„Wij kunnen de Russe-volkomen vernietigen" Tweede Kamer heeft vertrouwen in beleid van minister Klompé KLANKBORD j COLOMBO-LANDEN TEGEN HET ZENDEN VAN „VRIJWILLIGERS" WOENSDAG 14 NOVEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 INNIG. Mevrouw Joan Witherspoon in Boston werd gearresteerd, nadat zij in de Herteneiland-gevangenis op bezoek was geweest bij haar man, die daar „zat". De bewakers hadden ont dekt, dat zij haar man tijdens een in nige omhelzing op onzichtbare ma nier een paar capsules heroïne had doen toekomen. SNATERSPECIALIST. Mevrouw Behrens in Wahoo (V.S.) zag in de buurt van haar huis een wilde gans vliegen. Zij waarschuwde haar man. Bill, die een erkend snateraar is. Hij snaterde en het beestje vond dat ge luid zo sympathiek, dat het naderbij kwam. Terwijl hij de gans bezighield, haalde mevrouw een geweer uit een kast. Zij waarschuwde echter, dat het binnen de bebouwde kom verboden was, te schieten. Bill reed daarop al snaterend, heel langzaam met zijn auto naar een landelijke plek. De gans, die hem enthousiast was ge volgd, werd daar met een geweer schot verschalkt. Gruenther waarschuwt Sowjets Rusland zou worden vernietigd „zo zeker als de dag volgt op de nacht" indien zij raketwapens gebruikt tegen een land dat by de Noord-Atlautiselie verdragsorganisatie is aangesloten, aldus de scheidende opperbevelhebber van de N.A.V.O., generaal Alfred M. Gruenther. De generaal sprak op een persconferentie in Parijs, ten afscheid. Hij zei dat de westelijke mogenheden het vermogen hebben om met „verplette rende" kracht terug te' slaan: dat zou de ondergang van de Sowjet-Unie betekenen. „Het enige, waar fik bang voor ben, is dat onoordeelkundige kritiek binnen de N.A.V.O. de Sowjets 'n verkeerde indruk kan geven over ons besluit eventueel gebruik te maken van onze aanvallende kracht en dat zou een ramp kun nen betekenen", aldus de generaal. In antwoord op een vraag aangaan de de orisis in het Midden-Oosten zei Gruenther: „Ik geef toe dat als het vraagstuk van 't Midden-Oosten niet wordt opgelost het een averechtse uit werking op onze Europese verdedi- gihg zal hebben".Hij voegde eraan toe: „Op het ogenblik beschikken we niet over het minimum aantal grond strijdkrachten dn-Europa dat de N.A.- V.O.-staf noodzakelijk acht om het féhele N.A.V.O.-gebied met succes te unnen verdedigen. De N.A.V.O.-raad zal zich de komende maand over deze toestand beraden. Enkele onderdelen van onze strijdkrachten zijn naar Noord-Af rik a gezonden, andere naar het Midden-Oosten, en het Duitse her- bewajpeningsprograma ds enigszins vertraagd". „Sommige zeggen dat de N.A.V.O. uiteenvalt en ineenstort. Onze macht is echter vier tot vijf maal zo sterk als in 1951. Wy beschikken over een leiding die terstond in werking kan treden en over plannen die ogenblikkelijk tot uitvoer kunnen worden gebracht. Ik ben er voorts van overtuigd dat de Amerikaanse regering ondanks de huidige kritieke toestand de N.A.V.O. als een belangrijk onderdeel van haar buitenlandse politiek beschouwt", al dus Gruenther DAG HAMMARSKJÖLD vechten voor de vrede Britse vakbondsleiders uit communistische partij getreden. Twee vooraanstaande Britse vak bondsleiders zijn dinsdag uit de Brit se communistische partij getreden uit protest tegen het Russische optreden in Hongarije. Het zijn John Horner, algemeen se cretaris van de vakbond voor brand weerlieden een "bond die