Telefooncentrale in Zierikzee officieel geopend Hoe de Zeeuwse bedrijven werken beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Zeeuwse Almanak CENTRALE OPFOK VAN HENNEN IN ZEELAND EEN SUCCES KLEUR VAN KLEDING SPEELDE AUTOBESTUURDER PARTEN Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 21 NOVEMBER 1956 HERFST 1957 AUTOMATISERING Aanwinst voor Schouwen-Duiveland Met het doorknippen van twee hoogspanningslijnen tassen miniatuur telefoonpalen opende de burgemeester van Zierikzee, mr. F. Th. Dijck- meester, dinsdagmiddag de nieuwe centrale van de P.T.T. In de Meelstraat. Volgend jaar zal dit gebouw het hart worden van een geheel geautomati seerd telefoonnet op Schouwen-Duiveland. Burgemeester Dijckraeester noemde in z'n openingswoord zowel het uiterlijk van het gebouw (als verfraaiing voor Zierikzee) belangrijk, als ook het „innerlijk", dat binnen kort de ingewikkelde apparatuur zal bevatten, die het eiland uit het isolement van de telefoon zal verlossen. De opening werd door een groot aantal PTT-functionarissen uit Den Haag en Breda bijgewoond. In de accukamer, die door vorm en bouw met de patrijspoorten, de in druk van een scheepsroef geeft, was tevoren een groot aantal genodigden bijeen gekomen. Uit Breda waren o.a. gekomen de directeur van het district, ir. R. Diks. de adjunct-directeur ir. E. H. M. Terheggen, de adjumct-admini- •etrateur C. S. Vis, de chef van de al gemene dienst, de heer H. Slot, de chef van de buitendienst de heer B. J. M. Ober, de sectiechef O. van der Woude en dienstkringleider L. van Sluis; voorts waren er de Zierikzeese PTT-directeur W. Kwant, het voltal lige college van B. en W., burgemees ter J. L. van Leeuwen uit Brouwers haven als lid van de Zeeuwse PTT- raad, ir. J. Kisjes, directeur van de centrale afdeling gebouwen, de archi tect ir. P. J. 't Hooft en ir. P. F. Bliek- man van de Haagse P.T.T. Na de koffie nam de heer Diks het woord, die de grond waarop de nieu we centrale verrees, historisch noem de. Niet alleen stond hier tot decem ber 1940 een gebouw van de poste rijen, maar bij de graafwerkzaamhe den stootten arbeiders op kelders en gewelven; zelfs werd een Jacoba- kannetje gevonden. Spr. herinnerde aan het werk dat tot eind 1940 in het oude gebouw gebeurde en memoreer de dat het februari 1954 werd, voor dat opdracht voor de bouw van een centrale gegeven werd. De heer Diks wees er ten over vloede op, dat deze opening nog niet de automatisering van het telefoon net betekent; dat wacht nog tot herfst 1957. Spr. bracht dank aan aanne- Chef ar ine „4" lie wordt beichormd door het bestanddeel Cheft mers en gemeentebestuur voor de vele hulp; laatstgenoemd college was hij zeer erkentelijk voor de houding met betrekking tot de zendmast op het gebouw. Burgemeester Dijckmeester noemde de nieuwe centrale een aanwinst voor de stad om verschillende redenen. Niet alleen krijgt het uiterlijk van de stad een verfraaiing het stads- schoon speelt hier altijd een grote roll maar de automatisering zal meehelpen het gevoel van isolement te verminderen. Dain zal er met een gevoel van weemoed afscheid geno men worden van een speciale wijze van telefoneren, waarbij men soms lang moet wachten en op ongelegen ogenblikken wordt afgebroken, zo zei de heer Dijckmeester, die meende dat Zierikzee zichzelf kan gelukwensen met het pand in de Meelstraat. De secretaris van de Zeeuwse Ka mer van Koophandel, de heer A. S. de Jonge, verbaasde zich over de frequentie waarmee de P.T.T. na de oorlog telefoongebouwen verrijzen doet. SchouwenDuiveland geluk wensend hoopte hij, dat het gebouw een monument mag worden van ken tering in de lange reeks beproevingen. De architect, ir. 