Woonoorden in Zeeland gereed voor Hongaarse gezinnen Zeeland in de greep van de mist Zeeuwse Almanak :mn OVERPLAATSING OOSTBURGSE GEMEENTESECRETARIE Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 14 NOVEMBER 1056 UTRECHT VERWACHT 1300 VLUCHTELINGEN Aankomst nog niet precies bekend In Zeeland zyn de woonoorden gereed om de gezinnen van de Hongaarse vluchtelingen te ontvangen. Hard is er gewerkt om deze verblijfplaatsen zo goed mogelijk in te richten en men ls daarin goed geslaagd. In Burghsluls hebben niet minder dan 58 dames onder leiding van de echtgenote van de burgemeester ervoor gezorgd dat het geheel er voortreffelijk uitziet en in Bruinisse ls dit eveneens het geval. Ook het kamp te Oude Tonge, hetgeen dus bulten Zeeland zelf valt, ls goed ingericht, zo verzekerde ons de heer J. Haveraan, verbonden aan het ministerie van Sociale Zaken. Vernomen wordt voorts, dat Nederland 1300 Hongaarse vluchtelingen zal opnemen, dit in verband met de nog dagelijks toenemende stroom van vluch telingen, die In Oostenryk aankomt. Utrecht ls het centrale punt van aankomst, wa3r de vluchtelingen voor korte tijd worden onderge bracht in de gebouwen van de Koninklijke Jaarbeurs. Het staat vast, dat er gezinnen in de ver melde woonoorden in Zeeland worden ondergebracht. Hoeveel het er znllen zijn en wanneer zij daar precies aankomen, kan thans nog niet worden medegedeeld. Over plaatsing in contract-pen sions en bet onderbrengen van in dividuele vluchtelingen in kam pen op Walcheren valt in dit sta dium evenmin iets te zeggen. Uit Utrecibt wordt verder vernomen, dat voor de voorlopige onderbren ging van het aantal van 1300 vluchte lingen gebruik zal moeten worden gemaakt, zowel van huisvestingsmo- gelijkheden, waarover de Nederland se federatie voor vfluohteLingenhulp beschikt als van woonoorden van de dienst aanvullende werken van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. In beide gevallen zullen d« vluchte lingen in gezinsverband worden on dergebracht. De bedoeling is de vluchtelingen zo spoedig mogelijk op verantwoorde wijze over het land te verspreiden. De aanbiedingen van het particuliere Initiatief rechtvaardigen de verwach ting, dat men hierin, in overleg met de gemeentebesturen, op redelijke termijn zal kunnen slagen. Daarbij zal tevens rekening worden gehouden met de ter plaatse aanwezige moge lijkheden voor de vluchtelingen om zich een bestaan te verwerven, voor het geval hun verblijf hier te lande van langere duur mocht zijn. Advertentie Bij het Nederlandse Rode Kruis is de voorbereiding van de ontvangst reeds in volle gang; 15 rampen-depots uit de omgeving van Utrecht zijn daartoe ingeschakeld, terwijl helpers en helpsters van het Rode Kruiskorps onder leiding van dr. Vrijlandt, ge westelijk commandant van dat korps, de verzorging op zich zullen nemen. De trein, die de Nederlandse Spoor wegen voor het vluohtelingentrans- pont beschikbaar hebben gesteld, wordt behoudens nadere aanwij zingen uit Wenen met betrekking tot het uur van vertrek hedenavond in UtreCht verwacht en zal daar de eerste groep van circa 650 vluchte lingen binnenbrengen. De tweede groep .van circa 650 vluchtelingen kan enkele dagên later worden verwacht. De instructies uit Den Haag waren overigens vaag. Dan weer was er sprake van de Houtrusthallen in Den Haag, .d'ie zouden worden gebruikt als onvangcentrum voor de vluchte lingen, dan weer zouden er grote groepen in Venlo reeds worden opge vangen en tenslotte zouden er 1300 groepen vluchtelingen naar Utrecht komen. Daaraan heeft men zich bij het Utrechtse Rode Kruis maar ge houden. Wel was er een geheim regerings telegram bij het provinciaal bestuur van Utrecht binnengekomen, waarin werd medegedeeld, dat er geen 1300 maar 650 vluchtelingen zouden ko men, maar daarvan waren de werkers in de Jaarbeurshallen uiteraard niet op de hoogte. „We zien het wel als de trein bin nenkomt", zo verklaarde de krimigcom- mandant van het RodeKruis