„Dam-grootmeesters" speelden om hoogste titel in Middelburg Ver, Staten achter motie van Cuba KLANKBORD REGIONALE WEERBERICHTEN SPECIAAL VOOR BOUWVAKKEN C' Ds DIN 3D AO 20 NOVEMBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 BURGEMEESTER OPENDE SCHERMUTSELINGEN Spelers en officials worden vandaag in gemeentehuis te Goes ontvangen DE ZEEUWSE DAMMERS beleven momenteel belangrijke dagen! Want het gebeurt per slot van rekening niet ieder jaar, dat men negentien „groot meesters op de honderd velden" aan het werk kan Kien in het toernooi om het wereldkampioenschap dammen. Een onderdeel de tiende ronde van dit zeldzame evenement werd maandagmiddag en -avond in de Concert en Gehoorzaal te Middelburg gehouden. Daar trokken 's werelds meest in telligente dammers in de stryd om de hoogste titel diepe denkrimpels om al le ingewikkelde problemen van het spel met de witte en zwarte schijven op te lossen. Heel wat Zeeuwse dammers hebben deze gebeurtenissen van a tot z gevolgd. Gisteravond keken zo om en nabij 200 toeschouwers naar de grote borden, waarop men kon zien hoe de schermutselingen tussen de „meesters" verliepen. Wie deze tiende ronde heeft gemist kan de dammers vandaag bezig zien in Goes in de elfde ronde, 's Ochtends worden spelers en officials door B. en W. in het gemeentehuis ontvangen en om zes uur begint de wedstrijd. Gis terochtend werd het toemooi-gezel- schap, dat door heel Nederland trekt, ook in Middelburg door B. en W. ont vangen. Ditmaal niet in de statige burgerzaal, „want, die", zo zei burge meester mr. dr. N. Rolkestein, „is zc groot, dat dit kleine gezelschap ver loren zou staan In de ruimte". Van daar dus dat Keiler, De Jong, Huis man, Goumier, Fanelli en al die ande re grootheden met de Middelburgse burgemeester en wethouders kennis maakten in de vergaderzaal van B. en W. „Ik vind bet een gelukkige om standigheid, dat dit toernooi nu eens niet alleen in de grote steden worden afgewerkt", aldus burge meester Bolkestein in zijn wel komstwoord, „maar dat ook de provincie-steden de kans hebben gekregen een ronde te organise ren". Spreker was dan ook ver heugd, dat ook Middelburg sterkste dammers binnen zjjn poorten kreeg. In het Frans „Ik heb gemerkt, dat het Frans de meest gebruikte taal is in dit gezelschap", zo zei hij daar na vertelde burgemeester Bolkestein het een en ander van het Middelburg se raadhuis. Ook wees hij op het be lang van het internationale contact in dit toernooi. De heer A. C. Busch uit Arnhem, voorzitter van de Nederlandse dain- bond wees er daarna op, dat de dam sport zoveel beter gewaardeerd wordt dan vroeger. „Dertig jaar geleden dacht men er niet over een gezelschap dammers zo te ontvangen als hier aldus de, heer Busch, die de damsport een culturele bijdrage in de maat schappij noemde. Hij was dan ook zeer erkentelijk voor deze ontvangst en dankte verder voor de uitstekend georganiseerde busrit, die de dam mers zondag tijdens de rustdag over het eiland Walcheren maakten. Tenslotte bracht de heer Busc-h het gemeentebestuur ook nog dank voor de financiële bijdrage voor de tiende ronde van het wereldtoernooi. JIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIH 1 Oostenwind met 1 vorstlucht H (Van onze weerkundige s medewerker) De 'gehele dag bevond Zee- H land zich gisteren nog in de zachte lucht met veel bewol- n king. In de middag begon met p de oostenwind koude lucht ons p land binnen te stromen waarin p de temperatuur om zes uur gis- p teravond in Groningen al tot p p bij het vriespunt daalde. Bo- p p ven de Oostzee en