Middelburgs binnenstad kreeg er acht fonkelnieuwe zaken bij vza&p 'ft kwatta trost KWATTA kwatta repen voor 55 cent Vandaag... LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL KRUININGEN GEOPEND 00STERSCHELDE IN ZES MINUTEN DICHT.... ZATERDAG 17 NOVEMBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT f pon grote tulie voor twee wassingen W Lahfiemann Postbus 18. Laren N, POLY COLOR MIJLPAAL IN SANERING Mevrouw Kögeler verrichtte opening van winkelflat in Segeersstraat DE ACHT FONKELNIEUWE en moderne zakenpanden alsmede de zestien woningen ïn de Middelburgse Segeersstraat zijn vrijdagmiddag voor het forum van het publiek getreden. De echtgenote van loco-burgemeester J. W. Kögeler, mevrouw E. Kögeler-de Vries, verrichtte de officiële opening. Met een schaar, die haar werd aangeboden door de 8-jarige Marian van der Hooft, knipte mevrouw Kögeler het oranje lint door, dat voor het centraal trappenhuis van de winkelflat gespannen was. Tegelijkertijd ook verbrak de echtgenote van de loco-burgemeester een deel van Middelburgs rijk verleden. Maar deze nieuwe winkels betekenen voor velen een grotere wel vaart en dit is toch belangrijker dan een groot verleden, zoals een der sprekers terecht opmerkte. Dit moderne winkelcentrum, dat gebouwd werd met gelden van het Algemeen Mijnwerkers Pensioenfonds uit Heerlen, betekent dan ook een mijlpaal in de sanering van Zeelands hoofdstad. De vlaggen,die bijna alle bewo ners in de Segeersstraat uitgesto ken hadden, gaven de nieuwe winkel boulevard een feestelijk aanzien. Even over drie uur heette de heer L. Tissink namens de winkeliers de ge nodigden en vele belangstellenden, die een plaatsje hadden gevonden voor het trappenhuis, van harte wel kom. Vervolgens sprak loco-burge meester Kögeler zijn „openingsrede" uit. Deze wees er op, dat met de tot standkoming van de winkels en wo ningen een nieuwe en belangrijke fase in de sanering van de stad be reikt was. Hoewel de flat niet op verwoeste huizen gebouwd is, vormt hij toch een uitvloeisel van het we- deropbouwplan, aldus de heer Köge ler, daar de Segeersstraat reeds in 1940 bij de herstelplannen van de bin nenstad betrokken werd. „Deze dag moet men dan ook zien in het ficht van de 17e mei 1940, toen een meedogenloze vijand onze binnenstad in brand gooide", zo zei de loco-burgemeester. „Maar wan neer wij ons verheugen in de tot standkoming van dit bouwwerk, gaan onze gedachten terug naar het Hon gaarse volk, dat nog geen twee we ken geleden eveneens meedogenloos werd neergetrapt". De heer Kögeler noemde het een ereplicht om naast dit ogenblik van vreugde te denken aan deze mede mensen. Historie ging teniet Spreker wees er voorts op, dat met het afbreken van de oude hui zen tevens een stukje historie teniet gegaan is. Op de vraag of deze ver nieuwing uit esthetisch oogpunt een verbetering was, moest de heer Kö geler dan ook oen ontkennend ant woord geven. Maar ,aan de andere kant hadden de bewoners toch ook niet veel vreugde van deze oude hui zen. De heer Kögeler merkte op, dat ondanks het verlies aan oude huizen Middelburg nooit een dode stad mag worden, maar een levende moet blij ven, waar verkeer en handel enz. ruimte hebben. De Segeersstraat is altijd een belangrijke verkeersader geweest. Zij moet het blijven, maar dat kon niet in oude vorm. Spreker wenste de winkeliers, waarvan er verschillende uit hun schuilhoeken naar voren zijn getreden, van harte geluk met deze dag. Tenslotte sprak de heer Köge ler een woord van hulde tot dege nen, die aan de totstandkoming hebben meegewei'kt. Hij compli menteerde de heer P. Götzen, de architect, die met de heer J. B. van Wuijekliuijse, architect, vroe ger te Middelburg, toch de oude gedachte in de moderne stijl be waard heeft. De .heer Kögeler dankte vooi'ts de Dienst Weder opbouw te Middelburg, de aanne mers en onderaannemers en het Algemeen Mijnwerkers Pensioen fonds. Hierna knipte de echtgeno- Plllllllllllllllllll!lllllll!llllllllllllllllllllll!lllllllllllll!lllllllllllllll!llllllll| H Vrijdagmiddag heeft mevrouw M E. 