PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De Sowjets zouden de Hongaarse mannen naar Siberië deporteren Iraakse regering eist liquidatie van Israël Tholen heeft een brug, maar... geen industrie! D£ BILT Vandaag... RANTSOENERING VOORBEREID VAN AARD0LIEPR0DUKTEN R0K0SS0WSKI IS AFGEZET 199e jaargang - no. 270 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 52 cent per week; G.50 p. kw.; fr. p.p. f 6.75 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 14 nov. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie f 4.—- Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1,—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureau's: Vlissingen, Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. Oostburg, Nieuwstraat 43. telef. 20; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierlkzee, N. Bogerdstr. 24. telef. 26. HONGAREN VOELEN ZICH DOOR WESTEN VERRADEN Wanhopige regering-Kadar zet het land voor buitenlandse hulp open Vele berichten maken melding van deportatie door de Russen van Hongaarse mannen. Er zou een deportatietrein door de vrijheidsstrijders tot ontsporing zijn gebracht. Degenen die ermee vervoerd werden zouden alle in vrijheid zijn hersteld. De bijna bevroren en verhongerde Hongaren in Boedapest zetten ook gisteren hun algemene staking voort. Het leven in de tot puin geschoten stad stond weer volkomen stil. Het passief verzet tegen de Russen is enorm. De wanhopige marionetten-regering-Kadar heeft de grenzen wijd open gezet voor alle buitenlandse hulp. Achten dertig vrachtwagens, waaronder Nederlandse, reden gisteren Hongarije binnen. De regering, die (onder Russische druk?) de komst van V.N.- waarnemers weigerde, heeft de Ver. Naties gisteren gemeld bereid te zijn onderhandelingen over internationale hulpverlening te openen. die zich nog steeds op de Joegoslavi sche ambassade schuil houdt. De am bassadeur is naar Belgrado vertrok ken om met Tito te bespreken wat het lot van Nagy zal zijn. De opstandelin gen-premier moet weinig van Kadar en zijn regering hebben en weigert vooralsnog met hem in zee te gaan. Het is zeker, dat hoge Russische auto riteiten in de stad zijn aangekomen om Kadar een steuntje in de rug te geven. Het staat niet vast of Kroesj- tsjew en Zjoekow ook bij de commu nisten-delegatie zijn. Het wordt ook mogelijk geacht, dat de Russen de machteloze Kadar en zijn ministers opzjj zullen schuiven en een militair regime in zullen stellen, om daarna de Hongaren met nog meer bruut geweld te dwingen weer aan het werk te gaan. De stemming tegenover het westen bekoelt in Boedapest langzamerhand. De Hongaren voelen zich door het westen verraden. Wanneer men iemand als Engelsman of Amerikaan herkent wordt er niet meer gejuicht, soms ziet men zelfs een gebalde vuist. De Hongaren weigeren nog altijd te werken zolang er nog Russen op hun grondgebied zijn en de regerlng- Nagy nog niet in ere hersteld is. Het personeel van radio-Boedapest wil nog de eerste dagen aan de gang blij ven, op voorwaarde, dat alleen de waarheid de ether in gaat. Van hoog tot laag doet het hele volk mee. De re gering smeekte gisteren de arheiders m de kolenmijnen twintig wagons steenkolen naar de hoofdstad te stu ren. De gevechten verminderen lang zamerhand. Op enkele plaatsen vechten de vrijheidsstrijders tot de laatste man tegen de lompe Sow- jet-overmacht. Op Csepel, het eilandje in de Donau houden de het uiterste geval het hele indus triecomplex op het eiland te zullen opblazen. De straten van Boedapest zijn vol met mensen, honderdduizenden, op zoek naar voedsel. Grote rijen staan voor de enkele geopende winkels. Ook voor de textiel-zaken, men koopt alles wat men voor zijn f eld krijgen kan, bang dat er infla te zal komen. Kadar en de zijnen hebben zich ach ter