Inwoners van Boedapest bezig met opruimen van het puin... 1 PP® Vandaag.. ZO DENkT MEN IN NET BUITENLAND ER OVER KERKEN RICHTEN ZICH TOT HET NEDERLANDSE VOLK Crème PUFF 4,95 JO FIBBE VAAKDAG 19 NOVEMBER 1956 PROVINCIA EE ZEEUWSE COURANT GEEN AANDACHT VOOR RUSSISCHE TANKS.. Iemand wijst naar de ruines: „Dit is de Russische cultuur (Van een speciale verslaggever) WENEN, 17 november. Vandaag stond, op een van de nog weinig verkeersdrukte belevende kruispunten van Boedapest, een niet on knappe vrouwelijke politie-agent het verkeer te regelen, aangestaard door de kanonlopen van acht Russische tanks. Het is een typisch beeld in dit door staking en opstand beroerde Boedapest, twaalf dagen na de Russische aanval. Ik stond op de hoek van de Rakoczystraat en de Leninstraat, toe te kijken terwijl het meisje met haar vlaggetjes het spaarzame ver keer dirigeerde van vrachtwagens met levensmiddelen en regerings auto's, die de modder doorploegden en het puin omzeilden. Op de vier hoeken van het kruispunt stonden twee Russische tanks. Het verkeer was niet druk, maar wel vreseljjk jachtig. Iedere auto reed als een brandweerauto na een alarm: met loeiende claxons, en zonder aanzien voor de weinige doelloos rondlopende Boedapesters. En dreigend waren de acht lopen op het kruispunt gericht. Op elke belangrijke straat, bij elk belangrijk kruispunt staan Russische tanks en pantserwagens, maar Russi sche infanterie ziet men niet. Die ver trouwt blijkbaar op het pantserwapen om deze nog niet verslagen stad on der controle ite houden. Maai- tegen de avond, tegen zeven uur als het uit- Door Russell Jones van United Press. ■J gaansverbod van kracht wordt, komt er een sfeer van zenuwachtigheid over de Russen, en worden hun controles streng. Iedere avond als ik terugkeer naar het Duna-hotel, hoofdkwartier van de weinige westelijke journalisten die de ze gemartelde stad nog niet ontvlucht zijn, realiseer ik me opnieuw dat ik een waagstuk onderneem. Zelfs met mijn pers-legitimatie is het tegen de avond gevaarlijk om op straat te lo pen. In mijn zak heb ik een „propoek", een pasje dat een jonge beambte van het Hongaarse ministerie van buiten landse zaken in het Russisch en het Hongaars voor mij heeft uitgeschre ven. Tot op heden schijnen de Russen er genoegen mee te nemen. Bij de kettingbrug over de Donau krijg ik mijn eerste controle. Dan rijd ik over de smalle brug met gedimde lichten want dat staat in de ver- keersvoorschriften voor Boedapest door de volslagen duisternis we tend dat ergens aan de andere kant van de brug een Russische kanmloop op me gericht wordt. Het is geen ple zierig gevoel. Maar het leven gaat verder in deze moedige stad, en de inwoners trachten him levens en hun woningen te her bouwen, ondanks de overal aanwezige Russische tanks en kanonnen, en de ajll es-werlajmmende algemene staking. Het meisje dn haar politie-uniform ouder dan 18 jaar kan ze niet zijn geweest stond te draaien en met haar vlaggen te zwaaien zonder ook maar de minste aandacht voor de Russische tanks. De mensen van Boedapest staan bij levensmiddelenwinkels in de rij, uren lang, ook zonder te letten op de vele Russische patrouillerende tanks. Al leen zo nu en dan merkt iemand mij, de buitenlander op. Zo iemand wijst dan naar de ruïnes en zegt: „Dit is nu de Russische cultuur". Verlicht Baby's KOU terwijl hij slaapt! V/ICKS W VapoRub Beetje bij beetje proberen de Boeda pesters het puin en de wanorde op te ruimen die de