Raad Zierikzee stelde (met één stem tegen) begroting vast Hulp aan Hongarije AMSTLEVEN levensverzekering itvin Zeeuws? Almanak BEROEPSKEUZE" IN ZEELAND WORDT TE WEINIG GESTEUND NEDERLANDSE ZEEMAN AAN HET EGYPTISCHE FRONT Agenda 2 PROVINCIAL,SI ZEEUWSE COURANT DINSDAG 20 NOVEMBER 1950 (Advertentie) UITVOERIGE ALGEMENE BESCHOUWINGEN Uitblijven vergunning sluisbouw is ontstellend, aldus voorzitter Wat sinds een kwart eeuw niet meer In de Zierikzeese gemeenteraad was voorgevallen, gebeurde maandagavond: de begroting werd niet met alge mene stemmen vastgesteld. Tijdens de algemene beschouwingen zeide mr. K. A. Keuning (roerom) reeds, zijn stem niet aan de begroting 1957 te kun nen geven. De fractievoorzitter van de P.v.d.A., de heer M. de Moor, hield een uitvoerige beschouwing, waarin hij het ziekenhuisbestuur op de korrel nam, dat zijns inziens niet juist is samengesteld en bracht voorts de sluis bouw alsmede het industrieterrein ter sprake. De fractievoorzitter van de A.R.P., de heer J. W. van den Doel, zwaaide bij de algemene beschouwingen lof toe aan B, en W. voor het vele werk, dat er in de afgelopen jaren werd gedaan. Direct na de opening der vergade ring nam de heer De Moor het woord, en drong er bij B. en W. met klem op aan grote aandacht te besteden aan de bouw van woningen voor grote gezin nen en voor bejaarden en reeds nu contact op te nemen met de Zierik zeese aannemers om de mogelijkheid te onderzoeken voor de bouw van deze woningen. Ook zou hij graag wil len weten wat B. en W. van plan zijn te doen met de po9t bestemd voor het slachthuis, dat nu reeds jaren op de begroting prijkt. Sprekend over het ziekenhuis wees de heer De Moor er op, dat het bestuur van 15 leden geen enkel lid van de P.v.d.A. bevat. „Het is bij het college van B. en W. waar schijnlijk wel bekend zo vervolgde epr. dat er plannen bestaan om het (Advertentie), ZtüTtr Uw bloed en bevrijd Uzeli zó van Bhenmatische Pijnen. Als die ondragelijke pijnen een ge volg zijn van onzuiver bloed, brengt een bloedzuiverende kuur uitkomst. Kruschen, de beproefde combinatie van zes minerale zouten, wetenschap pelijk samengesteld, is al jaren het reddende middel voor generaties van lijders aan Reumatiek. Neem voor taan ook Kruschen. De aansporende werking op lever, nieren en ingewan den doet uw bloed sneller stromen. Onzuiverheden en die veroorzaken de pijn zetten zich niet meer vast, maar worden afgevoerd langs na tuurlijke weg. ziekenhuis in Noordgouwe in te gaan richten voor de verpleging en revali datie van minder valide ouden van dagen. De eerlijkheid gebiedt ons te waarschuwen voor stappen, die wij later zouden betreuren. Wij denken bijv. aan het feit, dat het ziekenhuis zeer ongunstig ligt voor het aantrek ken van verplegend personeel, de moeilijke verbindingen voor de be zoekers en het aantrekken van spe cialisten. Wij hebben de indruk, dat men deze zaak wil forceren, omdat men een gebouw heeft staan." Wat de bouw van de sluis be treft, bevreemdde het spreker, dat in de nota vermeld wordt, dat een deel van het plan tot bouw van een keersluis ter goedkeuring is ingezonden, terwijl de gedachte voorzit, dat het gehele plan ter goedkeuring weg was. Welk deel is dit, zo vroeg spr. en wat is de reden er van, dat deze goedkeuring zo lang uitblijft. Over de nog vage plannen van het zwembad merkte de heer De Moor op, dat wat er ook voor plannen uit de bus komen, voorop moet staan, een instructiebad en dan uitgerust met een goede kleedgelegenheid. In het alge meen wilde de heer De Moor opmer ken, dat uit alles blijkt, dat de fi nanciële positie van Zierikzee niet bijster rooskleurig