Hervormd rusthuis „Randwijck" té Goes feestelijk geopend Zceuvv.se Almanak verstopping Even rust met 'n Everest... TE WEINIG BELANGSTELLING IN NEDERLAND VOOR SURINAME Sm met melk meer- mans Agenda a PROVINCIALS ZEEUWSE OQ U RANT ZATERDAG 17 NOVEMBER 1956 UITBREIDING WORDT REEDS OVERWOGEN Nieuwe, na-oorlogse diaconale taak VOORDAT de president van de Algemene Diaconale Raad van de Ned. herv. kerk, mr. H. L. s' Jacob, vrijdagnamiddag officieel de deur van het nieuwe hervormde rusthuis „Randwijck" aan de Heernisseweg te Goes ont sloot, «üjn er in de openingsbijeenkomst in de aula van het Chr. Lyceum, vele woorden van gelukwensen gesproken. Woorden met grote dankbaar heid als grondtoon, omdat de hervormde diaconieën van Goes en Kloetinge hiermee een vurige wens in vervulling zagen gaan en het grote probleem van de bejanrdenimisvesting in Westelijk Zuid-Beveland een stapje tot zijn oplossing hebben gebracht. Hoezeer er behoefte bestaat- aan rusthuizen voor bejaarden in deze streek, werd wel bewezen door liet feit, dat zelfs tijdens deze openingsplechtigheid reeds op uitbreiding van het nieuwe tehuis werd gezinspeeld. Hoewel de plannen liiertoe nog geen concrete vorm hebben ge kregen wordt uitbreiding toch wei ernstig overwogen zo bleek nlt de woor den van de voorzitter. Nadat de bijeenkomst in de aula - waarnaast tal van genodigden ook de bewoonsters an bewoners van 't nieu we rusthuis tegenwoordig waren - met het zingen van „Dankt, dankt nu allen God", was geopend, sprak de voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer K. T, Bakker, een inleidend woord. Reeds vóór de Tweede Wereld oorlog werd er door de hervormde dia conie in Goes een rusthuisfonds ge vormd, dat na de oorlog aangroeide tot een bedrag van f 60.000. Voor ver wezenlijking van de plannen werd contact in classicaal verband ge zocht. Later nog met andere kerken in Goes en ook met het gemeentebe stuur. AUes. echter zonder succes, tot dat de diaconie van Kloetinge haar in teresse toonde. Beide diaconieën vormden samen een stichtingsbestuur dat de plannen nader uitwerkte. Over medewerking had men niet te klagen, „We zijn vervuld met dankbaarheid, bovenal jegens God, Die zegen gaf op dit werk", zo sprak de voorzitter. „We kunnen het als bestuur soms nog bijna niet geloven, dat het plan thans verwerkelijkt is". Dankwoorden sprak hij verder aan allen, die de bouw mo- gelplc hebben gemaakt. In het bijzon der o.a. 't gemeentebestuur va.n Goes de directie van Wederopbouw en volkshuisvesting in Zeeland, architect ir. P. J. 't Hooft, de aannemers en het damescomité, dat zoveel aan de voorbereidingen heeft geholpen. Mej. M. C. de Kruyter mocht hiervoor een bloemenhulde dn ontvangst nemen, evenals do directrice, zustor Goed vriend. Wensen en geschenken Mr. H- L. s' Jacob, die mode namens de federatie der diaconieën het woord voerde, sprak er zijn voldoening over uit, dat de diaconieën van Goes en Kloetinge elkaar hebben gevonden in deze nieuwe, naoorlogse diaconale taak. In dit verband sprak htt van 'n „verjongingskuur" welke het diacona le werk heeft ondergaan, doch tegelij kertijd liet hij waarschuwende woox*- den horen, dat deze arbeid geen alge meen maatschappelijk werk mag wor den, dat de bond met de kerkelijke ge meente kwijt raakt. Men zal zich be wust moeten blijven, dat. dit een stuk gemeentewerk is. Na dit openingswoord, volgde een lange rij van sprekers, rdie het stich tingsbestuur, directrice en personeel alsmede de nieuwe bewoners hun ge lukwensen aanboden en een rijke ge schenken „regen" lioten neerdalen. Namens de kerkeraad van de Herv. gemeente van Goes sprak ds. A, W. M, Odé, die het openen van dit rust huis zag als het inlossen van een ere schuld aan de ouderen, nu zoveel aan dacht aan de jeugd wordt besteed. Verheugend noemde hij, dat ln el ke kamer oen kerktelefoon aanwe zig is, terwijl ook gestreefd zal worden