PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Ver. Naties eisen terugbrenging gedeporteerden naar Hongarije Syrisch protest tegen troepenconcentraties Noren van politiemacht bejubeld in Port Said Groede's hervormde jeugd bouwt aan een eigen jeugdgebouw Vandaag... 199e jaargang - no. 277 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 22 nov. '56 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie f Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vlisslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. Oostburg, Nieuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerljstr. 2: Zierikzee, N. Bogerdstr. 24, telef. 26. RUSSEN BLAZEN BRUG IN VLUCHTWEG OP Nationale Arbeidersraad besluit tot een staking van 48 uur De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft gisteravond met 57 stemmen voor, 14 onthoudingen en 8 tegen de Indiase resolutie aan genomen, waarin de Hongaarse regering wordt verzocht, waarnemers van de Verenigde Naties toe te laten. De Cubaanse resolutie, waarin van Rusland wordt geëist dat de deportaties stopgezet en de reeds gedepor teerden teruggebracht worden, werd met 55 stemmen voor, 10 tegen en 14 onthoudingen aangenomen. Do Hongaarse Nationale Arbeidersraad heeft woensdag de oproep van de regering om het werk te hervatten genegeerd en daarentegen voor Boedapest een algemene staking van 48 uur afgekondigd omdat ge wapende troepen en politie hen woensdag verhinderd hebben, in de bin nenstad een „arbeidersparlement" te houden. Woensdagmiddag sloten de Rus sen een van de voornaamste vlucht wegen uit Hongarije naar het wes ten. Kennelijk met het doel, verdere massavlucht onmogelijk te maken, bliezen zij de brug bij Andau (aan de Neusiedler-See) op. Voor de vluchtelingen blijft nu geen andere mogelijkheid dan zwemmend de overzijde te bereiken. De Oostenrijk se grenswacht bericht, dat woensdagavond heftig schieten heeft gehoord tegen het vallen van Rijverbod In de meeste Westeuropese landen zijn maatregelen genomen om het benzine- en olieverbruik te be perken zolang de vaart door het Suezkanaal is gestremd voor tankers. Men voelt thans „aan den lijve" welk een stevig brok macht over de West europese economie dictator Nasser zich toeëigende toen hij het Suez kanaal nationaliseerde. Maar dat laatste is een ander verhaal, waarop hier thans niet dieper wordt inge- Tot de beperkende Westeuropese landen behoort ook Nederland. Onze regering heeft gemeend niet achter te moeten blijven, hoewel zeker niet iedereen er van over tuigd is, dat zo'n beperking óók v Nederland onontkoombaar was. Daar naast bestaat dan nog verschil van mening over de vraag of de Neder landse regering wel een billijk sys teem van beperking heeft gekozen. Een volledig distributiesysteem zou verfijnder en eerlijker hebben ge werkt, dan het thans aangekondigde zondags-rij verbod voor auto's en de „vrijwillige" distributie via leveran ciers, die voor hun klanten een ei gen verdeelsysteem moeten uitplui zen Toch is er voor deze „grove" vorm van beperking vrij veel te zeggen. Ze is weinig kostbaar en ze schept geen nieuwe ambtenarij voor een betrekkelijk korte termijn (van wel licht zes maanden). Dat op zichzelf moet al reden zijm om het nieuwe systeem niet al leen een kans te geven maar er zelfs van harte aan mee te werken. Men zal dan niet het voorbeeld moeten volgen van zekere lieden in Frankrijk, die thans reeds druk be zig zijn benzine en olie te hamsteren voor verkoop op de „zwarte" markt Eerder zal men moeten kijken naar Engeland, waar de h,evolki<ng tijdens de afgelopen zondag geheel vrijwillig omdat de regering daartoe aan spoorde het autoverkeer in de gro tere steden met circa 30 procent ver minderde. Dat getuigde van begrip en grote zelfbeheersing. Wanneer men ook in Nederland zoveel begrip en zelfbe heersing kan opbrengen, dan zal de „beperking" in ons land niet al te knellend zijn. Er kleven uiteraard aan een auto rijverbod op zondag bezwaren. Het is mogelijk, dat het kerkbe zoek er onder lijdt en het is wel zeker dat het restaurantbezoek er door zal vermin-deren. De autohandel zal ook wel een veertje moeten laten. Voorts zal de vrijwillige distribu tie voor sommige bedrijven wel tij delijke nadelen