O Engelse mode: natuurlijke lijn, degelijke stoffen 3 w "özcuwenpagina cAristo D Huisvrouwen voelen veel voor koopavond H 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 17 NOVEMBER 1956 GEEN BUITENSPORIGHEDEN Londen verwerpt elk gewild effect Op modegebied volgt men ook deze winter in Londen dezelfde ten- denzen als in Parijs. De Engelse japonnen worden eveneens kort en nauw, terwijl de taille wat hoger komt te liggen. De hoeden zijn ook in Londen geen kleine dopjes meer, maar grote zware of omhoog- torenende hoofddeksels. Wel hebben de Londense ontwerpers zich unaniem afgekeerd van onnatuurlijke gewilde effecten en zyn ze teruggekeerd tot een vrou welijke lijn, welke draagbaar en.flatteus is. Men gaat van het stand punt uit, dat de vrouw haar natuurlijke lyn kan behouden en toch met de mode meegaan. De Enggelse kokerrokken worden dikwijls „verzacht" door losse pan den aan de achterkant of door diepe plooien die zo gerangschikt zijn, dat ze een apart pand suggereren. Soms zien we nauwe rokken met plooien tot kniehoogte of ingezette punten waardoor een „trompet-effect" wordt verkregen, zoals dat in de collectie van Sherard het geval is. Ook de ge klede middagjaponnen en sommige avondtoiletten zijn van voren nauw sluitend, maar hebben aan de ach terzijde een ingenieus aangebrachte ruimte, vaak in de vorm van püssé's. De japonnen voor de dag accen tueren de natuurlijke lijnen en heb- Töch een gevarieerd menu Vooral 's winters is het gemakke lijk, wanneer de huisgenoten gewend zijn om alles te eten wat de pot schaft. Op die manier is het beden ken van een gevarieerd menu niet moeilijk. Alle gewone groenten zoals de koolsoorten, wortelen en rapen zijn heel gezond en, met wat zorg toebereid, zeer smakelijk bovendien. Het verdient zeker aanbeveling om af en toe kruiden te gebruiken bij het koken van groenten. Rodekooi bijvoorbeeld is heerlijk wanneer lau rierblad en kaneel of kruidnagel zijn meegekookt, groene- en savoyekool1 en spruitjes gaan er zeker niet op achteruit wanneer zij worden afge maakt met nootmuskaat, foelie of fijngesneden peterselie. Ook knolraap en winterpeen kunnen best zo'n vleugje groen gebruiken. De groenten kunnen worden opge diend met een melksaus, een saus bereid van het kooknat, maar ook zonder saus met alleen wat boter of margarine er door geschud. Voor het binden van een groentesaus zonder melk (zoals bijvoorbeeld voor rode kool, bieten en andere zure groenten van een felle kleur) is aardappel meel het meest geschikt, voor andere sauzen maizena of bloem. Vele huisvrouwen komen met de kool een handje havermout of rijst mee; dat geeft weer eens een ander idee en is heel smakelijk. Voor alle groentesoorten is het devies: niet afkoken, maar pas drie kwartier k een half uur voor- de maaltijd opzetten met weinig water. De belangrijke voedingsstoffen wor den er grotendeels door behouden. ben bloesende bovenstukken waar door het effect van de nauwe rokken verhoogd wordt. De taille is „zwe vend" en men kan het middel zelfs tien a twaalf centimeter hoger dra gen, dan moeder natuur het heeft aangegeven. Veel mouwen zijn aan geknipt en ruim. Verscheidene mantelpakjes zijn van voren kort, terwijl ze op de rug ruim een decimeter onder de taille uitlopen. Eenzelfde lijn treft men aan bij sommige avond japonnen, welke van voren tot 33 centimeter van de grond komen, langer worden aan de zijkanten en achter in een sleepje overgaan. De lengte der rokken voor overdag varieert van 35 tot 40 centimeter van de grond. Buitensporigheden zijn zeer zeld zaam in de Londense couture, maar de onberispelijke snit, een prima af- Advertentie) limiiiiiiiini HAZETF A BRIEKEN TE ZEVENBERGEN 0 De Leldse Textielcentrale te Lelden heeft een klein brelboekje uitgegeven dat ditmaal niét voor volwassen breisters is bestemd, maar voor de klei ne dochters dié zich aangetrokken voe len tot het werk met naalden ert wol. In een aardige én bevattelijke stijl wordt In dit boetkje voor de jongedames het een en ander uit de doeken gedaan om trent de kunst van het breien: iets over de pennen, de wol, over de steken en over het