PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hammarskjöld tracht met Nasser een vergelijk te hereiken Hongaren geadviseerd werk te hervatten Landbouwhuis houdschool Z.L.M. te Kruiningen officieel geopend BILT 199e jaargang - no. 273 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f 6.50 p. kw.i fr. p.p. f 8.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 17 nov. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie f 4.—. ing. mededelingen driynaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regcl6) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vllsslngen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 804); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 83, telef. 2475 (b.g.g. Oostburg, Nleuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zierikzee, N. Bogeiyistr- 24. telef. 26. V.N.-LEGERTJE WORDT AANGEVULD Egypte saboteert wapenstilstand: mijnen voor haven Alexandrië Anderhalf uur heeft de secretaris-generaal der Verenigde Naties Dag Hammarskjöld geconfereerd met president Nasser van Egypte, kort nadat hij in Egypte geland was. De secretaris-generaal gaf daarbij, naar verluidt, aan president Nasser de verzekering, dat hij zich bij de tenuitvoerlegging van de opdracht der Ver. Naties niet zal laten beïnvloeden door de wen sen van belanghebbende partijen. Hammarskjöld wees er president Nasser op, dat Egypte veel ster ker staat, wanneer een oplossing wordt ten uitvoer gelegd, die door bemiddeling van de Ver. Naties is gevonden. De Britse admiraliteit maakte vrijdag bekend, dat inlichtingen zijn ontvangen volgens welke de Egyptische autoriteiten mijnen hebben laten leggen voor de ha ven van Alxandrië. Voorts zouden door Egyptische sabotage nabij Kantara een gat in de dijken van het zoetwaterkanaal zijn geslagen. Dit kanaal voorziet het gebied van het Suezkanaal van drinkwater. De Britten beschouwen deze sabo tage als een inbreuk op het bestand, waarvan overigens de Egyptische be volking meer te lyden zal hebben dan de Britse en Franse troepen in Port Said en omgeving. Bij zijn aankomst in Egypte, op 't militaire vliegveld bij Ismaüia, heeft de VJSL-secretaris-generaal een kort woord gelicht .tot de sol daten van de V.N., die daar reeds waren aangekomen. Spoedig zal de V-N.-strijdmacibt worden aan gevuld met 800 man uit India, 700 Joegoslaven, uitgerust met tanks, meer Columbianen, Noren, Denen, Zweden en Finnen en mogelijk nog 1200 Canadezen, die reeds op het vliegkampschip „Magnificant", dat een drijvend hoofdkwartier zou kunnen worden zijn ingescheept. Het Britse ministerie van Marine heeft meegedeeld, dat tot nu toe 49 wrakken in het Suezkanaal gevonden zijn, die zo spoedig mogelijk geruimd moeten worden. Er is een Brits-Fran se militaire opruimingsoxganisatie gesticht. De eerste vloten bergings schepen zijn reeds onderweg naar het Suezkanaal. In Londen zouden ook contracten met Nederlandse en Deen se bergers zijn gesloten. L. Smit en Co's internationale sleepdienst heeft laten weten geen contracten met Britten en Fransen te hebben, maar te wachten op een order van de Vere nigde Naties. De Britten en Fransen zijn ook be gonnen de uitzendingen van radio- Cairo ongenietbaar te maken, omdat Vakantie Het is enigermate wonderlijk om in de novembermaand over zomer vakantie te schrijven... En dat terwijl de halve mensheid nog ziedt van woede over de ellende in Honga rije, nog nauwelijks bekomen is van de oorlogsdreiging in het Midden-Oos ten en nog een restje zonnebrand van de vakantie 1956 op de blozende ka ken heeft. De mensen, die het nu al over de vakantie 1957 hebben menen het ove rigens goed. Goed met zichzelf en met het Nederlandse volk, goed met de schoolkindertjes en met hen, die in fa briek en kantoor de steunpilaren van de Nederlandse welvaart zijn. Die mensen verenigd in het Ne derlands centrum voor vakantie en vakantierecreatie hebben jaren ge leden ontdekt, dat het Nederlandse volk z'n vakantie teveel op een kluitje viertAllemaal tegelijk in prop volle vakantieoórden, uitverkochte hotels en op nauwelylts toereikende