PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Vrijheidsstrijder bood koningin besmeurde Hongaarse vlag aan „Prawda" deed felle aanval op Joego-Slavische leider Tito Nasser tegen Canadese bijdrage politieleger Stuurmansleerling Monfils was aan boord van de „Lemsterkerk" 199e jaargang - no. 275 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f 6.50 p. kw.; fr. p.p. 1 6.75 per kw. Losse nummers 13 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 20 nov. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie t 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 3593oo P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vlissingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 516 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerystr. 2; Zierikzee. N Bogerdstr. 24. telef. 26 „HET MOOISTE, MAAR U WIL IK HET SCHENKEN". Vorstelijke bezoekster praatte met volwassenen en speelde met de jeugd Een ontroerde vorstin heeft gistermiddag in de Julianahal van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht een besmeurde en ver fomfaaide Hongaarse vlag in ontvangst genomen van een jonge Hon gaar. Waar eens, temidden van de rood, wit en groene banen het com munistische hamer-en-sikkelsymbool was afgebeeld, was met grote steken een zwarte rouwband genaaid. „Dit is het enige, wat ik nog heb. Het is het mooiste, maar U wil ik het schenken", zei de jonge man. „Mijn excuses voor mijn kleding en deze vuile vlag, maar wé hebben niets meer". Koningin Juliana nam de vlag aan, die aarzelend werd weggegeven. Groot was de eer voor deze vrijheidsstrijder, die even voordat de koningin kwam een fel gevecht had geleverd met zjjn lotgenoten, die hem vroegen de vlag aan de koningin te geven. Hij wilde het niet. De vlag het enige wat hij nog over had was te vuil om als geschenk voor een koningin te dienen, zei hjj. Maar men heeft hem er toe gedwongen en ook het argument, dat zijn kleding niet goed genoeg was om een koningin toe te spreken, mocht niet baten Deze jonge held, die in de straten van Györ heeft gevochten en vorige week maandag bij gebrek aan wapens en medestrijders de Oostenrijkse grens over vluchtte, heeft op uitdruk kelijk verzoek van de koningin haar mogen begeleiden langs de slaapzalen en ziekenzalen en de baby verblijven. Aan houten tafels zaten de Hon gaarse vluchtelingen nieuwsgierig te kijken naar de koningin. De vorstin dronk thee uit een kartonnen beker tje en toonde zich zeer geïnteresseerd in een serie tekeningen, die de vluch telingen de laatste dagen hadden ge maakt. Zij nam kinderen op haar schoot en onderhield zich met tal hen. De chef van de tolken, de heer Tarnoczi, kon er niet tegen vertalen. „Lang leve de koningin", riepen de Hongaren spontaan. Ze klapten in hun handen en bleven bedeesd op een afstand staan als de vorstin passeerde. Op de kleuterafdeling heeft de koningin gespeeld met peuters van drie en vier jaar. Er werden lied jes gezongen en dansjes opgevoerd en de kinderen lieten af en toe hun handjes gaan over de kleren van Hare Majesteit. Jonge mannen keken nieuwsgierig naar de hof- auto en betastten de ruiten. „Vreemd", zeiden ze, „dat deze wagen niet gepantserd is; Als Boel- ganm Boedapest binnenrijdt kun je hem in de auto haast niet zien." Een jonge schilder uit Boedapest bood de landsvrouwe niet zonder trots een schilderstukje aan. Het was een gezicht op de Donau, de scheidslijn tussen Boeda en Pest. De koningin was zeer verrast met dit geschenk. Een oudere vrouw kwam spontaan op de koningin toe en vertelde dat zij haar nog kende uit haar prinsessentijd In 1928 behoorde zij namelijk tot een groep Hongaarse vluchtelingen, die op het paleis in Den Haag door ko ningin Wilhelmina ontvangen was. Bij die gelegenheid had zij prinses Julia na ontmoet. De laatste drie kwartier van haar bezoek heeft de koningin in een vrij wel lege Margriethal, waar het Rode Joego-Slaviër Djilas zou gearresteerd zijn Uit particuliere bron is in Belgra do vernomen, dat Milovam Djilas, de voormalige voorzitter van de Joego slavische nationale' vergadering, maandagmiddag