mmoRD Kon. Juliana: Biedt bescheiden, respectvolle en blijvende hulp Ziekenfondsregeling bejaarden door Tweede Kamer aanvaard REGERINGSHULP BEPLEIT BIJ NIEUWBOUW BINNENVLOOT H VRIJDAG 16 NOVEMBER 1956 PROVINCIALE EBBUWBB COURANT 8 „VOORRECHT U VAN GANSER HARTE WELKOM TE MOGEN HETEN Dankbare vluchtelingen voelen zich reeds goed thuis Koningin Juliana heeft gisteravond over beide zenders Hilversum een begroetingswoord gesproken tot de in ons land aangekomen Hongaarse vluchtelingen. De koningin zei o.a. „Het i6 mij een voorrecht, de Hongaren die dezer dagen in ons land aankomen namens het Nederlandse volk van ganser harte welkom te heten. Ik zal proberen het in het Hongaars te zeggen: Isten hozott benncteket Hollandiaba." De koningin zei, dat vele Nederlanders goed kunnen begrijpen hoe het de vluchtelingen te moede is bij de aankomst in vredig Nederland. „Onze gedachten zijn de laatste weken voortdurend bij het Hongaarse volk geweest, sinds het volk in uiterste nood met zo grote moed opkwam voor zijn vrijheid en zelfstandig heid. De eensgezindheid van Nederland, die er wel altijd is, maar die zich vertoont in tijden van nood, triomfeert weer, omdat wij de nood van de Hongaren als de onze voelen. Ik weet, dat op aller medewerking mag worden gerekend om het Hongaarse volk zijn zware lot te helpen ver lichten." H^f. zei, dat het eerste waaraan de gasten behoefte hebben is: rust, die hen ook gelaten moet worden, vervolgens met hen inzicht worden gegeven in de situatie en de moge lijkheden, die er hier voor hen lig gen. „De mensen, dïe tot ons kwa men zullen dan ervaren, dat onze ge voelens opreoht zijn, d.w.z. vol res pect, vol bescheidenheid en van blij vende aard. Daarom vertrouw ik, dat diegenen, dire tot de eerste hulp ge roepen zijn, onvermoeid en vreugde vol helpen, dat een ieder die nodig blijkt te zijn, bereid is zijn taak te doen, maar ook dat allen, die een aan bod 'hebben' gedaan, bereid biijven, de hulp, waaraan later en zelfs nog gedurende lange tijd behoefte zal zijn, van harte geven. Wat in ons hart leeft Is een gevoel voor saamhorigheid met wie strijden en lijden voor in wezen dezelfde goe de zaak waarvoor ons volk heeft ge streden en geleden. God helpe hen in hun tragische uur leder van hen. Wij dragen hen op aan God, die de wereld reeds overwonnen heeft." Haar rede werd daarna in het Hon gaars vertaald. Een van tie oudste Hongaarse vluchtelingen, die op het ogenblik in de Utrechtse Jaarbeurshallen zijn ondergebracht, Sandor Sze- gedy, heeft zich op verzoek van zijn landgenoten tot tolk gemaakt van de eerste groep vluchtelingen. Hij sprak de dank uit voor de ontvangst in Nederland en ver klaarde, dat de Hongaren door dit alles diep ontroerd zijn. Hij hoop te, dat de vluchtelingen ons niet lang tot last zouden behoeven te zijn, dat de mannen en jongens dadelijk aan het werk willen gaan om hun eigen kost te ver dienen. Het vluohtelingencentrum in Utrecht werd gisteren overstroomd met grote -hoeveelheden goede gaven. De stand op giro 777 van het Rode Kruis was gisteren f 1.272.792,58. De samenwer kende organisaties op het gebied van de vluchtelingenhulp hebben meege deeld dringend behoefte te hebben aan auto's met chauffeurs of chauf- feuses. Een kapper in Utrecht heeft woens dag zijn kapsters de straat opgestuurd met collectebussen voor Hongarije, heeft zijn zaak gesloten en heeft met zijn bedienden een salon ingericht in de Jaarbeurshallen. Die werd giste ren zeer druk bezocht. De belange loze diensten van de kapper werden door de Hongaren, dïe er graag gauw weer zo fris en opgewekt mogelijk willen uitzien, zeer op prijs gesteld. Ontroerend zijn vaak de dankbetui gingen, die de helpers van het Rode Kruis in het voorlopig verblijf der vluchtelingen te horen krijgen. De centra, waar de eerste opgenomen vluchtelingen spoedig zullen worden ondergebracht vermeldden wij reeds in ons blad van gisteren. Het is de bedoeling, dat de twee de groep, die over weinige dagen zal volgen (de trein is reeds op weg naar Oostenrijk) ook de eer ste dagen in de Jaarbeurshallen zal vertoeven. Daarna worden deze mensen tijd'elijk onderge bracht in een aantal D.U.W.