PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT de BILT Boelganin wil samen met Westen Israëls „provocaties" tegengaan Tito geeft Stalinisten schuld van het gebeurde in Hongarije Regionale verkeerstechnische leergang van A.N.W.B. in Goes VERWACHT... Ï99e jaargang - no. 272 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; f 6.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 16 nov. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 1 Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van l,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureau's: Vlissingen, Walstr. 50-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475. (b.g,g. 2228); Oostburg, Nieuwstraat 43, telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2: Zierikzee, N. Bogeidstr. 24. telef. 26. MENINGSVERSCHILLEN TUSSEN ARABISCHE LANDEN? Eerste soldaten van de Verenigde Naties in Egypte gearriveerd Maarschalk Boelganin, de premier van Sowjet-Rusland, heeft gis teren een boodschap doen toekomen aan de regeringsleiders van En geland, Frankrijk en Israël, waarin hij zijn voldoening erover uit spreekt, dat de vijandelijkheden in Egypte zijn gestaakt. Hjj zegt niet te wensen, dat de strijd weer zou oplaaien en betreurt het dat de troepen nog niet van Egyptisch grondgebied zjjn teruggetrokken. Met nadruk ontkent hij, dat de Sowjet-Unie in het Midden-Oosten bepaalde doelen nastreeft, die tegen de belangen van de westelijke landen indruisen. Boelganin was van mening, dat Israël op gebieds uitbreiding nit was. Hij zou „graag met de westelijke landen samen willen werken om een eind te maken aan Israëls provocaties jegens de Arabische landen. Egypte zon schadeloos moeten worden gesteld, waartoe de maarschalk een speciale commissie in het leven zou wil len roepen. De eersite reacties op deze bood schap uit het Kremlin waren, dat de woorden van Boelganin heel wat ge matigder waren dan enkele dagen ge leden, toen hij dreigde, dat de Rus sen met raketwapens tussenbedde zou den komen. Het westen heeft daarop toen fel gereageerd. Ooik over „vrij willigers" wordt in de boodschap met geen woord gesproken. De eerste soldaten van de Verenig de Naties-strijdkrachten zijn gisteren op Egyptische bodem door vliegtuigen van de Swiss Air neergezet. Men kan 200 man per dag overbrengen, omdat er niet bij nacht geland kan worden. Secretaris-generaal Ham- marskjöld kwam gisteren per vlieg tuig in Rome aan, confereerde een paar uur met de bevelhebber van de Verenigde Naties-troepen, generaal reisde vervolgens naar Na pels, vanwaar hij later naar Cairo zal reizen. Geen vrijwilligers De Syrische ambassadeur in de Duitse bondsrepubliek heeft gis teren samen met zijn Egyptische collega een persconferentie ge houden, waarbij hij ten stelligste ontkend heeft, dat Sowjet-,.vrij willigers" naar Eigyptè zouden zijn gegaan. „Wij hebben, nu de vij andelijkheden zijn gestaakt, geen vrijwilligers meer nodig", aldus de ambassadeur, die namens alle 'Arabische landen' sprak. Het Amerikaanse Ministerie van Defensie heeft gisteren bekendge maakt, dat de Britten en Fransen bij hun actie tegen Egypte Amerikaans Behandeling van Deltawet Niet voor mei 1957. (Van onze parlementaire redacteur) Naar wij vernemen is dezer dagen het concept voor de memorie van antwoord op de deltawet gereedge komen. Verwacht wordt, dat deze memorie binnen zeer korte tijd aan de Tweede Kamer kan worden aan geboden. Hoewel de schriftelijke voorbereï- - ding van de openbare behandeling van dit uitermate gewichtige wets ontwerp dan nagenoeg zal zijn be ëindigd, neemt men in de kringen van de nauw bij de uitvoering van het deltaplan betrokkenen aan, dat de be handeling van de deltawet niet vi omstreeks mei 1957 zal beginnen. Op de brug over de hamen aan de Govert van Wijnkade te Maassluis is woensdagavond de uit drie trein stellen bestaande boottrein, die op weg was van Amsterdam naar Hoek van Holland, ontspoord. De foto toont de ontspoorde trein en de vernieling aangericht aan het brugdek. materiaal hebben gebruikt, dat uit sluitend voor N.A.V.O.