na een huiszoeking in zijn woning, is gearresteerd. Djilas is in 1955, nadat hij uit zijn belangrijke functies was gezet, tot 18 maanden voorwaardelijke gevange nisstraf veroordeeld, omdat hij op een belangrijk ogenblik 'n valse voor stelling van de stand van zaken in Joego-Slavië had gegeven, met het doel buitenlandse deelneming iin de binnenlandse aangelegenheden var) 't land uit te lokken en druk uit te oe fenen om te komen tot een wijziging van de binnen- en buitenlandse poli tiek van zijn land. Eind oktober leverde Djilas tegen over een correspondent van- A.F.P. kritiek op de Joego-Slavische houding in de Veiligheidsraad bij de behande ling van de Hongaarse kwestie. Ook publiceerde hij een belangrijk artikel in het Amerikaanse tijdschrift „New Leader". Nehroe: Hongaren moeten vrij een regering kiezen Premier Nehroe van India, tevens minister van buitenlandse zaken, heeft zich gisteren met een grote rede over de internationale toestand tot zijn parlement r -richt. De voornaam ste punten uit Nehroe's rede: 1. India dringt er bij „alle vreemde troepen" op aan, zich zowel uit Egyp te als uit Hongarije terug te trekken; 2. India stelt voor dat waarnemers van de Verenigde Naties zich zowel naar Egypte als naar Hongarije be geven „om onpartijdig verslag uit te brengen"; 3. Als de troepen uit Hongarije zijn teruggetrokken, moeten daar vrije j verkiezingen worden gehouden. Kruis zijn medisch centrum en de B.B. zijn cantïne heeft, gepraat met de jonge vrijheidsstrijder, die ha3r zo spontaan bij haar aankomst de vrij- heidsvlag van Györ had aangeboden. Gedurende de gehele rondgang van de koningin had hij haar mogen be geleiden, de vlag stevig omklemd. Ontroerd stond hij de vlag bij het vertrek aan de vorstin af. Hij kuste haar hand en nam bewogen afscheid. Hele bevolking Hongaars dorp naar Oostenrijk In totaal tot nu toe al 34.000 vluchtelingen Naar de persdienst van de vluchte lingenhulp uit Wenen heeft vernomen, zijn zondag, 2000 nieuwe Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk aangeko men. Hieronder bevindt zich een groep van 1000 personen (een heel dorp). Sinds 4 november zijn nu in totaal 34000 Hongaren hun land ontvlucht naar Oostenrijk, van wie er tot nu toe 6000 zijn afgevoerd, waarvan 1300 naar Nederland. Zondagmiddag halfvijf is het twee de konvooi van het Nederlandsche Rode Kruis onder leiding van de heer C. W. G. Schiobborgh te Wenen aange komen. Korte tijd later arriveerden ook vijf vrachtauto's met hulpgoede ren. Thans zijn de volgende goederen aangekocht: 4000 wollen dekens, 4000 lakens, 4000 slopen, 1500 kg koffie, 500 kg thee en 30.000 stukken zeep. Deze goederen zullen zowel ten goede komen aan de hulpverlening in Hon garije als aan de vluchtelingen, die in Oostenrijk vertoeven. De stand van giro 777 is thans 1.594.161.37. Het Nederlandsche Ro de Kruis heeft tot nu toe geld-en geschenkzendingen ontvangen tot een totaal bedrag van omstreeks twee en een half miljoen gulden. Nederland neemt 2000 Hongaren op De regering heeft besloten het in Nederland op te nemen contingent Hongaarse vluchtelingen, aanvan kelijk gesteld op 1000, later ver hoogd tot 1300, nogmaals te verho gen en wel tot 2000 personen. Met dit aantal is de ter beschikking staande opvangcapaciteit volledig benut. Dit betekent, dat nog een laatste transport van ongeveer de zelfde grootte als de beide vooraf gaande hier te lande kan worden verwacht. Omtrent het tijdstip van aankomst van dit derde transport bestaat thans nog geen zekerheid. Maandagmorgen zijn preparateurs van het zoölogisch museum in Am sterdam begonnen met liet. ontleden van de 16 meter lange vinvis (balein walvis) die vorige week bij Wijk aan Zee op het strand spoelde. Het hele karwei is begonnen om het skelet, dat zo spoedig mogelijk naar het museum in Amsterdam zal worden overge bracht. De foto geeft een beeld van het uitzonderlijke werk, dat op liet strand heel wat belangstelling trolc. Rokossowski onderminister van defensie in Rusland Het Russische dagblad Prawda heeft gisteren de benoeming van de vroegere Poolse minister van defensie maarschalk Konstantin Rokossowski tot onderminister van defensie van de Sowjet Unie bekendgemaakt. Ook uit de P.E.N. Ook de volgende leden hebben hun lidmaatschap van het P.E.N.