Zieke Eden antwoordt Boelganin met een paar forse zinnen Radio-actieOpenbaar Kunstbezit' door prinses Beatrix geopend IN VIER JAAR VOOR TONNEN AAN GOEDEREN ONTVREEMD WOENSDAG 21 NOVEMBER S83fl PROVINCIAL* M BMUWBB COURANT 9 SPECULATIES OVER BUTLERS SUEZPOLITIEK Morgen begint demobilisatie van Britse „Suez"-reservisten Premier Eden van Engeland, die op advies van zijn doktoren volledig rust moet houden, heeft gisteren toch met een bijzonder korte nota geantwoord op het persoonlijk schrijven dat tot hem, Eisenhower en Pineau was gericht door de Russische premier Boelganin. Daarin pro testeerde Boelganin onder meer tegen de Frans-Britse interventie in Egypte. „Zoals U bekend, was het doel van onze interventie in het Midden-Oosten de gevolgen te beperken van het conflict tussen Israël en Egypte. Reeds op 1 november heb ik, naar ik mij herinner, ver zocht er eenheden der Verenigde Naties heen te zenden. Het doet ons genoegen, thans waarnemers der Verenigde Naties bij ons te hebben. De wereld zou een soortgelijk beleid van de Russische regering in Hongarije zeer op prijs stellen". Dit was Edens nota. Hij heeft dus Boelganin duidelijk gevraagd, waarnemers van de Verenigde Naties toe te laten tot Hongarije en het Engels-Franse standpunt in de Egyptische kwestie verdedigd. No, door Edens ziekte, het voorzit terschap van het Britse kabinet zal worden waargenomen door de 53-jarï- ge R. A. Butler, de Lord Zegelbewaar der en leader van het Lagerhuis, wordt te Londen opgemerkt dat laatstgenoemde in de afgelopen maan den van een zeker voorbehoud ten op zichte van de regeringspolitiek met betrekking tot het 3lidden-Oosten heeft blijk gegeven. In het openbaar heeft Butler echter steeds Eden ge steund en hij heeft alle geruchten over verdeeldheid in het kabinet tegenge sproken. De Britse minister van oorlog, John Hare, heeft te Londen bekendgemaakt dat morgen een aanvang zal worden gemaakt met de demobilisatie van de reservisten die in verband met de Suezcrisis onder de wapenen waren geroepen. Binnen drie weken ziullen de eerste drieduizend reseivisten en drieduizend gewone dienstplichtigen die langer heh'-r/i moeten dienen met grootveriof gaan. Generaal-majoor E. L. M. Bums, commandant van de troepen der Verenigde Naties in het Midden- Oosten, heeft dinsdag te Lissabon op een vraag, of de kanaalkwestie een oorlog zou kunnen ontketenen, geantwoord: „Onder bepaalde om standigheden bestaat er gevaar voor oorlog". Hij wilde niet zeggen wat voor omstandigheden hij be doelde. Het hoofdkwartier te velde van de po litiemacht der Verenigde Naties in de Nederland komt er nog goed af (Van onze parlementaire rédacteur) De maatregelen, die het verbruik van gas- en dieselolie, van stookolie en van benzine bedoelen te beperken, zijn uitvloeisel van een maandag ge houden vergadering van de minister raad. Tijdens deze vergadering- liield men zich uitvoerig bezig met de ge volgen, die de door de onbevaarbaar heid van het Suezkanaal verminderde aanvoer van ruwe aardolie voor ons land moet hebben. In vergelijking- met de situatie in een aantal andere landen komt Nederland er nog goed af. Over de eerste acht maanden van 1956 bedroeg de import van ruwe aardolie in ons land ongeveer negen miljoen ton. Daarvan kwam 53 pro cent uit het Midden-Oosten, veertig procent van het westelijke halfrond en zeven procent uit het Verre Oosten, West-Europa als geheel betrekt niet minder dan negentig procent van zijn ruwe aardolie uit het Midden-Oosten. Nederland neemt een vrij gunstige po sitie in door de grotere spreiding van de gebieden vanwaar het zijn ruwe olie invoert. Een