-woon- oorden, aangevuld met de accom modatie waarover op dat moment de Nederlandse federatie voor vluchtelingenhulp zal beschikken. De tijd, die zij in deze kampen zul len verblijven is afhankelijk van het tempo, waarin zij naar hun eindbe stemming kunnen worden, gebracht. Bij deze uiteindelijke bestemming KLACHT. Een Hollywoodse inbreker werd gearresteerd nadat hij zich bij de politie als volgt had beklaagd: „Een paar nachten geleden pleegde ik een kraak. Waarom is dat niet in de krant gekomen?" BELEERD. In Tokio werd iemand uit de gevangenis ontslagen, nadat hij er twee jaar had uitgezeten. De autori teiten kwamen toen tot de ontdek king, dat hij eigenlijk niets had mis dreven. Ze vroegen hem, waarom hij nooit had geprotesteerd. Hij ant woordde: „Ik wilde het de politie niet moeilijk maken". ZES ECHTE. In Hongarije bestaat ondanks alle ellende van de afgelopen weken nog een bitter gevoel van hu mor. Dat bewijzen kleine raamadver tenties. die op verscheidene plaatsen in Boedapest tussen gewone raamad vertenties zijn aangebracht. Eén er van luidt: „Negen miljoen fascistische contrarevolutionairen, allen voormali ge fabriekseigenaars, bankiers, kardi nalen, houden zich in het land verbor gen. Him voornaamste schuilplaatsen zijn Czepel, Ujpest en Kobanja (ar beiderswijken van Boedapest). Er zijn nog maar zes echte Hongaren, die hebben een regering gevormd om het land te redden". speelt niet alleen de huisvestingsmo gelijkheid een belangrijke rol, maar evenzeer de mogelijkheden die ter plaatse aanwezig zijn voor de Hon garen om zïdh eigen inkomsten te ver werven. Aanbiedingen van werkgelegenheid kunnen gericht worden tot de direc tie arbeidsvoorziening van het Minis terie van Sociale Zaken en Volksge zondheid. In Oostenrijk komen elke dag nog duizend tot tweeduizend vluchtelin gen binnen. Woensdag waren er 24.500 geregistreerd. Ondanks de af voer naar Nederland en Zwitserland stijgt het aantal in Oostenrijk dus nog met de dag. Illlllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllll I Woorden maakten diepe indruk. D? toespraak, welke koningin Julinana gisteravond voor de Hongaarse vluchtelingen hield, H werd in het Jaarbeursgebouw te Utrecht met grote aandacht gevolgd. Zichtbaar ontroerd waren de vluchtelingen, toen zij M de vertaling hoorden van de toespraak en velen van hen lie- ten de tranen de vrije loop. Toen de landsvrouwe uitgespro- ken was, was het even stil in ie Jnlia.na.hal. Maar toen werd H een driewerf hoera op de M koningin uitgebracht. Direct na afloop verzonden de Hongaarse vluchtelingen een telegram aan de koningin. De H tekst hiervan luidt: „Wij Hon- garen, met tranen in de ogen =e en oneindige dankbaarheid in 't hart, hebben geluisterd naar Uwe Majesteit. Wij hebben in H ons leven nog nooit zo'n goede wiil en liefde ontmoet. Plechtig beloven wij, dat wij alles, wat in ons vermogen ligt, zullen doen, om dit ook te verdienen als vrije mensen. Wij willen =- hiermede onze liefde en dank- baarheid bewijzen aan Uwe Ma li jesteit en de bevolking van Ne- derland". IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllI VOORLOPIG VERSLAG VERKEER EN WATERSTAAT Aandacht gevraagd voor beursbevrachting Verscheidene leden van de commis sie van rapporteurs