naar een meer persoonlijk contact. Namens de hervormde hervormde gemeente bood hij de voorzitter een couvert aan, met de der de gemeenteleden. Dit bedrag, opbrengst van oen Inzameling on- nl, f 1100, zal gebruikt worden voor de aanschaf van oen (koelkast. Da. P. Kloosterman, bracht de ge lukwensen van de Kloetingse kerke raad over. Hij wees daarbij op de die pere achtergrond van het werk, dat hier door de diaconieën wordt ver richt: dienst als antwoordt op het die nen van de Heiland. Namens de kerkvoogdijen van Goes en Kloetinge en de commissie van no tabelen van deze gemeenten sprak de heer J. de Kruijter en bood de inrich ting van de ziekenkamer aan. De Frov, Diae. Commissie was verte genwoordigd door dhr. J. A. de Kra mer uit Middelburg, die eveneens de stichting vand it bejaardentehuis toe juichte, hot eerste na do oorlog op initiatief van uitsluitend hervormde diaconieën. In dit verband vestigde hij de aandacht op het belang maakte daarbij ook melding van de VAN UVM TOT &lijpe WAARSCHUWING. Terneuzen is een gevaarlijk stadje 1 „Want", zo bericht men ons, „onge- aoht de niet ter kennis van de politie gekomen verkcersongelukjes, werden gedurende de eerste tien maanden van dit jaar 117 ongevallen gere- fistreerd". En dat is een somber ge- al. Vandaar dan ook, dat de politie van Terneuzen nu strenge- maatre gelen gaat nemen. Met argusogen zul len de ordebewaarders naar iedere overtreding speuren en wie gesnapt wordt is er bij. „Gebleken is immers", zo schrijft men ons. „dat waar schuwend optreden niet het gewenste resultaat heeft gehad". Maar we willen de Terneuzenaren nog wel even waarschuwen, waar de agenten in het bijzonder op zullen let ten. En dat wordt dan een hele was lijst: het onvoldoende rechtsi'ijden, vooral in de bochten; geen teken ge ven tot riohtingverandering, vooral door wielrijders, die iets vervoeren: het plaatsen van rijwielen op de weg tegen de rand van het trottoir; het opstellen van voertuigen en fiet sen op een oversteekplaats voor voet gangers; t' niet nakomen van de ver schillende aanwijzingen op de ver keersborden hot vervoeren van kin deren op een rijwiel of oen bromfiets. VERGADEREN De voorzitter van de Ring Zeeland der zangver omgingen had het de le den nog eens zorgvuldig op het hart gebonden: ,J3ezaek t'ooh vooral onze vergaderingen!" Twee damesleden in Zoutélande had den die raad trouw ter harte geno men en toen.er onlangs in Goes een vergadering zou worden gehouden, gingen Rij welgemoed op pad. Zij meenden tijdig aanwezig te hunnen zijn, maar toen zij in de vergaderzaal arriveerden wa$ deze al vrijwel ge heel gewild. Entot hun niet geringe verba zing uitsluitend met mannen! Wat schichtig schuifelden zij de zaal in, belangstellend bekeken door de vergaderende mannen, van wie er zich tenslotte een tot de dames richt te met de opmerking, dat men zeer vereerd was met dit vrouwelijk be zoek! 't Was de kiesvereniging, die bij een was. De dames waren een week ie vroeg voor de vergadering van de zangvereniging zonder voldoende steun voor rug, handen en voeten. Men mag dus wel opletten, daar ln Terneuzen BIETEN. De bïetenaanvocr naar de sui kerfabrieken in Sas van Gent is gestagneerd, althans de aanvoer over de weg. Op het ogenblik is de aanvoer per sohip dan ook nog groter dan de aanvoer over de we gen. En dat alles js veroorzaakt door het slechte weer. Bij de G.S. M. liggen vaak zoveel schepen, dat er lange wachttijden gemaakt moeten worden. Door deze stagna tie is het niet uitgesloten, dai de campagne eerst medio december zal worden beëindigd. WEEK. Met de Sinterklaasfeesten in het vooruitzicht, zetten d>e madden stands verenigingen in tal rvan Zeeuwse plaatsen weer winkelweken op touw. Zo ook te Kapelle-Biezelinge en Scho- re, waar van 23 november tot en met 5 december zo'n speciale week gehou den zal worden. Men kan door deze actie weer vele prijzen winnen. GEBEURTENIS. De IJzendijkennren hebben zichzelf gezien l In de afgelopen zomer is een film over dit plaatsje gemaakt en deze rolprent werd donderdag in het jeugdgebouw vertoond. Voor de kin deren was het 's-middags een speciale gebeurtenis om de film te zien. 