gevechten, thans geheel gestaakt, hebben achtergelaten. Niets is er nog georganiseerd, maar de win keliers vegen hun straatje schoon, de buren het hunne, en trappen worden opgeknapt. Het glas, op sommige taatsen duimendik de straat bedefe- end, wordt ook weggeruimd. Er wordt niet geplunderd en er is niet geplunderd ondanks de lastertaal van radio Boedapest. De discipline en de zelfbeheersing van dit volk is ver bazingwekkend, en heeft hen zelfs toen de strijd op zyn hoogtepunt was, nooit verlaten. De dood op de weg ZaïterdagmddJdag zijn bij een auto ongeval in de Noordoostpolder twee personen omgekomen. Een persoon werd zeer ernstig, twee anderen min der ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde op het kruis punt van de Kamperweg en de Sloef- weg tussen Emmeloord en Ens. Een auto, die bestuurd werd door de heer L. uit Ens en die drie liftern in zijn wagen had, vloog in volle vaart tegen een auto, die bestuurd werd door de heer K. uit Emmeloord. De heren L. en K. waren op slag dood. De drie lifters moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Zondagmiddag is te Musselkamaal een motorrijwiel onder een vracht auto gekomen. De motorrijder S. W. uit Musselkanaal werd bij dit onge luk op slag gedood. De motorduo-pas sagier J. O. uit Vriescheloo werd ge wond. Zondagmiddag is op de spoorlijn Nijmegen's-Hertogenbosch de 13-ja- rige W. T. T. door een trein gegrepen en gedood. Toen zondagmiddag het zesjarig zoontje van de familie B. uit Delft, dicht bij de ouderlijke woning de on bewaakte overweg in de spoorlijn DelftDen Haag wilde oversteken, raakte het met een voetje in de rails beklemd. Het kind kon zich niet tij dig bevrijden en werd voor de ogen van zijn vriendjes overreden door een trein uit de richting Delft. Het was op slag dood. DE GERECHTIGHEID DIENEN Boodschap over Hongarije en het Midden-Oosten. De Nederlandse Hervormde Kerk, de Evangelisch-Lutherse Kerk, de Al gemene Doopsgezinde Sociëteit, de Re monstrantse Broederschap, de Unïè van Baptisten Gemeenten, de Evange lische Broedergemeenten en de Gud- Katholieke Kerk, hebben zich tot het Nederlandse volk gewend met een boodschap die als volgt luidt: „Weer vaart over de wereld de ver schrikking van oorlog en tyranniek geweld. Duizenden vielen reeds als slachtoffer. Het recht in de samenleving der vol keren wordt in de ergste mate ge schonden, doordat het Hongaarse volk, worstelend om de vrijheid, eigen re gering enmaatschappijvorm te bepa len, door de willekeur van macht en geweld wordt neergeslagen en onder drukt en in angst en slavernij moet leven. Maar de klem, welke dit optre den van Rusland op het geweten van de gehele wereld moet leg gen, is verzwakt en de ontwikke ling van de volkerenverihouding tot een rechtsgemeenschap belem merd, nu tevens door Engeland en Frankrijk naar geweld werd ge grepen om, met terzijdestelling van de beslissing van geschillen langs vreedzame weg, te trachten eigen oplossing daarvan af te dwingen. Het is thans nodig de gelegenheid aan te grijpen om tot een definitieve regeling van alle hangende kwesties in het Midden-Oosten te komen. Om deze redenen doen wij een be roep op onze regering om krachtig en vastberaden in de bestaande interna tionale organen, met name in de Ver enigde Naties, de gerechtigheid zo te dienen, dat het onrecht, waar dan ook, aan het licht worde gebracht en dat besluiten worden genomen, welke in de huidlige nood uitwegen kunnen bieden. Wij gedenken de kerken in de