- centrum opgezegd: prof. dr. H. Brugmans, Hans Edinga, mr. P. J. Idenburg, G Kamphuis, J W. Schot man. GERUCHTEN OVER RUSSEN IN ZUIDOOST- EUROPA. Staking in Boedapest neemt af; vormt Kadar coalitiekabinet De Russisch-Joego-SIavische betrekkingen kwamen gisteren in een nieu we, ditmaal kille fase toen het Russische partij-orgaan Prawda Tito in Be paald onvriendelijke bewoordingen waarschuwde, niet langer zijn eigen so cialisme fond te bazuinen en zich niet te bemoeien met- de binnenlandse za ken van een niet-Joego-Slavische communistische partij. Vorige week had Tito in een redevoering te Pula de Russische leiders inmenging in Hongarije blindheid voor de nieuwe tijd en en stevig „restant" stalinisme verweten. Intussen is 30 procent der arbeiders in de Hongaarse hoofdstad Boedapest (met tegenzin) naai- hun fabrieken te ruggegaan. De Hongaarse proteststa king, die thans vier weken duurt, heeft daarmee wel veel van haar kracht verloren. Volgens een nog onbevestigd bericht zyn vele personen, van wie bekend was dat zij gekant waren tegen be ëindiging van de staking, in de nacht van zondag op maandag van hun bed gelicht. Diplomatieke waarnemers menen dat thans te Boedapest wordt onder handeld, om tot het vormen van een coalitieregering te komen. Hierbij zouden vertegenwoordigers van de partijen der agrariërs en kleine boe ren betrokken zijn, terwijl de socialis ten waarnemers zouden hebben ge zonden. De waarnemers menen, dat ex-pre mier Nagy zich verre hoiidt van deze besprekingen. De arbeiders die het werk hervatten doen dat wegens de dreigende hon gersnood, de nadering van de winter en om voor him gezin te kunnen zor gen en niet zozeer wegens het beroep van de Hongaarse regeling of hun ei gen leiders. Zij verklaarden echter zich hun rScht op staken voor te be- Ï--J STUURMANSLEERLING MONFILS: midden in het Egyptische front houden en eerder geformuleeVde eisen jegens de regering-Kadar niet te laten vallen. Uit enkele uitzendingen van radio- Moskou blijkt, dat het actieve ver zet in Hongarije nog voortduurt. En de Prawda meldde, in een door radio-Moskou voorgelezen bericht, dat „terroristenbenden" hun ope raties tegen Russische installaties nog voortzetten. In het bijzonder de spoorwegen moeten het, blij kens deze uitsluitend uit Russische bron afkomstige mededelingen, ontgelden. Geruchten over Russische troepenbe wegingen in Bulgarije en Roemenië deden nieuwe schokken door het zuid oosten van Europa gaan. Een bericht uit Belgrado zegt, dat Russische troe pen beide landen zijn binnengedron gen en tot een nieuwe golf van arre staties aanleiding hebben gegeven. Russische pantsereenheden zouden in Varna (Bulgarije) aan land zijn ge bracht. Zij zouden in Zuidoost-Bulga- rije langs de kust, tot aan de Turkse grens, zijn opgesteld. Uit him opstel ling blijkt, dat zij met het oog op bin nenlandse onlusten in het land zijn en niet als bedreiging van Turkije, dat lid van het Atlantisch Pact is. Volgens onbevestigde berichten uit Belgrado zou de Sowjet-Unie van plan zijn, een nieuwe Cominform op te richten, om de groeiende invloed van het Titoïsme tegen te gaan. De ideolo gische verschillen tussen de Sowjet- Unie en Joego-Slavië zijn, ondanks het normaliseren van de betrekkingen na Stalins overlijden, niet opgeheven en in de afgelopen weken hebben de Sowjet-leiders zelfs Tito ervan be schuldigd, dat hij verantwoordelijk is voor de onlusten in Poznan en de op stand in Hongarije. Fawzi op Schiphol met beschuldiging Uit betrouwbare bron in New-York wordt vernomen, dat president Nasser van Egypte liet grootste deel van de Canadese bijdrage voor het politiele ger van de Verenigde Naties voor Egypt® niet wil toelaten. Nasser heeft naar verluidt, tijdens zijn besprekin gen met Hammarskjöld in Cairo ver klaard, dat slechts Canadese admini stratieve en geneeskundige troepen toegelaten zullen worden. Dit