's- Avonds werd de film tweemaal ver toond voor de ouderen, die vanzelf sprekend ook veel belangstelling had den. Vrijdagmiddag werd het nieuwe her vormde rusthuis „Randwijck" te Goes officieel geopend. Nadat de di rectrice va» het rusthuis, zuster Goedvriend, aan de heer mr, H. L>. s'Jacob, president van de Algemene Diaconale Raad van de Nederlands Hervormde Kerk, de sleutel overhan. digd had, verrichtte deze de opening. (Foto P.Z.C.) Toren 's Heer Arendskerke in oude luister hersteld. Dezer dagen werd de restauratie aan de kerktoren van de Ned. herv. kerk te 's Heer Arendskerke voltooid. Het werk, dat werd uitgevoerd door de firma D. Huurman Jr. uit Delft, heeft ruim drie jaar geduurd. Van de gelegenheid is gebruik ge maakt een nieuw torenuurwerk aan te brengen en om de wijzerplaten van een elektrische verlichting te voor zien. Voorts werd de ingang zodanig verbeterd, dat het kerkgebouw via de toren wordt betreden. De Gotische to ren, die van 1450 dateert, werd geres taureerd onder leiding van architect G. M. Sturm uit Middelburg. De kos ten van de herstelwerkzaamheden be droegen in totaal f 134.000,De vo rige restauratie van de toren dateert uit 1906. Thans biedt de toren, die vol gen» oude bronnen gesticht werd door; de heer Arend, voorzaat der ridder-' geslachten van Schenge en van de Poele, een bijzonder fraaie aanblik Garnalen vissen met vergunning Het bestuur der visserijen op de Zeeuwse stromen heeft de plaatsen bekendgemaakt waar men, voorzien van een vergunning, de garnalenvis serij mag uitoefenen, Uit de publi- katie blijkt, dat plaatsen die vroe ger geheel vrij waren, nu ook alleen met een vergunning mogen worden bevist. plannen van 14 diaconieën in de Zak van Zuid-Beveland om eveneens tot de bouw van een rusthuis te geraken. Ds. H. M. Straling sprak namens de sectie bejaardenzorg van de Prov. Diac. commissie en als oud-predikant van Goes. Hij wenste in het bijzonder voorzitter Bakker geluk, die jaren lang aan deze zaak heeft gewerkt en steed3 heeft volgehouden. De burge meester, mr. W. C. ten Kate, bood de gelukwensen van het Goese ge meentebestuur aan. Zijn ambtgenoot, mr. H. N. baron 9ommmelpenninck van de Oye, deed dit namens het ge meentebestuur van Kloetinge. De directeur van de stichting Zee land voor Maatschappelijk en Cultu reel werk, mr. J. F. Homstra, wees o.a. op de grote achterstand welke Westelijk Zuid-Beveland op het ge bied van de huisvesting voor bejaar den heeft. Er zijn thans 4700 mensen boven 65 jaar in deze streek woonach tig, tegen in 1947 nog slechts 3820. Tot vóór de opening van „Randwijck" was er voor deze 4700 bejaarden ech ter slechts voor 179 personen ruimte in tehuizen. Deze spreker was er daarom mede van overtuigd, dat „Randwijck" spoedig tot uitbreiding zal dienen te komen. De heer D. Stam, die sprak namens de directie van de Wederopbouw en Volkshuisvesting in Zeeland, gai in dit verband de bouw van huisjes voor zelfstandige bejaar den in overweging. Nadat de architect, ir. P. J. 't Hooft goede woorden had gesproken over de samenwerking, spraken nog de aan nemer, de heer G. M. Breas. de schil der, J, de Graaff, die namens de an dere aannemers een koffiemachine aanbood, de heer H. J. Coljjn, die een klok voor de hal schonk, de heer H. J. Molhoek, een der bewoners, die een reproductie van de schilderij „Als men oud wordt" voor de vestibule schonk en eveneens sympathieke woorden sprak aan het adres van de directrice, zustor Goedvriend, die als laatste spreekster de dank vertolkte voor alle tot dusver ontvangen mede werking. Nadat met het zingen van Ps. 68:10 de bijeenkomst was beëindigd, begaf