'Kögeler-de Vries het nieuwe Ifj winkelcentrum in de Middel- jjz H burgse Segeersstraat geopend. Met een schaar, die haar aan- geboden werd door de 8-jarige s 1| Marian van der Hooft, knipte mevrouw Kögeler het lint door, dat voor het centraal trappen- M huis gespannen was. Foto P.Z.C.) te van de heer Kögeler het lint door. Verdere sprekers Namens de vereniging „Handels belang" bracht mr. M. A. Terwoert zijn gelukwensen over. Het verheug de hem, dat de acht winkeliers met dit hèrbouwplan en met steun van de gemeente een betere plaats gekre gen hebben. „Een grotere welvaart is beter dan een groot verleden", al dus de heer Terwoert, die de zakenlie den een goede toekomst toewenste. Namens het Algemeen Mijnwer kers Pensioenfonds sprak mr. J. S% van de Kroft, de directeur van dit' fonds. Hij dankte B. en W. en de ge meentelijke administratie en techni sche dienst, die van begin tot eind het fonds de helpende hand boden. Ook alle anderen, die bij de bouw meewerkten, kregen een hartelijk dankwoord. De heer Jac. Allewijn jr. feliciteer de vervolgens namens de Chr. Mid denstandsvereniging. Hij wenste zijn collega's met hun nieuwe panden ge luk en het gemeentebestuur met de De prachtige aanwinst voor de stad. )e heer L. J. van 't Westende bood namens de R.K. Middenstandsvereni ging eveneens zijn gelukwensen en de allerbeste wensen voor de toe komst aan. De heer Tissink richtte zich tot slot van dit officiële gedeel te tot elke spreker afzonderlijk. Vervolgens maakten velen van de gelegenheid gebruik om de inmiddels met vele bloemen getooide zaken te bezichtigen. Ook in de avonduren hadden de nieuwe panden veel be kijks van de zijde van het publiek. In de buitenhaven van Hansweert kwamen vrijdagmorgen twee Neder landse sleepschepen in een weinig be nijdenswaardige positie op de dam tussen de midden- en de grote sluis te zitten, doordat des nachts de meerdraden waren losgeraakt. Het 438 ton metende sleepschip „Espe- ra/nce" (schipper De Visser uit Steen bergen), geladen met stukgoed en de 641 ton metende „Vrede" (schipper De Jonge uit Rotterdam)wélke ge laden was met huiden, waren beide op weg van Rotterdam naar Antwer pen. Donderdagavond waren de sche pen nog afgeschut om. de volgende morgen tijdig de reis te kunnen ver volgen. De schepen werden voor de middensluis naast elkaar aan de pa len gemeerd. Bij opkomend water in de loop van de nacht, moeten toen de draden, welke waren vastgezet op een kleine bolder halverwege de meerstoél, zijn losgeraaktTencyl de opvarenden sliepen, gingen de sche pen aan liet drijven en kwamen daar bij met het achterschip op de dam te zitten. De rails van de sleephelling welke op de dam ligt, drong zich in de scheepshuid van beide schepen, waardoor scheuren ontstonden. Voor dat het opnieuw hoog water werd, heeft, men de gaten nog zoveel mo gelijk trachten te dichten. Omstreeks 1.30 uur vrijdagmiddag kwamen de schepen weer vlot. De „Vrede", klit' wel vrij ernstige bodemschade had opgelopen, maakte echter weinig wa ter en zal vermoedelijk zijn reis kun nen vervolgen, De „Esperance" kreeg daarentegen zodanige schade, dat de „Walrus" met de pompen eraan te pas moest komen om het schip naai de vluchthaven te brengen, waar het aan de grond is gezet. (Foto P.Z.C.) Advertentie is het 50 jaar geleden, dat H de Nederlandse spraak- en zanglerares Anna M. Fries (schuilnaam A. M. Eldar), wier handboek „Spreken en Zingen" meer dan twintig H drukken beleefde en wier kin- derverzen door Catharina van Ren nes