Tweede Kamer ging akkoord met wetsontwerpen gasvoorziening Sint Nicolaas bij Hongaarse vluchtelingen KLANKBORD MENINGEN IN DE KAMER OVER SYNODALE OPROEP AANVAL OP EGYPTE FIASCO, GEVOLG VAN BLUNDERS ZATERDAG 17 NOVEMBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEEN FINANCIËLE TOEZEGGINGEN VOOR ZEELAND Kamer weinig enthousiast over industrieel garantiefonds (Van onze parlementaire redacteur) De minister van economische zaken, prof. Zijlstra, smaakte vrijdagmiddag het genoegen, dat de Tweede Kamer twee door hem ingediende en ver dedigde wetsontwerpen zonder hoofdelijke stemming aannam. Het eerste heeft betrekking op de oprichting van de nationale gasmaatschappij en de deelneming in de financiering daarvan door het rijk. Het tweede wets ontwerp wijst de rijksgasvoorziening aan als staatsgasbedrijf. Reeds don derdagavond had de Kamer zich met deze materie beziggehouden. Vrijdag middag constateerde minister Zijlstra, toen hij de sprekers beantwoordde, dat de rollen radicaal omgekeerd waren. Hij als Anti-Revolutionair beval namelijk de vorming van het staatsbedrijf aan, waarvoor hij principieel eigenlijk niets voelt en de heer Nederhorst, die als socialist juist doorgaans vóór het staatsbedrijf geporteerd is, voerde er bezwaren tegen aan. In wer kelijkheid liep het zo'n vaart niet. De bewindsman zette uiteen, dat de wets ontwerpen in het geheel niet bedoelen de staat alle economische macht op het gebied van de gasvoorziening in ons land in banden te spelen. Zij beogen een zo nuttig en zo treffend mogelijk gebruik van het ter be schikking komende gas. dag een wetsontwerp aanvaard tot goedkeuring van een op 19 juni 1948 in Genève gesloten verdrag betref fende de internationale erkenning yan rechten op luchtvaartuigen, benevens een wetsontwerp tot vaststelling van regelen nopens te boekgestelde lucht vaartuigen. De strekking van het in Genève gesloten verdrag is in de eer- De minister herhaalde nog, dat de situatie in Zeeland wat de gasprijs betreft moeilijk is. doch dat dit voor hem nog geen aanleiding is om be paalde financiële toezeggingen te doen. In de periode na de oorlog is her haaldelijk van verschillende zij den de aandacht gevestigd op de moeilijkheden, die de onderne mingen ondervinden bij de ver krijging van financieringsmidde len ter vergroting van hun aan delenkapitaal. Het is voor een gezonde ontwikkeling van de in dustrie noodzakelijk, dat de on dernemingen in belangrijke mate worden gefinancierd met midde len, die permanent ter beschik king zijn gesteld en die in de ri sico's van het bedrijf delen. Als één van de maatregelen, die met het oog op de oplossing van diit vraagsluk nuttig zouden kunnen zijn, is reeds enijre mnlen de oprichting van een zogenaamd garantiefonds of transformatiefonds genoemd, waar door een deel van de risico-lijdende besparingen zou kunnen worden om gezet in risïco-dragr deelnemingen in de industrie. Een i geleden bood de regering aan de Staten-Generaal een wetsontwerp aan tot oprichting van een stichting ter bevordering van de voorziening in de behoefte van de industriële ondernemingen en risico dragend kapitaal, kortweg wet stich ting industrieel garantiefonds ge noemd. Het stichtingskapitaal be draagt 30 miljoen gulden, met een aanvullingsmogelijkheid tot 70 mil joen gulden. De werkingssfeer is beperkt tot me dewerking aan de financieringslrans- acties, van per geval maximaal 1 mil joen gulden, in uitzonderingsgevallen 2.5 miljoen gulden. Vrijdagmiddag behandelde de Twee de Kamer het wetsontwerp. Men was niet enthousiast, maar besloot zijn steun aan het ontwerp niet te ont houden. De Tweede Kamer heeft vrijdagmid- Vakantie (Slot van pag 1) feleden