honderden tot de tanden gewapen de Russische soldaten teruggetrokken in het parlementsgebouw, waar mi trailleurs op de trappen staan, overal patrouilles rondgaan en men struikelt over de vele draden van de veldtele foons. Kadar onderhandelt met Nagy, Voor Hongarije Aan het weefsel van het grote we reldgebeuren pleegt franje te hangen. Meestal is die franje zelfs nuttig en onmisbaar, maar toch raakt men spoediger in de franje ver ward dan in het weefsel zelve en dat schept moeilijkheden. Toen het Hongaarse vólk tot af grijzen van de ganse democratische wereld opnieuw onder het rode juk werd gebracht, wilden tientallen Ne derlandse instanties iets doen voor de getroffenen. Dat was de nuttige en onmisbare franje bij dit zeer ernstige wereldgebeuren. Er verschenen In Nederland allerlei oproepen en men kon op vele adressen zijn steungelden kwijt. Gevaar voor verwarring ontstond. Niet over de noodzaak van de hulp verlening, maar wel over de vraag wie dat werk moest uitvoeren. Om te beginnen waren er twee ministeries, die zich deze zaak aantrokken name lijk het ministerie van sociale zaken en dat voor maatschappelijke hulp. Deze tweeledigheid moest voeren tot ambtelijk overleg en het zal er nu wel op neer komen, dat beide ministeries een deel van de „ambtelijke" hulpver lening aan de Hongaarse vluchtelin gen verzorgen. Hopenlijk wordt het niet al te inge wikkeld. Wat de openbare inzameling be treft was er geen twéé- maar zelfs méér-lediiigheid, want er waren diverse comité's en dan was er het Rode Kruis. Men heeft het thans zover kunnen .sturen, dat het „Nationaal Comité Hulpverlening Hongaarse volk" thans alle regionale, plaatselijke en inciden tele acties overkoepelt. Het uiteindelijke doel van dit nati onale comité is zoveel mogelijk geld voor hulpverlening bijeen te brengen. Daarnaast echter blijft het Rode Kruis giften inzamelen voor de speci fieke rodekruistaken, welke in het in Hongarije wil vervullen. Om de samenwerking met het Nati onaal Comité vriendschappelijk te doen verlopen, heeft het Rode Kruis een contactman benoemd in het Nati onale Comité. Dat zal wel goed gaan maar op deze tweeledigheid moet tocih even de aandacht gevestigd worden. Wij houden in Nederland heel erg van twee- en meerledigheid. Wij kun nen ons nauwelijks voorstellen, dat een nieuwe taak plotseling zou toevallen aan een enkele ambtelijke of particu liere instantie. Wij overkoepelen dan zo goed moge lijk de diverse instanties of wij zoeken het in contactpersonen. Dat is nu ook gebeurd voor de Hon gaarse actie. Daarmee is de zaak vol komen in orde. Dat was het trouwens altijd al voor wat het grote doel be treft namelijk het inzicht, dat hulp geboden moest worden. Er was alleen wat verwarring in de franje. Die verwarring is nu (zo goed I mogelijk), verholpen, 1 viert Mamie G. Eisenhower— M M Doud, echtgenote van de pre- sident van de Verenigde Sta- M ten generaal Dwight D. Eisen- M hower, haar 60e verjaardag; is het 10 jaar geleden, dat de M H Nederlandse romanschrijver m Herman de Man, wiens vrouw en vijf van zijn zeven kinderen door de Duitsers om het leven werden gebracht, bij een vlieg- ramp op Schiphol dodelijk ver- ongelukte; viert prins Charles van Enge- M H land zijn 8e verjaardag. n lllllllllllllllllllllllllllllil Kwestie-Hongarije op V.N.