PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT dB BILT Russen sturen naar Hongarije twintig infanteriedivisies Westerse diplomaten in Moskou verlieten recepties uit protest Ontroerende aankomst van 700 Hongaren Onderzoek naar herkomst van de Zeeuwse bevolking VERWACHT... 199e jaargang - no. 274 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Fagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS B2 cent per week; 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 19 nov. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm. Mtnlm. p. advertentie f 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vlissingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 68, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Br ouwe rij str. 2: Zierikzee, N. Bogerdstr. 24. telef. 26. REEDS DERTIGDUIZEND HONGAREN WEGGEVOERD. Arbeiders laten mijnen onderlopen als deportaties voortgaan De voorhoede van twintig Russische infanterie-divisies is zondag in Hongarije gearriveerd. In kringen van de regering-Kadar werd vernomen dat treinen met Russische troepen in gestadige stroom via Zahony Honga rije binnenrijden. Het is nog niet bekend, of deze divisies komen ter ver sterking van de tien tot vijftien pantserdivisies die volgens ramingen reeds in Hongarije zijn. Westelijke waarnemers geloven, dat de infanterie de tanks zal vervangen. Het gebruik van infanterie is, in de huidige fase, minder duur en doelmatiger, zo menen zij. Volgens pamfletten die zondag in Boedapest verspreid zijn, heeft pre mier Kadar enige dagen' geleden, toen de revolutionaire arbeidersraad van Boedapest en omgeving het herstel van de titolstische premier Nagy, vrije verkiezingen en onmiddellijke terugtrekking van de Russische troe pen kwam eisen, gedreigd, dat de leden van de raad en een aantal van hun volgelingen naar de Sowjet-Unie gedeporteerd zullen worden, als de algemene staking vandaag niet beëindigd wordt. Uit Tatabanya, Edroro, Komlo en Varfalota zijn zaterdag delegaties van Hongaarse mijnwerkers en arbei ders in de olie-industrie naar Boeda pest gegaan om te protesteren tegen de deportaties uit westelijk Hongarije. Als er geen einde aan de deportaties komt zullen de arbeiders alle mijnen onder water zetten en de kolenreser- ves en de olie-installaties vernietigen. Volgens een der pamfletten die in Boedapest verspreid z\jn heeft gene- Grebennyik, de plaatselijke Russische bevelhebber, aan de arbeidersraad meegedeeld, dat hij niet het bevel tot deportatie van Hongaren heeft gege ven. Wel hebben afzonderlijke Russi sche eenheden, op eigen gelegenheid, „contra-revolutionairen" gearresteerd en weggevoerd. De generaal heeft be loofd, dat hö een onderzoek naar deze deportaties zal instellen, aldus het vlugschrift. Russell Jones van United Press heeft gemeld, dat reeds dertigduizend jonge Hongaren zijn gedeporteerd. Volgens het te Wenen verschij nend blad „Neuer Kurier" hebben de regeringen van Hongarije en Tsjecho-Slowakije twee dagen ge leden een overeenkomst gesloten, op grond waarvan Tsjecho-Slo- waakse strijdkrachten zullen hel pen bij het opruimen van de laatste verzetshaarden in Hongarije. Een in Wenen aangekomen Hon- faarse vluchteling had een afschrift ij zich van een nieuw uitvoerig mani fest, uitgegeven door het „Revolutio naire Comité der Hongaarse Intellec tuelen", waarin voorstellen werden gedaan voor een regeling van 't Hon gaarse vraagstuk. Ondermeer wordt voorgesteld: het ter beschikking van de internationale organisatie voor de vreedzame aanwending van kernener gie stellen van al het in Hongarije ge wonnen uraniumerts en het voor een bepaalde tfjd doen bewaken van de Hongaarse grens door troepen van pilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljljl p Zaterdag hield St.