is. MR. KEUNING Mr. K. A. Keuning begon de algeme ne beschouwingen met op te merken, dat het sombere beeld van de begro ting tot bezinning dwingt op de vraag of de begroting zelf wel juist is. „Men moet zich afvragen welke opvatting de juiste is: hetzij met een begrotingste kort de mogelijkheid trachten te ope nen, dat een aan minimale eisen vol doende programma van te ondernemen VAN TOT OPENLUCHTTHEATER. Tussen de bossages van Plan Zuid te Axel verrijst momenteel een open luchttheater. Hier kunnen enkele honderden toeschouwers een plaats vinden. Het theater werd trapsgewij ze gebouwd. De toeschouwer, die in de diepte kijkt, ziet daar het toneel, dat van de toeschouwersruimte ge scheiden wordt door een vijver. De omliggende bebossing zorgt voor een goede beschutting. Binnen enkele weken kan het werk worden opgele verd. Ook op een ander gebied weet men in deze Zeeuws-Vlaamse plaats van wanten! De ijsbaan van de Axelse IJsclub heeft een grote verbetering ondergaan. Het bassin werd ongeveer 1.20 meter uitgediept en de Axelaars VEILIG VERKEER De aanwezigheid van een agent van politie wil nogal eens stimule rend werken op het goed naleven van de verkeersregels en dat was ook 't geval in Goes, alwaar enige meisjes „model" een bocht namen, toen zij die agent op de hoek van de straat ontwaarden. Met keurig uitgestoken linkerar men zeilden zij in een prachtige rui me draai de hoek om. Waarlijk een voorbeeldig staaltje van weggebruik. Ddchten de meisjes, maar ze kwa men niet ver. Want de bocht hadden ze welis waar keurig genomen, maar het was in strijd met alle verkeersregels, dat ze uitsluitend oog hadden gehad voor de agent'. Op het verkeer had geen van de dames meer gelet. Zó 'trots waren ze op hun prestatie, dat ze stuk voor stuk hun stralendste glimlach op de dienaar der wet af zonden en die plicht is tenslotte plicht riep ze deswegen op het matje 't Is allemaal niet eenvoudig. kunnen van de winter als het ten minste gaat vriezen over een baan van 200 meter beschikken. MYSTERIE. In een ander gedeelte van Axel in Plan West heeft men de vijver in de speeltuin leeggepompt.- Een om vangrijk karwei, waarvoor echter wel reden was! Er was namelijk een be langrijke teruggang in de goudvis- senstand geconstateerd. De rijkspoli tie nam de vissen met de „gouden" huid onder haar hoede. Toen al het water uit de vijver was verdwenen, was het raadsel echter spoedig opge lost: er bleken twee snoeken aanwe zig te zijn! De snoeken hebben onge twijfeld hun weg naar de een of an dere pan gevonden, maar de vraag ryst nu: hoe kwamen deze veelvra ten in de vijver terecht? JUBILEA. Vier jubilea dienen zich vandaag aan. In de eerste plaats het echtpaar L. W. de Jong en M. F. de Jong-de Doelder, woonachtig in het rusthuis „Schelde-oord" te Terneuzen. Deze echtelieden vieren aanstaande zater dag hun 65-jarig huwelijksfeest. De heer F. Vervaet in Kr--"-*-i- in het schutter. vereniging, waarvan de heer Vervaet al sinds jaren voorzitter is, brachten hem op grootse wijze hulde. Als ex tra feestabtractle werd een grote ju- bileumschieting toehouden. In Middelburg vierde dezer dagen het echtpaar P. de Hamer en W. P. de Hamer-Goethart zijn 50-jarige bruiloft. Tenslotte dan de heer J.. Deurloo in Tholen, die 25 jaar in dienst was by de Rotterdamse Bank. De jubilaris werd in het kantoor te Bergen op Zoom gehuldigd, waarbij hem vele bloemen en geschenken werden over handigd. kapitaalswerken wordt uitgevoerd, of door een slnitende begroting te ont werpen de mogelijkheid om ook maar de meest dringende kapitaalswerken uit te voeren, de pas af te snijden. Als men ziet, dat een