Noord-Duits- land ligt een krachtig hoge- p drukgebied, waardoor met de p p oostelijke winden de koude p lucht vandaag ook J.ot boven Zeeland zal doordringen. De p temperatuur kan in de komen- H de nachten tot om of even be- neden het vriespunt dalen en p ook overdag blijft het belang- p H rijk kouder. Boven de Golf van Biscaye en Frankrijk daalt de p luchtdruk, hetgeen tot gevolg p H heeft, dat de oostenwind tijde- p H lijk in kracht toeneemt, en meer p koude lucht uit Midden- en H Oost-Europa aanvoert, waar in Oost-Duitsland en Polen al vijf p tot tien graden vorst wordt f| i_ waargenomen. llllllllllllllllllllllllllllllll MOEILIJK WOORD. Een Frans jon getje, dat Jean heet en vier jaar is, kwam dezer dagen met het bood- schappenbriefje van zijn moeder brj de kruidenier. Deze vulde de tas van het jochie keurig netjes met al de bestel lingen; die de moeder op het kladje gekrabbeld had. „Zo, dat Is alles, ga nu maar zoet naar mama", zei de kruidenier tenslotte. „Neen, ik moet nog kauwgummi". „Maar dat staat niet op het briefje". Toen zei. „petit Jean": „Mama kon het niet scnrij- ven". DOORDRAAIEN. De heer Eddie T. Middlestone, in Dallas (Ver. Staten) heeft een „oorvy gen-machine" uitge vonden. Die staat nu voor zijn land huis en ieder die zin heeft eens een flinke „draai om zijn oren" te krijgen kan bij hem voor een paar centen te recht. „U hebt er geen idee van hoe veel mensen er behoefte aan hebben eens een fikse tik te krijgen", zegt de heer Middlestone, „Er is hier een ge trouwde heer, die trouw elk jaar op zijn huwelijksdag langs komt en dan om tien „stuks" vraagt". Bij de opening van de tiende ronde, 's middags om vijf uur in de Concert en Gehoorzaal, werd weer het woord gevoerd door de heer Busch, Hij bood de Middelburgse Dam Club, dae on langs 25 jaar bestond, nog zijn harte lijke gelukwensen aan en overhandig de aan de voorzitter van de M.D.C., de heer M. F. de Jonge, een wedstrijd- klok. Vanzelfsprekend was het bijna, dat de twee meisjes in Zeeuwse kle derdracht aan alle deelnemers vervol gens de traditionele Zeeuwse boter- babbelaara aanboden. Burgemeester Bolkestein kreeg daarna een belangrijke daad te ver richten. Hij moest de partij tussen de beweeglijke westerling Deslauriers en de ijzig-kalme oosterling King openen. De heer Bolkestein deed dat door een schijf van vak 33 naar vak 28 te schuiven. „Dat is een degelijke Hol landse opening", meende een deskun dige Zeeuwse dammer. Daarna ontbrandde op alle borden en dat waren er negen een boeiende strijd. Peinzend bogen de hoofden zich over de schijven. Alleen de jeugdige Fransman Hisard, die zich door een scherp ringbaardje een artistiek uiterlijk heeft aangemeten, deed in zijn partij tegen Fanelli of de zaak hem niet aanging. Hij stond na een paar zetten op en drentelde langs de tafeltjes van de overige deelnemers als wilde hij daar ideeën voor een for se aanval overnemen. Overigens bleek a.1 spoedig, dat hij niet de enige was, die de gewoonte heeft, tijdens het spel zijn plaats te verlaten. Ook Huisman drentelde rond en zelfs de rustige Keiler moest eens even bij de andere borden poolshoogte nemen. Eenmaal zelfs waren zeven dammers tegelijk aan het ijsberen. Wellicht om de concentratie even te breken. Bij dat alles deed Bom alsof hij thuis was. Reeds na de eerste zet trok hjj zijn jasje uit en sing in hemdsmouwen verder. En dat leek ons ook wel nodig, want tot laat op de avond waren de meeste spelers bezig. UITSLAGEN. De uitslagen van de partijen uit de tiende ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap dammen lui den: M. Deslauriers (Can.)Li Tchoan King (China) 2—0; J. Amzand (Sur. W. de Jong (Ned.) 11; M. Merono (Mar.)