't Hooft, releveer de de vele moeilijkheden waarmee hij tijdens de bouw te kampen had. Over de straalzendtoren, die nogal veel stof deed opwaaien, zei spr, dat tij dens de bouw de noodzaak groeide van deze communicatie via een straal- zendapparaat. Op uitnodiging van ir. Diks be gaf het gezelschap zich daarop naar de verdieping boven de sous- terrain, waar burgemeester Dijck meester door het verwijderen van de telefoondraden, de centrale of ficieel in gebruik stelde. De geno digden maakten daarop een wan deling door het fraaie gebouw. De centrale bestaat uit drie ge deelten. In het gedeeltelijk nog lege sousterrain zijn accukamer, machine kamer en het noodagregaat, alsmede de kabelkelder. Daarboven bevinden zich de bureaus van de buitendienst en de magazijnadministratie. De twee de verdieping is bestemd voor de au tomatische telefoondienst. Na deze officiële opening zullen de ruimten met de apparaten worden ge vuld, die volgend jaar de gelegenheid scheppen om SchouwenDuiveland een automatisch telefoonnet te geven. (Slot van pag. 1) men enkele jaren geleden besefte, daé men op de oude wijze niet kon voortgaan. Er moest gemechani seerd worden en gemoderniseerd. Om een klein voorbeeld te noemen. Men gebruikte vijf flinke stalen kasten voor het opbergen van de duizenden stamkaarten, der inge schrevenen in het Handelsregister. Het zag er naar uit, dat er nog drie kasten nodig warenen dat de acht kasten dan een apart vertrek zouden vullen t Dat was te veel en daarom ont wierp men een kleine stamkaart •van stevig maar dun papier en nu zit dat, wat vroeger de inhoud zou Sin van acht grote kasten, in één elne stalen kast met 8 laden Na dit eenvoudige voorbeeld een In drukwekkender voorbeeld. Dank zij de mechanisatie kan de boekhoudaf de ling tot 500 giro-betalingen per dag in één handeling afboeken, waarvoor vroeger minstens twee dagen nodig waren! VAN w TOT RIJWIELPAD. Aan het eind van deze maand wordt een begin gemaakt met de aanleg van een rijwielpad langs de weg Terneu- zen-Siuiskil, aan de oostelyke zyde van het kanaal van Terneuzen naar Gent. Het zyn voornamelijk schoolkin deren en arbeiders, die van deze weg gebruik maken. Daar het verkeer tij dens de spitsuren zeer Intensief Is, wordt de verkeersveiligheid door de aanleg van dit fietspad in sterke mate bevorderd, zo meent de A.N.YV.B.. Het rywielpad krijgt een breedte van 3 TELEFOON... In een groot deel van West Zeeuwsch-Vlaanderen is de telefoon thans geautomatiseerd en dat brengt zo leerden wy, voor vele telefoonbe- zitters weer nieuwekleine pro bleempjes met zich. Zo was men voorheen gewend de hoorn van het toestel rustig naast de haak te deponeren, wanneer men niet gestoord wilde worden. Die han deling verrichtte ook het hoofd van oen gezin in Sluis, toen hij 's avonds met zijn echtgenote uit ging. Hij wil de er zeker van zijn, dat de slapende kinderen niet. door het rinkelen van de telefoon gewekt zouden worden. Weliswaar kwam er een ietwat ■merkwaardig geluid uit de hoorn maar dat was te zwak om in de slaapkamers gehoord te worden De volgende morgen stond er een levensgrote PTT-auto voor de deur. De storingsdienst, meldde zich om de telefoon te repareren. „Maar hij is met kapot", betoog de mevrouw en toen volgde een diep gaand onderzoek. Hierbij kwam aan het licht, dat een „verklikker" op de centrale het meldt wanneer ergens bij een abonnee de hoorn blijvend naast het toestel wordt gedeponeerd. Dat toestel wordt dan ■onmiddellijk als „defect" geboekt. „Maar daar weet ik wel raad op", sprak een goede kennis. ,J)an moe ten jullie voortaan de Centrale in