Hongaren worden als vee weggesleept MECCANO ERRES Ook J!J kunt dit bouwen! ROOZENBURG EN BOM RAAKTEN NOG VERDER ACHTEROP DONDERDAG 15 NOVEMBER 1956 PROVINCIALE ZBBUWSBCOURANT 5 Verzet laat zich niet doden De massale deportatie van Hongaren door Sowjet-soldaten Is gisteren of ficieel door radio-Boedapest bevestigd. De Russen, die „de rust kwamen herstellen", slepen de bloem van de Hongaarse natie weg naar hun concen tratiekampen. Spoorweg-beambten wisten te melden dat tot nu toe alleen uit Boedapest al 16.000 personen z\jn weggevoerd. De bewaakte treinen stampvol mannen, vrouwen en kinderen passeerden de Oosthongaarse plaats Debreczen, in de richting van de Sowjet-Unie. Volgens een ooggetuige in Debreczen is daar een trein van zestig wagons doorgekomen. In iedere wagon zaten vijftig tot zestig mensen samengepakt. Volgens anderen omsingelden de Russen wtyken in-Boedapest en alle daar in wonende mensen werden eenvoudigweg gearresteerd en naar het station gevoerd. Er was geen selectie: iedereen moest mee. Dit was een nieuwe wrede stimulans voor moegestreden en uitgehongerde Hongaarse volk om het verzet onverminderd voort te zetten. Het werk bleef stil liggen. De enkele spoorwegarbeiders, die men weer aan het werk had weten te krijgen, gingen onmiddellijk naar huls, toen zij de deportaties be merkten. Hongarije houdt vol. Er gaan geruchten, dat Russische officieren gisteren met de witte vlag naar de enkele nog vechtende vrij heidsstrijders zijn gegaan om te on derhandelen. Deze strijders en ook het hele volk houden echter als één man vol; ze willen: de Sowjets weg, Nagy terug en vrije verkiezingen. De opstandigheid achter het IJzeren Gordijn blijft niet tot Hon garije beperkt. Ook in Polen is de situatie nog zo, dat de Russen het nodig hebben geoordeeld om ge weldige strijdkrachten naar de grenzen van Polen te zenden. De nieuwe „sterke man" van Polen, Gomoelka, is gisteren aan het hoofd van een grote delegatie naar Moskou vertrokken. Ook in Trans- sylvanië, een deel van Roemenië waar vrijwel uitsluitend Hongaren wonen, is het tot onregelmatighe den gekomen, waarbij één persoon werd gedood, verscheidenen wer den gewond en tijdens welke hon derden studenten gevangen geno men werden. Ook uit Bulgarije bereiken berich ten het westen, die zouden kunnen duiden op een veranderde instelling. Uit in Londen ontvangen berichten valt op te maken, dat Moskou een fluistercampagne tegen maarschalk Tito lanceert. Het Joegoslavische staatshoofd krijgt van alle vrijheids- streven in de satellietlanden de schuld. De door de Russen van zijn voet stuk gestoten premier Imre Nagy, die zich schuil houdt in de ambassade van Joegoslavië in Boedapest, heeft ten stelligste ontkend onderhandelingen gevoerd te hebben met de huidige scherts-premier Janos Kadar, over een eventueel toetreden tot diens re gering. Russen wilden films over Een filmjoumaaJmaatschappij te Londen heeft een verzoek van de Sowjet-ambassade in Groot-Brittan- mië, de Sowjet-Unie films van de strijd in Boedapest te verkopen, afgewezen, aldus as in de nacht van dinsdag op woensdag te Londen meegedeeld. De maatschappij wees het verzoek af om vele Hongaren en ook een aan tal Russen met in gevaar te brengen. De desbetreffende journaals tonen na melijk Hongaren, die op leden van de C" .eime politie vuren en Russische ks in brand steken en Russen, die zich met de Hongaarse opstandelin gen verbroederen. Om de Europese voetbalbeker. De tweede wedstrijd tussen de teams van Nice en Glasgow Rangers, voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese voetbalbeker is geëindigd in een 21 zege voor Nice. De rust stand was 10 in het voordeel van de Schotten. Aangezien Glasgow de eer ste ontmoeting op 24 oktober ge speeld, met 21 heeft gewonnen, zal een derde wedstrijd nodig zijn om uit te maken welke club zich plaatst voor de kwart finales. EngelandWales 31. Het Engelse voetbalelftal heeft het team van Wales in een in het Wem bley stadion te Londen gespeelde wed strijd, met 31 verslagen. Bij de rust leidde Wales met 1—0. Matthews was bij Engeland weer eens de ster van het veld. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Hammarskjöld, heeft de Hongaarse regeerders verzocht te rug te komen op hijn beslissing om geen V.N.-waarnemers in het lana toe te laten. De premiers van India, Birma, Cey lon en Indonesië, in vergadering bfj- een in Nieuw Delhi, hebben aange drongen op terugtrekking van de Russische troepen uit Hongarye en zelfbeschikkingsrecht voor de Honga ren. Het bestuur van het bedrijfschap „Horeca" heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat een brief ge zonden, waarin het de minister drin gend in overweging geeft, om indien de olie- en benzinepositie daartoe aan leiding mocht geven, met te willen grijpen naar het middel van een zon- dagrijverbod. Het bestuur meent, dat een algemene distributie een geschik ter middel is, opdat, aldus het bedrijf schap met eenzijdig een categorie van de bevolking, de horeca-ondememers, ernstiger wordt getroffen, dan het resterende deel. Het bestuur vestigt de aandacht van de regering op de ervaringen, die met zulk een verbod in het verleden zg'n opgedaan, waarbij, naar het bestuur mededeelt, aan de horeea-bedrijfstak zeer grote schade is toegebracht. Getuigen: „Wij hebben De Braai bij Daroel Islam gezien" Tijdens de derde zitting in de Indo nesische rechtszaak tegen de Neder lander De Braai, die beschuldigd wordt van ondergrondse activiteiten, hebben vier getuigen a charge ver klaard, dat zij beklaagde hadden ge zien, toen zij zelf nog leden waren van de Daroel Islam. Een van hen getuigde, dat hij De Braai had gezien in gezelschap van Kaïtosoewirjo, de leider van de Da roel Islam. Ook zeiden deze getuigen, dat zij De Braai strafbare daden hadden zien plegen. Het landgereoht in Madjalengka zal -.s. het proces voortzetten. Heeft U plannen voor een wringer? Lat dan vooral op de kwaliteit want alléén een werkelijk goede wringer garandeert O een zorgvuldfge wasbehandeling Bovendien la de kwaliteit bepalend voor de levensduur van een wringer. Koopt daarom bil Uw wasmachine of vo» Ow wrtngerbob een Want ClTGSwringers zijn: geheel van aluminium en daarom volkomen roestvrij. uiterst sterk van constructie en modern van vormgeving, Gn wat zeer belangrijk te: de ERRES wringer beeft nylon-gevoerde lagers, die daardoor practisch onverslijtbaar zijn. De ERRES wringena bieden nog zeer vele andere voordelen Laat O zich eens voorlichten door Uw handelaar ot vraag eens een folder bij R.B. Stokvis 6 Zonen N.V.. Afdeling Eleotrlsche Huishoudelijke Toestellen. Erres wringers zqn-verkrijgbaar tn een grote en kleine uitvoering, prijs vanaf f. 65.35 r\ W Stokvis 6 Zonen N.V. Ministers houden contact. De ministers van buitenlandse za ken van 13 Europese landen kwamen gisteren In het gebouw van de Ver. Naties bijeen en kwamen tot het be sluit om, zolang als zij in New-York zijn, elkander geregeld te raadplegen. Behalve de Bril tie minister Uoyd, die presideerde, namen de volgende ministers var. buitenlandse zaken aan de conferentie deel: Voor Spanje Albert Martin Artajo. voor Italië Gaetano Martino, voor Portugal Paolo Cunha, voor Ierland Liam Cosgrave, voor Nederland J. M. A. H. Luns, voor Luxemburg Joseph Bech, voor België Paul Henri Spaak, voor Oostenrijk Leopold Figl, voor Noorwegen Halvard Lange, voor Fin land Ralr Torngren, voor Zweden Os- ben Unden en voor Denemarken Ernst Christiansen. Ook Frankrijk was ver tegenwoordigd, minister Pineau was nog niet aangekomen. Mevr. Roosevelt verdedigt Brits-Franse actie Mevrouw Eleanor Roosevelt heeft in een lezing te St. Catherine, in de Canadese staat Ontario, het optreden van Engeland en Frankrijk in het Midden-Oosten verdedigd. Zij ver klaarde dat deze landen gedwongen waren in Egypte tussenbeide te ko men. „Zij gingen tot handelen