-agenda De Algemene Vergadering der Ver. Naties heeft dinsdagavond met 62 te gen negen stemmen bij acht onthou dingen besloten, de Hongaarse kwes tie op de agenda te plaatsen. Onmiddellijk daarop besloot de As semblee met 51 tegen nul stemmen bij 19 onthoudingen, de Hongaarse kwestie voorrang te geven met een debat in de voltallige Algemene Ver- gadeiing. Wereldboycot van Sowjet-Unie. De president van de internationale associatie van vrije vakverenigingen Omer Becu heeft in Stuttgart ver klaard dat de voorgestelde boycot van de Sowjet-Unie over de gehele wereld waarschijnlijk a.s. maandag zal begin nen. Niet alleen zullen de arbeiders wei geren om lading van de Sowj et-sche pen te behandelen, maar eveneens zul len Russische schepen op werven en Russische vliegtuigen op vliegvelden niet meer worden gebouwd, of ver zorgd. Donderdag zal op een vergadering van de associatie in Hamburg de uit eindelijke beslissing worden genomen. Handelaars en importeurs moeten zich melden Het Ministerie van 'nomische Zaken deelt mede, dal en aantal maatregelen is genomen, die noodza kelijk zijn voor de voorbereiding van een eventuele rantsoenering van aard- olieprodukten. In de Staatscourant van gisteren Is een Koninklijk Besluit gepubliceerd, waarbij enige artikelen van de distri- butiewet 1939 opnieuw van kracht worden. Bij de eveneens in deze staatscourant verschenen aardoliedls- stributiebeschikking 1956 worden ra- we aardolie en aardolieprodukten met ingang van 14. november 1956 tot dis- tributiegoed verklaard. Rokossowski De door de Russen getrainde maar schalk Kokossowsky, vice-premier en minister van defensie van Polen, dinsdag afgezet. Premier Cyrankiewïcz gaf Robossowsky zijn congé bij herschikking van zijn kabinet. Generaal Spychalski is benoemd tot opvolger van Rokossowsky als minis ter van defensie en vice-premier. In de samenstelling van de Raad van State zijn nog de volgende wij zigingen bekendgemaakt: Wyceeh volgt Ignar op als vise-president; Kulczynski neemt de plaats in van Baeikowski, die eveneens vice-presi dent was; Podewotrny volgt Kowalski op, d:ie om gezondheidsredenen af treedt. Premier Cyrankiewicz heeft oven eens voorgesteld Bienkowski te be noemen tot minister van onderwijs en Ba ran ski tot minister, van gezond heid. Hij stelde tenslotte voor Darski tot minister voor scheepvaart te be noemen. Prof. Jan Wasilkowski is door de Raad van State benoemd tot eerste president van het hooggerechtshof. Onder aardolieprodukten wordt in dit opzicht verstaan: benzine, petro-. leum, donkere oliën, minerale smeer oliën en minerale vetten, minerale wassen (met inbegrip van vas.eline en parafine), natuurasfalt, asfaltbitu- men, alsmede mengsels van deze pro- dukten met andere mineralen, dan wel met lichtere koolwaterstoffen of an dere vloeistoffen, vloeibaar gemaakte aardoliegassen. Er is een bureau voor aardoliepro dukten ingesteld, dat gevestigd zal zijn te 's-Gravenhage, Groot Herto- ginnelaan 70. Daar het hier slechts voorbereiden de maatregelen betreft, is tevens een ontheffingsbeschikking gepubliceerd, die voor alle in de distributiebeschik- king genoemdé aardolieprodukten een ontheffing geeft van net in die be schikking bepaalde. Wel is de bepaling van kracht dat fabrikanten en importeurs van en handelaren in benzine, petro leum CA r>rrï:v""e oliën verplicht worden zich binnen een week schriftelijk aan te melden bij het bureau voor aardolieprodukten. Bovendien is ieder verplicht de mi nister van economische zaken op diens verzoek de door hem gewens te inlichtingen te verstrekken. Er is nog ingesteld een interdepar tementale commissie van overleg, die de minister van economische zaken van advies zal dienen in zake de ver deling der beschikbare hoeveelheden aardolie en aardolieprodukten. Het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening deelt mee, dat ondernemers in de land-, tuin- en bosbouw in de loop van deze en vol gende week by de plaatselijke bureau houder van de provinciale voedsel- commissaris. in wiens rayon zij hun bedrijf uitoefenen, formulieren kun nen halen voor het verstrekken van gegevens over de op hun bedrijven aanwezige bedrijfsmotoren, verwar mingsinstallaties, enz. Deze gegevens zjjn nodig om het ministerie inzicht