belangrijke vraag is uiteraard, of de prijs van de aardolieprodukten onder de huidige moeilijke omstandig heden gehandhaafd kan worden. Wij vernamen hieromtrent, dat reeds een verzoek cm verhoging van de prijs bij de overheid is binnengekomen. De zaak is thans in onderzoek. ROMANTIEK. Volgens de laatst verschenen statistieken worden in de Verenigde Staten ongeveer 29 procent van alle huwelijksaanzoeken in een auto gedaan, waaruit maar weer blijkt, dat de Amerikanen zeer mo dem zijn ingesteld. Het is echter ook mogelijk, dat de gevolgtrekking dat de Amerikaanse auto's wel bijzonder comfortabel zijn juister is. BEWIJSSTUK. Boze tongen beweren, dat de Spaanse schilder Salvatore Da- Ie communist is. Die boze tongen zijn sinds enige dag-en volkomen het zwij gen opgelegd, want de schilder heeft in zijn atelier een reuzenbeeld van Stalin geplaatst. Daarmee bewijst hij geen communist te zijn. De mensen die dat beweerd hebben moesten zich schamen. WAT ZE ZEGGEN. De Franse gra veur Clement Serveau: „De dollar is een verschrikkelijk ding althans, van typografisch standpunt bekeken De dichter Faulkner: „Men kan niet acht uren op een dag werken, niet acht uur drinken, niet acht uur lief hebben alleen werken, dat kan men acht uur op een dag. En daarom maakt de mens het zichzelf en alle an deren zo vervelend. .Mij kan geld niet zoveel schelen, dat ik daarvoor aan het werk zou gaan". Suezkanaalzone heeft liet plan, om vandaag een compagnie Noorse troe pen naar Port Said te zenden opgege ven, daar de officiële Brits-Franse toestemming hi ei voor niet op tijd is gekomen. Honderdnegentig Noren zouden naai' Port-Said worden- ge stuurd, „om wrijving tussen de Brits- Franse troepen en -de Egyptische be volking te voorkomen". De „New-York Times" berichtte gis teren, dat Egypte bereid is, toe te staan, dat sommige eenheden van het leger der yerenigde Naties na de te rugtrekking der Britse en Franse troepen in de zone van het Suezka naal blijven om de opruimingswerk zaamheden aan het kanaal te bescher men. Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren een bericht tegengesproken, door de „Manchester Guardian" gepubli ceerd, als zouden Franse straal vliegtuigen met napalm-bommen aan de strijd boven de woestijn van Sinaï hebben deelgenomen om Is raël te helpen. De permanente afgevaardigde van Frankrijk bij de Verenigde Naties, Vincent Broustra, heeft de secretaris generaal verzocht, „de door de Egyp tische autoriteiten in de Suezkanaal zone begane sabotagedaden, die in druisen tegen de conventie van 1888 en de resolutie van de Veiligheidsraad van 13 oktober jl." ter kennis te bren gen van de Verenigde Naties. Brou stra merkt in zijn brief op, dat de Egyptenaren de versperringen in het Suezkanaal „alle hebben aangebracht na de aanvaarding door de Verenigde Naties van de wapenstilstandresolutie en voor de landingen van de Brits- Franse troepen". Egypte heeft intussen beslag gelegd op alle Franse goederen, rechten en belangen in het land. Frankrijk be twist de wettigheid en rechtvaardig heid van deze maatregel. PROCES MET 25 VERDACHTEN.... Philips telecommunicatie-industrie in het Gooi benadeeld Vijfentwintig verdachten, die ver volgd worden in het massaproces over grote voorraden vrij kostbaar mate riaal, die tussen 1952 en 1956 bij de Philips telecommunicatie-industrie te Hilversum en Huizen door personeels leden zijn ontvreemd, hebben'dinsdag voor de rechtbank te Amsterdam te recht gestaan. Op de zitting is gebleken, dat met name de 31-jarige monteur F. L. uit Hilversum zich een apart .inkomen wist te verwerven, door zoals de of ficier