opleveren. Dat zijn de nadelen, die men dan voor dit ogenblik moet accepte ren en die hopelijk niet al te lang zullen duren. Het is heel goed moge lijk, dat deze distributie met twee of drie maanden reeds „bekeken" is. Bij voorbeeld als de voorraden in Neder land méé vallen en de nieuwe toe voer eerder afkomt dan men in pes simistische ogenblikken verwacht. En waarom zou men zich voor zo'n korte tijd in de narigheid storten van „zwarte markten", ontduiking van overheidsmaatregelen of ander ge knoei? Het moet toch kunnen dat men voor zo'n korte tijd een beperking handhaaft, die hoofdzakelijk berust op juist begrip en goede trouw l de duisternis. Men vermoedt, dat de pas gearriveerde Russische troepen bezig zijn, scharen vluchtelingen te rug te jagen. Tot het besluit van de arbeidersraad om voor zover men het werk al had hervat opnieuw in staking te gaan, kwam het op een vergadering van vijf uur, die werd gehouden in de Kantoren van het hoofdstedelijk trambedrijf, het hoofdkwartier van de arbeidersraad van Boedapest. In de arbeidersraad hebben afge vaardigden van de plaatselijke vak bonden in het gehele land zitting, als ook intellectuelen, schrijvers, studen ten en Ieraren. Op weg naar de sport hallen hadden zij de weg versperd ge vonden door Russische tanks, kanon nen, pantserauto's en soldaten Rus sen en Hongaren en politie. Ook in 't gebouw van het trambedrijf, waar heen men zich vervolgens had bege ven, kwamen Hongaarse politieman nen en militairen Binnen. Deze ver dwenen pas nadat men hun had verze kerd dat het niet de bedoeling was, een tegen Kadar gerichte regering te vormen. In een resolutie beval men, in elke fabriek of werkplaats in de Hongaar se hoofdstad met uitzondering van de levensmiddelenindustrie het werk tot de 24e november neer te leggen. De arbeidersraad heeft aan de rege- ring-Kadar een nieuwe serie eisen ge steld. Onder meer wordt gevraagd om herstel van Imre Nagy als minister president, vrijlating van alle vrijheids strijders, vrije verkiezingen, toelating van alle partijen, vrije pers en vrije ra dio. De communistische regering heeft gisteren bekendgemaakt, dat Hongarije wordt bedreigd door epi demieën van kinderverlamming en feelzucht. De Hongaarse regering eeft voorts bekendgemaakt, dat zij de Amerikaanse hulp tot een bedrag van twintig miljoen dollar, die president Eisenhower had aan geboden, te aanvaarden. De be volking van Hongarije heeft echter geen vertrouwen in dergelijke me dedelingen van Radio-Boedapest. Eden naar Jamaica Sir Anthony Eden, de Britse eer ste minister, zal vrijdagavond naar Jamaica vliegen, waar hij een va kantie van drie weken zal door brengen, aldus is woensdagavond officieel te Londen bekendge maakt. Vrees voor aanval uit Israël Syrië heeft woensdag bij de alge mene vergadering der Verenigde Naties geprotesteerd tegen het „op grote schaal samentrekken van Israëlische strijdkrachten met deelneming van Britse en Franse troepen langs de bestandsgren- zen tussen Israël en Syrië en Israël en Jordanië". De Syrische afgevaardigde Farid Zeineddmge onderbrak het debat in de assemblee over Hongarije met de me dedeling dat hij „zeer verontrustend en onheilspellend nieuws" had ontvan- gsn over de toestand in het Midden- osten, dat, naar hij zeide, handelde over een „op handen zijnde Frans- Brits-Israëlisclhe aanval op Syrië. Zeineddine las de algemene verga dering een telegram voor, dat de Sy rische delegatie „kortgeleden heeft ontvangen" en waarin het boven staande was vermeld, met de toevoe ging dat de Syrische regering haar delegatie verzoekt „deze feiten onder de aandacht van de Veiligheidsraad en de algemene vergadering te bren- fen. „De Syrische regering eist, dat e algemene vergadering hier onver wijld haar aandacht aan zal schenken" aldus Zeineddine. De algemene vergadering besloot niet de bespreking van het Hon gaarse vraagstuk die het sta dium van een stemming naderde te staken voor een behandeling van de Syrische klacht. Er kon nog niet direct worden gezegd, wanneer deze in behandeling zou komen. Een Britse woordvoerder heeft on middellijk op een persconferentie ont kend, dat zich „ergens in Israël Brit se troepen berindén". „Ik kan echter verklaren, dat een aanzienlijke Syri sche