lange tijd 'n communistisch bolwerk in de Brit se vakbeweging is geweest en Alex Moffat van de Schotse bond van mijn- Werkers. IN KAMER: MIDDAG VOOR DE DAMES Het Wereldgebeuren Er middenin Nieuwe nota over Indonesische schulden kwestie. Op 18 september jl. heeft de Indone sische regeling in een nota geant woord op-de protestnota der Neder landse regering d.d. 10 augustus be treffende "de Indonesische opzegging der söhulden aan Nederland. Deze In donesische nota is op 3 november jl. door de Nederlandse regering beant woord in een nieuwe nota, die thans aan de Tweede Kamer is toeg ezonden. De Nederlandse regering spreekt in deze nota haai' verwondering uit over het feit, dat de Indonesische regering zonder enige redelijke grond in haar nota betoogt, dat Nederland aan de Indonesische maatschappij nog een schuld zou hebben van meer dan drie miljard. Zij handhaaft onverkort, op de in de nota van 10 augustus uiteen gezette gronden, haar protest tegen het toesluit van de Indonesische reg'e- ring tot annulering van haar ter Ron de Tafelconferentie overgenomen schulden aan obligatiehouders, de Ne derlandse Staat en de Nederlandse Bank. Zij blijft -er bij de Indonesische regering op aandringen haar besluit te herzien. Communisten geweerd uit staten-commissies. Gistermorgen heeft de fractievoor zitter van de P.v.d.A. in de provinciale Staten van Zuid-Holland een verkla ring voorgelezen, ondertekend door de fractievoorzitters van de samenwer kende democratische partyen, waarin wordt verzocht de benoeming van de leden van de commisies ad hoc in dit geval over te laten aan de staten zelf en niet aan gedeputeerde staten, ten einde communisten uit de commisïe te kunnen weren. De heer J. Hoogcarspel (C.P.N.) wilde hierop het woord nemen. Toen hij het spreekgestoelte beklom, ver lieten alle statenleden, de zaal. Nadat de heer Hoogcarspel was uitgespro ken kwamen "de statenleden terug en werd het voorstel der fractievoorzit ters in stemming' genomen. Het voor stel werd aamgenomen met 71 tegen 3 stemmen. De tegenstemmers waren de C.P.N.-leden. De gemeenteraad van Enschede heeft maandag geweigerd een betoog van de communistische woordvoerder, de heer Van Turnhout, aan te horen, toen deze sprak naar aanleiding van een voorster van B. en W. om het be drag dat naar aanleiding van de uur loonactie door het gemeentepersoneel wordt bijeengebracht, te verdubbelen. De voorzitter, burgemeester M. van Veen, zeide, dat een discussie met de communisten niet mogelijk was, om dat zij goedkeuren wat zij mogen goedkeuren en slechts een opvatting verwenpen, wanneer hun dat wordt toegestaan. H.B.S.-er won f 19.000 in voetbalpool. H De 14-jarige 'h.b.s.-leeriing, Dick |l Ie Harskamp uit. Wo.rmerveer =j heeft in een voetbalpool 19.000 gulden gewonnen. Hij vulde 6 |l kolommen in, waarvan 5 op se- H rieuze wijze en in de 6e kolom s Ij plaatste hij maar lukraak cij- G fers. En ,judst deze 6e kolom 11 bracht hem geluk ipiiiiiiiiiiiiiiiiiiitf In het biandpunt van de internatio nale gebeurtenissen staat op dit ogenblik weer de 51-jarige Dag Hjalmar Agne Carl Hammarskjöld, de secretaris-generaal van de Vere nigde Naties. Het is zijn taak, de be sluiten van de volkerenorganisatie uit te voeren. Toen hij drie jaar geleden tot secretaris-generaal werd benoemd, gingen de Engelsen en de Fransen, die zijn kandidatuur aanbevalen, er van uit, dat Hammarskjöld het type was van de