zou het eerste Egyptische bezwaar zijn tegen toelating van troepen van een der lan den die eenheden voor het politiele ger willen leveren. Volgens Canadese persberichten had zaterdag het Canadese vliegdeksehip „Magnificent" met duizend Canadese Weekends: autorijden in België beperkt Nog geen hulp van Amerika bij Europese olievoorziening Amerikaanse functionarissen hebben maandag verklaard, dat de plannen der Amerikaanse regering om West- Europa hulp te verlenen bij zijn olie voorziening, onuitgevoerd zullen blij ven, zolang er niet een zekere mate van stabiliteit in het Midden-Oosten is hersteld. Op de effectenbeurs te Parijs heeft zich maandag, vooral voor Franse waarden, een, scherpe koersdaling voorgedaan, die in verband werd ge bracht met de jongste verklaringen van de leiders der Sowjêt-Unie en met de vrees, dat de schaarste aan olie- produkten de bedrijvigheid in vele takken van nijverheid ongunstig zal beïnvloeden. De Belgische regering heeft beslo ten, dat er van het komende week einde of op zondagen en feestda gen geen onnodige autoreizen meer mogen worden gemaakt. Voor bui tengewone gevallen zullen speciale vergunningen worden uitgegeven. Het verbod geldt Riet voor de au to's van het Koninklijk Huis. het corps diplomatique en de regering. Ook geldt het verbod niet voor openbare voertuigen. BENAUWEND EGYPTISCH AVONTUUR Treinreis onder bommennaar Cairo.. Stuurmansleerling J. Monfils, 21 jaar, kykt de vredige Vlissingse straat in en hij kan eigenlijk nog niet goed geloven, dat het Egyptische avontuur ach ter de rug is. Het gehuil van de straaljagers, de dreunende ontploffingen en het spervuur van de luchtdoelartillerie, het lykt alles een boze droom te zyn geweest. Maar dan ziet hy weer voor zich de slachtoffers van dit geweld, voelt hy zich opnieuw opgesloten in de Egyptische trein een reis van 13 uur over een afstand van 200 km en herinnert hij zich de sinistere nach ten vol oorlogsdreiging, het lichten van de vele branden aan de horizon, zo duidelijk waarneembaar aan boord van de „Lemsterkerk". dat met 12 an dere schepen vast zit in het Suez-kanaal. Heel die eerste week in novem ber en de treinreis op 6 november naar Cairo zullen voor hem er varing' op zijn eerste grote reis als stuurmansleerling onvergetelijk blijken. „Natuurlijk niet", zo zegt hij ons nadrukkelijk, „het varen geef ik niet op Donderdag gaan hij en de ande re bemanningsleden, die vrijdag met de „Prinses Marijke" op Schip hol uit Cairo aankwamen, naar Rotterdam om te horen wat de V. N.S.-directie, eigenaresse van de „Lemsterkerk" verder zal beslis- Veél heeft stuurmansleerling Mon fils niet kunnen redden; één koffer kon hij mee van boord nemen in de trein, die van El Ballal de onzekere rit naar Cairo aanvaardde. Het begon zo rustig, deze reis met de „Lemsterkerk", een Liberty-schip uit 1943 van 7800 ton, dat de route naar de Perzische Golf nam via Rot terdam, Londen, andere tussenhavens en Port Saïd. Eenmaal in de buurt van deze haven gekomen werd al direct bevolen, dat er geblindeerd moest worden uit vrees voor Israëlische luchtraids. In convooi. Met veertien schepen werd een con vooi gevormd, dat onder Egyptische leiding door het Suez-kanaal zou faan. Er was een Duitse loods aan oord van de „Lemsterkerk", die on geveer vier maanden in Egypte werk te. Engelse schepen, die aanvankelijk zouden meevaren in het convooi, keer den voor die tijd om, blijkbaar ge waarschuwd, dat er gevaar op komst Was. Men voer op convooisnelheid toen de „Lemsterkerk" en de andere sche pen werden opgehouden bij km-paal 56, voorbij de seinpost. In El Ballal werd gewacht op het convooi. dat uit andere richting moest komen. En toen begon de periode van wach ten. waaronder zeewacht lopen, dus met 1 stuurman, 1 stuurmansleerling en 3 matrozen. In de verte zégen ze hoe het oorlogsgeweld woedde boven Ismaïla en later werd het erger na het Brits-Franse ingrijpen. De Israëli's kwamen dichterbij; de Engelse straaljagers gierden onop houdelijk over en elke nacht was het raak in de omgeving. Daar waren de Nederlanders op een schip