over en dra- fen daarvoor de verantwoordelijk- eid. terwijl wij niet optraden en al leen maar hoopten, dat er iets zou ge beuren", aldus mevrouw Roosevelt. Moeilijkheden met tweede atoomonderzeeër in V.S. In kringen van de Amerikaanse ma rine wordt bericht dat ernstige tech nische moeilijkheden het waarschijn lijk noodzakelijk zullen maken de atoomreaktor in de tweede Ameri kaanse atoom-onderzeeër, de „Sea- wolf", te vervangen door een nieuwe. Kroonprinses spreekt over „openbaar kunstbezit" Prinses Beatrix zal in een „k programma over de zender Hil versum I op dinsdag 20 november om 8 uur een Inleddend woord spreken met betrekking tot de reeks bijzon dere radio-uitzendingen .Openbaar kunstbezit". gewijd aan Polen schaft geheime Zwitsers gaan tenslotte niet naar Melbourne Ploeg kan niet op tijd in Australië zijn. De Zwitserse sportlieden, die gese lecteerd waren om deel te nemen aan de Olympische Spelen, zullen tenslot te toch niet naar Melbourne gaan! Ondanks de bemoeiingen van de Swiss Air en van verscheidene andere luchtvaartmaatschappijen is het na melijk niet gelukt passage te verkrij gen voor de reis van de Zwitserse ploeg naar Australië. Het team heeft derhalve moeten afzien van de reis. Er waren wel aanbiedingen ontvan gen, maar ze waren nvet acceptabel, Eén ervan betrof een D.C.-4, diie niet ingericht was voor vluchten ovei geen drukcabine had. Andere vliegtuigen zouden pas zo laat be schikbaar komen, dat de ploeg niet op tijd te Melbourne zou arriveren. Ondertussen heeft een woordvoer der van de regering te Bonn ver klaard, dat het kabinet zich beraden heeft over de deelneming van Duitse ploeg aan de Olympische Spe len en geen reden aanwezig heeft ge acht voor West-Duitsland om zich te rug, te trekken. Zoals bekend vaardi gen West- en Oost-Duiiisland één ge meenschappelijke ploeg af. William Teeding, een conservatieve afgevaardigde uit Londen, is voorne mens de Engelse regering te verzoe ken stappen te doen, die zouden moe ten leiden tot een uitsluiting van Rus land van de spelen. Hiertegenover be toogde lord Aberdare. lid van het Britse Olympische comité, dat de po litiek buiten de sport moet wonden gehouden. Direct na de officiële "kennis- making van burgemeeaten mr. F. T. Dijckmeester met de ge. meenteraad van de Zierikzeese tweeling stad Saint HïlaAre be- gaven de beide burgemeesters m zich ter gelegenheid van de wapenstilstandsdag naar het j= monument van de gevallenen, waar kransen werden gelegd. miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Polen heeft de geheime politie af geschaft. In een gemeenschappelijke zitting van de parlementscommissies van justitie en landbouw werd een wetsontwerp goedgekeurd, waardoor het „oomité voor de zaken der open bare veiligheid" wordt opgeheven. De bestrijding van „vijandelijke spionage en terroristische activiteit" zal voort aan gewoon onder het ministerie van justitie ressorteren. Deze watermolen is nog maar één van de honderden werkende modellen, welke je kunt bouwen met Meccano. Met de kleinste doos begin je reeds een hele serie werktuigbouw kundige konstrukties te maken, leder model is boeiend en natuurgetrouw. Je leert terwijl je bouwt, en al lerende bouw je steeds beter beter. Je groeit op met Meccano, omdat je steeds nieuwe onderdelen aan je uitrusting toevoegt, tandwielen, wielen, hoekbalken, strip pen enz. Je past je zelf aan. Je konstrueert. Je. bent een echte werktuigbouwkundige! ngeland door A -tÊ&Ót) WERELDKAMPIOENSCHAP DAMMEN Ook hier een gevecht van twee gene raties, dat beide „oudjes" nog best Langzaam maar zeker wist Cournier heeft één punt voorsprong op Keiler. (Van een speciale verslaggever) In de grote zaal van Musis Sacrum in Arnhem werd woensdagavond de zevende ronde gespeeld van het toer nooi om de wereldtitel dammen. De partij waarvoor in deze ronde de meeste belangstelling bestond was die van de „remisekoning" Huisman tegen Deslauriers. Zou