Oostburg bellen. Dan plakken ze een papiertje op je nummer en,dan wordt je niet gestoord" Dat werd de eerstvolgende keer prompt geprobeerd. Maar ook die vlieger ging niet op. „Dat moet schriftelijk in Breda aanvragen"zo luidde het antwoord. Ook in West Zeeuwsch-Vlaanderen zal men moeten leren berusten in de zegeningen van de moderne techniek! meter. Venvacht wordt, dat het om streeks het midden van het volgend jaar gereed zal zijn. NIEUWE STEIGERS Ook uit een ander gedeelte van de Erovincie worden verbeteringen voor et verkeer gemeld, zij het dan voor het verkeer te water. Dit geldt in de eerste plaats de vijf nieuwe steigers, die ln de vluchthaven Stoofpolder te Bruinisse zijn aangebracht. Bovendien heeft de havenmeester van deze Schouwse havenplaats op het zuidelijk havenhoofd een centrale post aange bracht, van waaruit hij met behulp van luidsprekers de binnenlopende schepen naar hun plaatsen kan diri geren. Voor de naar België varende schepen is op het noordelijk haven hoofd naast de peilschaal een bord aangebracht, waarop de schippers wordt meegedeeld, wanneer de haven van Wemeldinge vol is. ZEEUWEN. Zeeuwen hebben een sterk ge voel van verbondenheid. Dit komt vooral tot uitdrukking, wanneer zij niet meer langs de boorden van de Schelde woonachtig zyn. Zodra zy dan elders in den lande elkaar in het oog krygen, dan wordt er prompt een Zeeuwse vereniging opgericht. Ook Hilversum vr\'r\ vorvnip-intr Tlii stnat h kent zo'n vereniging. Zij staat bekend onder de naam „De Zeeuwen". Za-: terdag aanstaande vieren onze provinciegenoten in de radiostad het tienjarig bestaan van hun club. In het „Hof van Holland" zal er een feestavond zyn, die wordt ver zorgd door de „Drie Musketiers". OP HET WITTE DOEK. Vele inwoners van 's-Gravenpolder hebben vorige week zich zelf op het witte doek gezien. In het gebouw „Ons Dorpsleven werd de film vertoond, die enige tijd geleden op initiatief van enkele inwoners van 's Gravenpolder werd opgenomen. Er waren drie voor stellingen, die in totaal door 450 per sonen werden bezocht. Het vereni gingsleven was op deze film niet ver geten. Ook het uitrukken van de brandweer werd in beeld gebracht. Met deze enkele aanwijzingen moet volstaan worden, omdat het niet de bedoeling is hier een volledige be schrijving van deze gemechaniseerde administratie te geven. Beoogd werd slechts een vluchtige indruk te geven van de wijze waarop de Middelburgse kamer van koophan del zich prepareerde op de voortdu rende groei van haar taak. Vestigingsvergunning Keren we nu een ogenblik terug tot het schoonheidsverzorgingsbedrijf en de handel in gebruikte goederen uit de aanhef van dit artikel. Deze twee soorten bedrijven behoren tot een reeks van elf branches, die vermoede lijk vóór 1 januari 1957 onder nieuwe vestigingsbesluiten worden gebracht, en waarvoor op dit ogenblik een z.g. spertijd is afgekondigd. Zodra voor een bedryi zo'n vestigings- besluit (op frond van de vestigings wet bedrijven 1954) is afgekondigd zullen de bedrijfseigenaren uit dé be trokken branche zich tot de kamer van koophandel moeten wenden om een nieuwe vestigingsvergunning. Het secretariaat van de Middelburg se kamer van koophandel verwacht totaal uit de elf branches bijna 2000 aanvragen voor vestigingsvergunnin gen en bijvoorbeeld alleen reeds 577 van „Horeca"-bedrijven. Men stelt zich voor de verwerking van al deze aanvragen te vergemakkelijken door het houden van zitdagen in bepaalde filaatsen, terwijl voorts zoveel moge- ijk in overleg gewerkt zal worden met de organisaties in de betrokken branches. De branches zijn: reistoe- middelingsbedryfaannemersbedrij