NIEUWS UIT ZEELAND ZUID-BEVELAND wisje m f Cjroem PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 14 NOVEMBER 1956 Middelburg Aanbesteding. Op het bureau van gemeentewer ken te Middelburg werd aanbesteed het verrichten van grond-, rlolerings- en bestratingswerken op terreinen, gelegen tussen de Nieuwe Vlissingse- weg-Evertsenstraat en Lageweg. De inschrijving verliep als volgt: 1. Aannemingsbedrijf Zeeland, Mid delburg 59.4472. Walcherse Aan nemingsmij., Middelburg 60.227; 3. Gebr. Geldof, Serooskerke 60.390 4. B. Stegioik, Vlissingen f 60.5000; 5. F. Duynnouwer, Goes 68.000; 6. L. v. d. Klippe, Vlissingen f 69.900 Accordeonvereniging opgericht. In Middelburg is onder de naam „Ani- mato" (wat levendag betekent) een accordeonvereniging opgericht, die uitsluitend notenschrift beoefent. Men is reeds met de repetities begonnen. Het bestuur is samengesteld üit de heren H. C. van Essen, voorzitter, A. de Priester, penningmeester en Pagee Lange Delft 119, secretaris. Diligente is mevrouw Zee. De repetities worden elite vrijdagavond om acht uur ge houden aan de Vlasmarkt 10, waar nieuwe leden hartelijk welkom zijn. Serooskerke (W) Films over „Vrederust" In het verenigingsgebouw te Se rooskerke (W.) werden vorige week enkele films van de vereniging „Vre derust" vertoond. De films lieiten o.m. de werkwijze in de inrichting en verzorging der patiënten zien. De avond werd geopend door ds. F. H. A van de Wind, Ned. hervormd predikant te Serooskerke. Ds. Van den Bergh, geestelijk verzorger van „Vrederust" "te Bergen op Zoom, sprak een slotwoord. Vlissïngen Geslaagde feestavond van „A.B.V.A."-af deling „Humor is troef", was de titel van de cabaret-revue, die zaterdagavond in „Britannia" te Vlissingen op dé planken werd gebracht. De leden van de Algemene Bond van Ambtenaren, die de zaal tot de laatste plaats bezet ten, hebben onbedaarlijk plezier ge had: bewijs genoeg, dat er geen spra ke was van een loze titel.' Het pro gramma slaagde uitstekend, en dat, terwijl verscheidene kleine moeilijkhe den het de artisten niet gemakkelijker maakten. André Carell, de vlotte con- refencier, was in voortdurend conflict met de microfoon, Peter Piekos, die kostelijke imitaties liet horen, werd bijna nijdig on zijn weigerend klapper pistool, Charles, de kleine man op dé grote bal, bemerkte tot zijn schrik, dat de kogel op de zeer gladde vloer bqna niét in toom te houaeft was, Jo ke van den Bergh tenslotte had moei lijkheden met de lachspieren, wat be grijpelijk was met een tegenspeler als Garell Deze feestavond, die gegeven werd ter gelegenheid van het gouden jubi leum van het N.V.V., het tweede lus trum van de A.B.V.A. en het feit, dat de A.B.V.A.-Vlissingen het ledental van 800 wist te overschrijden, werd geopend met een kort propagandis tisch woord door het lid van net hoofd bestuur de heer J. M. van Poelje. Deze wijdde eerst enkele woorden aan de tragische ontwikkeling van het We reldgebeuren in de afgelopen dagen. Hij wees op de grote waarde, die èr in wezenlijke vrijheid is gelegen en stêi- de, dat het N.V.V. in de vijftig jaar van haar bestaan een flink steentje heeft hijgedragen ter bevordering van de vrijheid der werknemers. Oök de materiële belangen heeft men krach tig behartigd. Wanneer ter gezondma king van ónze betalingsbalans straks offers gevraagd zullen worden, zal het N.V.V. voor de werknemers-belangen weer pal staan. Spr. schetste