ver schillende landen, die met ons in de Wereldraad van Kerken verbonden zijn. In Hongarije, waar zij met hun volk door de zwaarste beproevingen heen gaan. In het Midden-Oosten, waar zij in .afkeer van het westen zich ook drei gen af "te wenden van de kerken in 'het westen en onze broederlijke ge meenschap op het spel staat. Wij gedenken ook het volk Israël in zijn bedreigd bestaan. Laten wij ons verenigen met de kerken in alle landen die in nood zijn, in het gebed tot de Almach tige God, opdat Hij regeringen en volkeren leide op de wegen van gerechtigheid en vrede en opdat Hij uitredding schenken aan allen, die smartelijk lijden onder ver volging en verdrukking". Drie Tsjeeho-Slowaken, die werxzaam zijn geweest voor de Amerikaanse ge heime dienst, zijn gearresteerd, aldus is te Praag bekendgemaakt. Ex-koningin Elizabeth van Grie kenland is woensdagavond in een verpleeginrichting te Cannes overle den. Zij was 62 jaar. koopt U reeds voor bij de MAX FACTOR- specialist Vlissingen Middelburg. is het 20 jaar geleden, dat de I s Spaanse politicus J. A. Primo de i Rivera y Saénz de Heredis, de stichter van de Spaanse Palange, I door de republikeinen in de Car- ÊE cel-Modelo te Alicante werd ge- i M fusllleerd. s viert de Amerikaanse filmac- j H| teur Clifton Webb zijn 60e ver- j jaardag. Hammarskjöld is uit Egypte vertrokken. Hulp van Ver. Naties bij opruiming Suezkanaa! De secretaris-generaal der Verenig de Naties, Dag Hammerskjöld, is zon dagavond na twee dagen besprekin gen met de Egyptische regering in Caïro, via Rome naar New York te ruggevlogen. Hij heeft „in principe" een Egyp tisch verzoek tot de Verenigde Na ties geaccepteerd om hulp te verlenen bij de bergingswerkzaamheden in het Suezkanaal. De directeur-generaal van het Egyptische voorlichtingsbureau, Abdel Hatem, heeft medegedeeld dat voor alle Britse en Franse on derdanen in Egypte 'n beperkte be wegingsvrijheid van kracht is ge worden, in het belang van hun eigen veiligheid. Met een Grieks schip zijn zaterdag 272 Europeanen uit Egypte in Brindisi (Italië) aangekomen. Er waren acht Nederlanders bij. Commandant van Djakarta noemt toestand „kritiek". De militaire commandant van Dja karta, majoor Djuhro, heeft zondag verklaard, dat de toestand in de In donesische hoofdstad „kritiek" is en dat het garnizoen van Djakarta naar de kazernes is teruggeroepen om voor bereid te zijn,op mogelijke gebeurte nissen. De commandant legde er de nadruk op, dat er tot dusverre slechts geruchten zijn over pogingen de orde en de rust te verstoren. Met nadruk ontkende hij iets te wei ten over plannen van een groep le* gerofficieren de regering omver te werpen en president Soekarno „in te tomen", zoals in persberichten zou zijn gezegd. Intussen heeft de rege ring een verklaring uitgegeven waar in een beroep wordt gedaan op „hef volk, de regeringsleiders en de pers" zich te onthouden van berichten, die de atmosfeer kunnen vertroebelen. Onrust in Roemenië. Berichten over arrestaties en deportaties na betogingen Volgens te Wenen ontvangen berich ten uit doorgaans betrouwbare krin gen in Roemenië zijn er onlangs naar aanleiding van betogingen te Boe karest en zes andere steden talrijke personen gearresteerd en weggevoerd. Deze demonstraties, die waren geor ganiseerd als sympathiebetuiging voor de Hongaarse verzetsbeweging, von den plaats te Boekafest, Klausenberg, Targu, Mures, Temesvar, Kronstadt en Cariova. De veiligheidspolitie in de betrok ken steden