-gebruik be stemd was. De Amerikanen hadden de Britten en Fransen gewaarschuwd deze wapens niet te gebruiken. In de Amerikaanse marinebasis Peari Har bour heerst op het ogenblik een enor me bedrijvigheid, die niet meer is .vertoond sedert de oorlog. Waarnemers in Londen zien in de openlijke verwerping van de Sow- jetrvrijwiilll'igers in Bonn een gro te nederlaag voor de Russische diplomatie en zijn van mening, dater tussen de Arabische sta ten een emsti verschil van me ning 'is 'gerezen over dé al 'of •.niet wenselijkheid van Russische interventie in het Midden-Oosten. Nadat de grote Arabische confe rentie in Beiroet zonder uitgesproken siot-communiqué is geëindigd, komt thans in Daraaskus nog een conferen tie bijeen van de staatshoofden van Saoediie-Arabdë, Yemen, Syrië en Jor danië. United Press bericht, dat de pre mier van de Libanon, Abdullah al Yafi en één zijner ministers reeds enkele dagen geleden hun ontslag hebben aangeboden. Radio-Jêruzalem berichtte gisteren, dat er ernstige me ningsverschillen zijn gerezen tussen Nasser en zijn minister van oorlog, Hakira Amer. Het opperbevel van de BritsFranse strijdkrachten deelde mee, dat Engelse militairen zich in Port Said aan. plunderingen zijn te buiten gegaan. Er zouden zware straf fen zijn uitgedeeld. DEMONSTRATIES TEGEN DEPORTATIES Pal Malleter zou bevrijd zijn en bezig verzet te reorganiseren Het Joegoslavische staatshoofd maarschalk Tito heeft zondag een op-' merkelijke rede gehouden, waarvan fle tekst eerst gisteren werd vrijgege ven. Hy zei, dat nog niet allen in Rusland en de satellietlanden aan zijn raad gehoor hadden gegeven om een streep onder het Stalinisme te zetten. Nog smeult het verzet tegen de democratisering voort, aldus Tito, die de Stali nisten volkomen de schuld gaf van het gebeuren in Hongarije. Hij zei, dat er in liet Kremlin een machtsworsteling was ontstaan. Dat in Hongarije contra-revolutionaire krachten aan het werk zouden zijn, verwierp hij. Hij veroordeelde het eerste gewapende optreden der Sowjets scherp, maar kon voor het tweede enig begrip opbrengen: volgens hem zou anders een burger oorlog zijn ontstaan, het communisme gedoemd zyn (geweest ten onder te gaan' en het Uitbreken van een derde wereldoorlog zou niet denkbeeldig zyn geweest. Tibo riep op tot steun aan de rege ring Kadar. - Hongaarse regering onder led- ding van de Sowjet-sfcroman-Kadajr heeft aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties laten weten, dat men wel met hem wil pa-aten, maar niet in eigen land, maar in 'Rome Hammarsfcjöld vertoeft momenteel in Italië. Het gesprek zou dan gaan over de hulpverlening, en ook zou men het standpunt van de Hongaarse rege ring ten aanzien van .de door de Verenigde Naties aangenomen re solutie (temgtrekkiïig van de Sowjets, vrije verkiezingen en het zenden van waarnemers dit laatste da reeds afgewezen) vil len kenbaar maken. Kadar droeg gisteren weer een lijst beloften aan 3e Hongaren voor. Hij beloofde vrije en veheime verkiezin gen, onderhandelingen te openen met oud-premier Nagy over diens terug keer in de regering, de toelating van alle partyen, die principieel met het socialisme overeenstemmen, stopzet ting van bestraffing en deportatie van de vrijheidshelden en de ophef fing van de geheime politie. Ondanks de verzekering van de pre mier, dat niemand meer het land zou worden uitgevoerd, blijven de be trouwbare berichten binnenstromen, dat duizenden Hongaren, niet alleen mannen en jongens maar ook vrou wen en kinderen in veewagons naar Siberië worden gesleept door de Sow jets. Tienduizend Hongaren hebben luisteren voor de parlementgebouwen m Boedapest tegen de deportaties ge demonstreerd. Er wordt in Hongarije nog geen slag werk verricht. Men blijft eisen: de te rugtrekking der .Russen, de terug keer van Nagy en vrije verkiezingen. Een vergadering van arbeiders werd gisteren plotseling door Russen over vallen. Deze trokken pas af, nadat de arbeddersleiders telefonisch contact hadden opgenomen met Kadar. Er verschijnen aanplakbiljetten in Boe dapest aan de muren, ondertekend door de „Hongaarse arbeiders", die alle arbeiders tea- wereld verzoeken elke maand, zolang er nog Russen in