men zich naar het rusthuis om dit fraaie gebouw te bezichtigen en in de zitkamer een verversing te gebruiken. rjii»-' Na uren ingespannen werk ontspan je alleen al door het opsteken van een sigaret, En wanneer het dan een Everest is, wordt zo'n pauze een genoegen, want die sigaret zeldzaam zacht en karaktervol. Everest, de lange Amerikaan uit bet rode pakje met de witte berg. 85 a, NIJVERHEID EN HANDEL BIJEEN Land met grote kansen en rijkdommen. Voor het departement Zeeland van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel sprak vrijdag middag de heer J. Groot, organisatie adviseur van de Surinaamse regering, over de Nederlandse belangen in Suri name. De heer Groot hield daarbij een enthousiast pleidooi voor een daadwerkelijke belangstelling voor dit rijksdeel, een belangstelling, die naar zijn mening dringend noodzake lijk is zowel in (het belang van Neder land als van Suriname. In dit verband bleek hij groot voorstander te zijn van een gezonde export van kapitaal en arbeidskrachten naar dit land. „Wan neer wij dat niet doen, dan zal het niet lang meer duren of Suriname met zijn enorme rijkdommen en mogelijkheden is in feite geheel aan Amerika ver kocht", aldus de heer Groot, Na te zijn ingeleid dooi- de voorzit ter van het departement Zeeland, ir. M. de Vink, ging de heer Groot in vogelvlucht de potenties van het land na. Daarbij wees hij op het grote be lang van de bauxiet, welke delfstof hij „de kurk waarop Suriname drijft" noemde. Het bauxiet ^bedrijf is echter voornamelijk in Amerikaanse handen. Voorts zijn er grote houtvoorraden in de vorm van uitgestrekte bossen, maar voor de ontginning zijn wegen nodig en dit gebeurt niet omdat er ge brek is aan kapitaal. De heer Groot vertelde vervolgens een en ander over de bouw van het grote stuwmeer voor de energie-voor ziening (1850 km2) ln de Suriname-ri- vier en herinnerde voorts aan de na tuurlijke rijkdommen van het land in de vorm van diverse mineralen. Om de vindplaatsen daarvan precies na te gaan is evenwel weer geld nodig in In een bijeenkomst der gemoente- raad van Stavenisse werd op voorstel van de burgemeester, de heer A. Sluij- mers, besloten het oude gemeente huis beschikbaar te stellen voor een Hongaars gezin. De inrichting kan geschieden met de nog aanwezige rampgoederen, zo als ledikanten, bedden, enz. Alleen zijn er nog geen kachels beschikbaar en geen vloerbedekking. I Advertentie j Ook zijn er kansen voor landbouwers in nieuw aangelegde en nog aan te leggen polders. De heer Groot betoogde tenslot te, dat voor Nederland er inderdaad grote mogelijkheden in Suriname lig gen („het is de moeite waard om do uitstelling de voor dit rijksdeel zo „dood" is. En dat, terwijl er allerlei kansen zijn, zo als uitwisseling van ambtenaren enz. Op elk terrein is Immers hulp nodig, zodat Nederland zich hier een grote goodwill kan veroveren. Na de causerie ontstond een geani meerde gedachtcnwisseling, waarna de voorzitter, ir. De Vink, de heer Groot in hartelijke bewoordingen dankzegde v.oor z\jn geestdriftig be toog. De bijeenkomst werd gehouden in hotel De Burg. Vandalisme op Miniatuur Walcheren Deze week hebben enkele tot nu toe onbekend gebleven personen ernstige vernielingen aangericht op „Minia tuur Walcheren" te Middelburg. Het bord bij de ingang, waarop de aankon diging van de heropening volgend jaar is vermeld, was uit de grond ge rukt, terwijl op het terrein zelf het model van de ruïne van Hogelande grondig was vernield. Deze ruïne een van de weinige objecten op Minia tuur. dat vervaardigd is uit steen en metselwerk, werd geheel in elkaar ge- trapt. Voorts waren verkeerspaaltjes op de Vlissingse boulevard vernield, evenals rlchtmgsborden op de paden en naambordjes bij de dorpen. Ten slotte werd met deze naambordjes en een bloempot een grote spiegelruit vernield van de galerij, waarin dit jaar het spoorwegpaviljoen