het noemde „grossiert je te spelen" en voor duizenden guldens onderdelen voor elektronische appa raten,. allemaal ontvreemd bij het be drijf, aan diverse radiohandelaren in Amsterdam en 't Gooi voor sterk ge reduceerde prijzen van de hand te 'doen. Hij verbocht niet alleen de door hemzelf verduisterde (of gestolen) onderdelen, doch leidde in zekere zin een organisatie. Bij hem vervoegden zich namelijk zijn collega's van het bedrijf, die eveneens jarenlang onder delen mee naar huis namen en de ver dachte deed ze dan voor gezamen lijke rekening bij de radiohandelaren van de hand. De schade voor Philips loopt in de tonnen,'wanneer men althans afgaat op de winkelwaarde van het verdwe nen materiaal. De officier van justitie, mr. G. Rr Nubé, eiste tegen de monteur F. L. een jaar gevangenisstraf. Tegen de '40-jarige instrumentma ker G. M. uit Hilversum, werd de zelfde eis uitgesproken, de 41-jarige monteur A. J. L„ eveneens uit Hil versum hoorde een jaar tegen zich ei sen, waarvan 3 maanden voorwaarde lijk. Negen maanden werd geëist te gen de 34-jarige monteur H. van D. uit Hilversum. Tegen een radio-handelaar uit Am sterdam, die terecht stond wegens heling, werd zes maanden geëist. In In- het Shape-hoofdkwartier te H Fontainebleau b[j Parijs heeft generaal Alfred M. Gruentlier, de commandant van de Navo- strijdkrachten in Europa, zijn commando overgedragen aan generaal Lauris Nor stad. De M foto geeft een beeld van de overdracht. Linies generaal Gruentlier. rechts zyn 'opvolger H totaal zou hij van de hoofdverdachte F. L. voor bijna 50 mille aan goederen hebben gekocht (winkelwaarde). Drie andere radiohandelaren hoor den een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en geld boeten tegen zich eisen. Tegen nog zeventien verdachten eiste de offi cier 'van justitie een voorwaardelijke gevangenisstraf, meestal van 'zes maanden, met, een proeftijd van drie jaar onder toezicht. In alle zaken zal de rechtbank op 4 december a.s. uit spraak doen. Ir. Van de Wall commandeur in de Orde van Oranje-Nassau Minister Algera prees zijn werk op Schouwen-Duiveland „Het verheugt mij, dat het H.M. de koningin heeft behaagd U te benoe men tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau", zeide mr. J. Algera, minister van verkeer en waterstaat, gistermiddag in een toespraak tot ir. J. F. R. van de Wall, die zijn functie van hoofdingenieur-directeur van de dienst der Zuiderzeewerken heeft neergelegd wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Zeer velen waren bijeengekomen in de rol zaal te 's-Gravenhage, waar ter eer van ir. Van de Wall een afscheids bijeenkomst werd gehouden. 'Minister Algera zeide in zijn toe spraak o.m. dat ir. Van de Wall zijn plaats in het werk der Zuiderzeewer ken, dat de aandacht van de gehele wereld heeft getrokken, op eminente wijze heeft vervuld. De minister bracht speciaal dank aan de scheiden de hoofd-inigen'ieur-directeur voor het werk dat zijn dienst op Schouwen Duiveland heeft gedaan na de storm ramp in 1953. „Al deze woorden van hulde en dank, die vanmiddag tot U gericht zijn, worden overkoepeld door de onderscheiding welke de Kroon U heeft willen geven", zeide de minis ter tot slot. Hij hing hierop de schei dende functionaris de versierselen be horende bij deze onderscheiding om. Ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de rijkswaterstaat, toonde met, zijn toespraak zijn erkentelijkheid en dank, in het bijzonder voor het werk van ir. Van de Wall tijdens het her stel van Schouwen—Duiveland. Een Amerikaans radiostation WH LM heeft voor het verslaan van bijzondere gebeurtenissen van sportevenementen tot rampen, deze unieke reportagewagen geconstru eerd. De auto is een rupsbandwagen uit een dump. Bovenop is een verslagge vershokje gebouwd en in de cabine is 'n complete radiozendinstallatie met eigen elektrisch aggregaat onder gebracht, Voorplaatsen waarom de een of andere reden geen voedsel te krijgen is, beschikt de wagen over 'n diepvries installatie en een klein keu kentje. De naam werd door de onge wone hoogte ingegeven: ,J)e Giraffe" Egypte beschuldigt Britten en Fransen van „leugens" De Egyptische regering heeft dins dag in een door radio-Cairo uitgezon den verklaring de Verenigde Naties verzocht, een onderzoek in te stellen naar aanleiding van de „leugens" van Britse, Franse en Israëlische zijde over een samenzwering tussen Egypte en de Sowjet-Unie in het Midden-Oos ten. Voorts werd de volkerenorganisa tie gevraagd, een onderzoek te doen naar door Britten en Fransen te Port Saïd begane „wreedheden" en soort gelijke daden van de Israëliërs tegen vluchtelingen in het gebied van Gnza. De schuldigen zouden moeten worden gestraft. De Egyptische regering beschuldig de Engeland en Frankrijk er van, dat zij met Israël hebben samengezworen om Egypte aan te vallen. Ook werden de twee eerstgenoemde landen er van beticht, dat zij de conventie van 1888 inzake de vrijheid van doorvaart door het Suezkanaal hebben geschonden. Deskundigen bespreken kunstwerken met behulp van reprodukties „De esthetische vorming van het Nederlandse volk op het gebied der beeldende kunsten op' een voor iedereen bevattelijke wijze, in het bijzonder ten bate van degenen, die dez$ vorming tot dusverre groten deels of- volledig ontbeerden, alsook van de jeugd", is het oogmerk dei- onlangs opgerichte stichting voor esthetische vorming door middel van de radio in woord en beeld, kortweg genaamd stichting „Open baar Kunstbezit". Aangezien het tentoonstellingswezen zo meent de stichting nimmer in staat zal zijn, zoals de muziek (door middel van de radio) en de dramatische kunst (door middel van de film) tot in alle uithoe ken van het land de grote massa te bereiken, heeft het bestuur ge tracht een cursus voor de radio, door middel van de combinatie visu eel (reproduktiesen auditief (teksten) opnemen, de kennis van het Nederlands openbaar kunstbezit binnen ieders bereik te brengen. Voorts wil zij tot het verwerven van goede lcunstprodukten aanspo ren. Deze cursus, die 11 januari 1957 een aanvang zal nemen, heeft prinses Beatrix gisteravond in een toespraak voor de radio bij het Ne derlandse volk ingeleid. De prinses zei onder meer. dat het volgen van de radio-uitzendingen en het verzamelen der reprodukties er toe kan bijdragen de liefde voor de kunst te doen groeien. De waarde van deze onuitputtelijke bron van schoon heid zal dan wellicht meer tot de men en spreken. „Hoe belangrijk dit radioproject is. moge blijken uit het feit, dat de vijf omroepverenigingen samen werken om dit idee de kunst tot U te bren gen te verwezenlijken. Het lijkt mrj bijna overbodig de wens uit te spreken, dat velen van U van deze unieke gelegenheid een dank baar gebruik zullen maken", aldus besloot prinses Beatrix. Wij vernemen nog dat alle radio luisteraars (dus ook degenen, die niet bij een omroepvereniging zijn aange sloten aan de cursus kunnen deelne- men. I Men hoopt er rekening mee hou- i dend dat er meer dan anderhalf mil- j ioen luisteraars zijn bij bet begin I van de cursus minstens 20.000 perso- j nen te hebben ingeschreven, i De abonnees ontvangen maande lijks vier op kunstdrukpapier gedruk te kleurenreprodukties naar kunst werken uit Nederlandse