in het kort het werk dat door de A.B.V.A. is verricht en besloot met een opwek king aan alle leden blijk te geven van daadwerkelöke belangstelling vóór 't werk van hun bond. (Advertentie) FEUILLETON „A la Claire Fontaine", Mgar léés nu je brief, mammie." „Het klinkt allerliefst", plaagde ze. „Ais ie mij zegt, wat het in het Engels betekent, zal ik de brief lezen." „Het betekentHij dacht even na, trok zjjn sproetig neusje in grappige rimpels, en had enige moeite met het woord „rossignoi" zodat Hiidreth hem te Hulp moest komen. Eindelijk stelde ze zijn ge duld niet langer op de proef en be gon te lezen: „Beste vriendin, Ik hoop, dat je gezond en wel in Canada bent aangeland, dat je er hartelijk welkom bent geheten en dat je nieuwe woning en je schoon familie naar je zin zijn. Ik ben dol- nïeuwsgierig om alios or over te ho ren en hoop, dat je me dezer dagen zo uitvoerig mogelijk zult schrij ven. Ik heb zo'n idee, dat het jou daarginds al is het je totaal onbe kend, toch wel zal bevallen. Vertel me ook wat over de kleine jongen: ik stel me voor, dat hij goed met je kan opschieten, want lk herinner me, dat je in ons oude St. Ninian Jubileum bij de P.Z.E.M. Op zondag 11 november was het 25 jaar geleden, dat de heer J. Bro- sens, monteur le klas bij de P.Z.E. M. in het district Vlissingen, bij dat bedrijf in dienst trad. Maandagmor gen werd de jubilaris ontvangen in het directiekantoor te Middelburg, waar hem, in het bijzijn van enkele chefs, door de directeur van de P.Z. E.M., ir. T. Michielsen, namens be stuur en directie in enkele hartelijke woorden dank werd gebracht voor de aan het bedrijf bewezen diensten en hem de gebruikelijke gratificatie werd overhandigd Ook de hoofdinge nieur, ir. R. Froyen, sprak zeer waarderende woorden. Namens het Vlissingse personeel werd de heer Brosens een blijvend aandenken aan geboden, terwijl ook de personeels vereniging door het aanbieden van een geschenk blijken van belangstel ling gaf. Personeelsvereniging van „Stoomtram Walcheren" In „De Zwaan" te Souburg hield de personeelsvereniging van de „Stoom tram Walcheren" zaterdagavond een feestavond. Na een openingswoord van de voorzitter, de heer Minnaard uit Middelburg, gaven een aantal le den een opvoering van het blijspel „De Distel" van Robert Saudck. Het stuk viel bïl de \jg)c aanwezigen goed in de smaak, helleen tot uitdrukking- kwam in het applaus, dat dc spelers aan het slot ten déél viel. Na afloop bleef men nog enige tijd gezellig bij een, waaihij het clavioline-onsemble uit Middelburg voor de muziek zorg de. Een verloting, die in de pauze ten bate van de slachtoffers in Hongarije werd gehouden, bracht 200.50 op. Uitvoering eerste Zeeuwse Klavar Muziekschool. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van „Klavar" gaf de eerste Zeeuwse Klavar-muziekschool onder leiding van de heer J. Adriaanse èen uitvoering in het Verenigingsgebouw tê Vlissingen. Een groot aantal jeug dige leerlingen demonstreerden hun vaardigheid op accordeon en piano. De debutantjes hadden over het alge meen weinig last van hum zenuwen en daardoor werd deze uitvoering 'n geslaagde propaganda-avond voor 't klavarsysteem, dat eenvoudiger is dan het klassieke notensysteem. Wat met klavar bereikt kan woor den, bleek na de pauze, toen enkele vergevorderde leerlingen met hun instrumenten voor liet voetlicht kwa men. Aam het slot van de uitvoering reik te de heer