te Utrecht, dr. A. Vrijlandt, toen hij be zig was de activiteiten in de Jaar beurshallen te regelen. „We blijven rekenen op 1300 mensen en op dit aantal is de colonne voorbereid". Kou gevat? Koortsig U voelt U weer "stralend ee" AKKERTJE Op de rijksweg te Biezelinge nabij de 's-Gravenpolderse Oudendijk is dinsdagmorgen omstreeks 10 uur een personenauto, bestuurd door de heer A. A. D. uit Oud-Vossemeer, boven op een landbouw wag en, die geladen was met bietewpulp, gereden. Ernsti ge ongelukken deden zich hierbij niet voor, maar de chauffeur liep toch VAN TOT „HAVEN YVEMELDINGE VOL" Wanneer de schippers, die door het Zype varen nabij de vluehthaven van Zype een bord gewaar worden met het opschrift: „Haven Wemeldinge vol", dan zal deze waarschuwing aan duide lijkheid niets te wensen overlaten. De hoofdingenieur-directeur van de rijks waterstaat in de directie Zeeland te Middelburg heeft namelijk bekendge maakt, dat gedurende de herstelwerk zaamheden aan de middensluis in We meldinge de haven van deze plaats on der bepaalde omstandigheden geheel bezet kan zijn. Vandaar het waarschu wingsbord op de westelijke oever van het Zijpe. VLOT Korte tijd geleden behandelde de vroedschap van Bruinisse de gemeen- MIDDAG Er wds die middag zon en de tem peratuur was vry mild en dat bracht allemaal met zich mee, dat er het was zondag vrij veel mensen een wandeling maakten in het bos tussen Domburg en Oostkapelle. Rond de „Goudvissenkom", dat bescheiden vij vertje, had zich de opgroeiende jeugd uit ae omliggende dorpen verzameld om er pantoffelparade te houden, zo als de jeugd in de grote steden zulks ia de winkelstraten pleegt te doen. Brom- en gewone fietsen waren te gen bomen geparkeerd en eigenares sen en eigenaren wandelden gestaag de lanen en paden op en neer. Een late zon gloeide van tijd tot tijd even op boven het landschap om tenslotte in een bed van wolken te verdwijnen; een enkele vogel twinkeleerde precies zoals dat. in gedichten altijd wordt voorgesteld en de herfsttinten wedij verden naar behoren in gouden pracht. t Was een mooie middag. Z6 mooi, dat zélfs de ijscoman nog present was! Die had zich trouwhar tig met z'n karretje op een strate gisch goed gekozen punt opgesteld en deed al z'n best om in november nog goede zaken te maken. Hij was ongetwijfeld de laatste ijs coman van het seizoen; symbool voor het toppunt van optimisme....* teb'egroting voor 1957. Het feit, dat deze begroting reeds nu van Ged. Sta ten is terug ontvangen, bewijst wel, dait ambtelijke molens ook snel kun nen draaien! De Bruse raadsleden kunnen dubbel tevreden zijn, want er word geen enkele wijziging op deze begroting voorgesteld. HONDEWEER De weergoden hebben in de nacht van zondag op maandag op Schouwen danig huisgehoudenIn de eerste plaats was daar Pluvius, die voor een enorme lioeveelheid water zorgde, zo veel zelfs, dat bij enkele bewoners van huizen aan de Bogerdweg te Drei- sohor het waiter de woningen binnen stroomde. Ook in de buurt van Brui nisse kwam het water bij bakken uit de hemel vallen. Helaas kwam Pluvius niet alleen. Hij werd vergezeld door Donar, de donderdgod, die vlammende bliksem schichten naar omlaag zond. Eén van deze salvo's trof het haantje van de toren der Ned. hervormde kerk in Dreischor. De klap ltwam hard aan! De windwijzer werd gedeeltelijk stuk geslagen, in de toren ontstond een ra vage en er werd ook schade aange richt aan het uurwerk. Bovendien viel de straatverlichting voor zover deze nog niet is aangeslo ten op het ondergrondse net, uit. SOCIËTEIT. In Heinkenszand heeft men het ini tiatief genomen een bejaarden socië teit op te richten. Er bestaat bij de bejaarden een toenemende behoefte aan onderling contact en echte ouder wetse gezelligheid en dit kunnen de bejaarden van Heinkenszand voor lopig eenmaal per maand vinden! Aanstaande donderdag wordt in het café van mevrouw Hoondert de eerste bijeenkomst gehouden. lichte verwondingen op. Uit de rich- ting Vlakebrug kwam de heer W. S. uit Biezelinge met een met twee paar den bespannen wagen met bietenpulp aangereden. Achter de landbouwwa- gen kwam de heer A. A. D. aange reden. Op het moment dat hij wilde passeren, kwam er een tegenligger. Waarschijnlijk door een te grote snél heid is hij hierbij op de landbouw- wagen ingereden. De personenauto liep hierbij, zoals.de foto laat zien, flinke materiële schade op. Uitfluitend verkrijgbaar bij H.H. Apothekers, drogisten, kappers en de apeclaalbranche Aan automobilist vijf jaar rijbewijs ontnomen. 