man, die zich tot de admini stratie zou beperken. Zij hebben zich daarin vergist, maar de secretaris generaal doet zijn werk op zo'n ma nier. dat ze van die vergissing geen spijt hebben. Hij geniet het vertrou wen van west en oost. Hammarskjöld is zich er van bewust, dat de volkeren organisatie maar een heel kort leven zou zijn beschoren, wanneer hij alleen maar deed, wat hem opgedragen werd. Hij gaat ervan uit. dat de volkeren organisatie enthousiasme en initiatief niet kan missen. En bovenal is hij er van overtuigd, cat de onpartijdige voorzitter moet zorgen, dat het hart van dit belangrijke lichaam levenslus tig'blyft kloppen. Voor die dynamiek moet in de eerste plaats de secretaris generaal zorgen De afgelopen jaren heeft Dag Ham marskjöld, die eigenlijk specia list is op het gebied van de fi nanciën in zyn Zweedse vaderland, zich ontpopt als een diplomaat van formaat. Inplaats, van af te wachten, wat er uit de chaos der meningen al of niet te voorschijn kómt, trommelt hij de vertegenwoordigers van de lan den die bij een conflict betrokken zijn op voor overleg achter de schermen. Hij is namelijk een voorstander van geheime diplomatie. Het merkwaar dige is, dat door toedoen van Dag Hammarskjöld die geheime diploma tie zekere resultaten bereikt in de New-Yorkse sfeer van de Verenigde Naties, waar de openbare vergaderin gen elkaar nu in enerverende snelheid opvolgen. Dat bleek duidelijk toen de kwestie van het Suezkanaal onlangs in de Verenigde Naties werd behan deld. Het voornaamste deel van de be sprekingen speelde zich af in Harn- marskjölds vrijgezellenflat on Park Avenue. Op het ogenblik gebeuren de mees te activiteiten, waarmee Ham marskjöld bezig is, in de volle openbaarheid. Nu gaat 't er inderdaad alleen maar om, bepaalde besluiten van de'Verenigde Naties tot uitvoe ring te brengen. Maar dat zijh twee kwesties, die niet zomaar met één klap verwezenlijkt kunnen worden. Ten eerste: het zenden van waarne mers naar Hongarije. Ten .tweede: het op poten zetten van een interna tionaal politie-leger, dat in opdracht van de Verenigde Naties zal worden gbruikt om de partijen in het Midden- Oosten op een veilige afstand van elk aar te houden. Ook bij de oplossing van de moeilijk heden, die hij hier op zijn weg vindt, komt het dus aan op zijn tactische op treden en zijn diplomatieke vaardig heid. By de Hongaarse communisten, die de toelating- van V.N.-waarnemers hebben geweigerd, blijft hij aandrin gen; de Egyptenaren weet hij te over reden, de politiemacht in hun land te laten binnenkomen. Maar allerlei de tails moeten intussen worden gere geld; de kwesties van de samenstel ling der internationale politiemacht en het vergaren van geschikte waar nemers voor Hongarije zijn daarvan enkele voorbeelden. T;rwijl zijn grote baas, de algemene vergadering der Verenigde Na ties. in New-York bijeengekomen is, heeft Hammarskjöld het vliegtuig naar Rome genomen om in Egypte zelf present te zijn bij het nieuwste experiment: internationale politie die op een gevaarlijk punt de orde moet handhaven. Misschien houdt Ham marskjöld zich in. het vliegtuig nog wel bezig met Franse literatuur of met een of ander modern dichtwerk. Dat zijn namelijk de dingen, waarin Hammarskjöld afleiding vindt wan neer hij de weekends doorbrengt in zijn landhuis nabri Brewster in de Amerikaanse staa't New-York. Maar het is waarschijnlijker, dat hij in de lucht