bedrag van f 157.000 nog voor twee-derde wordt uitgemaakt door dc voortgezette restauratie van het stadhuis, terwijl een derde voor allernoodzakelijkst klein goed is be stemd, dan moet men zich afvragen of de thans bewandelde weg wel de juis te is. Voorts vroeg de heer Keuning zich af, hoe het kwam, dat de gasfabriek nog steeds met een tekort van bijna f 40.000 moet werken. Het kwam hem voor, dat de raad niet voldoende in kennis is gesteld van de werkelijke opbrengst van de materialen- .terwijl ook over de bouw van een nieuw kantoor onvoldoende gegevens ter be schikking staan. Een en ander weet de heer Keuning aan de bijzondere vorm van de commissie, die met zo danige bevoegdheden is belast, dat over de besteding van zeer belang rijke bedragen niet voldoende overleg met B. en W. schijnt te bestaan. „Mag de volksgezondheid tekort worden gedaan? Mag het voorkomen, dat in onze stad nog een gedeeltelijk open riool ligt, welker geuren in de lan delijke competitie geen slecht figuur zouden slaan?", zo vroeg de heer Keuning. „Is de lichamelijke opvoe ding .van onze jeugd in het bijzonder door sportbeoefening niet een zaak, die de grootst mogelijke aandacht vergt? Hoewel ik mij bewust ben een niet gebruikelijk en wellicht onaan genaam lijkend standpunt in te ne men, meen ik toch met volledige er kenning van de moeilijkheden onder volledig begrip voor het streven vaf» B. en W. mijn stem niet aan de begro ting te kunnen geven, -zo besloot dé heer Keuning; De heer J. W. van den Doel sprak zijn voldoening uit over het feit, dat een sluitende begroting is aangeboden. Burgemeester F. T. Dijckmeester antwoordde kort op de gedane op merkingen. Het gemeentebestuur zal in con tact treden met aannemers voor de bouw van huizen voor bejaar den. De heer De Moor stelde hij ge rust, door te zeggen, dat bij het ziekenhuis de politiek geen rol speelt, maar dat het billijk is, dat er bij volgende verkiezingen met wensen wordt rekening gehouden. Dat de gemeenten in de meerder heid blijven is een wens van de Zweedse schenkers van het zieken huis. Over de bestemming van het oude ziekenhuis worden nog in lichtingen ingewonnen. Ontstellend noemde de heer Dijck meester het feit, dat de vergun ning voor de sluisbouw uitblijft. Bij de zwembadplannen sitaat de bouw van een instructiebad met een goede kleedgelegenhied voorop. De suggestie om markt- en kermisgelden te verhogen vond de voorzitter, zeker het overwegen waard. Wat de onderwijsinrichtingen en vooral het gymnasium betreft, zou de heer Dijckmeester niet graag schrappen maar de scholen voor Zie rikzee trachten te behouden. Bij de artikelgewijze behandeling van de begroting had de heer Keuning slechts een aantal opmerkingen. Op de vraag, naar de toekomst van het museum zei de heer Dijckmeester, dat de schutterszaal beschikbaar blijft voor tentoonstellingen, ontvangsten en vergaderingen, maar er worden gla zen vitrines voor het museum ge kocht. Over het sportterrein sprekend zei burgemeester Dijckmeester, dat de plannen hifervoor in een vergevorderd stadium zijn. In elk geval zal er naar -gestreefd worden, dat er in de over gangstijd een sportpark in Zierikzee .beschikbaar bljjft. De heer Keuning maakte bezwaar tegen de subsidie voor de stichting Nieuw SchouwenDuivelend en wil de graag een rekening van deze in stelling zien. De burgemeester zei, dat de subsidie slechts gegeven wordt, als de rekening er is. De raad stelde daarop met de stem van mr. Keuning tegen de -begroting vast. De begroting van de gasfabriek de maatschappelijke zorg en woning bedrijf werden eveneens na een kor te discussie goedgekeurd. Na een korte