te geven in de be hoefte aan aardolieprodukten per be drijf, op welke gegevens een eventuele rantsoenering van deze produkten zal kunnen worden gebaseerd. Een eventuele rantsoenering van aardolieprodukten voor de visserij- vloot zal via het bedrijfschap voor visseryprodukten geschieden. Twee beelden ergens uit H Egypte". Boven: 'twee Britse H militairen dekken hun kame- radendie bezig zijn een weg- lï M gezakte Centuriontanh weer op M de weg van Port Said naar M Ismailia te krijgen. De onder- ste foto toont een Brits sol- H daat, die twee kameraden H dekt, die zich aan het ingraven 1 lllllllllllllllllllllllllllllll Boodschap van Eisenhower aan Boelganin. President Eisenhower heeft in een boodschap aan premier Boelganin van de Sowjet-Unie gezegd dat hij „voort gaat te werken voor de zaak van de wereldvrede en voor een betere ver standhouding op basis van recht voor allen". Aldus heeft het Sowjet-Rus- sische nieuwsbureau Tass dinsdag meegedeeld. Sowjet-infiltratie in Midden-Oosten aan de kaak gesteld De regering van Irak heeft de liquidatie van Israël geëist. In een commu niqué wordt opgeroepen tot eenheid om het Midden-Oosten van de „voort durende bedreiging van de vrede" de Joodse staat af te helpen. De Joodse immigranten zonden naar hun respectieve vaderlanden moeten te rugkeren, de staat Israël opgeheven en het land door Arabieren in bezit worden genomen. Engelse en Franse ministers hebben bekendgemaakt, dat de Russen het Midden-Oosten al in een sterke greep hadden en dat het Brits-Franse optreden in Egypte nog maar net op tijd is gekomen om het volkomen inpalmen door de Sowjets van de Arabische wereld en een oorlog te voorkomen. De eerste eenheden van het V.N.-legertje worden heden naar Egypte overgebracht. Secretaris-generaal Hammarskjöld heeft zijn reis naar Cairo een dag uitgesteld. Elf V.N.-waarenmers zijn in Egypte aangekomen. De Britse minister Lennox-Boyd verklaarde gisteren in het Lagerhuis, dat de Russen met grote hoeveelheden wapens en personeel in het Midden- Oosten infiltreren. De Sowjets hadden Egypte al vrijwel onlosmakelijk aan zich verbonden. Sprekende over de „vrijwilli gers" bracht Lennox-Boyd Korea in herinnering en zei, dat de rege ring over deze vorm van steun EEN BRUG! THOLEN HEEFT EEN BRUG Dat is een ver- keers-technisclie variant op een woord van de goede, oude Beets, die in de „Camera Obscura" de kinderen-Kegge enthousiast laat uitroepen: „Een mof! Saartje heeft een mof!" Men mag aanne men, dat deze lieve Saar veel baat heeft gevonden by haar mof tegen de winterse kou, maar het is daar- Een opname tijdens de conferentie van de vertegenwoordigers van de Colombo-landen, die in New Delhi is gehouden. entegen zéér de vraag of Tholen van zijn brug mutatis mutandis wel dezelfde graad van profijt heeft gehad. In 1952 schreef de di recteur van het Economisch Tech nologisch Instituut voor Zeeland in zijn „Ontwikkelingsplan" voor de ze provincie: „De geografische si tuatie van Tholen is aanmerkelijk verbeterd met de komst van de brug in 1928". Maar hij moest er aan toevoegen: „Tot op heden is er echter geen verandering ten goede opgetreden Bedrijven hebben zich er tot nu toe praktisch niet gevestigd. Vreemd eigenlijk, men zou opper vlakkig beschouwd menen, dat de si tuatie voor de arbeidsvoorziening op Tholen aanzienlijk gunstiger ligt dan op Schouwen-Duiveland, want dit laatste eiland immers heeft twee veer- verbindingen, die remmend werken op de ontwikkeling en die de vesti gingsfactoren voor de industrie niet bepaald begunstigen. Tholen daaren tegen heeft een brug! Doch men ver- Zorgen over nabije toekomst in Noord- Zeeland (II). vvwvwwvwwwwwwvv fete niet, dat deze weg over de Een- racht niet alleen betekent, dat men snel naar het eiland toe kan, maar ook dat men er haastig weg kan lo pen... En gebleken is helaas, dat het laatste maar al te nodig was... In het „Ontwikkelingsplan, voor Zeeland" werd destijds becijferd, dat door de bevolkingsaanwas, van 1952 tot 1962, ongeveer 567 mannen meer op het eiland werk dienden te vinden. Maar de heer J. D'Hont, chef van het nevenbureau Tholen van het G.A.B., die een soortgelijke berekening heeft femaakt als G.A.B.