-Nicolaas zijn M s glorieuze intocht in Amsterdam andere staten, die ook nog andere mi litaire taken zouden moeten vervul len en de Sowjettroepen zouden moe ten vervangen. In Genève heeft het Internationale Rode Kruis bekendgemaakt dat met de Hongaarse regering overeenstem ming ls bereikt over de vestiging van een commissie In Boedapest welke de Internationale hulpverlening zal rege len. Russisch voorstel voor ontwapening De Sowjet-Unle heeft zaterdag voor gesteld, een ontwapeningsconferentie te doen houden, met beperkte aan vaarding van Eisenhowers plan voor inspectie vanuit de lucht. Er zou voorts een nïetaanvalsverdrag tussen de NAVO-staten en de bij het verdrag van Warschau aangesloten landen moeten worden gesloten. Het voorstel is gedaan aan de Ver enigde Staten, Groot-Briiïtaiwidë, Frankrijk en lm dia. De luchtmspeetie zou boven een gebied van achthonderd kilometer aan weerszijden van de grens in Euro pa tussen oost en west moeten worden uitgevoerd. Dit .is volgens de Russi sche verklaring het gebied, waarin de voornaamste strijdkrachten der Navo- staten en van de landen, die bij het Verdrag van Warschau zijn aangeslo ten, liggen Et zou een verbod moeten komen op het vervaardigen en gebruik van atoom- en waterstofbommen. Al le voorraden moeten worden vernie tigd. Direct ingaand zouden geen proefnemingen meer er mee mogen word'en gedaan. In ambtelijke kringen te Washing ton is men geneigd, in het Russi sche voorstel meer een propagan dastunt dan een serieuze oplossing van de ontwapeningskwestie te zii en. Op dezelfde dag nam de Sowjet- Unie op grote hoogte een atoom- proef. Vijftig Hongaarse vluchtelin- gengezlnnen zijn zaterdagoch- m tend van de Jaarbeurshallen in Utrecht overgebracht naar het vakantiecentrum „Coldenhove" M te Eerbeek, waar elk gezin een bungalow mocht betrekken. rniniiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniin Weer zegden P.E.N.-leden lidmaatschap op Ook de volgende leden hebben de zer dagen voor het lidmaatschap van het PEN-c entruin bedankt: Mia BruynOuwehand, d'r. W. van Doorn, mr. J. J. Fock, A. Hagti'ngius—Sèger, mr. G. A. N. van Huet, Gerard Knu- velder, Nel Noordzij, V. Pearce Del- gadoOrth, prof. dr. E. Reeser en G. H. Streurman. KROESJTSJEW GING LELIJK TE KEER Polen en Russen zijn het eens" Westelijke diplomaten hebben in het afgelopen weekeinde in Mos kou tweemaal een receptie verla ten uit protest tegen felle kritiek van de Russische partijsecretaris Kroesjtsjew op Engeland, Frank rijk en Israël. Zaterdag verwijder den de diplomaten zich van een re ceptie in het Kremlin, die de Rus sen gaven voor de Poolse delegatie waarmee zij besprekingen voerden. Kroesjtsjew sprak toen over „de kuiperijen van de reactie in de ka pitalistische landen". „De toenemende onafhankelijkheid van sommige landen en van de socia listische krachten", aldus Kroesj tsjew, heeft de woede van de impe rialisten opgewekt". De „roofoverval van Engeland en Frankrijk en hun marionet Israël" op Egypte was vol gens hem een wanhopige poging om verloren posities te herwinnen. „Fas cistische benden" deden woedende aanvallen op „progressieve organi saties, op communistische partijen van Italië en Frankrijk en andere landen", aldus de Russische partijlei der. De vertegenwoordigers van het wésten, die de receptie verlieten, wachtten tot de nieuwe Poolse partij leider Gomoelka ook zijn toespraak had beëindigd. De Polen hoorden het ook zondag avond zonder commentaar aan, hoe Kroesjtsjew op him afscheidsreceptie Engeland, Frankrijk en Israël „kolo nisten en knechters" noemde. De westelijke diplomaten gingen ook bij deze gelegenheid de zaal uit. Zij keerden terug toen Gomoelka het woord voerde. In een zondag te Moskou geteken de verklaring zeggen de Poolse en de SoWjet-Russische leiders onder meer, dat zij de „revolutionaire arbeiders- en boerenregering" in Hongarije zul len steunen. De Sowjet-Unie heeft zich garant verklaard voor de Oder-Neis- se-grens. die Polen in het westen van Oost-Duitsland scheidt. Onder meer zal de Sowjet-Unie Polen een krediet van 700 miljoen roebel toestaan voor aankopen in de Sowjet-Unie onder meer van 1.400.000 ton graan in 1957. De Poolse schuld aan de Sowjet-Unie wordt geannuleerd tegen leveran ties van steenkool aan Rusland, die tussen 1946 en 1953 zijn ge daan. Onder de huidige omstandigheden blijft de „tijdelijke aanwezigheid van Sow,jet-troepen in Polen nodig, aldus het communiqué. Dit houdt ook ver band met de legering van Russische troepen ïn Oost-Duitsland, die „op internationale verdragen gebaseerd is". 