moet volstrekt ontkennend eantwoord worden. Dezelfde oorzaak, die in vorige ja ren tot mislukking van de vakantie spreiding leidde, is ook nu nog aanwe zig. Die oorzaak schuilt in de vakan tiegangers zelve. Zoals er voor de jeugd een knikker tijd is en een tollentijd en een vlieger- tyd, zo. is er ook voor klein en groot een vakantietijdDat is een tijd waarin iedereen behept raakt met „vakantiezucht" en die zucht vraagt niet naar nut of logica of zelfs naar eigen belang. Die zucht wil alleen maar bevredigd worden door te doen wat iedereen doet en dat zoveel mogelijk tegelijk met ieder ander. Dus allemaal in de befaamde zes weken, allemaal op een kluitje.,.... Dat wil men nu eenmaal en daarom zal aan de vakantiespreiding nooit een groot succes beschoren zijn niet in Nederland en ook niet in vele andere Westeuropese landen. Op zichzelf is het eigenlijk al ver keerd. wanneer men in de no- vembermaand als niemand aan de zomervakantie van het volgende jaar denkt, een discussie over de va kantiespreiding wil uitlokken. Men verwekt er een lichte wrevel meeomdat niemand in die maand behept is :met vakantiezucht en ieder denkt of althans moet voorgeven te denken aan zijn arbeid! Dit doet volstrekt niet af aan de goede bedoelingen van het comité va kantierecreatie. Ook niet aan het werkelijke nut, dat het comité beoogt. Het wil alleen maar zeggen, dat va kantiespreiding een moeilijke zaak is, waarbij psychologische factoren mee spelen, die men niet gemakkelijk kan wijzigen. WAT ZE ZEGGEN. Clement Serveau, Frans graveur: „De dollar is een af schuwelijk maaksel natuurlijk al leen maar van typografisch standpunt gezien". Maurice Chevalier tot een jonge collega: „U verdient nu werke lijk genoeg geld: U kunt nu beginnen gierig te worden".- SAFE. Een kantoorbediende moest zich in Londen voor de rechter ver antwoorden, omdat hij ruim 100 pond sterling had gestolen van de vennoot schap waarbij hij werkte. Toen hem werd gevraagd, wat hij met het geld had gedaan, antwoordde hij, dat hij aandelen van diezelfde vennootschap ervoor had gekocht. ste plaats de internationale bescher ming van de rechten van hen, die op een luchtvaartuig een zakelijk recht en hier in het bijzonder een recht van hypotheek hebben. Het beoogt daardoor het verlenen van krediet aan de eigenaars van het luchtvaar tuig te bevorderen. Het tweede wetsontwerp werkt de bepalingen van het verdrag, tezamen met wat ter aanpassing aan de Ne derlandse wetgeving nodig is, uit. De Kamer hechtte haar goedkeuring aan beide wetsontwerpen. De dood op de weg Vrijdagmiddag is te Amsterdam de 26-janige W. J. G. toen hij op zijn scooter een auto wilde inhalen, ge slipt. Hij kwam te vallen en kreeg het linkerachterwiel van een autobus over het hoofd. De man was op slag dood. Te Wezep is de 40-jarige J. B., die per bromfiets reed, bij het overste ken van een weg door een auto ge grepen en gedood. In Den Haag werd een 65-jarige wielrijder door een auto aangereden en is enkele uren na de aanrijding overleden. VOORLOPIG VERSLAG OVER NIEUW-GUINEA Vele leden vingen hun beschouwin gen aan met enige korte opmerkin gen over de in juni 1.1. gepubliceerde „Oproep tot bezinning" op de verant woordelijkheid van het Nederlandse volk inzake de vraagstukken rondom Nieuw-Guinea, rondgezonden door de generale synode der Nederlands Her vormde Kerk, aldus het voorlopig ver slag van de vaste commissie van de Tweede Kamer inzake de begroting voor Nederlands Nieuw-Guinea voor 1956. Deze leden wilden niet treden in de interne aangelegenheden der Ne derlands Hervormde Kerk en derhal ve bepaaldelijk niet in de vraag, in hoeverre de generale synode zich ge roepen behoort te achten de leden