werden getoonzet, te H Utrecht overleed; is het internationale stu- g M dentendag. H MORGENH H is het 250 jaar geleden, M dat Deventer, Kampen en Zwol- ff le, welke steden reeds in 1659 n en 1675 een (tegen de ridder- p schap gericht) verbond hadden M gesloten tot handhaving van ff elkanders rechten, een overeen- n komst aangingen inzake het vergeven van ambten; H is het 25 jaar geleden, M dat de Nederlandse beeldhouw- ff ster Thérèse van Hall te Am- §f sterdam overleed, IlllllllllllilillllllllllllllllllllllllllllM Benoeming. Als leidster van het vormingswerk der Stichting Vorming Bedrijtsjeugd „De Zonnebloem" te Middelburg werd benoemd mej. M. A. Teunissen, jeugd leidster te Middelburg. (Slot van pagina 1). scholen. Hij feliciteerde de Z.L.M. en het gemeentebestuur van Kruiningen met deze aanwinst. De heer A. Schipper, burgemeester van Kruiningen, zeide dat het ge meentebestuur er dankbaar voor was, dat de school naar Prinses Beatrix genoemd mocht worden en voorts ook zeer erkentelijk is voor het feit, dat mevr. De Casembroot zich bereid ver klaarde de officiële opening te ver richten. Hij noemde het gebouw een sieraad voor de gemeente. Daarna sprak mevr. L. N. Huijsman-Griep na mens de Bond van Plattelandsvrou- deringen, welke i ten plattelande ?ebied van het huishouden voltrok ken. De heer E. A. Suij, vice-voorzitter van de Kring Oostelijk Zuid-Beveland van de Z.L.M., getuigde van zijn waardering voor het tot stand komen van deze school. In de leraressenka- mer hangt reeds een fraaie reproduc tie van de „brug te Aries" van Vin cent van Gogh, geschonken namens deze Kring. Mevr. Vogelaar-De Zeeuw, voorzit ster van de commissie van toezicht, wees eveneens op de betekenis van het landbouwhuishoudonderwijs. Zij bood namens deze commissie een. fraaie bloemenbak aan. (Advertentie). t.reme Shampoo Pastcll a fw in één simpele, haarwassin; gemakkelijk en L kunt het thuis zelf doen'. bijgetint (niet geverfd!) in de ei- kleur of een modieuze nuance naar grijzend haar volkomen bèdekt een rijke volle glans het haar grondig gereinigd. In Colijnsplaat werd vrijdag het 40- jarig bestaan gevierd van het be jaardentehuis Rustoord". Namens de inwoners van Colijnsplaat werd aan de bewoners van het rusthuis een televisietoestel aangeboden. heer Bom (rechts) droeg dit fraaie geschenk met een korte toespraak 'over. Ds. Veldman, voorzitter van het kerkeraadsbestuur der Neder lands Hervormde Kerk, (midden) dankte hem hartelijk. (Foto P.Z.C.) „Euphonia" zal 70-jarig bestaan feestelijk vieren. In de donderdagavond gehouden le denvergadering van de Goese harmo nie ,,Euphoniar' is besloten, volgend jaar het 70-jarig bestaan feestelijk te vieren met een muziekfestival. Waar- De leden van de werk groep deltazaken Zeeland, zijn ernstige heren, zodat het ons niet past hen in dit dagblad luchthartig te vergelijken met klein kunstenaars. Maar wie deze zes vaardige provïn- viale adviseurs gister avond bezig zag en hoor de op het toneel van de zaal Krijger te Goes, voor drachten houdend en vra gen beantwoordend over hun geliefde onderwerp, het deltaplan, kreeg toch wél diep respect voor hun artistieke bekwaamheden. Want. die bicken véle en velerlei! Deze werkgroep- leden vormden een forum voor een groot aantal jon gelui, bijeengeroepen dooi de hervormde jeugdraad van de classis Goes, een forum, dat allerminst zo als bij forums gebruike lijk, aan de stoel was ge kluisterd. Néén en 'dat was juist het opvallende! de heren bewogen zich als volmaakte acteurs over het toneel, docerend, betogend, op het juiste ogenblik een grapje plaat send, meermalen ook een verdiend open doekje in casserend van de geest driftige jonge toehoorders. Geestdriftig u-as het pu bliek inderdaad, terecht overigens, want de leden van deze Zeeuwse