J. Adriaanse het klavar- diiplöma üit aan de leerlingen -CoTrie de Roos, Cor de Rooy, Willy Thdele, Riet Provoost en Z. Strelis. Ds. Boiten over „Parijs, niet voor toeristen" „Parijs, niet voor toeristen" was de bi- tel van een causerie die ds. Boiten uit Amsterdam maandagavond in hét sfeervolle kerkje van de Doopsgezin de Gemeente in Middelburg hield. Na een inleidend woord van ds. J. Ris- seeuw, vertelde ds. Boiten over het werk, dat predikanten tussen de ar beiders in de Parijse fabrieken ver richten. „Tussen de arbeiders" in de letterlijke betekenis van het woord. Want deze predikanten doen in de fa brieken hetzelfde werk als de arbei ders. Zo kunnen zij zich béter de moei lijkheden indenken, waarmee deze mensen te kampen hebben. Ds. Boiten heeft m Aubervilliers, één der voorsteden van Parijs, enige tijd in een chemische industrie ge werkt. Van zéér nabij heeft hij de el lende gezien en de kommervolle om standigheden waaronder de bevolking van de Franse industriesteden van de ene dag in de andere leeft. Óp één film, die ds. Boiten vertoon de kwam de woningmisère wel zeer duidelijk tot uitdrukking. Het leven in de krotten moeten de arbeidersgezin nen delen met de ratten. De dood van Véle baby's hebben deze ondieren op hun geweten. Met „Parijs, niet voor toeristen" doelde ds. Boiten op het feit, dat dit niet het Paiijs is, zoals de vakantie gangers het zien. Daarvoor zijn zij er tekort om te kunnen begrijpen wat het lot is van deze arbeidersgezinnen. Ds. Boiten heeft zich onder de Parij se arbeiders begeven om te leren mét deze mensen om te gaan. Hij. is inmid dels in Anisterdia/m's achterbuurten als predikant-arbeider met zijn werk altijd de beste maatjes met het klei ne gespuis, waart. „Ik heb een heerlijk leven met Bunny. Hij is heel royaal en kijkt, zoals ze bij jullie zeggen, niet op een dollar of duizend! Hij zit in allerlei ondernemingen op toneelge bied en stel je voor: Deze winter stuurt hij een gezelschap naar Ca nada en ik ga mee. O, lk speel geen hoofdrollen of iets van die aard, al leen maar wat bijrolletjes. Ik heb er altijd naar verlangd, bij het to neel het échte toneel dan te komen en ik geloof, dat Bunny, die dit weet, vooral daarom die tour nee op touw heeft gezet. We zullen in alle grote steden, van Halifax tot Vancouver, spelen. Misschien ko men we ook wel In jullie- huurt en zullen we elkaar nog eens ontmoe ten als je dat tenminste wilt. Maar wees vooral niet bang, dat ik, hoe dan ook, roet in het eten zal gooien. Ik heb het veel te goed en zou voor geen geld ter wereld meer willen veranderen en jij evenmin hoop ik. Hartelijke groetèri voor jou en dé jongen. Je toegenegen Alice Strawn". Van onze adverteerders Moderne dameskapsalon in Souburg geopend. Maandagmiddag om twee uur open de de burgemeester van Souburg, de heer A. H. S. Stemerding, die verge zeld was van de gemeente-secretaris C. J. Zoeter, de dameskapsalon aan de Vllssingsestraat in Souburg van de heer A. M. van der Wart. Sinds jaren had de heer Van der Wart hier een herenkapsalon; enige tfld geleden be sloot hij echter z(jn t>edrgf uit te brei den met een dameskapsalon. Zijn echtgenote volgde in Rotterdam ge durende enige maanden speciale cur sussen. Aan de bestaande herensaion werd toen deze salon aangebouwd, als mede een praktisch ingericht keuken tje. In de salon staat, als nouveauté In Zeeland, slechts één centraal ge plaatste wasbak, waar