uit de Tweede Kamer hebben, volgens het voorlopige verslag over de begroting van verkeer en waterstaat gevraagd of het niet mogelijk Is, dat de regering hulp ver leent bij de financiering van de moder nisering van de Nederlandse binnen vaar tvloot. Van de beschikbare scheepsruimte is 100.000 ton onder dan 65 jaar en 300.000 ouder-dan 55 jaar. Slechts 3 procent van onze bin- nenvaartvloot wenl na de oorlog ver nieuwd; 97 procent bestaat uit voor de oorlog gebouwde schepen. Deze leden waren van mening, dat de te lage tarieven de na de oorlog zo zeer gewenste vernieuwing onmo gelijk maken. Ook vele andere leden achtten de vernieuwing van de bin- nenvaartvloot een uiterst belangrijk vraagstuk, vooral gezien het tempo van modernisering der buitenlandse vloten. Deze leden vroegen eveneens op welke wijze de vernieuwing gesti muleerd zal kunnen worden. In tegen stelling tot de leden, eerder' aan het woord, aebbten zij in deze tijd van hoogconjunctuur rechtstreekse rege ringssubsidies, eventueel in de vorm van belas tingfacillteiten, ongewenst en onnodig. Zij vroegen welke krediet- verlenende maatregelen de minister mogelijk acht. Eden wil atoomgeheimen uitwisselen. Premier Eden heeft donderdag in het Lagerhuis een plan verdedigd om H-bom geheimen met de West-Euro- pese landen uit de wisselen. In het Catshuisde woning van de heer A. Goekoop, in Den Haag, heeft het Groningse comité Huldiging Mieke Bouman", mevrouw Bouman en haar echtgenoot woensdagmiddag gehuldigd voor de vele inspanningen, die het echtpaar en vooral mevrouw Bouman, zich heeft getroost voor de Nederlanders in Indonesische gevan genschap. Als blijken van waarde ring werden o.m. een aantal antieke wijnglazen en een door Evert Musch geschilderd stadsgezicht van Groningen aangeboden. Vele andere leden informeerden, of de minister niet met hen van mening is, dat de nieuwbouw en modernise ring van de bestaande vloot het beste gediend zal zün met 'het in samenwer king tussen bedrijfsleven en overheid in het leven roepen van een orgaan, dat zich bezig zal houden met reseai-ch en technische voorlichting in de meest ruime zin. Algemeen wilde men eveneens gaarne de bijzondere aandacht van de minister vragen voor de moei lijkheden, die in verband staan met de beursbevrachting. dus stelde men de vraag, de lijkheid van een beurSbevrachl zonder handhaving der evenredig heid? Ziet de minister iets in het instellen van groepscontracten voor bepaalde vervoeren 3UË chting Inwoners van Port Said hebben een massale overval gepleegd op een grote voedsel-opslagplaats in een van de buitenwijken van de stad. Deze foto laat zien hoe een jong Egyptisch meisje haastig waf blikjes voedsel btjeengraait, terwijl een jongen in de verwarring r an de overval een aan tal blikjes bemachtigt. Literatuurprijzen van „Jan Campertstichting". Het bestuur van de „Jan Oampert stichting" in Den Haag heeft besloten toe te kennen: de „Constantijn Huy- gensprijs", ten bedrage van 2500, aan Pierre Kemp voor zijn gehele oeuvre; de „Jan Campert-prijs",, ten bedrage van 1000, aan Remco Cam- pert voor zijn poëzie-bundels „Met man en muis" en „Het huis waarin ik woonde", beide verschenen in 1955; de „Vgverberg-prijs", ten bedrage van 1500, aan Albert van der Hoogte, voor ajn roman „Het laatste uur", verschenen in 1953; en de Essay-prijs ten bedrage van 1000, aan W. Jos de Gruyter voor zijn bundel critische en beschouwende opstellen geti teld „Schouwend oog" verschenen in 1955. Voorts is aan Simon Vestdijk op dracht verleend tot het schrijven van een boek over het werk van Martinus Nijhoff. Het bedrag van de aan Nij- hoff in 1953 posthuum toegekende „Constanten Huygens-prijs" is hier toe 'beschikbaar gesteld