van haar kerk voor te lichten in concrete politieke vraagstukken. Het was hun echter opgevallen, dat de generale synode, de reden tot haar oproep blijkbaar vindende in de ster ke banden tussen haar kerk en de kerken in Indonesië en Nieuw-Guinea, deze banden kennelijk evenzeer de re den acht voor het innemen van een standpunt, hetwelk eenzijdig der halve de indruk makende van voorin genomenheid tendeert naar een voor Indonesië meer dan thans bevre digende oplossing van het vraagstuk, te w.eten in dier voege, dat de bestaan de staatkundige verhouding tussen Nederland en Nieuw-Guinea dient te worden gewijzigd zonder dat daarbij het accent wordt gelegd op het direc te daarbij betrokken belang van de inheemse bevolking. De hier aan het woord zijnde leden wilden echter anderzijds niet nalaten op te merken dat een bezinning over de vraagstukken van en rondom Nieuw-Guinea op zich zelf een zaak blijft van voortdurende urgentie. Ook zij hadden in de voorgaande jaren bij voortduring gewezen op de feitelijke internationale situatie, zoals die zich ten opzichte van zogenaamde kolonia le mogendheden onder invloed van het Aziatisch en Afiikaans nationalisme heeft ontwikkeld. Naar hun mening heeft deze ont wikkeling noodzakelijk ten gevol ge, dat, op een anderew ij-ze en in een geheel ander tempo dan voor heen vaak elders, en zoals ook in Nederlands Nieuw-Guinea thans nog het geval is, wordt gestreefd naar de snelle ontwikkeling van een politiek bewustzijn der bevol king, opdat deze binnen werkelijk afzienbare tijd op basis van haar zelfbeschikkingsrecht haar staat kundig lot kan bepalen. Vele leden, him herhaaldelijk uitge sproken mening handhavende, dat over het lot- van Nieuw-Guinea uitein delijk heslist zal worden door de in ternationale situatie, legden er de na druk op, dat het onvoldoende is, als de regering zich uitsluitend blijft be roepen op het soevereiniteitsprincipe Er moet, hetzij in de richting van de Verenigde Naties, hetzij in die van nauwe samenwerking met Australië hetzij in die van vermelde zelfstandig heid van Nieuw-Guinea, enig perspec tief geboden worden. Deze leden, ofschoon erkentelijk voor het vele in Nieuw-Guinea reeds verrichte werk, betwijfelden verder of toch niet te zeer elementen van „kolo niale sfeer" gehandhaafd blijven. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllülllllll Vrijdagmorgen is ter hoogte van dg splitsing Rijksweg H Oude Rijksweg onder 's-Heer j= Arendskerke een personenauto, bestuurddoor een inwoner uit Serooskerke (W.), in de sloot gereden. De automobilist, die j= vanuit Middelburg in de rich- ee ting van liet dorp 's-Heer |e Arendskerke reed, verloor in M e| de bocht, vermoedelijk door een defect aan zijn stuurin- f§ H richtingde macht, over zijn H wagen. Hij kwam met de schrik vrij. Zijn auto werd tamelijk beschadigd. Gift van prinses Beatrix voor hulp aan Hongarije Prinses Beatrix heeft gisteren een belangrijk bedrag geschonken aan het Nationaal Comité Hulpverlening Hongaarse Volk. Ir. J. F. R. van de Wall gaat met pensioen Ir. J. F. R. van de Wall, hoofdin genieur-directeur van de Dienst der Zuiderzeewerken, zal zijn functie neerleggen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Van de Wall heeft een zeer belangrijk aandeel gehad in het totstandkomen van alle tot op heden uitgevoerde werken in het Zuiderzee gebied. Het dijkherstel en het droog leggen van Schouwen en Duiveland in 1953 werd mede onder zijn leiding tot een goed einde gebracht. Het laatste werk dat onder de directie van ir. Van de Wall tot stand kwam, was de bedijking van de toekomstige polder Oostelijk Flevoland. Op 20 november te half drie zal de scheidende hoofdingenier-directeur