het overtollige water van haarspoelingen en -wassin gen op minder omslachtige wijze dan in andere salons in wegspoelt. Verder is een aantal ópen cablne's aange bracht, die ook als enig in Zeeland be schouwd kunnen worden. Allêeii ach ter in de salon staan nog twee boxen volgens het oude principe, waar de dames hun haar kunnen laten verVen. De kaptafels van limba-eiken zjjn overtrokken met een. speciale laag perstorp, eeli plastic vezel, die Water afstotend en brandvrij is, De kópspié- gellampen aan het plafond en de sche merlampjes met Indirecte verlichting aan de wanden, alsmede de zachtgroe ne verf aan wand en plafond maken van deze salon een rustig én aantrek kelijk geheel, COLLECTEN De leerlingen van de zondags school te Zoutelande brachten 43.70 bijeen voor het aanstaande kerst feest van de Hongaarse vluchtelin genkinderen. begonnen, werkzaamheden, die liggen op sociaal en evangelisch gebied.Zo erg als in Parijs is net in Amsterdam niet Desóndanks verkeren dé bewo ners van onze nationale hoofdstad in. een allesbehalve benijdenswaardige oositie. Ds. Boiten heeft aiCh mede tot taak gesteld te trachten hierin verbe tering te brengen. Oost- en West-Souburg Toneelavond „Contact" De toneelgroep „Contact" te Sou burg gaf zaterdagavond een reprise van het toneelstuk „Het verleden keent wéér", In zijn openingswoord deelde de voorzitter van „Contact" de heer C. de Visser, mee, dat de nettó- opbrengst van deze uitvoering, gel den verkregen door entree en eên ver loting, bestemd zouden Wórden voör de slachtoffers uit Hongarije. Voor de verloting stelden Souburgse Winke liers gratis die prijzen beschikbaar. Aan Set slot van de avond bleek, dat 275 wflis ontvangen. Het Succes, dat miet de opvoering vaal het toneelstuk werd verkregen, was evenredig aan dat van de vorige keer. Déze nog be trekkelijk jonge vereniging beschikt over goede krachten, die mm rol naar behoren speelden. Grijpskerke COLLECTEN De collecte gehouden in de gemeen te Grijpskerke voor de Hongaarse vluchtelingen heeft 1288.60 opge bracht. De collecte gehouden in de ger. kerk voor hetzelfde doel 680 en de collecte gehouden in de hervormde kerk heeft 351 opgebracht. Ritthem Notabelen herkozen Als notabel in de Ned. herv. kerk fe Ritthem werden herkozen de heren P. Daniëlse en P. Óvaa. Dus het was nu Alice StraWh. Des te beter. Als ze ooit naar Woo- lastook kwam, zou de aanwezigheid van twee Irissen wel eens bedenke lijke gevolgen kunnen hebben. Maar ongetwijfeld zóu ze niet zo dwaas zijn „Wat staat er in, mammie?" „O, Paul", antwoordde Hiidreth, terwijl ze hem teder aankeek. „Het is een brief van een dame, die ik in Engeland heb geketid. Ze kéht jou ook én wil alles van je weten, óók óf je een lieve jongen bent. Ze hoopt, dat het me hier bevalt. Van de winter komt ze naar Canada." „Zullen wij haar dan ook zien?" „Is het een- aardige dame, zoals U?" „Ze is heel knap, Paul. rk weet niet O, waarom moest dit nu gebeu ren? tWaarom kon Iris de dingen niet laten zoals ze waren? Er Was immers overeengekomen, dat zij zich niet in Hildreths enPauls leven zou mengen. Was het liefdé voor haar kind of gewone nieuws gierigheid, die haar het denkbeeld van oen ontmoeting had doen oppe ren?" „Ik zou haar graag eens zien", zei Paul eensklaps, na lang te heb ben nagedacht. „Hebt U haar ge kend toen U nog klein was?" „Ja, Paul," „Zo klein als ik?", vroeg hij een tikje ondeugend. „Un tout petit