door de erfge namen. Opnieuw traden leden uit het Pen-centrum Naar gisteren werd medegedeeld zijn ook de navolgende leden uit het Pen Centrum voor Nederland getre den: mr, F. B. Bakels, mr. L. de Bour bon. W. A. Braasem, mr. E. Elias, prof. dr. ir. R. J. Forbes. A. den Her tog. M. Mok, Jenny Mollinger, prof. dr. H. Schulte Nordholt, prof. dr. G. Stuiveling. Nes Tergast, S. Vestdijk en Ab Visser. Kamer keurde begroting van maatschappelijk werk goed. (Van onze parlementaire redacteur) Nederlands vrouwelijke minister, mejuffrouw dr. Klompé, heeft de eer ste door haar verdedigde begroting, die van maatschappelijk werk, voor 1957 donderdagmiddag in de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd gekregen. Dat was voor een aantal afgevaardigden reden om haar hartelijk geluk te wensen. Er is in de ministerraad nog geen overeenstemming bereikt over de te voeren landbouwpolitiek. Reeds ge durende de kabinetsformatie zijn hier omtrent moeilijkheden gerezen. Er waren toen verschillen van mening over de wijze waarop steun aan de landbouw moet worden verleend. Door middel van subsidies en dus door verhoging van de rijksbijdrage aan het landbouw-egaldsatiefonds, of door het toestaan van een verhoging van de prijzen van de landbouwpro- dukten. De minister van lfSidbouw, visserij en voedselvoorziening, dT. ManSholt, heeft aan de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, mededeling gedaan, dat als gevolg van deze «stagnatie de memorie van antwoord op de begroting nog niet kan worden ingediend. Dr. Korten horst heeft donderdagmiddag in de vergadering van de Tweede Kamer bekendgemaakt, dat de memorie van antwoord de eerstvolgende week nog niet gereed zou zijn en dat de be handeling van de landbouwbegroting enige tijd moet worden uitgesteld. De Tweede Kamer zal op woensdag 21 november a.s. beginnen met de be handeling, van de begroting van eco nomische zaken. De voorzitter van de Tweede Ka rper, dr. Kortenhorst, heeft medege deeld, dat de memorie van antwoord betreffende de bij de Kamer aanhan gige pensioenwetten nog niet is inge diend en dat de Kamer deze ontwer pen naar het zich laat aanzien vol gende week nog niet zal kunnen be handelen. MINISTER SUURHOFF KWAM IN HET NAUW Pogingen om weistandsgrens omhoog te brengen faalden (Van onze parlementaire redacteur) De bejaarden, dat wil zeggen, de Nederlanders van 65 jaar en ouder dreigen bij de invoering op 1 januari a.s. van het algemene ouderdoms pensioen, wat hun ziekenfondsverzekering betreft, tussen de wal en het schip te geraken. Op 1 januari a.s. verliest de noodwet ouderdomsvoorziening de zoge naamde noodwet-Drees n.l. haar geldigheid met het gevolg, dat ook de verplichte ziekenfondsverzekering voor hen, die een uitkering krachtens deze noodwet ontvangen, vervalt. De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft in verband hiermee een wetsontwerp ingediend bij de Staten-Generaal, dat een goed kope mogelijkheid voor de bejaarden schept om zich tegen het zïekten- kostenrisico te dekken. De nieuwe regeling is op vrijwilligheid gebaseerd en staat open voor de boven 65-jarigen, die een inkomen hebben beneden f3400 per jaar. Men zal 1' 1 per week moeten betalen. Als het inkomen minder dan f 2400 bedraagt is de premie 50 cent per week. De kosten raamt de minister op f 50.000.000 per jaar. De premie'» bren gen in totaal f 15.000.000 op. Het rijk past "het verschil bij. Donderdag behandelde de Tweede Kamer het wetsontwerp. Het bleek, dat men algemeen met de gedachte van aparte ziekenfondsverzekering voor bejaarden instemde. Men was evenwel niet geheel zonder kritiek. De communistische afgevaardigde Reuter sprak zic'h tegen de verzwa ring van de lasten