229 dagen gevangenisstraf De rechtbank te Alkmaar heeft dinsdag de heer J. S. uit Wemeldinge voor het onder invloed rijden en het negéren van een stopbevel van de politie veroordeeld tot 229 dagen ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest en ontzegging van de rijbe voegdheid voor de t\jd van vijf jaar. De' beklaagde was een half jaar geleden, onder invloed met zijn auto onderweg van de Zaanstreek via Alkmaar naar Beverwijk verscheide ne malen doorgereden na een bevel tot stoppen van de politie. De officier van justitie had wegens poging tot doodslag subsidiair zware mishandeling, bedreiging en weder- spannigheid en het rijden onder in vloed tegen hem éen gevangenisstraf van anderhalf jaar geëist met voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering (met een proeftijd van drie jaar) en voorts vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid (de maximum eis). De rechtbank achtte de poging tot doodslag subs, zware mishande ling niet bewezen en sprak verdach te daarvan vrij. De Ruyterfeesten Compositie voor orkest Vele comité'a zijn thans aan het werk om de „De Ruyterfeesten" in Vlissingen in 1957 voor te bereiden. Het sub-comité scholen heeft thans aan B. en W. voorgesteld, op sugges tie van de heer P. H. Broerse, om aan de heer II. Stam, directeur van de Zeeuwse Muziekschool, opdracht te geven voor het componeren van een orkestwerk. Dit orkestwerk, geïnspi reerd op het leven van de zeeheld, zal dan uitgevoerd moeten worden door het Residentieorkest. Aan de Stich ting Zeeuwse Muziekschool zou dan fevraagd moeten worden de heer H. tam veertien dagen verlof te geven ten einde deze opdracht te kunnen uit voeren. Tot de voorstellen aan B. en W. behoren voorts de heer P. H.Broer- se te verzoeken de organisatie van een torenfeest op zich ,te nemen. Aan de hoofden van scholen zou gevraagd moeten worden de filmstrook „Het leven van De Ruyter" aan te schaf fen. Wandelsportorganisaties wil men vragen wandeltochten bijv. in juni a.s. voor de schooljeugd te organise ren; voorts zouden hoofden van scho len het leven van De Ruyter als be langstellingscentrum kunnen behan delen en tenslotte is er een suggestie van de heer Broerse om een legpen ning te ontwerpen. Delta-forum in Goes. De werkgroep Delta-zaken zal vrij dagavond a.s. naar Goes komen, waar in zaal-Krijger de jongeren van Noord en Zuid-Beveland dit forum vragen over het Deltaplan zullen kunnen stel len. Deze commissie, waarin zitting hebben de hoofdingenieur-directeur van de Prov. Waterstaat, ir. H. D. J. Swaters, de ingenieur speciaal belast met de waterstaatszaken van Zee land, ir. J. G. Snip, de directeur van de Prov. Planologische dienst, ir. M. de Vink, de directeur van het Econ. Technologisch Instituut, drs. M. C. Verburg en de directeur van de Stich ting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, mr. J. F. Homstra, zullen niets liever zien dan dat er vele vragen los komen. In Zeeland drie gevallen van kinderverlamming In ons land zijn in de week van 28 oktober tot 3 november in totaal 64 gevallen van kinderverlamming ge constateerd, waarvan er 49 gepaard gingen met verlammingsverschijnse len. In Zeeland, kwamen er slechts drie gevallen voor, n.l. een in Middel burg (met verlamming), een in Goes en een in Haamstede. NAAR PAND AAN RAADHUISPLEIN Overigens heeft de gemeentesecre tarie nog niet zijn uiteindelijke be stemming gekregen, want