wassen van gebreide spullen. Verder zijn er twee bladzijden vol Ideetjes welke voor zo'n klein meisje met naalden én wol gemakkelijk te verwer kelijken zijn. werking en uitstekende stoffen ga randeren alle kleding, tot in lengte van dagen, elegance en een mooie lijn. Opvallend is de kleurenrijkdom: zwart, vele tinten bruin en beige, gentiaanblauw, violet, vele nuancen groen en rood, en ook oranje. Bij de foto's: links de lange tuniek- lijn, verwerkt in een driedelig en semble. De mantel reikt tot even bo ven de rokzoom en is vervaardigd van box-cloth, de tuniek met ovaal décolleté is van wollen jersey, de kokerrok van oatmeal-jersey en de brede ceintuur van zwarte suède. Op de andere plaat een doorknoopjapon- netje in princesselyn van grijs satijn- alpage. De witte kraag is met galon en rynsteentjes versierd. Het kroost is jarig... Is een van uw kinderen jarig en weet U werkelijk niet, hoe U nü de uitgenodigde vrindjes en vriendinne tjes weer eens bezig moet houden? Als U er wat extra geld voor over hebt, kunt U die kinderschaar- meene men naar de bioscoop op een middag- dat er een speciale kinderfilm draaii Met zo'n middagje is het succes be slist verzekerd! Wilt U het wat een voudiger doen, probeer dan iemand te vinden die de gelukkige eigenaar is van een poppenkast en daarmee een paar uur wil komen optreden op de feestdag. Met fantasie en goede wil kan men zo'n poppenkast trouwens ook zelf maken. Een stapel kranten wordt met water geweekt tot een goed han teerbare brei; dat is het materiaal voor de koppen. Deze pap kan als stopverf worden gehanteerd; zijn de koppen gevormd, dan laat men ze op drogen en geeft ze met wat verf een gezicht De kleren zijn gauw genoeg gemaakt van wat oude Jappen. Bellen blazen doet ieder kind graag. De ouderwetse stenen pijpen zijn nog bij elke sigarenhandelaar te koop. Doe door het zeepsop een scheutje glyceri ne, dan spatten de bellen niet zo gauw uit elkaar. Een kleurwedstrijd valt ook altijd wel in de smaak. zoekt een geschikte tekening uit - niet te klein en duidelijk getekend en maakt hiervan door middel van car bonpapier een aantal veelvouden. Met waterverf kleurën is natuurlijk het meest attractief, maar zijn /de kinde ren nog wa,t klein, laat ze dan liever ■met Jdeui'pot.loden werken, anders wordt het vermoedelijk een reuze smeerboel. (Advertentie). licht-eckt als de zon zelf gordijnstoffen schriftelijk gegarandeerd door wyers décors tóffen Levering via Uw woninginrichter Hebt U ze al gezien: diie laden, die overal kunnen worden aangebracht: in een kast, onder een keukentafel? We schroeven maar de bijbehorende glljlat- ten aan en we kunnen onze laden erin schuiven. Ook kunnen we op deze wijze onder elke keukenplank onze glazen le vensmiddelenbakjes laten glijden. Een lade voor tafelzilver ls gemak kelijk te maken door er eenvoudig een plastic bestekbak in te bergen, waarin alle lepels, vorken en messen hun eigen plaatsje hebben, maar ook door er van die met vilt omwoelde blokjes in te lij men. Deze blokjes zijn in verschillende soorten en maten verkrijgbaar, voor zes messen, voor twaalf, voor even zoveel lepels en vorken, grote en kleine. Ze voldoen uitstekend en zijn niet duur. Fluweel heeft een ereplaats gekre gen in de modecollectles van deze win ter. En niet alleen in Frankrijk, maar ook in de overige Europese landen hebben couture en confectie eveneens gretig gebruik gemaakt van de mogelijkhe den welke deze soepele stof te bieden heeft. Ook op de Zèeuwse modeshows van dit najaar waren geklede japon nen van fluweel te zien. Een middagtoilet is de fluwelen ja pon van onze Illustratie. Het model is tweedelig, heeft een gladde rok met een plooi van achteren en een heel ele gante blouse, waarin de nog altijd ge liefde empire-lijn duidelijk te herken nen valt. Weense mode in ons land De Weense mode, die verleden jaar ter gelegenheid van de heropening van de Opera haar wedergeboorte vierde, komt op een tournee door de voornaamste Europese landen ook naar Nederland. Op 17 en '18 novem ber zijn er modeshows in Amsterdam, op 19 en 20 november in Den Haag. De shows worden