de Canadees met zijn zeer persoonlijke stijl erin slagen de Leidse verdediging te door breken of zou integendeel Huisman er prijs op stellen de man uit Montreal zijn eerste nul te bezorgen? De ope ning werd door Deslauriers weer op zijn bekende manier gespeeld, d.w.z. vlug en anders dan wij gewoon zijn. In de partij tegen Deslauriers kreeg Huisman inderdaad het beste spel. Wel trachtte Deslauriers dat door een offercombinatie te niet te doen, maar Huisman had alles voor zien en er volgde een voor Deslau riers zeer moeilijk eindspel. Het wil by Huisman momenteel nu eenmaal niet kloppen en zo boekte de Leide- noar toch zijn zevende remise in sue- Kringwedstrijd Ned. Chr. Vervaardigd in Engeland door MECCANO LTD Abonneer je op het blad me» Meccano niet Inlichtingen bij HAUSEMANN HOTTE N.V. Amiterdam-C. Alleenvertegenwoordiger «oor Nodorlend Oranje Nassau uit Vlissingen en O.K.K. uit Goes doen mee. Zaterdagmiddag worden In „De Ko renbeurs" te Bergen op Zoom de kringwedstrijden van de kring Bra bantZeeland van het Nederlands Christelijk Gymnastiek Verbond ge houden waaraan zes verenigingen met ongeveer 140 gymnasten deelne men. De wedstrijden worden georgani seerd door de vereniging „Genie", die bekerhouder is en die uitkomt met een dames- en een herengroep. Voorts zal „Oranje-Nassau" uit Vlis singen, diie eveneens bekerhouder is, meedoen. Deze vereniging komt uit met vier dames- en twee herengiroe- pen. „O.K.K." uit Goes is met twee dames- en een herengroep present. „Rust-Roest" uit Eindhoven komt met een dames- en een herengroep „Kracht en Vlugheid" uit Waalwijk is er met drie diames- en een heren groep „Pro Patria" uit Sprang-Ka pel Ie komt met een dames- en een herengroep. De wedstrijden gaan over een driekamp en beginnen omstreeks Nederlandse atletiékploeg verlaat Melbourne 22 nov. De Nederlandse atletiekpoeg, be staande uit Puck van DuyneBrou wer, Dini Hobers, Henk Visser en Eef Kamerbeek, die zich met de coach, de heer J. Grootewal nog in Melbour ne bevindt, zal op 22 november per vliegtuig naar Nederland terugkeren. Ir. A. Paulen, die op 11 november naar Melbourne reisde om daar het materiaal van de internationale atle tiek federatie te keuren, zal eveneens op 22 november Melbourne per vlieg tuig verlaten, Verenigde Staten bouwen 31 tankers extra Amerika zal, teneinde de moeilijk heden In het Suezkanaal en de daar door te verwachten stagnatie In de olie-aanvoer te omzeilen, 31 nieuwe tankers laten bouwen, met een geza menlijke tonnage van 1,5 miljoen ton bruto. Buitendien zijn er op het ogenblik in de Verenigde Staten 23 tankers on der constructie, met een totale tonna ge van 790.000 ton. Verder tracht men 18 tankers uit de in „mottenballen" opgelegde reservevloot vaarklaar te maken. Reeds Is men doende 6 van deze reserveschepen te bemannen en te provianderen. Hatta: Indonesië heeft niet veel bereikt Vice-president Hatta, die heeft aan gekondigd zijn functie te zullen neer leggen, heeft gisteren verklaard, dat „Indonesië niet veel heeft bereikt" sinds Nederland zes jaar geleden de soevereiniteit overdroeg. In een toespraak tot regeringsamb tenaren in Soerabaja zeide Hatta, dat overal en onder alle lagen van de be volking „wij gevoelens van ontevre- id waarnemen". Ook Zeeuwse dames naar schaaktoernooi in Amsterdam Voor de eerste maal wordt in Ne derland een internationaal dames- schaaktoernood gehouden op zaterdag en zondag a.s. te Amsterdam. Het wordt georganiseerd door de Danlon- fabrieken in samenwerking met de hoofdstedelijke schaakbond te Am sterdam. Zeeland zal op dit toernooi verte genwoordigd zijn door de dames Cor- nelisse-Bouman, Hiodlster-Dingemanse en Woudstra-Rodenburg, allen van de schaakvereniging Middelburg, Gournier blijft de wind mee hebben en" komt daardoor heel wat sneller vooruit dan zijn concurrenten, Fanelli werd nu zijn slachtoffer door reeds bij de elfde zet in een domcombinatie van zeer eenvoudig