ven; schoonheidsverzorgings- en ge- laatsverzorgingsbedryvenhandel in gebruikte goederen; begrafenisbe- drijf; toneelkappers- en grimeursbe- drijf; tegelzettersbedrijf (komt onder aannemersbedrijf); horecabedrijven; kappersbedrijven (niet vanuit een in richting) verlichtingsartikelen ver- vaardigingsbedi'ijfleesbibliotheekbe- drijf. Bovendien moeten enkele branches uit de bouwnijverheid en het kappers- bedrijf, die reeds vielen onder de ves tigingswet kleinbedrijf 1937 straks nieuwe vestigingsvergunningen aan vragen omdat er ook voor deze be drijven een nieuw vestigingsbesluit in de maak is. Omvangrijk werk Te verwachten is dat alle bedrijven die thans nog onder de oude vesti gingswet 1937 vallen geleidelijk via nieuwe vestigingsbesluiten onder de vestigingswet 1954 gebracht zullen worden. Dit zou betekenen, dat uitein delijk circa 7500 bedrijven in het rayon van de Middelburgse kamer van koophandel onder deze nieuwe wet komen. De kamer van koophandel beschikt overigens via haar eigen Handelsre gister reeds over de „gegevens" van praktisch al deze bedrijven. Bovendien heeft het personeel van de kamer ten behoeve van het landelijk bedryfs- register, dat wordt bijgehouden door het Centraal Registratiekantoor voor Detailhandel en Ambacht in de ach terliggende 114 jaar nog eens alle in schrijvingen van de Zeeuwse eilanden geverifieerd. Dit landelijk register is dus geheel, „synchroon" met de registers van de kamer, hetgeen de administratieve arbeid vergemakkelijkt als straks ge leidelijk meer bedrijven onder de nieuwe vestigingswet 1954 worden ge bracht. Er zijn wel eens mensen, aan wie Advertentie j een weldaad voor de heel! Koningstijger valt mail aan Bij een van zijn bezoeken aan de stal len stopte Martin een mandril-aap Iets lekkers toe, wat blijkbaar de afgunst wekte van een Bengaalse konings tijger pal ernaast, die met een nijdige grauw uithaalde. Nog net op tijd kon Martin wegspringenen met de stok van zijn rijzweep gaf hij de tijger een tik op de uitgestrekte klauw. On der woedend gebrul trok de tijger zich terug. Toen Martin de volgende dag weer passeerde, zag hij dadelijk dat de tijger hem herkende en vijandig nakeek Hoe moet dit aflopen J. van Doveren en Fred Thomas, de befaamde circus kenners, vertellen het U in het enige Nederlandse standaardwerk „De Bon te Droom van het Circus". Spanning, ontroering, humoren alles is wéér gebeurd! Wat een aanwinst voor uw boekenkast! Voor slechts ƒ2,50 kunt U dit histo rische boekwerk bestellen bij het Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag, of rechtstreeks ko pen bij uw roomboter-leverancier. De bijbehorende prachtige kleuren platen en realistische fotoreproduk- ties ontvangt U gratis voor de rijks- botermerken. Op elk pakje roomboter treft U er één aan. Neem een pakje extra voor de zondag! Weg Poortvliet-Sint- Annaland wordt 30 nov. geopend. Door commissaris der koningin De commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, zal op vrijdag 30 nov., 's mid dags om vier uur, de nieuwe weg van Poortvliet naar Sint Annaland op het eiland Tliolen, officieel openen. De opening van deze weg zou reeds eerder zijn geschied, maar moest toen uitgesteld worden. De commis saris van de koningin zal de weg openen op het kruispunt van deze weg met de Noorddijk, nabij de boer derij „Steil Aprel". Na deze gebeur tenis zullen commissaris en geno digden in het gemeentehuis te Sint- Annaland worden ontyangen. Raad Zouteiande tegen de verkoop Willibrordusput Onteigeningsperikelen door verbetering van zeewering De gemeenteraad van Zouteiande, die dinsdagavond onder voorzitter schap van burgemeester D. Kodde, heeft