Radio, televisie: voortreffelijke reportages over wereldgebeuren Vrouw verzamelde tonnen snoep SIDNEY BECHET, GROOTVADER VAN DE JAZZ, IN DEN HAAG SUIKER DRIE a VIER CENT PER KILOGRAM DUURDER WOENSDAG 14 NOVEMBER 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 EEN LUISTERRIJK HUIS VOOR HANS EN GRIETJE Uit haar woning werd voor dertigduizend gulden aan zoetigheid door twintig vrachtwagens''weggehaald Op de Hoogstraat in Vlaardin- gen is een snoepwinkeltje. Zo'n lustoord voor kinderen, waarvan elke stad er wel een paar rijk is. De jeugd koopt er z'n gomballen, dropslierten, zuurtjes, toverballen en alle andere traditionele heer lijkheden sinds jaren voor een steeds omhoog gaand aantal cen ten. En menige oudere loopt er eens binnen voor wat choeola of bonbons. Niemand heeft daarvan ooit lichamelijk nadeel ondervon den, want de zoetigheden waren steeds vers en van goede kwaliteit. Toch heeft dezer dagen de keu ringsdienst voor waren in het win keltje ingegrepen, waarbij een merkwaardige zaak aan het licht kwam. Men haalde uit het huis achter en boven de winkel niet minder dan twintig afgeladen vrachtauto's snoepgoed weg, met een waarde, die (voorzichtig) ge schat wordt op dertig duizend gul den. Het winkeltje werd 'gedreven door ©en alleenstaande vrouw, die een jaar of dertig geleden aan de altijd even snoepgrage jeugd haar eerste lekkernijen sleet. Vanaf die eerste tijd heeft zij steeds een eigenaardige opvatting over haar voorraad gehad. Ze kocht in, bij dozen, kisten, fles sen en blikken tegelijk. Haar reke ningen werden steeds zonder manke ren betaald. Tot zover volgde zij de handelwijze, die bij de winkeliers normaal is, Bij de verkoop evenwel ging ze uiniek te werk. Wanneer van een doos met repen, een blik met koe ken, of een fles zuurtjes een klei nigheid verkocht was, borg ze de rest op en kocht opnieuw in. Van alle voorraden werd slechts een §j Het huis bleek van onder tot boven met snoeperig gevuld te H zijn. Ook uit de eerste en de H zolderverdieping werdén enor- me voorraden in dc vrachtau- H to's geladen. Illllllllllllllllllllllllllllll gering deel verkocht en de rest in het (grote) huis opgeslagen. Dat ging vele jaren zo door. Nadat de zolderverdieping tot aan de nok was volgepropt, kwam de eerste verdieping aan de beurt, enzo voort. Al haar winst moet het vrouwtje in de ontzaglijke voorra den hebben gestoken. Dertig jaren lang stapelde de zoe tigheid zich op, zonder dat iemand iets vermoedde. De waren in de win kel werden geregeld gecontroleerd en steeds in orde bevonden. Dezer dagen edhter kwam een controleur van de keuringsdienst op bezoek, die na het bevredigend verlopen routine-onder zoek vroeg zijn handen even te mo gen Vreemd keek hij op, toen hij de kraan in de keuken ingebouwd vond tussen balen chocolade en bonbons. Een rapport bleef niet uit: de offi cier van justitie gaf toestemming voor een onderzoek en toen kregen de inspecteurs iets verbazingwek kends te zien: snoep, snoep, snoep, bij tonnen. Het gehele huis van onder tot bo ven vol met karrevrachten zoetig heid. De vrouw bleek in haar slaap kamer het bed volkomen te hebben ingekapseld, zodat ze door 'n nauw gangetje nog net haar slaapstee kon bereiken. Zware repen chocolade bij honder-r denrepen van vijf centenhet luilekkerlandtarief van voor de oor- VIJFTIG JAAR BEROEPSMUSICUS (Van een speciale verslaggever) Toen in het begin van deze maand de grijze jazz-sopraansaxofonist Sid ney Bechet in Den Haag een concert gaf, hebben wij hem een uurtje voor zijn optreden, In zijn kleedkamer opgezocht. Tussen 't instrument stemmen, het begroeten van collega's, bierdrinken en handtekeningen uitdelen, ver telde de jazz-veteraan ons vele interessante dingen over zichzelf, zijn mu ziek en de jazz in het algemeen. Over zichzelf nog het minst. Hij