door de Weense haute-couture, in samenwerking met de Oostenrijkse autoriteiten georgani seerd. op met jw&rf, mevrouw.. (Van onze redactrice). Geen Meur heeft zoveel mo deseizoenen en moderevo luties overleefd als de Meur zwart. Zwart blijft jaar- in jaar-uit een der favoriete tintenhet staat weliswaar min- of meer op de achter grond maar het is altijd aanwezig in de wintermode vooral, in de zomermode te genwoordig oolc. Het wordt door sommigen hemelhoog ge prezen, door anderen verwor- pen, maar het handhaaft zich nog altijd in het modebeeld, vooral sinds het enkele jaren geleden als het ivare werd „ontdekt" door ae groepen der teen-agers. Het is ook een kleur, waar over heel wat misverstanden heersen. De moeder die haar juist volwassen dochter ziet verschijnen in een zwarte jum per of regenmantel, roept meestal ontsteld uit: „Waar om heb je nou zwart genomen! Dat kun je op je ouwe dag nog meer dan genoeg dra gen Inderdaad: heel wat vrouwen gaan na haar middelbare leef tijd wanneer die ouwe dag" nadert, voor het eerst de kleur zwart in haar garderobe halen. Het is wel „een rouwkleur", maar ja, je moet wel als je ouder ivordt it nu is het misverstand modeshoios en modevoor lichting nog blijkt stand te houden: dat zwart een tint voor bedaagde vrouwsperso nen ls en dat men, eenmaal op die bedaagde leeftijd geko men, met een gerust hart zich op alle mogelijke en onmoge lijke uren in het zwart kan vertonen, omdat men dan „al tijd netjes" is. Men vergeet daarbij een heel belangrijk punt. Namelijk dat de voornaamste eigenschap van de kleur zwart is, dat zij accentueert! Zij accentueert de gaafheid van een jong gezicht, de rijpheid van een niet meer zo heel jeugdig gelaat, maar óók..... de rimpels en kraaie- pootjes en de niet meer onbe rispelijke teint van de vrouw- op-leeftijd. Wie dit in aanmer king neemt, zal begrijpen dat het jonge meisje gerust eens een keer zwart kan dragen, mits zij het reserveert voor feestelijke en officiële gele genheden. Het is een merk waardig verschijnsel dat zoveel teen-agers tegenwoordig zwart prefereren boven de véle vro lijke en gedurfde tinten, welke er voor haar in het huidige modebeeld beschikbaar zijn. Wellicht is de invloed van de jeugdige Parijse existentia listen hieraan nóg altijd debet, terwijl de drang om er volwas sen en zo mogelijk een beetje mysterieus uit te zien, bij de jongedames vermoedelijk even eens een woordje meespreekt... l oor de wat rijpere vrouw y biedt zwatt wél d,e meeste mogelijkheden. De vrouw wier leeftijd tussen de dertig en de veertig ligt, kan er in een middagjapon cocktailjurk of mantelkostuum van zwart materiaal verrassend élégant uitzien, zélfs al is haar ver schijning in het dagelijks leven maar gewoontjes. En laten de blonde en hoogblonde Eva's vooral niet menen, dat het pri vilege van zwart dragen alleen voor haar is weggelegd! Ook donkerharig en kunnen met suc ces in het zwart, gaan mits ze een blanke huid hebben. De vrouw-op-leeftïjd kan evenmin buiten een enkele zwarte japon voor bijzondere gelegenheden. Een zioarte mantel, 'n zwarte bontjas zijn eveneens praktische onder delen van haar garderobe, maar daarbij moet het liever maar blijven. Een oud gelaat wordt door zwarte Meding nu eenmaal nóg ouder gemaakt en bovendien zijn er zoveel andere mooie Meuren, die toch voldoende gedekt zijn voor een zekere leeftijd. Denkt U maar eens aan de vele tinten grijs welke nog steeds „en vogue" zijn, en aande moderne zacht- bruine en beige kleuren. Er is beslist wél iets voor U bij wanneer U genaderd bent tot het tijdstip waarop het kopen van kleding meer dan ooit een zaak van verstand en goede smaak wordt. i ergeet tenslotte bij het ko- y pen en dragen van zwarte J kleding de volgende pun ten niet: Een zwart kledingstuk is géén kleding-voor-alledag. Draag het niet tot vervelens toe, reserveer het in élk geval voor de middag- en de avond uren, en koop een model dat niet tezeer aan de mode on derhevig is. Zwart kan tiaar verhouding veel langer mee dan een andere kleur; daar om is het ook belangrijk om zwarte kleding in een goede kwaliteit en dat wil