=W. Huisman (Ned.) 11; P. Roozenburg (Ned.)P. Dionis (Fr.) 11; C. Gournier (Fr.)R. Forclaz- (Zwitserl.) 20: G. E. van Dijk (Ned.)H. Verpoest (Bel.) 20; E. Fanelli (It.)—M. Hisard (Fr.) 1—1; M. Navarro (Algiers)R. C. Keiler (Ned.) 0—2; J. M. Bom (Ned.)—A. Verse (Fr.) 20. M. Verleene was vrij. STAND. De stand na de tiende ronde: 1. Gournier en Keiler ieder 16 punten uit 10 partijen; 3. Ir. van Dijk 15 pnt. uit 10; 4 en 5 Roozenburg en Bom ieder 13 pnt. uit 9: 6 Deslauriers 12 pnt. uit 19; 7. Huisman 11 punten uit 10: 8. King 10 pnt. uit 9; 9. De Jong 9 punten uit 9: 10. Verse 9 pnt. uit 10; 11 Hisard 8 pnt. uit 9; 12 Dionis 8 pnt. uit 10; 13 en 14 Verpoest en Forclaz ieder 7 pnt. uit 10; 15,16 en 17 Navar ro, Verleene en Amzand ieder 6 pnt. uit 9; 18. Merono 5 pnt. uit 9; 19 Fa nelli 3 pnt. uit 10. Weer uien naar België Zaterdag jl. hebben België en Lu xemburg de invoer weer toegestaan van uien uit Nederland', nadat hier voor geruime tijd geleden de invoer tijdelijk was stopgezet. ZEELAND: 030—66651 Alleen voor ingewijden begrijpelijk Met ingang van maandag 3 decem ber a.s. zal het K.N.M.L In De Bilt ge durende de wintermaanden een weer bericht speciaal voor de bouwvakken uitgeven. Aannemers, uitvoerders en andere belanghebbenden behoeven dan slechts een bepaald telefoonnum mer te draaien om dit weerbericht te vernemen. Daar de verschillen in neerslag, wind en vorst in onderschei dene delen van ons land soms vrjj groot zyn, is besloten Nederland ln vier rayons te verdelen, die elk een eigen weerbericht onder een eigen te lefoonnummer krygen. De rayons met de daarmee corres ponderende nummers zijn als volgt: Rayon A (tel. nr. 03066621) pro vincie Noord-Holland; rayon B (tel. nr. 03066631provincies Groningen, Friesland, Drente, Overijssel, Gelder land ten noorden van de Rijn en Utrecht (oostelijk deel)rayon C (tel. nr. 03066641) provincies Gelderland ten zuiden van de Rijn, Noord-Bra bant en Limburg; rayon D (tel. nr. 03066651) provincies Utrecht (wes telijk deel), Zuid-Holland en Zeeland. Driemaal per dag wordt een weer bericht voor de bouwvakken opge maakt. Deze berichten kan men ho ren van 9.0012.00 uur, van 13.00 15.30 uur en van 16.3022.00 uur. Bij de weerberichten voor de bouwvakken zal een terminologie worden gebruikt, die alleen voor ingewijden begrijpelijk is. namelijk voor hen, die over de V.R.D. '56 (voorlopige richtlijnen voor het doorwerken bij rhindcr gunstige weersomstandigheden) beschik ken. Indien de omstandigheden het drin gend noodzakelijk maken over aan vullende inlichtingen betreffende de weerberichten voor de bouwvakken te beschikken, kunnen aannemers en an dere belanghebbenden deze telefo nisch inwinnen bij het K.N.M.I. in De Bilt. Het K.N.M.I. heeft daarvoor een speciaal telefoonnummer: 030 26933. Het Wereldgebeuren Bijna half miljoen winst Coop. Kunstmestfabriek Uit het jaarverslag van de Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunst mestfabriek in Vlaardingen, die zich in 36 jaar heeft ontwikkeld tot een groot bedrijf met dochterondernemin gen over de gehele wereld, blijkt, dat er in het boekjaar 1955 een winst werd gemaakt van f 444.632,10. Hier van kwam aan de leden 427.336,40 ten goede, hetzij verrekend ïn de prij zen van de afgenomen kunstmest stoffen,^ hetzij uitgekeerd. De produktie van superfosfaat, Granumix en andere meststoffen was hoger dan vorig jaar, maar de dub- belsuperproduktie bleef achter bij de