Hongarije zijn 't werk gedurende tien minuten het werk neer te leggen en vanaf 4 december alle leveranties aan Rusland te boycotten. De strijd is zo goed als voorbij. In heel Hongarije zijn echter nog duizen den goed gewapende vrijheidsstrij ders, die een toevlucht zoeken in de bossen. Volgens berichten is generaal-ma- joor Pal Malleter, de „lield van Boe dapest", minister van defensie onder Nagy, de onderhandelaar die lafhar tig door de Russen gevangen geno men werd, door vrijheidsstrijders be- vryd en thans bezig 't verzet in west- Hongarije te reorganiseren. jp sters stond in de Jaarbeurshal- M p£ len te Utrecht gereed toen daar woensdagavond laat de eerste 670 Hongaarse vluchte- H ling en arriveerden. lllllllllllllllllllllllllllllll Proces John: opschudding door krantenbericht. Bn de voortzetting, op donderdag, van het proces voor het Westdultse federale hooggerechtshof te Karls ruhe van het proces tegen dr. Ötto John, voormalig hoofd van de West- duitse contraspionagedienst, die er van wordt beschuldigd „uit vrije wil naar Öost-Dultsland te zyn uitgewe ken en daar staatsgeheimen aan de communistische autoriteiten te heb ben verraden", heeft de 45-jarige dou ane-ambtenaar Gerhardt Schmidt, die 20 juli 1954 op het piint van de gre tussen oost- en west-Berlijn, we John en Wohlgemuth deze overreden, dienst deed, verklaard dat dr. John op hem de indruk maakte „volkomen by zyn positieven" te zyn. Detlev von Blaten, een van Johns medewerkers, verklaarde' dat een dagbladbericht van 16 juli dr. John week op 20 juli 1954 uit-waarin een zuivering onder de leden van de Westduitse contraspionagedienst werd aangekondigd, onder laatstge noemden opschudding had veroor zaakt. „Een hunner had, voor de grap, gezegd: „Dat slaat op U, mijnheer John Von Platen voegde hieraan toe dat dr. John op een de volgende dag ge houden vergadering „tamelijk dron ken", was geweest. „Tot zijn verdwijnen, drie dagen la ter, kon hij niet méér normaal wer ken", verklaarde hij. PROBLEMEN OP DE WEG Veel belangstelling voor voordrachten De verbijsterende toeneming van het motorisch wegverkeer in ons land leidt thans reeds tot seliier onoplosbare problemen, inzonderheid irt de gro te en middelgrote steden maar ook op onze grote verkeerswegen. De totale kosten van de vorig jaar in ons land opgetreden verkeersongevallen kumien op oiigeveer 240 miljoen gulden worden gesteld, zodat een en ander de grootste aandacht verdient. Deze opmerkingen maakte de heer A. G. M. Boost, directeur Wegen en Verkeer van de Kon. Toeristenbond A.N.W.B. in zijn openingswoord voor de donderdag in „de Prins van Oranje" te Goes door deze bond georganiseerde regio nale verkeerstechnische leergang. Een honderdtal Zeeuwen, die als vvegbeheerder of op andere wijze met het ver keer te maken hebben, beluisterden met grote aandacht een viertal voor drachten over diverse aspecten van het verkeersvraagstuk. Wijzende op de grote toename van ons motorrijtuigenpark, sprak de heer Boost als zijn mening uit, dat het in feite onmogelijk moet worden geacht de verkeersruimte tijdig en volledig aan te passen aan de eisen, welke het verkeer momenteel stelt. De vraag rijst zelfs of het programma van ver- keensvoorzieningen waarvan de uit voering tussen nu en 1970 gepland is, voldoende zal blijken te zijn voor het I verkeei' op dit tijdstip. Spreker ver wees naar d'e opmeakingen van de mi- nisfcer van Waterstaat in de toelich- ting op de begroting 1957, volgens welke het aantal automobielen in ons I land in zes jaar is verdubbeld, het ver- keer op de rijkswegen in dale jaar tij ds met bijna 50% is toegenomen, 1 terwijl het óp enkele rijkswegen het vijfvoudige van dat in 1938 heeft be reikt. In dit verband noemde de heer Boost het verheugend, dat de over heid bereid is telkenjare méér gelden beschikbaar te stellen voor verbete ring van bestaande en aanleg van nieuwe wegen. De achterstand laat zich echter niet gemakkelijk inhalen en zo zal het intensiever wordende verkeer zich op veie plaatsen onder fevaarlijke en tijdrovende omstandig- eden blijven afwikkelen. Er komt steeds meer aandacht voor deze verkeersnoden, hetgeen