kampeerterreinen. Allemaal in de laatste helft van juli en augustus. Precies in die zes weken doet het Nederlandse volk zijn recreatie op voor een heel jaar, Het comité wil daartegenover, dat de Nederlanders hun vakanties zullen spreiden over een ruimer tijdvak. Het wil dat al jarenlang en het heeft zijn doel niet bereikt. De Neder landers zeiden neen tot het comité. Zo somber werd men door deze mis lukking, dat men in 1956 maar niet festreefd heeft naar vakantiesprei- ing en eigenlijk dachten velen toen, dat het comité zichzelf zou ontbinden. Dat laatste is niet gebeurd. Het co mité bleef bestaan en het heeft nu voor 1957 toch weer spreidingsplan nen. Naar 7000 gemeente- en school besturen is in deze novembermaand een circulaire gezonden, waarin ad hesie wordt gevraagd aan een plan om de grote schoolvakantie in het zuidelijk deel van Nederland (ook Zeeland) te laten beginnen op 22 juli en in het noordelijk deel van Neder land op 8 juli. Reeds verklaarden enkele grote be drijfstakken en enkele grote indus trieën zich bereid by het bepalen van de collectieve bedrijfsvakantie reke ning te houden met de spreiding der schoolvakanties. Ook het ministerie van Onderwijs wil aan de spreiding meewerken. We zouden bijna zeggen: vanzelf sprekend. Want ieder weet, dat de spreiding nuttig is en dat aan de opeenhoping van vakantie gangers grote bezwaren kleven. Ieder weet dat, maar de vraag of de kans op het slagen van de vakantie- spreiding thans groter is dan een jaar XVervoJg op pagina 3 ze het „uitkramen van zoveel onzin" niet langer willen toloreren. Engeland is voornemens om in ant woord op Boelganins eisen tot her stelbetaling aan Egypte in de Vere nigde Naties een plan in te dienen in zake economische bijstand aan alle Arabische staten, op voorwaarde dat een permanente vrede tussen Israël en de Arabische staten worden ge sloten, zo werd vrijdag uit officiële bron vernomen. Abba Eban, de Israëlische afge vaardigde bij de Ver. Naties, heeft donderdag op een persconferentie te New-York verklaard dat Israël gen oplossing van de crisis in het Midden-Oosten aanvaardt, die de terugkeer van het Egyptische le ger „met zijn barbaars doel" naai de grens van Israël tengevolge heeft. In opdracht van president Nasser zijn in geheel Egypte speciale com missies in het leven geroepen, die, elk in een toegewezen district, nauwkeu rig het aantal slachtoffers van en de aangerichte schade door de Brits- Franse aanvallen moeten boekstaven en daarover rappoit uitbrengen bij de Egyptische regering. De bedoeling is deze rapporten te gebruiken voor het opmaken van schadeloosstellingseisen die Egypte aan Engeland en Frank rijk wil stellen. De Britse minister van buitenland se zaken, Selwyn Lloyd, heeft tijdens een televisie-interview dat hém in Amerika afgenomen werd, verklaard van mening te zijn dat de V.N.-poli- tiemaoht moet toezien op het vrijma ken van het Suezkanaal, naast zijn taak ter voorkoming van de vijandig heden. De president van het Amerikaanse opperste gerechtshof, Herbert Brow- nell, heeft „met enige tegenzin" een goedkeuring gehecht aan het voorne men van een l ijftiental Amerikaanse oliemaatschappijen om him diensten samen te bundelen teneinde de te verwachten toevloed van orders en aankopen uit Europa op te vangen. Deportatietrein door Hongaren op station overrompeld De stakingsleiders in Boedapest hebben gisteren acht uur lang met de Hongaarse marionet-premier Kadar gepraat en daarna in een radiouitzen ding de arbeiders verzocht weer 'aan het werk te gaan. Sinds 28 oktober werken de Hongaren niet meer. De st akingsleiders wezen erop, dat de win ter voor de deur staat, dat armoe, honger en een volkomen in elkaar storten van het economisch bestel dreigen. De leiders zeiden, dat Kadar hen ver tegemoet was gekomen in hun eisen. Kadar zou o.m. de terugtrekking der Russen in drie etappes beloofd hebben en de vorming van een coalitie regering. Het werk zou opnieuw worden neergelegd, als Nagy niet op zijn post terugkeerde en de Russen niet het land verdwenen. De arbeiders zouden echter ondanks