troepenmacht korte tijd geleden Jordanië is binnengetroliken", zei hij. H ...is het 40 jaar geleden, dat de Amerikaanse romanschrij- s ver John („Jack") Griffith n H London na een avontuurlijk leven te Glen Ellen (Califor- H nië) overleed. H ...is het 50 jaar geleden, dat M H de Duitse componist professor m Friedrich O. Wermann tc H Oberloschwitz bij Dresden overleed. Pleidooien voor meer samenwerking in N.A.V.O. Het „Xavo-parlement" heeft giste ren uitvoerig van gedachten gewis seld over de noodzaak tot nauwere samenwerking te komen. Tot de spre kers behoorde de leider van de En gelse Labour partij, Gaitskeil. Hij Klaagde over het ontbreken van een gemeenschappelijke politiek der Na- vo-landen. De Navo zal veel meer gemeen schappelijk moeten optreden, zo zei hij. Toen Rusland in mei een voorstel tot ontwapening deed, zijn hierop antwoorden van vier verschillende landen gekomen. Dat had slechts één antwoord moeten zijn, namelijk dat van de Navo. Ditmaal is er weer een voorstel van de Sowjet-Unie en Gait skeil sprak de hoop uit, dat het ant woord hierop thans van de zijde van de Navo zou komen. Ook de andere sprekers onder wie de Nederlanders Fens, Welter en Goedhart pleitten voor nauwer on derling contact en voor herstel van de breuk tussen de Verenigde Staten enerzijds en Engeland en Frankrijk anderzijds. Prins Paul Esterhazy, die onlangs uit Hongaarse gevangenschap ontslagen werd, zal zijn grondbezit in Oostenrijk circa 16.000 ha verdelen onder de 6000 pachters die het sedert de oorlog bewerkt hebben. Dinsdagavond zijn op heispoor in de gemeente Dalf- H sen tvjee gekoppelde diesello22 comotieven ingereden op een ,J3lauwe Engel". Een beeld van de ravage. n Illilllllllllllillllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllli Twee kinderen bij brand omgekomen In het woonwagenkamp te Wenum, gemeente Apeldoorn, zijn gisteren ten gevolge van brand in een van de woonwagens, twee kinderen van de fa milie R. om het leven gekomen. Tij dens een korte afwezigheid van de ouders is het wiegje van de drie maan den oude baby, vermoedelijk door de hitte van de straalkachel, in brand ge raakt, waarbij het kind levend is ver brand. Het vuur deelde zich spoedig mee aan het in de wagen staande meu bilair, waardoor ook het ledikantje van een zoontje van anderhalf jaar vlam vatte. Toen men de uitslaande brand con stateerde, kon men het kind nog le vend uit het ledikantje nemen, doch kort na aankomst in het Julianazie- kenhuis is 't aan de opgelopen brand wonden bezweken. Vragen van Dag Hammarskjold Britse militairen met de bajonet op het geweer hebben woensdag te Port Said een menigte Egyptenaren achteruit gedrongen om ruimte te maken voor het eerste contingent van de politiemacht der Verenigde Naties ongeveer 220 Noren, die van de basis Aboe Soeweir aan de kanaalzone wa ren aangekomen. De Egyptenaren trachtten door het Britse kordon te breken om de Noren te omhelzen. De straten van Port Said waren vol Egyptenaren die luidkeels president Nasser prezen. OP INITIATIEF VAN DS. M. DE JONG In één jaar tijd werd een bedrag van ruim 9000 bijeengebracht Op de Koningslaan, lioelc Emmdlaan in Amsterdam is woensdagmiddag een brandioeerauto die op weg was naar een brand in een bocht ge slipt. De wagen raakte een boom schoof vervólgens langs een lan taarnpaal en kwam met ernstige schade tegen een dikke boom tot stilstand. Drie van de inzittende brandweerlieden werden gewond. De foto toont de beschadigde wagen tegen de boom. Op de voorgrond een brandiveerman, die bezig is een ge wonde collega te verzorgen. „Dominee, we weten niet wat we moeten doen!" Met deze klacht kwa men enige jongens op een herfstacht ige zondagmiddag van het vorig jaar bij ds. M. de Jong, Ned. herv. predikant in Groede. Ds. De Jong dirigeerde de knapen naar de consistorie wetende, dat ook daar geen ideale speelruim te was voor de jeugd. Niettemin was het groepje een paar uur later ge groeid tot een groep van meer dan 30 jongens! Een bewijs hoe sterk het probleem van de vrijetijdsbesteding zich deed voelen onder de jongeren. Tlians is daaraan echter een einde gekomen en weet Groede's jeugd waar ze haar vrye middagen en avonden kan doorbrengen. Op initiatief van domine De Jong