afzetmogelijkheden, omdat de fos'for- zuurfabriek niet in de behoeften kon voorzien. De zwavelzuurfabriek werkte met een produktie van 53.800 ton op volle capaciteit en de fabrika- ge van fluarprodukten verliep gun stig. De fabriek van polyfosfaten was volledig bezet, maar de concur rentie was oorzaak, dat de gang van zaken hier minder bevredigend was. Stijgende kosten van lonen en zee vrachten alsmede de toenemende con currentie beïnvloeden steeds meer de exportmogelijkheden, terwijl een nij pend personeelsgebrek een goede be drijfsvoering remt. Aan leden, die niet hun verplicht kwantum hebben afgenomen zal 14,44 per 100 kg worden vergoed. De algemene vergadering van de Zeeuwse Coöperatieve Kunstmestfa briek besloot de groepen op te hef fen, waardoor wijziging van de statu ten noodzakelijk' wordt. Aan de dis tricten zal een .restrict Noord Oost Polder worden toegevoegd. De prijs van Parelsuper 17 werd vastge steld op 9,50 per 100 kg franco, in clusief zak en omzetbelasting. Eden overspannen Sir Anthony Eden lijdt aan „ern stige overspanning" zo wordt in een verklaring van Downingstreet tien, de ambtswoning van de premier, gezegd. Hij heeft zijn onmiddellijke afspra ken afgezegd. Burgemeester mr. dr. N. Bol- =j kestein heeft hier zo juist in j= de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg door een Hollandse opening de partij tussen De- stauriers en King op gang gr- bracht. Bedachtzaam ziet. hij M nu toe, icat. de beide „groot- M meesters" uit deze opening zul- len opbouwen. Het was één f§ f§ van de wedstrijden uit de tien H de ronde van het wereldkam- pioenschap da-mm en, die giste- ren in de Zeeuwse hoofdstad p verspeeld werd. 1 (Foto P.Z.C.J iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif Aanbieding handtekeningen „Actiecomité Hongarije". Hedenochtend om tien uur zal op Plein 1813 het „Actiecomité Honga rije", voortgesproten uit de Ned. studentenvereniging voor wereld rechtsorde, aan minister-president dr. Drees symbolisch in de vorm van een verklaring de circa 150.000 handtekeningen overdragen, die verkregen zijn op de tekst van het telegram, dat dan tegelijkertijd aan de secretaris van de Ver. Naties en aan de Ned. vertegenwoordiger bij de V.N. zal worden afgezonden. Hinderlaag bij begrafenis in Algerije. Politie in Algerije, die naar een begrafenis gezonden was van een neergeschoten terrorist, kwam zon dag plotseling in een kruisvuur te recht van moordend mitrailieurvuur van rebellen. De begrafenis, die door 2000 Mo hammedanen werd bijgewoond, had plaats in de buurt van Saint-Denis- du-Sig, op 325 km ten zuid-westeD van Algiers. In het open veld verrast, zond de politie, die door op de grond te gaan liggen dekking moest zoeken, gauw een radio-boodschap voor steun uit. Men slaagde er niet eerder in aan de omsingeling te ontsnappen dan toen laagneerduikende Franse ja gers raketten zonden tegen de ver sterkte stellingen van de lebellen in de bergen. ALG. VERGADERING V.N. OVER HONGARIJE Stopzetten van deportaties geëist De Algemene Vergadering van de V.N. kwam maandag in spoedzitting bijeen ter bespreking v an een Cubaan se resolutie over de deportaties van Hongaren naar de Sowjet-L'nie. In de ze resolutie worden de Sowjet-Unie en Hongarije opgeroepen de deporta ties onmiddellijk stop te zetten en voorts wordt terugtrekking van de Sowjet-troepen uit Hongarije en toe lating van V.N.