was opge steld. Het behoeft geen betoog, dat een dergelijk vandalisme ten scherpste dient te worden afgekeurd, De laatste tijd blijkt meermalen, dat schoolgaan de jongelui door de omheining krui pen om het Miniatuur als terrein voor hun wilde spelletjes te gebruiken. Ook daardoor zvjn reeds enkele malen be schadigingen ontstaan. De politie is thans op deze situatie geattendeerd en st.elt een onderzoek in naar de be drijvers van dit ergerlijk vandalisme. Opening hulpgebouw M.T.S. in Vlissingen Woensdag 28 november a.s. om 15.30 uur zal het nieuwe hulpgebouw van de Middelbaar Technische School te Vlis singen, gelegen aan de Verlengde Ho- beinstraat, officieel worden geopend. De openingsplechtigheid wordt ver richt door ir. A. G. van den Hoek, in specteur van het N ij verb el d son de r- wys. Na afloop van de opening Is er een bijeenkomst in „Britannia". Bouw raadhuis in Oostburg door G. S. goedgekeurd. Gedep. Staten van Zeeland hebben hun goedkeuring gehecht aan de plan nen voor de bouw van het raadhuis in Oostburg. Intussen is men begonnen met het egaliseren van de bouwgrond aan het Raadhuisplein. Op het bouw terrein is een maquette van het raad huis in een glazen kiosk opgesteld, waarvoor va.n de zijde der bevolking veel belangstelling bestaat. Landbouwhuishoudschool van C.B.T.B. m Oostburg? Naar wij vernemen bestaan er bij de afdeling Zeeland van de C.B.T.B. {ilannen om in Oostburg een land- louwhuishoudsohool te stichten. Hoe wel er op de Rijksbegroting voor 1957 nog goen gelden voor het verwezenlij ken van deze plannen zijn uitgetrok- ken, is deze aangelegenheid wel aan hangig gemaakt hij de minister van onderwijs. Men acht het niet uitgeslo ten, dat de goedkeuring alsnog wordt verkregen. Het bestuur van de C.B.T.B. heeft er zich van vergewist, dat er in Weet Zeeuwsch-VIaanderen naast de be staande neutrale landbouwhuishoud school in Schoondüke, plants is voor een tweede, christelijke school. Geef de strijd niet op tegen DIT 18 de manier om verstopping te overwinnen! Drink 'a morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het tollet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes 2e week: elke avond één 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen voor de galtoevoer die nodig is om het voed sel beter te verteren en de darmen te ontlasten: ze maken bovendien dat ée ingewanden daarna op eigen kracht regel matig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvig heid af, u is een ander mens. Kn mocht a later door zorgen,door te veel eten. overver moeidheid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoende om u vlug weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVERPILLETJES f 1.80 per flacon- VANDAAG. Middelburg Electro: „De klokkenlui der van de Notre-Dame, (14 jr.), 19" en 21.15 uur; Sohouwburg: „Ik was een Amerikaans spionne", (14 Jr.), 20 uur; Provinciale Bibliotheek: Ten toonstelling Belgische boeken, 10— 13.30 en 13,30—18 uur; Winkelcentrum Segeersstraat; start verkoop met van af drie uur: 25 parachutesprongen van Wimple Zwevemans. Domburg Badpaviljoen: „Rob Roy, de schelm van Sohotland", (14 jr.), 20 uur. Vlissingon Alhambra: „De gevangene van de woestijn"! (H Jr.). 19 en 21 uur; Luxor: „Blanke slavinnen", (18 jr.), 19 en 21 uur; kunsthandel Bikker: tentoonstelling werken van A. PUü, 9 —12.30 en 14—18 uur. Goes Grand: „Serenade", (14 Jr.), 19 en 31 uur; hotel De Korenbeurs: Zeeuw se ulo-conferentie, 9—15 uur: Schut tershof: cabaretavond „Bouwplan III". Kruinlngen OnB Dorpshuls: optreden telepaath Arlës. MORGEN. Middelburg Electro: als vandaag. 15.30, 19 en 21.15 uur: Sohouwburg: als van daag, 14.30 en 20 uur, Vlissingen Alhambra: als vandaag, 15, 19 en 21 uur; Luxor: als vandaag, 15, 19 en 21 uur. Goes Grand: „Ontsnapt uit Chiku Shan", (14 jr.), 15 uur; als vandaag, 19 en 21 uur,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2