van de bejaarden uit. Hij wilde in el'k geval de wei standsgrens verhogen. Dat. wensten ook de heren Hazen bosch (a.r.) en Van der Ploeg (k.v.p.). De anti-revolutionaire afgevaardigde stelde bij amende ment voor de premies te bepalen jp 50 cent per week voor inko mens tot f2400; op f 1 per week voor inkomens van f 2400 tot f 3400 en op f 2 per week voor in komens van f3400 tot f4200. De heer Van Lynden (p.v.d.a.) ver dedigde een amendement om het bedrag van f 3400 te veranderen in f 3500. Minister Suurhoff voerde tegen de ingediende amendementen aan, dat het wetsontwerp niet meer wil, dan het opvangen van de gevolgen van de vervanging van de noodwet door d'e algemene ouderdomsverzekering en dat de amendementen daar boven uit gaan. Hij vond dat men op diit ogen blik niet meer moest willen regelen. Met het bejaardenontwerp wenste hij haast te maken omdat het tot wet verheven moet zijn voordat op 1 januari a.s. de algemene ouderdoms verzekering in werking treedt. Bij de aanvaarding van het amendement- Hazenbosch zou hij de zaak opnieuw in het kabinet moeten brengen. Hij naim aan, dat de regering het onaan vaardbaar zou vinden. Dat zou nog niet zo erg zijn, als het niet zo kort dag was. De minister verzocht de heer Ha- zenbosch zijn amendement terug te nemen. De heer Hazenbosch was al lerminst door het betoog van de mi nister overtuigd. Hij voelde zïeh ech ter machteloos, aangezien de heer Suurhoff gedreigd had met onaan vaardbaarverklaring van het amende ment en met uitstel in het tot stand- komen van het wetsontwerp, terwijl onverwijld goedkeuring ervan nood zakelijk was. Hij handhaafde het, om dat bij nog wel eens wilde horen of het de bewindsman ernst was met zijn dreigement. Ook de heer Van Lynden nam zijn amendement niet terug. Pas des avonds zou de Kamer horen hoe dit conflict afliep. Des avonds viel de beslissing over de ziekenfondsverzekering voor bejaarden. Minister Suurhof kree< zijn zin. Hij kreeg in zoverre zijn zin, dat de heer Hazenbosch zijn amendement introk en de kamer het ontwerp zonder hoofdelijke stemming aannam. De heer Van Lynden vond hij ook tot intrekking van zijn amendement bedoe lend om de velstandsgrens van f 3400 tot f 3500 te verhogen bereid. Hij wijzigde zijn amende ment. Hij maakte van f 3500 namelijk f 3410 waardoor de bepaalde groep be jaarden, die hij op het oog had. juist onder de werking van de wet viel. De minister nam dit gewijzigde amende ment over. De heer Hazenbosch gaf zich niet gemakkelijk gewonnen. Hij zwichtte, nadat hij er de aandacht op gevestigd had, dat ook de ziekenfondsraad en de Hel Wereldgebeuren Verpletterend et was de laatste persconferentie die hij in Parijs hield als opper bevelhebber van de Noord-At lantische Verdrags Organisatie. Maar generaal Alfred Maximilian Gruen ther gebruikte deze afscheidsbijeen komst niet om, zoals vaak bij een af scheid gebeurt, alleen maar vriende lijkheden te debiteren. Hij houdt er niet van, een blad voor de mond te ne men, vooral wanneer het om de weer baarheid van het westen gaat. Een glorierijke militaire carrière heeft hij achter de rug. Hij heeft, als ..deputy chief of staff" van generaal Eisenho wer bij het geallieerde hoofdkwartier in Londen, in de Tweede Wereldoor log bijvoorbeeld de geallieerde landin gen in Noord-Afrika mee georgani seerd en ook de operaties die daarop volgden voor een groot deel uitgestip peld. Bij de krijgsverrichtingen van het vijfde leger in Noord-Afrika, op Sicilië en in de veldtocht op het vaste land van Italië was hij stafchef. En na de oorlog was hij onder meer staf chef van de Navo, eerst onder opper bevel van Eisenhower, daarna van Ridgway, voordat hij zelf in 1953 op perbevelhebber