alles niet van zins zijn aan deze smeekbeden gehoor te geven. Ze zouden door willen staken tot hun eisen inderdaad ingewil ligd 'izajn. De stakingsleiders zouden zy terzijde geschoven hebben. Ondanks de vele beloften van Ka dar, waronder herhaalde bezwerin gen, dat niemand het land zou worden uitgevoerd, gaan de depor taties naar de Sowjet-Unie door. De Russen grijpen wie ze te pak ken kunnen krijgen, pakken de mensen opeeó in beestenwagens en slepen ze weg naar Siberië. Vol gens ontvangen berichten hebben gewapende vrijheidsstrijders gis teren een dergelijke trein op het station te Celged overrompeld en meer dan duizend Boedapesters eruit bevrijd. Na het bezoek van een delegatie Tsjechoslowaken aan Boedapest is 'n gemeenschappelijke verklaring uitge geven van de beide regeringen, waar in gezegd wordt dat de Verenigde Na ties niet bevoegd zijn zich te bemoeien met de binnenlandse aangelegenheden van Hongarije. Na de opening van de Z.L.M.- m landbouwhuishoudschool te Kruiningen boden leerlingen H aan mevrouw S. C. de CasemZi broot-baronesse van der Feite een stukje van de eigengebak- ken cake aan. De directrice, m mej. S. Kleinepier, de inspec- trice mej. A. K. van den Bout en de andere genodigden had- If den schik in dit aardige fj (Foto P.Z.G.) Cuba heeft by de V.N. een resolutie ingediend, waarin van de Russen wordt geëist de deportaties onmiddel- ee Ter gelegenheid van het eeuw- f: feest van de Noorder-kweek- school voor de zeevaart JrAbel n Tasman" te Delfzijl heeft Prin- H ses Beatrix een beeld onthuld M H ter nagedachtenis aan de ge- vallen oud-leerlingen van de ee school. Na de onthulling van het beeld en de kranslegging bezichtigde de Prinses, in ge- zeischap van de burgemeester ff vun Delfzijldrs. J. A. F. Roe- len, liet beeld. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Mexicaans vliegtuig neergestort: 25 doden Een DC-4 van de Mexicaanse lucht vaartmaatschappij met 20 passagiers en een 5 leden tellende bemanning op weg van Panama naar Guatemala, is gisteren nabij Puerto Somoza in Nicaragua brandend neergestort. Alle inzittenden kwamen om het leven. Een van hun overleed in een ziekenhuis in Managua. lijk te staken en de gedeporteerden naar him land terug te zenden. Het lij delijk verzet van de Hongaren in Boe dapest gaat intussen onverminderd door. Een gevlucht lid van de Hongaarse revolutionaire raad heeft in Parijs ge zegd, dat bij het begin van de opstand ongeveer 3000 Sowj et-soldaten en zes tig tankbemanningen naar de opstan delingen zijn overgelopen. Radio-Va- ticaan heeft gisteravond in een com mentaar op de internationale toestand zich afgevraagd of slavernij niet een te hoge prijs is voor vrede... De secretaris-generaal van de V.N. heeft gisteren een commissie benoemd die een onderzoek moet instellen naar de situatie in Hongarije „na de bui tenlandse interventie". De leden zijn de Noor Gundersen, de Indiër Lall èn de Colmnbiaan LIeras. Nationalistisch China blijft lid Verenigde Naties De algemene vergadering der Ver enigde Naties heeft vrijdag belet dat Nationalistisch China ten gunste van de regering te Peking uit de Verenig de Naties gestoten werd. Het lidmaatschap van de Verenigde Naties is weer voor tenminste een jaar verzekerd. Met 47 tegen 24 stemmen bij 8 ont houdingen werd een Amerikaanse re solutie aangenomen, dat er geen en kel voorstel om verandering te bren gen in China's vertegenwoordiging op deze zitting in overweging moet wor- Daarvoor had India een poging ge daan een punt op de agenda te bren gen, getiteld „vertegenwoordiging van China in de Verenigde Naties", maar door de Amerikaanse resolutie leed deze poging schipbreuk. Alle communistische landen en Af ghanistan Birma, Ceylon, Denemar ken, Finland, India, Indonesië, Nepal, Soedan, Zweden, Syrië en Yemen stemden tegen dc Amerikaanse reso lutie. Cambodja, Israël, Jordanië, Laos, Libië, Portugal, Saoedi-Arabië en Tunesië onthielden zich van stem ming. Britse journalisten in Cairo hebben huisarrest Zwitserland heeft Engeland meege deeld, dat in het Semiramis-hotel in Cairo zeven Britse