0 Het Amerikaanse bureau voor volks telling heeft woensdag meegedeeld dat er op 1 oktober 1956 168.921.000 de Verenigde Staten woonden. Vooral kinderen geschokt door gebeurtenissen in hun land Het tweede transport Hongaarse vluchtelingen is in de nacht van zaterdag op zondag in Utrecht aangekomen. Om ongeveer kwart over twaalf liep de trein met ruim zevenhonderd vluchtelingen het station van Utrecht binnen. De mi nister van maatschappelijk werk, mej. dr. Marga Klompé, en de mi nister van sociale zaken, de heer J. G. Suurhoff, waren met honder den Utrechtenaren ter begroeting aanwezig. Onder deze Hongaren IJllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Zaterdagavond rsnal in Utrecht, waar v de Jaarbeurs! tegen het middernachtelijk uur de tweede groep Hongaarse vluchtelingen arriveerde, een indrukwekkende prestatie ge- leverd. H In twee uur tijds waren alle tot dit grote gezelschap beho- rende personen volledig gere- gistreerd, verzorgd en van eten M M en drinken voorzien. De babies waren geholpen en de zieken s verpleegd. Even vóór twaalf p uur begon men daarmede, om p p twee uur lagen alle Hongaren na emotionele dagen in het nieuwe, vreemde land te bed. Een in Nederland werkende en wonende Hongaarse ver in pleegster, die haar hulp had H aangeboden, welke hulp dank- baar was aanvaard, omdat zij met de vluchtelingen in hun M eigen taal kon converseren, ontmoette tussen de groep H mannen haar eigen broer. Het was een ontroerend weerzien... OP SCHOUW EN-DU IVELAND Schoolkinderen worden ingeschakeld De kinderen op Schouwen-Duiveland zullen binnenkort een briefje mee naar huis krijgen van hun onderwijzer, waarin naar de gegevens van vier grootouders gevraagd wordt. Verder zullen de schoolkinderen en bloc hun vingerafdruk geven af te nemen door de onderwijzer, en met deze beide ge gevens gaat dr. J. Huizinga, lector in de antropologie aan de universiteit van Utrecht een onderzoek beginnen naar de herkomst van de Zeeuwse bevol king. Tijdens een zaterdag in het Huis vanNassau gehouden bijeenkomst van onderwijskrachten is op behulpzaamheid bij dit onderzoek aangedron gen. Gebleken is dat vingerafdrukken het betrouwbaarste zijn om het ras te bepalen. Ter inleiding op dit onderhoek, lichtte dr. Huizinga één en ander in een diep gaand betoog toe. Na een inleidend woord van de heer J. M. de Nooijer, adviseur van de rjjksoudheidkundige bodemdienst, gaf de heer Huizinga als zijn mening te kennen dat Europa oorspronkelijk drie mediterranese ras sen kende: het nordische, alpinen- en mediteranese ras. De taak van de antropologie (de bestudering van de lichamelijke eigenschappen der men sen) is nu o.m. uit te zoeken waar vermenging heeft plaats gehad. Op- ZuM-Beveland en Walcheren zou een vermenging tussen bet. nordische en mediterranese ras hebben plaats ge had. De heer Huizinga koppelde zijn be schouwing vast aan een in druk ver schenen causerie. Sinds het eind van de vorige eeuw bestaat er in Zeeland een interessant probleem. Dr. De Man verzamelde van een in zee verdwijnend kerkhof aan het strand van Domburg 39 sche dels, die, gezien de verschillende bij vondsten, ongeveer in de 7e tot 9e eeuw gedateerd kunnen worden. In tegenstelling tot andere Zeeuwse schedels, bedroeg de gemiddelde sche- delindex.slechts 75.0. Een dergelijke dolichoeranie werd indertijd voor ons land aan de Friese bevolking toege kend. zodat De Man veronderstelde, dat deze strandbewoners verwant zou den zijn aan de Friezen. Voorzichtig opperde hij zelfs de me tre bewoners van Walcheren zou den geweest zijn, maar misschien ook de oudste bevolking van Noord- en