-waarnemers geëist. De Cubaanse afgevaardigde beschul digde de Sowjet-Unie van het af slachten van meer dan «5000 hulpelo ze Hongaren. De Sowjet-minister van buitenland se zaken, Sjepilow, herhaalde vroege re verklaringen, dat de Hongaarse kwestie gebruikt wordt om de aan dacht van de aanval van Engeland, Frankrijk en Israël af te leiden en noemde de Cubaanse resolutie, één die „stinkt naar provocatie". Sjepilow verklaarde verder dat de Sowjetrussi- sche troepen uit Boedapest zullen worden teruggetrokken, „zodra de toestand daar weer normaal is gewor den". Cabot Lodge, de Amerikaanse ver tegenwoordiger bij de V.N., zeide dat. zijn regering beschikt over op fl-iten berustende gegevens, dat lot 14 november jl. minstens 16000 Hongaren door de Russen buiten hun land zijn gebracht. Hij drong FEUILLETON isje m t (flroew DOOR LOUIS ARTHUR CUNNINGHAM 29 Waarom geef je haar geen kans, Dendse. Ze is hier nu eenmaal en zal naar alle waarschijnlijkheid hier ook wel blijven. Ze heeft allen behalve jou voor zich gewonnen". „En ze zal mij ook niet winnen. Er is iets niet in de haak met haar. Al die lievigheid en de rest klopt niet met wat we van haar weten. Als Wren zo veel van haar hield, wie zal dan zeg gen, hoeveel mededingers hij had! Ik ben er trouwens niet zo .zeker van, dat ze John ook al om haar vinger heeft gewonden. Zij is slim-slimmer dan hij denk ik". „Nu, hij liet haar vandaag genoeg de zweep voelen", hernam Gabriëlle. „Hij sprak tot haar als een school meester tegen zijn leerlingen". „En ik wed om een Chinese dollar, dat ze het standje glimlachend, heel lief en nederig, slikte". „Daar ben ik niet zo zeker van. Ze is niet bang voor hem. Ik denk veel eer, dat ze hem heimelijk uitlachte, maar ook dat ze medelijden met hem heeft". „Medelijden? Waarom ,Hij berispte haar omdat ze Paul mee uit varen had genomen in die ka no van Jon Wiren, Ze waren dooi' een windvlaag overvallen, maar ze kwam er goed door. Toch nam de Grote John haar over die tocht onderhanden. En nu weet ze waarom hij de rivier liaat". De beide donkere, ieder in haar soort knappe meisjes Denise magerder, stugger en scherper dan Gabriëlle keken elkander even aan. „Ja", zei Denise toen. „Hij haat ze" „Hg vertelde haar, dat hij het geluid van de grote watervallen zelfs kan ho ren als hij diep in de bossen is". Denise haalde de schouders op. „Hij is een zonderling", beweerde ze. „Hij heeft, zelfs tegenover mij, nooit veel over Minota. gezegd, maar het hindert en kwelt hem aldoor. Hij schijnt nooit te begrijpen, dat hij maar een mens is en evengoed blootgesteld aan allerlei narigheid als de rest. Ik heb mijn broer voor Minota's dood nooit goed leren kennen. Het was voor het eerst dat iets hem werkelijk scheen te treffen. Ik had altijd ge dacht, dat hij even ongevoelig was als een boom in het bos". „Neen", riep Gabriëlle snel. „O, neen. Alleen valt het hem moeilijk, zich eens te laten gaan. Op dat ogen blik deed hij het. Deze ene keer was hij slechts een zielig mens, gebroken, verbijsterd en ontzet. Toen heb ik hem ook leren kennen. Op zekere dag zal hij echt verliefd worden en dan zal hij heel gewoon menselijk zijn. Minota heeft hij nooit waarlijk liefgehad. „Hoe kim je dat zeggen. Nog een ogenblik geleden had je het erover wat haar dood voor hem had bete kend". „Hij had iets verloren, dat hij nooit gedacht had te verliezen. Hij had zijn wereld zien schudden op haar grond vesten, die hij voor even sterk als het hardste cederhout had gehouden. Neen, hij had haar nooit lief op die manier, die zij behoefde en verdien de. Zrj was degene, die inderdaad lief had." ,.'t Is mogelijk", zei Denise. die op keek toen zij het geluid van een vlieg tuigmotor hoorde. „Dat is het vlieg tuig van de firma, met