en van de jeugd zelf en met medewerking van de ruim 1200 doopleden tellende Nederlandse hervormde gemeente, bouwt de jeugd in Groede thans aan een eigen jeugdgebouw. Het jeugdgebouw is ondergebracht in de zuiderbeuk van de Ned. herv. kerk. Dit kerkgebouw is in de mid- eeuwen opgetrokken volgens het mo del der Romeinse basiliek, met een middenschip en twee zijbeuken. In 1618 werd een muur tussen het mid denschip en de zuiderbeuk gebouwd, waardoor de Franse hugenoten in de gelegenheid werden gesteld him kerk diensten in de zuiderbeuk te houden. Precies twee eeuwen later werd de Franse gemeente ook wel Waalse gemeente genoemd opgeheven. Vanaf die tijd deed de zuidenbeuk dienst als opslagplaats; o.m. heeft de gemeente Groede die ruimte nog be nut als garage voor de brandspuit. Sinds jaren stond een deel van vroe gere Franse kerk ongebruikt en een ruimte van 1000 kubieke meter was woonplaats voor spinnen en uilen. Een ideale plaats voor een jeugdge bouw, dacht ds. De Jong. Juist iets wat wij zoeken, oordeelde de jeugd. In november van het vorig jaar stap ten enkele vermetelde jongens naar de kerkvoogdij, die graag het zuidelijk gedeelte van het kerkgebouw afstond aan de jeugd. Op vrije dagen begon men het puin en al de andere rommel op te rui men. waarbij gebruik werd ge maakt van. een wagen met trek ker. Onvermoeidbaar verrichtte de jeugd diverse herstelwerkzaamhe den: ruiten werden ingezet, zand fehaald in Retranchement, grint ij een boer in de omtrek en van een bedrag van nog geen f 300, dat de diaconie beschikbaar stelde, kocht men cement. Zelfs werd een betonmolen geleend, vloer kon worden De Britse bevelhebber, generaal Stockwell, zou zelf een leider van de betogers aangehouden hebben. Het aantal Egyptische betogers zou vol- feiis ramingen 10.000 bedragen heb- en. De Noorse onderbevelhebber van het leger der Verenigde Naties, lui- tenant-lcolonel Moe, verklaarde, dat de Noorse eenheid naar Port Said ge zonden was met goedkeuring van de Britse, Franse en Egyptische rege ring. De eenheid zou incidenten tus sen de Egyptische bevolking en de Brits-Franse troepen moeten voorko men. Voor het ogenblik werden geen troepen van de Verenigde Naties meer in Port Said verwacht. Op het ogenblik bevinden zich ruim achthonderd leden van de internatio nale politiemacht in Egypte. Gene raal Burns, de commandant heeft in Napels verklaard, dat zijn troepen vanochtend een begin zullen maken met het innemen van stellingen langs de Israëliseh-Egyptische bestandsli nie. Hammarskjold, de secretaris-gene raal der Verenigde Naties, heeft dins dag de ministers van buitenlandse za ken van Groot-Brittannië, Frankrijk en Israël gevraagd, waarom deze lan den hun strijdkrachten niet over eenkomstig de resoluties van de alge mene vergadering uit Egypte heb ben teruggetrokken. Volgens een woordvoerder van het Syrische ministerie van buitenlandse zaken is bewezen, dat de Brits-Fran se troepen in Sinaï en Gaza tijdens de militaire actie hebben samengewerkt met de Israëlische strijdkrachten. De ze mededelingen zijn van Israëlische zijde tegengesproken. Twee Poolse vissers vragen asyl in Denemarken Nauwelgks was de Poolse trawler „Pollux" gisteren in Kopenhagen aangekomen voor reparaties aan ra dio en echo-systeem of twee van de 26 opvarenden vroegen asyl. De twee vissers vertelden dat de kapitein van de „Pollux" slechts na veel aarzeling- had toegestaan dat de bemanning ging passagieren. De Amerikaanse miljonair Marshall Field, die 8 november in New York over leed, heeft meer dan 30 miljoen dollar vermaakt aan het wetenschappelijk insti tuut dat zijn naam draagt. De rest van zijn fortuin gaat naar zijn zoon, zijn vrouw en zijn kleinkinderen. Hoevee! dit Is, is niet bekend. DE Voorts houiwde de jeugd met be hulp van vakmensen een afscheidings muur van stenen, die de Duitsers in de oorlog '40'45 gebruikten bij de bouw van bunkers! Met groot enthou siasme werkten de jeugdige metse- (Vervolg op pag. 2) VERWACHT... NOG IETS KOUDER Droog en zonnig weer met een ma tige tot vrij krachtige oostelijke wind. Middagtemperaturen om het vries punt. ZON EN MAAN 23 november Zon op 8.15 onder 16.41 Maan op 22.45 onder 12.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1