werk groep zagen kans bevat telijk en onderhoudend te vertellen over dat moei lijke en gigantische pro ject, dat deltaplan heet, én over de visie, die Zee land ten opzichte van dit plan heeft ontwikkeld. Zo was het gisteravond een komen en gaan van de H.H. adviseurs naar de instructieve kaarten en een schoolbord op het to- veel en de enige rots in deze deltabranding ivas de wel aan zijn stoel gekluis terde voorzitter, merk- waardigericijs géén delta figuur, doch 'een predi kant, z\j het dan één, die de branding niet schuwt: ds. H. M. Straling. Hij kon zijn taak naar beho ren uitoefenen, mede dank zij een enorme klok, welk uurwerk vóór hem was opgesteld en hem in staat stélde met ijzeren hand de spreektijd te regelen. De heren kregen ieder in eer ste instantie slechts 6 mi nuten om een bepaald fa cet van het Zeeuwse delta probleem te belichten en aan die tijd werd. vrij nauwkeurig de hand ge houden. De directeur van de pro vinciale planologische- dienst, ir. M. de Vink, werd 10 minuten toege wezen om een algemene ■inleiding te houden. Hij stipte aan, waarom Zee land achtergebleven is bij overig Nederland en ver klaarde wélke kansen er nu mogélijlc bij uitvoering van het deltaplan komen. De hoofdingenieur-direc teur van de provinciale waterstaat, ir. H. D. J. Swaters, vertélde iets over de wegenaanleg, waarbij hij zélfs diep in de geschiedenis dook en de Romeinen erbij haalde. Het hoofd van het bureau bijzondere werken van de provinciale waterstaat, ir. ■J. G. Snip, bouwde vervol gens op hel schoolbord een fraaie dijk en zag kans binnen zijn 6 minu ten de Oosterschélde ge heel af te sluiten. Èr- vertrouwenwekkende snelheid! E.T.I.-directeur, drs. M. C. Verburg, toonde daar op zijn historische be scheidenheid door slechts terug te gaan tot de 16e eeuw, doch dat stelde hem dan ook in staat de Zeeuwse économie nu en in de toekomst op dt juiste wijze te belichten. Hierna kwam ir. De Vink terug voor de recreatie waarna tenslotte mr. J. F. Hornstra van de Stichting Zeeland de menselijke kant van het deltaplan be handelde. Zullen de men sen zelf ook veranderen f aldus het thema van zijn causerie, die geen zes, maar 1 minuten duurde omdat hij als laatste spre ker kans zag een minuut te smokkelen. In de pauze konden schrif telijk vragen worden inge diend. Toen bleek pas goed, hoe Zeelands jeugd zich voor dit gigantische project interesseert: er barstte een complete vra- gen-lawine los. Wij raak ten de tel kwijt, maar glo baal geschat behandelden de leden van de werk groep een. 40-tal vragen, en toen moest worden ge stopt omdat het anders te laat zou worden. Maar er lag nog een hele stapel De beantwoording ging vlot, waarbij de heren le den van het forum elkaar handig de vragen toe speelden en ook hierbij weer grote vaardigheid letterlijk ten tonele spreid den, Ds. A. de Haan uit Hans- weert had de leiding van deze geslaagde avond. Nu overigens blijkt, dat er zo veel belangstelling onder de jongeren bestaat voor dit. deltaproject, mag men het beslist, bij deze éne avond in Goes niet laten! Mej. T. J. A. G. de Vries uit Terneu- zen, directrice van de landbouwhuis- houdschool aldaar, voerde het woord namens de andere Z.L.M.-school, waarbij zij een tweetal langspeelpla ten aanbood voor de pick-up, hetgeen met enthousiasme door de leerlingen ontvangen werd. Vroeger en nu Architect Rothuizen sprak vervol gens een dankwoord, waarna het woord was aan de directrice, mej. S. Kleinepier. In levendige bewoordingen schilderde de directrice de toestand van vroeger en nu men zit al enige maanden in de schooi waarna zij dank bracht aan de vele instanties voor de aangeboden geschenken. De gemeente Kruiningen schonk een wandlamp voor de leraressen-kamer. Bijzonder erkentelijk toonde spreek ster zich voor de