ging tot actie over, waar bij studenten en jonge arbeiders wer den gearresteerd. In de hoofdstad al leen al werden driehonderd studenten opgepakt en per trein naar een onbe kende bestemming weggevoerd. Ook uit andere steden zouden arrestanten zijn weggevoerd. Onafhankelijke televisie zou een kans krijgen. De radioraad heeft de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen geadviseerd de onafhanke lijke televisie een kans te geven. Dit advies is verstrekt door een meerderheid van de raad. Ben min derheidsrapport zal nog aan de mi nister worden aangeboden. De indruk heeft steeds bestaan, dat de minister zelf zeker niet on middellijk afwijzend tegenover re clame in de televisie staat het geen overigens ook gezegd kan wor den van de meerderheid van de Tweede Kamer. Veel zal echter af hangen van de wijze, waarop de zaak in het vat gegoten zal worden. De stem van velen zal bijvoorbeeld in hoge mate afhankelijk zijn van de vraag, of voldoende waarborgen worden geschapen tegen een ont wikkeling, zoals o.m. Amerika heeft meegemaakt. CREME PUFF maakt verder zoeken naar het Ideale geschenk overbodig. Deze meesterlijke creatie van Max Factor staat op het verlanglijstje van elke vrouw. max Factor's crème make-up basis rPTTlP 11 ITT" en poeder in één! Creme Putt (handelsmerk) betekent Max Factor Hollywood creamy powder make-up. MAX FACTOR HOLLYWOOD - IMP. MARFAC N.V.. HUDDESTRAAT 5. A'DAM NW wenst compensatie voor huurverhoging. Het verbomdsbestuur van het N.V.V. heeft aan de Raad van Ministers zijn kritisch oordeel over de inhoud van hef regeringsprogram en voorts zijn wensen en verlangens kenbaar ge maakt. Het stelt voorop de vorming van dit kabinet met instemming te heb ben begroet, omdat het daarin een garantie ziet voor de continuering van het na 1945 gevoerde beleid en van de constructieve samenwerking met alle delen van het georganiseerde bedrijfs leven. Over de aangekondigde verdere huurverhoging van 25 procent zegt het verbondsbestuuir dat deze in het belang van de volkshuisvesting on vermijdelijk is. Voor het ontbreken van de aankon diging van compensatiemaatregelen is in de uiteenzettingen van de rege ring geen enkele verklaring te vin den. Het bestuur wil daarom niet na laten, met de grootste nadruk te stel len, dat het N.V.V. een huurverhoging zonder compensatie-maatregelen on aanvaardbaar acht en indien langs an dere weg geen volledige compensatie wordt gegeven op het moment van de huurverhoging looneisen zal stellen. Incidenten te Gaza en in Sinai-woestijn. Bij ongeregeldheden, die ontston den toen Arabieren het aflossen van de Israëlische wacht bij het be stuursgebouw te Gaza zagen als een bewijs voor de terugtrekking van de Israëli's zijn volgens Israëlische op gave twaalf Arabieren gedood en achttien gewond. De soldaten scho ten eerst over de hoofden van de menigte, en toen dit geen effect sor teerde, in de menigte. Een functionaris der Verenigde Officiële publikaties OPKOMST HERHALINGSOEFENINGEN. Ten behoeve van de militairen, die op 20 november 1956 voor herhalingsoefenin gen onder de wapenen komen, worden 3 extra-treinen ingelegd. Bedoelde mili tairen moeten van deze treinen gebruik maken en daartoe op een zodanig tijd stip van hun woonplaats vertrekken, dat zij op het betreffende station aansluiting hebben op de voor hen bestemde trein. De militairen, die in verband met hun plaats van vertrek of bestemming niet gebruik kunnen maken van deze treinen, moeten ingevolge