is een bescheiden man, die nog steeds hard werkt, hoewel hy al lauweren genoeg heeft geoogst, om op te rusten. Geboren op 14 mei 1897 In New Orleans, de bakermat van de jazz, speelde hy op zyn tiende jaar al als klarinettist by Bunk Johnson. In 1919, het hoogtepunt van de Chl- cago-jazz, stapte hij over naar de sop raansaxofoon. Dat was tijdens een tournee toen hij in Londen vertoefde, en het gebeurde louter uit „dasweers- watanders''-overwegingen. Hierop volgde een glanstournee door Europa, en de klarinet ging voorgoed naar de zolder. Na verscheidene Amerikaan se en Europese tournees, na ook de periode met de zo befaamde „New Or leans Peetwarmers", trof aan het ein de der dertiger jaren ook hem de te rugslag van de jazz, en werd hij kleer maker in New York. Na door een concert met de oude Bunk Johnson, in 1945, weer populair te zijn gewor den, ging hy in 1946 voorgoed naar Frankrijk. Geert bop. Tot zover de historische wetens waardigheden. Over de jazz, in 't bij zonder de revival en de bop, zei hij 'n massa behartigenswaardige dingen: „De oude jazz, de New Orleans Style, is voorbij. Dit was net zo als de Ba rok of het Impressionisme, een stro ming die ontstaat en voorbijgaat. De revival, de „blanke jazz", lijkt er in zoverre op, dat de instrumenten de zelfde zijn. Het is een naspelen van radio en grammofoon, en uitgezon derd Eddie Condon, is het een los staande muziekvorm geworden, waar ik geen kwaad woord over wil zeggen. Jullie bands Ze spelen wel goed, maar alleen te „grave1' hè, te wei nig swing. Nee dat is in Frankrijk beter. De bands van Claude Luter bijvoorbeeld, of van André Rewel- liotty (waar hy die avond mee speelde) hebben daar wel kijk op. Overigens mogen jullie trots zijn op dat Dutch Swing College, tech- niseh is dat bijna volmaakt! Waar ik nou het liefst naar luis ter? Als het maar niet te druk is: Glenn Miller Red Allen, Duke El lington, Tommy Dorsey en dan na tuurlijk de „king of all": Louis Armstrong!" De verrichtingen van lieden als Hampton etc., die, wanneer zij optre den, het publiek tot ongekende pres taties weten te brengen, staan by hem zeer laag aangeschreven, als zijnde goed voor in het oerwoud, maar niet in de concertzaal. „Wat ik van de bop vind Ik ben blij dat ik daar geen verstand van heb!". Dit was pittig gezegd, en blijkbaar voorlopig genoeg. Beethoven-minnaar. Toen wy vroegen wat hy nou deed als hy niets te doen had, was zijn ant woord kort en bondig: „Beethoven and cigars!" Sigaren gaat nog, maar Beethoven, dat een jazzkoning een Beethoven-liefhebber en platenverza- melaar is, is toch wel kras. Waarom wilden we weten. „Het geeft je rust en is daarby toch niet saai of tïoods". Wat vindt U van uw eigen muziek en platen? „Ik luister er nooit naar; ik hoor de hele dag al niet anders. Wat mijn stijl betreft, ik speel zoals hét komt, zoals ik me voel en daarmee uit". Het onderhoud werd als beëindigd beschouwd. De grijze neger nam zijn instrument en begaf zich naar het to neel, zette het daar aan zijn lippen, en speelde, jeugdig en vitaal, ondanks zyn zestig jaren, om met zijn „Gouden Toverfluit" duizenden jazzminnaars een paar uur lang de „koude rillingen van verrukking" over de rug te laten lopen. Een vreedzame figuur, deze jazz koning, één van de weinig overgeble venen uit het oude New Orleans, deze Beethoven-minnaar en bop-negeerder, deze grijze grootvader van de jazz. Toeneming van aantal luisteraars en kijkers t' Aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg per 1 november: 2.214.859 tegen 2.205.552 op 1 oktober. Op 1 november waren er 539.246 aangeslotenen op het draad- omroepnet tegen 537.047 op 1 oktober Het aantal geregistreerde televisie- ontvangers steeg van 77.587 op 1 ok tober tot 86.466 op 1 november. log. Duizenden kilogrammen bonbons van fabrieken, die vele