uiter aard zeggen: in een niet te lage prijsklasse te kopen. Draagt U zwart, bega dan niet de fout om de soberheid van deze kleur te willen „op halen" door een teveel aan sie raden of make-up. Het resul taat is averechts: men gaat, er uitzien als de spreekwoordelij ke juffrouw-uit-de-schiettent. En al staat zwart U nóg zo goed, laat U niet verleiden tot 't kopen van teveel kleding in deze kleur. Wie te pas en te onpas in het zwart verschijnt, is op de duur geen verschijning meer, maar een verschijnsel. De Nederlandse Huishoudraad heeft door middel van een gre epsonderzoek de mening van ongeveer 24.000 huis vrouwen gepeild over de wenselijk heid van een wekelijkse koopavond in haar woonplaats. Vijfhonderddrieën veertig van de achthonderdvijfenvijf tig medewerkende groepen, of naar schatting 15.000 van de 24.000 vrou wen verklaarden vóór een proefne ming te zijn, onidat talloze mannen en vrouwen door hun werkuren niet of slechts onvoldoende in staat waren rustig hun inkopen te doen gedurende de dagurenj waarop de winkels ge opend zijn. In 135 gemeenten, waar zich mede werkende groepen bevonden, bleek reeds een koopavond te bestaan. Ver uit de grootste groep van medewer kers in die plaatsen was er tevreden mee. Op de vraag, welke avond als koop avond het meest geschikt zou worden geacht, hebben 253 groepen hun dui delijke voorkeur laten blij leen voor de vrijdagavond, maar ook de donderdag (181 maal) en de woensdag (112) werden niet ongeschikt bevonden. De zaterdagmiddag werd door de grote meerderheid ongeschikt geacht om inkopen te doen. Men vond het dan te druk In de stad, terwfll de plat telandsvrouwen ook nog als reden op gaven: te veel werk op de boerderij. Hoewel met dit onderzoek zeker geen antwoord is gegeven op de vraag of nu inderdaad overal een koopavond zal moeten worden ingesteld plaat selijke factoren, die nu buiten be schouwing bleven, spelen daarbij ook een rol! is wel aam het licht ge komen, dat de mening van de consu menten bij belangrijke beslissingen op eonsumentengebied niet veronacht zaamd dient te worden. Gebleken is voorts, dat de huisvrouwen oog heb ben voor het praktisch uitvoerbare, en dat zij weten te wikken en te wegen. Terdege was rekening gehouden met de belangen van het winkelpersoneel, hetgeen tot uiting kwam in de wens om dit personeel compensatie te geven in tijd of geld voor de uren, die voor een koopavond beschikbaar gesteld zouden moeten worden. De Nederlandse Huishoudraad heeft de uitslag van dit onderzoek vastge legd in een uitvoerig rapport, welk rapport werd verstrekt aan het direc toraat-generaal voor de Middenstand, en verschillende middenstandsgroepe ringen. In dat rapport werd tenslotte opgemerkt, dat wanneer een proefne ming met een koopavond zou worden genomen, er minstens een jaar voor zou moeten worden uitgetrokken. Re gelmatig zou in die periode onderzoek gedaan moeten worden naar de erva ringen zowel "an kopers als midden stand. Rest ons te melden, dat van de vijftien brj de Huishoudraad aangeslo ten vrouwenorganisaties dertien aan het onderzoek hebben meegewei-kt. De Vrouwenbond N.V.V. wees op princi piële gronden medewerking ai. Dan c~~ OZÓtitV tOt OZOtlfV Het is een zware opgave om in deze dagen met een pen in de hand voor een stuk blank pa pier te zitten. Het vale paard draaft weer dwars door het hart van Euro pa, tegen een apocalyptische achter grond van vuur en rook. En de ver zuchting van de oude ziener wordt eens te meer begrijpelijk: Wat zal ik schrijven Wy" zyn nu een kleine twintig eeuwen bezig deze schone aarde als mensen, en niet als wilde dieren te bewonen en hoe weinig hebben wij nog, met vallen en opstaan, geleerd. Nog altijd is het mogelijk dat ergens een mens, een gemeenschap, een keel volk zelfs met vuur en gloeiend staal wordt ingebrand: „Leef zoals lk wil, piet zoals gij wilt.y...". Wy doden niet uit bloeddorstige angst, maar uit opgelegde noodzaak. Wij redden moordend de vrede en bestrijden brandend slechts de waan Zelfs boven de poort van Ausch witz prijkte een opvoedende spreuk de moord op grote schaal kan het nog niet zonder aandoenlijke