een tukje'doet.» Want bij de spannende gebeurtenissen van de laatste weken heeft de secretaris-ge neraal veel te weinig slaap gehad. Kritiek op subsidie-politiek van maatschappelijk werk (Van onze parlementaire redacteur) Het was dinsdag in de Tweede Kamer de middag van de vrouw. Aan de orde was de behandeling van de begroting van maatschappelijk werk voor 1957 en ditmaal zat achter de regeringstafel eenzaam, maar zelfbewust onze enige vrouwelijk minister mejuffrouw dr. Klompé. Maar ook de vrou welijke afgevaardigden kwamen in actie. De eersten drie ingeschrevenen op het sprekerslijstje waren drie vrouwelijke kamerleden. Dat wil overigens niet zeggen dat ook de mannelijke parlementariërs zich niet onbetuigd ge laten hebben. De sprekers besteedden bijna al hun tijd aan een korte behandeling van uiteenlopende onderwerpen, zoals de taakomschrijving van het minis terie, de subsidie-politiek, het werk op levensbeschouwelijke grondslag, de wetgeving, de onmaatschapelijkheid en de gezinspolitiek, de wijlt- en dorps centra, de bejaardenzorg, de vluchtelingen, de gerepatrieerden en de Ambo nezen, de woonwagenbewoners, de ontwikkelingsgebieden en het aantal ambtenaren bij het ministerie. Mejuffrouw De Vink (k.v.p.) heette aïimiister Ktampé, haaf vriendin, haar partijgenoot en haar vroegere fractie genote hartelijk welkom en sprak hajar vertrouwen in de bewindsvrouwe uit, evenals mevrouw Piloeg-Ploeg (p.v.d.a.). Mevrouw Heroma-Meilimk (p.v.d.a.) vroeg een nota over de al gemene beleidslijnen van haar 'depar tement. De heer Ritmeester (v.v.d.) was over het beleid niet ten volle te vreden. De stijging van het aantal ambtenaren stond hem niet aan. Oip 31 januari 1955 waren er 888 aan het departement verbonden, op 31 januari 1956 waren het er 1144 en op 30 juini 1956 1304. De begroting raamt het aantal amb tenaren voor 1957 op 1427, Mejuffrouw De Vink vond, dat het wat de vervanging van de armenwet ■betreft nodig is bepaalde taken, die thans onder andere departementen ressorteren;: naar maatschappelijk werk over te brengen. Op het subsi'die-beleid van liet de partement had minister Klompé nog al wat kritiek te verduren. Haar par tijgenote, mejuffrouw De Vink, noem de het onjuist dat voor de samenwer kingsorganen dn de provincie een sub sidie-plafond is vastgesteld en dat zo'n .plafond voor de opbouw organen nfiet wordt toegepast, hoewel de ,sa.- mienwenkingsoirganen een omvangrij ke taak hébben. Van verschillende kanten kreeg zij bijval. Mevrouw Ploeg-Ploeg ging nog ver der zij beschuldigde het departement van een te grote vrijgevigheid en ver oordeelde het dat sommige verenigin gen zelfs wordt aangeraden om meer subsidie te vragen. Ook de heer Ritmeester vond, dat er nog geen goed begrip op het depar tement bestaat over de subsidies, die dn werkelijkheid nodig zijn. En dat daarom te veel geld wordt aange vraagd. Zoals gezegd, er zijn verscheidene onderwerpen behandeld. Zo ook de onmaatschappelijkheid. Vrij uit voerig fis aandacht besteed aan ge- repatrieerden en aan de Ambone zen De heer De Graaf drong er met de meeste klem op aan de zorg voor de repatriërenden fin Indone sië' te laten beginnen. Kritiek had hij op de onvoldoende aecomodaja.