John en Gart. Ze gaan naar de brand. O. wat stinkt die al! Hervey is, vooral na zijn vier de of vijfde bon-el, stomverbaasd, dat er geen vuurvaste bomen bestaan! Wil je bij mij blijven eten? Ze zijn allemaal weg en ik ben dus sreheel alleen". „Graag." Ze waren schoolvriendinnen geweest, maakten soms hevige ruzie, doch begrepen elkaar toch vry goed. Na de maaltijd gingen ze op de veranda zitten, staken een sigaret aan, zeiden weinig, maar staarden naar de nevel, die van de brandende wouden over de heuvels dreef. „Je zult Paul wel erg missen", zei Gabriëlle. „Het lijkt hier nu zo stil." (Wprdt vervolgd) er bij de alg. vergadering op de Cubaanse resolutie zonder uit stel goed te keuren. De Canadese afgevaardigde Lester Pearson verklaarde dat de Sowjet-re- gering de „volledige verantwoorde lijkheid moet dragen voor het verijde len der pogingen van de V.N., om een onderzoek haar de toestand in Honga rije in te stellen, Pearson besloot: in dien de Sowiet-Unae geen aandacht slaat op het hernieuwde, op haar ge dane beroep, om op te houden met het wegvoeren van Hongaren, zal zij we derom voor de gehele wereld in haar ware gedaante van reactionaire mo gendheid, die volken voor koloniale doeleinden uitbuit, verschijnen. India heeft een resolutie bij de Al gemene Vergadering ingediend, aar- in een beroep op Hongarije wordt ge daan waarnemers der Ver. Naties toe te laten, opdat deze verslag over de toestand in het land kunnen uitbren gen. Op bezoek ommunist Wladisaw Gomoelka heeft het de Duitsers, toen die zijn Poolse land hadden bezet, niet gemakkelijk gemaakt. Hij was immers een der belangrijkste mannen van de verzetsbeweging. Onder aus piciën van de Russen werd in 1944 te Lublin het nationale bevrijdings comité samengesteld, en Gomoelka werd daarin uiteraard opgenomen. Dit bevrijdingscomité werd later onder auspiciën van de Russen de eerste na-oorlogse Poolse regering. Als minister in die regering heeft de communist Gomoelka toen laten blij ken, dat hij niet "an plan was om alles te doen wat de Russen zeiden. En daardoor heeft hij het ook de Russen niet gemakkelijk gemaakt. Maarschalk Boclganin, toentertijd militair gouverneur in Lublin, heeft dat het eerst gemerkt. Hij wilde ge makkelijk op zijn bureau blijven zit ten en vroeg daarom Gomoelka. of die tér bespreking van enkele kwes ties even bij hem wilde aanlopen. Go moelka antwoordde, dat Boelganin maar naar hem toe moest komen, als de maarschalk hem zo graag wilde spreken. De Rus kwam inderdaad, maar degenen die dit verhaal vertel len knopen er de opmerking aan vast, dat 'Gomoelka's naam misschien toen al in een Russisch boek werd geno teerd met de aantekening, dat men hem zorgvuldig in de gaten moest houden. Gomoelka, die van augustus 1951 tot december 1954 in Poolse ge vangenissen heeft gezeten we gens „nationalistische afwijkingen", en die, na gerehabiliteerd te zijn, een maand geleden werd hersteld in de functie van eerste secretaris van de Poolse communistische partij, is eind vorige week naar Moskou gereisd. Hij had daartoe een afspraak ge maakt met Boelganin, die hu inmid dels premier van de Sowjet-Unie is geworden, en met zijn Russische par tijcollega. Nikita Kroesjtsjew. De Poolse premier Josef Cvrankiewicz nam hij mee naar het Kremlin. Alle vier hebben hun handtekening gezet onder een lange verklaring, waaruit moet blijken dat men het roerend met elkaar eens is geworden. Of de dagenlange besprekingen inderdaad zo ongeschokt zijn verlopen, zullen misschien latere onthullingen duide lijk maken. Wel kan men opmerken, dat