Zuidbeveland, hoewel van deze eilan den geen oude vondsten bekend wa ren. Andere mening Tegenovergesteld aan de mening van De Man, huldigde de Belgische antro poloog Jacques (1885) de opvatting, dat de oorspronkelijke bewoners van geheel Zeeland, dius ook van Walche ren tot het Alpinenras behoord zou hebben en dat onlangs de invloed van de langschedelige groepen de braohy- cephalie bewaard bleef. De heer Huizinga heeft verder een diepgaande studie gemaakt Van de lengten, waarbij prof. Bolk reeds had geconstateerd dat in Zeeland slechts het dorpje Dreischor was aangegeven met een aantal lotelingen. meer dan 50% boven de 170 centimeter. Dit is een interessante waarneming, daar dit dorp met de ecclesiacentrische bouw en radiaire straatjes de typische habitus van een Fries dorp heeft. Wonderlijk in al deze berekeningen is nog dat bv. in het Walcfaerse kust gebied, dat volgens prof. Bolk zo veel ondermaatse lotelingen bevatte in 1898 tot 1907, in 1921, zelfs met inbe grip van Westkapelle, een gebied van lange inwoners blijkt te zijn. Deze tak van wetenschap plaatst de mens voor veel verrassingen. Een po ging nog meer licht in deze materie te verkrijgen, ligt dus met het kinder- onderzoek in het nabije verschiet. bevonden zich talrijke jongeman nen, die vertelden, gevlucht te zyn toen zij in Sopron voor een over macht stonden, waartegen zij niet waren opgewassen. In de Margriethal van de Jaar beurs werden de vluchtelingen van warme koffie, koeken en een speciale Hongaarse soep voorzien. Ook nu weer werd het enkele vrouwen te machtig, toen het Hongaarse volks lied werd gespeeld. Hongaarsè vlag gen met de op de plaats waar eens ae communistische ster zat brede rouwstroken, negen toen de eerste strofen van het volkslied weerklon ken. De tolken zijn door de politie ondervraagd voor zij de gelegen heid kregen, het Roode Kruis te assisteren. Men is tot een inten sieve controle overgegaan, omdat bekend was, dat zich gisternacht lieden onder de vluchtelingen zouden begeven die in binnen- en buitenland vrijwilligers trachten te werven voor een vrijheidsleger voor Hongarije. Men achtte het, gezien de psychische toestand waarin de vluchtelingen thans verkeren, bepaald niet wenselijk, dat zij met deze personen in con tact kwamen. Zondagmiddag zijn alle vluchte lingen weer medisch gekeurd. De waarnemend directeur van de Utrechtse G.G.D., dr. W. A. G. van Everdingen, verklaarde, dat zich in de tweede groep aanmerkelijk meer psychisch gestoorden bevinden, dan in de eerste. Velen hebben hard en lang gevochten en de reactie hiervan blijft niet uit. Een 25-tal Hongaren moest in de ziekenzalen worden op genomen. Bij de medische controle bleek, dat vooral de jongere kinderen geschokt zjjn door de gebeurtenissen van de laatste tyd. Een meisje van veertien jaar werd met een gestoord zenuw stelsel opgenomen. Zij had er bjj ge staan. toen twee van haar vriendin netjes door de Russen werden neer geschoten. In een tweetal telegrammen aan de koningin en aan de minister-presi dent hebben de vluchtelingen gisteren gezegd, ontroerd te zijn door de lief devolle ontvangst in óns land. De federatie voor vluchtelingen hulp heeft de hoop kenbaar gemaakt dat de regering het aantal op te ne men Hongaren nog met 1700 zal ver hogen. zodat er totaal 3000 Hongaren in ons land zouden worden onderge bracht. Volgens een officiële schatting te Wenen zijn er nu bijna 40.000 Hon garen naar Oostenrijk gevlucht. Dulles uit het ziekenhuis De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. John Foster Dulles, heeft zondag het Walter Reed zie kenhuis te Washington, waar hij een operatie heeft ondergaan, verlaten. Hij is voor twee weken rust ver trokken naar Key West in Florida. RUSTIG WEER Veranderlijke bewolking en plaat selijk mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuid en oost. Iets kouder. ZON EN MAAN 20 november Zon op 8.10 onder 16.45 Maan op 18.54 onder 10,24

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1