spreker aantoonde met een opsomming van vele activiteiten op dit gebied, zowel nationaal als internationaal. Met de verkeerstechnische maatregelen wil de A.N.W.B. meehelpen aan de strijd tegen de verkeersonveiligheid. Er zijn duizenden gevaren3ltuaties in ons land, dié dringend technisch verbete ring vragen. Deze dag bepaalde men zich voor namelijk tot het parkeesrvraagstuk dé rechtszekerheid van de ver keersdeelnemer, de wegmarkerin gen en het verkeersplein. Ir. F. F. Venstra, directeur van ge meentewerken te Arnhem, sprak in de morgenvergadering over de vormge ving van straten en het parkeren. Me de aan de hand van: laantaarnplaat jes zette deze spreker duidelijk uiteen dat hoe meer een straat een verkeers functie heeft, des te meer de wens naar voren komt de verkeerssoorten te scheiden. Bovendien moet daarbij aandacht worden geschonken aan de recreatieve functie van de straat. In het verdere deel van zijn betoog behandelde ir. Venstra de mogelijkhe den tot het treffen van parkeervoor zieningen. Daar de „langpai'keerders" een grote belasting zijn voor de par- keercapaciteit in de binnenstad, is het bijv. niet onredelijk dat d>eze, ten be hoeve van de „kortparkeerders", naar wat verderaf gelegen parkeergelegen- heden worden verwezen. Ook dient met kracht te worden gestreefd naar parkeervoorzieningen buiten de rijwe gen. De chef van de juridische afdeling van de A.N.W.B., mr. J. M, Harmseh. toonde aan de hand van praktijkvoor beelden aan, dat een bepaalde uitleg (Vervolg op pag, 2) Prinses Beatrix bezocht Groningen en Delfzijl. Hare Koninklyke Hoogheid prinses Beatrix heeft gisteren een bezoek ge bracht aan Groningen en Delfzijl. In de provincie hoofdstad bezichtigde zij het universiteitsgebouw, waarna de prinses naar het sociologisch instituut vertrok. Onder leiding van prof. dr. P. J. Bouman. werd daar 'n bespreking ge houden met enkele studenten over de problemen rond Delfzijl in verband met de grote werken die er in uitvoe ring zijn. 's Middags bezichtigde H.K.H., deze werken en bracht zij voorts een bezoek aan de noorder kweekschool voor de zeevaart „Abel Tasman". Op het pleintje voor de school onthuide prinses Beatrix een monument voor de gevallen oud-leer lingen. Kwestie N.-Guinea opnieuw in V.N,-assembleé. De Algemene Vergadering der Ver. Naties heeft gisteravond met 47 te gen 18 stemmen bij 14 onthoudingen besloten, de kwestie Nieuw-Guinea op de agenda van de elfde zitting te plaatsen. De beslissing werd genomen na een nieuwe waarschuwing van Nederland, gesteund door Australië, dat bespre king van de kwestie de betrekking tussen Nederland en Indonesië niet kan verbeteren. Het is de derde maal dat de kwes tie Nieuw-Guinea in de Assemblee ter sprake komt. Negers beëindigen boycot van bussen. Tweeduizend negers hebben tijdens een vergadering in Montgomery, in dé Amerikaanse staat Alabama, besloten een einde te maken aan hun boycot van de stadsbussen. De boycot was gericht tegen de bepaling dat kleur lingen de slechtste plaatsen achterin de bussen moeten nemen, heeft elf maanden geduurd en is voor de bus onderneming (van de stad zelf) bijna een faillissement geweest. Het besluit om de boycot te beëindi gen werd genomen op advies van de leider dominee Martin Luther King. Dominiee King, de leider van de boycot, organiseerde vervoersdiensten met particuliere auto's voor de ne gers. De boycot zal echter definitief eindigen als het Opperste Gerechtshof der V.S., dat de bepaling als ongrond wettig stempelde, zijn vonnis heeft gepubliceerd en de staatsrechtbank heeft opgedragen toe te zien op de uit voering ervan. „Stockholm" vaart weer Het Zweedse passagiersschip „Stock holm", dat na de botsing met de An drea Doria in. een dok heeft gelegen wegens zware averij, is thans met 421 passagiers onderweg naar Bermuda. Veel bewolking met plaatselijk nog wat regen, maar ook verspreide op klaringen. Overwegend matige wind tussen west en noordwest. Weinig Verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 17 november Zon op 8.05 onder 16.48 Maan op 16,16 onder 7,03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1