journalisten in huisarrest zitten. Zoals bekend, is Zwitserland belast met de beharti ging der Britse belangen in Egypte. De Zwitserse autoriteiten hebben toe stemming gekregen om de 430 perso neelsleden van Britse aannemings maatschappijen in de kanaalzone te bezoeken, die door Egypte zijn interneerd. GENOEMD NAAR PRINSES BEATRIX Leerlingen vormden erehaag De landbouwhuishoudschool van de Z.L.M. te Kruiningen, die vrijdagmid dag de officiële naam „Prinses Beatrlxschool" kreeg, mag zonder overdrij ving tot de modernste scholen op dit gebied gerekend worden. De echtgenote van de commissaris der Koningin in Zeeland, mevr. S. C. de Casembroot- baronesse v. d. Feltz verichtte vrijdagmiddag de officiële opening in tegen woordigheid van tal van autoriteiten uit de onderwijswereld en landbouw- kringen. Na een inleidende bijeenkomst in het Dorpshuis te Kruiningen, waar door vele genodigden het woord werd gevoerd, onthulde mevr. De Casembroot een steen met de naam van onze kroonprinses boven de ingang, nadat het officiële gezelschap eerst door een erehaag van leerlingen van de huishoud school geschreden was. De secretaris van het hoofdbestuur der Zeeuwse Landbouw Maatschappij, mr. J. F, G. Schlingemann. kon de voorzitter der Z.L.M. ir. M. A. Geuze was verhinderd velen verwelkomen in het fraaie dorpshuis van Kruinin gen. Tot hen behoorden behalve mevr. S. C. de Casembrootgeboren baro nesse v. d. Feltz, de heer A. Schout, lid van Gedeputeerde Staten, mej. A. K. van den Bout, inspectrice van het nijverheidsonderwijs, vertegenwoor digster van de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mej. dr. A. de Waal, de vice-voorzitter van de Z.L.M., die later van zijn be langstelling blijk gaf, de heer P. J. J. Dekker, B. en W. van Kruiningen, de gemeente-secretaris van Wemeldinge, de heer J. Oudeman, waar de school gastvrijheid ondervond, de burge meesters en wethouders van de omlig gende gemeenten in Z.O.-Beveland, mevr. L. N. Huijsman-Griep, Voorzit ster van de afdeling Zeeland van de Bond van Plattelandsvrouwen. Voorts richtte spreker zich tot tal van belangstellenden uit de onderwys- wereld en vertegenwoordigers van de landbouworganisaties, de heer C. Phi- lipse uit Wemeldinge. de architect, de heer A. Rothuizen, uit Middelburg en zijn medewerker, de architect J. W. M. Schuch, alsmede tot de leerlingen en oud-leerlingen. Het Z.L.M.-bestuur is zeer ver heugd, dat HJi.H. Prinses Beatrix, toestond dat de school haar naam kreeg. Mr. Schlingemann stelde de be tekenis van het landbouwhuishoud- onderwijs in het licht, daarbij namens de ZJL.M. dank brengende aan de of ficiële instanties, die medewerkten aan de totstandkoming van deze nieu we school. Hy betreurde het, dat mej. E. N. Bergervoet, inspectrice van Nij verheidsonderwijs, niet zelf aanwezig kon zijn door ziekte. Namens het Z.L. M.-bestuur werd aan deze inspectrice een blijk van medeleven gezonden als mede de wensen op een spoedig her stel. In zijn dankwoord betrok spreker o.a. de Rijksgebouwendienst voor de verleende medewerking, het gemeen tebestuur van Kruiningen, de Boeren leenbank, de architecten, waarna hij de directrice, mej. S. Kleinepier geluk wenste met dit nieuwe gebouw. Mr. Schlingemann bood tenslotte namens de Z.L.M. een statieportret aan van Prinses Beatrix. Mej. A. K. van den Bout, inspectrice van het nijverheidsonderwijs, bracht de gelukwensen over van de staatsse cretaris, mej. dr. A. de Waal en de in spectrice, mej. Bergervoet. Uitvoerig ging spreekster in op de betekenis van het landbouwhuishoudonderwys, waardoor verschillende mogelijkheden voor de leerlingen van deze scholen worden geopend. De heer A. Schout, Hd van Gedeputeerde Staten, zeide o.m. dat het provinciaal bestuur van Zeeland er trots op is, dat over de ge hele provincie een net is van deze (Vervolg op pag. 11) Hammarskjöld wijst aanbod af Hammarskjöld, de secretaris generaal van de Verenigde Naties heeft het Hongaarse aanbod rege ringsvertegenwoordigers naar Ro me te zenden om daar met hem te praten over'de hulpverlening aan hun land, van de hand