veront schuldiging stellen. Is het een over- geleverde gewoonte, zoiets als de excuses van de middeleeuwse beul aan het sidderend slachtoffer, alvo rens de byl te heffen of de toorts bij het hout van de mutsaart te hou den? Of is het, hoe duivels schijn heilig dan ook, nog een laatste rest van besef dat er, ergens, weerloos, en niettemin almachtig, een gericht zetelt dat zwijgend aanschouwt en zwijgend Boekstaaft, et is mogelijk, maar voor de tijd genoot blijft het een schrale troost. Hét is niet alleen het verontwaardigd afgrijzen, dat de vuisten doet ballen. Het is bovenal de machteloosheid van de enkeling, die zich verbitterd afvraagt, waarom de mensheid nimmer ook maar een stap vordert, Wie zich, als vrouw vooral, in deze ogenblikken voelt bekropen van een walgende weerzin behoeft zich voor haar betraande ogen niet te schamen. Maar tranen kunnen een blik hel derder maken, en dan heeft zy mis schien, naar buiten starend, een vlag voor haar raam nadrukkelijk half stok zien hangen. Zeker, het heeft niet de minste reële zin, er wordt geen leven mee gered, geen tank mee onklaar gemaakt. Maar het beduidt wel een ontzaglijke, eep onverhoopte geestelijke winst. Want nog geen twintig jaar gele den de geschiedenis kent weinig variaties werd eenzelfde treurspel op nagenoeg hetzelfde toneel opge voerd, Toen stonden ook tanks en pantserwagens en zwaargewapende divisies klaar om eenzelfde vrijheid lievend, en nagenoeg weerloos land binnen te dreunen; en voor talloze Nederlandse ramen zwierde het rood- wit-blauw opgelucht en uitgelaten: Tsjecho-Slowakije was als een ge bonden lam voor de tygers gewor pen, maar de oorlog was afgekocht» vrede gered! Er zyn er toen velen geweest, die zich in het publiek of in onderlinge gesprekken heftig tegen dat dom en zelfzuchtig vlagvertoon hebben ver zet. Zy werden vaak met minachtend schouderophalen bejegend: Wat zou het, ieder was zichzelf het naast Nu hebben de vlaggen halfstok gehangen, er zijn opgewonden vergaderingen gehouden en heftige telegrammen verzonden, ste nen zyn rinkelend door ruiten gevlo gen en stoeten hebben zwijgende om- ;en gehouden. Het is alles machteloos en nutteloos protest ge weest maar het was een grootse revanche voor de schande, dat wij voorheen een kleine gebaarde man in onverschillig stilzwijgen laten plei ten voor de onaandoenlijke ryen der volkenbondsleden, en de moord op ccn klein democratisch volk met vlagvertoon hébben toegejuicht. De Hongaarse vrijheidshelden, vechtend mét de blote vuist tegen tanks, hebben één vrouw dringend gebeden om bijtijds te vluchten. Waar die vuist geen kracht meer had, daar bleef nog altijd de stem over. Le stem, beschuldigend en pleitend voor het forum der wereld. Het zou naief zijn daarvan enig daadwerkelijk nut te verwachten. Het is ook niet zozeer van belang of deze pleitrede succes zal hebben, maar hoe zij zal worden aangehoord. En bovenal welke echo's zij zal wak ker roepen in de Westéuropese vrou wenwereld. ant wij zijn niet klaar met een vlag, die halfstok hangt of een bed dat opgemaakt wordt voor een gevlucht kind. Wat wij bo venal nodig hebben is de onoverwin nelijke kracht van een moreel front, een welbewust plichtsbesef jegens de democratische gemeenschap van een stuk of wat in vrijheid getogen naties die geconfronteerd worden met een wereldonivMl' ende dictatuur. „Hier helpt geen klagen, maar vernuft" - en "n die botsing der geesten is meer dan ooit de enkele mens, ook en bovenal de enkele vrouw, van onschatbare waarde. Want democratie is maar niet een staatsvorm, een oolitlek systeem maar een levenshouding. En die le venshouding houdt meer in dan goed willendheid en mededogen zij eist persoonlijkheid, verantwoordelijk heidsbesef en zelfdiscipline. Het ziet er nog niet naar uit, dat de vrouw in het Westen dit algemeen beseft. Zolang een groot deel van ons nog geen betere besteding van haar vrije tyd en energie weet dan winkelen, bridgen en snoepen, zolang staat Anna Kethly daar e rizaam in het luchtledige te praten voor het front der Verenigde Naties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 6