jaren gele den reeds het bijltje erbij neergelegd hebben. Beduimeld d/uimdrop, wate rige zuurstokken en kleverige mas sa's die wel eens zuurtjes geweest vjaren. Zoete stengels, zoute drop pen en peperkoeken met onmogelijke lagen schimmel, alles in een ordelij ke wanorde opgestapeld en wegge- st'ouwd. Van de vloeren tot de plafonds een huis, waarmee de vrouw uit het ver haal van Hans en Grietje eer zou hebben ingelegd. Dat ook de embal lage nogal in prijs is gestegen, daar voor was bewijs genoeg voorhanden. Kisten en dozen, waarop een statie geld van een kwartje of drie stuivers was gedrukt, zijn nu twintig maal zoveel waard De justitie greep in op grond van éen wetje, dat de winkelier verbiedt voorraden Ln zijn woning te houden. Nog eenmaal ging alle heerlijkheid aan de op straat gapende jeug'd voor bij. Vrachtwagens reden af en aan, twintig vrachten werden wegge bracht. Enkele dagen later werd het win keltje heropend. Het loopt beter dan ooit, want de Vlaardingse. bevolking heeft geen reden 'n rancunes te koes teren. De jeugd laat bovendien bij het gezicht van „spekken" en „bob- belgum" alle bijgevoelens varen. Het spul werd gedeponeerd in het geweldige, maar bouwvallige pand „Voor den Handel", dat geheel ont ruimd is en binnenkort zal worden afgebroken. Vergane glorie bijeen ZAL OOK DE MELKPRIJS STIJGEN? Misschien zelfs prijsverhoging met zes cent per kilogram (Van onze parlementaire redacteur) Binnenkort wordt een aantal artikelen duurder. Hoewel we het pynl(jk lu onze portemonnale zullen voelen, is dat op zichzelf niets bijzonders. We zyn er in de laatste jaren wel aan gewend geraakt, dat de kosten van het levensonderhoud aanzlenlyk omhoog gegaan zijn. Gelukkig hebben de lo nen, zy het traag en niet in volle omvang, deze beweging gevolgd. Vast staat, dat gedistilleerd en benzine duurder worden. De minister van financiën, de heer Hofstra, heeft verleden week in de Tweede Kamer mede gedeeld, dat het byzonder invoerrecht op de benzine en de accyns op gedistil leerd verhoogd worden. Voor de benzine betekent dit, dat de prys in plaats van 37,6 cent per liter voor gewone benzine 45 cent per liter wordt. Super- benzine stygt in prys van 40,6 cent per liter tot 48 cent per liter. De verhoging van de accijns op gedistilleerd komt neer op een ver hoging van de consumentenprijs met 0.80 a 1.voor een liter jenever. Het gevolg hiervan zal wel zijn, dat een borrel op zijn minst vijf cent duurder wordt. Zyn deze prijsstijgingen voor ve len geen groot bezwaar, namelijk voor hen die weinig van auto's ge bruik maken en geen of weinig al coholhoudende dranken drinken, met twee andere zaken is het be denkelijker gesteld, namelijk met suiker en melk. pilllllllllllllllllll jl Een korte pauze in de gevech- ten om Port. Said is voor de f| H Britse soldaten aanleiding om zich te verfrissen in het kanaal onder het toeziend oog van een p gewapende soldaat die de p wacht houdt op het balkon van het kanaal-station El Capitati- on, zoals de foto laat zien. p SAMENSPEL VAN OMROEPVERENIGINGEN Jan Brusse's „Vuren wordt gestaakt" moest eerst bevestigd worden (Van een onzer redacteuren.) Welk machtig medium radio en televisie kunnen zijn, dat is ons de laatste weken weer bijzonder duidelijk geworden. Ze hebben ons als het ware van uur tot uur niet alleen op de hoogte gehouden van het wereldgebeuren, maar ons dat wereldgebeuren ook laten meebe leven op een manier dat we er allemaal door werden geschokt. In radiostad ilversum hebben we de „braintrust" bezocht van deze organisatie, die dit voor ons verzorgde. Niet een man kon hier de eer van opeisen, niet een radio-omroep zelfs. „Het is een samenspel geweest", zei ons Wim Ruth van Avro's reportagédienst. Een samen spel van alle reportagediensten van alle omroepverenigingen en een uitstekend