musea, die zullen dienen als illustratie bij de eerstvolgende vier uitzendingen. Bij de toezending van de tweede serie van vier reprodukties worden de verkla rende teksten, uitgesproken in de vier voorafgaande weken, bijgevoegd. De veertig reprodukties in de zomer zullen twaalf cursusuitzendingen moeten vervallen samengevoegd met de veertig bladen tekst, vormen jaarlijks een volledig deel. De uitvoering van het plan uitge gaan van de heer Joh. G. Werthelm uit Laren, thans secretaris van de stichting is mogelijk geworden door de voJLe medewerking van de geza menlijke omroepverenigingen, de di recties van de Nederlandse musea, het Prins Bernhard Fonds en door het stellen van een garantie en het ver schaffen van een subsidie de over heid. Zondagsrijverbod (Slot van pagina 1 beperkingssysteem, dat nu in werking treedt, zal worden uitgevoerd door een globale beperking van de afleveringen der aardolïemaatsohappijen aan de handel met genoemde "percentages. Het Bureau voor Aardolieprodukten houdt in nauw overleg met deze maat schappijen en de organisaties der han delaren toezicht op een juiste uitvoe ring. De minister van economische zaken doet een beroep op alle verbruikers om door een zuinig verbruik binnen de aldus gestelde grenzen een zo regel matig en evenwichtig mogelijke voor ziening van het economische leven met aardolieprodukten te helpen be vorderen. Dit zal het mogelijk kunnen maliën met ecu minimum aan formeel ingrijpen en met voorkoming van ern stige moeilijkheden aan de situatie, die door de verminderde aanvoer van aardolieprodukten is ontstaan, het hoofd te bieden. Verzoeken om ontheffing Het ministerie van verkeer en wa terstaat deelt mede, dat in het alge meen gunstig zal worden bescliikt op vei-zoeken om ontheffing van het zon dagsrijverbod \-oor of ten behoeve van geestelijken in de uitvoering van him ambt, zomede voor pers. radio en tele visie. chronische invaliden, ook indien zij niet zelf het motorrijtuig besturen en voor personen, die invaliden, zieken en ouden van dagen naai' en van de kerk vervoeren. Bovendien kan in dringende geval len van andere aard ontheffing wor den verleend. Eerst bedoelde catego rieën zullen met voorrang worden be handeld en kunnen zich eventueel ook mondeling tot de provinciale rijksver keersinspecties wenden. De rijksver keersinspectie voor Zeeland is geves tigd te Middelburg. Op liet verzoek' moet men vermelden: naam, adres en beroep van de aanvrager, zomede ken teken en soort van het motorrijtuig waarvoor de ontheffing moet gelden. Het Wereldgebeuren Beleefd Een echte gentleman", zeiden vrouwelijke loden van de Co- médie Frangaise. toen de Rus sische premier Boelganin het gezel schap achter de coulissen van het Bolsjoi-theater te Moskou had be zocht. En er zyn meer uitlatingen over de beleefdheid, de distinctie en de nette woordkeus, waardoor Boel ganin, man met een keurig baardje, gekenmerkt wordt. Toch is ook deze heer indertijd bij de geheime politie, de tsjeka. geweest, waarbij hij vol gens de bepaald niet zachtaardige methodes die daar worden toegepast de contra-revolutionairen te lijf ging. En ook is deze Boelganin, die later, als burgemeester van Moskou, er voor zorgde dat er boulevards, zes bruggen over de Moskwa, trolleybus sen en witte handschoenen voor de verkeersagenten kwamen, mede ver antwoordelijk voor wat er nu in Hon garije is gebeurd; inplaats van wit geschoeide hebben de leiders in het Kremlin nu zeker met bloed be smeurde handen. Men krijgt de indruk, dat keuer jagers en groot-inquisiteurs, zoals Boelganin en de zijnen, in hun eigen ogen en naar de