gewezen. Zeevarenden kanten zich tegen Panlibhoncovloten Op een in Amsterdam gehouden persconferentie heeft de heer P. de Vries, voorzitter van de Centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij en Vis serij, namens de Internationale Transportwerkers Federatie, waarby ook aangesloten is de Nederlandse Bond van Vervoerpersoneel, mede deling gedaan van een onlangs door een speciale commissie van de I. T. F. genomen besluit inzake de zoge naamde „Panlibhoneo" vloten, de schepen die varen onder de vlag van Panama, Liberia, Honduras en Costa Rica. Besloten is namelijk „voort te gaan aandacht te vragen van de re geringen der traditionele maritieme landen voor de grote gevaren van tie registraties der Panlibhoneo" vloten voor hun economieën en, ter afwen ding van deze gevaren, de actieve me dewerking in te roepen van handel en industrie door bij het vervoer van goederen over zee geen gebruik meer te maken van schepen onder deze vlaggen" en „de campagne ter be veiliging van de sociale en economi sche positie der zeevarenden door de I. T. F. tegen deze ontwikkeling op te voeren." De versterking van de tot dusver door de I. T.F.ontplooide activiteit zal o.m. gercht zijn op; a. Het opvoeren van boycotacties, gericht tegen „Panlibhoneo" schepen; b. De werknemers in de traditione le maritieme landen te waarschuwen voor de gevaren, welke in deze situa tie, ook voor hen, liggen besloten; c. het door de bij haar aangesloten organisaties uitoefenen van pressie op de regeringen om zich in actieve zin met dit vitale economische en so ciale probleem bezig te gaan houden. KORTE PREDIKATIE De verlossing te van de Heer, uw zegen zij over uw volk. Psalm S vs. 9. Wat zouden wij, die allen zo in tens hebben meegeleefd met de dap pere vrijheidsstrijders in Hongarije het woord, dat hierboven staat graag hebben uitgeroepen: de verlossing is van de Heer! We hadden het hun zo van harte gegund, tce hebben er voor gebeden, maar icat is er van hun bevrijding te recht gekomen? We hebben dus ahceer van de dingen, die de Bijbel beweert, niets gezien. Wat zullen we dan nog door gaan met onze korte en lange predi katies? Ze worden immers door de feiten gelogenstraft! De verlossing is van de Heer Je kunt me nog meer vertellen, maar wat zie je d'r van En toch, deze man van Psalm S zegt het ook niet zo gemakkelijk! Door talrijke vijanden is hij omringd en hij ziet het ook niet, hoe hij uit hun Vingers moet blijven. Maar hij ziet wat anders. Hij ziet zijn vijanden toch als reeds versla gen. Ze mogen een grote mond en een sterke vuist hebben, uiteindelijk trekken ze toch aan list kortste eind, want God is toch overioinnaar, ook al schijnt Hij machteloos. Scheen Hij ook niet machteloos, toen Zijn Zoon vermoord werd aan een kruis? Ook van Hem zeiden de mensen Hij vindt geen hulp bij God! (vs Hierin iras Hij één met ons. Maar om dan ook zó ons hulp te verlenen, waar zonder Hem geen hulp voor ons was. Want Hij stierf voor ons, om ons zo te verlossen uit onze diepste nood, uit de nood van onze schuld en daar mee uiteindelijk uit alle nood. Zo geeft Hij ons bij zijn kruis het uitzicht op zijn grote Toekomst, waarin God Zijn laatste ivoord zal spreken. De duigen te zien in dit perspectief, dat te de zegen, die God geeft aan Zijn volk. Hiermee gezegend kunnen wij liet uithouden. In het lijden en de nederlaag mo gen wij het weten: Christus de Heer is bij ons, die met Zijn opstanding bewees overwinnaar te zijn zelfs van de macht van de dood. Bij Zijn kruis weten wij het: ja, het is toch waar, de verlossing is van de Heer, de grote Bevrijding komt De zegendit te mogen verwachten zij over zijn volk, ook over het volk der Hongaren, juist nu! Goes. C. Metselaar. DE VERWACHT. WEINIG VERANDERING IX TEMPERATUUR Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Weinig verandering in temperatuur. Matig tot zwakke wind tussen west en noord. ZON EN MAAN 18 november Zon op 8.07 Maan op 16.57 19 november Zon on 8.09 Maan op 17.50 onder 16.47 onder 8.16 onder 16.46 onder 9.24

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1