besloten vergadering voteerde de raad f 375.000 voor de 'Vouw van 19 wpningen doorde n.v. Panagro in hét "bouwplan Malta. De door het comité „Hulp aan Hon garije" te Terneuzen en Sluiskil ge houden geldinzameling heeft In totaal opgebracht 10.708,14. In dit bedrag is niet inbegrepen een schenking van 1000 door de gemeenteraad en het presentiegeld der raadsleden ten be drage van 150. Gelden kunnen als nog gestort worden op de rekening van het comité b\j de Rotterdamsche Bank N.V. te Terneuzen. In een ten gemeentehuize te Hoofd plaat gehouden vergadering is beslo ten een actie te voeren onder de slag zin: „Hoofdplaat helpt Hongarije". Naast het bestuur, bestaande uit de heren burgemeester J. F. C. Temmer man, ds. Eygendaal, pastoor Froger en pastoor Deenen, werd een werkco mité gevormd waarin zitting hebben: mevr. Stuij, mevr. Eygendaal en de heren Smit, Termote en Alberts. In de vergadering werd besloten een Hongaars gezin op te nemen, dat zal worden gehuisvest in een nieuwe wo ning, die thans reeds door de gemeen te is toegezegd. Uit de opbrengst van de te houden geldinzameling, zal de inrichting van' de woning bekostigd worden. Door middel van een huis- aan-huis-circulaire zullen de inwo ners van een en ander op de hoogte worden gebracht. Te Yerseke is een comité aam enge-, steld voor het inzamelen van gelden1 ten behoeve van de Hongaarse vluch telingen. Het comité, waarin burge meester en wethouders zitting héb ben, bestaat verder uit de predikan ten der verschillende kerken, pastoor Kuipers, kapitein Kor van het Leger des Heils, enkele raadsleden en dok ter A. W. Ampt als vertegenwoordi ger van het Ned. Rode Kruis. Zater dagmiddag werd reeds begonnen met een huis-aan-huïs inzameling. Hoe wel de actie nog niet geëindigd is, werd reeds een bedrag van ruim 6700 byeengebracht. De leerlingen van de Chr. ulo school te Yerseke haalden een be drag van 645,35 op voor Hongarije. In de geref. kerk bracht de collecte 418.— op. De collecte, die in Burgh ten bate van de hulp aan Hongarije werd ge houden. bracht 117o.20 op. De Rode Kruiscollecte voor Honga rije bracht te Hoedekenskerke 1493.75 op en te Kwadendamme 648.25. De opbrengst van de collecte voor de Hongaarse vluchtelingen bedroeg in Haamstede 2366.45. De huis-aan-huis collecte ten bate van de Hongaarse vluchtelingen, die in Hontenisse werd gehouden, bracht 1914,17, op. De extra-collecten, gehouden in de Nederlands, hervormde kerk te Axel ten baté van de hulp aan vluchtelin gen uit Hongarije, bracht het prach tige bedrag van f710,25 op. De te Hontenisse in de Nederlands hervormde kerk voor hetzelfde doel gehouden collecte bracht f301,55 op. De kinderen van de hervormde zon dagsschool droegen met een bedrag van f 11 ook hiin steentje bij. In de Nederlands hervormde kerk te Sluiskil werd eveneens voor Hon garije gecollecteerd. Hier was de op brengst f 425. Bestuurder personenauto gewond bij botsing Op de weg rihilippine-Driekwart in de gemeente Sas van Gent deed zich eeh verkeersongeval voor, waarbij de bestuurder van een personenauto zekere M. uit Terneuzen een her senschudding opliep". M. wdilde een voor hem rijdende tractor met aan hangwagen passeren, op het- moment, dat uit tegenovergestelde richting een vrachtauto naderde. De wagens vlo gen tegen elkaar met het voor M. ver melde gevolg. Hij werd naar het Ju- liana-ziekenhuis in Terneuzen overge bracht. De personenauto werd prak tisch geheel vernield. Dë vrachtauto, waarvan de bestuurder niet werd ge wond, werd licht beschadigd. Jongetje valt van 5 meter hoge muur in de Schelde Op het nippertje gered In Vlissingen is maandagmiddag 't 3-jarig