bonhomme?" Burgerlijke stand MIDDELBURG Bevallen: L. M. Tromper—Eikema z.i J. Clarisse—Spaan d.; A. E. Tlenpond-- Zwlgtmari 2.; J. P. M. Kieboom^-JeHe- ma z.; V. ClarijsVan Eekelen z.; A. M. van Doorn—De Nood d.; D. C. Phil— FranQols d.; R. jobse—Van Oorschot d.; C. Adrlaansê—Joziasse d.; P. H. Gillis sen—Van Helleman d. Ondertrouwd: W Leijnse 27 j. en B. Uil 21 j.; J. J. Aerssens 28 j. en P. Buijs 26 j.; C. J. G. Th. M. van Kempen 28 j. en J. M. Cosijn 26 c. J. van de Pas 36 j. en J. P. Troije 43 jaar. Getrouwd: H. L. G. Swiers 26 j. en A. A. Kole 28 jaar. Ovenleden: F. E. Appel 32 j., echtgen. van C. H. Peeters; F. Leijnse 72 j„ echtg. van K. Baas; L. van der Welle 77 J., wed. van J. J. Arnoldi; M. C. de Munck j., wed. van J. J. Ooms; J. L. Pouwer 75 j., ongeh.; A. L. Adriaansen 88 j., ongeh.; M. S. E. Augustijn 73 j., Wed. van J. Boller. Ze hoorde hem graag Frans praten en zag er bijna tegen op zijn manier van spreken Engels of Frans, naar het zo uitkwam, te ver beteren. „Wat is „un tout petit bon homme", Paul?" „Een heel klein goed mannetje", zei hij, hartelijk lachend, „maar U was une toute p'tite fillette, n'est ce pas?" „Ja, ik was een heel klein meis je." „Heeft zij óók een zoontje?" „Neen, Paul", antwoordde Hii dreth, terwijl ze hem in zijn grote, vól vertrouwen op haar gerichte ogen keek, die prachtige vensters van zijn kinderlijke ziel, door welke hij thans nog enkel schoonheid, en kel de vreugden van de blauwe he mel, de groene velden, de heuvels en de glinsterende rivier aan schouwde. „Neen, Paul, ze heeft geen zoontje." „O!", klonk het teleurgesteld. Paul scheen erg met haar begaan. ACHTSTE HOOFDSTUK Op het strand beneden Evergreen lag in een klein schuitenhuis een rode kano, door Jon Wren daar achtergelaten. Paul -vertelde dit aan Hiidreth en vroeg haar meteen of ze met hem uit varen wilde gaan. Ze had op de rivier bij St. Ninian pagaaien geleerd en kón uitstekend zwemmen, zodat hij weinig moeite behoefde te doen haar over te ha Advertentie) Zoutelande Afdeling Zoutelande C.M.B. bestond vijf jaar. In een bijeenkomst, die in Zoute lande werd gehouden, herdacht de afdeling Zoutelande-Meliskerke van de Christelijke Metaalbèdrijfsbond het 5-jarig bestaan van de afdeling. Na êeü openingswoord dóór de voor zitter, de heer P. Brasser, gaf de se cretaris, de heer P. Franckê, een overzicht van wat ef in de eerste vijf jaar van het bestaan der afdeling is gebeurd. Spreker op deze vergadering was de heer J. Lodder, bondsbestuurder. Deze betreurde het, dat er over het algemeen zo weinig belangstelling voor de vergaderingen bestaat. „Wil len wij ons doel bereiken, dan zal dit moeten veranderen", zo zei de heer Lodder. Namens de afdeling Koudekérke en omstreken sprak de heer A. L. Jacobse een. felicitatiewoord. De rest van de avond werd gevuld met zang. De heer Lodder sloot de bijeenkomst met gebed. Publieke verkoping. Vorige Week heeft notaris J. J. W. Klop ih het hotel „Dé Ki'ööh" te Wisöekerité, het Woöfthtiis van de er ven van mevr. P. J. de Kam—Rade maker aan de Dorpsweg 13 te Wis- sêkerke, publiek verkocht. Hoogste inschrijver Was dê héér K. L. van Liëre Voor 6015. Koper Wérd de heer C. J. de Kam voor 7010. len. Die dag was de rivier zo glad als een spiegel en gleed de lichte kano over het water, bijna zonder het te rimpelen. Paul droeg Blechts een zwembroek, waarboven zijn gebruinde borst en rug, maar weinig lichter