besloten de Willibrordusput niet te verkopen voor het bedrag van f 3500 (plus f 13 voor de grond), dat door de centrale commissie was vast gesteld. B. en W. waren van oordeel, dat de put voor dit bedrag niet ver plaatst kon worden en stelden daar om voor niet tot verkoop over te gaan. Vermoedelijk zal de Willibror dusput, die wegens werkzaamheden aan de zeewering moet verdwijnen, nu in de onteigeningen worden be trokken. De heer K. Wouters (a.r.) deed een tegenvoorstel, om wel tot verkopen over te gaan, maar dit werd met twee tegen vijf stemmen verworpen. Vervolgens werd een voorstel be sproken om, aangezien het nodig is een geschikte plaats te vinden voor de herbouw van het pand van de heer Gabriëlse (café), van de heer Adriaan Coppejan aan te kopen de schuur Duinweg 46, groot 835 m2, voor f 30.000 en dit perceel door te ver kopen aan de heer G. Gabriëlse voor de prijs van f 7.50 per m2. De heer Gabriëlse was dan bereid het bedrag van f 5200, dat hem werd toegekend als vergoeding voor herbouw op min der geschikte plaats aan de gemeente af te staan. Na langdurige discussies werd dit voorstel in stemming ge bracht, maar de stemmen staakten. De heren K. Wouters (a.r.), J. Wisse (a.r.), en J. Riem ens (c.h.) waren te gen. Aangezien dit gebeurde in een voltallige vergadering is het voorstel verworpen. Tijdens de rondvraag vroeg de heer J. Riemens hoe het stond met de grond voor de nieuwe school. De voorzitter antwoordde, dat deze zaak nog niet helemaal voor elkaar was. Wat de nieuw aan te leggen weg be treft: het bestek i« in handen van bouw- en woningtoezicht. Ook in de bouw van de acht gemeentewoningen was nog weinig lioht te zien, aldus de voorzitter. HOOFDBESTUUR V.P.Z. BIJEEN Dr. G. Wagenaar ere-voorzitter Het hoofdbestuur van de V.P.Z. (Vereniging tot bevordering van de pluimveehouderij in Zeeland) heeft in zijn dezer dagen, met de opfokkers en kuikenbroeders gehouden vergadering in hotel „Centraal" te Goes, de centrale opfok in 1957 geregeld. Ook in 1956 werden met deze centrale opfok weer gunstige resultaten bereikt. Terwijl in 1955 totaal 23.000 jonge hennen werden goedgekeurd, steeg dit aantal dit jaar tot ongeveer 29.000. In dezelfde vergadering werd afscheid genomen van dr. G. Wagenaar, die in verband met zijn benoeming tot hoogleraar te Utrecht, zijn functie als voorzitter der V.P.Z. moet neerleggen. Nadat tal van sprekers de scheidende hadden dank gebracht voor zijn werk als voorzitter van de V.P.Z., werd hij tenslotte tot ere-voorzitter van deze vereniging benoemd. Bij de opening kon de voorzitter o.m. een deputatie van opfokkers uit de Zuid-Limburgse bond verwelko men. Deze waren speciaal naar deze vergadering gekomen om zioh op de hoogte te stellen van de werkwijze van de Centrale Opfok. Nadat enkele ingekomen stukken waren behandeld, werd overgegaan tot het vaststellen van het reglement van de centrale opfok voor 1957. Een commissie had reeds de wijzigingen uitgewerkt. ATtakelgewijze werd het reglement voorgelezen, op enkele pun ten aangevuld, terwijl ook nog enkele veranderingen werden aangebracht. Aanbesteding De rentmeester der domeinen te Breda besteedde in het openbaar aan het leveren en aanbrengen van leidin gen voor elektrisch licht c.a., in vier landbouwsehuren in de Braakmanpol der. Er werd als volgt ingeschre ven: fa. N. de Rijdke en De Smet Westdorpe f 6450; fa. H. H. de Gier, Rotterdam Zuid, f 5771.26; fa. Groen en AJdenkamp, Woerden, f 4650; H. W. Houg, Zaamslag f 4345; W. J. de Bruvn, Terneuzam f 3635. De gunning werd aangehouden. KANTONGERECHT TERNEUZEN Lichte straf na ernstig ongeval bij Kloosterzande Op de rijksweg