algemeen wordt verwacht dat het nieuw te bou wen raadhuis over een paar jaar het stadsbeeld aan het Raadhuisplein zal bepalen. Van een verbetering lean men thans nog moeilijk spreken. Wel is de nieu we gemeentesecretarie centraal gele gen, maar wat ruimte betreft is men er niet op vooruit gegaan. Integendeel zelfs: op de zolderverdieping van de o.l. school waren de verschillende af- BINNEN GRIJS EN BUITEN GRIJS.... Westerschelde met vele wachtkamers BINNEN, in het restaurant, is het grijs van de rook en buiten is het grijs. Van de mist. In en naast de fuik van de veerhaven in Kruiningen liggen twee schepen van de Prov. Stoombootdiensten in Zeeland. Ze zijn van de wal af nog maar juist zichtbaar. Het witte dekhuis van de „Koningin Wilhelmina" rijst hoog op in de grijze, natte nevel. De contouren van aanlegsteiger en van een baggermolen in de haven verliezen zich in de dichte mistsluiers en van de tien tallen en nog eens tientallen op het haventerrein geparkeerde auto's zijn alleen de voorste te zien Zeeland in de greep van de mist.' Het restaurant van de Stoom- boo (diensten in Kruiningen is ei vol. De wereld heeft geen wacht kamer, maar de Westerschelde AvelDe machteloze teleurstel ling, de ergernis over de vele ver loren uren resoneert in de dof gon zende stemmen van de mannen in het restaurant en laat zich toet sen aan dé talloze dampende kop pen koffie, „de bakjes troost", die mede de teleurstelling moeten ver- dryven. Er is veel koffie voor nodig om al die mannen te troosten. Mannen in blauwe overalls en mannen in gele stofjassen, mannen met alpinomuts jes, met ohauffeurspetten en gleuf- hoeden, mannen met sigaren, siga retten en pijpen. De rook golft in dichte sluiers door het toch ruime en hoge vertrek, krin gelt om de hoofden van mannen, die (Advertentie) FABRIEKEN _TE IEEUWARDEM de gedwongen ledigheid, het duivels oorkussen, bestrijden met behulp van 's duivels prentenboek en die er soms bijna in slagèn die wattige wereld daarbuiten te vergeiten. Maar een blik door die beslagen ruiten is voldoende om temg te keren tot de werkelijk heid. Die manifesteert zich buiten nog al duidelijk in de tientallen tot. domweg wachten gedoemde vracht auto's, waar verscheidene „wegkaste- len" bij zijin. Enorme hoeveelheden goederen; vlas, steenkool, groenten, bouwmaterialen, om er enkele te noe men, liggen hoog opgetast op de wa gens, die voor de even zovele bedrij ven op die manier niet bepaald ren dabel meer zijn. Nog afgezien van de honderden arbeidsuren, die daarbin nen, in het restaurant, verzinken in sigarenrook en koffiedamp Uur na uur verstrijkt. De boten in de haven liggen nog steeds werkloos en van de Westerschelde, die onover brugbare kloof tussen dit tergen de nietsdoen en opgewekte bedrijvig heid, is nog steeds niets te zien ,,'t Is dik van mist", heet dat. Uit de acht rijen brede stoet auto's maken zich nu en dan wat personenauto's los, rneit achter het situur vertegenwoor digers,- die „Holland" weer intrekken. Misschien auillen ze trachten elders nog wat van de verloren tijd in te ha len. Maar de chauffeurs en de bij rijders van de vele vrachtauto's blij ven tof wachten gedoemd. Ze bevol ken het restaurant, kaarten wat, staan in groepjes voor het buffet of Verbetering voor publiek; niet voor personeel De ambtenaren van de gemeentesecretarie in Oostburg hebben een zware dag gehadEen dag waarop de gehele secretarie van de bovenverdieping der openbare lagere school werd overgeplaatst naar de vroegere woning van ir. I. A. van Cruijningen aan het Raadhuisplein. Daarmede werd voor de Oost- burgers een „tijdperk" afgesloten van alsmaar trappen klimmen, want voor heen kon men de gemeentesecretaris pas bereiken na het beklimmen van 46 treden! Met name de bejaarden hebben deze overplaatsing met vreugde te gemoet gezien. delingen in één ruimte ondergebracht; nu zijn zij verspreid- over verschillen de kamers. Beneden, linies van de ingang, lig gen de voor- en