knaapje R. tijdens het spelen bij de Oranjemolen van de 5 meter hoge muur gevallen en in de Schelde terecht gekomen. Het jongetje werd op wonderbaarlijke wijze gered dank zij het ingrijpen van de heer v. d. K. uit de Prinsenstraat, die zich juist te ruste had begeven na zijn nachtdienst. Omwonenden waarschuwden hem, waarna hij zich met een touw om zijn middel langs de muur liet zakken en vervolgens onvervaard het water in dook. Hij slaagde er in het kind te grijpen en met vereende krachten wist men daarna de heer v. d. K. en het kind langs de muur omhoog te hijsen. De molenaar C. verleende de eerste hulp; dokter Grippelinc was inmiddels gewaarschuwd en het lukte de levens geesten weer op te wekken. Bij het eerste onderzoek kon men behalve een buil op het hoofd niets bijzonders con stateren, zodat aangenomen mag wor den dat het kind behalve de schrik geen nadelige gevolgen van dit avon tuur zal beleven. Theologen-conferentie Maandag werd in de geref. kerk aan de Westwal te Goes in het kader van de zogenaamde vervolgcursus voor theologen, een regionale bijeenkomst gehouden. Dr. P. J. Roscam Abbing, Ned. heiv. predikant te Scheveningen en oud-directeur van „De Rank" te Utrecht", sprak over „Poimeniek". 99 JAARVERSLAG CHR. STICHTING Werk stagneert nog Het werk van de chr. stichting voor school- en beroepskeuze in Zeeland stagneert nog veel door de nog te ge ringe financiële steun, die wordt on dervonden, zo wordt in het jaarver slag over 1954 en 1955 opgemerkt. On geveer de helft van het aantal Zeeuw se gemeenten doet nog niets voor dit werk, terwijl ook nog al te veel schoolbesturen niets van zich laten horen, zo wordt opgemerkt. Voor 1956 en volgende jaren zoekt -het' bestuur naarstig naar Uitbrei ding. Reeds zijn contacten gelegd met een tweede psycholoog en een be roepskeuze-adviseur, terwijl gepoogd zal worden naast de individuele on derzoeken te komen tot g-roepsonder- zoek. In het eerste verslag van de stich ting, wordt een uitgebreid overzicht gegeven van de voorgeschiedenis en de ontwikkeling sinds de oprichting in 1952. Nog steeds, wordt het zeer betreurd, dat met de hervomde stich ting voor de geestelijke volksgezond heid, geen overeenstemming kon wor den verkregen. In 1954 kwamen 106 onderzoeken' tot stand, n.l. 17 meis jes en 89 jongens. In 1955 waren deze cijfers: 94 (22 meisjes en 72 jongens). In vele gevallen is gebleken, dat men op vruchtbare wijze profijt weet te trekken van de verkregen inlichtin gen en adviezen. Naast de financiële bijdragen vain chr. organisaties en scholen en bijdra gen van de ouders en/of opvoeders, zijn er' de overheidssubsidies. Aan deze laatste subsidies is o.a. de voor waarde verbonden, dat er een tekort op de inkomsten- en uitgavenrekening moet zijn. Dit levert moeilijkheden op. Het werk kan daardoor niet vol- De in de Nederlands hervormde kerk te Sint-Annaland gehouden col lecte ten bate van de Hongaarse vluchtelingên heeft f 1567,20 opge bracht. De hervormde knapenvereni- ging schonk nog een bedrag van f 5, zodat 't totale bedrag werd f 1572,20. In Ellemeet en Eikerzee werd by een lystcollecte een bedrag van f1603 voor de Hongaarse vluchtelingen op gehaald. De in de gereformeerde kerk te Vlissingen gehouden collecte voor hulp aan de Hongaarse vluchtelingen heeft, met inbegrip van enige nage komen giften, ruim f 1170 opgebracht. (Slot van pag 1) Onophoudelijk stoppen óf wel omdat de rails kapot was óf wel omdat de trein beschoten werd. Tot het de No ren te veel werd; zy spreidden de Noor se vlag uit boven de wagons, maar de Egyptische soldaten zagen die voor een Engelse vlag aan en begonnen toen