in Wemeldinge gebo den gastvrijheid. lej. Kleinepier liet de mogelijkheid open'voor „mannelij ke cursisten" om zich aan de school te bekwamen. Mevr. De Casembroot gaf in een kort woord, alvorens de officiële ope ning te verichten, uiting aan haar vol doening dat er in Kruiningen een zo fraaie school kon worden gebouwd. In Zierlkzee zal straks de vjjfde school der Z.L.M. worden geopend. Het feit. dat men thans in Kruiningen over een dergelijke school beschikt, is een posi tief reageren op de ramp en een be wijs, dat men de kans tot scheppende arbeid heeft weten aan te grijpen. Mevr. De Casembroot toonde zich vol waardering voor de betekenis van .het landbouwhuishoudonderwijs. waarbij zij wees op de mogelijkheid om de gemeenschap op specifiek vrou welijk terrein te dienen. Tenslotte bood mevr. De Casem broot de Prinsessekalender als ge schenk aan, hetgeen gaarne werd aanvaard door de directrice. Met aandacht werd daarna geluis terd naar een zangprogramma van de leerlingen, waarna het moment voor de officiële opening was aangebroken. Mevr. De Casembroot en het officiële gezelschap schreden door een erehaag van leerlingen naar de ingang, waar de echtgenote van de commissaris der Koningin een dundoek wegtrok over de naam Prinses Beatrix-school. En kele leerlingen boden daarna bloemen aan. Geruime tijd vertoefden de geno digden nog in het bijzonder fraai en doeltreffende ingerichte schoolge bouw, waar op velschillende tafels werd ten toon gesteld hetgeen de meisjes thans kunnen presteren. Wijkverpleegstersdag van Groene Kruis m Zeeland. Een groot aantal wijkverpleegsters van het Groene Kruis in Zeeland was vrijdagmorgen in „Het Lammetje" in Yeere" bijeen voor de wijkverpleeg stersdag, die de Provinciale Zeeuwse Vereniging Het Groene Kruis had ge organiseerd. De voorzitter, jhr. R. Röell, verwel komde de zusters en sprak zijn blijd schap uit over de grote opkomst. In zijn openingswoord vertolkte hij de gevoelens van diepe bewondering voor en van grote deernis met het Hon gaarse volk, dat een heroïsche strijd heeft gevoerd en nog blijft voeren voor zijn vrijheid. Als straks de Hongaarse vluchte lingen ook in Zeeland komen, zal het Groene Kruis hun graag alle mogelij- ke hulp met verplegingsartikelen enz. verlenen, aldus spreker. Ongetwijfeld zullen de wijkverpleegsters hen op ge lijke voet als de leden helpen, zowel in huis als op de consultatiebureaus. Op verzoek van de voorzitter namen alle aanwezigen staande enkele ogen blikken stilte in acht ter herdenking van de gevallen mannen, vrouwen en" kinderen in Hongarije. Vervolgens wees de voorzitter op het doel van de vijkverpleegstersda- gen: de versteviging van de band tus sen de zusters onderling maar ook met de districtsverpleegstei-s en het bestuur. Nadat de heer Kodde, voorzitter van het Groene Kruis te Veere, de aanwezigen hartelijk had verwelkomd sprak mej. M. Roder, secretaresse van de raad voor de kinderbescher ming te Middelburg over: „De zorg voor de ongehuwde moeder en haar kind". 'Eerst maakte spreekster met grote waardering melding van het ve ie, dat op dit gebied door het particu lier initiatief is en wordt gedaan. De later tot stand gekomen wettelijke maatregelen hebben dit werk verge makkelijkt. Op deze causerie volgde een drukke bespreking. Na de koffie maaltijd werden tal van onderdelen van het werk besproken. Na de ver gadering werd een tochtje met de red dingsboot en met een tonnenlegger gemaakt. Na terugkeer in „Het Lam metje" hield de burgemeester van Veere, de heer Den Beer Poortugael een causerie over de historie van Vee re en over de bekende beker van Ma- ximiliaan. Deze wijkverpleegstersdag werd met een gemeenschappelijke maaltijd in „De Campveerse toren" besloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7