Het gist en rommelt in de Reinaertstad Zestiende eeuws kerkgebouw in Kruiningen nu gerestaureerd SCHRIJF- EN TEKENWEDSTRIJD COMITÉ KINDERPOSTZEGELS WOENSDAG 21 NOVEMBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TOCH NIET ZO GEMOEDELIJK? Vroede vaderen schreven een brief MET Z'N PLECHTIG zwart omfloerste, enigszins omvangrijke lichaam, met een mal krom pijpje tussen de tanden geklemd en met het platte hoofddeksel, dat de geestelijken in het zuiden altijd iets schelms geeft, was de pastoor, die daar in Hulst op de Markt stond, een toon beeld van de gemoedelijkheid, die men de (Zeeuws) Vlamingen zo gaarne toedicht. Hij stond er in de devote, zachtgele lichtcirkel van een straatlantaarn en hij wachtte op de bus. Zo ogenschijnlijk vol geduld. Volkomen passend in het beeld dat men zich veelal van dat idyllische Hulst met z'n wallen en z'n raadhuis, z'n basiliek en z'n grappige straatjes, vormt. Van Hulst, de Reinaertstad Maar wie zal nagaan of de typering van die gemoedelijke pastoor niet vol slagen onjuist was? Wie weet, stond daar in die devote, zachtgele licht cirkel die avond wel een vaatje bus kruit, een bullebak van een man, die ten prooi aan heftige opstandigheid, aan doffe woede misschien wel, z'n tanden stond stuk te bijten op dat zelfde malle, kromme pijpje! 't Is niet waarschijnlijk, maar mo gelijk is het wel! Evenzeer mogelijk als liet feit, dat het op het ogenblik in het idyllische Hulst ook rommelt en gist, zo zeer zelfs, dat een goed toe hoorder het hier en daar venijnig kan horen sissen. Zoals nog vorige week het geval was, toen burgemeester en wethouders stoom hadden afgeblazen en toen een plaatselijke journalist die afblazerij dewelke men gaarne had geheim gehouden in zijn blad pu bliceerde onder de kop: „Gemeente bestuur breekt met Reinaertcomité" en die toen zonder nader op achter- ronden in te gaan en zonder verdui- elijkend commentaar de navolgende brief van B. en W. aan de „Heren leden van het Reinaertcomité" liet af drukken: „De verhouding tussen ons colle ge en uw comité in zijn huidige sa menstelling is dei-mate, door ge dragingen tegenover en uitlatin gen aan ons adres, verstoord, dat een basis van samenwerking niet meer aanwezig kan worden geacht. Wij misprijzen ten zeerste de, zo wel in uw vergaderingen als in het openbaar gebezigde uitdrukkingen en platvloerse, cultuurloze scherts in de richting van ons college of van individuele leden. De methode, om het door één onzer wethouders op een vergadering gesprokene, buiten zijn voorkennis, door band opname vast te leggen, behoeft voorzeker geen enkel commentaar. Het is onbegrijpelijk, hoe de mees ten van U zo tolerant zijn ten op zichte van feiten, welke op zijn zachtst gezegd getuigen van wei nig respect voor de overheid. De tegenwerking van uw comité bij de effectuering van raadsbesluiten Is daarvan evenzeer een uiting." Dat is allemaal niet gering! „Platvloerse, cultuurloze scherts", een „bandopname buiten voorken nis" en „weinig respect voor de overheid". Dat alles duidt toch minstens op enkele meningsver schillen, die ook ten nauwste de burgerij van het goede Hulst, zo DE VOS REINAERDE lachende derde? (FOTO P.Z.C.) innig verbonden aan de Reinaerts- feesten, raken. Enige opheldering zou wellicht niet overbodig zijn. „Kunnen wij een gesprek met U hebben over deze kwestie?" zo vroe gen wij de heer A. L. S. Lnokefeer, burgemeester van Hulst. Zijn ant- "woord was even duidelijk als kern achtig: „Dat kunt TJ niet", zo luidde liet, waarna de burgemeester er aan toevoegde, dat dit zijn antwoord niet als een onheusheid was bedoeld, maar dat hij, noch zijn wethouders, pubMkatie wenste. Ondanks het feit, zoas wy opmerkten, dat B. en W. van Hulst deze kwestie met hun rond- schrijven aan de (12) leden van het Reinaertcomité reeds in de openbaai- heid hadden gebracht. V oor geschiedenis De kwestie heeft "uiteraard, zoals alle kwesties altijd hebben, een voor geschiedenis, die begonnen is met een gemeentelijke subsidie van f 1000. voor de aankoop van stof voor te ma ken kostuums, die in de Reinaert- optocht gedragen werden. De burgers van Hulst, leden van de diverse buurt verenigingen, vervaardigden die kos tuums zelf, gaven er tijd en moeite aan en leverden