op hun beurt te schieten. Luchtaanval. In Ismaïla kwam de bemanning te recht in een luchtaanval, die geruime tijd duurde. Links en rechts regende het bommen en daar er toch niets over bleef dan in de trein te wachten anders was men onder de Egypti sche troepen terecht gekomenwerd dit.oponthoud een helse marteling, een inferno, waaruit geen ontsnappen meer mogeiyk leek. Maar eindelijk vertrok de trein toch weer en de tafe relen langs de spooriyn maakten die pe indruk op de 21-jarlge stuurmans leerling. Dwars door het frontgebied, dat na de talryke luchtaanvallen niet meer te beschryven viel. Uitgebrande tanks en ook veel menselijke ellende onderweg. Die- Advertentie) zelfde dag zo vernamen zy later waren ook de Franse en Britse pa rachutisten geland, op nog geen 60 km afstand. Na een vertraging in Zagazig werd de reis weer voort gezet en eindelijk arriveerde men in Cairo. Hier werden de Nederlanders onder gebracht in Capsls-hotel en de dagen rijgden zich toen aaneen in het wach ten op een mogelykheid per vliegtuig naar huis te gaan. De wachttyd werd onderbroken met taxiritten naar de Nederlandse ambassade. Hier kreeg een ieder ongeveer 50 gulden om zich voorlopig te helpen. Er heerste in Cairo een sombere sfeer, niet in het minst ook door de verduistering. Nauweiyks was de wa penstilstand er of men zou volgens een bevel van de kapitein hebben moe ten terugkeren. Dit bleek later niet noodzakelijk want inmiddels werden alle zeelieden naar Cairo gebracht, vanwaar men tenslotte gezamenlijk na nog een verbiyf in het Carlton-ho- tel naar Amsterdam vertrok. Toen kon men zich ook wat ont spannen en er werden enkele uitstap jes gemaakt tot tenslotte de reis naar Nederland aanvaard kon worden. Een klein deel van de bemanning is vrij willig in Cairo gebleven in afwachting van de verdere ontwikkeling. Misschien lukt het de „Lemsterkerk" veilig uit het Suez-kanaal te krijgen. Maar dan moeten eerst 21 wrakken zyn opgeruimd Voorlopig heeft stuurmansleerling Morifils slechts één doel: weer in de rust van het thuis-zijn bykomen en daarna zal hy wel verder" zien. doende worden uitgebreid en er kun nen geen reserves worden gevormd om uitbreidingen in de beginperiode te financieren en tegenslagen op te vangen. Er komt daardoor een zwaar dere last te drukken op hen, die een onderzoek vragen, aldus het verslag. Het bestuur hoopt, dat hierin binnen afzienbare tijd een gunstige verande ring zal komen. Per 31 december 1955 geeft de rekening een nadelig saldo van f 443,38 aan. Er was over 1955 een belangrijk hoger tekort dan over 1954. Als oorzaken hiervan worden aangegeven: verwachte, maar niet ge realiseerde gemeentelijke subsidie, uit blijven van particulieren die het werk steunen, een vermindering van de bij dragen der scholen en verhoging van verschillende posten door prijsstijgin gen, e.d. (Advertentie). VANDAAG Middelburg Electro: ,;De wereldzee", (alle leeftijden), 19 en 21.15 uur; Pro vinciale Bibliotheek: tentoonstelling Belgische boeken, 10—12.30 en 13.30— 18 uur: Schuttershof: P.Z.E.M.-re- vue „Fiësta", 20 uur: Schuttershof: Natuurkundig gezelschap, lezing door de heer C. van Marei, 20 uur. Vlissingen Alhanibra: „Gedoemd te zwijgen", (alle leeftijden), 19 en 21 uur; Luxor: „Spionage rondom Triëst", (14 jaar), 20 uur; kunsthandel Bikker: tentoonstelling werken A. Pihl, 9—12.30 en 14—18 uur. Goes Grand: „Ontsnapt u/lt Ohlku Shan". (14 jaar), 20 uur. Goes hotel „De Korenbeurs": He ron de wereldkampioenschap dammen, 18 uur; „De Prins van Oranje": propa- gandavergaderlng Chr, Nat. Vakver bond, 20 uur,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 10