samenspel meenden we te mogen opmerken. „Ja", zei Wim Ruth, „wanneer wij op zeker ogenblik een belangrijk telefoongesprek doorkregen, maar toevallig gêen zendtijd hadden, gaven we het onmid dellijk door aan de omroepvereniging, die op dat moment in de lucht was. En dat niet alleenbeide zenders kregen er de beschikking over. Zo was het bij ons, maar zo was het ook bij VARA, KRO en NCRV. Waar mogelijk vond gelijktijdige uizending plaats en als dat door om standigheden niet mogelijk was, nam de andere zender de berichten onmid dellijk in zijn programma op. Veelal werden de reportages en commenta ren uit het buitenland zelfs in geza menlijk overleg georganiseerdWaar mee ik dus maar wil zeggen", aldus Wim Ruth, „dat verschillende om roeporganisaties als het er op aan komt heel goed-met elkaar weten sa men te werken, al denkt de buiten staander misschien dat we altijd als leeuwen tegenover- eikaar staan", „Het moet niet eenvoudig geweest zijn de contacten met de verschillende correspondenten te handhaven" merk ten wij op. „Dait was het zeker niet. Er is enorm hard gewerkt door allen die erbij betrokken waren. Niet alleen door die correspondenten op de verre buitenposten en door de eigen repor ters hier in Nederland, maar ook door de technici Van "s morgens vroeg tot 's avonds laat stond iedereen klaar om te doen wat er gedaan moest worden. Ze hadden carte blanche gekregen van de programmaleiding om de ingekomen berichten te spuien. Slechts met de omroeper van dienst moest overleg- gepleegd worden. Dat betekende dus, dat elke uitzending voor belangrijk nieuws mocht worden onderbro ken. Ons grootste probleem bij dit alles is geweest, de vraag of uit zending verantwoord was. Niet al leen moest het dus actueel zijn, maar de feiten moesten ook zoda nig zijn, dat er niet onnodig on rust werd gewekt. We moesten de inhoud van iedere gesproken brief te voren kennen, terwijl je toch geen tijd verloren mocht laten gaan. Ik kan U ver-zekeren, dat dit wel eens puzzles heeft opgeleverd. Laat ik alleen maar eens denken aan het commentaar van Jan Brusse uit Parijs. Om half acht namen we dit op de band op, tien minuten later moest het uitgezon den worden- Tijdens het gesprek met ons, werd hem door een Fran se journalist een briefje onder de neus geduwd met het nieuws, dat het vuren in Egypte gestaakt zou worden. Jan Brusse vlocht dit enorm belangrijke feit in zijn com mentaar. Maar was dit waar We hebben op topsnelheid gedraaid om het binnen tien minuten beves tigd te krijgen. Den Haag, Londen en Parijs werden gelijktijdig door ons aan de telefoon geroepen. Het eerst kregen we de bevestiging hiervan via het A.N.P. Het kon dus worden doorgegeven. Maar stel je voor, dat we kritieldoo9 zo'n bericht hadden uitgezonden, ter wijl dit niet waar geweest zou zijn. Nee, alle spanning rond het werk zelf mag er niet toe leiden, dat je je ver antwoordelijkheid tegenover de dui zenden luisetraars zou vergeten. In vloed op de rust of onrust in het land is onder zulke omstandigheden groot. Bedenk alleen maar eens, dat er ge woonweg een Jiausse gevolgd is in de Op de suiker zal namelijk met in gang van 1 januari 1957 de omzetbe lasting van 5 pet., die tijdelijk afge schaft was, weer worden ingevoerd. Toen men deze belasting liet verval len, ging er 360.van de prijs af op 100 kg. Voor de consumenten kwam dit neer op een verlaging van de prys in de winkel met 3.op de 100 kg. of drie cent per kg.. De zestig cent kwam toen aan de marge ten goede. Bij het herstel van de omzetbelasting zal deze zestig cent weer verrekend moeten worden. De vraag is, of de consumentenprijs nu met drie of met vier cent per kg. verhoogd zal worden. Trouwens, daarmede zijn we er nog niet. De regering is van oor deel, dat het subsidie op suiker afgeschaft behoort te worden. Nog altijd