zo nodig zelf nog ont brekende „onderdelen". Na afloop van de feestelijkheden vroeg het Reinaert comité een bespreking aan met B. en W. over 't bewaren van de kostuums, waarbij men tevens zou spreken over de mogelijkheid tot overname van de kostuums door het comité. Die bespreking is nooit gehouden. In plaats daarvan ontving het Rein aertcomité een briefje van B. en W. met de mededeling, dat de kostumm3 ingevolge een raadsbesluit bezit der gemeente waren en in het bezit van de gemeente gesteld dienden te worden. De gemeente zou dan bepalen hoe en waar de kostuums bewaard zouden kunnen worden. B. en W. verzochten het comité de kostuums in het stad huis af te geven. Naderhand schreven B. en W. nog een briefje, waarin me degedeeld werd, dat een onderhoud in overweging genomen zou worden, na dat de kostuums ingeleverd zouden zijn. Het Reinaertcomité heeft toen op zijn beurt geantwoord, dat aan de ver tegenwoordigers der buurtverenigin gen een mededeling was gezonden over tijdstip en plaats van inlevering der kostuums. De dag daarna ontving het comité het in dit artikel gepubliceerde schrij ven van B. en W. Geen „band" Willem, die de 3Luloc maakte, kan nimmer bevroed hebben, dat Reinaert, de felle met de rode baerde, zijn gees teskind, nog in '56 zoveel verwarring en narigheid zou stichten in het Zoete Land van W'aesMaar het heeft er wel alle schijn van, dat prof. dr. AV. G. Hellinga, uit Amsterdam, de spijker grandioos op de kop sloeg, toen hij in de academische zitting van liet eerste Reinaertfeest in Hulst (31 mei 1954) o.m. betoogde: „het behoort tot de es sentie van het middeleeuwse dieren epos „Van den Vos Reinaerde", dat de geleerden elkaar nu nog in de haren zitten over de juiste plaats, waar au teur Willem z'n epos plaatste" Het zijn op het ogenblik nu wel niet direct geleerden, die elkaar in de ha ren zitten en het gaat evenmin over de plaats van het epos, maar men zit elkaar toch onmiskenbaar in dë.haren. Over de Reinaert! „De methode, om het door één onzer wethouders op een vergadering ge sprokene, buiten zijn voorkennis, door bandopname vast te leggen, behoeft voorzeker geen enkel commentaar", zo schrijven B. en W-. van Hulst. Maar die methode heeft dat com mentaar juist zo broodnodig! Waait er is helemaal geen bandopname! En ge steld, dat er een bandopname zou zijn zo vragen velen zich af, zou dat dan zo bezwaarlijk zijn? Was 's wethou ders woord niet voor herhaling vat baar Men ontkomt niet aan de indruk, dat enige leden van het Reinaertcomité met een verhaaltje over een bandop name, het vosje waardig, een proef ballonnetje hebben willen oplaten en indien zulks inderaad het geval is, dan dient gezegd, dat die vlieger vlot en zonder mankeren is opgegaan. Van verschillende zijden verklaarde men ons met nadruk, dat er beslist geen bandopname van de bedoelde vergade ring bestaat. „Platvloerse, cultuurloze scherts in Naar het schijnt zijn er destijds in een opgewekte vergadering en kele boertige opmerkingen gelan ceerd in een parodie op.jawel, op de Reinaert, want ook in deze hedendaagse geschiedenis komt voortdurend de spitse rode baard van „de felle" om de hoek kijken. In die parodie dan wei-den bestaan de Hulster toestanden onder de luimige loep genomen en ook de vroede vaderen ontkwamen daar niet aan. „Cultuurloze scherts"? Ach, welk een zwaarwichtige woorden in een stad. die zich tot Reinaertstad maakte! DERTIG JAAR „VOOR HET KIND" Expositie „Vijfduizend jaar schrift en schrijven". Van 11 december 1956 tot 11 maart 1957 zal in Amsterdam de internatio nale tentoonstelling „5000 jaar schrift en schryven" worden georganiseerd „Tegenwerking bij de effectuering van raadsbesluiten" Tja. dat klinkt ernstig. Dat slaat dan op die kostuumgeschiedenis, maar als onze bronnen juist zijn (en er is geen enkele reden om aan te ne men dat ze onjuist zouden zijn! dan is het Reinaertcomité als eerste met het voorstel gekomen om over deze zaak eens in gemoede te praten. „Hulst maakte zich onmiskenbaar tot „Reinaertstad"! schreven wij in mei 1954. Het /.iet er naar uit, dat dit in meer dan één opzicht historische woorden zijn geweestWij menen zelfs te heb ben opgemerkt, dat de bronzen Rein aert, dat kostelijke standbeeldje van het lepe