© van de contraotpensions. De gere patrieerde® vormen een moeilijk probleem. Er worden er nog onge veer 40.000 a 45.000 verwacht. En dat in ons overvolle land. In elk geval zullen we moeten zorgen, zo sprak de heer Ritmeester', dat ae zich hier op die duur weer volkomen thuis gevoelen. Ook de Ambonezen moeten dat 'doen. Aandacht kregen ook de be jaarden, die men zolang mogelijk in hun eigen omgeving wilde laten en de woonwagenbewoners, wier kinderen onvoldoende onderwijs genieten. Bij de aanvang van de middagver gadering heeft de communistische heer YVagenaar aan de Kamer verlof «IIIIIIIIIIIM Van rammelaar tot j voorzittershamer. Een groot aantal Tweede Ka- merledeu heeft de voorzitter van de Kamer, dr. Kortenhorst, M dinsdagmiddag in de foyer van het gebouw hartelijk gehuldigd ter gelegenheid van zyn zeven- tigste verjaardag. Toen de heer Kortenhorst met zijn vrouw, zijn kinderen en zijn kleinkinderen was binnengeleid, heeft de heer Tilanus, het Ka merlid met het grootste aantal dienstjaren hem namens zijn medeleden in een geestige én hartelijke speech toegesproken en zijn vele verdiensten ge- schetst. Hij schonk de jubilaris een fraaie zilveren broodmand. Dr. Kortenhorst, een uitste kend en geestig spreker, heeft op innemende wijze voor de aan hem gebrachte hulde bedankt. Hij vertelde daarbij iets uit zijn levensloop en noemde deze ge schiedenis „van rammelaar tot voorzittershamer" of „van kin derstoel tot voorzittersstoel". En vóór terugtrekken van Sowjets uit Hongarije. De premiers van vier Colonfbo-lan- den India, Birma, Ceylon en Indo nesië die in Nieuw Delhi verga deren, zijn het er naar verluidt over eens, dat het zenden van „vrijwilli gers" naar het Midden-Oosten de kans op een durende vrede in dat gebied in groot gevaar zou brengen. Uit conferentiekringen wordt ver nomen, diait men voorts over het vol gende diezelfde mening heeft: 1. Met onderschrijft het verzoek van de Verenigde Naties aan Frank rijk, Engeland en Israël om hun troe pen uit Egypte terug te trekken. 2. Men is het eens over het legeren van een internationale politiemacht in Egypte. 3. De bevoegdheid en de taak v-an die macht mag geen inbreuk maken op de soevereiniteit van Egypte en het vinden van een oplossing van de kanaalkwestie niet belemmeren. 4. De kanaalkwestie mag door de militaire actie in .Egypte niet beïn vloed worden. 5. Militaire verdragen zoals het Pact van Bagdad en de Z.O.A.V.O. OoJc dinsdag werd bij vele Zeeuwse veren geioacht doordat men niet kon oversteken als gevolg van de mist. (Voor verslag zie pagina 2) (Foto P.Z.C.) gevraagd voor een interpellatie tot de minister van binnenlandse zaken en justitie over de ongeregeldheden, die zich de vorige week in verscheidene plaatsen van ons land hebben voor gedaan. Woensdag beslist de Kamer over deze interpellatie-aanvraag. AVONDVERGADERING. Iin de avondvergadering brachten de heren Van de Wetering (c.h.u.), Fokkema (a.r.) en Van Dis (s.g.p.) opnieuw de kwestie der Ambonezen ter sprake. Eerstgenoemde meende, dat men, als men de Ambonezen in groepsverband bij elkaar wil houden, dilt moeilijk anders dan in kampen kan en dat ze zeker niet onvoorbe reid door de minister in de zelfver- zorgingsregelfing zijn gebracht. Overigens vonden de heren Fokke ma en Van Dis de huisvesting met name in het kamp Lunetten abo minabel. Eerstgenoemde verenigde zich met het standpunt van de rege ring ten aanzien van de terugkeer der Ambonezen naar Indonesië; de staat kundig-gereformeerde afgevaardigde betoogde, dat het onrecht, de Ambo nezen aangedaan, moet woTden goed gemaakt. De heer Van Dis zeide verder