in een intieme bijeenkomst officieel afscheid nemen in de Rolzaal te Den Haag, waar door verscheidene auto riteiten het woord zal worden ge voerd. Hierna bestaat gelegenheid af scheid van hem te nemen tijdens de receptie die tot vier uur zal worden gehouden in dezelfde zaal. Het plant, en dierlcundelokaal van de Middelburgse r.h.b.s. is de laatste dagen veranderd in een speelgoed winkel, waar tientallen dozen met „kindervreugde" opgestapeld staan. Dit is het resultaat van. de „Actie IV M", een inzameling van speelgoed voor de Hongaarse kinderen, die in Zeeland ondergebracht worden), die de acht leerlingen van klas IV M van de middelbare school voor meis jes van maandag tot vrijdag gehou den hebben. De banken, waarin nor maal de leerlingen ernstig zitten te zwoegen, staan thans vol met aller lei speelgoed. Alles keurig in de verf. Want er wordt geen half werk af geleverd. Onder leiding van de aard rijkskundeleraar, drs. H. Straks, ge- ven de meisjesdaarbij geholpen door enig „mannelijk personeel" alles wat maar enigszins zonder verf is, een flink laagje. Op de foto chet gezel schap „schilders" aan de werktafel, die bezaaid is met potjes verf en verfkwasten. Foto P.Z.C.) Twee brandweerlieden gewond in Haren. Gistermorgen is het voormalige hotel Van der Woude te Haren, nabij Groningen in korte tijd grotendeels een prooi der vlammen geworden. Toen de brandweer van Haren in greep, brandde het perceel reeds als een fakkel. Plotseling stortte de bo- vengevel in. waardoor twee brand weerlieden licht gewond raakten. AMERIKAANS BLAD SCHRIJFT: Veldtocht had'in een week afgelopen moeten zijn. Het Amerikaanse blad „The Chi cago Tribune" heeft vrijdag een vi sie van zijn bijzondere correspondent in het Midden-Oosten, gepubliceerd op de strijd aldaar. In dit verslag heet het dat Groot-Brittannië, Frankrijk en Israël de buit van de overwinning op Egypte niet hebben kunnen binnenhalen door een mili taire blunder, een noodlottige aarze ling en het, verkeerd beoordelen van de politieke repercussies in de Ver. Staten en Rusland. „De blun der. aldus het blad, bestond uit het beginnen van de door Frankrijk in gegeven campagne tegen Egypte zonder eerst volledig te zyn inge licht. Niemand wist of de in Egypte gestationeerde Russische straalja gers bemand waren met Egyptische of Russische piloten." Het blad vervolgt: „De veld tocht moest in een week afgelo pen zijn. Israël zou het schierei land Sinai bezetten en de 40.000 man aan Egyptische troepen uit schakelen, terwijl zijn twee Euro pese bondgenoten het gehele Suezkanaal zouden bezetten. De Franse luchtmacht zou op Israë lische bases ondergebracht wor den om de steden van Israël te beschermen tegen eventuele Egyptische bombardementen. Eerst toen de operatie aan de gang was, kreeg Groot-Brittannië naar men bericht, het benauwd. Het konvooi uit Europa met troepen uit Port Said was niet voldoende be schermd tegen goedbestuurde migs. De Britten stonden er daarom op dat om een mogelijke afslachting van de invasie-strijdkrachten te voorko men de Brits-Franse landing zou worden uitgesteld tot de Egyptische vliegvelden zouden zijn „schoonge veegd" en dit geschiedde. Daarop be gon de uitgestelde invasie, maar de stemming in de wereld tegen de bei de landen werd zo vijandig dat de militaire operatie werd stopgezet. Alleen Israël had zijn doel be reikt. Daarna dwongen de ernstige woorden van president Eisenhower premier Ben Goerion, binnen slechts 24 uur, zijn besluit om het schierei land te blijven bezetten, op te ge ven." Sint-Nicolaas heeft gisteravond met tien zwarte pieten een bezoek gebracht aan de Jaarbeursgebou wen te Utrecht, waar hij de Hon gaarse vluchtelingen