Vosje in Hulst, sinds enkele weken nog sluwer grijnslacht dan hij toch al deed. Maar dat kon ook ver beelding zijn door het Koninkljjk Instituut voorde Tropen in samenwerking met de stichting het Amsterdams Schriftniu- senm. Ilr. W. Drees heeft van deze tentoonstelling het beschermheer schap aanvaard en zal de tentoon stelling op 11 december a,s. oppnen. Teneinde deze tentoonstelling nu tot in de verste hoeken van ons land j bekend te maken en het feit te her- I «It-nkeu dat door het Nederlands ('«- I mité Mior Kinderpostzegels dit jaar de kinderpostzegels voor de 30e maal worden uitgegeven, werd door de stichting Jfct Amsterdams Schrift- museum, liet Koninklijk Instituut voor de Tropen en het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels de Na tionale Schrijf-, Teken en Kleurwed- strjjd 1956 uitgeschreven. Hiervoor weixl door het Amster dams Sehriftmuseum met medewer king van het Departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen aan 10.500 scholen voor algemeen vormend onderwijs „De Wedstrijd- krant van Nederland" toegezonden, waarin de voorwaarden e.a. werden vermeld. De prijzen werden beschikbaar ge steld door de Federatie van de Ned. Ver. v. d. Kantoorboekhandel en de Bond van Leveranciers aan de Kan toorboekhandel Beleka. Het voor deze wedstrijd benodigde tekenpapier werd door de georgani seerde kantoorboekhandel gratis ter beschikking van deelnemende leerlin gen en/of scholen gesteld. De belangstelling van de Neder landse schoolwereld is zó groot, dat een nieuwe hoeveelheid papier moest worden aangemaakt om aan de viaag te kunnen voldoen. Door de 1200 deelnemende kantoorboekhandelaren werd reeds meer dan 400.00 vel tekenpapier uitgereikt en nog steeds blijven de aanvragen binnenstromen. Ook wordt door vele scholen eigen tekenpapier gebruikt. Een voorzich tige raming doet zien dat ruim 500.000 leerlingen aan de wedstrijd deelnemen. Als speciale attractie ontvangt elke aan deze wedstrijd deelne mende school 10 gratis toegangs bewijzen voor de tentoonstelling en wel zes voor de leerlingen, die de beste werkstukken hebben ver vaardigd en vier voor de leer krachten. Teneinde teleurstelling door eventuele stagnatie in de afleve ring van het tekenpapier te voor komen, is besloten de datum van inzending te verlengen tot uiter lijk 30 november 1956. Het idyllische Hulst, met z'n grap pige straatjes. .(FOTO P.Z.C.) NA DE FEBRUARl-RAMP Interieur aanzienlijk verfraaid In de gerestaureerde hervormde kerk van Kruiningen herinneren nu twee ramen, ter weerszijden van de vijfhonderd jaar oude preek stoel, aan een van de rampzaligste periodes uit de geschiedenis van deze Bevelandse gemeente. Een huisvader, met zijn gehele gezin vluch tend uit het overstroomde Kruiningen, strekt in vertwijfeling zijn armen ten hemel uit. „Meester bekommert het U niet dat wij ver gaan", is het tekstwoord uit Marcus 4, dat hiermee zo treffend wordt uitgebeeld. Uit hetzelfde bijbelboek is het woord van Jezus tot zijn discipelen: „Wat zijt gij vreesachtig. Hoe hebt gij geen geloof?" in het tweede raam weergegeven. Omringd door wrakhout en verdron ken huisraad zwalken vluchtelingen in een roeiboot stuurloos rond. meer te doen restaureren, dan aan vankelijk in verband met de finan ciën, de bedoeling was,. Mooier Een jaar lang zijn de ambachtslie den in dit kerkgebouw bezig ge weest. Op het ogenblik wordt er nog druk gewerkt aan de „laatste lood jes". Maar reeds nu mag geconsta teerd worden, dat uit de ellende van de ramp ook hier nog iets goeds is geboren. Vooral het interieur van 't keikgebouw is mooier en stijlvoller geworden dan het was. Eén van de grootste verbeteringen is wel het vei-wijderen van de weinig fraaie or gelgalerij boven de ingang in de westgevel. Het orgel heeft nu een plaats gekregen boven de consisto riekamer. Voorlopig is het nog' het oude instrument, in afwachting van het nieuwe orgel, dat eerst later ge reed zal kunnen zijn. Deze verplaat sing van het orgel heeft tot gevolg gehad, dat liet hoge raam boven de ingang, tot dusver voor de helft dooi de orgelgalerij afgeschermd, nu over de gehele lengte het licht van buiten in de kerk laat vallen. Mét het geheel nieuwe houten plafond, dat in licht blauwe kleuren werd