te Kloosterzande gebeurde woensdagmorgen 19 sep tember j.l. een ernstig verkeersonge val, waarby de 22-jarige L., onder wijzer. te Kruiningen, liet leven ver- verloor en de wachtmeester der Kon. Marechaussee T. uit Axel zeer ernstig werd gewond. De onderwijzer reed op zyn motor achter een van het veer. (Advertentie een lichte schiik om het hart slaat wanneer ze lezen aan welke eisen ze volgens de vestigingswet moeten vol doen om een bedrijf te mogen leiden. Die eisen hebben betrekking op han delskennis, vakbekwaamheid en kre dietwaardigheid. De wet kent echter overgangsbepa lingen. Zo heeft de kamer van koop handel te Middelburg van januari tot september 1956 reecis 177 aanvragen behandeld van bedrijfseigenaren, die vrijstelling vroegen voor vakbe kwaamheidseisen en 93 aanvragen van eigenaren, wier handelskennis nog niet „gelegaliseerd" was. Het se cretariaat van de kamer van koop handel Is steeds bereid deze mensen van advies te dienen. Men behoeft daarvoor niet naar een adviesbureau te stappen, dat tegen een stevig honorarium alleen maar dezelfde formulieren invult, die het personeel van de kamer van koophan del gratis behandelt! Perkpolder komende vrachtauto met aanhangwagen. Terwijl de bestuurder van deze auto naar links de Maria- dijk opreed, naderde uit tegenoverge stelde richting de eveneens per mo tor zynde wachtmeester. Deze week om een aanrijding met de auto te voorkomen naar links uit, maar hij botste toen tegen de hem tegemoet komende motorrijder. Voor de Terneuzense kanton rechter, mr. H. van den Belt, stond dinsdag de vrachtautobe stuurder A. van der P. uit Rot terdam terecht, die ten laste was gelegd, dat hij aan de tegenligger de wachtmeester geen voor rang zou hebben verleend. Een drietal getuigen, van wie één décharge, werd in de zaak gehoord en daarby kwam vast te staan, dat de chauffeur vóór hij de weg met zijn 15 meter lamge samenstel over stak, behoorlijk op tijd de richtingaan wijzer had uitgestoken en gelet had op het achterop komend verkeer. Niemand der getuigen, en ook de chauffeur zelf niet, had de tegenlig ger, de marechaussee-motorrijder, zien aankomen. De chauffeur weet dit aan de kleur van het uniform en het motorrijwiel, die niet afstaken te gen de langs de weg staande bomen en beplanting. REQUISITOIR. De ambtenaar van het openbaar ministerie, mr. P. Schenkenbei'g van Mierop, wees er in zijn requisitoir op, dat er zijns inziens geen sprake is geweest van enige aanmerkelijke schuld bij de verdachte. Om een of andere reden heeft deze de wacht meester niet gezien en het is aanne melijk, dat dit kwam door de kleur van bomen en haag en van kleding en motor. Van grove schuld is geen sprake, van geringe echter wel, aoch bij de beoordeling zullen de zeer ern stige gevolgen in dit geval geen rol mogen spelen, temeer niet omdat de chauffeur als zeer zorgvuldig be kend staat. De ambtenaar kwam tenslotte tot een eis van 25 of 5 dagen. Na pleidooi van mr. Heeg, die er o.m. op wees, dat de verkeerswet zijns inziens teveel uitgaat van de ideale of robotmens en die verder en kele omstandigheden naar voren bracht, die medé tot het ongeluk heb ben kunnen leiden, o.m. de snelheid, waarmee de wachtmeester, die de boot nog wilde halen reed, en die tenslotte ontslag van rechtsvervol ging vroeg, deed de kantonrechter onmiddellijk uitspraak. Mr. Van den Belt wilde de gering heid van de schuld in zijn vonnis tot uiting laten komen en legde 10 of 2 dagen op. Zowel ambtenaar als verdachte de den afstand van hoger beroep. In tegenstelling tot vorige jaren toen alleen jonge hepnen van 9 we ken in aanmerking kwamen, zullen deze inu worden gekeurd