kaliber te lopen. Dat de Italiaan nog lang bleef door spelen deed er minder toe, zijn lot kon hij daarmede niet ontgaan. En aldus was Gournier al vroeg m de avond ze ker dat hij de leiding zou blijven be houden in deze wedstriid. Een interessant en principieel ge vecht werd geleverd door de Jong en King. Eerstgenoemde liet zich door zwart in de klaverbladstel ling nemen, zonder dat deze laat ste veld 18 had bezet. Een bevrij ding via 22 was dus niet mogelyk. Natuurlijk moest De Jong toen iets gaan ondernemen tegen de lange vleugel van King. Dit spel- genre blijft altijd een interessant thema, ook al omdat over de af loop niets te voorspellen valt. Jammer genoeg werd De Jong in de party tegen King slachtoffer van een slordigheidje, dat hem op ver lies van een stuk kwam te staan. En toen vergaf King hem niet meer, maar haalde beide punten binnen. De Chi nees zit nu ook volop in de running. Opmerkelijk goed was de verdedi ging van Verleene tegen Van Dijk. De Belg kwam heel wat beter voor de dag dan in 1952 en laat elke tegenstander urenlang vechten voor de puntjes. Dat moest Van Dijk ook doen. De jonge Verpoest, de Benjamin van het gezelschap, heeft Roozenburg deze avond handenvol werk gegeven. Keiler en Hisard speelden een bui tengewoon levendige partij, die de toeschouwers veel schoons schonk. Keiler het betere spel te krijge Bom kon tegen Forclaz ook lange tijd weinig bereiken. Pas in de stand tegen acht stukken kreeg Bom enige vat op de vijandelijke stelling. Uitslagen De uitslagen van de 7e ronde van het toernooi om het wereldkampioen schap dammen luiden: GournierFa nelli 20; HuismanDeslauriers 1 1; De JongKing 02; Verleene Van Dijk 11; VerpoestRoozen burg 11; ForclazBom 11; Dio- nisNavarro 11; Verse—Amzand 11; KeilerHisard 20. Stand De stand luidt na de zevende ron de: 1 Gournier (Frank 12 punten uit zeven partijen; 2 Keller (Ned.) 11 punten uat zeven partijen; 3/4 Roo zenburg en Bom 10 punten uit zeven partijen; 5 Van Dijk (Ned.) 9 punten uit zeven partgen; 6/7 Deslauriers (Can.) en King (China), ieder 8 pun ten uit zes partijen; 8/9 Huisman (Ned.) en Verse (Fr.) ieder 7 punten uit zeven partijen; 10 Verpoest (Belg) 6 punten uit zeven partijen; 11/13 Hi sard (Fr.), De Jong (Ned.) en Na- varro (Alg.) ieder 5 punten uit zeven partijen; 14/16 Verleene (Belg), For claz (Zwitser!.) Dionis (Fr.), ieder 5 punten uit zeven partijen; 17 Amzand (Suriname) 4 punten uit zes partijen; 18 Merorto (Marokko) 2 punten uit zes partijen; 19 Fanelle (It.) 2 pun ten uit zeven partijen. Tandtechnici vrezen dat zij brodeloos worden. In een uitvoerig adres aan de leden van de Tweede Kamer geeft de alge mene bond van' zelfstandige technici in Nederland uiting aan bezorgdheid over het in de Kamer aanhangige ontwerp van wet „Aanvullende be palingen tot het verlenen van de be voegdheid van tandheelkundige." Twee tot driehonderd zelfstandige technici zullen vrijwel brodeloos wor den, indien het ontwerp tot wet ver heven wordt, zo betogen zij. Het ont werp behelst een verbod aan tand technici om bij een patiënt kaakaf- drukken te maken als basis voor een te vervaardigen kunstgebit, de zg. beperkte prothese. Dit werk behoort blijkens de aanvullende bepalingen aan de tandarts voorbehouden te blij ven. De tandtechnici wensen uitsluitend het recht, volledige prothesen voor de individuele patiënt te kunnen maken, zoals dit ook aan orthopedisten en op ticiens is toegestaan. Daarbij wijzen zij op de op grond van de vestigingswet vereiste vak- diploma's voor tweede en eerste tand- teohnid, waarvoor desgewenst de ei- kunnen worden uitgebreid. Witte tanden - frisse adem met COLGATE •y~ Nieuwe heerlijke, smaak! Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief schuim! Houdt Uw mond fris en gezond Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven. Colgate de meest verkochte tandpasta ter wereld

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 13