dan de huid van Solomon Bear of Peter Wanjohn. voordelig uitkwamen. Hij zong gedeelten van liédjes, dié zij hem hadden geleerd en Hiidreth zong; met hem mee. Ze pagaaide een heel eind verder, tot zé een eilandje In de brede stroom hadden bereikt, waar ze op het witte strand genoeglijk pienicten. „Ik ben hier met Minota geweest", zei Paul, terwijl hij een worstje oppeuzelde, zijn jongensgezicht be smeurd met mostord. „Ja, ik kwam hier vaak, Jon Wren ook eens en de Grote John ook. Ala U goed luistert, kunt U het geluld van de water vallen horen. Hoort U het? Roar, roar, roar, mm-m-m! Minota was •niet bang voor de watervallen. Ze beweerde, dat Je er met een kano doorheen kon komen, maar Peter Wanjohn en de Beer zeiden van niet. Minota heeft het tóch gepro beerd. Ze was erg aardig, maar huilde dikwijls." Hiidreth was min of meer ver baasd. Ze had de watervallen ge zien, waarvan ze nu uit de Verte net gedempte maar dreigende, nimmer zwijgende donderen hoorde. Een ge luid, dat klonk als een eeuwigdu rend doodslied in een afgodstempel Viering 40-jarig bestaan „Rustoord" te Colijnsplaat Vrijdag a.s. zal het 40 jaar zijn ge leden, dat de kerkeraad der Ned. herv. gemeente in Colijnsplaat het bejaardenhuis „Rustoord" stichtte. Dit feit zal op de avond van de ju bileumdag in een feestelijke bijeen komst worden herdacht. De voorzit ter van de kerkeraad, ds. F. Joh. Veldman, zal daarbij een kort her denkingswoord spreken. Vertoond zal worden de film „Het is middernacht dr. Schweitzer." Namens de burgerij zal een ge schenk worden aangeboden, bestemd voor de bejaarden van het tehuis. Vrijdagmiddag tussen 2 en 4 uur wordt het tehuis ter bezichtiging opengesteld voor de burgerij. Collecte voor Hongarije In de zondag gehouden middagtMenst werd in de 'Nederlands hevórmde kei'lc te Colijnsplaat een extra-cóllec- te gehouden voor de nood in Honga rije. De opbrengst was 821. Goes Feestavond „Onder ons" In het clubgebouw van de heer D. van Son, hield de biljartclub „Onder Ons" te Goes een feestavond ter ge legenheid van het éénjarig bestaan. In zijn openingswoord aéeldè de voor zitter, de heer Van Son, o.m. mede, dat het ledental steeds toeneemt. Het ligt in de bedoeling, dat „Onder Ons" mettertijd tegen andere verenigingen in het strijdperk zal treden. Tijdens het meer feestelijk karakter van de bijeenkomst, werd vooral gewaar deerd het optreden van „kléine Wim", die acrobatische toeren verrichtte. van dit deels nog wilde land. Wat zou er toch met dat meisje zijn ge beurd? Had ze haar kano te ver laten afdrijven tot de stroom haar te machtig werd en toen vergeefs getracht, zich zwemmend te red den? „We picknickten altijd hier", vertelde Paul, „en legden op die rotsen ons vuur aan. Op een avond mocht ik er tot donker blijven cn hadden we een p-root vreugdevuur". Het eilandje kreeg voor Hildreth's gevoel Iets zonderling eenzaams als ze dacht aan de anderen, speciaal aan de donkere Minota, nu door de snelle stroom meegevoerd en verlo ren, die hier op hetzelfde blok hout hadden gezeten, gelachen, gepraat en gezongen. Zwakke, fluisterende echo's van die verdwenen lach sche nen te ruisen door de hoog opgaan de dennen en de al verdorrende bla deren der populieren. i Wordt vervoled) Advertentie Bestrijd UW PIJNEN met: Alleen N1VEA bevat Eucerit bet voedingsmiddel voor dê huid DOOR LOUIS ARTHUR CUNNINGHAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 12