geschilderd, heeft het interieur hierdoor een ge heel ander aanzien gekregen. Daar hel teakhouten raam de laatste tijd sterk door regende, is 't tegelijk met de restauratie weer in zijn oorspron kelijke staat (natuursteen) gebracht. Een groot probleem is het weg werken van liet zout in de muren ge weest. Aan de binnenzijde zijn deze over een liuogto van drie meter ge heel uitgekapt en vernieuwd, waarna een lambrizeriitg werd aangebracht. Aan de buitenkant zijn de muren ook grondig opgeknapt. Verweerde stenen werden vervangen en verder zijn de muren geheel opnieuw gevoegd. Sterk hadden ook de natuurstenen en de pilaren van het optrekkende vocht geleden. Voor zover nodig, zijn deze thans vernieuwd en om het optrek ken van vocht te verhinderen, zijn er op de fundamenten van de pilaren plasticlagen aangebracht. Pas over enkele jaren zal definitief blijken of Het antwoord op de hier ge symboliseerde bijbelwoorden geeft dit keikgebouw thans zelf. Het be dehuis, waarin op de avond van do lste februari 1953 het zeewa ter 1.68 m. hoog stond, waar tot 22 juli van dat jaar elke dag twee keer de zee binnenstroomde, is nu mooier en lieflijker dan het ooit is geweest. Zoals gemeld, zal dit gerestaureer de kerkgebouw donderdag 29 no vember in een bijzondere dienst weer in gebruik worden genomen. Een be langrijke gebeurtenis voor de her vormde gemeente van Kruiningen, die nu reeds een jaar in het dorpshuis haar kerkdiensten houdt. Niet minder belangrijk voor de burgerlijke ge meente, voor wie het gereedkomen van deze kerkrestauratie min of meer het sluitstuk van het herstel van Kruiningen betekent. Troosteloos, zoals alles in Kruinin- jen, zag de kerk er uit, toen op die 22ste juli 1953 na de dijkdichting, voor het eerst geen zeewater het ge bouw meer binnendrong. Nadat de schoonmaakploegen de dikke laag ebslik hadden verwijderd, kon de schade worden opgenonien. De vloe ren waren verzakt door het inzakken van oude graven, alle banken waren ïhadiga, tot drie en een halve me ter hoogte was het zoute water in de muren en pilaren getrokken, het gestucadoorde plafond was bescha digd door het lekwater van het door de stroom beschadigde dak. Er kwam een provisorisch herstel. Een nieuwe houten vloer werd in het middenschip gelegd, kerkstoelen vervingen- daal de houten banken, de muren werden van een nieuwe pleisterlaag voor zien en zo kon een jaar na de ramp, het bedehuis in een indrukwekkende dienst betrokken worden. Voorlopig slechts, want een gron dige restauratie van deze vijftiende eeuwse kerk, was dringend noodza kelijk. Monumentenzorg toonde zijn belangstelling en na verschillende be sprekingen was het in de loop van 1955 zover, dat met de restauratie kon worden begonnen. Later maakte Monumentenzorg het mogelijk nóg dit „Wapen" in de strijd -tegen vocht hier effectief heeft gewerkt. De zitbanken langs de zijmuren, welke van zacht hout waren en in de lengterichting van de kerk waren op gesteld, zijn nu vervangen door ei kenhouten banken, die achter elkaar zijn geplaatst. De antieke zogenaam de herenbanken en de preekstoel heb ben ook een grondige restauratie on dergaan en, zoals reeds opgemerkt, zijn er twee fraaie glas-in-loodramen gekomen, die de vroegere in felle kleiu-en geschilderde ramen vervan gen. Door het wegbreken van de ou de oi-gelgalerij. komt 't antieke tocht- portaal aan de ingang thans even eens veel beter tot zijn recht. Verder bestond de restauratie on der meer uit het vernieuwen van het leien dak, het verfraaien van de consistoriekamer in Oudhollandse stijl en het bouwen van een toegangs portaal met toilet voor de consisto riekamer welke tot dusver direct met de buitenlucht >n verbinding stond. Het werk dat werd uitgevoerd on der leiding van architect M. ,T. Ie Clercq, werd grotendeels verricht door aannemers uit de eigen gemeen te. Groot is de financiële medewer king geweest, welke de hei-vormde gemeente voor dit kapitale werk mocht ontvangen. De gemeenteleden zelf bleven echter ook niet achter. Uit een gehouden geldinzameling zal de aanschaf van een nieuwe avond maalstafel kunnen worden bekostigd. Advertentie j. Alken NIVEA bevat Eurerit bel voedingsmiddel voor de huid

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 11