bedacht met een overdaad van geschenken. De Stichting Stadsontspanning Utrecht, die dit Sint-Nicolaasfes- tijn organiseerde samen met het Rode Kruis en de Koninklijke Jaar beurs, heeft de Sint als een bijzon der gulle man laten komen. Dit is bereikt door de medewerking van vele bedrijven. Grootwinkelbedrij ven in Utrecht, middenstandszaken, een banketfa.briele en de stichting Ne derlandse textieljaarbeurs hebben er voor zorg gedragen dat alle 670 vluchtelingen van' 1 tot 68 jaar een pakket hebben gekregen. Zondag komt tweede groep De inhoud verschilde naar gelang van de ouderdom. Voor de baby's waren er jurkjes en sokjes, voor de kleuters speelgoed, voor de jonge lui trainingspakken, kammen, spiegeltjes, tandenborstels, sjaals en voor volwassenen nuttige en praktische geschenken. Met gulle en liefdevolle hand werd er gegeven, gestrooid en snoep uitgedeeld. Een enthousiast gejuich ging op toen de Sint binnentrad. Kinderen ke ken beduusd en angstig naar de zwar te knechten, maar toen zij hoorden dat de Sint in vloeiend Hongaars zijn komst hier rechtvaardigde en vertelde dat in Nederland tegen 5 december zijn aanwezigheid bij de kinderen ieder jaar opnieuw wordt verlangd, maakte de nerveuze, soms hier en daar angstige sfeer plaats voor een en al nieuwsgierigheid. Kinderen zon gen liedjes voor de Sint en vonden een vertrouwde zitplaats* op de schoot van de grote kindervriend. Het is een in alle opzichten geslaagd kinderfeest geworden. De eerste Hongaarse vluchtelingen zouden hedenochtend om acht uur uit Utrecht vertrekken. Zij zullen met bussen vervoerd worden naar de ver schillende vakantiecentra en pensi ons. Om acht uur zouden 150 personen naar Wijk aan Zee en 20 personen naar Beverwijk vertrekken. Om half negen 20 personen voor de „Kuiper- berg" te Oostmarsum en 80 voor de Bestmerberg te Ommen. Naar het kasteel Staverden te El- speet vertrekken 78 personen en naar „de ark" te Nunspeet 13 personen. 120 personen gaan naar de Koldenhove te Eerbeek. In de loop van de ochtend vertrekken dan voorts 60 personen naar „Heerenwegen" te Zeist, even eens 60 personen naar „Herperduin" te Ravestein en 102 personen naar het vakantie-centrum van het Christelijk Nationaal Vakverbond te Putten. Het tweede transport van ruim 600 Hongaarse vluchtelingen wordt in de nacht van zaterdag op zondag verwacht. Onbekenden hebben donderdag kans gezien communistische lec tuur in de Julianahal te Utrecht, waar de Hongaarse vluchtelingen verblijven, binnen te smokkelen. De Utrechtse politie heeft de controle aan de ingang van het Jaarbeurs gebouw verscherpt. Nagegaan wordt of zich onder de vluchtelingen ook politiek-verdachte personen bevinden. Het Wereldgebeuren Niet nodig Natuurlijk moesten de koningen en staatslieden van Svric. Jordanië, Irak. Soedan. Saoedi-Arabie. Je men, Libië en de Libanon na hun con ferentie in Beiroet donderdag een krijgshaftig communiqué-tje uitge ven Nu het andere Arabische land Egypte, dat alleen maar door een am bassadeur als waarnemer was verte genwoordigd, zo in moeilijkheden zit, konden zij moeilijk anders doen. Er waren mannen bij, die zeer diep verontwaardigd waren over het Brits- Franse ingrijpen aan de noordelijke kant van het Suezkanaal. President Sjoekri Kowatti van Syrië was hun aanvoerder en hij stelde voor, om ge meenschappelijk de politieke betrek kingen met Engeland en Frankrijk te verbreken. De minister-president van de Lioa- ncn, Yaffi, en diens minister zonder portefeuille, Saeb Salem ze zijn nu onmiddellijk afgetreden wilden ook flinke daden stellen, maar de meerderheid der aanwezige hoogmo- genden wilde het maar by woorden la ten. Deze woorden: Dat zij gezamen lijk in