-directeur Gou- riaan uit Zierikzee komt thans tot een pessimistischer beeld, Het is hier namelijk hetzelfde lied als op -Schou wen: de herverkaveling loopt te zijner tijd af, terwyl de landbouwmechani satie en -rationalisatie toenemen. De werkloosheid op het eiland, die vóór de ramp (1952) gemid deld op 325 man per maand kon worden gesteld, daarna terugliep tot 88, bedraagt nu al weer 200 (het gaat hier om een gemiddelde, waarin uiteraard de veel hogere toppen in de winter de seizoen werkloosheid is hier aanzienlijk zijn verrekend). Ook hier neemt het aantal arbeiders uit de streek, dat bij de cultuurtechnische wer ken is ingeschakeld, af: in 1955 werkten nog 400 Tholenaren by de herverkaveling, thans slechts 250. Zodat de heer D'Hont, allerlei fac toren in aanmerking nemend, tot een aantal van 300 mannen komt, waar voor na het gereedkomen van de her- verkavelingswerken werkgelegen heid zal moeten zyn! En dat brengt dit verhaal weer terug op de brug: de heer D'Hont heeft ons een staatje voorgelegd, waarop staat vermeld 't aantal mannelijke werknemers uit zyn rayon, dat bij de industrie buiten het eiland werkt. Dat bedraagt per 30 oktober 1956 in totaal 249, 'n aan tal dat dus nog gevoegd moet worden bij de zojuist genoemde 300, omdat er voor deze mensen ook geen werk ls op het eiland. Tweehonderd negen en veertig mannelijke Tholenaren trek ken terwyl de werkscheppende her verkaveling nog aan de gang is! naar Breda, Dinteloord, Woensdrecht, Bergen op Zoom, Roosendaal, Vlis- slngen, Papendrecht, Slikkerveer, Hendrik Ido Ambacht, Kinderdijk, .(Vervolg op pag, 8) „ten zeerste verontrust" was. Met die vrijwilligers is de Sowjet-Unie bezig met een zorgvuldig voorbe reid proces van infiltratie op zyn minst en verovering op zijn meest, aldus de minister. De Franse minister Pineau ver klaarde gisteren, dat Frankrijk al be gin oktober ervan op de hoogte was, dat in het aanstaand voorjaar een grote aanval op Israël zou worden on dernomen. Hy zei, dat het wenselijk was, dat de politietroepen van de VN. de hele kanaal-zone zouden bezetten, teneinde het Suezkanaal opnieuw on der internationaal beheer te kunnen brengen. Zeer bevoegde kringen in Londen maakten zich gisteren bezorgd over de mogelijkheid van een nieuwe Suez- crisis in verband met de voorwaarden die Egypte heeft gesteld voor de lege ring van V.N.-troepen. Generaal sir John Glubb, oud-commandant van het Arabisch legioen heeft gisteren ge zegd, dat de psychologische oorlog voering van de Russen in het Midden- Oosten tegen Engeland een „fantas tisch succes" is geworden. Berichten volgens welke in de afge lopen dagen al 30.000 Russische „vrij willigers" naar het Midden-Oosten zyn overgebracht werden van bevoeg de zyde in de Verenigde Staten tegen gesproken, In Beiroet is gisteren een conferen tie begonnen A an de regeringsleiders van Irak, Saoedi Arabië, Syrië, de Li banon, Libië, Yemen en Jordanië. Op de eerste dag werd aangedrongen op gezamelyke Arabische steun aan Egypte. VERWACHT... MEER WIND Overwegend zwaar bewolkt met tij delijk enige regen of motregen. Tot matig, en langs de waddenkust tot krachtige toenemende wind, aanvan kelijk zuidwestelijk, later noordwes telijk. Dezelfde temperatuur of iets hogere. /.ON EN MAAN 15 november Zon op 8.02 onder 16.51 Maan op 15.15 onder 4.36

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1