met een lading, bestemd voor de Aramco-wer- ken, zuiver vreedzame bedoelingen, een transport dat anders geen opzien baarde, maar nu in deze explosieve si tuatie; één verdwaalde kogel was vol doende om ook aan boord een hoop narigheid te beleven. Geen garantie meer. En als om de spanning ten top te drijven, de opdracht uit Cairo, gebracht via de functionarissen iven, de opdracht over- van de nieuwe Kanaalmy. de bemannin gen moeten de schepen verlaten en naar Caïro gaan. De Egyptische rege ring, die de vrije doorvaart garandeer de, neemt geen enkel risico meer. Des middags werden de staf en de militairen voor het politieleger uit Halifax kunnen vertrekken. Een woordvoerder van de Verenigde Na ties heeft maandag op het vliegveld Capodichino bij Napels verklaard, dat men de overbrenging van troepen dei- Verenigde Naties voor het internatio nal e politieleger in Egypte wil ver snellen. Hij zei dat de Italiaanse rege ring waarschijnlijk binnenkort tien vliegende verhuiswagens van de Ita liaanse luchtmacht tijdelijk zal uitle nen. Dr. MaJimoed Fawzi, Egyptisch mi nister van buitenlandse zaken, zei gis teren op Schiphol, waar hij op weg van Caïro naar New-York enkele uren vertoefde, dat Egypte niet zal begin nen met het weder-bevaarbaarmaken van het Suezkanaal, voordat de mili- tairè acties van Engeland en Fran krijk en Israël niet alleen zijn stopge zet maar ook de troepen van deze lan den uit Egypte zijn teruggetrokken. „Nog steeds", zo verklaarde de be windsman, „voeren Engelse en Fran se troepen in Port Said acties uit. De huizen worden op buitengewoon pro vocerende wijze doorzocht en er wordt geschoten met alle onvermijdelijke ge volgen vandien: doden, verminkten en gewonden". Intussen protesteerden de Engelsen tegen schendingen van het bestand door de Egyptenaren. Tweemaal bin nen twaalf uur zouden Egyptenaren het bestand hebben verbroken. Twee maal, in de prille ochtend, openden Egyptische schutters mac-hinegeweer- vüur op Brits-Franse stellingen tegen over hen. De Engelsen die daar zaten beantwoordden het vuur niet. |lllllllllilllllllllllllllllllllllllllllll|lllllllllllllllllll||||||||||||||||||||||||||| Anti-communistische demonstratie Onbekenden hebben zater- dagmiddag in de'Haagse Fah- renheitstraat een colporteur van het communistische dag- H blad De Waarheid leegge- kocht. Zij hebben de kranten verbrand en daarna de as net- jes in de goot geveegd. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllll bemanning in de messroom geroepen, waar een bezorgde kapitein L. P. Koole deze tijding overbracht. Er zou den bussen komen om de mannen naar Caïro te brengen. De uren verstreken maar er kwamen geen bussen. Daarna aan boord van een Zweeds schip, dat achterop in het convooi lag, waar men aanbood zolang de manschappen te huisvesten. Stuurmansleerling Monfils en de anderen, die van het schip gegaan waren er waren er ondanks de waarschuwing uit Caïro 20 man aan boord gebleven samen ook 20 in ge tal gingen naar de Zweed. Maar ook hier duurde het wachten uren en uren. Daarna maar weer terug; er zou eeii trein komen. Wéér aan wal: tenslotte de koude woestijnnacht aan wal door gebracht en eindelijk des morgens kwam de trein om de schepelingen naar Caïro te brengen. Intussen was het al rumoerig geworden. Men zat langzamerhand in de frontlinie. De zeelieden konden de piloten in de En gelse straaljagers zien zitten en keer op keer kwamen de aanvalsgolven te gen de Egyptische troepen, op geringe afstand van de vaartuigen. Bij El BaJ- lal zelfs brandde het aan alle kanten en het was dus onder wel zeer moeilij ke omstandigheden, dat de twintig- man, later aangevuld met een groep Noren, in de trein stapten. Van al de andere schepelingen kwam er verder niemand in de trein; het werd een rit om nimmer te vergeten. (Vervolg op pag. 2) DE VERWACHT... KOUD Matige tot krachtige zuidoostelijke wind en lagere temperaturen Ran gis teren. Droog n tamelijk zonnig weer. ZON EN MAAN 21 november Zon op 8.12 onder 16.43 Maan op 20.07 onder 11,13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 9