hun lastgeving reizen met de eerste reisgelegenheid na 6.59 uur. Extra trein 18107: Rotterdam C.S. v. 8.22, Rotterdam N. v. 9.29, Gouda v. 9.45, Utrecht v. 10.16, Geldermalsen v. 10.49, Nijmegen v. 11.38, Boxmeer a. 12.05. Mi litairen bestemd voor Weert te Utrecht aansluiting op trein 18109: Utrecht v. 10.24. Extra trein 18109: Amsterdam C.S. v. 0.38, Amsterdam M.P. v. 9.43, Amsterdam Amstel v. 9.47, Utrecht v. 10.24, Gelder malsen v. 10.54, 's-Hertogenbosch v. 11.13, Eindhoven v. 11.50, Weert a. 12.11. Mili tairen bestemd voor Boxmeer te Utrecht aansluiting op trein 18107: Utrecht v. 10.16. Extra trein 18119: Amsterdam v. 10.M, Amsterdam M.P. v. 10.10, Hilversum v. 10.31, Amersfoort v. 10.51, Ermelo v. 11.12, Zwolle V. 11.46, Meppel a. 11.54. Militairen van trein 18107 en 18109 en de militairen uit Utrecht en omgeving, met bestem ming Ermejo en Meppel, moeten reizen met trein 1621, Utrecht v. 10.27, naar Amersfoort en aldaar overstappen op trein 16119. Naties berichtte, dat er minstens 50 Arabieren gedood en 35 ernstig ge wond zijn. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van bui tenlandse zaken heeft verklaard, dat een Egyptische patrouille zater dag had getracht, in de Sinai-woes- tijn Israëlisch gebied binnen te drin gen. Vijf Egyptenaren waren ge dood. Een Egyptenaar werd gewond en gevangen genomen. In de afgelopen spannende dagen heeft vrijwel niets de aandacht van de buiten landse perscommenfafors voor een ogen blik af kunnen leiden van de Sowjef-aan- slag op het Hongaarse volk en de crisis in het Midden-Oosten. GEEN UITSTEL Na de Amerikaanse presidentsverkie zing schreef „Presse" in Wenen: We hopen, dat nu de lange periode van on voldoende doortastendheid in de buiten landse politiek van de Verenigde Staten ten einde is. Dit ogenblik duldt geen ver der uitstel; allen moeten nu in het volle besef van hun verantwoordelijkheid een positieve houding innemen, de Verenigde Staten moeten aan het hoofd van de vrije volkeren een krachtige leiding geven: samen moet men de vrede nastreven, de verwijdering in eigen kring beëindigen en de zaak van de vrijheid en de mense lijkheid met alle daarvoor geschikte mid delen te hulp snellen. Het is al weer vele dagen geleden, dat de tussen het Hongaarse volk in 'n doodsstrijd idwongen hebben. Dit volk kan men niet .an zichzelf overlaten, wanneer het westen tenminste niet zichzelf verraden wil. NIEUW VERTROUWEN Nadat de Russen gewaarschuwd hadden met raketwapens tussenbeide te komen, heeft Navo-generaal Gruenther in Parys ge spierde taal gebruikt. Het Franse blad „Combat" schrijft hierover: De Amerikaan se verzekering te hulp te zullen snellen bij een Russische aanval is in deze donkere tijd een daad, die nieuw vertrouwen schenkt en die de door Boelganins woorden gewekte angst goeddeels wegnemen kan. Het is alleen jammer, dat deze garantie van steunverlening zo laat komt. Oorlogen breken bijna steeds daardoor uit, dat een staat niet te rechter tijd de grenzen ziet, tot welke men druk kan uitoefenen, zonder daarmee een werkelijke oorlog te ontkete nen. Wanneer men dé vrede wil beschermen moet men die grenzen van te voren duidelijk afbakenen. De verklaring van generaal Gruenther laat de communistenleiders in het Kremlin niet meer in het onzekere over het gevaar, waarin zij verkeren door hun ijverig spelen met vuur. KRACHT De „New York Times" schrijft over het Midden-Oosten, dat de Verenigde Staten thans staan voor een van de gewichtigste