weid. En bij dit alles diende hij de vrij heid en de weerbaarheid tegen de to talitaire machten. De dreiging van de communistische machthebbers was in de afgelo pen dagen groter dan tevoren. Naar de achtergrond van de nieuwe bittere tooir van de Sowjetleiders kan men alleen nog maar gissen. Maar met de gevolgen worstelt thans het Hongaarse volk. welks uitbarsting van vrijheid met Russische tanks werd tegengegaan. In het conflict van het Midden-Oosten hebben de Russen, nog geen geweld gebruikt; wel heeft de Russische premier Boelganin in een boodschap aan de Franse en aan de Engelse regering laten weten, dat het daar bij het Suezkanaal maar eens uit moest zijn. Wat zouden, aldus Boelganin, de Engelsen en de Fransen ervan zeggen, wanneer zij zelf eens door een machtiger staat zouden zijn aangevallen, die alle soorten destruc tieve wapenen bezit? Hieraan voegde hij de waarschuwing toe, dat „derge lijke wapens kunnen worden aange wend niet door middel van vloot- en luchtstrijdkrachten, maar door de techniek van raketwapens''. De vol gende dag werd het vuren gestaakt, omdat Israël en Egypte hadden be loofd, met vijandelijkheden op te hou den. Boelganin kon nu de indruk krij gen. dat Engeland en Frankrijk wa ren bezweken voor zijn verkapte drei gement. En misschien heeft dat drei gement bij de Britse, Franse en Israë lische regeeerders ook wel een rol ge speeld. Zij wisten immers, dat zij had den ingegrepen zonder voorkennis van de Verenigde Staten en dat de Ameri kanen evenzeer als de Russen de actie in Sinaï bij het Suezkanaal veroor deelden. Voor het geval de heer Boelganin en de zijnen hieruit verkeerde conclusies getrokken hadden, heeft generaal Grucnther nu op zijn afscheids-persConferentie voor een rechtzetting gezorgd. Hij heeft laten uitkomen, dat die dreigementen maar opgaan, voor zover de Verenigde Sta ten zich niet daartegen keren. „Zo zeker als de dag volgt op de nacht", zo sprak hij, „zou Rusland worden vernietigd indien het raket wapens gebruikt tegen een land dat bij de Noord-Atlantische Verdrags Organisatie is aangesloten. De weste lijke mogendheden hebben het vermo gen. om met „verpletterende kracht" terug te slaan. Dat zou de ondergang van de Sowjet-Unie kunnen beteke nen". Wat Fransen en Engelsen niet konden beweren, dat heeft nu Gruen- ther kunnen zeggen als opperbevel hebber van de Navo en tegelijk als generaal van het momenteel niet in het conflict van het Midden-Oosten betrokken Amerika. Het zijn dan ook uiteindelijk alleen de machtige Ame rikanen, die de Kremlinmannen nog ontzag kunnen inboezemen. Gruenther die ongetwijfeld tevoren overleg had gepleegd met zijn oude chef. president Eisenhower, heeft aan duidelijkheid niets te wensen overgelaten. Met deze ongecompliceerde taal wilde Gruenther voorkomen, dat de Russen aan ondoordacht machtsvertoon zouden beginnen. Zijn woorden hebben daardoor hopelijk 't oorlogsgevaar weer wal verminderd. Gruenther is een generaal, die het liefst de wapens alleen voor oefenin gen gebruikt. Hij houdt meer van he len dan van kapot maken, meer van menslievendheid dan van gevechten. Niet zonder reden is hij nu benoemd tot directeur van het Amerikaanse Rode Kruis. ALFRED M. GRUENTHER krachtig afscheidswoord stichting van de arbeid tot de hogere weistandsgrens van f 4200 geadvi seerd hadden, voor de onaanvaard baarverklaring van het amendement door de minister. Hij kon de verantwoordelijkheid ran een te laat gereedkomen van het wetsontwerp niet dragen. Hij trok 't amendement in, doch verklaarde na drukkelijk, dat hij deze gang van za ken jammer vond voor de bejaarden, jammer voor de Kamer en jammer voor de minister.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5