betaalt namelijk de staat 'n deel van de prijs van elk pondje suiker, dat de huisvrouw koopt. Daarvoor kan voldoende reden be staan hebben in de eerste jaren na de tweede wereldoorlog, langza merhand zal de consument de ar tikelen, die hg zich aanschaft, weer geheel zelf moeten gaan be talen. Besluit de regering inderdaad tot afschaffing van het subsidie het staat nog helemaal niet vast dan zal de suikerprijs nog maals 2 a 3 cent per kilogram om hoog gaan. Uiteindelijk zou de sui ker dus ongeveer 6 cent per kilo gram meer gaan kosten. Hierbij is uiteraard geheel afge zien van prijsfluctuaties, die het gevolg zijn van eventuele wijzigin gen het aanbod van suiker of van andere niet voorziene omstandig- heden. Onzekere melkprijs De regering heeft eveneens in over weging het subsidie op de melk af te schaffen. Voor het westen van het land bedraagt zij 4.05 op de 100 liter en voor het oosten des lands 3.30 op de 100 liter. Als het subsidie inderdaad ver dwijnt. dan zal le melk in de oostelij ke provincies derhalve 3,3 cent per li ter duurder moeten worden. Aange zien deze 3,3 cent per liter moeilyk aan de klant berekend kan worden, zal men moeten kiezen tussen 3 of 4 cent per liter. Hier komt echter nog iets bij. Over enige tijd zal een nieuwe garantieprijs voor de melk worden vastgesteld, waarbij rekening gehouden wordt met de kostprijs. Het is nog onbekend, hoe hoog die garantieprijs zal zijn. Het Landbouwschap heeft gevraagd een nieuwe berekening van de kost prijs te maken. Ook de uitkomst daar van moet derhalve nóg worden afge wacht. Er zijn talryke onzekere factoren. Het Is zelfs niet uitgesloten, dat de regering, als de nieuwe kostprijs be kend is en vast staat, dat de consu mentenprijs van de melk op grond daarvan niet onaanzienlijk verhoogd dient te worden, zal afzien van de af schaffing van het subsidie, of het sub sidie slechts zal verlagen. De bewoners van de bekende Londen- se stadswijk Soho hebben besloten de Hongaarse vluchtelingen te hulp te ko men. Onder meer zullen daartoe' gasten in de restaurants van Soho ongeveer een kwartje boven het door hen verteerde bedrag moeten betalen, ^llllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllil!ll||[|||||||||| §t Volksstemming over g I oude klok. j In Banholt, behorende tot de gemeente Heer in Zuid-Lim- =j burg, hebben de gezinshoofden H gestemd over de vraag of de 82-jarige oude St. Gerlachus- klok moet worden verkocht of M bewaard als een herinnering li aan de eerste geschiedenis van het kerkdorp. Het resultaat van de stem- jf ming werd zondag door pas- M toor Brouwers van de preek- stoel bekendgemaakt: 53 pa- rochianen willen de klok van 11 ff de hand doen, 48 stellen er ff s prijs op haar te behouden, ter- m H wijl 10 personen blanco stem- den. Het kerkbestuur zal nu moeten beslissen of het histo- s M risch waardevolle klokje in de H smeltkroes zal verdwijnen. s Een klokkengieter heeft er in- H middels 500 gulden voor gebo- den. !iiï!ii!inii!itmiHf»iiiiiiiiiiiii{itiff>iiiiiiHiiiiiiiiiim)niimiiiiitiiii!iitimiW winkelzaken alleen om onze bericht geving van het dreigement van Boel- ganin tegenover Frankrijk en Enge land. In verschillende warenhuizen moest tot distributie van de aanwezi ge voorraden van bepaalde artikelen worden besloten". En de televisie? „Ook daar is een juist begrip geweest voor de moge lijkheden van dit medium om de ac tualiteit van het wereldgebeuren in de huiskamer te brengen. „Binnen een uur", zo vertelde Siebe van der Zee „hadden we een taakverdeling gevonden voor al onze medewerkers. Eden is in hel beeld gebracht toen hy zijn belangrijke regeringsverkla ring over de Suez-kwestie aflegde. Via München hebben we actuele reporta ges kunnen verzorgen uit Hongarije en Wenen. J

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7