: het Suezkanaal uit han den te nemen van Nasser, was nog geenszins bereikt, toen het vuren werd gestaakt. Voor zover het zich nu laat aanzien zal de olie uit het Midden- Oosten de Europeanen maandenlang via een omweg en minder overvloedig bereiken: de Egyptenaren hebben minstens een vijftigtal vaartuigen in het kanaal tot zinken gebracht. Dè Amerikanen, die de gewapende inter ventie van het begin nf veroordeelden en na Eisenhowers herverkiezing dit standpunt niet verlieten, zijn tot nu toe niet van zins geweest om de olie tekorten in Europa aan te vullen zo lang er nog Brits-Franse troepen in Port-Said zijn. Wat president Nasser betreft: die heeft misschien wat aan invloed ingeboet bij zijn Arabische bu ren. waar men zijn betrekkelijke on macht heeft gezien, maar in zijn Egyptische zadel zit hij nog stevig en wel. De Britse mededelingen, dat er was ingegrepen om een Egyptisch- Russisch complot in het Midden-Oos ten te ontmaskeren, zijn niet. zoals beloofd, in een witboek officieel uit de doeken gedaan. Dat de Russen hun best deden, om bij de Arabieren een wit voetj'e te halen, en dat zij aan die volken wapens leverden, was allang bekend. En dat zal ook wel doorgaan als de troepen van Engelsen en Fran sen de Suez-zone hebben verlaten. Zelfs dreigt het gevaar, dat aan de Russische propaganda nu nieuw voed sel is gegeven. Men kan in dit opzicht alleen maar honen, dat het optreden der Sowjets in Hongarije voor ae Ara bieren een teken zal blijven, dat zij geen Russen in huis moeten halen: men krijgt ze er immers niet meer uit. Dat er tenslotte in de Verenigde Na ties een politiemacht uit de bus kwam. die een oogje in het Midden-Oosterse zeil moet hóuden, is voor zover het zich nu laat aanzien het enige gunsti ge resultaat dat de Brits-Franse actie afgeworpen heeft. Een resultaat, dat overigens grote betekenis heeft. Tot de gevolgen behoort een na deel voor Eden zelf: In deze spannende weken rond het Suez kanaal heeft hg in zo grote spanning zo hard gewerkt met zo weinig nacht rust. dat hij, naar dinsdag werd be richt, is afgeknapt en volkomen rust moet houden. In hoeverre deze over spanning al of niet een rookgordijn is om Edens aftocht te dekken, zal de nabije toekomst leren. Eden heeft blijkbaar ten onrechte verwacht, dat Engelsen en Fransen, met buitenslui ting van Amerika, het Suezvarkentje wel even konden wassen. Hij zou ze ker op dit ogenblik veler held zijn ge weest, wanneer het plan zomaar in eens was gelukt. Maar nu hij bedrogen is uitgekomen, zal hij nog wel veel kri tiek te horen krijgen op zijn politiek, al heeft hij dan gehoorzaamd aan het advies, dat hij „must go". Een advies dat echter ditmaal van de dokter kwam. SIR ANTHONY EDEN kwesties over Suez Dr. J. H. Patijn benoemd tot secretaris-generaal Bij ministerie van landbouw Bij K.B. is met ingang van 1 no vember 1956 benoemd tot secretaris generaal bij het ministerie van land bouw, visserij en voedselvoorziening, de raadadviseur in algemene dienst, dr. J. H. Patijn, tot dusver waarne mend secretaris-generaal bij dit de partement.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3