Nikita Kroesjtsjew op de Moskouse recepties voor de Poolse gasten wel extra geprikkeld was en dat hij daar aan uiting gaf met scheidpartijen aan het adres van de westelijke mo gendheden, zo fel. dat de ambassa deurs uit protest de zaal verlieten. En dat Gomoelka vervolgens met geen woord repte over de kwesties, die Kroesjtsjew op het oog had: Hon garije en Egypte. Overigens mag men hieruit niet concluderen, dat Russische en Poolse communisten het in dit opzicht oneens zouden zijn: het communiqué wekt een andere indruk. Maar Gomoelka heeft geleerd, voor zichtig en tactisch te zijn, twee eigenschappen die.voor Kroesjtsjew niet zijn weggelegd. Gomoelka heeft met die twee eigenschappen bereikt, dat Polen, wat de democratisering en de ontwikkeling naar onafhankelijk heid achter het ijzeren gordijn be treft. na Joego-Slavië liet verst is ge vorderd. ..Poolse Tito" Gomoelka zag er /ermoeid uit, toen hij gister avond m Warschau terugkeerde Hij weid door een menigte toege juicht; zelfs tilde men zijn geweldige limousine op de schouders en droeg hem in triomf mee. Hij had dan ook de Russen bereid gevonden tot annu lering van de Poolse schulden, leve rantie op krediet van 1.400.000 ton graan en het verstrekken van een le ning op lange termijn tot een bedrag van 700 miljoen roebel. Hebben de Russen de „Poolse Tito" in de watten willen leggen nu zij op hel punt ston den. de echte Joego-Slavische Tito j verwijten te maken I Toch zijn lang niet alle Poolse ver langens vervuld. Tijdens de betogin gen, waarmee Gomoelka's teiugkeer aan de macht gepaard ging. had de roep weerklonken dat de Russen moesten verdwijnen. In het communi qué van Gomoelka's besprekingen met Boelganin stond nu echter, dut onder de huidige omstandigheden de aan wezigheid van Sowjet-troepen in Po len nodig is; over bet aantal zullen Polen en Rusland nog nader overleg plegen. Het' is de vraag, of Gomoelka aan de roep ..De Russen moeten weg'" de door het Poolse volk gewenste con clusies vastknoopt. Hij heeft mis schien begrepen, dat een communis tisch regime zich alleen kun handha ven met Russisch geweld. Niet ieder een zal hem ..op de handen dragen", nu hij dan toch een keer naar Boelga nin is gegaan. Oliespuiter getemd. Sedert zaterdagochtend spuit er geen olie meer uit de bron.van Al- borze in Perzië. Als gevolg van een instorting is de druk geheel ver-1 dwenen. Op 26 augustus j.l. werden 150 vierkante km met olie overstroomd, toen de olie plotseling uit de put be gon te spuiten, en er meer dan 40.000 ton van de kostbare vloeistof wegliep De Amerikaanse deskun dige Kenly slaagde er na bijna 14 dagen arbeid in een afsluitinstalln- tie met een gewicht van 7 ton bo ven de put aan te brengen, maar hij gaf na twee dagen zijn pogingen', om de afsluiter dicht te maken op, aangezien de gasdruk meer dan 700 atmosfeer bleef bedragen. De afslui ting had een enorme ontploffing kunnen veroorzaken. Op 1 oktober werd een tweede afsluitinstallatie aangebracht, en 10 oktober kwam in Perzië 12 ton boormateriaal uit de V.S. aan. Deskundigen hadden besloten om, daar het onmogelijk was de put rechtstreeks in bedwang te krijgen, een tweede put te boren, teneinde de druk in de eerste put te doen verminderen. Thans is dus zo als hierboven werd medegedeeld, de druk geheel verdwenen. WLADISLAW GOMOELKA gesprekken met Boelganin Uitvoer witte kool naar België stopgezet Met ingang van 20 november zullen Belgic en Luxemburg de invoer van witte kool uit Nederland tijdelijk stopzetten,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 11