beslissingen in de periode na de oorlog. De Sowjet onderdamen een van hun meest vermetele stappen in de oontempo'- raine geschiedenis. Ze zagen een moge lijkheid in het Midden-Oosten en buitten die uit. Wanneer zij erin zouden slagen de olievelden aan de Perzische golf en het Suezkanaal onder hun controle te krij gen., dan wordt de Sowjet-Unie een gro tere wereldmacht dand e Verenigde Sta ten. Wanneer wij het Nabije-Oosten niet kunnen behoeden voor de Russische communisten, dan zal de vrije wereld grote stukken van Azië en Afrika verliezen. We moeten wat dit betreft maar geen illusies koesteren. De Sowjets respecteren kracht. Wij heb ben kracht. Laten we bereid zijn om die te gebruiken en de Russen te verstaan geven, dat we die bereidheid hebben. NIEUWE MAN Een van de grote onberekenbare factoren in het wereldgebeuren van vandaag is de stand in de machtsstrijd in het Kremlin. De „Gazette de Lausanne" schrijft daarover: In de collectieve leiding van Moskou is een to tale ommekeer gekomen, hetgeen door de brute interventie van het Rode leger in Hon garije duidelijk wordt geïllustreerd. Deze wisseling is al vroeger begonnen, namelijk bij de ontmoeting tussen Tito.en Kroesjtsjew in Jalta. Terwijl de party secretaris en de zijnen de Joego-Slavische dictator in Jalta ontvingen, kwamen in Moskou zijn vijanden naar voren. De extremisten, met Molotow en Kaganowitsch aan het hoofd, verzoenden zich met de rechtervleugel in het centrale partijcomité, die door Malenkow wordt aan gevoerd. Te zelfder tijd vond er een toenadering plaats tussen de verschillende richtingen in de leiding van het leger. Daarbij werd de vertegenwoordiger van de geestdriftigen voor de Grootrussische idee, Zjoekow, naar voren geschoven. Op het hoogtepunt van de revolutie werden Mikojan en Suslow, een man met een afwachtende houding en een extremist naar Boedapest afgevaardigd voor onderhandelingen met Imre Nagy. Op het ogenblik is de „liberale" clan van het Krem lin uitgeschakeld. De nieuwe man is Suslow. ZACHT GEJUICH Vooraanstaande Britse dagbladen hebben vrijdag voorzichtig uitdiiücking gegeven aan hun tevredenheid over de Arabische aankondiging dat „Sowj et-vr sjwil ligers" op het ogenblik niet in het Midden-Oosten zul len komen. De liberale „Manchester Guardian" zei. dat de Arabische staten hun onschuld ln de kwestie van de „vrijwilligers" bijkans te sterk hebben betuigd. „The Times" schreef: „de methode van de „vrijwilligers" is dus voorshands van de baan, hoewel we te overhaast zouden zijn in dien we geloofden er het laatste van gehoord te hebben". De conservatieve .Daily Telegraph" be toogde, dat de crisis „de Russische ambi ties in het Midden-Oosten heeft ontmas kerd". „Indien de Arabische landen zich dat ge vaar thans bewust zijn en er voor waken, zullen wy onze eigen positie niet tevergeefs in gevaar hebben gebracht. Al die staten zijn klaarblykelyk wakker geworden toen rechtstreekse militaire hulp uit de Sowjet- Unie in het geding kwam, hetgeen ze don derdag in hun gezamenlijke ontkenning van de noodzaak voor „vrijwilligers" hebben ge toond". aldus het blad. De onafhankelijke „Scotsman" schreef: „De Arabieren mochten al gemeenschappe lijk Engeland en Frankrijk veroordelen, ze zijn wantrouwend geworden tegenover Rus land en dat wantrouwen zal nog toenemen. Ze kunnen zelf naar het Hongaarse voor beeld oordelen wat afhankelijkheid van Rus land betekent",

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7