achterkamer en daar in worden ondergebracht de afdelin gen bevolking, burgerlijke stand, fi nanciën, registratuur en belasting. Voorts is er, rechts van de ingang ge legen, een kamertje voor de school tandartsendienst, één voor het kadas ter en één voor de gemeente-ontvan- er. ip de bovenverdieping vindt men de spreekkamer van de burgemeester, de kamer van de gemeentesecretaris, beide aan de zuidzijde, een kleine ver gaderzaal en een kamer, waarin het archief wordt ondergebracht. De raadsvergaderingen worden evenwel nog in een lokaal van de ulo-school gehouden, omdat men daarvoor in de woning aan het Raadhuisplein geen geschikt lokaal heeft. De trouwlusti- fen in de gemeente worden in het antongerecht in de echt verenigd. Hierin komt dus geen verandering. Reeds zaterdagochtend was het per soneel van de secretarie begonnen al les in te pakken en van de bovenver dieping van de o.l. school naar bene den te brengen. Maandagmorgein om 8 uur de secretarie werd voor 1 dag gesloten waren allen present en met hulp van het personeel van ge meentewerken werd vervolgens de inventaris overgebracht naar het pand aan het Raadhuisplein. In ver band met het regenachtige weer, wer den de bureaus enz. niet met de ge- mieentewagen -vervoerd, doch met een overdekte vrachtwagen. Later op de dag werd de gemeente-auto ingescha keld voor het verhuizen. Aan liet eind van de dag was praktisch de gehele inventaris overgebracht en waren ver schillende kamers in het nieuwe pand al ingericht. telefoneren naar hun werkgevers. Om de vertraging te melden. Buiten roept een man door de stilte: „Wanneer ga je naar huis, Jan De aangesprokene maakt een gebaar in de richting van de rivier en roept terug: ..Misschien morgenochtend Zeeland in de greep van de mist. De Westerschelde telt in deze dagen weer vele wachtkamers. De vertragingen, De automobilisten, die gister ge bruik moesten maken van de veer dienst tussen Kruiningen en Perkpol- der, moésten het grootste geduld heb ben, want op deze dienst veroorzaakte de mist de meeste vertraging. In de ochtenduren kon bier in het geheel niet gevaren worden. Pas om half drie vertrok de eexiste boot uit Krui ningen. Later op de dag werd het zicht steeds beter en de dienst kon dan ook verder normaal uitgevoerd worden. Extra boten werden hier niet ingelegd. Ook in Vlissingen en Breskens werd het geduld wel even op de proef ge steld, maar hier vertrek om half tien reeds de eerste boot van Vlissingen naar Breskens. Kort daarna werd een tweede boot in de vaart gebracht, zo dat de grootste drukte spoedig voorbij was. 's Middags kon men dan ook vol staan met één boot. De mist werd in de avonduren ech ter weer steeds dichter en de boot, die om zeven uur uit Breskens was vertrokken, moest om half acht in de veiligheid van de Vlissingse fuik blijven liggen. Pas om half tien stak deze boot weer over naar Breskens. Daarna verliep de dienst weer normaal en met één boot werden de wachtenden naar de an dere kant van de Westerschelde gebracht. Oók op de routes van de veerdienst TerneuzenHoedekem skerice, Zierik- zeeKatseveer en KortgeneWol- faartsdijk kampte men met een vrij dikke mist, maar deze drie veerdien sten konden niettemin de gehele dag zonder vertraging worden uitgevoerd. (Advertpa tie Krimpen van pijn door reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere mid delen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bjj apoth. en drog. 0,95, 2,40 en 8,88. VANDAAG. Middelburg Electro: „Schrikbewind in Ocatilla", (14 jr.), 19 en 21.15 uur; Pro vinciale Bibliotheek: Tentoonstelling Belgische boeken. 10—12.30 en 13.30 38 uur; CJMV-gebouw: Vergadering Chr. Middenstandsvereniglng, 20 uur. Vlissingen—Alhambra: „Malaga", (18 j.), 19 en 21 uur; Luxor: „Zaken zijn za ken", (a.l.), 20 uur; kunsthandel Bik ker: tentoonstellingwerken van A. x'ihl, 9—12.30 én 14—18 uur. Goes— Grand: „Blake helpt een handje", (18 J.), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2