zeer ernstige bezwaren te hebben tegen het ontwerp-inzamelmgswet, zoals dit ten depart ernen te gereed ligt. Hij vond, dat meer dan in dit ontwerp het particulier initiatief bevorde'rd be- hoort te worden. Nadat oo'k mevrouw Lips-Odinot (c.p.n.) enkele wensen had geüit. vroeg minister mej. Klompé de spre- kers later te mogen beantwoorden. Zij komt hedenmiddag aan het woord. In het gebouw voor kunsten en we tenschappen in Den Haag hebben koningin Juliana .en prins Bernhard maandagavond een uitvoering van hét Nederlands Ballet bijgewoond, waarva/n de opbrengst ten goede zal komen aam het Hongaarse volk. Twee Hongaarse meisjes, van- wie de ouders reeds enige jaren in Neder land verblijven, boden de koningin bloemen aan. verhogen de internationale spanning en moeten worden afgeschaft. 6. De buitenlandse troepen moeten unit Hongarye wordien teruggetrokken. Het moet aan de Hongaren zelf wor den overgelaten om in vredehun eigen problemen op te lossen. Vandaag zullen de premiers een slotcommuniqué opstellen. Suezkanaal niet potdicht, ondanks twintig zinkers. Commander Moore van de Britse marine, die de leiding" heeft van de op ruimingswerkzaamheden iu het Suez kanaal, heeft meegedeeld, dat er in het kanaal tot nu toe twintig schepen zyn waargenomen, die- de Egyptena ren erin hebben laten zinken; alle maal vaartuigen van de vroegere Su- ezkanaalmaatschappij. Er zijn vijf bagermolens onder, acht sleepboten, drie grote kranen en twee loodsboten. Erg deskundig zijn de Egyptenaren niet te werk gegaan: ze gebruikten voor de eerste „zinkers" teveel dynamiet en toen hadden ze voor de laatste niets 'meer overdie hebben ze toen zo maar laten zinken. Het kanaal zit dan ook niet helemaal potdicht. Kleine manoeuvreerbare schepen kunnen er nog wel doorko men en eventueel zelfs wel een liber- tyschip (150 meter lang)In de buurt van Port Sard zullen de opruimers maar van kleine hoeveelheden spring stof gebruik kunnen maken, omdat de stad niet beschadigd mag worden. Het proces tegen dr. Otto John. Dr' Otto, John, voormalig hoofd van helt aWieiïtdlu&tse bureau voor de toe- scher ming va®. de grondwet, die thans terecht staat voor het hoge federale bof te Karlsruhe op besehuldiging va.n verraad, heeft dinsdag opgewon den uitgeroepen, zich nimmer volle dig aan de Russen te hebben overge geven, „daar ik anders op dit ogen blik niet hier zou zijn". Dr. John werd nader ondervraagd over enkele punten van zijn verkla ring van maandag", dat hij 20 juli 1954 haar Oost-Berlijn» was ontvoerd. (12 december 1955 keerde dr. John naar West-Duitsland terug en fis sindsdien in arrest geweest. Hij wordt ervan be schuldigd, tijdens zijn verblijf in Oost- Dufitslarid en de Sowjet-Unie staats geheimen prijsgegeven te hébben en tegen West-Duitsland geageerd te hebben). Op de vraag" van de openbare aan klager, waarom hij erin toegestemd had, met de Russen „sanren te wer- 1 ken", bitste John terug: „ik wilde iets doen om uit Oost-Duitsland te komen en dit leek mij de enige weg'.( Gen. Gruenther president van Amerika's Rode Kruis Generaal Alfred Gruenther, die per 20 november a.s. aftreedt als Navo- opperbevelhebber voor Europa, en op 31 december door het Amerikaanse leger gepensioneerd wordt, zal be noemd worden tot directeur (presi dent) van het Amerikaanse Rode Kruis. Dit is officieel in Washington bekendgemaakt. 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5