op leeftijden van 6 weken en van 9 weken en ou der. Ook zal niet meer de eis worden gesteld, dat een met gras begroeid terrein beschikbaar moet zijn. Bij de centrale opfokkers is in 1956 de verkoop van goedgekeurde hen nen vlot verlopen. Alle hennen wer den afgeleverd, terwijl verschillende opfokkers zelfs niet aan alle aan vragen konden voldoen. De kippen houders beginnen steeds meer gekeur de jonge hennen te vragen, wat als een bewijs kan worden gezien, dat de centrale opfok in de juiste rich ting werkt. De opfokkers zullen een drachtig «moeten samenwerken door prima eendaagse hennetjes met de meeste zorg op te fokken om dan op gezette tijden alleen uitstekend fok- materdaal af te leveren, nadat de hen netjes door de keurmeester zijn goed gekeurd en van een vleugelmerk zijn voorzien. Hiermee wordt het vertrou wen van de kippenhout^ers gewonnen. Ieder jaar blijkt weer, dat jonge hen nen van onbekende afkomst, dikwijls niet aan normale eisen voldoen. Er moet geen bescherming bij de regering voor de opfok worden ge vraagd. doch de opfokkers zullen elk aar niet moeten bedriegen door be neden de overeengekomen prijzen af te leverenmet zorg goede jonge hen nen moeten fokken en door tevens eerlijk te handelen, het vertrouwen van de afnemers moeten winnen. Besloten werd door gepaste recla me de kippenhouders op te wekken alleen bij de centrale opfokkers te kopen. Rondvraag. Bij de rondvraag bracht de heer Schouls dank aan de sexer, de heer Doeselaar, voor de vlotte en prima wijze waarop hij de kuikenbroeders heeft gediend. Zelfs tijdens de strenge vorstperiode was hij steeds op de af gesproken tijd aanwezig. De heer Doeselaar deed enkele me dedelingen over de regeling voor de kuikenbroeders in 1957. Een en an der wordt verder onderling geregeld. Namens de Z.-Limbürgse deputatie sprak de heer Simpelmans een dank woord. Hij gaf de verzekering, dat men een leerzame vergadering had meegemaakt. Het is de bedoeling om ook in Z.-Limburg een centrale op fok te stichten. Vervolgens deelde de voorzitter, dr. Wagenaar mede, dat hij thans voor het laatst als voorzitter van de V. P.Z. optrad. Hij dankte voor de mede werking die hij mocht ondervinden. Met genoegen had hij steeds de he- langen van de V.P.Z. behartigd. De vice- voorzitter, de heer Boone, dank te dr. Wagenaar voor het vele werk, dat deze in de afgelopen zes en half jaar als voorzitter heeft verricht. Vooral door zijn doortastendheid heeft de vereniging de rampslachtoffers in 1953 belangrijk kunnen steunen. Ook de centrale opfok, zoals deze thans werkt, is voor een groot deel aan dr. Wagenaar te danken. De leden verheugden zich in zijn promotie, doch zien hem node vertrekken. Ook het oud-hoofdbestuurslid, de heer I. van Cruyningen, uit wiens handen dr. Wagenaar destijds de voor zittershamer overnam, sprak woor den van dank aan de scheidende. Na dat nog verschillende sprekers zich tot de aftredende voorzitter hadden gericht, beantwoordde deze allen per soonlijk.. De heer Boone deed tenslotte mede deling van de benoeming van dr. Wa genaar tot ere-voorzitter van de V.P.Z. VANDAAG, middelburg Electro: „De wereldzee", a l 19 en 21.15 uur; Provinciale Bi bliotheek: Tentoonstelling Belgische boeken, 10—12.30 en 13.30—18 uur. VlissJngcn Alhambra: „Gedoemd te zwijgen", (a.l.) 19 en 21 uur; Luxor: „Spionage rondom Triest", (14 jr.). 20 uur; Concerbgebouw: feestavond A.J. C„ 19.30 uur; kunsthandel Bikker: ten- toonstellinig werken A. PM, 9—1230 en 14—18 uur. Goes Graind: „Ontsnapt uit Chlku Sh-an", (14 jr.), 20 uur. De Prins van Oranje: filmavond Jonge Kerk, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2