actie zullen komen als Enge land en Frankrijk hun troepen niet uit Egypte terugtrekken of wanneer die landen nieuwe vijandelijkheden uitlokken. Mn mag aannemen, dat sommigen het enerzijds wel ergerlijk von den dat de Engelsen en de Fran sen direct of in indirect de aartsvij and der Arabieren, Israël, hadden ge holpen met wapengeweld, maar an derzijds toch ook een zeker leedver maak niet konden onderdrukken. Droomde Egypte's dictator Nasser niet van een'groot Arabisch lijk van dc Atlantische Oceaan tot aan de Per zische Golf, waarin hij zelf de scepter zou zwaaien? (En waarin dus voor de huidige heersers, te Beiroet in verga dering bijeen, weinig of geen plaats meer zou zijn?) Bovendien waren de mannen, die zich in Beiroet rond de vergadertafel hadden geschaard, zich bewust van de grote belangen, die zij bij de door Engelsen, Fransen en Amerikanen geëxploiteerde oliebron nen h ebben, en dus bij een ongehinder de vrije vaart door het Suezkanaal. De dikke buidels van de meesten de zer grootheden zijn-aan die olierijk dommen en aan de export via het ka naal te danken. Zij hadden goede nota genomen van de dreigende houding, die Rusland tegenover de „agresso- ren" had aangenomen. Van de raket ten, die eventueel op Engeland en Frankrijk konden worden gericht, van Rusland uit. Van de vrijwilligers, die de Russen naar het I -idden-Oosten wilden sturen om het arme Egypte te helpen. Bovendien hadden zij verno men van de Amerikaanse waarschu wing, dat Russische vrijwililgers in Egypte niet kunnen worden getole reerd. En bovendien moeten koning Saoed van Saoedi-Arabië en zijn collega's niet helemaal ongevoe lig zijn geweest voor alles, wat zich de laatste wekeri in Hongarije heeft af gespeeld. Hongarije was met Rusland verbonden in het militaire Warschau pact. De Russische troepen in dat land waren er dus ook, officieel ten minste, om de Hongaren, wanneer die aangevallen werden, te helpen bij de verdediging. Toen het Hongaar-se volk spontaan de aftocht van die troepen eiste, richtten de Russen echter de lo pen van hun tanks en van hun artille rie op diezelfde Hongaren. Zouden Russische vrijwilligers in het Midden- Oosten worden binnengehaald, dan bestond alle kans dat zij dar een der gelijke rol zouden spelen. Zou het Kremlin ooit bereid zijn. om eventuele machtsposities in het Midden-Oosten prijs te geven? Vandaar waarschijnlijk, dat de Sy rische ambassadeur in Bonn een uitspraak deed, die op de we reldopinie een opluchtende uitwerking had: dat de Arabische landen, Egyp te inbegrepen, niet langer belangstel ling hebben voor de werving van vrij willigers in „de rest van de wereld". Dit stond niet in het communiqué van de bijeenkomst der staats- en re geringshoofden in Beiroet. Zij vonden het klaarblijkelijk ongepast om geza menlijk zoiets kras te zeggen tegen een staat, die steeds zo vriendelijk deed. Maar uit de mededeling in Bonn die „de Arabische landen" betrof blijkt wel, dat ook over dit punt in Beiroet gesproken was. Door die me dedeling hebben de Arabische landen ook hun aandeel bijgedragen om de oorlogsdreiging tegen te gaan. KONING SAOED ...Beiroet en Bonn... P.E.N. vloeit leeg. Voor het lidmaatschap van de P. E. N. hebben wederom een aantal schrij vers bedankt, t.w. Remco Campert, mr.' Cola Debrot. Emma Dronckers, dr. G. A. van Klinkenberg, prof. dr. R. A. J. %*an Lier, mr. Francois Pau wels en J. A. Rispens. In totaal zijn nu 51 leden uit het PB.N.-centrum getreden. Ook Johan Fabricius is uitgetre den, evenals mr. H. J. Schölvinck, plaatsvervangend secretaris-gene raal van onderwijs, kunsten en we tenschappen, erelid van het P. E. N.- centrum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3