mening van de mensen in hun directe omge ving geen verwerpelijke schepselen zijn; dat dat zij zelfs het aanzien van nette heren kunnen hebben. Boel- fanin gaat nog verder. Die schrijft rieven aan andere staatshoofden, waarin het lijkt alsof eigenlijk nie mand zo warm loopt voor de vrede en gerechtigheid als hij. Maar ook bij die gelegenheden is er wei eens een merkwaardige innerlijke te genspraak. Zo ontplofte er het afge lopen weekeinde een atoom-proef- bommetje op dezelfde dag, dat Boel ganin zijn handtekening zette onder een boodschap aan de regeringslei ders van de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en India, waarin onder meer werd voorgesteld, het vervaar digen en gebruik van atoom- en wa terstofhommen te verbieden. „Alle voorraden moeten worden vernietigd. Er mogen met onmiddellijke ingang- van heden geen proefnemingen meer ermee worden gedaan". Was de kern explosie in Siberië bedoeld, om het westen te laten weten, dat de Russen hun voorstel niet uit onmacht deden Of was het samengaan van de vredes boodschap met 'n ontploffing 'n bewijs voor de verdeeldheid van liet Krem lin, waar de ene groep hoogwaardig heidsbekleders voor gewelddadigheid en de andere meer voor overleg zou voelen In de Russische brief wordt vooige- gesteld, een nieuwe ontwapenings conferentie te houden, waarop de grote vier en voor het eerst ook India present zouden moeten zijn. In de voorstellen, waaronder de keurige Boelganin zijn handtekening zette, zit niet veel nieuws. Wel is er één punt, dat algemeen de aandacht trekt: de Russische regering zou nu bereid zijn, het plan van president Eisenhower voor wederzijdse inspec tie uit de lucht gedeeltelijk te aan vaarden. De luchtinspectie zou boven een gebied van achthonderd kilome ter aan weerszijden van de grens in Europa tussen oost en west moeten worden uitgevoerd. Waarom heeft Boelganin onder de gegeven omstandigheden een dergelijke ontwapenings- boodschap rondgestuurd? Hij moest zich toch herinnei-en, dat hij pas zeer kort geleden tot Engeland en Frank rijk een verkapt dreigement richtte, dat „een grote mogendheid" hen wel eens met raketten had kunnen aanvallen. Generaal Gruentlier had daarna, toen hij afscheid nam als opperbevel hebber van de Navo, gewezen op het gevaar van algehele vernietiging, waaraan de Sowjet-Unie zicli zou blootstellen bij een aanval op een der Navo-landen. Het is tot nu toe naar het schijnt, vooral de wederzijdse vrees voor dekemwapens en niet een idealistische instelling, die een gewa pend wereldconflict tegenhoudt. Waarschijnlijk hebben de Russen met hun nieuwe voorstellen de aandacht van de wereld willen afleiden van de terreur-metho- des die zij gebruiken om het Hon gaarse volk opnieuw te knevelen. Dat zij de luchtinspectie willen uitvoeren ..boven een gebied van achthonderd kilometer aan weerszijden van de grens in Europa tussen oost en west" zou kunnen wijzen op hun wens, die lijn als een blijvende afbakening van de westelijke en de communistische machtssfeer te zien. Nog afgezien van het feit. dat de luchtinspectie volgens Eisenhowers plan onmogelijk tot stroken van achthonderd kilome ter kan worden beperkt, zou het van westerse zijde' niet juist zijn, die grenslijn, het huidige „IJzeren Gor dijn", officieel te erkennen. Voor de naar vrijheid snakkende volken in Oost-Europa zou dat een morele klap betekenen." Het is niet waarschijnlijk dat Boelganin spoedig weer met- zijn westelijke collega's aan één tafel zit om een nette en beleefdg. toespraak te houden. NIOOLAI BOELGANIN beheerste Heerser r

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5